5>C Heerenveen blij met bemoeial hertrouwen Goedkoop, zorgen Frigoni Kloetinge wacht een loodzwaar karwei Wim Jansen heeft oren naar rentree bij Feyenoord 21 Karin Krappen steekt goed in haar vel ert Jan Verbeek voor twee jaar als trainer aan de slag bij oude liefde Wellens wint in Surhuisterveen Barthez mag spelen voor Marseille Celstraf voor kans op profcontract Armstrong en Mutola de besten Vreven mag weg bij Kaiserslautern Vrachtwagenproef Dakar afgelast ata Daviscup )05 gewijzigd Opnieuw verlies van volleyballers Favorieten nog niet tegen elkaar op het NK sprint zaterdag 3 januari 2004 loorBouke Boersma FRIMLEY GREEN - Darten is n blijft, in de visie van Karin frappen althans, een vreemd pelletje. En dus kan ze van- ivond in de kwartfinale van de ^akeside World Champion- hip. voorheen de Embassy, zo naar worden uitgeschakeld, daar als het aan de Vlissingse nimmer een van Nederland igt, kan de Schotse Ann Kirk ia een ronde haar koffers al jakken. „Ik steek goed in mijn vel'", be zweert Krappen als ze in het Engelse Frimley Green zojuist aan alle administratieve plichtplegingen voor deelname aan het prestigieuze toernooi heeft voldaan. „Ik heb de afge lopen weken wat toemooitjes gegooid in Zeeland en dat ging lekker. Ik werd een keer tweede en derde. Ik voel me prima in vorm." Neemt niet weg dat het toer nooi voor Krappen vanavond zomaar voorbij kan zijn. „Het is geen tennis, hè", zegt Krap pen (30), terwijl haar tegen standster van vandaag Ann Kirk voorbij loopt en door de Vlissingse wordt getrakteerd op een paar welgemeende nieuwjaarssmakkerds. „Je kan wel goed staan gooien, maar als de tegenstander dat uitge rekend op de belangrijke mo menten ook doet, ben je dus ge zien." Als dat onverhoopt gebeurt, dan ligt het aan Krappen zelf, zo is de eeuwige visie van de Zeeuwse darter. Niet aan de opponent. En ook niet aan de omstandigheden in Frimley Green. Al wacht Krappen van daag wel een lange dag. „Ik hoef vanavond pas om onge veer tien voor half tien Neder landse tijd te spelen", legt Krappen, van wiens wedstrijd gedeelten live te zien zijn bij te levisiezender SBS6, uit. „Maar elke deelnemer wordt geacht vanochtend om elf uur aanwe zig te zijn bij de openingscere monie. Een lange dag, ja. Maar invloed op mijn prestatie zal dat niet hebben, hoor. Je kunt tussendoor ook best even weg, even rusten in het hotel als je dat wil." De reis naar Fiïmley Green le verde gisteren voor Krappen geen al te vervelende obstakels op. „Vanwege een ongeluk hadden we wat last van een fi le. En hier in Engeland reden we een keer fout, waardoor we een kwartier te laat in het hotel aan kwamen. Maar dat was verder geen probleem. Het ligt aan mezelf. Ik moet gewoon Ann Kirk naar huis zien te stu ren." ironze verslaggever ERENVEEN - Gert Jan Ver- k (41) werd gistermorgen op i bekende bodem, het Abe istrastadion, gepresenteerd nieuwe trainer van SC Hee- veen. Hij tekende een con- :t voor twee jaar en volgt >pe de Haan (60) op, die eind seizoen na negentien jaar af- eid neemt en 'ambassadeur' i Heerenveen wordt. in Deventer geboren en in ibega woonachtige Verbeek l op oudejaarsdag een lang lerhoud met de clubleiding, termorgen werden de afron- tde gesprekken gevoerd, irzitter Riemer van der Velde mde de 'inzet, gedrevenheid iassie' van de nieuwe trainer, ben klaar voor de stap om- ig, daar ben ik van overtuigd, us de opgetogen Gert Jan beek. beek is nu trainer van eerste- isieclub Heracles Almelo en ift een lang verleden bij Hee- veen. Hij speelde er als ver- ligertussen 1984 en 1993 253 npetitieduels (waarin hij 37 al scoorde) en was er sinds 16 jeugdtrainer. Verbeek ver- k in 2001 als assistent van De an om ervaring op te doen als Ëdtrainer. Op voorspraak i De Haan en Van der Velde g hij 'op eigen benen staan' werd trainer bij Heracles, zijn eigen visie en in die van a der Velde heeft hij zich ont- kkelcl tot een betere trainer. Verbeek: „Maar de filosofie over voetbal heb ik van hier meege kregen. Dat blijft overeind." De druk bij Heerenveen is hoger. Verbeek: „Druk ervaar ik als een prettige bijkomstigheid, ik heb absoluut geen faalangst." Verbeek (41) stond