Bedrijfjes krijgen lucht PZC Poging internetfraude met nep-mail van Visa Zondag open! Nederlandse bv's in financieringsweb van Parmalat Jonge ruimers Domtoren en -kerk Utrecht na 300 jaar opnieuw aaneen Nederlanders pessimistisch over 2004 Ondernemers zonder WAO'ers betalen te veel premie Minderjarigen aangehouden voor straatroven Praat mee over het toekomstig schelpdiervisserijbeleid Verdachten moord aangehouden Anne Frank Huis in trek Veel mis met vuurwerktransport Ouderen week zonder douche Recordaantal bezoekers Carré Commissaris wil oplossing voor junkies 1.95 IKEA zaterdag 3 januari 2004 AMSTERDAM - Onder druk van een zwakke eco- nomie en politieke spannin- 1 gen is de Nederlander niet 4 erg positief over wat het nieuwe jaar zal brengen. Nog geen kwart van de Ne derlanders gelooft dat 2004 beter wordt dan het afgelo- p pen jaar. Ruim eenderde is pessimistisch over 2004. I Bijna vier op de tien Neder- I landers denkt dat 2004 eco- I nomisch nog zwaarder 1 wordt dan 2003. Een over- J grote meerderheid denkt i dat de werkeloosheid in ho- I gere of lichtere mate zal i doorgi'oeien, een kleine meerderheid verwacht in 1 j het komende jaar meer sta- ,i kingen. ,n Dit blijkt uit het jaarlijkse n eindejaarsonderzoek van bureau Gallup waarvoor wereldwijd 65.000 mensen 1,1 in zestig landen zijn onder- j vraagd. In Nederland enquêteerde li onderzoeksbureau TNS 't Nipo bijna elfhonderd men- sen. Vergeleken met het on- :j derzoek van vorig jaar is "1 het sentiment over de eco nomie in Nederland nauwe- u lijks verandert, vertelde v een woordvoerster van TNS Nipo gisteren. Binnen West-Europa valt Neder- land niet uit de toon. Een r meerderheid van de Euro peanen voelt zich onzeker der over het behoud van de j eigen baan. De optimistische plekken in de wereld zijn Hong- l kong, Kosovo en Georgië. In Hongkong zijn de voor- L uitzichten een stuk positie- ver nu de sars-epidemie achter de rug lijkt. In Geor gië heeft de 'rozenrevolu- tie' voor veel optimisme ge- zorgd. In Slowakije en Grie kenland overheerst daaren- 1 tegen het pessimisme we ll gens de kwakkelende eco- 1 nomie. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Kleine bedrij ven zonder werknemers in de WAO betalen te veel premie voor deze verzekering. Volgens de rechter moet de uit voerder van de WAO, het Uitvoe ringsinstituut Werknemersverze keringen (UWV), de bedrijven minder premie berekenen dan de onderneming met mensen in de WAO. Dat heeft het UWV gis teren verklaard. De rechter vindt namelijk dat de regel die ervoor zorgde dat kleine bedrijven met WAO'ers meer premie moesten betalen, verkeerd is afgeschaft. Sinds be gin vorig jaar is de zogeheten Pemba-boete, de boete die be drijven betalen als werknemers in de WAO belanden, geschrapt voor ondernemingen met min der dan 25 werknemers. De klei ne bedrijven vonden de boete on rechtvaardig, omdat zij niet al tijd kunnen voorkomen dat een werknemer in de WAO belandt. door Maurice Wilbrink DEN HAAG - Drie Nederlandse bedrijven spelen een voorname rol in het internationale web van financieringsconstructies dat is opgezet door Parmalat. Het Italiaanse zuivelconcern is op dit moment het middelpunt van een mega-fraude. De Nederlandse dochterbedrij ven van Parmalat hebben mede voor de financiering gezorgd van de zuivelgigant door het uit schrijven van obligaties. Daar bij ging het om vele honderden miljoenen en mogelijk miljar den euro. Dat meldt Fem/De Dag, een da gelijkse nieuwsdienst van finan cieel weekblad Fem/De Week. Het put hiervoor uit gegevens van de Rotterdamse Kamer van Koophandel en informatie die tot nu toe door Parmalat is ver strekt. Daaruit is duidelijk geworden dat Parmalat financieringscon structies hanteerde die jaren lang hebben verhuld met hoe- Joor Marloes de Koning DEN HAAG - Criminelen heb- jen