genotmiddelen horen niet in de pen van de huisarts We moeten voor elkaar zorgen PZCzaterdag 3 januari 2004 25 li )ffensief tegen lediwiet Scarlett Kwekkeboom, zakenvrouw l iji-'i )e h'Üisarts moet geen wiet op recept uitschrijven. De effectiviteit is onge- 8, de bijwerkingen kunnen fors en on- órspelbaar zijn. Het kabinetsbesluit om 'inabis'yia de huisarts en apotheek te ver- jekkeh-is bovendien genomen op basis a emoties en niet op basis van feiten, zegt ger Dhmoiseaux, huisarts te Hattem. In t vakblad Huisarts en Wetenschap zwen kt hij dé discussie aan. „Hoogste tijd om 9 I "in fcanridbislobby wat tegengas te geven." aokter'Roger Damoiseaux zo fel gekant 'er),^/L.en mai"ihuana? „Nee, begrijp me 3d ijègt hij, „het is prima als mensen i de afweging maken om het te gebrui- maar het moet geen recept-geneesmid- 1 worden, zeker als niet goed vaststaat t hét-Werkt." augustus vorig jaar werd het voorschrij ftvan cannabis wettelijk mogelijk, en jdsdien kunnen ernstig zieke patiënten wiet via de dokter krijgen. „Ik vraag me af wat we moeten met de folder die het minis terie van Volksgezondheid in augustus naai de huisartsen stuurde. Achterop zeggen de makers dat ze niet verantwoordelijk gehou den kunnen worden voor schade als gevolg van informatie uit de folder. Wat me opvalt is dat er veel onzekerheden zijn en dat er veel nadruk wordt gelegd op de bijwerkin gen. Het ministerie stuurt dus wel een fol der rond, maar denkt vervolgens kennelijk: laat de dokter maar zwemmen in zijn eigen verantwoordelijkheid. Op z'n zachtst gezegd een rare gang van za ken, vindt Damoiseaux, temeer omdat in Nederland bij de introductie van nieuwe ge neesmiddelen op de markt eerst gedegen on derzoek moet zijn gedaan: „Er moet bewe zen zijn dat ze werken en dat de bijwerkin gen tenminste acceptabel zijn. Ik consta teer dat in dit geval gewoon van die regel is afgeweken." Want bewijs van het medicinale effect van canabis is niet voorhanden, vindt hij: „In de Lancet, het vermaarde internationale medische tijdschrift, werd vorige maand ge publiceerd over een grootscheeps onder zoek onder 600 patiënten naar de rol van cannabis op spasticiteit bij MS-patiënten, en uit de score bleek geen enkel verschil vaatziekten. Maar artsen moeten geen ge notmiddelen voorschrijven." Medische effecten zijn tot nu toe niet toe te schrijven aan cannabis, vindt de huisarts, zelf trouwens redactielid van het landelijke vakblad waarin hij de discussie een aftrap heeft gegeven. Uit onderzoek blijkt dat cannaboïden (de werkzame stoffen in can nabis waaraan een geneeskrachtige wer king wordt toegeschreven) het wat beheer sing van pijn betreft niet beter doen dan co deïne - de pijndempende component uit 're guliere' geneesmiddelen. Bovendien zijn er bijwerkingen. Damoiseaux haalt een recent onderzoek aan, waaruit blijkt dat elf pro cent van de cannabispatiënten de behande ling staakte vanwege wanen, hallucinaties en depressies. Er is ook een praktisch probleem bij het voorschrijven van mediwiet: bij gebrek aan grootscheepse en representatieve onderzoe ken is het goed doseren van de ruwe stof be paald nog niet gemakkelijk: „Het benadert het beruchte natte-vingerwerk." Tot nu toe kwam slechts één patiënt in de Hattemer dokterspraktijk huisarts Damoiseaux per soonlijk wagen om wiet op recept. Dat zul len er zeker meer worden. „Ik zie de bui al op ons afkomen", zegt hij. „De interesse bij het publiek is gewekt, en de cannabis- lobby wakkert de belangstelling nog verder aan." Zo'n cannabis-lobby bestaat, zegt Da moiseaux. „Anders is het ook niet te.verkla ren dat de ministerraad een beslissing op emotionele gronden heeft genomen. De can- nabislobby wijst erop dat er hele goede me dicinale wiet op de markt is gebracht, die wordt inmiddels zelfs