PZC Beheer Grevelingen ongewijzigd PZC Koningsoffer werd nieuwjaarsfik Klanten Keukengilde zijn hun geld zeer waarschijnlijk kwijt I— 15 TOP bezorgd over veiligheid schepen Westerschelde Maatregelen volgens gedeputeerde komende decennia niet nodig Concert Ons Genoegen in kerk Vlissingen Ruimen asbeststof loods uitgesteld Vrouw valt van reling loopbrug Hardrijders raken rijbewijs kwijt Man mishandeld in Kloosterzande LTC Dos wil eenmalige subsidie k zaterdag 3 januari 2004 Hoor Wout Bareman TERNEUZEN - De fractie van de Terneuzense Onafhankelijke Partij (TOP) maakt zich ernstig J zorgen over de veiligheid van de it scheepvaart op de Westerschel- 3 de en het Kanaal Gent-Terneu- zen en daarmee ook over de om wonenden van die vaarwegen. TOP vindt dat B en W die zaak moeten aanpakken. In vragen aan het college van 8 Temeuzen stelt fractielid G. van Boom de kwestie aan de orde. Tijdens de jaarvergade ring van de plaatselijke afdeling van de schippersvereniging Ko ninklijke Schuttevaer stelde hij vast dat de nood hoog is. Tijdens die bijeenkomst werd uitgebreid gediscussieerd over een recente zware aanvaring van een binnenvaartschip met de opendraaiende brug bij Sluiskil en het ontbreken van een direct radiocontact (per ma rifoon) tussen brug en schip. Rijkswaterstaat studeert nu, na weer een botsing met de brug, op een nieuw signaleringssys teem. OP vindt simpelweg dat er voortaan direct marifoonver- keer tussen schip en brug moge lijk moet zijn. Bovendien dienen er in de direct omgeving van de brug waarschuwingsborden moeten worden geplaatst, die erop attenderen dat de brug bij het open- of dichtdraaien meer dan een halve meter zakt. Tijdens de Schuttevaervergade- ring kwam voor de zoveelste keer de snelheid van de zeevaart op de Westerschelde aan de or de. Twee jaar geleden bood een enquête onder de Zeeuwse schippers weinig houvast, maar in de praktijk blijkt nog steeds dat de binnenvaart grote hinder ondervindt van te snel varende zeeschepen. Het advies van Schuttevaer is alle 'overtredin gen' direct te melden bij de be voegde instanties. TOP gaat een stapje verder en pleit voor in voering van een maximumsnel heid. Van Boom: „Dit is alleen een probleem op de Wester schelde. Het speelt niet op de Waterweg, het Noordzeekanaal, de Elbe, Weser enzovoort, want daar houden de schepen zich keurig aan geldende vaarsnel- heden." Dat op de Westerschel de door het verdrag met België geen vaarbeperkingen kunnen worden opgelegd, moet door het college op hoger niveau worden aangekaart. Tenslotte hamert TOP ook op een snelle opknap beurt van de in verval geraakte ponton van Rijkwaterstaat in de voormalige Veerhaven. Die fun geert als een centraal opstap punt bij calamiteiten. door Marcel Modde 1 h ZIERIKZEE - Gedeputeerde M. ic Kramer verwacht de komende 0 decennia geen noodzaak tot in grijpende verandering van het ,t beheer voor het Grevelingen- meer. Pas wanneer er een 'maat schappelijk probleem' dreigt te ontstaan, stelt hij tevens in zijn 3f functie van vice-voorzitter van de Raad van Bestuur van het y Natuur- en Recreactieschap, moet worden gedacht aan ver- v gaande maatregelen als het te rugbrengen van eb en vloed in 4 het gebied. P Van een maatschappelijk pro bleem is sprake, aldus Kramer, 1!! wanneer door hogere zomer- Mtemperaturen de waterkwali teit door gebrek aan zuurstof verder achteruit blijft gaan. Ook het uitspoelen van land bouwgif van de rondom liggen- li de akkers ziet de gedeputeerde ti,in de toekomst als een mogelijk (2gevaar. Dergelijke bedreigingen d.vallen volgens hem nu nog goed [,,'te pareren met een betere door- stroming, door de in onbruik ge raakte hevel in de Grevelingen- dam weer in werking te zetten. 