'olitie Zeeland ontkent oename drugsboten Witte Huis haalt daklozen uit kou 13 korting Klanten van Keukengilde zijn geld kwijt 20% Van klagende burger naar vrolijke klant Scholieren uit Goes praten in café met favoriete schrijvers Smokkelaars zouden uitwijken naar jachthavens De grootste drugsvangsten Ins Genoegen oord-Beveland pent nieuwe ;emeentebalie iratis internet i bibliotheek www.continu.nl PZC BEVELANDEN-THOLEN zaterdag 3 januari 2004 ior Ron Magnée JSSINGEN - De politie van eland bestrijdt berichten dat vens in Zeeland meer en meer bruikt worden door drugs- okkelaars. Volgens een zegs- ui van de politie is het aantal ugstransporten het afgelopen r zelfs eerder af- dan toegeno- ïe hebben het idee dat het it betreft drugstransporten in 13 rustiger is geworden", zegt jitiewoordvoerder A. Don des- _L „Maar het zijn er zé niet meer geworden dan in ■gaande jaren." politiewoordvoerder doet jn uitspraken naar aanleiding n berichten in het dagblad ouw van gisteren. Hierin ver- t commissaris E. in 't Veld m de Zeehavenpolitie van Rot- rdam dat drugssmokkelaars ;eds meer uitwijken naar ha ns als Vlissingen-Oost, Ant- irpen en Le Havre, tensievere en verbeterde con- )les in Rotterdam zijn er vol- ;ns In 't Veld de oorzaak van k steeds meer criminelen 's we- Golden Tulip •VESTDUIN KOUDEKERKE/VUSSINGEN op onze gastronomische brunches. Uiteraard ook op onze valentijnsbrunch (15 februari) Bel gerust voor uw reservering of informatie! Westduin 1 Koudekerke (Vlissingen) www.westduin.nl 0118-552510 relds grootste haven mijden en naar kleinere havens in de omge ving uitwijken. Daarnaast zet ten criminelen vaak al op volle zee de lading over in kleinere schepen. Deze kleine boten va ren vervolgens naar jachtha vens, waar de controle gering is, aldus In 't Veld. De commissaris noemt een aan tal kleine jachthavens met na me, waaronder jachthaven De Roompot in de buurt van Kam perland. Havenmeester J. Oos- dijk van deze jachthaven be strijdt de uitlatingen van In 't Veld. „Ik 'heb iets dergelijks hier nog nooit meegemaakt. Boven dien, mocht het verhaal al klop pen dat er in deze buurt drugs worden afgezet, dan bedoelt In 't Veld niet de jachthaven, maai de Roompotsluizen. De jachtha ven is immers vanaf open zee niet direct te bereiken. En een drugssmokkelaar vaart niet eerst door het sluizencomplex om vervolgens aan te leggen in de jachthaven", zo denkt Oos- dijk. Megavangst Woordvoerder A. Don van de po litie Zeeland bestrijdt het ver haal volledig. „Wij herkennen ons niet in de berichten. Vol gens ons is het aantal vangsten zelfs eerder afgenomen dan toe genomen, terwijl het aantal con troles hetzelfde is gebleven, vol gens dezelfde standaardprocedu re." Don vermoedt dat het ver haal te maken heeft met de vangst van de ruim vierduizend kilo cocaïne in de Panamese zee sleper Otton in de haven van Vlissingen. De megavangst, in augustus van het vorige jaar, was een van de grootste cocaïne- vondsten ooit in Nederland. „Maar dit schip was niet eens op weg naar Vlissingen, maar naar Antwerpen. De sleper kreeg motorpech en ging daar om n,aar Vlissingen toe. De doua ne vertrouwde het vervolgens niet en ging op onderzoek uit." Opmerkelijke drugsvangsten in de Zeeuwse regio van de afgelopen jaren: - april 1997: in de haven van Hansweert wordt aan boord van het vissersschip Fogo Isle 1236 kilo cocaïne gevonden. Toen één van de grootste drugsvangsten ooit. - september 1997: in de haven van Stellendam wordt aan boord van een motorcruiser 474 kilo cocaïne gevonden. Mede naar aanleiding van deze smokkelzaak wordt Desi Bouterse tot elf jaar cel veroor deeld. - januari 1998: 57 kilo cocaïne aan boord van een schip in