ROVINOIALE ZEEUWSE COURAN iwitsers gaven Flash vliegverbod /20\ Saakasjvili is president van Georgië 1 Marslander Nasa zendt eerste foto's Overlast ij zei op wegen valt mee jfk V L 'echnische fout mogelijk oorzaak van neerstorten Egyptische Boeing chrappen luchten al vaker oorkomen Meer rente over uw 13e maand? 13 t/m 18 Afghanistan heeft nieuwe grondwet Rubensjaar in Antwerpen Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 7° ZW 4 tegenmiddag lewolkt en voorat vanmiddag regenach- ig. Matige, op het water vrij krachtige lidwestenwind. Maxima 7 graden. |7e jaargang no. 3 aandag 5 januari 2004 s nummer 1,20 20% JUBILEUMKORTING opionzé GOLDEN TULIP gastronomische brunches. ,,E5,„UIN internet: www.pzc.nl br Henk Glimmerveen IARMEL SHEIKH-De optische luchtvaart- latschappij Flash Airli- s blijkt van de Zwitserse [toriteiten in oktober 02 met onmiddellijke tang een vliegverbod te bben gekregen. De latschappij mag tot na- r order geen vluchten iven Zwitsers grondge- ed uitvoeren nadat tij- ns een controle 'ernstige breken' aan een van de [stellen was geconsta- jrd. I Boeing 737 van Flash Airli- stortte zaterdag voor de kust de Egyptische badplaats trm el Sheikh kort na het op- gen in zee. Geen van de 148 ttenden overleefde de ramp. ji hen hadden 133 de Franse ionaliteit. Onder hen waren mensen uit één familie. Het stel was onderweg naar Pa- en zou een tussenlanding in ro maken. frptische en Franse autoritei- llieten het gehele weekeind Ir weten dat er 'geen enkele lake was' van een aanslag, gr dat het ongeluk door een mische fout' was veroor- :t. Voor de Zwitsers komt :onclusie niet als een verras- lig, Het technisch onderzoek tl een van de twee toestellen Flash Airlines leverde ;ens de Zwitserse burger- itvaartdienst (Ofac) zoveel 'NDEN - Reizigers moeten de mende jaren rekening blijven aden met het schrappen of Stellen van vluchten als ge- g van dreigend terrorisme, t zei de Britse minister van jnsport Darling gisteren. icht 223 van Londen naar 'fehington van de Britse lucht- frtmaatschappij British Air- ys (BA) kwam gisterochtend delijk aan in de Verenigde |ten. Op donderdag en vrij- was de vlucht steeds gean- ieerd uit vrees voor een aan- g door terroristen. Britse autoriteiten gaven za- flag uiteindelijk toestem- jfg voor vertrek naar Dulles Érnational Airport in de erikaanse hoofdstad, maar lucht liep toch nog ruim drie vertraging op. De 268 pas ters werden op luchthaven ithrow uitgebreid gefouil- rd en gecontroleerd en daar- éen voor een naar het vlieg- begeleid. het toestel landde, applau- lerden de passagiers. In de komsthal werden zij opge- ït door een groot aantal lalisten. Volgens functio- issen was verder 'alles weer .aal' .ANP gebreken op, dat de Egyptische autoriteiten hiervan in kennis werden gesteld. Een woordvoerder van de Fran se burgerluchtvaartdienst zei niets te weten van een Zwitsers vliegverbod voor de toestellen van Flash Airlines. Het Franse persbureau AFP meldde nadien dat toestellen van Flash na de Zwitserse maatregel tot twee keer toe een noodlanding in Eu ropa hebben gemaakt. Een keer met een brandende motor in Athene, in oktober 2002, en en kele maanden later - als uitzon dering - in Genève toen het toe stel op weg was van Rome naar Parijs. De directeur van de Franse reis organisatie Fram, G. Colson, verklaarde dat zijn bedrijf voor het eerst in zijn bestaan is ge confronteerd met een dergelijke ramp. Hij stak uitvoerig de loftrompet over Flash Airlines, een 'serieus bedrijf' dat twee Boeing-737's exploiteert van nauwelijks tien jaar oud. Bijna alle Franse slachtoffers hadden hun reis bij Fram geboekt. Het Zwitserse vliegverbod heeft geen invloed op het vliegen naar andere lan den, maar Duitsland neemt Flash Airlines nu wel opnieuw onder de loep. De maatschappij heeft daar sinds september 2003 landings rechten. Michail Saakasjvili en zijn vrouw Sandra Roelofs geven in Tbilisi een persconferentie na de verkiezingen. van onze redactie buitenland TBILISI - Michail Saakasjvili is gisteren zoals verwacht tot de nieuwe president van Georgië