Zeeuwse man is in trek PZC Sanne Karenko zoekt wereld achter het omhulsel I Poëziefestival met Remco Campert en Gerrit Kouwenaar Waterschap start met groenoperatie Hogere omzet vismijn in Zeebrugge kunst lezers schrijven Vuurwerk I Vuurwerk II Vuurwerk III Wetteloosheid ■:lr zaterdag 3 januari 2004 ZEEBRUGGE - In tegenstelling tot de Zeeuwse vismijnen in Vlis- singen, Breskens en Colijns- plaat, heeft de visafslag in Zee- brugge vorig jaar een hogere omzet gedraaid dan in 2002. On danks een kleine daling in de visaanvoer, steeg de omzet met een procent tot 58 miljoen euro. Het marktaandeel van de Zee- brugse Visveiling bedraagt in Vlaanderen ruim zeventig pro cent. De omzetgroei heeft volgens al gemeen directeur J. Van de Steene verschillende oorzaken. Zo steeg de gemiddelde prijs van de Zeebrugse Visveiling tot 3,99 euro per kilo tegenover 3,74 euro in 2002. Omwille van die prijzen steeg de aanvoer van buitenlandse rederijen aanzien lijk. Verder was de tongaanvoer begin 2003 zeer goed. ..Hiermee blijven we dé tongvei ling van Europa. Daarnaast kun nen we rekenen op een schare trouwe reders die daarvoor wor den beloond met goede verkoop prijzen. De Zeebrugse Visvei ling zet daar een laag veiltarief tégenover", aldus Van de Steene. De Zeebrugse Visveiling ziet ook 2004 met vertrouwen tege moet. De aanvoer van vis lijkt gegarandeerd omdat de quota van Vlaamse vissers dankzij de verspreide visgronden meeval len. Verder blijken diverse be drijven uit de visserij nieuwe in vesteringen te doen op het Euro pean Fish Centre-bedrijventer- rein aan de Zeebrugse haven. De samenwerking met het Cen trum voor Landbouwkundig On derzoek in Oostende wordt geïn tensiveerd, waardoor het kwali teitsprogramma rond de zogehe ten KIM-index (Kwaliteitsln- dexMethode) op meer vissoor ten valt toe te passen. Dit laat vólgens Van de Steene kopers op afstand toe de kwaliteit van de op de Zeebrugse Visveiling aangeboden vis beter in te schat ten. Verder zal de visafslag haar logistiek verder uitbouwen, waardoor de reders de mogelijk heid wordt geboden een maxi male omzet te realiseren. door Raymond de Frel Zachtaardige goedzak, betrouwbare lobbes, nuchtere rots in de bran ding, man van zijn woord. Die benamin gen zijn allemaal van toepassing op de Zeeuwse man, als we de Algemene Vere niging Relatiebureaus (AVR) mogen ge loven. 'De man van het platteland is bijzonder gewild' kopte de PZC vorige week naar aanleiding van de berichten van de AVR, de branche-organisatie voor rela tiebemiddelingsbureaus. De Zeeuwse man is populair, maar geldt dat wel voor mannen uit alle Zeeuwse regio's? Vooropgesteld, Friese mannen staan met stip op één op het verlanglijstje van de Nederlandse alleenstaande vrouwen. Maar ook de Zeeuwen en op het platte land wonende Limburgers scoren heel goed. Reden? Ze komen afspraken na en zijn betrouwbaar. Ook zijn vrouwen op zoek naar sociale contacten, zoals die Mannen van het platteland zijn gewild, zo is de ervaring van relatiebemiddelingsbureaus. foto Peter Nicolai Karakter vaak in een dorp voorkomen. En dus richten veel vrijgezelle dames uit de Randstad hun vizier op de polders. Rela tiebemiddelingbureaus krijgen volgens de AVR meer dan eens opdracht om juist in de rustige gebieden hun prins op het witte paard te vinden. Anita Maas van de Stichting Date in Breskens moet op de vraag wat de Zeeuwse man zo populair maakt het antwoord schuldig blijven. „Eerlijk ge zegd verscheen er een glimlach op mijn gezicht toen ik dit krantenbericht las. Gevoelsmatig zeg ik dat het een fabeltje is, maar ik kan de branche-organisatie vanuit mijn situatie ook niet echt tegen spreken", aldus Maas. De West-Zeeuws-Vlaamse weet wel uit ervaring dat de Zeeuwse mannen