al jaren te boek als beoogd opvolger van De Haan. Een ver van tevoren beklonken zaak was de benoe ming echter niet. Wel was Ver beek altijd dé hoofdkandidaat, maar ook met anderen was Hee renveen wel degelijk in gesprek. „Hadden we een andere trainer willen hebben, dan moest die beter zijn dan Verbeek", aldus Van der Velde. Toen Verbeek vertrok bij Heerenveen sprak De Haan zelf al de wens uit dat hij hoopte dat Verbeek ooit zijn opvolger zou worden. „Zit het onverhoopt tegen, dan heb jij niet het krediet dat Foppe heeft", zei Van der Velde tijdens de presentatie tegen Verbeek. „Al hopen we dat jij het hier ook net zo lang als Foppe volhoudt. Voor Verbeek gaf de terugkeer op het oude nest 'een goed ge voel'. „Het is een nieuwe situa tie en een uitdaging om het sta dion vol te krijgen. Het is mooi te werken bij een subtopper die met regelmaat voor Europees voetbal gaat." De nieuwe rol van De Haan, die op eigen verzoek een stap terug doet, maar verbonden blijft aan Heerenveen, is vooralsnog wat onduidelijk. Van der Velde: „Hij blijft betrokken als een soort ambassadeur en als klankbord Gert Jan Verbeek, de nieuwe trainer van SC Heerenveen, wordt ontvangen door clubvoorzitter Riemer van der Velde. foto Niels Westra/GPD voor de technische staf." Met Verbeek is afgesproken dat de huidige selectie op twee posities versterkt mag worden. Verbeek gaat werken met een spelers groep die zo goed als nieuw voor hem is. Alleen met doelman Hans Vonk en Arek Radomski werkte hij samen. Verbeek, die bekend staat als stug en tame lijk hard, zegt milder geworden te zijn. „Maar misschien geldt dat voor de voorzitter nog wel het meest", zei hij lachend. Dwight Lodeweges, een van de assistenten bij SC Heerenveen, lijkt een voorname kandidaat om Verbeek op te volgen als trai ner van Heracles. „Hoewel we hem er graag bijhouden", bena drukte Van der Velde, die Ver beek een 'bemoeial' in de goede zin van het woord noemde. „Hij bemoeit zich overal mee." GPD SURHUISTERVEEN - Bart Wellens heeft in Surhuisterveen zijn achttiende veldritzege van het seizoen behaald. In de cross, meetellend in de topcompetitie, versloeg hij in de sprint zijn landgenoot Mario de Clercq. Richard Groenendaal werd derde. In de wedstrijd ontstond al snel een kopgroep met Wellens, De Clercq en Groenendaal. De Nederlander, vorig weekeinde nog tweede in Koksijde, kon de Belgen tot in de finishstraat volgen, maar moest ze toen laten gaan. ANP MARSEILLE - Fabien Barthez is met onmiddellijke ingang speelgerechtigd voor Olympique Marseille. Manchester Uni ted leent de Franse nationale doelman tot het einde van het seizoen uit. Bij de Engelse kampioen was Barthez derde doel man achter Tim Howard en Roy Carroll. Hij speelde eerder voor Olympique Marseille en AS Monaco en maakt vandaag zijn opwachting in het bekerduel tegen Racing Strasbourg De FIFA had de overgang eerder afgekeurd omdat de officiële transferperiode was verstreken. ANP/AFP LUSAKA - De Zambiaanse voetballer Linos Chalwe heeft een maand celstraf plus dwangarbeid opgeknapt omdat hij een kans op een prof contract in Zuid-Afrika niet wilde laten voorbijgaan. Chalwe kreeg geen toestemming van zijn club Green Buffaloes voor een proefperiode bij Hellenic in Kaap stad. Hij ging toch. Na terugkeer werd hij in de militaire ge vangenis gezet en na een maand in vrijheid gesteld. ANP/RTR PARIJS - De internationale sportpersorganisatie AIPS heeft wielrenner Lance Armstrong en atlete Maria Mutola gekozen tot internationaal topsporters van het jaar 2003. Armstrong won vorig jaar voor de vijfde keer op rij de Tour de France. De Mozambikaanse middenafstandsloopster veroverde voor de derde keer de wereldtitel op de 800 meter. De Engelse rugby- ploeg werd sportploeg van het jaar. De WK atletiek in Parijs kregen de jaarprijs voor het evenement met de beste werkom standigheden voor de media in 2003. ANP KAISERSLAUTERN - Stijn Vreven (30) mag weg bij de Duit se voetbalclub FC Kaiserslautern. De Belgische verdediger vertrok vorig seizoen bij FC Utrecht, maar dwong geen basis plaats af bij de Bundesliga-club. Waarschijnlijk gaat Vreven naar de Engelse first