'Die mogelijkheid wordt inmid- dels door Rijkswaterstaat on derzocht. Kramer verwacht de 1 resultaten van die studie in de a'loop van dit jaar. De inlaat van JIde Noordzee in de Brouwers- Z:dam staat al sinds enkele jaren ■&ëen groot deel van het jaar open. vi Kramer staat eveneens positief lïtegenover een flexibel peilbe- I, heer. Nu blijft de waterhoogte li-nagenoeg op één niveau ge- 8; VLISSINGEN - De Koninklijke e:Harmonie Ons Genoegen houdt zaterdag 10 januari haar zesde ^Nieuwjaarsconcert in de Sint oi Jacobskerk in Vlissingen. tJ nHet thema van het concert is dit arjaar Music Hall: een ode aan de iivtijd dat film, toneel, volksmu ziek en concerten nog op één po- il'dium werden opgevoerd. ^Er wordt in het kader van het .jthema muziek gespeeld uit jjfilms, operettes en musicals. n,jDaarnaast kan er meegezongen ^worden op schlagers uit de i 'twintigste eeuw. Het Middel burgse koor Te Quiero levert een ^bijdrage aan het concert. De ar rangementen die het koor gaat %rengen zijn gemaakt door Lé- sl|fon Bours. Een door hem ge maakt muziekstuk, op basis van de musical Showboat voor het iltorkest en het koor, beleeft op het ■«concert zijn première. Het con- loscert begint om 19.30 uur, de kerk is open vanaf 190 0 uur. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111 >454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl )ti Bezorgklachten: 1 0800-0231231 op maandag t/m vijdaggedu- =i rende de openingstijden; zaterdagstot 12.00 uur handhaafd. Het idee is daar - min of meer als een soort kunst matig tij - op gezette tijden een meter opkomend en afgaand verschil in aan te brengen. Ver der wil hij op basis van de huidi ge situatie niet gaan. „Het terugbrengen van eb en vloed beschouw ik wel als één van de maatregelen waarvan je voordeel ziet, maar de noodzaak ontbreekt nog. De waterkwali teit is acceptabel. Al kachelt die wel langzaam achteruit, dat is zo. Vooral wanneer je wat die per kijkt, is het een doodse boel. Maar dat komt, denk ik ook, omdat we in de dertig jaar dat het Grevelingenmeer nu be staat, nog steeds aan het zoeken zijn naar het juiste evenwicht. Dat betekent dat we nog steeds aan die knoppen aan het draai en zijn. Zoiets moet met kleine stapjes tegelijk, kijken wat het beste uitpakt. Dat het zo voor zichtig gebeurt, vind ik wel goed. Je kunt zo'n gebied maar één keer inrichten. Wan neer je dat verknalt, ben je eindeloos verder van huis." De eerstkomende tien tot twin tig jaar staat de Grevelingen volgens de gedeputeerde en vi ce-voorzitter weinig verande ringen te verwachten. Ook niet nu de Rijksoverheid in verband met zijn terugtreding uit de ge meenschappelijke organisatie dit jaar het gebied een aardig bedrag heeft nagelaten (9,7 mil joen euro) voor het beheer. Maar in relatie tot de eerder genoem de 'maatschappelijke proble men' houdt Kramer er serieus rekening mee dat de uitgangs punten voor de gecombineerde natuur- en recreatiepias over een halve eeuw wel degelijk an ders zullen zijn. Hij noemt 'de toenemende behoefte aan wo ningbouw aan het water' als één van de opties, die tegelijk kan dienen als financiëringsbron voor dure beheermaatregelen. Eco-hotel De ideeën die acht jonge ont werpers van het Ruimtelijk Planbureau onlangs presen teerden in hun boek Naar zeel Ontwerpen aan de kust, noemt Kramer 'uitdagend'. Ook al voelt hij momenteel niets voor een verbinding met het Haring vliet en het Krammer-Volkerak en staat hij evenmin te springen om een drijvend onderzoeks centrum in combinatie met een eco-hotel, 'het is wel een visie die past in de discussie die de provincie voert over de toe komst van de Delta'. „Dit soort studies is uitermate interessant om je horizon te verbreden." w-4s, De eerstkomende tien tot t wintig jaar staat de Grevelingen weinig veranderingen te verwachten. