Een uitspanning lijkt mij wel wat a Vrouwen willen alles weten over klusgereedschap Horecaondernemer knapt oude boerderij aan Veerseweg op 22 I volop valse vergeet-me-nietjes ■dactie: 0113-315680 /vw.pzc.nl mail: redactie@pzc.nl ,stbus 314460 AA Goes. Ivertentie-exploitatie: jord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; euws-Vlaanderen: 0114-372770; itionaal: 020-4562500. iterdag 3 januari 2004 De makelaar op het dak van de schuur. Jarenlang fietste Bo Wesdorp (3 6) uit Middelburg langs een bijzondere plek. Een oude vervallen boerderij aan de Veerseweg in Veere. Ondanks de staat van het gebouw be sloot hij twee jaar geleden het pand te kopen en zijn droom te verwezenlijken. De opgeknapte voormalige boerderij aan de Veerseweg. Bo Wesdorp: „Ik vond het doodzonde dat een gebouw op zo'n mooie plek stond te ver pauperen. Samen met mijn zoontje ben ik de boerderij gaan bekijken. Hij vond het meteen een leuke locatie. Ik vond het ook erg mooi. Ik heb toen beslo ten om het gebouw te kopen." Toch schrok Wesdorp wel van de staat van het geheel. Van com fortabel wonen was geen sprake in het pas verworven huis. „Er moest een hoop gebeuren. Het huis is in de jaren vijftig ge bouwd en was bijvoorbeeld niet voorzien van gas en water. Dat heb ik dus moeten aanleggen. Het komt er eigenlijk op neer dat het huis is gestript en dat we van binnen helemaal opnieuw zijn begonnen." In die tijd was Wesdorp de hele dag aan het werk. 's Ochtends om negen uur begon hij te klussen in zijn huis, 's nachts moest hij tot vier uur in zijn eigen café in Middelburg werken. „Dat was een drukke tijd en op een gegeven moment niet meer vol te houden. Nu doe ik het noodgedwongen wat rus tiger aan." Wesdorp had niet veel ervaring met verbouwen. Gelukkig hoef de hij het niet alleen te doen. „Samen met mijn vader, mijn broer en vrienden ben ik begon nen om de boel eerst te slopen. In het woonhuis moesten een hoop muren worden uitgebroken. Hier in de woonkamer stonden bijvoorbeeld allemaal kleine muurtjes." Daar is in de com pleet ingerichte woonkamer niets meer van te zien. De con structie van het huis, buitenmu ren, dak en dragende binnen muren, was in een goede staat. Hierdoor viel het met het zware werk volgens Wesdorp wel mee. Omdat het niet mogelijk was om twee huizen aan te houden is hij vrij snel in de boerderij gaan wonenIk heb de eerste tij d let- terlijk onder de lappen ge woond. Op de eerste twee ver diepingen waren we aan het klussen, op de zolder leefde ik. Een straalkacheltje zorgde er voor dat het warm bleef." De schuur Hoewel het verbouwen van het woonhuis een hoop werk was, bleek dat niets vergeleken met de bijbehorende schuur. „De schuur stamt uit de jaren dertig In de woonkamer is flink wat verbouwd. aangeduid als woongebied. „Ik ben wat rond gaan bellen en ben erachter gekomen dat het van uit de provincie j uist wel kan om met de schuur iets anders te doen. De provincie ziet graag initiatieven om oude schuren te behouden en zo de leegloop en de verpaupering van het platte land tegen te gaan. Maar bij de gemeente beweren ze het tegen deel." Daar wordt de horecaonderne mer soms een beetje moedeloos van. „Ik word als het ware van het kastje naar de muur ge stuurd. De provincie zegt dit, de gemeente dat. Ik heb laatst zelfs een brief gekregen waarin staat dat de huidige situatie al in strijd is met het bestemmings planDe schuur is volgens de ge meente veel te groot. Terwijl die schuur er al stond toen ik het ge heel kocht. Vanuit de provincie heb ik een rapport, Nieuwe Eco nomische Dragers, waarin staat dat voormalige agrarische be stemmingen die nu een woonbe stemming hebben, gelijk behan deld moeten worden als een agrarische bedrijf dat binnen kort ophoudt te bestaan. Dat komt er op neer dat er andere in vullingen aan gegeven mogen