Hare Majesteit draagt mij op... )ikke Hannes hoopt op een wonderdieet De redding van de monarchie Veiling brieven koningin Emma 27 zaterdag 3 januari 2004 Het gemis Uwer man blijf ik dagelijks gevoelen', schrijft konin gin-moeder Emma aan het begin van de vorige eeuw aan de we duwe van haar geliefde particulier secretaris De Ranitz. Dertig brie ven van Emma en haar hofdame Henriëtte van de Poll komen op 14 januari bij de Haagse postzegelveiling Van Dieten onder de hamer. Ze bieden een uniek kijkje op het leven aan het hof, al worden er geen geheimen onthuld. Am rfï -yï j X V &pt LLiA 'A1^EI(3 /3 if Voon hout '~~y J* -/ilsf 'l-4^ÏÏ Lf P&n l< rifcP rTu 1rrm OMJf'rrn <?aj -Auf PéiA^^tj'sA Zt ff -y Kaart van koningin Emma aan Lita de Ranitz. foto Cees Zorn/GPD Koningin Wilhelmina klaagde aan het einde van haar leven over de 'kooi' waarin zij werd grootgebracht - een wereld, bepaald door protocol, eti quette en hofhouding. De collectie brieven die in Den Haag wordt ge veild geeft een beeld van die strak ge regisseerde wereld. In september 1892 stuurt 'H.M. de Koningin' - alias de dan net twaalf jaar geworden Wilhel mina - haar speelkameraadje Lita de Ranitz een mandje met appels en pe ren. Ze komen 'uit haar tuintje op Soestdijk', schrijft hofdame Henriëtte van de Poll er in een briefje bij. Lita, dochtertje van de particulier se cretaris van koningin-regentes Em ma, krijgt de raad 'zo spoedig moge lijk een telegram aan de Koningin te zenden' om haar voor het geschenk te bedanken. Hoe de danktekst voor het fruit moet luiden vertelt freule Van der Poll ook alvast. 'Mag ik Uwe Ma jesteit hartelijk danken voor de mij ge zonden vruchten', zo is de suggestie. Van de tekst afwijken mag, 'je kunt ook zeggen 'heerlijke vruchten', meent Van der Poll. Wanneer twee maanden later opnieuw fruit wordt gestuurd, luidt het advies 'misschien enige andere woorden' te gebruiken om te bedanken. Henriëtte van de Poll was in februari 1880 aangesteld als hofdame van ko ningin Emma en trad vanaf begin 1891 - ook op als zogenoemde 'supe- rintendente van de opvoeding' voor Wilhelmina. Het koninginnetje heeft in jaar jeugd jaren nauwelijks met andere kinderen kunnen spelen. Af en toe werden ech ter kinderen van hofdignitarissen uit genodigd op het paleis. De speelkame raadjes moesten namelijk altijd bij Wilhelmina komen, andersom was er niet bij. Zo wordt ook Lita de Ranitz blijkens een briefje uitgenodigd om bij 'goed weder met H.M. in het park te gaan' en krijgt ze van Henriëtte van de Poll het advies om iets warms aan te trekken want ze gaan uit rijden. De uitnodigingen hebben een dwin gend karakter. 'HM de Koningin-Re gentes draagt mom u te vragen om 11.20 uur voor een uur bij HM de Ko ningin te komen', luidt de tekst van een briefje aan Lita's zusje Anna. Er wordt geen antwoord verwacht - een uitnodiging stond gelijk aan een be vel. Emma bepaalde praktisch van minuut tot minuut de dagindeling van haar dochter. Dat program stond beschre ven op kartonnen borden naast Wilhel- mina's kamer: opstaan, eten, thee drin ken, wandelen en leren. Dat laatste nooit langer dan drie kwartier want anders zou het meisje te veel worden belast. 