Alertheid rond cacaoboten blijft Vurig einde van kerstvakantie LPF30 km zones noodzakelijk in Sas 20% KORTING Politie ziet afname Irugstransporten da Zeeuwse havens Broekmans ziet nieuwe kansen voor veerverbinding TOP bezorgd over veiligheid schepen op Westerschelde zeeuwse almanak Taart Vanaf maandag wordt lossen schepen versneld uitgevoerd mm door Frank Gijsel. CADZAND-BAD - Er moest heel wat olie op het vuur ge gooid worden door de plaatse lijke brandweerlieden om een grote stapel kerstbomen tot een vlammenzee te veranderen. On danks de ijzige vrieskou was het door Eugène Verstraeten SAS VAN GENT - Op de door gaande straten in de kern Sas van Gent moet een 30 kilometer zone worden ingesteld en met name in de omgeving van het Bolwerk. De Terneuzense LPF- fractie zegt dat in vragen aan burgemeester en wethouders. Raadslid C. Freeke vraagt de vrijdagavond tijdens de jaar lijkse kerstboomverbranding op het strand bij Cadzand-Bad erg druk. Vooral veel toeristen kwamen een kijkje nemen. De brandweer het in het begin druk met het oprakelen van het vuur omdat de bomen niet droog aandacht van het college voor het onophoudelijke racen van automobilisten in Sas van Gent'. „Volgens ooggetuigen durft er bijna niemand het ze brapad aan het Bolwerk te be treden omdat de automobilisten aldaar keihard doorrijden", be toogt Freeke. „Daardoor wordt dit zebrapad zijn functie ontno men. Maatregelen zijn gebo den." waren. Na een tiental minuten laaiden de vlammen toch flink op. Heel wat toeristen stonden al enige tijd voor het aansteken ongeduldig te wachten op de af sluiter van hun kerstvakantie. In een mum van tijd was de ketel in het kraampje met gratis glühwein leeggeschept. Ook de warme chocolademelk met de oliebollen waren erg in trek. In allerijl moest nog chocolade melk worden aangevoerd om al le aanwezigen te kunnen bedie nen. Na een half uurtje in de vlam menzee te hebben gestaard, zochten de meesten toch wat warmere oorden op. Voor Gijs (6 en zijn broertje Wouter (4) uit Naarden kon op dat moment het vuur echter niet lang genoeg branden. Ze genoten toen nog met open mond van het vuur. De laatste oliebollen en de restan ten van het oudejaarsvuurwerk zorgden er voor dat de laatste vakantiedag in Zeeland niet meer stuk kon. De kerstboomverbranding vond dit jaar een week eerder plaats dan in het verleden. Vol gens Herman van Liere, die sa men met zijn college onderne mers al jaren de verbranding organiseert, was er bewust voor gekozen het festijn nog in kerst vakantie te laten plaatsvinden. „Op die manier kunnen we de aanwezige toeristen toch nog wat extra's aanbieden." Advertentie Bouwkundigen en civieltechnici opgelet! Nieuwjaar... nieuwe carrière? www.continu.nl door Wout Bareman TERNEUZEN - De fractie van de Terneuzense Onafhankelijke Partij (TOP) maakt zich ernstig zorgen over de veiligheid van de scheepvaart op de Westerschel- de en het Kanaal Gent-Terneu- zen en daarmee ook over de om wonenden van die vaarwegen. TOP vindt dat B en W die zaak moeten aanpakken. In vragen aan het college van Terneuzen stelt fractielid G. van Boom de kwestie aan de orde. Tijdens de jaarvergade ringvan de plaatselij ke afdeling van de schippersvereniging Ko ninklijke Schuttevaer stelde hij vast dat de nood hoog is. Tijdens die bijeenkomst werd uitgebreid gediscussieerd over een recente zware aanvaring van een binnenvaartschip met de opendraaiende brug bij Sluiskil en het ontbreken van een direct radiocontact (per ma rifoon) tussen brug en schip. Rijkswaterstaat studeert nu, na weer een botsing met de brug, op een nieuw signaleringssys teem. OP vindt simpelweg dat er voortaan direct marifoonver- keer tussen schip en brug moge lij k moet zijn. Bovendien dienen er in de direct omgeving van de brug waarschuwingsborden moeten worden geplaatst, die erop attenderen dat de brug bij het open- of dichtdraaien meer dan een halve meter zakt. Tijdens de Schuttevaervergade- ring kwam voor de zoveelste keer de snelheid van de zeevaart op de Westerschelde aan de or de. Twee jaar