gekozen. Dat bleek uit de eerste opiniepeilingen na het sluiten van de stembussen. „Ik dank de hele natie en al mijn aanhan gers", zei de 36-jarige jurist na het sluiten van de stembussen. De verkiezingen zijn eerlijk ver lopen zonder noemenswaardige incidenten. De stembusgang was nodig na de 'rozenrevolutie' van eind no vember toen president Eduard Sjevardnadze geweldloos werd afgezet. Verkiezingen begin die maand waren frauduleus verlo pen. De populaire Saakasjvili kan volgens de peilingen reke nen op ongeveer 85,8 procent van de stemmen. Er waren geen serieuze tegenkandidaten. Zelfs de afgezette Sjevardnadze zei op hem te hebbén gestemd. Saakasjvili noemt corruptiebe strijding één va|n zijn hoofdta ken. Om een gezond financieel beleid en investeringsklimaat te bewerkstellingen 'moet de cor ruptie binnen alle lagen ophou den'. Georgië wordt geteisterd door corruptie, misdaad en ar moede. De elektriciteit valt veelvuldig uit. Bovendien zijn er verschillende afscheidings bewegingen actief in het land in de Kaukasus. Voor de verkiezingen waren er een aantal geweldsincidenten. Een lid van de oppositiepartij werd beschoten, terwijl een te levisiestudio met met een gra naatwerper werd bestookt. De verkiezingen verliepen vreedzaam en eerlijk, aldus het Nederlandse Tweede-Kamerlid B. Koenders. Hij zag als waar nemer van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) toe op de ver kiezing. Koenders was in een stembureau in een arme buiten wijk van de hoofdstad Tbilisi. Om te winnen moest zeker 50 procent van de kiezers komen opdagen. Dit cijfer is volgens de nationale kiescommissie ge haald. Volgens Koenders zien de meeste mensen de verkiezing als een legitimatie van de revolutie. Zowel Washington als Moskou houden de situatie in Georgië nauw in de gaten. Het Westen investeert miljarden in een olie pijpleiding van de Kaspische Zee via Georgië naar Turkije. Het Kremlin ziet in Saakasjvili een man van de VS. De Russen hebben legerbases in Georgië en invloed in enkele semi-autono- me regio's in het land. Daar naast verzorgt Rusland de ener gievoorziening van Georgië. Sandra Roelofs Saakasjvili is getrouwd met de Terneuzense Sandra Roelofs. Zij noemt de overwinning 'een mooi slotakkoord' van de ont wikkelingen van de afgelopen maanden. Vooral over de hoge opkomst is zij tevreden. Zij wil haar humanitaire werkzaamhe den als 'first lady' verder uit bouwen, zei zij gisteravond. Ze hoopt daarbij ook op steun uit Nederland. „Scholen bezoeken, ouderen ontmoeten. Ik wil het oor en oog van de president zijn. Bereikbaar voor de mensen en hun smeekbeden." Georgië was ooit een van de rijkste republieken van de Sov jet-Unie. ANP/AFP/RTR Advertentie Sparen via internet was al makkelijker, veiliger en sneller. Nu is het ook nog eens aantrekkelijker. Met Rabo InternetBonusSparen. U krijgt een rente tot maar liefst 3,5%. Ga snel naar www.rabobank.nl en profiteer extra van uw 13e maand. Het is tijd voor de Rabobank. Rabobank In heel Nederland strooide Rijkswaterstaat zout op de wegen. van onze redactie binnenland DRIEBERGEN - De ijzel die in de nacht van zaterdag op zon dag over het land trok heeft niet tot zeer grote verkeersproble men geleid. Tussen twee en tien uur 's ochtends noteerde het Korps Landelijke Politiedien sten 120 meldingen van onge vallen op de snelwegen. Het betrof voor het overgrote deel aanrijdingen met blikschade. In enkele gevallen liepen mensen lichte verwondingen op. Rijkswaterstaat strooide in heel het land zout op de snelwegen. De westelijke kustprovincies bleven grotendeels buiten schot. In Zeeland zijn drie men sen gewondgeraakt door onge lukken. Een 21-jarige Vlissing- se reed rond half vijf in de Gerbrandylaan met haar auto tegen een lantaarnpaal. De vrouw klaagde over pijn in haar hoofd en in haar pols. Een man die bij haar in de auto zat, brak zijn neus. Een 22-jarige Vlis- singse die de aanrijding zag, trapte te hard op haar rem, raakte opk in een slip en botste frontaal tegen een stilstaande auto. Op de Koudekerkseweg in Vlis- singeniseen 18-jarige