'ZC mij-nieten zijn er volop Doe maar wat gekker Valse vergeet- W3 Tekort Cabine Beurs Vloer Karavaan Computer tovert acht verschillende sferen in woonkamer zaterdag 3 januari 2004 Tussen 1998 en 2002 is het woningtekort in Nederland opgelopen van 110.000 naar 166.000. Om iets aan dit tekort te doen stelt minister Dekker van Vrom voor om jaarlijks niet 60.000, maar 80.000 nieuwe wo ningen te bouwen. Volgens vakblad Bouwned Be leid is dat niet slecht voor de Ne derlandse schatkist. Het tijd schrift berekent dat het Rijk aan iedere verkochte nieuwbouw woning 84.656 euro verdient. Jaarlijks betekent dat een ex traatjevan 1,7 miljard euro. Bij komstig voordeel is dat het plan van de minister ook extra banen oplevert. Dat zijn er volgens Bouwned Beleid zo'n 40.000. Douchecabine Duka 5000-2 oogt zoals iedere doucheca bine. Toch zijn volgens produ cent Sealskin de nieuwste tech nieken verwerkt. Een opvallend nieuwtje is dat de scharnieren aan de cabine zijn vastgemaakt met lijm. Dat de cabine gemak kelijk schoon te maken is, noemt Sealskin als belangrijkste voor deel. Het glas heeft een speciale bewerking ondergaan, waar door kalk en vuil zich niet zou den hechten. Daarnaast kan de cabine desgewenst op maat worden geleverd. De serie bestaat uit onder andere een af gerond en vierkant model. De Duka 5000-2 is te koop bij de sa- nitairspeciaalzaak. Informatie; www.sealskin.nl Duurzaam bouwen en reno veren is het thema van de beurs Bouw Reno. Die vindt van 10 tot 18 j anuari plaats in Antwerpen. Om dat de benade ring van de consument steeds individualistischer wordt, is er veel aandacht voor nieuwe pro ducten en technologieën. Speci aal thema is houtbouw. Die past volgens de organisatoren in het jvan duurzame ontwikkeling. Bezoekers kunnen terecht in Antwerp Expo, Jan van Rijs- wijcklaan 191 in Antwerpen. Informatie; www.bouwreno.be Novilon Plus is de naam van een nieuwe vloercollectie van Forbo Flooring. Het bijzon der aan de vloerbedekking is dat reflecterende deeltjes zijn toe gevoegd: gekleurd, transparant of metallic. Volgens Forbo Flooring danken de 32 verschil lende soorten daaraan hun strakke uiterlijk. De toplaag van Novilon Plus is een halve millimeter dik, reden voor For bo Flooring om twintig jaar ga rantie op de collectie te geven. De vloerbedekking is verkrijg baar voor 2 37 5 per vierkante meter. Meer informatie: 075-6477213. Het zogenoemde fusion-interieur combi neert westerse meubelen met exotische accessoires. Zo heb ben mediterrane, Zuid-Ameri kaanse en oosterse spulletjes inmiddels een plaats in de Ne derlandse woonkamers gevon den. Maar het Turkse element ontbrak tot nu toe. Groothandel De Woonkaravaan brengt daar in verandering. Initatiefneem- ster is Marina Alpay (37), doch ter van een Turkse vader en een Brabantse moeder. Na vakan ties in het land van haar vader bracht ze vaak souvenirs mee. Vrienden en kennissen reageer den erg positief op deze artikelen. Inmiddels zijn er al tientallen woonwinkels en ca deaushops die artikelen van de Woonkaravaan in het assorti ment hebben opgenomen. Informatie: www.woonkaravaan.nl Elke dag een andere sfeer in je woonkamer. Het kan binnenkort met de sfeer regelaar van de TU-Delft. Een computerprogramma tovert zodanig met licht, mu ziek en bewegende beelden, dat je je het ene moment in Toscane waant en even later in een hypermodem kan toorgebouw. Onderzoekster Julie Beusmans uit Maas tricht vertelt. Meubels zijn over het alge meen duur. De meeste Ne derlandse interieurs worden dan ook hooguit één keer in de zes, zeven jaar dangepast. Jam mer eigenlijk, want bij een ge zellig avondje met vrienden past een heel andere sfeer dan bij een avondje tv-kijken, of bij het doorlezen van dossiers. In het eerste geval dim je het licht, steek je wat extra kaarsjes aan en zet j e een lekker muziekj e op In het laatste geval kan het licht niet fel genoeg zijn en wil je niet worden afgeleid. Bij de Delftse TU-faculteit In dustrieel Ontwerpen wordt sa men met TNO-telecom gewerkt aan een ingenieus computer programma dat met een simpele bediening de sfeer in huis in een mum van tijd kan veranderen. Het apparaat, de Basic Atmos phere Controller, zeg maar de sfeerregelaar, is aangesloten op de normale verlichting, maar ook op een speciale LED-lamp, die duizenden kleurenvarian- ten kan mixen. Verder zitten in de database honderden muziek nummers met de meest uiteen lopende stijlen, van jazz en pop, tot klassiek en Afrikaanse rootsmuziek. Bovendien stuurt het apparaat een beamer aan die allerlei (bewegende) grafi sche voorwerpen op een muur projecteert, maar net zo makke lijk geladen kan worden met fo to- of videobeelden van de Grand Canyon, de skyline van New York bij nacht of de eigen familiekiekjes. Sferen Julie Beusmans (28) uit Maas tricht is onderzoekster bij het StudioHome Lab in Delft, een speciaal ingerichte woonkamer in het universiteitsgebouw. „Grote bedrijven als Philips en Siemens zijn ook bezig met lichtregelaars, maar ons sys teem combineert én licht én mu ziek én bewegende kunst. We hebben nu standaard acht ver schillende sferen geprogram meerd; van rustig tot gek en van romantisch tot chaotisch. Maar het is de bedoeling dat de consu ment te zijner tijd een persoon lijke mix kan maken. Dat bete kent voor de een een beetje meer groen licht, voor de ander éen beetje minder fel, een ander mu ziekje, een eigen grafisch beeld. Alles is mogelijk." Om uit te vinden hoe de toekom stige consument met de sfeerre gelaar omgaat, hebben Beus mans en Liliane Hoyng van TNO-telecom proefpersonen naar het Studio Home gehaald. Beusmans:Het frappante is dat de meeste mensen in het be gin helemaal niets willen weten van nog meer techniek in hun huis. 'Ik regel zelf wel de sfeer', luidt meestal het antwoord. Maar als ze dan in ons testlab merken dat ze letterlijk met één druk op de knop de totale sfeer van de woonkamer kunnen ver anderen, zijn ze meestal dolent housiast." Beusmans toont een plat, draadloos pc-schermpje met acht kleurvakjes, dat op schoot kan worden genomen. Door met een toetspen het rode vakje aan te raken ontstaat er een roman tische sfeer in de Delftse 'woon kamer'. Het licht wordt rood, er klinkt Norah Jones-achtige mu ziek en de beamer laat rode en foto's GPD zowel in Limburg als in Zeeland het licht minder fel wordt. Een derde systeem in ontwikke ling is 'het vlaggenschip'. Een ronddraaiende schijf met vier kleine houten vlaggetjes er op, die is aangesloten op de sfeer computer. Zo kan de consument zijn eigen sfeer boetseren. Af hankelijk van hoe snel men de schijf laat ronddraaien en de stand waarin men de beweegba re vlaggetjes laat waaien, zal de mix tussen het licht, de muziek en de grafische projecties ver anderen. De Delftse onderzoe kers schatten dat de sfeerrege laar over een jaar of vijf voor een paar honderd euro te koop is. Het apparaat kan tegen die tijd onderdeel zijn van de Residenti al Gateway (RG), een centrale computer die via speciale servi ce-providers meerdere zaken in huis stuurt en bewaakt, ook als de bewoners afwezig zijn. Bij voorbeeld de telefoon, de alarminstallatie, de oven, de vi deo, de koelkast enzovoorts. Gsm Vastenburg: „Straks kan ie mand onderweg naar huis, via zijn gsm, al de sfeer in de woon kamer activeren en de oven aan zetten. Of op zijn gsm zien wie er voor de voordeur staat. Vasten burg onderzoekt ook in hoever re de sfeerregelaar zelfstandig kan reageren op veranderende situaties in de woonkamer. Bij voorbeeld door automatisch het geluid te dempen als de telefoon gaat of het licht te dimmen als het camera-oog ziet dat de be woner op de bank in slaap is ge vallen. Vastenburg: „Iets soort gelijks zou ook in de zorgsector van pas komen. Ouderen of zie ken zouden in hun eigen woon kamer bewaakt kunnen worden door een systeem dat reageert op afwijkend gedrag van de be woners. Of ouders zouden door een geluidssignaal gewaar schuwd kunnen worden als hun kleuter in de buurt van het trap gat of het fornuis komt. Het be hoort allemaal tot de mogelijk heden." Ron Buitenhuis Van romantisch naar gek en van rustig naar chaotisch, alles kan met één druk op de knop Het computersysteem combineert én licht én muziek én bewegende kunst. groene bollen over de muur zweven. Eén tikje op het gele vakje en de woonkamer krijgt binnen twee seconden een dis coachtig sfeertje. Verdere sfeer typen zijn: gezellig, yoga, co coonen, zakelijk, actief en melancholisch. Uit de test met de proefpersonen blijkt dat als mensen het systeem eenmaal doorhebben, ze graag de acht voorgeprogrammeerde sferen aanvullen met hun eigen mu ziekcollectie en persoonlijke fo to's. Ook de verhouding tussen licht, muziek en beeld wordt meer dan eens aangepast, want wat het apparaat romantisch noemt, kan voor de ene gebrui ker mierzoet zijn en voor de an dere nog net iets te kil. Sfeer is net als smaak nogal persoonsge bonden. De bediening van de sfeerrege laar is een verhaal apart. Naast het eerder genoemde pc- schermpje, werkt TU-promo- vendus Martijn Vastenburg aan een spraakherkenningssys teem. De bedoeling