worden. De gemeente Veere is hier niet van op de hoogte." Zonder een andere bestemming voor de schuur moet Wesdorp zijn bezit in de toekomst waar schijnlijk opgeven. „Als ik niets anders mag doen met de ruimte, wordt het voor mij te duur om de boel te onderhouden. Ik ben dan wel gedwongen om het weg te doen. Dat is jammer. Door de te genwerking wordt een enthou siast particulier initiatief teniet gedaan. Ik ben al heel ver geko men, ik wil graag verder. Ik heb laatst een plan naar de gemeen te opgestuurd over de gevel van de schuur. Ik heb een ontwerp gemaakt waar klapdeuren en glas in zitten. Dat hebben ze af gewezen. De deuren heb ik al, die staan nu voor niks in de schuur. Die zijn toch duizenden euro's waard." Traditie Tijdens het opknappen heeft Wesdorp rekening gehouden met de Zeeuwse traditie. „Ik wil deze gebouwen ook behouden als een stukje cultuur. Ik vind dat dit soort boerderijen niet verloren mag gaan, het zijn de monumenten van de toekomst. Daar heb ik bij het opknappen ook rekening mee gehoudenAls je de boel herstelt, moet je dat in de oude traditie doen. Op de schuur staat bijvoorbeeld een makelaar (een versiering en ver sterking van het dak). Dat is ty Naam: Egbert Spuesens Plaats: Hulst Beroep: Medewerker afdeling gereedschappen Karwei Bouwmarkt Belangrijkste gereedschap: geduld Veel klanten van Karwei Bouwmarkt in Hulst komen voor het goedkope klusgereedschap, weet medewerker Egbert Spuesens (44). Dat is volgens hem in de regel geen slechte keuze omdat de kwaliteit tussen goedkoop gereedschap en duur materiaal nauwelijks verschilt. „De verhou ding tussen prijs en kwaliteit zit wel goed", zegt hij met een klein lachje. Daar komt ook nog eens bij dat bij een defect er vaak makkelijk geruild kan worden. „Mits de klanten het bonnetje nog hebben.De klantenkring van de inwoner van Sas van Gent is uitermate breed. Van de professionele bouwvakkers tot en met jonge stelletjes die voor het eerst zelfstandig gaan wonen. Die eerste cate gorie komt in de regel niet voor het goedkope spul. Die zweert bij een topmerk als Dewalt hoewel de ze profs materiaal van Black Decker of Bosch ook durven kopen. Spuesens ziet steeds meer vrouwen over zijn afde ling lopen. In tegenstelling tot veel mannen vra gen vrouwen hem precies hoe alles werkt en hoe ze te werk moeten gaan bij een klus. Hij heeft zelf de indruk dat mannen bang zijn dat ze domme vra gen stellen terwijl zoiets niet mogelijk is. Domme vragen bestaan niet. Vragen worden gesteld om dat iemand iets niet weet en een antwoord zoekt. In zo'n geval is hij of zij bij Spuesens aan het goede adres. Hij vindt het namelijk belangrijk dat klan ten tevreden vertrekken. Het oplossen van ander mans problemen vindt hij een uitdaging, zegt hij met enige nadruk. Als stellen over zijn afdeling lo pen, bepaalt de man wat er gekocht wordt. Vrou wen hebben echter wel degelijk inspraak, weet hij maar al te goed. Als mannen van plan zijn iets te kopen, willen vrouwen graag weten wat er alle maal mogelijk is. Dat laatste is niet zo vreemd omdat er steeds meer zogenaamde multitools ver kocht worden, gereedschappen die meerdere ge- bruiksmogeli j kheden hebbenZware boor hamers bijvoorbeeld kunnen, als de klant een adapter koopt, ook gebruikt worden voor het gewone boorwerk. En het aantal hulpstukken voor Dre- mels is schier onbeperkt. Spuesens vertelt dat reclame een grote impact heeft op het koopgedrag van de klanten. Momen teel zijn bijvoorbeeld de waterpassen met lasers zeer populair. En als bij een van de tv-kluspro- gramma's een bepaald gereedschap geregeld ge bruikt wordt, merkt hij dat direct aan het koopge drag van zijn klanten. Dan lijkt het wel of het wel of het leven zonder zo'n stuk gereedschap voor ve len volslagen incompleet is. De zomer mag voor de bouw een rustige periode