ruim in Europa geëx porteerd, en dat zal ook best. Daaruit blijkt trouwens dat er toch een duidelijk commer cieel belang achter steekt. Maar er is in het kabinet toch vooral met emotie gereageerd, is mijn mening. Er is uitgerekend dat er een groep van 15.000 potentiële gebruikers in Nederland bestaat. Mensen die met hun ziekte met de rug tegen de muur staan en hennep aangrijpen als de laatste strohalm die ze nog hebben. En natuurlijk, is de op vatting van de politiek, moeten we die men sen terwille zijn. Maar dat gebeurt niet op goede gronden Er wordt voorgesteld canna bis voor te schrijven bij pijnbestrijding of tegen braken en misselijkheid. Onterecht, er zijn op die gebieden veel betere middelen voorhanden. Ik probeer dat de patiënten ook uit te leggen. Genotmiddelen horen niet in de pen van de huisarts. Tenzij in de toekomst alsnog bewezen wordt dat er me dicinale effecten zijn. Jelle Boonstra Mijn vrijheid wordt voor een groot deel opgeslokt door het bedrijf. Mis schien zijn de mensen die bij mij wer ken wel meer onafhankelijk dan ik. Door hun vakmanschap zijn ze in een positie dat ze ook voor een ander kun nen gaan werken. Ze worden goed be taald, ruim boven de cao kleinmetaal, maar ze zijn niet afhankelijk van Scar lett Kwekkeboom. Dat is goed. Als je alleen maar hebt af te wachten wat een ander bedenkt en beslist, dan ont wikkel je geen verantwoordelijkheids gevoel en dat hebben we juist hard no dig. Wij maken en onderhouden syste men die direct met veiligheid te ma ken hebben. Daar heb je mensen voor nodig op wie je kunt vertrouwen. Dat speelt in meer opzichten een heel be langrijke rol. Ik voel er niets voor men sen te moeten controleren als ze bij voorbeeld overuren schrijven. Ik moet ervan uit kunnen gaan dat ze dat eer lijk doen en dat het klopt wat ze opge ven. Als ik merk dat ze de zaak bedrie gen, is het heel erg mis. Je moet fair zijn. Ik kan slecht tegen oneerlijkheid en onrechtvaardigheid. We hebben trouwens niet veel problemen. De mensen die hier werken, zijn trouw aan het bedrijf. Er is weinig verloop. Dat heeft niet alleen met loon te ma ken. De sfeer, de collega's,.flexibili teit, veiligheid, zekerheid, die zachte dingen wegen zeker zo zwaar als de materiële zaken." Kortzichtig Kwekkeboom doet zaken op basis van het uitgangspunt dat een overeen komst moet leiden tot tevredenheid van beide partijen. „Als één van de twee het gevoel heeft door de ander te zijn misbruikt, heeft zaken doen geen toekomst. Je mpet elkaar weer op een goede manier kunnen tegenkomen. Soms is de overheid wat dat betreft kortzichtig. Een tijd geleden vroeg een gemeente in Zeeland offertes voor een onderhoudscontract. Een groot be drijf dook tachtig procent onder onze prijs. Dan kan een wethouder wel den ken dat hij een mooi bedrag over houdt voor iets anders, maar de laag ste prijs betekent niet altijd het beste contract. Ik vind dat de overheid de taak heeft niet alleen te kijken naar de kosten op korte termijn, maar meer aspecten moet overwegen. Binnen re delijke grenzen heeft de overheid ook verantwoordelijkheid voor mensen in de eigen gemeente en regio. Ze heeft een voorbeeldfunctie. Net als onderne mers die hebben. Als salarissen om laag moeten, dienen mensen aan de top het goede voorbeeld geven." Als eigenaar-directeur van Istimewa voelt Scarlett Kwekkeboom zich niet alleen verantwoordelijk voor haar on derneming, maar ook voor de omge ving waarin ze werkt. In smaller en wijder verband, ,,Wij horen naar mijn gevoel op te treden als sponsor voor bijvoorbeeld sportverenigingen uit de buurt. Dat doen we dan ook. In breder verband moet het bedrijfsleven zich inzetten voor de ontwikkeling van de provincie, voor zaken als de Roosevelt Academy; om maar iets te noemen. Die maken dat je voor