geleden bood een enquête onder de Zeeuwse schippers weinig houvast, maar in de praktijk blijkt nog steeds dat de binnenvaart grote hinder ondervindt van te snel varende zeeschepen. Het advies van Schuttevaer is alle 'overtredingen' direct te melden bij de bevoegde instan ties. TOP gaat een stapje verder en pleit voor invoering van een maximumsnelheid. Van Boom: „Dit is alleen een probleem op de Westerschelde. Het speelt niet op de Waterweg, het Noord zeekanaal, de Elbe, Weser enzo voort, want daar houden de schepen zich keurig aan gelden de vaarsnelheden." Dat op de Westerschelde door het verdrag met België geen vaarbeperkin- gen kunnen worden opgelegd, moet door het college op hoger niveau worden aangekaart. Tenslotte hamert TOP ook op een snelle opknapbeurt van de in verval geraakte ponton van Rijkwaterstaat in de voormali ge Veerhaven. Die fungeert als een centraal opstappunt bij ca lamiteiten en dient dus in goede staat te verkeren. Waterstaat en gemeente zijn overigens al ge ruime tijd in overleg over een eventuele overdracht van de ponton. Advertentie Golden Tulip WESTDUIN KOUDEKERKE/VUSSINGEN op onze gastronomische brunches. Uiteraard ook op onze valentijnsbrunch (15 februari) Bel gerust voor uw reservering of informatie! Westduin 1 Koudekerke (Vlissingen) www.westduin.nl 0118-552510 |or Ron Maqnée JJSSINGEN - De politie van Eland bestrijdt berichten dat livens in Zeeland meer en meer pruikt worden door drugs mokkelaars. Volgens een zegs- Bn van de politie is het aantal ugstransporten het afgelopen Jir zelfs eerder af- dan toege- imen. Je hebben het idee dat het wat -treft drugstransporten in 03 rustiger is geworden", zegt ilitiewoordvoerder A. Don Bgevraagd. „Maar het zijn er kerniet meer geworden dan in prafgaande jaren." I politiewoordvoerder doet 'n uitspraken naar aanleiding |i berichten in het dagblad vOpmerkelijke drugsvang- jsten in de Zeeuwse regio j van de afgelopen jaren ;-Januari 1998: 57 kilo co- -caïne aan boord van een r schip in de Vlissingse ha ven December 1999: In de issingse haven wordt c5,5 kilo cocaïne aan boord Ivan een schip gevonden. April 2000: Aan boord van een schip in de Vlis- Jsingse haven wordt 45 kilo •cocaïne gevonden. - April 2000: Een beman- ningslid van een Colombi aanse bananenboot gooit 'ter hoogte van Terneuzen ijbalen met cocaïne over- i boord om later op te laten ^pikken. De man wordt voor de smokkel van ten jfminste honderd kilo ver- loordeeld. - Februari 2001: 33 kilo fcocaïne en 291 kilo mari huana in de haven van [Vlissingen - April 2002: Aan boord ivan een zeiljacht in de ha- :ven van Zierikzee wordt een partij van 1,2 miljoen iXtc-pillen gevonden. - Juli 2003: Acht ton mari- jhuana en 470 kilo hasj aan (boord van een schip in de jhaven van Antwerpen - Augustus 2003: De jdouane vindt 4050 kilo j cocaïne in de Panamese [zeesleper Otton, de groot ste cocaïnevondst ooit in [Nederland. door Conny van Gremberqhe HULST - Een verhoging van het toltarief voor de Westerschelde- tunnel met tien eurocent levert voldoende middelen op om tus sen Perkpolder en Kruiningen een fiets-voetveer te laten varen waarvoor gebruikers hooguit een euro per overtocht zouden moeten betalen. Dit stelt de Hulster actievoerder A. Broekmans in een schrijven aan burgemeester en wethou ders van de gemeente Hulst. In de brief aan het dagelijks be stuur van de Oost-Zeeuws- Vlaamse gemeente vraagt Broekmans, gesteund door ou ders van in Goes naar school gaande kinderen, nogmaals de kwestie van het fiets-voetveer Perkpolder-Kruiningen op de politieke agenda te plaatsen. Nogmaals, omdat in de optiek van de Hulster actievoerder tal van punten die met zo'n veer te maken hebben in het recente verleden door de bevoegde in stantie (provincie, gemeenten) genegeerd zijn, dan wel onder belicht zijn gebleven. Telling Zo vindt Broekmans dat de pro vincie het besluit om geen fiets- voetveer te handhaven - geba seerd op een passagierstelling uit 1987- onverantwoordelijk is geweest. Ook had het rapport uit 1988 waarin het besluit om het veer