de Vlis- singse haven - december 1999: in de Vlissingse haven wordt 5,5 kilo cocaïne aan boord van een schip gevonden. - april 2000: aan boord van een schip in de Vlissingse haven wordt 45 kilo cocaïne gevonden. - april 2000: Een bemanningslid van een Colombiaanse bananen- boot gooit ter hoogte van Terneuzen balen met cocaïne overboord om later op te laten pikken. De man wordt voor de smokkel van ten minste honderd kilo veroordeeld. - februari 2001: 33 kilo cocaïne en 291 kilo marihuana in de haven van Vlissingen - april 2002: Aan boord van een zeiljacht in de haven van Zierikzee wordt een partij van 1,2 miljoen xtc-pillen gevonden. - juli 2003: Acht ton marihuana en 470 kilo hasj aan boord van een schip in de haven van Antwerpen - augustus 2003: De douane vindt 4050 kilo cocaïne in de Panamese zeesleper Otton, een van de grootste cocaïnevondsten ooit in Neder land. JSSINGEN - De Koninklijke irmonie Ons Genoegen houdt ag 10 januari haar zesde euwjaarsconcert in de Sint Ja- bskerk in Vlissingen. :t. thema van het concert is dit ar Music Hall. Er wordt mu- ik gespeeld uit films, operet- en musicals. Daarnaast kan J meegezongen worden met lagers. Het Middelburgse lor Te Quiero levert een bijdra- aan het concert, dat 19.30 ir begint. ÏSSENKERKE - De gemeente oord-Beveland grijpt de tradi- )nele nieuwjaarsreceptie aan ior de feestelijke opening van n nieuwe centrale balie op het meentehuis in Wissenkerke. iandagavond voeren toneelve- Jging Comedia della Mare uit lts en leden van het cultureel fé KIK een aantal acts op. De itredens hebben te maken met nieuwe werkwijze van de ge- sentebalie, die ervoor moet rgen dat de dienstverlening ter aansluit op de wensen van klant. Ook is er de gewone re- ptie met gelukwensen van de irgemeester. De deuren van t gemeentehuis gaan om 19.00 x voor het publiek open. GRAVENPOLDER - De lenbare Bibliotheek 's-Gra- ppolder viert vrijdag 9 janua- haar tiende verjaardag. j! feestdag duurt van 14.00 tot .30 uur. Op het programma tan diverse activiteiten, zoals n fototentoonstelling en een zoek van schrijver Ben Slin- Jiberg. Er wordt op de dag en leengeld gevraagd voor boe- n en van 14.00 tot 16.00 en n 18.00 tot 20.00 uur is er gra- internet. (Advertentie) Oud-wethouder Ronald Ravensteijn uit Tholen heeft nu een goedlopend café in Bergen op Zoom. door Freek Janssen BERGEN OP ZOOM - Het grote verschil tussen kroegbaas of wethouder zijn, zit hem in de mensen met wie je te maken krijgt. Een kroegbaas ziet vooral vrolijke mensen die gezellig uitgaan, een wethou der krijgt ontevreden burgers op zijn dak die het niet met hem eens zijn. Ronald Ravensteijn stopte op 1 januari als raadslid voor de VVD-fractie in Tho len. Sinds 1995 was hij actief in de ge meentepolitiek, waarvan vier jaar als wethouder. Toen de WD bij de vorming van het huidige college buiten de boot viel, moest Ravensteijn op zoek naar an der werk. „Ik koesterde altijd al de wens om voor mezelf te beginnen. Een vriend wees me op een café in Bergen op Zoom dat te koop stond. Ik had niet per se een kroeg op het oog, maar het leek me wel wat. In juli vorig jaar heb ik de deuren ge opend." Om dichter bij de zaak te wonen, kocht hij een huis in Halsteren. Volgens de wet moet een gemeenteraadslid ook in de be treffende gemeente wonen, dus moest Ra vensteijn ook die functie neerleggen. En dat vindt hij best een beetje jammer: „Het was een hele leuke periode. Je maakt van alles mee: je komt op plaatsen waar je anders nooit komt, ontmoet men sen die je anders nooit ontmoet. Zoals ko ningin Beatrix, tijdens haar bezoek aan Tholen." Havens Als wethouder was Ravensteijn onder meer verantwoordelijk voor recreatie en