Een dak boven het hoofd, meer niet Dag- en nachtopvang Terneuzen 25 I Offensief tegen mediwiet 27 Koninklijke correspondentie 29 I Stopl DaarisBoffie dactie: 0113-315680 redactie@pzc.nl stbus31,4460 AA Goes. »ord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; euws-Vlaanderen: 0114-372770; itionaal: 020-4562500. iterdag 3 januari 2004 Het centrum aan de Terneuzense Beneluxweg. De Terneuzense dag- en nachtopvang voor dak- en thuislozen huist al ze ven jaar in noodgebouwtjes. Eerst aan het Schelpenpad, de laatste drie jaar aan de Beneluxweg. Een nieuw, permanent on derkomen en opvangcentrum voor zwer vende Zeeuws-Vlamingen staat al meer dan vier jaar bovenaan de verlanglijst van Terneuzense bestuurders. Maar tot nu toe is er, letterlijk én figuurlijk, niets van de grond gekomen. Wethouder Lief- ting, sinds begin dit jaar verantwoorde lijk voor de dag- en nachtopvang, meldde onlangs - na het afketsen van wéér een lo catie voor een opvanghuis - dat het er in 2004 echt van moet komen. Samen met het Leger desHeils, de exploi tant van de dag- en nachtopvang, en het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs, methadon verstrekker en zorgaanbie der, wil Cees Liefting komend voorjaar spij kers met koppen slaan en een gebouw vinden dat'kan worden omgevormd tot 'hostel', een zorg- en opvangpension. Een locatie vinden is moeilijk, maar niet onmogelijk en geld mag volgens Liefting geen beletsel zijn..We mogen de dak- en thuislozen niet in de steek laten." De woorden van de wethouder werden in de dag- en nachtopvang aan de Beneluxweg in de donkere dagen voor kerst nog niet direct als blijde boodschap ontvangen. De hulpverle ners durven het nog niet te geloven en de mees te bezoekers moeten het eerst nog zien. ,,Ik wil een dak boven mijn hoofd. Hoe het er uitziet, interesseert me niet", zegt 'vaste' opvanggaste Nancy in eerste instantie. De onverschilligheid verdwijnt na wat door vragen. Ja, natuurlijk is ze geïnteresseerd in een hostel waar ze 's morgens vroeg al terecht kan en 's middags niet wordt weggestuurd. Zo'n paradijsje kan beter vandaag dan mor gen open gaan. De professionele hulpverle ners van het Leger des Heils zouden ook graag direct in een prachtig nieuw opvangcentrum beginnen, stelt coördinator Chantal ('liever geen achternaam in de krant'). Maar de mede werkers van het Centrum voor Wonen, Zorg en Welzijn (de legerafdeling waaronder de op vang valt) kunnen het zich niet permitteren om te dagdromen. ,,De noodlokalen aan de Beneluxweg zijn niet ideaal. Daar hoeven we niet omheen te draai en. Maar ze zijn er en we moeten het er mee doen totdat zich iets nieuws aandient. Tot dan proberen we als hulpverleners hier aan de Be neluxweg zoveel mogelijk een thuis te creëren voor dak- en thuislozen en mensen die zich el ders niet op hun gemak voelen", betoogt Chantal. Dat is het doel dat het Centrum zich zelf stelt: een menswaardige opvang voor de genen die vast zijn gelopen in de draaideuren van de jachtige maatschappij, die om welke reden dan ook tussen wal en schip zijn ge raakt. Mensen die door het verlies van naas ten, een scheiding, een burn-out of uit de hand gelopen verslavings- en/of geldproblemen aan lager wal raakten. En mensen die kampen met psychische problemen, die niet kunnen worden opgelost in het reguliere zorgcircuit. Respect De bezoekers van de dag- en nachtopvang zijn voor de hulpverleners en vrijwilligers van het leger klanten; geen aan lager wal geraakte zwervers, gekken en ontspoorden. „Iedereen is welkom. We behandelen iedereen met even veel respect", duidt