>zc Irap if in op en trap Verviers W13 Vraag 8cantwoord ropellers Visit USA SeeAmerica Center zaterdag 3 januari 2004 Aan de grenzen van het Land van de Waterbronnen,HQ| de Ardennen en het Land van Herve biedt Verviers mf JB zijn bezoekers de charme van een provinciestad. Sa- &J9 men met Spa, Stavelot, Malmedy, Coo, Francorchamps en de Oostkantons vormt Verviers een toeristische trekpleister in het oos ten van Wallonïe. Verviers is makkelijk te bereiken per auto, via Maastricht en Luik en ook per trein via datzelfde Luik (www.ns.nl/internationaal). Meer informatie over Verviers: www.ver- viers.be (Franstalig): www.verviersima.be: „V? www.bestofverviers.be Hotels en restaurants www.horest.be ■■MHnMHHBMHHMMMMHMHHMfiMMMHMHKIINMMNIMMIIKIK Taxfree shoppen Ik twijfel of taxfree shoppen op Schiphol echt zo goedkoop is, klopt dat? Juliette Oolders van de Consumentenbond: 'Het is een misvatting dat alles op Schiphol goedkoper is dan in de winkel. Over het alge meen zijn alleen sterke drank en tabakswaren altijd voordeliger op de luchthaven. Fotorolle tjes en chocolade zijn er vaak weer aanzienlijk duurder. Alle overige producten kosten in nor male winkels ongeveer hetzelfde of minder. Bij voordeelacties of opruimingen is de kans zelfs groot datje thuis flink goedkoper uit bent dan op Schiphol. Wij adviseren dan ook om van tevoren prijzen te vergelijken alvorens uitgebreid te gaan shoppen op Schiphol. Let er tot slot op dat sterke drank en tabakswaren niet belastingvrij zijn als je binnen de EU vliegt.' Heeft u ook een vraag? Mail naar: vraagenantwoord@wegener.nl Voor meer vragen en antwoorden: ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen Reisboeken jna zevenhonderd iptreden in de men na een ippenwandeling in irviers. Klimmen en lenvia trappen en ippenstraatjes in de lormalige Belgische jlstad in het dal van Vesdre, die vanuit t dal steeds verder nhoog is gegroeid t boven op de ppen van de nliggende heuvels. or WIEL BEIJER "Tergane glorie in Taver- i ne Britannique op de yf hoek van de Pont du V Chene en de Rue du rteau. Een oudere man met i wijze grijs-witte baard staat iter de houten bar. Aan de nd een spiegel die de kleine )eg groter doet lijken. Koffie nkend bekijken we de ver- ;lde foto naast de spiegel. Op Pont du Chene rijden wagens hokken door paarden. Geen to te zien. De foto is ongeveer ii eeuw oud. Toen was Ver- rs dankzij de florerende wol- lustrie een rijke stad. stad wordt steeds mooier nu meer en meer vervallen mo- bentale huizen en gebou- n worden gerestaureerd, ghtsaf gaan we de Rue Intay in, die met zijn deels be rde winkeltjes ook een beetje gane glorie is. Achter deze lat ligt het trappenstraatje e des Hautes Mezelles, waar se in de Britannique uitgestip- de trappenroute begint. Ba- eerend over scheve kasseien •eiken we na 190 uitgesleten den voor even het paradijs: Rue du Paradis. Vijfhonderd ter verderop mogen we al- er aan de afdaling beginnen. aan een bruggetje over de idre tellen we 157 treden eer op het laagste punt zijn be- d. Rue du Gymniase en Rue College, de scholenbuurt. i het oude postkantoor heen, ook al in de steigers staat, en 1 linksaf 22 treden omhoog ir een kasseienpaadje dat de de Marechal blijkt te heten. moeten richting Paleis van titie en vervolgens naar de ;nue Eugene Mllendorff, De trappen van de Hautes Mezelles. waar ons weer een steile klim van 121 treden te wachten staat. Deze Escaliers de Hougnes, de trappen van Hougnes, zijn in 1910 aangelegd. Boven wacht wederom een mooie beloning. Er staan twee zitbanken waar trappenbeklimmers in het vriendelijke zonnetje mogen ge nieten van opnieuw een schitte rend uitzicht op de beneden stad. Nu van de andere kant be keken. Uitgerust gaan we ver der omhoog via de licht stijgen de Rue des Coteaux, een straat met prachtige gevels van hon derd jaar oud, waaraan de rijk dom van de voormalige wereld hoofdstad van de wolnijverheid valt af te lezen. Al vanaf de vijf tiende eeuw werd in Verviers wol verwerkt en nadat de En gelsman William Cockerill er het eerste mechanische weefge touw op het Europese vasteland installeerde, groeide Verviers rap uit tot het centrum van de wolverwerkende industrie. Door de textielcrisis in de jaren vijftig van de twintigste eeuw ging het snel bergafwaarts met de wolindustrie. Ook in Ver viers. De stad verpauperde en bood ook nog niet zo gek lang gele den een troosteloos beeld. Ge lukkig wordt sinds een aantal ja ren hard gewerkt aan herstel van