'De gewone omgang met kinde ren was in de kooisfeer ondenkbaar. Ik heb deze dan ook nooit gekend en schier geen mogelijkheid gehad tot het aanknopen van vriendschapsban den. Uit mijn kinderjaren heb ik bijna geen vriendinnen, vrijwel alleen ken nissen', merkte Wilhelmina later dan ook op. Spontaan Dat het protocol te allen tijde gehand haafd bleef en ze ondanks haar jonge leeftijd moest worden aangesproken met 'Mevrouw' maakte het contact ook niet erg spontaan. Wilhelmina werd namelijk in 1890 op tienjarige leeftijd door de dood van haar vader Willem III koningin. Rege- ren mocht ze gezien haar leeftijd nog niet. Moeder Emma trad op als regen tes, maar maakte steeds duidelijk dat ze namens de echte koningin handel de. In de brieven aan Lita de Ranitz wordt daarom ook consequent ge- De reacties op het tweede huwe lijk van de bejaarde koning Wil lem III, op 7 januari precies 125 jaar geleden, waren op zijn zachtst gezegd besmuikt. De grillige en drankzuchti ge vorst met zijn opvliegende karak ter was niet erg populair. De Oran je-monarchie had onder zijn langduri ge bewind veel krediet verspeeld. Dat de 63-jarige Willem opeens aankwam met de veertig jaar jongere Emma (2 augustus 1858) uit het kleine Duitse vorstendom Waldeck en Pyrmont, werd in veel kringen onfatsoenlijk ge vonden. Het bleek echter een gouden greep van Willem. Niet alleen wist hij in de laatste tien jaar van zijn leven zijn ei gen populariteit weer iets op te vijze len, bovendien zorgde Emma al snel na het huwelijk in het Duitse Arolsen voor nageslacht -.prinses Wilhelmina- foto GPD ge een brief aan zijn vrouw, nauwe lijks enthousiast toen hij de baby Wil helmina voor het eerst zag: 't Is 'n kind met 'n neus als 'n ander en wat mij aangaat, ik zag er niets bizonders aan.' Ook in het latere leven hebben Wilhel mina en De Ranitz weinig met elkaar op gehad. Emma daarentegen droeg hem op handen. Zij stuurde hem bij voorbeeld op verkenning uit naar het Duitse Schwerin om inlichtingen in te winnen over Wilhelmina's latere echt genoot Hendrik van Mecklenburg. Een aantal van de te veilen brieven is gericht aan mevrouw 'Lou' De Ranitz. Het gaat dan vooral om bedankjes voor geschenken, felicitaties of nieuw jaarswensen. Ook het rouwbeklag na het overlijden van De Ranitz zit erbij. Emma schrijft op 30 oktober 1916: 'God heeft mij den trouwsten dienaar en vriend ontnomen, mijn steun sinds meer dan dertig jaren.' Dat verdriet komt ook in de daarop volgende jaren terug. 'Het gemis Uwer man blijf ik dagelijks gevoelen', meldt Emma in de zomer van 1917 vanaf Soestdijk. De warme gevoelens die zij in de brief jes aan De Ranitz' weduwe ten toonspreidt, zijn goed te verklaren. Emma was in 1879 als 21-jarige konin gin uit het minuscule Duitse vorsten- dom Waldeck in een vreemde wereld terecht gekomen en moest zich vanaf 1890 zien te handhaven als regentes en hoedster van de Nederlandse mo narchie. Enige vertrouwde hulp was daarbij zeer welkom. Die kreeg ze van haar doortastende secretaris. Dat de correspondentie in het Neder lands is, mag nu vanzelfsprekend lij ken, maar dat was het in die tijd niet. De hoftaal was immers Frans en dat was ook de taal die Willem III en zijn vrouw(en) gebruikten. Emma had bij haar komst naar Nederland welis waar besloten met landgenoten alleen Nederlands te spreken, met de uitvoe ring daarvan moest ze wachten tot na de dood van de koning.* 'Een gelukkig initiatief' oordeelde Wilhelmina driekwart eeuw later. 