division-club West Ham United, waar hij maandag een proeftraining volgt. Bij gebleken geschikt heid wordt hij voor de rest van het seizoen uitgeleend. ANP NARBONNE - Vader en zoon De Rooy, favorieten voo£ de eindzege in de woestijnrally 'Le Dakar', hadden gisteren een vrije dag. De vrachtwagenchauffeurs hoefden in de tweede etappe niet in actie te komen omdat het parcours werd ver sperd door een gecrashte wagen. Overigens hadden de coureurs niet echt een vrije dag. Alle deelnemers moesten nog een flink stuk rijden om in het Spaanse Castellon te komen, waar vandaag de etappe start. ANP jrCilya van der Kooy ELDOORN - De Nederland- volleybalcoaches reizen met nengde gevoelens naar de mpische kwalificatietoer- )ien in Leipzig en Azerbei- an. Bert Goedkoop en zijn nnen deden in de voorberei- g vertrouwen op. Bij Frigoni zijn vrouwen leidde de bles- e van spelverdeelster Kim ielens tot zorgen. ■pas 19-jarige Susan Freriks 1NTE CARLO - De tennis- dstrijden in de Daviscup rden met ingang van volgend r op andere data gespeeld. feerste ronde gaat in 2005 van eerste naar de laatste week februari, de kwartfinale huist van april naar juli (na mbledon) en ook de halve fi fes (tegelijk met de promotie- gradatieronde) krijgen een are datum. De ATP heeft rtoe besloten in overleg met 1TF en de WTA. ANP/DPA moet zorgen dat ze 'heel' blijft in Azerbeidzjan. Ze was naast Staelens de enige spelverdeel ster op de lijst van achttien waaruit Frigoni zijn selectie sa menstelde. De bondscoach gaf gisteren in Apeldoorn toe dat hij hiermee een fout maakte en voelt het gemis van Riëtte Fled- derus. Zij zette jaren de lijnen uit, maar beëindigde vorig jaar haar interlandloopbaan uit on vrede met het beleid van de bondscoach. Hóewei bij het EK al werd aangedrongen op haar terugkeer, heeft Frigoni haar niet benaderd. De vrouwen moeten het in de groep opnemen tegen Bulgarije, Turkije en Italië. De nummers één en twee plaatsen zich voor de halve finales. Als Oranje het toernooi niet wint, volgt alleen in mei nog een tweede kans in Japan als Italië of Rusland het ticket in Azerbeidzjan pakt. De volleybalmannen kenden een voorbereiding zonder hob bels. Het doel in Leipzig is het bereiken van de laatste vier. In de groep treft Nederland Fin land, Spanje en Frankrijk. Als de mannen falen, krijgen zij waarschijnlijk in mei nog een tweede mogelijkheid. ANP De Nederlandse volleybalsters moeten het in het kwalificatietoernooi voor de Olympische Spelen doen zonder Kim Staelens, die aan haar knie moet worden geopereerd. foto Èd Oudenaarden/ANP APELDOORN - De Ne derlandse volleyballers hebben ook het vierde en laatste oefenduel tegen Rusland verloren. In Apeldoorn werd het gis teravond 1-3. Oranje, dat volgende week in Leipzig het olym pisch kwalificatietoer nooi moet winnen om naar Athene te mogen, pakte nog wel de eerste set met 25-23. Daarna waren de Russen iets sterker: 23- 25 23-25 19-25. Bondscoach Bert Goed koop begon met Jeroen Trommel in de basis. In de tweede set werd deze linkshandige buitenaan valler vervangen door de Limburgse routinier Gui- do Görtzen, normaal een vaste keus als passer-lo per naast aanvoerder Reinder Nummerdor. Oranje begint het toer nooi maandagavond te gen Finland. ANP j noemde zich destijds zijn aanstelling als ofdtrainer van Kloetin- een logische keuze, tri Vergouwen vond :hzelf passen in het rijtje ies Zwamborn-Diede- cHiensch. r Vlissinger kende de ofdklasser als zijn oekzak en had dezelfde etbalvisie als zijn voor- ngers. Een halfjaar la- staat Vergouwen al- ser buiten. De ideeën 'amen misschien wel ereen met die van zijn organgers, de uitvoe- ig liet de afgelopen tanden te wensen over. zeer zelfs dat de spelers gonnen te morren. Dit voegd bij de magere re- Itaten deed het bestuur gelopen week besluiten trainer te ontslaan. door Jan Dagevos KLOETINGE - Bij het opmaken van de balans zal voorzitter Paul Dekker van Kloetinge zich dezer dagen nog wel eens achter zijn oren krabben. Al in oktober van het vorig j aar bereikten hem signalen dat de samenwerking tussen de spelers en trainer Karl Vergouwen ietwat stroef ver liep. Een ingreep toen had veel