te schrappen gemeld werd aan de gemeentebesturen van Hulst, Hontenisse en Rei- merswaal voorgelegd moeten worden. Iets wat niet is gebeurd. Broekmans is verder van me ning dat de tellingen Lüt februa ri 2003 onbruikbaar moesten worden geacht om daarop een besluit voor het eventueel hand haven van een kleinschalig fiets-voetveer te baseren. Ook al, omdat in deze tellingen reac ties van automobilisten zijn meegenomen. De Hulster ijveraar voor een klein veer vindt het bovendien vreemd dat het fiets-voetveer in relatie wordt gebracht met het project Kloosterzande aan Zee. Steun voor dat project zou di rect tot gevolg hebben dat men zich tegen een fiets-voetveer zou keren. Daaruit zou volgens Broekmans de lauwe respons van politiek Hulst op de fiets- voetveer-campagne verklaard kunnen worden. Omrijschade Broekmans en de zijnen vinden dat er tot nu toe veel te weinig aandacht is besteed door de po litiek aan de gevolgen van het verdwijnen van het oude veer. Aan de omrijschade voor men sen uit Oost-Zeeuws-Vlaande- ren en de lange reistijden voor scholieren die in Goes onderwijs volgens wordt hoegenaamd niet gesproken. Broekmans vindt dat bestuur ders in de regio op zeer korte ter mijn een inhoudelijke discussie moeten gaan voeren over de voordelen van een £ietsvoetveer. Een verbinding die in de optiek van de Hulster activist de regio veel positiefs kan opleveren. Te weten: betere verbindingen, be ter openbaar vervoer, meer toe- ristisch-recreatief verkeer en een simpelweg een nieuwe at tractie. Het was een geslaagde mid dag, in het Scheldetheater in Terneuzen. 't Was zondag, dus iets speciaals. Voor men sen met een tikje meer... Een concertgekoppeld aan een high-tea. En dat is niet zomaar een kopje thee. Er was ook een stukje taart. De dames van stand, die hun nutteloze, ver veelde uurtjes tussen sherry en een kopje thee meesten tijds doden met een puzzel tje, hadden het helemaal niet door en kwekten voort. Maar lag in die middag niet een ju weel van een cryptogram verborgenIn muziek ver pakte taart met thee. De da mes van de garderobe namen de overgebleven stukjes gie belend mee naar huis. Stuk jes notentaart. ZEEUWS-VLAANDEREN zaterdag 3 januari 2004 ^or Raymond de Frel lïRNEUZEN - In de havens »n Terneuzen en Borsele is gis- ren een begin gemaakt met het ssen van de vijftien schepen ,et cacao-afval. De brandweer at met regelmaat het gehalte jolmonoxide in het afval. Het ateriaal is afkomstig uit het oord-Hollandse Wormer, aar twee weken geleden een •ote cacaoloods uitbrandde. Trouw van gisteren. Hierin werd commissaris E. in 't Veld van de Zeehavenpolitie van Rotterdam geïnterviewd. Vol gens die commissaris wijken drugssmokkelaars steeds meer uit naar havens als Vlissingen- Oost, Antwerpen en Le Havre. Intensievere en verbeterde con troles in Rotterdam zijn er vol gens In 't Veld de oorzaak van dat steeds meer criminelen 's werelds grootste haven mijden en naar kleinere havens in de omgeving uitwijken. Daarnaast zetten de criminelen vaak al op volle zee de lading over in klei nere schepen. Deze kleine boten varen vervolgens naar jachtha vens, waar de controle gering is, aldus In 't Veld. De commissaris noemt een aan tal kleine jachthavens met na me, waaronder jachthaven De Roompot in de buurt van Kam perland. Havenmeester J. Oos- dijk van deze jachthaven be strijdt de uitlatingen van In 't Veld. „Ik heb iets dergelijks hier nog nooit meegemaakt. Boven dien, mocht het verhaal al klop pen dat er in deze buurt drugs wordenafgezet, dan bedoelt In 't Veld niet de jachthaven, maar de Roompotsluizen. De jacht haven is immers vanaf open zee niet direct te bereiken. En een drugssmokkelaar vaart niet eerst door het sluizencomplex om vervolgens aan te leggen in de jachthaven", zo denkt Oos- dijk. Otton Woordvoerder A. Don van de politie Zeeland bestrijdt het verhaal volledig. „,Wij herken nen ons niet in de berichten. Volgens ons is het aantal vang sten zelfs eerder afgenomen dan toegenomen, terwijl het aantal controles hetzelfde is gebleven volgens dezelfde