het vele monumentale erf goed. Goed om te zien. Via de Rue Grandjean, met op nieuw gevels versierd met beeld- Trappen en vredesbeeid stralen ook al die wolrijkdom van weleer uit jes, krullen en balkonnetjes, ko men we bij een klassiek open baar pissoir op de Place Albert I. Daar dalen we verder via de 73 treden van de Escaliers de la Paix, die naar de Rue du Palais leiden. De trappen van de vrede, aange legd in 1885. Trappen en vredes beeid stralen ook al die wolrijk dom van weleer uit. Op de heu- Verrassende Italiaanse geheimen Over het zuiden en midden van Italië ver schijnt niet zoveel. Gottmer heeft daarom in de Dominicus-reeks Thea Heres ('archeologe en reisleidster') gevraagd een gids over deze re gio samen te stellen. Natuurlijk, van Napels en Brindisi hebben we allemaal gehoord, maar de zeven regio's hebben nog vele geheimen. Verrassende geheimen, zo laat Heres ons lezen, want de regio kent een ongekende variëteit aan natuurschoon, cultuur goederen, archeologi sche en historische plaatsen, zandstranden en sportieve mogelijkhe den. De auteur heeft ge lijk wanneer ze bijvoor beeld schrijft dat ieder een Rome kent, maar slechts weinigen de re gio Latium waarin de - - hoofdstad ligt. Zo wandelt ze door de zeven ge westen met uiteraard extra aandacht voor inte ressante bezienswaardigheden als Pompeii en Herculaneum. 'Midden-en Zuid-ltalië', door Thea Heres, 'n Domini- cus-uitgave van Gottmer, Haarlem, 19.95 euro, ISBN 90-257-3578-9, www.dominicus.info). Rondje HeuvelRug Dichter bij huis én alleen bedoeld voor de wandelaar is de Wandelgids Utrechtse Heuvelrug' van Vario Pers. Twintig wandelin gen uit en rond tien verschillende plaatsen worden beschreven en als extra is de meerdaag se 205 km lange RHR-route ('Rondje Heuvel- Rug') opgenomen. De lengtes variëren van zo'n zes tot zestien km. en aan de hand van kaartjes worden de routes geduid. Zo wandelen we in Werkhoven, Rhenen, Baam en Zeist om er en kele te noemen. Veel toelichtende en/of achter grondinformatie wordt niet gegeven. 'Wandelgids Utrechtse Heuvelrug', door Elio Schijlen, uitgeverij Vario Pers, Groenekan, 9,95 euro, ISBN 90-901-7033-2). Madeira, my dear? Ergens tussen Portugal en de Canarische ei landen drijft het eiland Madeira. Vooral po pulair bij Britten, en ooit bezongen door Ted de Braak ('Glaasje Madera - zonder i - my dear?'). Dominicus het tolk-vertaalster Teresa Branco Martins een reisgids samenstellen waar in zij het eiland voor ons blootlegt. Naast een algemeen deel volgen beschrijvingen, waarbij veel over hoofdstad Funchal en omgeving. Ook het kleine 'gouden' eilandje Porto Santa krijgt een apart hoofdstuk. Daar vind je, in tegenstel ling tot Madeira, fraaie zandstranden. 'Madeira', in de Dominicus-reeks uitgegeven door Gottmer, Haarlem, 13,50 euro. ISBN 90-257-3582-7 Zie ook www.dominicus.info GERARD CHEL De trappen van de Hougnes met uitzicht op de stad. vel aan de andere kant van het dal zien we in de verte het trap penstraatje van de Hautes Me zelles liggen, waar we begon nen aan de klim. In de Rue du Palais trekt de etalage van de doedelzaklcenmaker op num mer vijftien de aandacht. Er liggen vier dikke poezen te slapen. Niet van hun stuk te brengen. Ze worden warm noch koud van twee tegen de ruit ge plakte trappenlopersneuzen. De laatste trappenpartij nadert, de Escaliers de la Chic-Chac, ook uit 1885, op de Place de la Victoi- re, vlakbij het station waar de treinen uit Luik, Eupen en Aken stoppen. Een voornaam monument siert de trap. Opgericht ter herinne ring aan het einde van die voor de Belgen zo vreselijk bloederi ge Eerste Wereldoorlog. Op de Place Verte gaan we naar Brasse rie La Bourse. De Choucroute garni van de overbuurman ziet er verleidelijk uit. Een zuurkoolschotel en een glaasje wijn doen beslist goed na deze trappenloperij van 677 -het kan er eentje meer of min der zijn- treden. Wie meer wil weten over de voormalige wolin dustrie in Verviers kan een be zoek brengen aan het Toeris tisch Centrum van de Wol en van de Mode (Centre Touristi- que de la Laine et de la Mode) aan de Rue de la Chapelle 30 (te vens VW). Tel. 0032-87312095 of www.verviersima.be. 3f het nu nog zo werkt, weet ik niet, maar in mijn Engelse ja ren was een vliegretourtje heel voordelig in een driehoekticket eranderen. Dat werkte als volgt. Als ranaf Londen naar Amsterdam vloog weer terug, kon je er voor een habbe- its een extra bestemming aan toevoe- 1. Dan zag de reis er bijvoorbeeld zo