Geen toeristen maar meer huizen SS'SS"via Waterland Neeltje Jans op de thematische toer Politie ziet afname eesproject moet Goese jongeren in )oeken krijgen Witte Huis haalt daklozen uit de kou 13 Meerderheid inwoners Nieuwerkerk wil nieuwbouw en winkels 20% KORTING Nieuwjaar... nieuwe carrière? www.continu.nl Receptie tevens opening nieuwe centrale balie zeeuwse almanak Taart waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND zaterdag 3 januari 2004 iinr Piet Kleemans ÏEUWERKERK - Nieuwer- trk ontwikkelen tot toeristisch oduct gaat de meerderheid in de dorpsbewoners te ver, aar wat ze wel graag willen is eer winkels en meer wonin- n. Net als meer blauw op raat, betere openbare verlich- ig en maatregelen om het dorp gkeersveiliger te maken. Dat een greep uit de uitkomsten ,n de door de Dorpsraad Nieu- èrkerk gehouden dorpsenquê- enquête is, legt dorpsraads- ijorzitter J. Prins uit, bedoeld xi duidelijk te krijgen wat er teelt in het Duivelandse dorp li welke wensen er onder de tjrpsbewoners leven. De uit visten- van de enquête vormen li basis voor een door de dorps- ad op te stellen beleidsplan for Nieuwerkerk. „We gaan de ijquête eerst doorspreken en ït levert wellicht nog aanvul- 'nde adviezen van dorpsbewo- :>rs op. Daar willen we mee aan Ij slag", aldus Prins. Het be- idsplan ziet als alles volgens planning verloopt in juni het «enslicht. dorpsraad heeft alles bij el- >iar 240 enquêteformulieren Itgezet. Daar kwamen er 202 Éevuld retour hetgeen neer telt op een respons van 84 pro nt. De enquête mag daarmee Éiresentatief genoemd wor- ®i. Aan de deelnemers werden taal 20 stellingen voorgelegd. i Advertentie Golden Tulip WESTDUIN KOUDEKERKE/VIISSINGEN op onze gastronomische brunches. Uiteraard ook op onze valentijnsbrunch (15 februari) Bel gerust voor uw reservering of informatie! Westduin 1 Koudekerke (Vlissingen) www.westduin.nl 0118-552510 Prins: „Bij een enquête kan het antwoord bepaald worden door de vraag. Dat wilden we voor komen. De dorpsraad pleit al geruime tijd voor meer betaal bare koop- en huurwoningen voor jongeren. Uit de enquête blijkt dat 85 procent van de on dervraagden de dorpsraad steunt in die strijd. Bijna drie kwart van de ondervraagden geeft daarbij de voorkeur aan het opvullen van gaten in de bebouwing (inbreiding) in het centrum boven de bouw van nieuwbouwwoningen aan de rand van het dorp (uitbreiding). De stelling dat het voormalig gemeentehuis aan de Ring be stemd dient te worden voor ap partementen voor jongeren kan rekenen op de steun van 57 pro cent van de ondervraagden. De stelling dat het zogeheten Gat van Nieuwerkerk - een al bijna 30 jaar braakliggend terrein aan de rand van Nieuwerkerk - zich uitstekend leent voor geva rieerde woningbouw krijgt de steun van 55 procent van de ge- enquêteerden. Nieuwer kerkse jongeren willen blijkens de enquête niet alleen meer winkel en betaalbare wo ningen maar ook meer moge lijkheden tot vermaak. Op hun verlanglijstje prijken een jonge- rencafé, discotheek, restaurant en bioscoop. Ook willen ze graag een vaste trouwlocatie op het eigen dorp. Voor wat betreft het winkelbe stand blijkt vraag te zijn naar een breed scala aan neringdoen den. Jongeren willen onder meer kle ding- en schoenwinkels, een cd- winkel en willen met hun wat oudere dorpsgenoten graag weer een groenteboer en een drogist in het dorp. Ook een fiet- senzaak zou - blijkt uit de en quête - in een behoefte voorzien. Zwembad Voor wat betreft de voorzienin gen wordt gepleit voor behoud van Zwembad Dol-Fijn. Het realiseren van een skatepark en de aanleg van een ijsbaan. Vol gens Prins zijn er goede moge lijkheden voor het laatste op een terrein tussen de Unastraat en de N59. Jongeren willen graag camera beveiliging bij de bushalte en hun wat oudere dorpsgenoten doen de suggestie om de ver keersveiligheid te verbeteren door de parallelwegen langs de N59 af te sluiten voor alle ver keer met uitzondering van land- bouwverkeer. De resultaten van de enquête worden woensdag 7 januari be sproken tijdens de vergadering van de dorpsraad Nieuwerkerk. De vergadering wordt gehou den in het dorpshuis. Aanvang 19.30 uur. Dorpsraadsvoorzitter J. Prins voor het voormalig gemeentehuis, waarin wat 57 procent