standaardpro cedure." Don vermoedt dat het verhaal te maken heeft met de vangst van de ruim vierduizend kilo cocaïne in de Panamese zeesleper Otton in de haven van Vlissingen. De mega vangst, in augustus van het vorige jaar, was een van de grootste cocaïnevondsten ooit in Nederland. „Maar dit schip was niet eens op weg naar Vlis singen, maar naar Antwerpen. De sleper kreeg motorpech en ging daarom naar Vlissingen toe. De douane vertrouwde het vervolgens niet en ging op on derzoek uit." meetwaarden van het kool- bnoxidegehalte op de schepen bbiliseerden zich gisteren, aardoor niet langer hoeft te orden gevreesd voor explosie- jvaar. Desondanks blijven in kneuzen, waar schepen liggen 'gemeerd in de Autrichehaven |de Axelse Sassing, een aantal katregelen van kracht. Zo be- aken een particulier beveili- ngsbedrijf en de politie de hepen, is de directe omgeving ■gezet en worden temperatuur I koolmonoxidegehalte fre- aent gemeten. fe binnenvaartschippers wordt itraden om op hun boten te rernachten. Wel mogen zij in »t kader van vorstpreventie |n boord de verwarming aan een. et beleidsteam van de imeente Terneuzen kwam gis- rochtend opnieuw bijeen, poralsnog was dat de laatste jjeenkomst. „Alleen als er ca- miteiten voordoen, komen we eer samen", vertelt burge- ëester J. Lonink van Terneu- *n. Hij verwacht dat de sche- ;n in Terneuzen volgende eek donderdag zijn gelost. „Er ggen nu zeven schepen in Ter- juzen, acht in de haven van Drsele, vijf in Wormer en zes Jiepen zijn onderweg. In prin- pe hebben wij in de Kanaalzo- geen ruimte voor nog meer liepen. Als er een leeg is, kan 'een nieuwe komen. In Vlissin- in is iets meer plaats", aldus pnink. loverleg met Delta Milieu, dat opdracht van het bedrijf ]oole Sloopwerken uit Vijf hui- Burgemeester J. Lonink van Terneuzen verwacht dat de schepen in Terneuzen volgende week donderdag zijn gelost. zen het materiaal verwerkt, wordt vanaf maandag het los sen versneld uitgevoerd. „Ik verwacht dat we nog een hele week bezig zijn. Wij zetten een dubbel aantal mankrachten in aldus A. Kaijser van Delta Mi lieu. Lonink pleitte eerder deze week al voor een versnelde los sing, omdat na storting het ge halte koolmonoxide aanzienlijk afneemt. Vandaag worden op de stort plaats in de Koegorspolder voorbereidingen getroffen om het afval met zorg te kunnen dumpen. Het brandweerkorps van Axel voerde gisteren nog metingen uit, maar vanaf van daag vallen die werkzaamhe den onder verantwoordelijk heid van het sloopbedrijf. Broeigevaar „Wij hebben natuurlijk liever dat zij voor de kosten opdraai en. Aanvankelijk was het de beJ doeling dat het materiaal tien kilometer van de cacaoloods zou worden verwerkt, maar het afval mocht niet over de weg worden vervoerd. Dit omdat het een vettige substantie betreft. Waarom het naar Zeeland is ge transporteerd is mij nog steeds niet helemaal duidelijk, maar wellicht was dit de goedkoopste optie", aldus Lonink. Kaijser weet dat de metingen worden uitbesteed aan een des kundig bedrijf. Delta Milieu be schikt overigens over de nood zakelijke vergunningen om het cacao-afval te verwerken. De lading van de schepen werd door Delta ook aangemeld bij de provincie. „In het contract met Koole staat explicieit dat broei gevaar uitgesloten moet zijn. Daarvan is tot nu ook helemaal geen sprake geweest. Of er spra ke is van een storm in een glas water? Ik neig ernaar om dat te bevestigen. Maar aan de andere kant: er is begin deze week op één van deze schepen vuur ge- foto Wim Kooyman zien en dus was zorgvuldigheid geboden. In dat licht neem ik mijn petje af voor de betrokken gemeenten." Zeeuws Belang, de Partij voor Zeeland en de Loka le Partij Zeeland hebben aan Gedeputeerde Staten vragen gesteld over het transport en op slag van de resten van de cacao- brand in Zeeland. Ze vragen of de provincie van tevoren wist van het transport en willen we ten of de opslag in de Koegors polder wel verantwoord is. mÊÊÊ foto Peter Nicolai Lekker fikkie stoken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 61