vol wordt aan gezien. En je hebt een maatschappelij ke verantwoordelijkheid. Daarom heb ben we in het bedrijf plaats voor ge vangenen die in de laatste fase van hun detentie in het bedyijf iets wjllen en kunnen leren. Ik vind dat ook die mensen een faire kans inbeten krijgen om terug te keren in de maatschappij. Zij vinden het geweldig dat ze die krij gen. We hebben er lang over nage dacht of we dit op ons zouden nemen, maar we hebben besloten het te doen. Met goed resultaat. En soms met min der. Ik zie die dingen binnen een cir kel. We moeten voor elkaar zorgen. Ie dereen moet kunnen leven. Mensen die harder werken en meer prestaties leveren, mogen het beter hebben. Maar die moeten dan ook wel iets te rug doen voor de samenleving. Zo is de cirkel rond." A.J. Snel In Nederland zijn zo'n 15.000 potentiële gebruikers van mediwiet. foto Maurice Nelwan/GPD met patiënten die niét gebruikten, ik spreek nu over het recentste onderzoek dat bekend is. Natuurlijk zullen veel patiënten het gebruik van cannabis best prettig vin den, het gelukzalige 'highgevoel' zal best verzachtend zijn in sommige omstandighe den. Dat gevoel mag geen reden zijn om een recept uit te schrijven", zegt Damoiseaux in Huisarts en Wetenschap: „Rode wijn ver oorzaakt bij de meeste mensen ook een ge voel van welbehagen en is daarnaast nog be wezen effectief in de preventie van hart- en De naam van haar bedrijf past haar. Istimewa, Maleis voor 'het beste van het beste'. Scarlett Kwekkeboom-Janse is ambitieus. Valse bescheidenheid is haar vreemd. Wie haar onder neming bezoekt, treft in de hal een aantal panelen met haar beel tenis en met citaten uit artikelen die in magazines zijn gepubli ceerd, nadat ze als 'Zakenvrouw van het jaar 2001' was aangewe zen. Ze ziet die uitverkiezing als een eer en ontleent er haar ver plichtingen aan. Het gaat goed met Istimewa Elek- tro, haar elektrotechnisch instal latiebedrijf in Vlissingen-Oost. Direc teur Scarlett Kwekkeboom-Janse kan tevreden zijn, maar dat zal haar waak zaamheid niet doen afnemen. Ze herin nert zich nog heel goed hoe moeizaam de zaken gingen toen ze in 1993, na de plotselinge dood van haar vader, aan het hoofd van het bedrijf kwam. „Ik heb toen in België werknemers moe ten ontslaan; één keer zeventig tege lijk. Ik kan er weer om huilen. Als ik opnieuw weer in die omstandigheden zou komen, zou ik het daar net zo zwaar mee hebben. Je bent niet meer in staat mensen een boterham te laten verdienen, terwijl zij inzet hebben ge toond en er zeker niet om hebben ge vraagd zonder werk te komen. Heel pijnlijk. Ik stond, toen ik de ontslagen moest aanzeggen, te trillen op mijn be nen. Dat blijft je bij. Je hebt als onder nemer een zware verantwoordelijk heid; daar moet je je dagelijks van be wust zijn." Vanzelfsprekend Ze komt uit een gezin waar het onder nemen als een vanzelfsprekende activi teit werd gezien. „Mijn vader was elek- tromonteur en besloot op een bepaald moment dat hij beter voor zichzelf kon werken dan in loondienst te zijn. Mijn ouders kochten een café in Hein- kenszand. Daar is mijn moeder een slijterij bij begonnen en zo hadden we op een gegeven moment drie zaken: de elektrotechnische zaak, het café en de slijterij. Op zondagochtend na de kerk zaten bij ons in het café van die oude kereltjes een borreltje te drinken. Ik ben de oudste van vier kinderen, drie meiden en een jongen. Wij konden in de zaak van mijn vader ieder naar een televisieprogramma van eigen keus kijken. Een leuk, druk gezin hadden we. Op een gegeven moment is mijn vader naar het industriegebied ge gaan en mijn moeder hield in Hein- kenszand twee winkels over, die ze combineerde met de opvoeding van de kinderen. Zij is niet iemand die tradi tioneel denkt." „Ik vond van heel jong af aan het in