de vrije dagen rond kerst ge- jruikt voor een grootschalige po- jing tot internetfraude. Wereld tijd is geprobeerd via e-mail ïin-gegevens aan Visa-cardhou- iers te ontfrutselen. Ook in Ne- ierland kregen tientallen men sen de uit de Verenigde Staten afkomstige e-mail. pe Engelstalige mail lijkt af- comstig van Visa en is willekeu rig naar een groot aantal men- ien gestuurd. Ook mensen zon- ler Visa-Card hebben hem ont vangen. In de brief wordt Vi- la-klanten gevraagd hun kaart nummer en pincode in te vullen foor een nieuw Visa beveili gingssysteem. Onderaan de mail staat een vak je waarin de codes kunnen wor- ïen getikt. Er wordt verwezen laar een website die van Visa In ternational lijkt te zijn, maar dat niet is. De website is inmid dels van het internet gehaald. Bij International Card Services, de grootste Nederlandse Vi- sa-cardmaatschappij, zijn rond kerst twintig telefoontjes bin nengekomen van verontruste klanten. Directeur A. Smolders noemt het een 'hele brutale' po ging tot oplichting. Hij weet niet hoeveel Nederlanders de brief hebben gekregen. Het is volgens hem de eerste keer dat op deze manier gepoogd is Vi sa-klanten erin te luizen. Smolders ontving een aantal da gen voor de eerste verontruste telefoontjes al een waarschu wing voor de e-mail van de be veiligingsafdeling van Visa In ternational. Hij zag echter geen reden tot groot alarm. „De mail is duide lijk gericht op Amerikaanse klanten, omdat gevraagd wordt naar een 'ATM-debet-cardnum- In plaats van de boete betalen zij nu een algemene WAO-pre- mie. Het ministerie van Sociale Za ken regelde de verandering door middel van een Koninklijk Be sluit. Maar zo'n besluit kan vol gens de rechtbank van Breda een wet niet ongedaan maken, omdat een wet hogere regelge ving is. Het UWV gaat in hoger beroep. Het ministerie van So ciale Zaken laat weten dat het deze uitspraak afwacht. Het Koninklijk Besluit beteken de dat alle kleine bedrijven een WAO-premie betaalde van 2,38 procent van de loonsom. Voor de meerderheid van de bedrij ven die geen boete betaalde, be tekende dat een premieverho ging van één procentpunt. Protest Begin vorig jaar tekenden daar om meer dan dertigduizend klei ne bedrijven protest aan tegen het besluit. Inmiddels is het UWV vijf proefprocessen begon nen om de bezwaarschriften in een keer te verwerken. Volgens de woordvoerder van het insti tuut wilde 'een stuk of tien' be drijven daar niet op wachten. Overigens wil het kabinet kleine bedrijven in de toekomst weer beboeten voor hun WAO-in- stroom. De bedrijven gaan een premie betalen waarvan de hoogte per branche verschilt. In een branche waar veel werk nemers in de WAO belanden, wordt de premie hoger dan in een sector met weinig arbeidson geschikten. ANP veel schulden de zuivelgigant ei genlijk had. Volgens Fem gaat het in Nederland om Parmalat Finance Corporation bv, Parma lat Netherlands bv en Parmalat Capital Netherlands bv. Ze wor den beheerd door trustmaat schappij Amaco en het Rotter damse advocatenkantoor Nauta Dutilh. De drie bedrijven hielden zich puur bezig met financieringen. Parmalat Finance Corporation moet later dit jaar vierhonderd miljoen aan leningen terugbeta len. Onderzoek Parmalat heeft voor zeker der tien miljard euro schulden. De Italiaanse justitie heeft een grootschalig onderzoek geopend naar fraude. Het onderzoek richt zich onder meer op acht miljard euro die verdwenen zijn. Duidelijk is dat een verklaring, waaruit zou blij ken dat Parmalat voor 3,95 mil jard euro aan geld en aandelen aanhoudt bij Bank of America, is vervalst. GPD O Zs-G TALSJEBÜEFT... Scwsep. oe VJEG jAL&eji-T* ber'. In Nederland gebruiken wij dat niet." Nederlanders zijn volgens Smol ders hoe dan ook terughoudend met het verstrekken van krediet kaart gegevens over internet. Volgens hem kunnen