toerisme. Vooral in de havens heeft hij veel energie gestopt: „Ik merkte dat de economische activiteit in de havens terug liep. Vooral de haven in Sint-Annaland werd maar summier gebruikt. Bovendien zag die er heel slecht uit." Mede door sub sidies van de overheid wordt de haven nu opgeknapt. „Er wordt een toeristische haven van ge maakt, met vakantieparken erbij. We wil den zorgen voor een upgrading van het hele gebied." Toen hij een vergunning moest aanvra gen voor café Onder de Toren aan de Gro te Markt, kwam zijn ervaring met de lo kale politiek goed van pas: „Het gaat een stuk makkelijker als je weet hoe het alle maal werkt." Het daadwerkelijk runnen van het café is heel andere koek: „Dit is een stuk ont- spannender dan de politiek. Ik had to taal geen ervaring, maar het loopt fantas tisch. Het schijnt dat op veel plaatsen de bezoekersaantallen dalen, maar het café loopt nu beter dan onder de vorige eige naar." foto Willem Mieras Het helpt misschien dat er nogal eens wat Tholenaren over de vloer komen: „In de zomer zie ik regelmatig oude beken den op het terras zitten. Ook uit de poli tiek." Mentaliteit Volgens Ravensteijn is er veel verschil in mentaliteit tussen Tholen en Bergen op Zoom: „Mensen in Zeeland zijn in het be gin wat gereserveerder. In Tholen is dat nog een graadje erger, omdat er veel gere formeerden wonen. Maar ja, van de ande re kant: hier zitten weer meer allochto nen, die zijn ook wat meer gesloten." Ravensteijn denkt er voorlopig niet aan om in Bergen op Zoom de lokale politiek in te stappen. „Eerst moet hier alles fatsoenlijk op po ten staan. En als dat een tijdje goed loopt, wil ik misschien nog eens een gro tere tent kopen." door Ron Magnée VLISSINGEN - Nu het vriest, verruimt dak- en thuislozenop- vang Het Witte Huis in Vlissin gen zijn openingstijden, 's Mid dags gaan de deuren al open, en bij de nachtopvang wordt nie mand meer geweigerd. Toch zijn er nog steeds daklozen die hoe dan ook buiten willen slapen. In de maanden januari en fe bruari zijn degenen die in de nachtopvang zitten 's middags al welkom. Zo kunnen daklozen niet alleen 's nachts, maar ook overdag er warmpjes bij zitten. Ondertussen kunnen hun kleren worden gewassen, of krijgen ze een kop warme soep. Vorig jaar werd voor het eerst geëxperimenteerd met de ruim ere openingstijden. De dak- en thuislozen hadden daar zelf om gevraagd. Het Witte Huis gaf aan deze oproep gehoor. Over de kosten van het project, der tienduizend euro, werd nog ge steggeld. Het ministerie van Volksgezond heid weigerde de kosten voor de opvang te voldoen. Uiteindelijk betaalde het gemeentebestuur van Vlissingen de kosten. Vol gens R. Wolf van Het Witte Huis staat de gemeente Vlissingen dit jaar in ieder geval weer garant voor de extra kosten die met het project gemoéid zijn. Want extra kosten zijn er. Naast de middagopvang, wordt, als het kwik onder nul daalt, ook extra capaciteit in de slaapzalen gecreëerd door matrassen bij te leggen. Is het maximumaantal overnachters doorgaans niet meer dan tien man, met de extra matrassen kunnen er vijftien man overnachten. Niemand wordt aan de deur meer gewei gerd. Wolf: „Vorig jaar hadden we vaak ook echt vijftien men sen in de nachtopvang. Dit jaar is het wel ietsje minder." Dat komt omdat een deel van de dak lozen op dit moment een gevan genisstraf uitzit. Wolf vermoedt dat Justitie, uit mededogen, der gelijke straffen aan daklozen vaak in de wintermaanden op legt. Wolf maakt zich wel zorgen over het grote deel dakloze jon geren. „Als je kijkt naar de men sen in de nachtopvang. is tegen woordig zo'n 15 procent jonger dan 25 jaar. En daar zitten dan George is al lang dakloos. „Zonder