'Door dit voorbeeld dwong zij de uit gaande wereld in Den Haag de ge woonte prijs te geven om zich steeds van een vreemde taal te bedienen. noteerde Wilhelmina in haar boek Eenzaam maar niet alleen. Hans Jacobs Drie koninginnen op een rij. Van links naar rechts: Emma, Wilhelmina en Juliana. schreven over 'Hare Majesteit de Ko ningin' als Wilhelmina wordt bedoeld. De vriendschap en genegenheid van Emma voor de familie De Ranitz was groot, zo blijkt wel uit de brieven. Cees Fasseur geeft in zijn biografie over koningin Wilhelmina een be schrijving van Sebastiaan Mattheüs Sigismund de Ranitz (1846-1916), die zijn ster aan het hof snel zag stijgen. Hij begon als eenvoudig ordonnans-of ficier, werd in 1881 particulier secreta ris van koning Willem III en werd ze ven jaar later in de adelstand verhe ven. 'Die snelle klim was niet zo vreemd', schrijft Fasseur. 'De Ranitz had een helder hoofd. In de toenmalige op adellijke titels geselecteerde hofhou ding kwam dat niet zo vaak voor. Voor hem pleitte verder dat hij niet bang was zijn koninklijke meester de waarheid te zeggen. Ook dat kwam zelden voor, zeker aan het hof van Wil lem III.' Jonkheer De Ranitz wordt wel eens ge noemd als de ware vader van Wilhel mina. Willem zou fysiek niet in staat zijn geweest om bij zijn veertig jaar jongere bruid Emma nog een kind te verwekken. 'Afgunst' over zijn snelle loopbaan aan het hof kan de verkla ring zijn geweest voor dat praatje, meent Fasseur. 'Hij bezat een artistie ke aanleg, iets wat hem in de ogen van sommigen al enigszins verdacht maak te. Hij vervaardigde menige tekening en aquarel, soms zelfs op het werk, en regisseerde wel eens koninklijke to neelstukjes. Tenslotte werd hij nog de schoonvader van een bekende Haagse kunstschilder', aldus Fasseur, doelend op de schilder Willem Tholen, die on der anderen een jonge prinses Juliana vereeuwigde. Fasseur rekent subiet af met de sug gestie dat De Ranitz de vader van Wil helmina zou zijn geweest. 'De brave De Ranitz, die als verdienstelijk zon dagsschilder nog niet het type van een levensgenieter was, moet vreemd heb ben opgekeken van het verhaal, in dien dat hem ooit heeft bereikt.' Ster ker nog: De Ranitz toonde zich, getui- dat de koning ook overleefde en kon opvolgen. Alle kinderen uit het eerde re huwelijk met Sophie van Württemberg zijn vroeg gestorven. Voor Emma was dus een sleutelrol weggelegd. Op haar schouders rustte na het overlijden van Willem in no vember 1890 de zware taak om doch tertje Wilhelmina, op dat moment al koningin maar tot haar achttiende nog niet gerechtigd te regeren, goed op haar toekomstige taak voor te be reiden én het geschonden imago van de monarchie te herstellen. Geen sine cure. Zeker niet voor een vrouw in een door mannen gedomineerde wereld. Emmaverrichtte een wondertje. Ze ging met Wilhelmina op toernee door het land om te laten zien dat de Oran jes 'er nog waren'. Het prinsesje vertederde, maar de gou den kooi waarin ze noodgedwongen werd opgevoed speelde haar geduren de haar hele verdere leven parten. Aan het einde van haar lange leven verzuchtte ze dan ook: 'Waarom heb ik nooit eens mogen schommelen op de kettingen voor het paleis?' Een ge wone jeugd was er niet bij, naar school ging ze alleen (de lessen wer den thuis gegeven) en speelkameraad jes werden zorgvuldig geselecteerd. Tijdens haar achtjarige regentschap wist Emma de belangen van de vorst(in) goed te bewaken. Ze hield zich strikt aan de wet, maar was niet bang de strijd aan te gaan met haar ministers. Dat ondervond