Chantal. Alleen bezoekers die geweld gebruiken of zich niet aan de regels willen houden, wordt de toegang ontzegd. Ie mand die in het opvangcentrum een vechtpar tij ontketent, komt er die nacht niet in. Afhan- Arend-Jan: „Als ik buiten niet tegen een beetje kou kan, lukt het me ook niet om af te kicken. kejijk van de ernst van het incident, volgt een straf van één of meer nachten uitsluiting van de dag- en nachtopvang. De dagopvang is gratis, de nachtopvang kost drie euro, een kop koffie veertig cent. De be zoekers komen er graag - om te douchen, met elkaar te praten, te pingpongen, een bakkie troost te drinken. En ook, al mag dat natuur lijk niet, om te kijken of iemand nog de gewen ste drug voorhanden heeft. Maar niemand slaapt er voor de lol. Sommigen slapen dan ook liever buiten, in een verlaten schuurtje of een opengebroken loods. Zoals Arend-Jan. Hij slaapt niet in het opvangcentrum om 'zich beter te harden'. „Als ik buiten niet tegen een beetje kou kan, lukt het me straks ook niet om af te kicken. Ik kom hier niet om me zelf beter te wapenen tegen tegenslagen. Ik heb mijn pijpje wel altijd bij me. Niet direct om te ge bruiken, maar als symbool van de strijd die ik moet voeren." Een mooi verhaal, vindt Veronica. „Maar", zegt ze tegen Arend-Jan, „je doet het natuur lijk ook omdat je gewoon beter buiten in je eentje kunt slapen. In een schuur of een kraak pand heb je gewoon veel meer privacy.Nancy heeft over privacy niet te klagen. „Ik ben meestal de enige vrouw, dus heb ik vaak een kamertje voor mijzelf. Ik wil gewoon een dak boven mijn hoofd als ik nergens anders terecht kan.Zij vindt dat het Leger des Heils te stren ge regels hanteert. Geen alcohol drinken kan ze zich nog voorstellen, maar tegen roken van wat genotsmiddelen kan toch weinig bezwaar zijn. Een tevreden roker is tenslotte geen on ruststoker. Voor Veronica en een oude vriend van Nancy is de exploitant van de opvang juist weer te ge makkelijk. „Binnen mag je niet roken, maar bij de deur en in de gang staan ze vaak gewoon te dealen. Dat is niet goed voor mensen die de opvang alleen maar bezoeken om te douchen of een kop koffie te drinken. Die komen toch weer in de verleiding", betoogt Veronica. De vriend slaapt af en toe een nachtje in het cen trum, meestal na ruzie met zijn vriendin. Hij is druk bezig zijn leven op orde te krijgen en wil daarom zijn voornaam niet kwijt. Hij woont samen in een pas gekocht huis met een 'gewo ne' vrouw met een baan. Hij staat al bijna een half jaar op de wachtlijst voor een afkickcen trum. „Mijn lichaam laten afkicken is niet zo moeilijk. Het moet uit mijn kop", weet hij uit ervaring. Verschillende bezoekers benadrukken dan ook dat een nieuw opvangcentrum niet alleen bed, bad en brood moet bieden. Medische zorg en begeleiding zijn minstens zo belangrijk. Wethouder Liefting hoopt dat het uitgebreide takenpakket van het ZCAD in de behoefte kan voorzien. Hij snapt dat het Leger des Heils de methadonverstrekking apart'wil houden van de opvang. Maar het combineren van opvang en begeleide zorg zou in een hostel moeten kunnen. Een soort hotel waarin op één verdie ping kamers voor dak- en thuislozen zijn en op een andere verdieping de dagopvang. Vaste gasten kunnen zich zodoende op hun eigen ka mer terugtrekken wanneer ze willen en wor den ook niet gedwongen om een bepaalde tijd buiten door te brengen. „Zeven uur per dag verplicht op straat is toch een hele tijd", vindt Chantal. Veel bezoekers van het centrum zijn overigens wel 'verplicht' regelmatig de straat op te gaan; hun verslaving dwingt