Beheer Grevelingen ongewijzigd Astma Fonds 0 PZC Geef lucht, geef leven Handen schudden en keuvelen Kanker betekent lang niet altijd het einde Witte Huis haalt daklozen uit de koi J Maatregelen volgens gedeputeerde komende decennia niet nodig Prijskamp De Kastanje www.astmafonds.nl ledereen kan diabetes krijgen Giro 5766 Ceef aan diabetes en geef om jezelf WIE HELPT BIJ HARTSTILSTAND GEEF U OP VOOR DE CURSU REANIMATIE zaterdag 3 januari 2004 door Marcel Modde ZIERIKZEE - Gedeputeerde M. Kramer verwacht de komende decennia geen noodzaak tot in grijpende verandering van het beheer voor het Grevelingen- meer. Pas wanneer er een 'maat schappelijk probleem' dreigt te ontstaan, stelt hij tevens in zijn functie van vice-voorzitter van de Raad van Bestuur van het Natuur- en Recreactieschap, moet worden gedacht aan ver gaande maatregelen als het te rugbrengen van eb en vloed in het gebied. Van een maatschappelijk pro bleem is sprake, aldus Kramer, wanneer door hogere zomer- temperaturen de waterkwali teit door gebrek aan zuurstof verder achteruit blijft gaan. Ook het uitspoelen van land bouwgif van de rondom liggen de akkers ziet de gedeputeerde in de toekomst als een mogelijk gevaar. Dergelijke bedreigingen vallen volgens hem nu nog goed te pa reren met een betere doorstro ming, door de in onbruik ge raakte hevel in de Grevelingen- dam weer in werking te zetten. Die mogelijkheid wordt inmid dels door Rijkswaterstaat on derzocht. Kramer verwacht de resultaten van die studie in de loop van dit jaar. De inlaat van de Noordzee in de Brouwersdam staat al sinds en kele jaren een groot deel van het jaar open. Kramer staat even eens positief tegenover een flexibel peilbeheer. Nu blijft de waterhoogte nagenoeg op één niveau gehandhaafd. Het idee is daar - min of meer als een soort kunstmatig tij - op ge zette tijden een meter opko mend en afgaand verschil in aan tè brengen. Verder wil hij op ba sis van de huidige situatie niet gaan. Voordeel „Het terugbrengen van eb en vloed beschouw ik wel als één van de maatregelen waarvan je voordeel ziet, maar de noodzaak ontbreekt nog. De waterkwali teit is acceptabel. Al kachelt die wel langzaam achteruit, dat is zo. Vooral wanneer je wat die per kijkt, is het een doodse boel. Maar dat komt, denk ik ook, omdat we in de dertig jaar dat het Grevelingenmeer nu be staat, nog steeds aan het zoeken zijn naar het juiste evenwicht. Dat betekent dat we nog steeds aan die knoppen aan het draai en zijn. Zoiets moet met kleine stapjes tegelijk, kijken wat het beste uitpakt. Dat het zo voor zichtig gebeurt, vind ik wel goed. Je kunt zo'n gebied maar één keer inrichten. Wanneer je dat verknalt, ben je eindeloos verder van huis. De eerstkomende tien tot twin tig jaar staat de Grevelingen volgens de gedeputeerde en vi ce-voorzitter weinig verande ringen te verwachten. Ook niet nu de Rijksoverheid in verband met zijn terugtreding uit de ge meenschappelijke organisatie dit jaar het gebied een aardig bedrag heeft nagelaten (9,7 mil joen euro) voor het beheer. Maar in relatie tot de eerder genoem de 'maatschappelijke proble men' houdt Kramer er serieus rekening mee dat de uitgangs punten voor de gecombineerde natuur- en recreatiepias over een halve eeuw wel degelijk an ders zullen zijn. Hij noemt 'de toenemende be hoefte aan woningbouw aan het water' als één van de opties, die tegelijk kan dienen als financië- ringsbron voor dure beheers maatregelen. Ontwerpen De ideeën die acht jonge ont werpers van het Ruimtelijk Planbureau onlangs presen teerden in hun boek Naar zee! Ontwerpen aan de kust, noemt Kramer 'uitdagend'. Ook al voelt hij momenteel niets voor een verbinding met het Haring vliet en het Krammer-Volkerak en staat hij evenmin te springen om een drijvend onderzoeks centrum in combinatie met een eco-hotel, 'het is