minister van oorlog Schneider toen hij de ko ningin dwars zat bij het bevorderen van haar raadgever en particulier se cretaris, kapitein S. de Ranitz tot ma joor. Aan het einde van haar regering in 1898 stond de monarchie weer als Emma van Waldeck-Pyrmont als de jeugdige bruid van Willem III der Ne derlanden geportretteerd door Thérès Schwartze. een huis, waarmee Emma kan worden beschouwd als 'redster' van het ko ningshuis. [ij was de zwaarste man van de Bene lux, maar viel vorig jaar honderd kilo Desondanks behoort Hannes van Lies Deventer met 235 kilo schoon aan de k nog altijd tot de zwaarste heren van land. zijn vijftigste is Van Lies' lichaam ver en. 'Dikke Hannes', zoals hij vaak dt genoemd, is veel ziek en valt daar- r als vanzelf af. Nog niet zo lang gele- dronk Van Lies zo'n 25 blikjes (light) i per dag. Nu zijn dat liters water gewor- Eten doet hij naar eigen zeggen niet 'r buitensporig veel. terhammen, warm eten. Dat is toch niet ormaal? Snoepen tussendoor is uit den e. Ik heb zwaar suikerziekte en boven- i veel maagproblemen. Ik kan helemaal eten wat ik wil. Fruit wel. En water, water. Ik heb altijd dorst. Dat komt r de suiker." ren met zijn vriendin woont Hannes in eenvoudige eengezinswoning op een nworp afstand van de Deventer binnen- l. Aan de eetkamertafel doet hij zijn ver- 1- Niet de stoelleuning, maar de muur ft hem steun. Er is een medewerkster de trombosedienst op bezoek voor de fêlijkse controle. Alles is in orde. Over uur komt de huisarts weer buurten en lendoor moet hij insuline spuiten. De tend begon met het slikken van tien ver slende medicijnen en straks volgt er- zo'n portie. heb net weer vijftig dozen met allerlei tabletten gekregen. Iedere dag heb ik wel een afspraak met een dokter. Ik ben erg veel ziek. Daarom ben ik zo afgevallen. Dit jaar heb ik tien keer in het ziekenhuis gele gen. Daar ga ik aan het infuus en knap on middellijk weer op. Terug thuis is het vaak snel weer mis." Vanwege zijn enorme omvang is Dikke Han nes beroemd. Hij werd gekroond tot zwaar ste inwoner van de Benelux en kreeg een vermelding in het Guinessbook of records. Nederland, België en Duitsland maakten via de televisie en kranten kennis met hem. In Deventer is er niemand die hem niet kent. Op zijn elektrische scootmobiel is Hannes een opvallende verschijning. Hannes zou alle aandacht graag opgeven in ruil voor een wonderdieet dat echt werkt. „Ik kan heel weinig. Ben altijd en moe en kan nooit langer dan een paar uur van huis weg. Vanwege mijn slechte gezondheid is dat onmogelijk. Op vakantie ben ik dan ook nog nooit geweest. Liever was ik dun. Het afgelopen jaar ben ik honderd kilo afge vallen, maar ik voel me niet anders. Het eni ge verschil is dat ik nieuwe kleding moet hebben, maar lopen gaat niet beter." De familiefoto's komen op tafel, terwijl Hannes nog maar eens een flinke slok wa ter neemt. „De hele familie is dik en alle maal hebben we datzelfde kleine hartje. Mijn zus en broer wegen niet veel minder dan ik. En kijk, dit is mijn vader. Een beste man, maar ook niet de dunste. Mijn broer heeft een maagballon laten plaatsen in Bel Jarenlang dijde hij langzaam uit en onder tussen namen de gezondheidskwalen in het zelfde tempo toe. Hart-, nier-,lever- en maagproblemen, lekkende bloedvaten, sterk wisselende bloeddruk en altijd be nauwd. Hannes is net vijftig geworden, maar zijn lichaam is al versleten. „Ik