over het algemeen niet razendsnel slagen. „De meeste Zeeuwse vrijgezellen willen bij wijze van spreken het liefst met de buurvrouw gaan. Hoe dichter bij huis, hoe beter. Kijk, en dan worden er cli ché-termen als 'eerlijk' en 'betrouw baar' genoemd. Dat wil toch iedere vrouw? Ik merk juist dat vrouwen déze termen uit hun advertentie weglaten, omdat die zo afgezaagd klinken. Nee, het is bij mij dus niet zo dat vrouwen uit stedelijke gebieden zich juist hier in schrijven." Haar Middelburgse collega Matty van de Voorde spreekt soortgelijke taal. Ook zij verbaasde zich over het bericht. „Ik heb in ieder geval weinig van deze trend gemerkt. In mijn ogen wil een Zeeuw gewoon een Zeeuw. De meeste mannen en vrouwen willen iemand uit hun eigen omgeving. Het ligt ook in gro te mate aan je persoonlijke situatie of je je woonplaats wilt verlaten. Hebben ze al kinderen, dan doen ze dat niet zo snel. Zijn ze alleen, dan wagen ze de sprong eerder. Maar het is zeker niet zo dat bijvoorbeeld Amsterdammers zich bij mij inschrijven omdat ze per se een Zeeuwse man willen. Het vinden van een partner heeft vooral met opleiding te maken. Hoger geschoolden stellen ei sen: zij willen een partner, waarmee ze een goed gesprek - op hun niveau - kun nen voeren. En voor laaggeschoolde mannen is er weinig aanbod. Dat is lan delijk zo en hier dus niet anders", aldus Van de Voorde. Randstad In Zeeuws-Vlaanderen en op Walche ren gaat de conclusie van het AVR dus niet op. Anders is het op Schouwen-Dui- veland, wat hoogstwaarschijnlijk alles heeft te maken met de ligging ten op zichte van de Randstad. C. Philipoom van het bureau Mens en Relatie in Zierikzee krijgt regelmatig verzoekjes van alleenstaande vrouwen uit andere provincies voorgeschoteld: „Ik werk samen met collega's uit de Randstad, die vaak dit soort opdrach ten aan mij doorspelen. Veel vrouwen zoeken een man met karaktereigen schappen, die opvallend veel Zeeuwse mannen hebben. Rustig, betrouwbaar, stabiel, dat zijn de trefwoorden die je op een bepaalde leeftijd aanspreken. Denk daarbij aan vrouwen vanaf dertig jaar. Het is dus niet zo dat ze specifiek een Zeeuwse man willen, maar toeval lig vertonen veel Zeeuwen deze eigen schappen." Philipoom denkt dat de toe genomen behoefte aan 'een man van het platteland' een combinatie van factoren is. De al genoemde karaktertrekken spelen een flinke rol, maar daarnaast is ook het woonklimaat in Zeeland van grote betekenis. „In de Randstad is het leven vaak gehaast, gestresst en is er sprake van een behoorlijke criminaliteit. Met name vrouwen met kinderen zoeken een rustige, stabiele leefomgeving." door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Kleren maken de man. Maar ze verbergen hem ook. Met die tegenstelling speelt beeldend kunstenares Sanne Ka- renko in haar expositie De (gro te) omhulling in de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg. Zij het dat de man uit het gezegde bij haar in veel gevallen een vrouw -Op uitnodiging van de Jan van Leeuwen Stichting exposeert Karenko in de grote tentoonstel lingsruimte van de Middelburg se bibliotheek. Ze toont voorna melijk foto's en collages. Er is één beeld aan toegevoegd, van Zeven krokodillen die ieder een niens verorberen. Dat wil zeg gen: uit de muil van de geboet seerde dieren steken poppenbe- nen. Een intrigerend beeld, dat met enige goede wil wel onder de ti- tèl is te vatten. Omhuld worden door een krokodil, het zal je maar gebeuren. Collages Het zijn vooral de collages waar in Karenko de thematiek van de omhulling heeft uitgewerkt. Ze doet dat op een suggestieve en daardoor spannende manier. De -pop die bij de toegang van de tentoonstelling staat geeft al aan in welke richting de kun stenares