hen iedere dag weer op zoek te gaan naar drugs of drank. De kerst maaltijden en oudejaarsbollen worden door velen in dank aanvaard, maar worden door de meeste gasten niet gezien als extraatjes om de donkere dagen wat te verlichten. „We kunnen wel allemaal mooie verhalen ophangen, maar de meesten van ons zoeken alleen naar de vol gende mogelijkheid om te kunnen scoren. Dat is nog belangrijker dan eten", windt Veronica er geen doekjes om. In een nieuw opvangcentrum kan alles beter worden, filosoferen een paar gebruikers. Maar over hoe de nieuwe opvang er uit moet zien en welke voorzieningen er gehuisvest moeten zijn, lopen de meningen ver uiteen. Een cen trum met allerlei hulpverleners mag wel ide aal lijken, ze moeten er wel voor zorgen dat de verslaafden niet de hele dag bloot staan aan verleidingen. Een gedoogruimte bij het me- thadonverstrekkingspunt kan er voor zorgen dat alleen de zwakkeren hun dope blijven sco ren. Degenen die vechten om 'clean' te wor den, komen op die manier niet in de verleiding, vindt de één. IJskoud afkicken op straat is het beste, vinden anderen. De voormalige schippersbeurs aan de Rose- gracht was tot voor kort de gedroomde plek voor gemeente en hulpverleners. Aan de rand van de binnenstad, maar geen woonhuis of school in de buurt. Dat het politieburea nog geen steenworp verder ligt, kwam de plannen makers niet slecht uit, maar voor een aantal opvangbezoekers is het reden tot wantrou wen. „Ze willen ons gewoon naar een buurt manoeuvreren waar we geen overlast veroor zaken en makkelijk in de gaten kunnen wor- foto's Peter Nicolai den gehouden door de politie. Iedereen die voor problemen zorgt, kan direct worden inge rekend", vreest Arend-Jan. De schippersbeurs is intussen geen optie meer, want het Rijk heeft het gebouw overgedaan aan een particuliere investeerder die eerst eens wil afwachten wat er met het naastgele gen Centrum voor Werk en Inkomen gaat ge beuren. Als die centra landelijk op de schop gaan, wil de geldverstrekker de handen vrij hebben. De wethouder is niet de enige die het jammer vindt dat de schippersbeurs niet in gebruik is genomen als dag- en nachtopvang. Wim van der Maaten voelt met hem mee. De Terneuzen se binnenstadbewoner is zelf geen klant van de dag- en nachtopvang, maar voelt zich wel verbonden met de verschoppelingen van de samenleving en zet zich in vopr verbetering van hun lotVan der Maaten wordt door de ge meente op de hoogte gehouden van de vorde- ringen bij het zoeken naar een goede opvang voor dak- en thuislozen. Hij waarschuwt dat het echte werk pas begint met het vinden van een gebouw. „Elke locatie is ongeschikt als er verder niets gebeurt dan het aanbieden van onderdak. De mensen die van de opvang gebruik maken, hebben vaak problemen met alcohol en drugs. Met die problemen moet je aan het werk; zorg bieden en programma's voor resocialisering opzetten. Of dat nou is door een uitzendbu reau voor verslaafden op te zetten of door mensen vrijwilligerswerk te laten doen." Geld kan, ondanks de huidige bezuinigings- golfvolgens Van der Maaten geen probleem zijn. „De zorgeconomie is ook een economie en nieuwe regels geven zorgaanbieders meer ruimte als ze de juiste wegen bewandelen. Met de persoonsgebonden budgetten voor mensen die met psychische of verslavingsproblemen worstelen, kan veel worden gedaan. Daar hoe ven de hulpverleners ook niet mee te wachten tot er een hostel is, daar kunnen ze al direct mee aan de slag." René Hoonhorst Nancy: „Ik ben meestal de enige vrouw."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23