het Witte Huis ben je niks." foto Lex de Meester ook jongens van achttien tus sen." Iemand die al lang in het daklo- zencircuit meedraait, is George (45), die gemoedelijk een sjekkie draait bij de middagopvang. „Behalve dit huis is er verder niets in Vlissingen", legt hij uit. Bovendien is Het Witte Huis van belang om er weer bovenop te komen in het leven. „Zonder dit huis ben je niks. Dan kan je niet op zoek naar werk, niet op zoek naar een huis," door Ronald Verstraten TERNEUZEN - Het lijkt vrij wel zeker dat mensen die in 1996 een keuken hebben ge kocht bij een vestiging van Keu kengilde, hun - te veel betaalde - geld nooit zullen terugzien. Volgens rechtsbijstandverzeke- raars is het niet zeker dat de le veranciers aangepakt kunnen worden. Zelfs bij een voor de ko pers gunstig vonnis, is er geen garantie dat er uitbetaald, wordt. Zo'n tweeduizend mensen in Ne derland hebben in 1996 een keu ken gekocht bij een van de win kels van Keukengilde, waaron der die in Goes en in Oostburg. Ze konden daarbij meedoen aan een zogenaamde cash-back ac tie. Die kwam erop neer, dat ze na vijf jaar het volledige bedrag van hun keuken zouden terug krijgen. Een voorwaarde was dat ze zouden afzien van in de keukenbranche gebruikelijke kortingen van soms enkele dui zenden guldens. De kopers be taalden de volle prijs en kregen een cheque die in 2001 kon wor den verzilverd. De actie was opgezet door Inter- keukengilde bv, waarbij zo'n 95 winkels als franchisenemer wa ren aangegesloten. Interkeuken- gilde had een contract gesloten met een grote Amerikaanse ver zekeringsmaatschappij, Dat was gebeurd met bemiddeling van Interprom Nederland in Rot terdam. Dit bedrijf zou de Ame rikaanse verzekeraar hebben doorgelicht en had geconclu deerd dat uitbetaling gegaran deerd was. Hoewel de Keukengilde-win- kels hun klanten verzekerden dat 'het geld er was', leidde het insturen van de cash-back cheques in geen enkel geval tot uitbetaling. Geruchten dat het Amerikaanse bedrijf failliet was, werden ontkend. Vervol gens bleek het bedrijf van naam te zijn veranderd en met de noor derzon vertrokken Verscheidene kopers trokken daarop aan de bel bij de Consu mentenbond en namen een advo caat in de arm, onder meer via de stichting Rechtsbijstand in Tilburg. Daarnaast besteedde stichting de Ombudsman aan dacht aan de zaak in het televi sieprogramma Kassa. De Keukengilde winkels, die de schuld bij Interkeukengilde leg den, veranderden wijselijk van naam en sloten zich bij andere keukengroothandels aan. Intussen spande advocaat Dom- mering een rechtszaak aan, in opdracht van zes rechtsbij- standsverzekeraars en de Consu mentenbond. Die zaak sleept nu al twee jaar voort. Niet verplicht Terwijl de advocaat eist dat de koopovereenkomst wordt nage komen, vinden de keukenleve ranciers dat zij daartoe niet ver plicht zijn. Bovendien zeggen ze dat zij niet in staat zijn om alle klanten terug te betalen. Daar naast vinden ze dat de schade die hun klanten hebben opgelo pen alleen het bedrag geldt dat ze extra hebben betaald, door van kortingen af te zien, Ze vin den dan ook dat een eventuele vordering tot dat bedrag be perkt moet worden. Interkeukengilde stelt intussen Interprom aansprakelijk. De rechter betrekt dat bedrijf in middels bij het onderzoek. De rechtszaak is nu in het sta dium van een schriftelijke ron de. Van belang daarbij is, dat bij een soortgelijke zaak in Am sterdam de consumenten in het ongelijk zijn gesteld. Volgens de 'stichting Rechtsbijstand 'kan het nog heel lang duren voordat het zeker is of de leveranciers kunnen worden aangepakt'. Ook voor Peter (41) komt de dag opvang als geroepen. Hij raakte zijn baan kwijt en