wel een visie die past in de discussie die de provincie voert over de toe komst van de Delta'. „Dit soort studies is uitermate interessant om je horizon te verbreden." HULST - De gemeente Hulst beet in Zeeuws-Vlaanderen de spits af in de reeks traditionele nieuwjaarsrecepties van instel lingen en organisaties. De nieu we burgemeester van Hulst, J.F. Mulder, hield vast aan de oude gewoonte van zijn voor gangers om geen speech te hou den. Nadat de paar honderd verte genwoordigers van sportclubs, instellingen, organisaties, be stuurders, boeren en burgers het Ademnood dagelijks bestuur de beste wen sen voor het nieuwe jaar had overgebracht bleef het bij -ge zellige - onderonsjes. Maandag volgt een tweede nieuwjaarsbijeenkomst voor het Hulster gemccntepersoneel. Die dag worden ook de nieuw jaarsbijeenkomsten in Terneu- zen (18.00 uur) en Sluis (19.30 uur) gehouden, in respectieve lijk het Scheldetheater en het Belfort. foto Wim Kooyman door Ron Magnée VLISSINGEN - Nu het vriest, verruimt dak- en thuislozenop- vang Het Witte Huis in Vlissin- gen zijn openingstijden, 's Mid dags gaan de deuren al open, en bij de nachtopvang wordt nie mand meer geweigerd. Toch zijn er nog steeds daklozen die hoe dan ook buiten willen slapen. In de maanden januari en febru ari zijn degenen die in de nacht- opvang zitten ook 's middags al welkom. Zo kunnen daklozen niet alleen 's nachts, maar ook overdag er warmpjes bij zitten. Ondertussen kunnen hun kleren worden gewassen, of krijgen ze een kop warme soep. Vorig jaar werd voor het eerst geëxperimenteerd met de rui mere openingstijden. De dak en thuislozen hadden daar zelf om gevraagd. Het Witte Huis gaf aan deze oproep gehoor. Over de kosten van het project, dertienduizend euro, werd nog gesteggeld. Het ministerie van Volksgezondheid weigerde de kosten voor de opvang te vol doen. Uiteindelijk betaalde het gemeentebestuur van Vlissin- gen de kosten. Volgens R. Wolf van Het Witte Huis staat de ge meente Vlissingen dit jaar in ie der geval weer garant voor de extra kosten die met het project gemoeid zijn. Want extra kosten zijn er. Naast de middagopvang, wordt, als het kwik onder nul daalt, ook extra capaciteit in de slaapza len gecreëerd door matrassen bij te leggen. Is het maximum aantal overnachters doorgaans niet meer dan tien man, met de extra matrassen kunnen er vijf tien man overnachten. Nie mand wordt aan de deur meer geweigerd. Wolf: „Vorig jaar hadden we vaak ook echt vijf tien mensen in de nachtopvang. Dit j aar is het wel ietsje minder. Dat komt omdat een deel van de daklozen op dit moment een ge vangenisstraf uitzit. Wolf ver moedt dat Justitie, uit mededo gen, dergelijke straffen aan daklozen vaak in de winter maanden oplegt. Wolf maakt zich wel zorgen over het grote deel dakloze jongeren. „Als je kijkt naar de mensen in de nachtopvang, is tegenwoor- dig zo'n 15 procent jonger! 25 jaar. En daar zitten danji jongens van achttien tussen» Iemand die al lang in het da'f® zencircuit meedraait, is G«L (45) die gemoedelijk een sjeaz draait bij de middagopv* „Behalve dit huis is er ve* niets in Vlissingen", legt hij^ Bovendien is Het Witte Huis .c belang om er weer bovenop komen in het leven. „Zonde? huis ben je niks. Dan kan jef op zoek naar werk, niet op: naar een huis." d Ook voor Peter (41) konj dagopvang als geroepen, raakte zijn baan kwijt en ruzie met de sociale diei het uitzendbureau geen geld meer op zijn b; kening. Hierdoor kon hij dei ten voor zijn kamer niet betalen en werd hij op stra? zet. Een tijd lang kampeerd» in zijn auto. „Dat ging best,e§ toe een muziekje luisteren'! lativeert hijTotdat de polit het raam tikte en hem bi digde van illegaal kam] Uiteindelijk kwam hij es| dagen geleden bij de nach| vang terecht. g Ondanks de verruiming va| opvang zijn er nog steeds zen die er de