denkt. Die pop is na melijk geheel gehuld in een lang zwart gewaad, zoals dat in stren ge islamitische culturen wordt gedragen. Alleen de verleide lijke vrouwenogen zijn zicht baar. De gesluierde vrouw komt in een aantal collages terug. Zoals die van twee door zwarte kleden vrijwel onzichtbare vrouwen, waarvan alleen de voeten goed zijn te onderscheiden. En laten die nu gehuld zijn in trendy sportschoenen. Hun beeld is ge combineerd met dat van een vo gelkooi waarover ook zo'n zwart kleed is gedrapeerd. De suggestie is duidelijk: onder het zwarte kleed gaat een mooie vo gel schuil maar niemand die het kan zien. En is het een zangvo gel, dan is zijn geluid door het gewaad gesmoord. gengestelde werelden. Zoals bij de gesluierde vrouw die met ge noegen omkijkt naar het beeld van twee giraffen, waarschijn lijk in een dierentuin. Er lijkt verlangen uit te spreken naar een andere wereld. De wereld die ze heeft verlaten? In haar fotografie werkt Karen ko veel met weerspiegelingen. Door de ruiten van trams of eta lages zijn twee door elkaar lo pende werelden te zien. Veel fo to's zijn onscherp. De fotografe streeft kennelijk naar onduide lijkheid om zodoende ruimte te scheppen voor verschillende in terpretaties. Ritme De verdubbeling die in veel van haar beelden zit, zorgt ook voor een eigen ritme. Dat blijkt uit de collages, die vaak zijn opge zet als drieluiken, maar bijvoor beeld ook uit de bij elkaar op gehangen foto's waarop drie fi guren dicht op elkaar in dezelf de houdingen zijn gefotogra feerd. Dat is waar Karenko oog voor heeft: individualiteit die verloren gaat of op zijn minst verborgen blijft in patronen en codes die gelijkvormigheid na streven. De expositie De (grote) omhulling van Sanne Karenko is nog tot en met 10 januari te zien in de Zeeuw se Bibliotheek in Middelburg, open op ma. van 17.30 tot 21 uur. di. t/m vrij. van 10-21 uur en za varl 10-13 uur. Collage zonder titel, een van de werken van Sanne Karenko die te zien zijn in de Zeeuwse Bibliotheek. foto Lex de Meester Verlangen Ook op Karenko's foto's zijn ge sluierde vrouwen te zien. Ze zijn gefotografeerd op straat. Opnieuw suggereert de kunste nares het bestaan van twee te- door Ernst Jan Rozendaal TERNEUZEN - Een avond met één van de dichters is al bijzon der, maar de stichting Promet- heus heeft ze allebei weten te strikken. Voor een poëziefesti val in Porgy Bess in Terncu- zen is zondag 25 januari zowel Gerrit Kouwenaar als Remco Campert uitgenodigd. De laatste jaren organiseert Pro metheus telkens een poëziefesti val op de landelijke dag van de poëzie (laatste donderdag van ja nuari). Het evenement is dit keer bewust een paar dagen eer der gepland, zegt Hans van de Sande van de gelijknamige boek handel in Terneuzen. „Vorig jaar organiseerden we ons festi val op de dag van de poëzie zelf. Hadden we dat dit jaar weer ge daan, dan hadden we deze grote namen niet kunnen binnenha len. Daarom zijn we er iets voor gaan zitten. Met Kouwenaar en Campert hebben we zo'n beetje de twee grootste Nederlandse dichters die nog in levende lijve aanwezig kunnen zijn." Zowel Campert als Kouwenaar is betrokken geweest bij de be weging van de Vijftigers. Dat waren de dichters die na de oor log een frisse wind door de Ne derlandse literatuurwereld lie ten waaien. Kouwenaar wordt tegenwoor dig beschouwd als de grand old man van de Nederlandse poëzie. Zijn gedichten zijn wel als her metisch, verstild en kil omschre ven, maar PZC-criticus Mario Molegraaf heeft erop gewezen Remco Campert dat dat schijn is. Hij vergelijkt Kouwenaars poëzie met de 'be sneeuwde top van een vulkaan'. „We wilden Kouwenaar al heel lang hebben", zegt Van de San- de. „Eerdere verzoeken heeft hij nooit gehonoreerd. Voor