zijn, voor de bouwmarkten is dat een zeer drukke tijd, zegt hij. Zeker sinds deze bedrijven de klus- card hebben ingevoerd, waarmee klanten tien procent korting krijgen. „Dan is het hier echt druk." Spuesens werkt al ruim twaalf jaar bij bouw markten. In die tijd heeft hij de populariteit van deze sector alleen maar zien groeien. En nu, nu het economisch wat minder gaat, ziet hij nog meer mensen toestromen die op die manier de kosten van een professionele bouwvakker uitsparen. Emile Calon pisch Zeeuws. Mijn vader heeft hem ontworpen." Ook de tuin is onderdeel van het traditionele uiterlijk van de boerderij. „De bomen die langs de grond staan, zijn leilindes. Dat hoort er ge woon bij. Toen ik de plek kocht, groeide er niets meer. De boer die hier voor mij1 heeft gewoond, spoot alles plat met gif. Ik denk dat hij dat wel makkelijk vond. Het werken in de tuin is wel iets waar ik me op heb verkeken. Je moet alles goed bijhouden. Wist ik veel, ik kom uit de stad", zegt Wesdorp lachend. Wonen op het platteland brengt onverwachte dingen met zich mee. „Ik had laatst ratten in de keuken, dat heb je in oude gebouwen. Dus ik er met de vleesvork achteraan, 's Ochtends wordt je bijvoor beeld wakker door de fazanten op het dak. Erg mooi allemaal." Ondanks de tegenslag bevalt het buitenleven hem wel. „Het uitzicht hier is geweldig. Over dag kan ik hier genieten van de rust. Op mijn werk heb ik altijd mensen om me heen, hier heb ik met niemand iets te maken." Soms vraagt Wesdorp zich ook af hoe hij ooit zo gek heeft kun nen zijn om de boerderij te ko pen, maar spijt heeft hij niet. „Ach, je haalt eens wat geks in je hoofd." Jeroen Boer de serie woonberoepen staat ïkelijks een beroep op het ge- ed van wonen centraal. De ïest uiteenlopende personen 'men aan bod: van stucadoor ■hovenier tot ambtenaar wel- mdscommissie of glazenwas- r. Vandaag: de verkoper van usgereedschap. foto Camile Schelstraete Bo Wesdorp in de woonkamer van zijn verbouwde boerderij. en was in een erg slechte staat. De muren stonden gewoon los. Ik denk dat hij twee jaar later spontaan was ingestort. Dat kwam door de slechte dakcon structie. Door die te vernieuwen is het weer een stevig gebouw geworden." De vernieuwing verliep niet altijd voorspoedig en ging bijna mis. „In de balken van de dakconstructie zat hout worm. De muren zaten vol scheuren. Het was een gevaar lijke plaats om te werken. Door het verbouwen stond het dak onder spanning en kon de schuur instorten. Daar had ik niet goed over na gedacht en ik was op een avond gewoon gaan slapen. Toen ik 's nachts wakker werd dacht ik opeens: de schuur. Ik ben toen als een gek gaan stutten. Gelukkig staat hij er nog." Galerie Nu is het in de schuur een gezel lige rommel. Er staan diverse motoren en auto's en andere spullen waar Wesdorp graag mee bezig is. Toch zou hij het graag anders zien. „Met deze ruimte ben ik een hoop van plan. Ik wil er een multifunctionele ruimte van maken. Een plek waar je bijvoorbeeld kunt eten, waar opgetreden kan worden en die als galerie kan dienen. Een uitspanning lijkt mij wel wat. foto's Lex de Meester Het zou ook heel goed passen bij de geschiedenis van de plaats. In het j aar 17 5 0 stond hier een her berg, Het huis half wegen. Het zou leuk zijn als deze plek ook weer andere mensen kan verma ken." Terwijl Wesdorp naar bui ten loopt, vertelt hij verder. „Nu zie je alleen een stuk grasveld vol kuilen, maar dit wordt een terras. In de zomer kun je hier lekker eten en genieten van het uitzicht." Hij wijst om zich heen. „Dit zie je nergens, kijk eens hoe mooi de omgeving is. Je kunt Veere zien liggen en Mid delburg." Volgens de gemeente mag Wes dorp de schuur alleen gebruiken als opslag, omdat zijn bezit vol gens het bestemmingsplan is HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31