dustriegebied iets fascinerends heb ben: de schoorstenen en de vlammen die ik vanuit mijn slaapkamer kon zien. Mooi zag dat er uit. Ik vind dat nog altijd. Belasting van de omge ving? Als je ziet wat bedrijven alle maal doen voor het milieu, dan zijn we naar mijn overtuiging goed bezig. Die hele discussie over de Westerschel- de Container Terminal; nou ja, dat stukje strand bij de Kaloot is op lange termijn toch niet voor de natuur te be houden. We moeten oog houden voor de economische belangen van de re gio. Ik ben heel erg voor natuur, maar je moet wel een beetje de realiteit blij ven zien. Er moet ook iets worden ver diend." Zwarte tijd Scarlett Kwekkeboom was 23 toen ze managementassistente werd van een vestiging van de onderneming van haarvader in Antwerpen. In 1993 overleed haar vader en ze kwam - 25 jaar oud - naar Vlissingen om het heft in handen te nemen. „Het eerste wat ik dacht, was: 'Ik wil doorgaan met wat mijn vader heeft opgebouwd.' Dat bleek ingewikkelder dan ik des tijds vermoedde. Het bedrijf verkeer de in zware financiële problemen. Het was een zwarte tijd. Ik moest delen van de onderneming verkopen en men sen ontslaan. Vreselijk. De crediteu ren draaiden alle kranen dicht. En de belastingdienst was onverbiddelijk. Ik heb van alles geprobeerd, ik wilde de fiscus aan het verstand brengen dat het ging om brood op de plank voor heel veel mensen maar dat had geen enkele zin. Toen ik nog een laat ste keer wilde praten, werd ik tege moet getreden alsof ik een criminele organisatie vertegenwoordigde. Ik vind het vreemd dat een overheidsin stelling als de belastingdienst zo op treedt als je een maatschappelijk be lang wilt verdedigen. Het druist in te gen wat ik onder normen en waarden versta. De Staat der Nederlanden moet toch zorg hebben voor mensen wier baan op het spel staat. Ik praatte gewoon tegen een muur. Dat ik pro beerde een toekomst zeker te stellen voor heel veel mensen kwam gewoon niet door, In Nederland, België en Frankrijk hebben we uiteindelijk zo'n driehonderd mensen moeten ontslaan. En we hebben als gevolg van een fail lissement een koper moeten zoeken voor wat nog van het bedrijf over was. Een handelsbedrijf heeft Istimewa Elektro onderneming overgenomen en ik kon als directeur blijven. Eind 1996 heb ik het bedrijf, na enkele turbulen te jaren, teruggekocht en sinds 1 ja nuari 1997 ben ik volledig eigenaar/ algemeen directeur." De Zakenvrouw van het jaar 2001 heeft haar titel gekregen op basis van de ontwikkeling van het bedrijf sedert dat nieuwe begin. Op dit moment wer ken er bij Istimewa ongeveer 120 men sen. De onderneming ontwerpt, instal leert, ispecteert en onderhoudt syste men in de elektrotechniek en indus triële installaties. Het gaat daarbij om onder meer boorplatforms, verkeers lichten, waterzuiveringen, bruggen en sluizen. „We doen ons werk vanuit een 'wij-gevoel'. Van techniek weet ik niet veel en dat is, denk ik, vaak wel een voordeel. Ik leg, zonder last te heb ben van veel voorkennis, problemen voor aan de specialisten die bij ons werken en die de oplossingen moeten vinden. Mijn drijfveer is onafhanke lijkheid, maar eerlijk gezegd ben ik niet meer compleet onafhankelijk. Naam: Pieternella Elizabeth Paulina Kwekkeboom-Janse Geboren: 1967, Heinkenszand Opleiding: MDGO-opleiding mode/kleding Vlissingen, managementopleiding toegepas te huishoudwetenschappen aan de Hogeschool Limburg. Loopbaan: In 1991 werd ze managementassistentebij een Belgische vestiging van de on derneming van haar vader. Toen die in 1993 overleed, nam ze de leiding over bij diens bedrijven in elektrotechniek en metaalnijverheid in Nederland en België. Sinds 1 januari 1997 is ze volledig eigenaar en directeur. foto Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 67