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Kerstboomver brandingen. Een paar jaar gele den leek het er nog op dat mi lieuregels een einde zouden maken aan deze traditionele vreugdevuren, maar de soep werd uiteindelijk niet zo heet gegeten als ze werd opgediend. Wat ooit begon als een met allerlei rituelen omgeven ko ningsoffer, is een bij jong en oud populaire nieuwjaarsfik gewor den. Vrijdagmiddag, tegen de klok van vieren. Op het stookterrein achter het Business Isle, net bui ten de stadswallen van Zierik- zee, wordt hard gewerkt aan de opbouw van de brandstapel. Met allerlei voertuigen zijn af gedankte bomen aangevoerd. „We hebben hier al van alles ge zien. Bolderwagens, skelters, boerenkarren, noem maar op", doet vrijwilligster Astrid van Sorge verslag. Stookterrein Het stookterrein is de centrale verzamelplaats. Verspreid over Zierikzee kunnen de bomen op nog vier plaatsen worden inge leverd. De ploeg in buitenwijk Malta heeft het rustig. De oogst is schraal. Een heel ander beeld aan de Vondelingenplaat. Daar is net een ladinkje van zo'n 100 bomen weggebracht en er ligt alweer een forse stapel. Brand weerman Rudie Ra via: „Er kwam er zelfs één met een kar vol. Die hebben we doorge stuurd naar de stookplaats." Ook aan de Oosterscheldestraat en op het terrein bij de brand weerkazerne aan de Regen boogstraat ligt een flinke stapel kerstbomen. Voor ieder exem plaar is 20 eurocent 'statiegeld' uitgekeerd. Werkt goed, weet brandmeester van dienst Ino van Sorge. „Al kun je nooit hele maal voorkomen dat er in de nacht van oud op nieuw vreug devuren gestookt worden. Ik had dienst met oud en nieuw en toen zijn er toch ook al heel wat kerstbomen verbrand." Vrijdagavond, tegen de klok van zevenen. Op de stookplaats laait het vuur hoog op als de vlam men eenmaal vat hebben gekre gen op de afgedankte bomen. De brandweer houdt scherp in de gaten of er geen gevaarlijke si tuaties ontstaan. Want, zo weet men uit ervaring, sommigen jongeren bewaren wat rotjes of ander knalvuurwerk om in het kerstbomenvuur te gooien en zo het spektakel nog wat te verle vendigen, maar dat is niet zon der gevaar. Het vuur fascineert. Een rode gloed verlicht de - vanwege de gure wind dik ingepakte - om standers. „Mam, waar is nou on ze boom", vraagt een meisje aan haar moeder. Die antwoordt, met een blik op de vuurmassa van zo'n 600 branden kerstbo men, dat dat niet meer is te ach terhalen. Ouders houden hun kroost, dat onweerstaanbaar naar de dan sende vlammen wordt getrok ken, scherp in de gaten. „Niet te dichtbij", waarschuwt een be zorgde moeder haar nieuwsgie rige zoontje. De vlammen knet teren, vonken spatten omhoog. Mensen wensen elkaar het beste voor het nog piepjonge nieuwe jaar. Voor de meesten is het vreugdevuur het staartje van de feestelijkheden rond de jaar wisseling. Joelfeest In lang vervlogen tijden was dat anders. De oude Germanen de den er twaalf dagen en nachten over om afscheid te nemen van het oude jaar en het nieuwe wel kom te heten. De Germaanse VOGELWAARDE - Het opruimen van de restanten van champignonkwekerij Agrichamp in Vogelwaarde, die in de laatste nacht van 2003 in vlammen opging, laat nog even op zich wachten. Medewerkers van de milieudienst van de ge meente Hulst, de plaatselijke brandweer en de verzekeraar van de familie Geensen, eigenaar van de kwekerijhebben in middels een ruimingsplan opgesteld en afspraken gemaakt over de financiële afhandeling. Burgemeester J.F. Mulder van Hulst; „Door de sneeuwval kunnen we echter nog niet beginnen met het opruimen. Wel hebben onze diensten precies gelokaliseerd waar asbesthou dende dakdelen en andere