van de ondervraagden betreft appartementen voor jongeren dienen te worden ge bouwd. foto Dirk-Jan Gjeltema Advertentie Bouwkundigen en civieltechnici opgelet! hi ilior Salva de Nooijer DES - Op initiatief van de kenbare bibliotheek Goes is n leesproject gestart op de )ese scholen. Het project aait om verscheidene leesca- is die op woensdag 14 januari (houden zullen worden op di- órse plaatsen in Goes. Naar de if és komen landelijk bekende hrijvers om met de leerlingen praten over hun schrijver- hap. It is dit jaar de derde keer dat activiteit wordt gehouden, lor het eerst is er nu samen- lïrking tussen drie scholen, et St. Willibrordcollege is dit fir toegevoegd aan het Groen allege en het Goese Lyceum ifi ook in eerdere jaren al mee ndenVan deze scholen doen in (taal ongeveer 250 leerlingen i^e aan het project. Het gaat erbij vooral om leerlingen in jtvmbo. aast de bibliotheek en de scho ft werken ook de Kunstbende, ftROC, boekhandel Het Paard ia Troje en de Zeeuwse biblio- eek mee aan het project, jf de aanloop naar de leescafé- iig is de leerlingen gevraagd :n hun favoriete schrijver te ezen Samen met de biblio- ;eek hebben de leerlingen af baken met de gekozen schrij- fs gemaakt. De keuze is geval- h op Wim Daniëls, Annie van ansewinkel, Anton van der pik en Stasia Cramer. F Voorbereidingen op de ont moeting met de schrijver zijn al enkele weken bezig. Dè leerlin gen lezen zich in, maken presen taties en bedenken discussie onderwerpen om aan de auteurs voor te leggen. Ondertussen hebben de bibliotheek, de be trokken organisaties en de coör dinatoren van de scholen over legd over de aanpak en het pro gramma. Om het extra toegankelijk te maken worden de cafés op jon- gerenlocaties georganiseerd.Zo zal Wim Daniëls in café Pubbles aanwezig zijn, Anton van der Kolk in La Strada, Stasia Cra mer in 't Beest en Annie Ganse winkel in de Koperen Tuin. De ontmoetingen vinden plaats van 11.00 tot 14.00 uur. Elk van de twaalf groepen krijgt één uur met hun verkozen schrijver. Dus per schrijver drie groepen. De activiteit is bedoeld om jon geren meer te interesseren voor cultuur in het algemeen en lezen in het bijzonder. Daarbij past het in het programma van zowel het vak Nederlands, als Cultu reel Kunstzinnige Vorming en het overheidsbeleid om cultuur participatie te verhogen onder jongeren. Het project is mede mogelijk ge maakt door een subsidie van de provincie, in het kader van het Actieplan Cultuurbeleid, en door bijdragen van de betrok ken organisaties. Zo geeft Het Paard van Troje elke klas uit eindelijk een gesigneerd boek van de uitgekozen lievelingsau teur. door Marcel Modde NEELTJE JANS - Attractie park Waterland Neeltje Jans gaat zich meer toeleggen op the matische arrangementen. De 'try-out' in de vorm van het zo geheten familiekerstfeest is vol gens directeur A. van de Hoef, inet goed vijfhonderd belang stellenden tot dusver, geslaagd te noemen en krijgt een vervolg met soortgelijke activiteiten rond Pasen, Pinksteren in de zo mervakantie en de herfst. Met de speciale arrangementen mikt Waterland zowel op de jaarkaarthouders en hoopt hen zo te verleiden tot een herha- lingsbezoek als op vakantie gangers die in de regio zijn neer gestreken. „We doen iets extra's voor volwassenen én kinderen en maken er zo in feite een beetje een Waterland-Plus van", aldus Van de Hoef. Voor wat betreft het 'familiekerstfeest' uit zich dat (tot en met morgen) in een welkomstdrankje, gevolgd door een zeehondenshow, lunch en een toepasselijke Disney-film Daarnaast zijn ook de gebruike lijke attracties, met uitzonde ring van de waterspeelplaats, geopend. De behoefte aan speciale activi teiten is volgens de directeur boven komen drijven in het klantenonderzoek dat Water land in de herfstvakantie heeft gehouden. Medewerkers van het Nederlands Research Insti tuut Toerisme (NRIT) peilden bij vijfhonderd bezoekers hun opvattingen over het thema park op het voormalige werkei- land.De resultaten van die me ting druppelen nu langzaam binnen en daar gaan we staps gewijs zeker ook ons voordeel mee doen", zegt Van de Hoef zonder zich in dit stadium ver der inhoudelijk te willen uitla ten over het onderzoek. „In eer ste instantie betreft dat dus het