is dat de toe komstige consument de sfeerre gelaar activeert door woorden als 'romantisch' of 'gezellig' te roepen. Met woorden als 'meer actief', 'minder knus' of 'beetje gekker' vindt vervolgens de fi ne-tuning plaats, Uiteraard dient de spraakherkenner ook op afwijkende accenten te rea geren, zodat bij 'bietje zuniger' bloemen zijn nauwelijks een millimeter groter dan die van de gewone soort. De bloemen van 'Alba' zijn wit, en sommigen vinden het aardig om de blauwe en de witte Omphalodes door el kaar te planten. De Duitsers noemen - om de echte van de nep-vergeet-mij-niet te onder scheiden, de eerste vergissmein- nicht, en de tweede gedenke- mein. Slim gevonden. De Kaukasische vergeet-mij - niet, Brunnera macrophylla, wordt meestal vaste vergeet- mij-niet genoemd, maar ook on der de naam valse vergeet-mij- niet kom je deze plant soms te gen. Dat bevordert de duidelijk heid niet. Brunnera is een effec tieve bodembedekker voor beschaduwde plaatsen, met groot, hartvormig blad en naar verhouding piepkleine hemels blauwe bloempjes - het lijkt net of de verhouding tussen blad en bloem danig zoek is. Ook de Kaukasiche vergeet- mij-niet wordt meestal per vier kante meter aangeplant, maar in grote oppervlakken gaat het doffe blad snel vervelen. Kwe Brunnera macrophylla, Kaukasische vergeet-mij-niet. kers hebben dat bezwaar onder vangen door in de laatste tien tallen jaren een groot aantal nieuwe selecties op de markt te brengen waarvan sommige spectaculaire bladplanten zijn, 'Dawson's White' heeft groen blad met een brede witte rand, die bij te veel zon en droogte snel bruin wordt. Dezelfde plant is onder de naam 'Variegata' in de handel. Mijn voorkeur gaat uit naar die cultivars waarvan het blad met zilver gemarmerd is, zoals 'Silver Wings', 'Lang- trees', 'Millenniumsilber' en 'Jack Frost'. Bij 'Silver Wings' en 'Langtrees' zijn de zilveren vlekken in een regelmatig pa troon langs de bladrand ver deeld - alsof iemand met een kwastje aluminiumverf is langsgeweest; bij 'Millennium silber' is het blad meer beschil derd, zodat nog maar de helft groen is, en het blad van 'Jack Frost' is vrijwel geheel metallic zilver - alleen de nerven zijn hier nog groen. De Kaukasische ver geet-mij-niet zaait zichzelf vro lijk uit, vooral in humusrijke grond, waardoor een grote vari atie in bladtekening ontstaat. Ze zijn niet goedkoop, deze zil veren cultivars, maar het zijn fantastische bladplanten. Koop er desnoods een paar, en maak daarvan zelf meer door ze te zaaien. De vergeet-mij-niet van de Chatham Eilanden lijkt meer op een schoenlappersplant, maar dan met blauwe bloemen. Deze plant, Myosotidium hortensia, is net wel, of net niet winter hard, en alleen al het in leven, laat staan het in goede gezond heid houden van deze plant is een huzarenstukje voor extreem gevorderden. Romke van de Kaa Zelfs wie geen tulp van een krokus kan onderscheiden, weet nog wel hoe een vergeet- mij-niet eruit ziet. Doordat de hemelsblauwe bloempjes van de vergeet-mij-niet al eeuwenlang bezongen worden in liederen en gedichten, van Schubert tot in rijmelarij voor poëziealbums, is de plant stevig in ons nationale bewustzijn verankerd. Zozeer zelfs dat we de neiging hebben om iedere plant met blauwe bloemen een vergeet-mij-niet te noemen. Net zoals wij alles wat maar enigszins op een lelie lijkt ook voor lelie uitmaken - dagle lie, incalelie, waterlelie - zo kennen we de voorj aars vergeet- mij-niet, de Kaukasische ver geet-mij-niet, en zelfs de exoti sche vergeet-mij-niet van de Chatham Eilanden die in niets op een vergeet-mij-niet lijkt, behalve in het blauw van zijn bloemen. Deze 'onechte' vergeet-mij-nie ten zijn vaste planten. De be kendste is de voorj aars-vergeet- mij-niet, Omphalodes verna. Het verhaal gaat dat Marie An toinette deze plant in Oosten rijk zag, in de tuinen van kasteel Schönbrunn, en er zo van ge charmeerd was dat zij tiendui zenden planten naar Frankrijk liet sturen. In een gewone tuin zou u geen tienduizend Om- phalodesplanten kwijt kunnen, maar het is wel degelijk een plant die pas effect heeft als je er een paar vierkante meters van plant. De voorjaars-vergeet- mij-niet bloeit vroeg, in april, met de bekende hemelsblauwe bloempjes. De plant houdt van schaduw en de bloemen kleuren prachtig bij de lichtgele bloe men van Primula vulgaris, de stengelloze sleutelbloem. Omphalodes verna kent twee cultivars: 'Grandiflora' en 'Al- ba'. De naam 'Grandiflora' be rust op wishful thinking; de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33