restanten van de loods terecht zijn gekomen. Het merendeel is feitelijk binnen de buitenmuren van de loods terechtgekomen, een klein deel op een belendend weiland. Als de sneeuw weg is zullen we onmiddellijk begin nen met opruimen." Over de oorzaak van de brand wist Mulder nog niets te vertel len. Het onderzoek van de technische recherche is nog niet af gerond. WEMELDINGE - een 32-jarige vrouw uit Antwerpen is gis termiddag gewond geraakt toen ze van de reling van de loop brug op het sluisplateau in Wemeldinge viel. Zij was op de reling gaan zitten en naar beneden gevallen, op de onderliggende basaltblokken. De vrouw is met heupletsel naar het ziekenhuis in Goes overgebracht. HOEK - Van een 33-jarige automobilist uit Temeuzen en een 22-jarige automobilist uit de gemeente Tholen is gisteren het rijbewijs ingenomen omdat ze veel te hard reden. De Temeuzenaar jakkerde om 11.50 met een snelheid van 179 kilometer per uur door de Westerscheldetunnel, terwijl 100 het maximum is. De inwoner van de gemeente Tholen reed om 14.39 met 135 ki lometer per uur over de Provincialeweg bij Sint Maartens dijk. Hier geldt een maximum snelheid van 80 kilometer per KLOOSTERZANDE - In de nieuwjaarsnacht is een 32-jarige man uit de gemeente Temeuzen mishandeld in de Clooster- straat in Kloosterzande door enkele, hem onbekende perso nen. De man werd tussen half vier en vier uur zonder aanlei ding geslagen en geschopt. Hij liep diverse verwondingen op in zijn gezicht. Ook had hij last van zijn ribben. De man stelde zich onder behandeling bij een huisartsenpost. VLISSINGEN - Tennisvereniging LTC Dos heeft bij de ge meente Vlissingen een aanvraag ingediend voor een eenmali ge financiële ondersteuning. Een aantal van de tennisbanen is hard aan renovatie toe. „De tennisbond heeft al aangegeven dat ze een aantal banen gaat afkeurenZe liggen er al tientallen aren en zijn nog nooit echt vernieuwd. Dit wordt de eerste grote renovatiebeurt", vertelt voorzitter M. Stijnman van de vereniging. Omdat de vereniging altijd financieel zelfstandig is geweest, vindt ze het redelijk als de vereniging een eenmalige subsidie krijgt van de gemeente. LTC Dos is gevestigd op het tennispark aan de Zwanenburgseweg in Vlissingen. ->w. p Dirk-Jan Gjeltema De vlammen laaien hoog op op de stookplaats achter het Business Isle. foto Dirk-Jan Gjeltema oud- en nieuwviering heette 'Joelfeest'. Dat feest begon op 25 december en duurde tot 6 ja nuari, het huidige Driekonin gen. Rond de achtste dag bereikten de feestelijkheden hun hoogte punt. Een climax met veel eten en drinken, dierenoffers en gro te vuren. Vuren waarmee het ou de jaar werd vernietigd, de boze geesten verjaagd en de komst van het licht van het nieuwe jaar onderstreept. De Babyloniërs brachten eeu wen geleden rond nieuwjaar een i Koningsoffer. Zij waren ervan overtuigd dat op nieuwjaarsdag hun koning het mikpunt van de goden zou zijn en om hun vorst j te beschermen, werd deze tijde- lijk vervangen door een slaaf of een ter dood veroordeelde. Deze onfortuinlijke man werd uitein- delijk geofferd om het kwaad af te wenden. Lawaai Om de demonen te verjagen werden in de oudheid niet alleen grote vuren gestookt, maar ook veel lawaai maken hoorde erbij. Dat werd het vuurwerk. Eeu wen geleden probeerde men de goden gunstig te stemmen met offeranden in de vorm van spijs en drank. Offers die na een aan tal rituelen overigens door de offerbrengers zelf werden ge nuttigd. Dat werd de oliebol, het overvloedige maal en de luxe champagne. Het feestmaal is achter de rug, de restjes in de afvalbak. De lege flessen staan klaar voor een be zoekje aan de glasbak. De kerst boom is een prooi van de vlam men geworden. Voor de