door ruzie met de sociale dienst en het uit zendbureau kreeg hij geen geld meer op zijn bankrekening. Hier door kon hij de kosten voor zijn kamer niet meer betalen en werd op straat gezet. Kamperen Een tijd lang kampeerde hij in zijn auto. „Dat ging best, af en toe een muziekje luisteren", rela tiveert hij. Totdat de politie op het raam tikte en hem beschul digde van illegaal kamperen. Uiteindelijk kwam hij enkele da gen geleden bij de nachtopvang terecht. Ondanks de verruiming van de opvang zijn er nog steeds daklo zen die liever op straat blijven. R. Wolf van Het Witte Huis schat het aantal op niet meer dan twee of drie. Volgens Peter is het zeker voor verslaafde dak lozen dezer dagen ondoenlijk om nog op straat te slapen. „Als je goed te eten krijgt, is het te doen. Maar met degenen die on dervoed raken, en het laatste geld aan drank besteden, daar gaat het echt mis mee," door Salva de Nooijer GOES - Scholieren uit Goes pra ten woensdag 14 januari met vier van hun favoriete schrij vers. Wim Daniëls, Annie van Gansewinkel, Anton van der Kolk en Stasia Cramer vertellen in cafés over het schrijversvak. De ontmoetingen maken deel uit van een leesproject, dat op initiatief van de openbare biblio theek Goes draait op drie scho len. Het St. Willibrordcollege doet voor het eerst mee. Het Groen College en het Goese Ly ceum namen al meer jaren deel aan het leesproject. Van deze scholen bezoeken in totaal onge veer 250 leerlingen de leesca- fé-dag. Het gaat vooral om leer lingen in het vmbo. De leerlingen mochten vooraf hun favoriete schrijver kiezen. Samen met de bibliotheek zijn vervolgens afspraken gemaakt met Wim Daniëls, Annie van Ganse winkel, Anton van dei- Kolk en Stasia Cramer. Om het extra toegankelijk te maken worden de cafés op jongerenlo- caties gehouden. Zo komt Wim Daniëls naar café Pubbles, praat Anton van der Kolk in ca fé La Strada, is Stasia Cramer in podium 't Beest en Annie van Gansewinkel in boekhandel de Koperen Tuin. De voorbereidingen op de ont moeting met de schrijver zijn al enkele weken bezig. De leerlin gen lezen zich in, maken presen taties en bedenken discussieon derwerpen om aan de auteurs voor te leggen. De ontmoetingen vinden plaats van 11.00 tot 414.00 uur. Elke schrijver praat met drie keer een uur met een groep leerlingen. Cultuur De activiteit is bedoeld om jon geren meer te interesseren voor cultuur in het algemeen en lezen in het bijzonder. De leescafés passen in het lesprogramma van zowel het vak Nederlands als Cultureel Kunstzinnige Vor ming. Het project is mede mogelijk ge maakt door een subsidie van de provincie en door bijdragen van de betrokken organisaties. Naast de Goese bibliotheek en de scholen werken ook de Kunst bende, het ROC, boekhandel Het Paard van Troje en de Zeeuwse bibliotheek mee. Zo geeft Het Paard van Troje elke klas een gesigneerd boek van de uitgekozen auteur. (Advertentie) Bouwkundigen en civieltechnici opgelet! Nieuwjaar... nieuwe carrière? zeeuwse almanak Taart Het was een geslaagde mid dag, in het Scheldetheater in Terneuzen. 't Was zondag, dus iets speciaals. Voor men sen met een tikje meer... Een concert, gekoppeld aan een high-tea. En dat is niet zomaar een kop je thee. Er was ook een stukje taart. De dames van stand, die hun nutteloze, verveelde uurtjes tussen sherry en een kopje thee meestentijds do den met een puzzeltje, had den het helemaal niet door en kwekten voort. Maar lag in die middag niet een juweel van een crypto gram verborgen? In muziek verpakte taart niet thee. De dames van de garderobe namen de overgebleven stuk jes giebelend mee naar huis Stukjes notentaart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 49