ben heel veel ziek. Dat komt niet alleen omdat ik zo dik ben. Net als bij mijn vader zorgt vooral de suiker voor problemen. In de hoek van de woonkamer staat een tweepersoonsbed, waarop Hannes het al leenrecht heeft. Naast de kussens bungelt een slangetje. „Voor zuurstof. Ik heb altijd een aantal flessen klaarstaan en dit appa raat zorgt dat ik zelfs zuurstof kan krijgen als de stroom uitvalt. Ook in de auto en op mijn scootmobiel heb ik zo'n luchtappa- raat. Ik kan niet zonder. Ben altijd maar moe." Liggend op zijn zij, blik gericht op de televi sie, brengt hij het grootste deel van de dag door. Slapen doet hij ook in de woonkamer. Het is voor hem onmogelijk de rest van het gezin 's avonds naar de slaapkamers boven te volgen. Hoewel, slapen 's nachts? „Ik slaap heel moeilijk. Om de haverklap word ik wakker. Dan heb ik vreselijk veel dorst. Alleen 's nachts drink ik al zeker twee liter water." Tijdens de slapeloze nachten biedt de televi sie uitkomst. Dan ziet Dikke Hannes alle herhalingen en zapt de zenders af op zoek naar sportuitzendingen, „Ik hou van voet bal en volg alle duels op tv. Go Ahead is mijn club. Het maakt niet uit of het slecht of goed me ze gaat. Ik kom er 33 jaar. Als ik kom aanrijden doen ze de hekken al los." Toch moest de reus het GA Eagles-stadion een paar jaar noodgedwongen missen. Hij was een periode gekluisterd aan huis. Hij wilde wel, maar hield het lichamelijk niet vol. Een paar meter lopen was en is de li miet. Volgens een vast schema wordt Han nes daarom regelmatig vanaf zijn knie tot zijn tenen in het gips gezet. Het is net alsof hij laarzen draagt. Zijn enkels kunnen Dik ke Hannes niet dragen. Bovendien heeft hij problemen met zijn bloedvaten en zonder het gipsverband zou het vocht zich te veel in zijn onderbenen ophopen. „Mijn benen zouden zonder het gips openknappen." Sinds hij een paar jaar geleden van de ver zekering een scootmobiel kreeg, is Hannes weer een beetje mobiel. „Ik kan weer naar Go Ahead, naar mijn paardjes in een wei hier in de buurt of naar het centrum van de stad. Ondanks al zijn medisch leed hoeft nie mand medelijden te hebben met Hannes. Samen met vriendin, twee kinderen en de rest van de familie heeft hij het 'best leuk'. Zijn vriendin Matti knikt. „Het is moei lijk", zegt ze. „Hannes heeft veel zorg no dig. Maar het gaat nu iets beter. Je eet nu veel fruit, hebt de cola geminderd en drinkt veel water", glimlacht ze richting Hannes. Hij mompelt terug: „We hebben het leuk sa men." Nicolai Lensen Dikke Hannes (r.) met neef Dirk; ...100 kilo afgevallen... foto Cees Baars/GPD gië. Daar begin ik niet aan. Als je even niet goed oplet en het gaat het mis met die bal lon, ben je zo maar dood." „Deze slanke tiener ben ik op de paarden markt in Rijssen. Ik was niet altijd zo dik. Mijn bordje ging altijd wel netjes helemaal leeg, maar dat bordje werd op een bepaald moment een schaaltje en toen een schaal en alles ging op. Ik was ruim twintig en kon geen kleding meer kopen in de normale win kel. Toen ging er wel een alarmbel af, maar te laat, ik was enorm zwaar en kon niet meer minderen. Natuurlijk wilde ik afval len. Ik heb het geprobeerd, allerlei kuren en diëten. Het hielp allemaal niets. In de zomer van 2002 sloeg de weegschaal uiteindelijk uit naar 335 kilo. Zo zwaar was Hannes in zijn hele leven nog niet geweest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27