pnieuw annulering lijn vlucht Britten willen recht op doden inbreker EXTRA Regime Noord-Korea zou experts uit VS in kerncentrale toelaten 5 Amerikaanse toeristen als criminelen behandeld l Qaeda-strijders of sympathisanten zouden bezig zijn met operaties tegen VS \lQt Zuid-Azië werkt aan vrijhandel Nederlandse drugskoerier gepakt Bijna 200 doden door kou in Azië Reddingspoging kost vijf levens Poetin wijst nieuwe minister aan Filmindustrie pakt filmers aan Moskou verbiedt verdoven dieren bij operaties f ff akarta vraagt fS uitlevering 'lolukse leider Guerrillastrijders halen heli VS bij Fallujah uit lucht Meteorietinslag in noorden Iran Bali en Lombok getroffen door beving zaterdag 3 januari 2004 door Frans Lindenkamp SAO PAULO - Eerst opperste verbazing. Gevolgd door flinke irritatie. Sommigen gaven zelfsvrij baan aan hun woede. De vernedering was voor hen onverteerbaar. Tweehonderddertig Amerika nen die op nieuwjaarsdag op de Braziliaanse luchthaven Guarulhos van Saö Paulo landden, werden door de fede rale politie als criminelen 'ont haald'. Het hoofd ging op de fo to en de duim op het inktkussen voor een vingerafdruk. De maatregel was een typisch voorbeeld van een koekje van eigen deeg, gepresenteerd door een federale rechter. De magi straat bepaalde eerder deze week dat Amerikanen die in Brazilië arriveren dezelfde be handeling ten deel dient te val len als Brazilianen in de Ver enigde Staten krijgen. Brazilië figureert sinds verleden week tot groot ongenoegen op een lijst van 27 'verdachte' landen, wier onderdanen bij aankomst in de VS gescand worden. Zij moeten op de foto en vinger drukken afgeven. Het is een veiligheidsmaatregel van de regering-Bush in de strijd te gen het internationale terroris me. Dat Brazilië over één kam wordt geschoren met 'boeven- naties' gaat er in dat land niet in. Daarom stapte het Open baar Ministerie naar de rechter met het verzoek tot wederke righeid. Sao Paulo was de eer ste Braziliaanse luchthaven die het gerechtelijke bevel uit voerde. Twee daarvoor vrijge maakte federale agenten had den er zes uur werk aan om alle 230 Amerikanen te scannen. Ze deden hun uiterste best de 'wraakactie' aan de gedupeer den uit te leggen. Dat lukte maar gedeeltelijk. GPD ISLAMABAD - De zeven landen van de SAARC, de Zuid-; Aziatische Associatie voor Regionale Samenwerking, zijn het eens geworden over de vorming van een vrijhandelszone. De Indiase minister Shashank van Buitenlandse Zaken, die gis teren de bekendmaking deed, liet weten dat daarmee de ban den tussen India en zijn aartsrivaal Pakistan beter zullen worden. Shashank zei verder dat de ministers van Buitenlandse Zaken van de betrokken landen het ook eens zijn geworden over maatregelen tegen het terrorisme en over sociale maatregelen ter verhoging van de levensstandaard. ANP/RTR KEULEN - Een 36-jarige Nederlander is aan de Duitse grens betrapt met 110 kilo hasj en zes kilo marihuana in zijn auto: De Duitse douane heeft dat gisteren gemeld. De man zou dui zend euro in het vooruitzicht zijn gesteld voor de smokkel van de verdovende middelen. Een eerste aanbetaling van vijftien euro had hij al ontvangen. AP NEW DELHI - Koud weer heeft in het noorden van India en in de buurlanden Nepal en Bangladesh aan bijna tweehonderd, mensen het leven gekost. In de Indiase deelstaat Uttar Pradesh kostten de lage tempe raturen zeker 116 mensen het leven. De meeste slachtoffers zijn daklozen, maar ook kinderen en bejaarden hebben te lij- - den onder het koude weer. De kou zette twee weken geleden inIn grote delen van Noord - India, Nepal en Bangladesh schommelt de temperatuur rond het vriespunt en hangt een dikke mist. AP KIEV - Vijf volwassenen hebben een reddingspoging in een zijrivier van de Dnjepr in het zuiden van Oekraïne met de dood moeten bekopen. Twee jongens, een 11-jarige Rus en een 12-jarige Oekraïner, waren door het ijs gezakt. De ouders van de Russische tiener wisten hun zoon in veiligheid te brengen, maar verdronken vervolgens zelf. Ook de grootvader van de Oekraïense jongen en een dorpsgenoot verdronken, net als de 12-jarige jongen zelf. AP MOSKOU - De Russische president Vladimir Poetin heeft gis teren onderminister Rasjid Noergalijev benoemd als waarne mend minister van Binnenlandse