standaardverhaal dat we hier te vertellen hebben aankleden met iets dat aansluit bij de periode van het jaar, zodat een bezoek door Ron Maqnée VLISSINGEN - De politie van Zeeland bestrijdt berichten dat havens in Zeeland meer en meer gebruikt worden door drugs smokkelaars. Volgens een zegs man van de politie is het aantal drugstransporten het afgelopen jaar zelfs eerder af- dan toege- „We hebben het idee dat het wat betreft drugstransporten in 2003 rustiger is geworden", zegt politiewoordvoerder A. Don desgevraagd. „Maar het zijn er zéker niet meer geworden dan in voorafgaande jaren." De politiewoordvoerder doet zijn uitspraken naar aanleiding van berichten in het dagblad Trouw van gisteren. Hierin werd commissaris E. in 't Veld van de Zeehavenpolitie van Rotterdam geïnterviewd. Vol gens de commissaris wijken drugssmokkelaars steeds meer uit naar havens als Vlissingen- Oost, Antwerpen en Le Havre. Intensievere en verbeterde con troles in Rotterdam zijn er vol gens In 't Veld de oorzaak van dat steeds meer criminelen 's werelds grootste haven mijden en naar kleinere havens in de omgeving uitwijken. Daarnaast zetten de criminelen vaak al op volle zee de lading over in klei nere schepen. Deze kleine boten varen vervolgens naar jachtha vens, waar de controle gering is, aldus In 't Veld. De commissaris noemt een aan tal kleine jachthavens met na me, waaronder jachthaven De Roompot in de buurt van Kam perland. Havenmeester J. Oos- dijk van deze jachthaven be strijdt de uitlatingen van In 't Veld. „Ik heb iets dergelijks hier nog nooit meegemaakt. Boven dien, mocht het verhaal al klop pen dat er in deze buurt drugs wordenafgezet, dan bedoelt In 't Veld niet de jachthaven, maar de Roompotsluizen. De jacht haven is immers vanaf open zee niet direct te bereiken. En een drugssmokkelaar vaart niet eerst door het sluizencomplex om vervolgens aan te leggen in de jachthaven", zo denkt Oos- dijk. Woordvoerder A. Don van de politie Zeeland bestrijdt het verhaal volledig, ,„Wij herken nen ons niet in de berichten. Volgens ons is het aantal vang sten zelfs eerder afgenomen dan toegenomen, terwijl het aantal controles hetzelfde is gebleven volgens dezelfde standaardpro cedure." Don vermoedt dat het verhaal te maken heeft met de vangst van de ruim vierduizend kilo cocaïne in de Panamese zeesleper Otton in de haven van Vlissingen. De megavangst, in augustus van het vorige jaar, was een van de grootste cocaï- nevondsten ooit in Nederland. „Maar dit schip was niet eens op weg naar Vlissingen, maar naar Antwerpen. De sleper kreeg mo- torpech en ging daarom naar Vlissingen toe. De douane ver trouwde het vervolgens niet en ging op onderzoek uit." WISSENKERKE - De gemeente Noord-Beveland grijpt de tra ditionele nieuwjaarsreceptie aan voor de feestelijke opening van een nieuwe centrale balie op het gemeentehuis in Wissenker- ke. Maandagavond voeren toneel vereniging Comedia della Mare uit Kats en leden van het cultu reel café KIK een aantal acts op. De optredens hebben te maken met de nieuwe werkwijze van de gemeentebalie, die ervoor moet zorgen dat dienstverlening be ter aansluit op de wensen van de klant. Ook is er de gewone re ceptie met gelukwensen van de burgemeester. De deuren van het gemeentehuis gaan om 190 0 uur voor het publiek open. De zeehonden-kerstshow bij Waterland Neeltje Jans geniet doorgaans grote belangstelling. foto Dirk-Jan Gjeltema voor iedereen steeds aantrekke lijk blijft." Over de belangstelling voor Wa terland heeft Van de Hoef overi gens niets te klagen, zo geeft hij zelf aan. Het park trok alleen al in de feestmaand zevenduizend bezoekers, twintig procent meer dan in 2002 werd geteld. Daar mee is volgens de directeur het mindere resultaat over het hele seizoen 2003 meer dan goed ge maakt. In totaal bezochten vo rig jaar 310.000 mensen het park. De vooruitzichten voor komend seizoen zijn rooskleu rig. Van de Hoef gaat uit van tien procent meer belangstellenden. „Vanaf het moment dat we de Deltaplaza hebben geopend, zien we een sterke stijging van het bezoek." Filmzalen De komende maanden wordt de laatste hand gelegd aan de in richting van het moderne cen trumcomplex van Waterland, dat in de plaats kwam van het door brand vernielde