de crimine len alleen iets met de gegevens als ze ook in staat zijn krediet kaarten na te maken. Hengelen De vorm van internet-criminali- teit waarbij criminelen 'ver momd' als betrouwbare afzen der via internet naar privé-gege- vens vragen, heet in jargon 'phi- shing' of 'spoofing'. Vrij ver taald betekent dat hengelen (naar informatie) of voor de gek houden. Een Amerikaanse vrij willigersorganisatie die deze vorm van digitale fraude in de gaten houdt, meldt over decem ber 2003 een toename van het aantal 'hengelpogingen' van vierhonderd procent. Uit Ameri kaans onderzoek blijkt dat ge middeld vijf procent van de ont vangers op de e-mails reageert, omdat ze er vaak heel echt uit zien. Volgens de werkgroep waren re cent ook het internetveilinghuis eBay en internetaanbieder Ame rica Online slachtoffer. Naar schatting van beveiligings bedrijf Tumbleweed en de Ame rikaanse werkgroep zijn tijdens de kerstvakantie ongeveer zes tig miljoen 'hengelmailtjes' ver stuurd. GPD ROTTERDAM - De politie heeft met de aanhouding van tien min derjarige verdachten in Rotter dam twaalf zaken opgelost. Vijf straatroven en twee auto-in braken zijn volledig bekend door de verdachten die in leef tijd van 11 tot 13 jaar variëren. Zij kwamen regelmatig samen in een buurthuis aan de Dordtse- straatweg waar ook een van de verdachten werkzaam is. Ze be raamden daar niet alleen hun plannen, maar ze verkochten daar ook de door hen gestolen goederen. De minderjarigen ge bruikten veel geweld bij de bero vingen. ANP Het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit nodigt u uit voor een bijeenkomst over het evaluatieonderzoek schelpdiervisserij (EVA II). U wordt in de gelegenheid gesteld om zich te informeren over de resultaten van het onderzoek en om uw mening te geven over de gevolgen die het onderzoek zou moeten hebben voor het nieuwe beleid. De resultaten van de bijeenkomsten worden meegenomen in de advisering over het nieuwe beleid. De bijeenkomst wordt gehouden op: Donderdag 8 januari 2004, 13.OO tot 17.00 uur Locatie: De Zaete, Korringaweg 3, 4401 NT in Yerseke U kunt zich aanmelden via de internetsite www.eva2.nl ROTTERDAM - De politie heeft kort voor nieuwjaar vier verdachten aangehouden in verband met de moord op een 48-jarige Rotterdammer. De man werd een week geleden in de hal van zijn woning aan de Nicolaas Beetsstraat in Rotterdam-West doodgeschoten. De verdachten zijn een 22-jarige vrouw uit Rotterdam, twee Rotterdammers van 22 en 23 en een 21-jarige man uit Vlaardingen. Ze werden gisteren voorgeleid aan de of ficier van justitie op verdenking van moord dan wel mede plichtigheid daaraan. ANP AMSTERDAM - Met weer iets meer bezoekers in 2003 kruipt het Anne Frank Huis in Amsterdam langzaam naar de 1 miljoen bezoekers per jaar. In 2003 waren het er 913.000, 4000 meer dan het jaar ervoor. De meeste bezoe kers komen uit Groot-Brittannië, dan volgen de Amerika nen. De Nederlanders nemen de derde plaats in. ANP DEN HAAG - Met bijna een op de drie grote transporten van vuurwerk die de Inspectie van Verkeer en Waterstaat (TVW) de afgelopen maanden heeft gecontroleerd, was iets mis. Dat heeft de instantie gisteren bekendgemaakt. In november en december bekeek de inspectie tachtig transporten. In tien gevallen is proces-verbaal opge maakt. De rest van de transporten mocht (met een waar schuwing op zak) verder, nadat de gebreken waren verhol pen. De gebreken varieerden van verkeerde etikettering en verkeerde belading tot papieren die niet klopten en af wijkingen van de verplichte route. De controles vonden plaats bij groothandelaren. Drie opslagplaatsen hadden geen vergunning. ANP SNEEK - Ongeveer honderd ouderen in zorgcentrum Bo- nifatiushuis in Sneek kunnen een week lang niet douchen vanwege een legionellabesmetting. De ongevaarlijke