Zaken. Noergalijev is de op volger van de nieuwe parlementsvoorzitter Boris Gryzlov. Noergalijev was als onderminister van Binnenlandse Zaken verantwoordelijk voor de Russische recherche. AP LONDEN - De Amerikaanse filmindustrie neemt meer maat regelen tegen mensen die in bioscoopzalen proberen dé vertoonde film op hun eigen videocamera op te nemen. Over treders in staten als Californië en Ohio kunnen worden gear resteerd. Dat heeft de Britse omroep BBC gisteren gemeld. De Amerikaanse filmindustrie, verenigd in de MPAA, wil in nog veel meer staten kunnen optreden tegen illegaal filmen. Deze vorm van piraterij kost de industrie jaarlijks bijna drie miljard euro, aldus de MPAA. ANP door Henderiekus Wiltjer en Hans Heijt WASHINGTON - Noord-Korea heeft een groep Amerikaanse deskundigen, onder wie de nu cleaire wetenschapper Sig Hec- ker, toestemming gegeven de kerncentrale Yongbyon te be zoeken. Dat hebben zij aan de Amerikaanse krant USA Today laten weten. Als de voorgenomen reis vol gende week doorgaat, gaat het om het eerste bezoek van Ame rikaanse deskundigen aan Noord-Korea sinds wapenin specteurs eind 2002 het land werden uitgezet. De spanningen tussen de VS en Noord-Korea liepen in die periode op door de nucleaire ambities van het be wind in Pyongyang. Het Zuid-Koreaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren bevestigd dat een groep Amerikanen, onder wie een aantal beleidsmedewerkers van de Senaat, naar Noord-Korea reist. „Maar we weten niet wat de delegatie in Noord-Korea gaat doen", aldus een woord voerder van het ministerie. Hecker was van 1985 tot 1997 directeur van het Los Alamos National Laboratory, waar de Amerikanen hun eerste kern bom produceerden. Volgens USA Today bezoekt het team- Heckér het nucleaire complex in Yongbyon tussen 6 en 10 janua ri. In een kernreactor zou Noord-Korea plutonium voor kernwapens kunnen produce ren. President George W. Bush zou met de reis hebben inge stemd, aldus de krant. Een functionaris van de Ameri kaanse regering noemde het be zoek van de wetenschappers een privé-aangelegenheid, „Dit is iets waar de Amerikaanse rege- Advertentie ring niet bij betrokken is, noch J zullen wij deelnemen aan de in- specties", aldus de regerings functionaris, die anoniem wilde blijven. Vorige week verklaarde Noord- Korea zich bereid tot overleg met vijf andere landen over zijn nucleaire programma. Die ge sprekken tussen vertegenwoor digers van Noord-Korea, Zuid- Korea, de Verenigde Staten, Ja pan, China en Rusland staan voor begin dit jaar op de agenda. De relatie tussen Pyongyang en Washington verslechterde in oktober 2002. Toen liet het stali nistische regime weten te wer ken aan een nucleair wapen, ANP/AFP MOSKOU - Honden, katten en andere huisdieren in Rusland kunnen sinds een maand alleen nog zonder verdoving worden geopereerd. Een staatscommis sie voor drugsbestrijding heeft dierenartsen verboden ketami- ne te gebruiken, het enige anes- theticum dat zij tot hun be schikking hadden. Dat heeft de Los Angeles Times gisteren gemeld. Het gebruik van ketamine is in Rusland verboden. Het werd il legaal geïmporteerd uit Polen, Duitsland en Nederland en op grote schaal gebruikt door die renartsen, wat de autoriteiten tot vorige maand gedoogden. Een eind vorig jaar gevormde commissie voor antidrugsbeleid heeft daar een einde aan ge maakt, omdat dierenartsen ketamine zouden kunnen ver kopen aan drugsverslaafden. De Russische vereniging van dierenartsen heeft gedreigd dé ministeries van Volksgezond heid en van Landbouw wegens dierenmishandeling aan te kla- gen. Het enige toegestane middel, Rometar, verlamt dieren alleen en doet niets tegen pijn. Baasjes van dieren die moeten worden geopereerd, kopen nu vaak zelf ketamine en dienen het hun ge liefde viervoeter ook zelf toe. Zo voorkomen ze dat de dierenarts maximaal drie jaar celstraf ris keert. ANP henk ingrid van der kooij VOORDEEL Vraag naar de voorwaarden. Vrijdagavond koopavond. Schouwersweg 7 (Ind. Terr. Noordzak) Heinkenszand www.blnnenult.nl In onze redactie buitenland - Voor de tweede dag rij heeft de Britse vliegmaat- happij British Airways (BA) steren op het laatste moment n vlucht van Londen naar ashington geannuleerd uit igst voor een mogelijke aan- ag door