brand- weervrijwilligers rest nog een laatste klus als de vlammen een maal gedoofd zijn. Opruimen. Want het land van boer Rokus 't Hart moet wel schoon weer op geleverd. door Ronald Verstraten TERNEUZEN - Het lijkt vrij wel zeker dat mensen die in 1996 een keuken hebben ge kocht bij een vestiging van Keu kengilde, hun - te veel betaalde - geld nooit zullen terugzien. Vol gens rechtsbijstandverzeke- raars is niet zeker dat de leve ranciers aangepakt kunnen worden. En zelfs bij een voor de kopers gunstig vonnis, is er geen4 garantie dat er wordt uitbe taald. Zo'n tweeduizend mensen in Nederland hebben in 1996 een keuken gekocht bij een van de winkels van Keukengilde, waaronder die in Goes en in Oostburg. Ze konden daarbij meedoen aan een zogenaamde cash-back actie. Die kwam erop neer, dat ze na vijf jaar het volle dige bedrag van hun keuken zouden terugkrijgen. Een voor waarde was dat ze zouden af zien van in de keukenbranche gebruikelijke kortingen van soms enkele duizenden guldens De kopers betaalden de volle prijs en kregen een cheque die in 2001 kon worden verzilverd. De actie was opgezet door Inter- keukengilde bv, waarbij zo'n 95 winkels als franchisenemer wa ren aangesloten. Interkeuken- gilde had een contract gesloten met een grote Amerikaanse ver zekeringsmaatschappij. Dat was gebeurd met bemiddeling van Interprom Nederland in Rotterdam. Dit bedrijf zou de Amerikaanse verzekeraar heb ben doorgelicht en had gecon cludeerd dat uitbetaling gega randeerd was. Consumentenbond Hoewel de Keukengilde-win- kels hun klanten verzekerden dat 'het geld er was', leidde het insturen van de cash-back che ques in geen enkel geval tot uit betaling. Geruchten dat het Amerikaanse bedrijf failliet was, werden ontkend. Vervol gens bleek het bedrijf van naam te zijn veranderd en met de noorderzon vertrokken. Ver scheidene kopers trokken daar op aan de bel bij de Consumen tenbond en namen een advocaat in de arm, onder meer via de stichting Rechtsbijstand in Til- burg. De Keukengilde-winkels, die de schuld bij Interkeukengilde leg den, veranderden wijselijk van naam en sloten zich bij andere keukengroothandels aan. Intussen spande de advocaat prof. mr. Dommering een rechtszaak aan, in opdracht van zes rechtsbijstandsverzeke- raars en de Consumentenbond. Die zaak sleept zich nu al twee jaar voort. Terwijl de advocaat eist dat de koopovereenkomst wordt nagekomen, vinden de keukenleveranciers dat zij daar niet toe zijn verplicht. Boven dien zeggen ze dat zij niet in staat zijn om alle klanten terug te betalen. Daarnaast vinden ze dat de schade die hun klanten hebben opgelopen alleen het be drag geldt, dat ze extra hebben betaald door van kortingen af te zien. Ze vinden dan ook dat een eventuele vordering tot dat be drag beperkt moet worden. Interkeukengilde stelt intussen Interprom aansprakelijk en heeft de rechter daarom ge vraagd om ook dit bedrijf in het onderzoek te betrekken. De rechter heeft dat inmiddels ook gedaan. De rechtszaak is nu in het stadi um van een schriftelijke ronde, waarin alle partijen opnieuw hun zegje mogen doen. Van be lang daarbij is, dat bij een soort gelijke zaak in Amsterdam de consumenten in het ongelijk zijn gesteld. Volgens de stichting Rechtsbij stand 'kan het nog heel lang du ren voordat het zeker is of de leveranciers kunnen worden aangepakt.' De stichting waar schuwt dat een gunstig vonnis geen garantie is op uitbetaling. „De tegenpartijen kunnen na melijk door het grote aantal vorderingen financieel niet in staat zijn om die uit te keren.", laat de stichting weten. Advertentie Bouwkundigen en civieltechnici opgelet! Volop baankansen in het nieuwe jaar? www.continu.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 57