deze zondag hadden we Campert al geboekt. Misschien heeft dat meegespeeld in zijn beslissing nu wel te komen. Ik verwacht er veel van. Zijn poëzie is zo prach tig, vooral zijn laatste bundel Totaal witte kamerover de dood van zijn vrouw." Campert is behalve als dichter ook bekend als romanschrijver en columnist. De beide dichters zullen in Terneuzen niet alleen uit hun poëzie voorlezen, maar er ook over vertellen. Van de Sande verwacht een uit verkocht huis. „Het zal me te genvallen als het niet zo is. Vo rig jaar hadden we met vier dich ters honderd man publiek. Nu is het op zondagmiddag, we heb ben de Westerscheldetunnel, dat moet honderdvijftig man ze ker lukken." Poëziefestival, zon 25 jan, Porgy Bess Terneuzen, 16 uur. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de P2[ schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. Derj tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent n* de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderst' Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen vr. niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woordt redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. 0v weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Agenten in burger speuren naar vroege vuurwerkzondaars. Dat was de kop boven een artikel in de PZC van woensdag 31 janua ri. Prima als er op de jeugd con trole is. Daar zul je mij niet over horen klagen. Maar 's avonds zie je niemand op straat als de groten het doen. Dan zitten ze lekker aan de koffie of iets an ders dat geen gevaar oplevert. Jeugd van 10-12 jaar op pakken is minder gevaarlijk. Ja, dat durf ik ook wel. Maar kinderach tig is dat ze zelf niet in de krant durven met een foto van zich zelf. Twee jongens op de foto en zelf net niet te herkennen. Ja, dan heb je lef. J. van der Jagt, Burg. Sinkelaan 40, Yerseke Vuurwerkcontrole (PZC 31/12) Ik vind het belachelijk dat daar speciaal agenten in burger voor worden ingezet.Als ik aangifte kom doen dat er een scooter is gestolen zeggen ze geen tijd te hebben om te gaan zoeken, en dat ik dat zelf maar moet gaan doen. Mocht ik de scooter vin den en hij staat niet op slot dan mag ik hem meenemen wordt mij nog verteld. Nu las ik in de krant dat er speciaal agenten in burger worden ingezet om kinde ren die te vroeg hun vuurwerk afsteken te bekeuren en het vuurwerk af te pakken.Wat zijn we flink. Zijn de heren hun ei gen jeugd vergeten? Keken ook zij vroeger niet uit naar oud en nieuw zodat ze met hun gespaar de centjes wat vuurwerk kon den kopen, wat ze natuurlijk niet afstaken voor het mocht? Kom op zeg, hebben we niet iets anders te doen? Ik zou me als agent kapotschamen om zo in de krant te komen. A.Bevaart, Roozenburglaan 215, Middelburg Agenten op zoek naar te vroeg afsteken vuurwerk. Na veel speuren is het eindelijk raak (PZC 31/12).In de Rijnstraat, Stromen wijk steekt een jogen rotjes af. Bingo: boete 52 euro. De jongen lijkt niet onder de in druk. Ja dat klopt. Deze jongen is nergens van onder de indruk. Deze jongen is een cliënt van Ar duin. Was een waarschuwing hier niet beter op zijn plaats ge weest? Ik zou bijna tegen de vuurwerkspeurder willen zeg gen: „Goed gedaan jochie." L. Koster-Mommaas, IJsselstraat 8, Middelburg Regelmatig valt het mij op dat er door de overheid wettelijke regels gesteld worden, die dan door min of meer dezelfde over heid overtreden worden. In de krant van dinsdag 23-12 prijkt op de voorpagina een artikel over het asielbeleid. Als burger neem ik aan dat het bek ook de daarbij behorende! ten door de overheid word paald en vastgesteld. Va gens krijg ik, via de media,!