terroristen. ;ucht 223 met een Boeing 747 in Heathrow Airport naar Mies International Airport erd twee uur voor vertrek om jf over drie 's middags plaatse- tijd geschrapt. Dit gebeur- volgens een woordvoerder in BA om 'veiligheidsredenen' volgde op een advies van de ézelfde vlucht was op nieuw- arsdag ook al afgelast na een '■iligheidsadvies van de rege- Een dag eerder was dezelf- vlucht onder begeleiding van jnerikaanse gevechtsvliegtui- m in Washington geland. Het Jestel werd doorzocht en pas- ,giers werden uren onder- •aagd. ongeveer driehonderd pas- Jgiers van vlucht 223 waren ^steren al aan het inchecken, jen de vlucht werd afgelast, én zegsman van BA zei dat het jhrm niets van doen had met de jissagiers aan boord, maar wel ijecifiek betrekking had op. de- vlucht. ',chte dreiging goed ingewijde defensiespe- alist Paul Beaver verklaarde er sprake was van een 'echte ondubbelzinnige dreiging', olgens hem waren er plannen toestel boven Washington te laten ontploffen of ergens op te laten storten. Volgens Beaver is meer dan één groep Al Qaeda-strijders of sympathisanten bezig met ope raties tegen de VS. „Een groep is actief in Centraal-Amerika, de ander in Europa; in Londen of Parijs." BA maakte gisteravond bekend dat een geplande vlucht voor vanmiddag vanaf Heathrow naar de Saoedische hoofdstad Riyad is geannuleerd om veilig heidsredenen op advies van de Britse regering. In het weekein de wordt beslist of de voor maandag geplande vlucht naar Riyad doorgaat. Donderdag werd een vlucht van Aeromexico van Mexico-Stad naar Los Angeles geschrapt. Een Amerikaanse regerings functionaris zei dat de inlich tingendiensten bezorgd blijven over 'geloofwaardige' dreigin gen voor vluchten van Parijs en Mexico-Stad naar Los Angeles. Maar gisteren werd bekend dat de annulering door Air France van zes vluchten op 24 en 25 de cember tussen Londen en Parijs was gebaseerd op onjuiste in formatie van de Amerikaanse federale recherche. De FBI dacht ten onrechte dat enkele namen op de passagierslijst van terroristen waren. Volgens de Amerikaanse zaken krant The Wall Street Journal gaf de FBI de Franse politie op 22 december een lijst met zes na men en informatie over een op handen zijnde kaping van een toestel van Air France door mensen met banden met het ter reurnetwerk Al Qaeda. Uit Frans politieonderzoek kwam echter naar voren dat de door de FBI genoemde personen geen terroristen waren. Zo bleek een van hen een kind te zijn. Een andere vermeende terrorist bleek een zakenman uit Wales en weer een ander een oude Chi nese vrouw, die ooit een restau rant in Parijs had. De overige drie waren Franse burgers. ANP/AFP/RTR \KARTA - De Indonesische re uring heeft de Verenigde Sta ll gevraagd de voortvluchtige iolukse leider Alexander Ma- ïputty op te sporen en op het iegtuig naar Indonesië te zet- sn. Dat heeft een Indonesische (geringswoordvoerder giste- *n gezegd. folge week vroeg Indonesië de politieorganisa- Interpol al om hulp bij de *jekactie naar Manuputty. Die 'veroordeeld tot vier jaar cel égens ondermijning van de In- inesische staat. Hij is in no- -fmber in afwachting van hoger -;roep vrijgelaten. De voor- ichter van een onafhankelijke olukse staat is sinds december ioorloos. Volgens medestri j- jrs is hij uitgeweken naar de jrenigde Staten, christen Manuputty richtte in het eind van de jaren negen- g het Front voor de Soeverei- teit van de Molukken (FKM) Dat was een reactie op het weid in de Indonesische ei- ndengroep. De onlusten tus- n christenen en moslims kost- h aan meer dan vijfduizend ënsen het leven. ANP/AFP Advertentie Frans politiepersoneel houdt vanuit een pantservoertuig de omgeving van een vliegtuig van Air France op het Parijse vliegveld Charles de Gaulle in de gaten. foto Jack Dabaghian/RTR (Advertentie door Esther Gotink LONDEN - Huiseigenaren moeten zich op elke manier te gen inbrekers mogen verdedi gen. Desnoods met een vuurwa pen. Zelfs bij doodslag moet de huiseigenaar vrijuit gaan. Dit controversiële voorstel komt van Britten die deelnamen aan een wedstrijd van nieuws zender BBC Radio 4. De pro grammamakers voelen zich flink in het nauw gedreven, want ze hebben beloofd dat het voorstel serieus wordt voorge dragen in het parlement. Het recht op het doden van