voorkeur aan: om op straat te blijven. R. van Het Witte Huis schal j aantal op niet meer dan drie. Volgens Peter is het voor verslaafde daklozen dagen ondoenlijk om n< straat te slapen. „Als je g< eten krijgt, is het te doen. met degenen die ondervoi ken, en het laatste geld drank besteden, daar gaatj echt mis mee." KLOOSTERZANDE - De jartclub de Kastanje ht zondag 4 januari in het gei namige clublokaal aan Cloosterstraat een nieuwja prijskamp. De keu wordt vanaf 13.00 gekrijt. De deelnemers bek pen elkaar in de spelsoort ba stoten over 25 caramboles zijn twintig prijzen. sterke groei aantal patiënten Het Diabetes Fonds bestaat 25 jaar. Geen reden voor een feestje, want diabetes bestaat nog steeds. Het probleem neemt jaarlijks zelfs toe, onze jubileumwens luidt daarom: de groei van het aantal diabetespa tiënten moet vanaf nu afnemen. Tip: check uw kans op diabetes. Dat kan via www.langzaljele ven.nl. Deelnemers maken kans op een jubileumverrassing! U vindt daar info over diabetes en praktische Leef-Langer-Adviezen. Verontrustende feiten Nederland telt minstens 850.000 mensen met diabetes; daarvan weten ruim 400.000 niet dat zij diabetes hebben. Jaarlijks komen er minstens 65.000 diabetici bij. Diabetes komt ook op steeds jon gere leeftijd voor. De verwachting is dat het aantal mensen met dia betes in 2020 met 35,7% is toege nomen. Een sluipmoordenaar Check uw kans op diabetes. Ge middeld wordt diabetes pas na 7 jaar ontdekt. Hoe langer men diabe tes heeft, hoe groter de kans op complicaties als nieraandoeningen, slechtziendheid en voetamputaties. Van de mensen met diabetes over lijdt uiteindelijk zo'n 70% vroegtij dig aan hart- en vaatziekten. ledereen kan diabetes krijgen Een gift aan het Diabetes Fonds is daarom ook een investering in de gezondheid van uzelf. Diabetes Fonds K Tel. 033-46 22 055 Stationsplein 1 39, 381 8 LE Amersfoort info@diabetesfonds.nl www.diabetesfonds.nl www.langzaljeleven.nl KW F Kankerbestrijding is in 1949 opgericht op initiatief van Koningin Wilhelmina. Sindsdien strijden we voor minder kanker, meer kans op genezing en een betere kwaliteit van leven vooralle kankerpatiënten en hun dierbaren. Overal waar we kun nen. gaat KWF Kankerbestrijding actief de strijd aan tegen kanker. Doorwetenschappelijk kanker onderzoek mogelijk te maken. Door het aanmoedigen van een gezonde leefstijl en goede voorlichting te geven. Dooronsinte zetten vooralle kankerpatiënten en voor de bestrij ding van alle soorten kanker. KWF Kankerbestrijding is ervoor iedereen die met kanker te maken krijgt. Ookals kankerwei heteinde betekent. Helpt u mee? Eén op de drie mensen in Nederland zal ooit kanker krijgen. Anderen maken het van dichtbij mee. Alleen samen kunnen we kanker bestrijden. KWF Hulp-en informatielijn 0800 - 022 66 22 (gratis) KWF Geverslijn 0900 - 2020041 (0.01 p/min) Giften kunt u overmaken op giro 26000, ofdoneerdirectvia onze site: www.kwfkanker- bestrijding.nl Als u morgen getuige bent van een hartstilstand, wilt u dan hulpeloos toeschouwer zijn of geoefen hulpverlener? Reanimatie is levensreddend. Maar kan niet ui een boekje geleerd worden. Geef u op voor eeni tische cursus die gemiddeld zo'n 4 tot 6 uur duurt Toelatingseisen zijn er niet. En zo'n cursus is natuurlijk vooral belangrijk voor familieleden vanr patiënten, maar ook voor brandweer, politie, port* sporttrainers, winkelpersoneel, mensen van het openbaar vervoer etc. Meer weten? Informeer bij het Nederlandse Ro Kruis afdeling Vlissingen, tel. 0118-466668 óf kijk http://clubnet.zeelandnet.nl/rkuisv voor meer infor tie. Of informeer bij de Nederlandse Hartstichting, Bureau Reanimatie, Postbus 3140, 3502 GC Utn 030-2844543, reanimatie@hartstichting.nl Nederlandse^F Hartstichting vrienden van de hartsticht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 64