- druk dat diezelfde over- moeite heeft met het uitvar en handhaven van eigen -p Dat geldt niet alleen voor f beleid, maar ook voor beas gingen, iedereen moet inleB maar niet die of die groepH is dan iedereen vraag ik njl Ook onderwijs heeft doch voor allochtone en au; one, al dan niet gekoppeic een geloofsovertuiging, sa- die regels heel verschiller,: g gevoerd te kunnen wo ia Drugswetgeving: invoer ,er drugs is zover mij bekend .^j] den, edoch dit is niet hel als je maar een klein bee:^a voert (minder dan 2 of 3 kjie Is dat ook zo als je maatei klein beetje zonder licht ra fiets rijdt, misschien? Oine klein beetje fout parkerer.»nj hard rijden, misschien? 0*n den de regels en wetten Jw voor de eerzame belasting! lende burger? ee A. Kleiif° DainstrePÏ Koudet' WCTII P OC Hank Prins wil ik van hartig citeren met zijn promoting zijn proefschrift over de sqe vaart op de Westerscheldejie delijk iemand die met kiel van zaken, die vanwege zijrae tergrond duidelijk maakt" ik) aan politici en bestu; dat men niet halsstamg vasthouden aan de standj die men nu inneemt. W° men meer moet kijken na? toekomst met behoud va leefbare provincie en een tuurlijk mogelijk Schelde- rium. Uiteraard schreeuw leeuwen weer om het voor de aanleg van de WCTj vend met een rapport dat genaamde economische zaak nu voor eens en altijdl aantonen dat die verm;' WCT er moet komen. M< dan toch eens koortsachtig] ten gaan zoeken naar een geschikte locatie. Omdat dat het huidige plangebian is in te vullen vanwege dei* tat en Vogelrichtlijnen. BL. dien blijkt ook uit het vr van de heer Prins, dat de t V gen funest zullen zijn voJ]j provincie en met name voo: Zuid-Beveland. Een tv Sloegebied erbij? En dat z«,ai maar het begin zijn, wa$n landhonger is in deze log®| sfeer ongekend. Vooraleer het in de gaten hebben zitoc singen met Antwerpen aaer gegroeid en is heel Zuid-hj land ten prooi gevallen aaif voersstromen richting Arta: pen en Rotterdam. Maar:aI kan nog gekeerd worden^ de overlast van Cobelfret oc te laat. Maar de overlast ve WCT is nog op tijd te st(|e door nu verstandige besb_ gen te nemen. .pi F.A.D. van NiewL ScheldepoortstTfyr Nieuw Sint Jocer Gerrit Kouwenaar doorJan Jansen TERNEUZEN - Waterschap Zeeuws-Vlaanderen start het nieuwe jaar met een forse groen operatie. In heel het gebied gaan ruim 160 bomen tegen de vlakte. Er komen wel andere voor terug. Ook in lage begroei ing wordt stevig gesnoeid. Waar de snoeiers verschijnen, zal het verkeer hinder ondervin den. Behalve voor bestemmings verkeer worden de wegen waar langs ze werken afgesloten. Dat geldt in ieder geval voor de Bosdijk en de Pyramide in IJzen- dijke, de Goudenpolderwijk in Waterlandkerkje, de Scherpbier- seweg in Groede, de Kwakkelse- dijk in Zaamslag en Het Zand in Koewacht. Wanneer het werk daar plaatsvindt en hoe lang het duurt kan het waterschap niet precies op voorhand aangeven. De reden voor de omvangrijke operatie is tweeledig. Een deel van de te snoeien bomen, vooral populieren, is te oud, er begin nen takken uit te vallen. Een an der deel staat te dicht op de weg en vormt daardoor een gevaar voor het verkeer. Het laatste geldt met name voor een rij van maar liefst 76 knot wilgen langs de Scherpbierse- verda] ,n Het? daartj j weg in Groede. Er kom< evenveel knotbomen voor' maar dan verder van he: j dek. Om dezelfde reden negentien eiken aan in Koewacht, maar daar andere soorten voor plaats. Naast de 76 knori bestaat de jonge aanplan l der uit 35 zwarte populie? I 52 iepen. Het werk besta. 1 het rooien van de bomen, h( sen van de stobben en I plaatse versnipperen vand* nere takken. Stammen eE takken worden afgevoerd j Ook kapt het groenbedri. en der onderbegroeiing wej I (advertentie) NIEUWJAARSCONCI - Kloveniersdoelen Middel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 62