gebouw. De tentoonstellingen uit het Topshuis worden overgebracht naar de Deltaplaza, zodat vanaf komend seizoen (start 30 maart) alle activiteiten van Waterland aan de oostkant van het voor malige werkeiland zijn gecon centreerd. De plaza, met daarin onder meer twee filmzalen, wordt 4 maart officieel ge opend. Op het buitenterrein verandert komend seizoen niet veel, aldus Van de Hoef. De orkaanmachine wordt wat spectaculairder ge maakt door middel van geluids effecten en filmbeelden voor 'een betere stormbeleving'. Het roestige schip bij de baai wordt vervangep door een kleine vuurtoren. Pas in 2005 wordt de verdere inrichting en aankle ding van het terrein weer opge pakt. door Ron Magnée VLISSINGEN - Nu het vriest, verruimt dak- en thuislozenop- vang Het Witte Huis in Vlissin gen zijn openingstijden, 's Mid dags gaan de deuren al open, en bij de nachtopvang wordt nie mand meer geweigerd. In de maanden j anuari en febru ari zijn degenen die in de nacht- opvang zitten ook 's middags al welkom. Zo kunnen daklozen niet alleen 's nachts, maar ook overdag er warmpjes bij zitten. Ondertussen kunnen hun kleren worden gewassen, of krijgen ze een kop warme soep. Vorig jaar werd voor het eerst geëxperimenteerd met de rui mere openingstijden. De dak en thuislozen hadden daar zelf om gevraagd. Het Witte Huis gaf aan deze oproep gehoor. Over de kosten van het project, dertienduizend euro, werd nog gesteggeld. Het ministerie van Volksgezondheid weigerde de kosten voor de opvang te vol doen. Uiteindelijk betaalde het gemeentebestuur van Vlissin gen de kosten. Volgens R. Wolf van Het Witte Huis staat de ge meente Vlissingen dit jaar in ie der geval weer garant voor de extra kosten die met het project zijn gemoeid. Extra capaciteit Want extra kosten zijn er. Naast de middagopvang, wordt, als het kwik onder nul daalt, ook extra capaciteit in de slaapza len gecreëerd door matrassen bij te leggen. Is het maximum aantal ovemachters doorgaans niet meer dan tien man, met de extra matrassen kunnen er vijf tien man overnachten. Nie mand wordt aan de deur meer geweigerd. Wolf: „Vorig jaar hadden we vaak ook echt vijf tien mensen in de nachtopvang. Dit jaar is het wel ietsje minder. Dat komt omdat een deel van de daklozen op dit moment een ge vangenisstraf uitzit. Wolf ver moedt dat Justitie, uit mededo gen, dergelijke straffen aan daklozen vaak in de winter maanden oplegt. Wolf maakt zich wel zorgen over het grote deel dakloze jongeren. „Als je kijkt naar de mensen in de nachtopvang, is tegenwoor dig zo'n 15 procent jonger dan ^5 jaar. En daar zitten dan ook jongens van achttien tussen." Iemand die al lang in het daklo- zencircuit meedraait, is George (45) die gemoedelijk een sjekkie draait bij de middagopvang. „Behalve dit huis is er verder niets in Vlissingen", legt hij uit. Bovendien is Het Witte Huis van belang om er weer bovenop te komen in het leven. „Zonder dit huis ben je niks. Dan kan je niet op zoek naar werk, niet op zoek naar een huis." Kamperen Ook voor Peter (41) komt de dagopvang als geroepen. Hij raakte zijn baan kwijt en door ruzie met de sociale dienst en het uitzendbureau kreeg hij geen geld meer op zijn bankre kening. Hierdoor kon hij de kos ten voor zijn kamer niet meer betalen en werd hij op straat ge zet. Een tijd lang kampeerde hij in zijn auto. „Dat ging best, af en toe een muziekje luisteren", re lativeert hijTotdat de politie op het raam tikte en hem beschul digde van illegaal kamperen. Uiteindelijk kwam hij enkele dagen geleden bij de nachtop vang terecht. Het was een geslaagde mid dag, in het Scheldetheater in Terneuzen. 't Was zondag, dtis iets speciaals. Voor men sen met een tikje meer... Een concert, gekoppeld aan een high-tea. En dat is niet zo maar een kopje thee. Er was ook een stukje taart. De dames van stand, die hun nutteloze, verveelde uurtjes tussen sherry en een kopje thee meestentijds doden met een puzzeltje, hadden het he lemaal niet door en kwekten voort. Maar lag in die middag niet een juweel van een crypto gram verborgenIn muziek verpakte taart met thee. De dames van de garderobe na men de overgebleven stukjes giebelend mee naar huis. Stukjes notentaart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 55