in- BAGDAD - Een Amerikaanse legerhelikopter is gisteren bij de stad Fallujah ten westen van de Iraakse hoofdstad Bagdad neergestort. Een Amerikaanse militair kwam daardoor om en een andere raakte gewond. De Amerikaanse brigadegene raal Mark Kimmitt zei dat guer rillastrijders het toestel hebben neergeschoten. De Amerikanen voerden gister morgen met twee helikopters vluchten uit boven Fallujah en omgeving in een zoektocht naar wapens. Fallujah geldt als een bolwerk van aanhangers van de opgepakte dictator Saddam Hoessein. Begin november haalden opstandelingen ook bij de stad een helikopter neer, waardoor zestien Amerikaanse militairen om het leven kwa men. ANP/RTR/AFP Advertentie brekers is sinds 1999 een fel dis cussiepunt in Groot-Brittannië, nadat Tony Martin - beworier van een afgelegen boerderij in Norfolk - drie jaar gevangenis straf kreeg toen hij naar eigen zeggen uit vrees voor zijn leven een zestienjarige inbreker doodschoot met een jachtge weer. De makers van Today, een pro gramma dat dagelijks 6,5 mil joen luisteraars trekt, konden niet vermoeden dat de natie zich deze zaak nog zo sterk aantrekt. Voor de bedenkers was het be gonnen als een onschuldige kerst wedstrijd en ze dachten dat het alleen wat jolige sugges ties zou opleveren. Bijvoorbeeld een verbod op kerstreclame en straatversiering, omschakelen op rijden aan de rechterkant van de weg of een gezonder me nu in schoolkantines. Maar programma-ideeën gaan soms een heel eigen leven leiden. In 1997 schrapte Today al haar traditionele kerstcompetitie 'Persoonlijkheid van het Jaar', omdat politieke partijen han denvol geld staken in het beïn vloeden van de publieke opinie en zo het programma domineer- BABOL - In het noorden van Iran heeft een meteorietinslag gisteren voor lichte schade aan gebouwen gezorgd. Dat heeft de staatsradio gemeld. Er waren geen berichten over slachtof fers. Volgens de radio renden inwo ners van de stad Babol na de klap in paniek de straat op. De inslag werd tot een kilometer afstand gevoeld. ANP/RTR den. De nieuwe wedstrijd werd gepresenteerd als 'een unieke kans om de wet te herschrijven'. Een Kamerlid was al bereid ge vonden het onderwerp bij het Lagerhuis in te dienen: Stephen Pound. Die zoekt graag de pu bliciteit, maar trekt zich nu de haren uit het hoofd omdat hij met zo'n controversieel idee moet komen. „Willen we echt een wet die stelt dat we iedereen die door ons raam klimt zomaar kunnen af slachten?" reageerde de politi cus, die het voorstel afdeed als 'absurd, bruut, onwerkbaar en met bloed bevlekt'. „Dit is ty pisch zo'n plan dat wordt be dacht in een bar op zaterdag avond, tussen loze uitspraken als 'knoop ze allemaal op' en 'stuur ze terug naar hun eigen land'. Mijn enthousiasme voor directe democratie is enigszins getemperd, moet ik toegeven. Het volk heeft gesproken... de buffers." Maar Pound zegde toe zich aan de spelregels te zullen houden. Hij zal de suggestie dat huisei genaren het recht in eigen hand kunnen nemen uit wei-ken, en vervolgens lobbyen bij de La gerhuisleden die een wetsont werp mogen indienen. Tony Martin, die in juli op vrije voeten kwam, reageerde ver rukt over 'de stem van het volk'. Het winnende voorstel kreeg 37 procent van de ruim 26.000 stemmen. GPD Balinese kinderen lopen na de aardbeving over de ruïnes van een huis in Karangasam op Bali. foto Ketut Suardana/RTR van onze redactie buitenland JAKARTA - De Indonesische vakantie-eilanden Bali en Lombok zijn gisteren getroffen door een aardbeving met de kracht van 6,1 tot 6,3 op de schaal van Richter. Door de beving viel een dode en raakten tientallen mensen gewond. Meer dan tweehonderd huizen zijn beschadigd. Veel men sen renden na de aardschok in paniek de straat op. Het epicentrum van de beving lag in zee, in de Straat van Lombok tussen beide eilanden. Een politiefunctionaris in de stad Mataram op Lom bok zei dat een oudere man na de aardbeving be zweek aan een hartaanval. Op Bali werden zeker tien mensen met verwondingen in ziekenhuizen opgenomen. Overheidsfunctionarissen op Bali meldden schade aan zeker 250 gebouwen. Onder de beschadigde gebouwen zijn drie moskeeën, een ziekenhuis en elf hindoe-heiligdommen. ANP/DPA/AFP/EFE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5