legio- nellavariant is geconstateerd tijdens een jaarlijkse test, al dus locatiemanager M. Boekhout gisteren. Bewoners kunnen hooguit een lichte griep oplopen van de niet-agressieve legionellabacterie. Ze worden voorlopig gewassen aan de wastafel. Het water uit deze kraan en die van het aanrecht is gewoon drinkbaar. De bacterie komt pas tevoorschijn bij verneveling van water, zoals dat bij douchen het geval is. ANP AMSTERDAM - Koninklijk Theater Carré in Amsterdam heeft in 2003 462.401 bezoekers getrokken. Volgens het theater een recordaantal. De grootste successen waren The Sound of Music, Porgy en Bess en het Wereldkerstcir cus. Met zijn drieën waren die goed voor eenderde van het hele bezoekersaantal. In 2003 waren in Carré 73 produc ties met 346 voorstellingen te zien. In 2002 waren 69 pro ducties goed voor 347 voorstellingen. Toen trok het thea ter ruim 400.000 bezoekers. ANP DEN HAAG - Jongeren ruimen vrijdag in Scheveningen voor 3,50 euro per uur vuurwerkresten op. De actie is een initiatief van de Jeugdraad Duinoord. foto Robin Utrecht/ANP advertentie van onze redactie binnenland UTRECHT - Het in 1674 door een wervelstorm vernielde mid denschip van de Utrechtse Dom kerk wordt komende zomer tij delijk herbouwd. Het gaat om een bouwconstructie van steiger- pijpen. Dat heeft burgemeester A. Brouwer gisteravond gezegd in haar nieuwjaarstoespraak. In de Stadsschouwburg zei Brou wer dat de Domtoren en -kerk, zij het voor korte tijd, weer aan elkaar worden gebouwd. Meer dan 300 jaar geleden werden de toren en kerk van elkaar geschei den toen een wervelstorm er voor zorgde dat het midden schip instortte. Veel kerken in Utrecht raakten bij dat natuurgeweld bescha digd maar de catastrofe was het grootst voor de Domkerk. Het middenschip stortte in omdat het door geldgebrek niet goed was geconstrueerd. De tijdelijke herbouw, onder de titel 'Het Schip Herrijst', maakt onderdeel uit van de viering 750 jaar Domkerk. In 1254 legde bis schop Vianden de eerste steen voor de huidige gotische Dom kerk. De bouw van de Domto ren begon pas een eeuw later. De viering is tussen 2 april en 11 november met diverse activi teiten zoals de uitgave van een boek, symposia en verschillende tentoonstellingen. Het spectacu lairst is de tijdelijke herbouw van het 40 meter lange midden schip van de Domkerk. Dat werk begint op 6 mei. Het middenschip wordt opge bouwd uit 260.000 kilogram aan stalen buizen en is de hele zo mer te zien. Bij de uitvoering wordt er rekening mee gehou den dat het Domplein voor het publiek open blijft. De kosten van het project zijn nog niet bekend maar de bedoe ling is dat het door sponsors wordt betaald. Voor de steiger- pijpen heeft een bedrijf zich al garant gesteld. GPD AMSTERDAM - Hoofdcommis saris J. Kuiper van politiekorps Amsterdam-Amstelland is te leurgesteld dat het kabinet niet is gekomen met een oplossing voor onbehandelbare drugsver slaafden. „De verslaafden zijn verant woordelijk voor tienduizenden criminele feiten per jaar, ook in 2003. Dat zal als het kabinet mets doet, ook in 2004 het geval zijn", aldus Kuiper gisteren in zijn nieuwjaarsrede „Als je zo sterk inzet op minder criminali teit als dit kabinet doet, dan kun je de verantwoordelijkheid voor de aanpak van deze groep niet alleen maar toebedelen aan politie en jusititie. Kuiper toonde zich tevreden over zijn korps in zijn nieuw jaarstoespraak. Het aantal aan giften daalde met 6,5 procent tot bijna 105.751, terwijl vol gens Kuiper de aangiftebereid heid iets toenam. De politie pakte 48.870 verdach ten op in 2003. AiVP advertentie Breda, Heerlen, Sliedrecht en Utrecht Zondag 4 januari van 10-17 uur I Het ontbijt staat klaar! Ma t/m vr 10 - 21 uur. Za 9-18 uur 0900-235 45 32 (0.10/min tussen 10-12 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3