Londen-Amsterdam-Antwerpen-Lon- 1. twerpen? Ja, want daar moest ik toe- lig ook heen. Normaal gesproken stap lan in de auto of de trein, maar met 5e constructie was vliegen voordeli- En dat heeft me een tochtje opgele- 'd waar ik soms nog met weemoed i terugdenk. t vliegtuig naar Antwerpen vertrok i een uithoek van Schiphol. Het was !n lopen naar de gate. Daar aangeko- n moesten we nog met een busje. De door de buitenwijken van de luchtha- 1 duurde lang. Bovendien denk ik dat onderweg een tijdgrens zijn overge- ken. Het busje stopte. Opeens waren in de jaren vijftig van de vorige eeuw and. Toen zag ik iets waarvan de loonheid me naar adem deed happen. i zilveren DC3 stond ronkend op het tform. Twee oliezwetende propeller- Door DIRK MULDER motoren braakten witte rookwolken uit. Ze maakten een majesteitelijk lawaai, waaronder ik de tonen van het Glenn Miller Orchestra meende te horen. Het toestel stond ongeduldig te trillen op zijn dikke luchtbandjes, die niet zouden misstaan onder een reuzenstepje. Het had vreselijk veel zin om te gaan vlie gen, dat zag je zo. Er waren slechts acht passagiers. Boven aan de vliegtuigtrap stond een stewar dess ons op te wachten. Ze had kastanje bruin krullend haar tot over haar schou ders en lachte ons vriendelijk toe. Naast haar stond een blauwe koelbox. Het vliegtuiginterieur deed denken aan een vertrouwde huiskamer. Een beetje vergeeld en nodig aan een nieuw behan getje toe, maar het was er toch knus. Zelfs de slechtzittende nylon stoelhoe- zen, die eruit zagen als de goedkoopste die je bij de autoaccessoirehandel kunt krijgen, stoorden niet. Het deurtje naar de cockpit stond open. De piloten keken achterom en staken hun hand naar ons op. Zo te zien ston den ze aan het hoofd van een hoop hen dels en knoppen. Radiobuizen en bake liet, dat was de sfeer. De luid grommende DC3 begon steeds harder aan de riem te trekken. Eindelijk mocht het toestel los. En dan niet direct kilometers de lucht in, zoals bij moder ne vliegtuigen, maar stijgen tot een me ter of tien en daar blijven hangen. Nou ja, misschien was het iets hoger. In elk geval kon je heel goed zien wat er alle maal op de grond gebeurde. Terwijl Zeeland in wandeltempo onder ons door schoof, kwam de stewardess langs met de koelbox. Ze heette Joy en we mochten kiezen uit twee drankjes: Cola of Exota. Ik keek uit het raampje en zwaaide naar een vrouw die beneden in een achter tuin witte lakens aan de lijn hing. Ze wuifde terug. De Verenigde Staten openen eindelijk weer een eigen Ver keersbureau in ons land. De of ficiële openingsplechtigheid wordt donderdag 15 januari door VS-ambassadeur Sobel ver richt, weer vier dagen later gaat het bureau - dat Visit USA SeeA merica Center heet - voor het publiek open. Het Center is ondergebracht in de centrale hal van Hogeschool InHolland in Diemen Zuid, bij Amsterdam. Vanuit het Ver keersbureau zal uiteraard Ame rika worden gepromoot als toe ristische bestemming voor de Nederlandse vakantieganger, er gaat concrete toeristische infor matie over de VS verstrekt wor den en er zullen ook reizen kun nen worden geboekt. Dankzij de samenwerking met en huisvesting in de hoge school kunnen bezoekers on der meer gebruik maken van een sfeervol Grand Café. Visit USA SeeAmericaCenter zal zich ook presenteren op de Vakan tiebeurs in Utrecht van 14 tot en met 18 januari. Ierse euro's Zeer tot onze spijt is bij het verhaal 'Onderwaterpracht voor Ierse kust' in de Reizen-bijlage van 27 december jl. een verkeerde versie van het infokader geplaatst. Hierin werd nog gewag gemaakt van Ierse ponden, terwijl in Ierland de euro de geldende valuta is. On ze excuses hiervoor. Reis in 5 clicks Wintersporten kan in Europa en de Verenigde Staten. Maar de ski's kunnen ook worden ondergebonden in bijvoorbeeld Argenti nië, Australië, Japan of Zuid-Afrika. Ideaal voor wie een verre reis maakt en van diversiteit i houdt. Even een paar da gen op de latten om daarna weer het regen woud in te duiken, op safari te gaan of een kleurrijke markt te be zoeken. Via het internet is alles bereikbaar en de virtuele sneeuwvlokken vallen over het scherm. Relatief nieuw is Tur kije, dat ook als winterzonbestemming in opmars is. En dichtbij. Turkije: www.ontdekturkiie.net/recreatie/ski.asp Australië: www.skiinqaustralia.orq.au Argentinië en Chili: www.southamericaskiquide.com Zuid-Afrika: www.tiffindell.co.za Japan: www.skiiapanquide.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 43