vrouw uit Oost-Souburg met haar auto in de bosjes gereden. De vrouw vertelde de politie dat ze moest uitwijken voor een kat. Door de gladde weg raakte ze in een slip. Franse experts zijn in Egypte inmiddels begonnen aan eigen onderzoeken, zoals de speciale eenheid gendarmes die de lijken moet identificeren. Het zoeken wordt evenwel bemoeilijkt door het feit dat het toestel op acht honderd meter diepte ligt. Ook de 'zwarte doos' is nog niet ge vonden. GPD Schaatduo grossiert in titels Gesjoemel met verkoop tijd huizen NVM-makelaars halen vaak huizen korte tijd van de markt om ze daarna opnieuw aan te bieden. Zo wordt kunstmatig de tijd verkort dat een woning te koop staat. Hiermee wordt voorkomen dat de woning in waarde daalt. Deze aan het licht gekomen praktijk kan leiden tot prijsdalin gen op de Nederlandse woningmarkt. Na drie weken van verhit te debatten is de Loya Jir- ga, de Afghaanse verga dering van stamoudsten, het eens geworden over een nieuwe grondwet. Dit is een mijlpaal voor het land. Antwerpen staat het komend jaar geheel in het teken van de Vlaamse barokschilder Pieter-Paul Rubens. Daarbij wordt niet gekozen voor een grote retrospectieve tentoonstelling van zijn werken, maar voor een uitdieping van de minder bekende aspecten van de schilder in zeven verschillende exposities. varia: 2; binnenland: 3; radio en televisie: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17 en 18. foto Sergei Chirikov/EPA door Ans Bouwmans WASHINGTON - De Ameri kaanse robotwagen Spirit is in de nacht van zaterdag op zon dag geland op Mars en heeft zijn eerste foto's van de woestijn achtige 'Rode Planeet' naar de aarde gestuurd. Het was de eer ste keer sinds 1997 dat Nasa succesvol wist te landen op Mars; Amerikaanse pogingen in 1998 en 1999 faalden. Het is nog steeds niet duidelijk wat er is gebeurd met de Beagle 2, de Marslander van de Euro pese ruimtevaartorganisatie ESA, die eerste kerstdag had moeten landen op Mars, maar sindsdien geen teken van leven heeft gegeven. De Spirit, een 173 kilogram we gende robotwagen ter grootte van een golfkarretje, deed er zes minuten over om te landen. Het ruimtevaartuig ging met grote snelheid op het oppervlak van Mars af en werd afgeremd met parachutes en raketten. Om een zachte landing tot stand te brengen werd ook nog gebruik gemaakt van airbags. De Spirit is zoals gepland ge land in de Gusev-krater, maar de precieze locatie moet de ko mende dagen nog worden vast gesteld. De Spirit en de identie ke Marslander Opportunity die ©ver drie weken aan de andere kant van Mars moet neerdalen, züllen zo'n negentig dagen lang de planeet verkennen. Ze zijn uitgerust met betere appara tuur dan hun voorganger So journer uit 1997 en kunnen een veel grotere afstand afleggen. Wetenschappers hopen aan de hand van de vergaarde geologi sche gegevens te kunnen vast stellen of er ooit leven mogelijk is geweest op Mars en of de Gusev-krater wellicht ooit een meer is geweest. GPD Advertentie foto Robin Utrecht/ANP De vrouw en drie passagiers ble ven ongedeerd. Een 57-jarige automobiliste uit Schouwen- Duiveland raakte op de A58 bij Krabbendijke in een slip. Haar auto ging over de kop en kwam in de berm tot stilstand. Ze liep een kleine hoofdwond op. Op de Markt in Tholen reed een 21-jarige automobilist tegen twee geparkeerde auto's. Die raakten licht beschadigd. Op de N289 in Goes raakte een 27-ja- rige automobilist uit de ge meente Tholen in de slip, Op de Sloeweg bij 's-Heerenhoek kwam een automobilist in de berm terecht. Een 20-jarige au tomobilist botste op de Wal- cherseweg in Middelburg tegen geparkeerde auto's aan. ANP naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 5 weken voor 14,50. at nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: p I handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 8' 711688"555530 U noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19,45). □- per kwartaal met automatische incasso 56,60). O. per jaar met automatische incasso 217,00). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1