ellende kunnen voorkomen, maar het kwam nooit zover. Nadat Kloetinge in de eerste zes wedstrijden van de competitie puntloos bleef, pleitte de selec tie voor een sterke man naast Karl Vergouwen. De gedachten gingen hierbij uit naar tech nisch manager Joost Folmer. Met al zijn ervaring zou hij de hoofdtrainer tijdens wedstrij den en trainingen van dienst kunnen zijn. Als technisch ma nager was Folmer wel betrok ken bij de hoofdmacht, maar stond hij te ver van het elftal, zo werd er geredeneerd. Het bestuur zag een dergelijke constructie ook wel zitten, waarna de voorzitter op pad werd gestuurd om een en ander te regelen. Het kwam er echter nimmer van. Folmer werd wel benaderd, maar toen hij geen duidelijkheid kreeg over de aard van zijn werk en bevoegd heden, bedankte hij voor de eer. Vergouwen, die zijn debuut op hoofdklasseniveau maakte, vond het allang best. Hij was overtuigd van zijn kwaliteiten en dacht'met een tweejarig con tract op zak de klus heus wel te kunnen klaren. analyse Het lankmoedige optreden van de voorzitter zorgde voor wrij vingen binnen de vereniging. Toen Dekker vervolgens enkele weken later zijn bestuur en technisch manager Joost Fol mer niet kende in de aanstelling van een assistent-trainer, wa ren de rapen helemaal gaar. Be stuurslid Fons Pijnen en Joost Folmer stapten op. De laatste keerde nimmer terug. Voor Fol mer was het al de derde keer dat hij op technisch gebied was ge passeerd. Hij voelde zich res pectloos behandeld. Pijnen keerde na een bemiddelingspo ging van extern adviseur Piet Koster wel op zijn schreden te rug. De hoofdmacht vergaarde na een beroerde start ondertussen wel een aantal punten en Ver gouwen voelde zich groeien. En nadat de voorzitter publiekelijk zijn vertrouwen in hem had uit gesproken, was hij nog meer ge sterkt in zijn missie. Dat spelers ondertussen zijn tactische aan wijzingen tijdens wedstrijden negeerden, legde hij uit als het nemen van eigen verantwoor- ding. Het ging hierna van kwaad tot erger. De spelers kraakten de trainingen en de besprekingen. Verder klaagden ze over een ge brek aan sfeer. Ze vonden echter geen gehoor, noch bij de trainer, noch bij de leiding. Vergouwen meende ten onrechte dat de kri tiek afkomstig was van ontevre den reserves. Binnen de leiding waren er enkelen die vonden dat de situatie inderdaad onhoud baar was, maar die kregen de rest niet meeHet merendeel van het bestuur koos voor de weg van pappen en nathouden en wenste de trainer niet uit zijn lijden te verlossen. Na weken van verstoppertje spelen, besloot de spelersraad ten langen leste een brief naar het bestuur te schrijven, waarin de situatie nogmaals uit de doe ken werd gedaan. Vervolgens werd Vergouwen afgelopen maandag bij het bestuur ontbo den en kreeg te horen dat er geen basis meer was voor verdere sa menwerking. De gevolgde pro cedure verdiende niet de schoonheidsprijs, maar de lei ding kon moeilijk anders meer. Vergouwen is dus gewogen en te licht bevonden. Hij was een har de werker, maar kwam ervaring tekort en heeft het niveau enigs zins onderschat. Hij had het vaak over ervaringen bij zijn vo rige clubs VCK en Oostkapelle, maar besefte kennelijk niet dat er op hoofdklasseniveau meer van een trainer wordt gevraagd dan bij een derde- of eersteklas ser. Toch had hem dat niet fataal hoeven te worden als hij zich wat meer bij de hand had laten nemen. Daarnaast mag voorzit ter Paul Dekker zich aanreke nen dat hij zich in oktober niet slagvaardig heeft getoond. Hij had gewoon een sterke man naast Vergouwen moeten aan stellen. Waarschijnlijk had Ver gouwen er dan nog altijd geze ten en was Kloetinge ook nim mer in crisissferen terechtgeko men. Nu zit Kloetinge op de blaren. De club is zowel buiten als bin nen het veld ver afgegleden. Dolf Roks, de opvolger van Ver gouwen, wacht in 2004 de taak om Kloetinge voor degradatie te behoeden. Het betekent dat Kloetinge uit de elf resterende wedstrijden zo'n achttien pun ten moet zien te peuren. Het is een loodzware opdracht, voor trainer én spelersgroep. Voorzitter Dekker moet buiten het veld orde op zaken stellen. Veel reputaties zijn geknakt, veel mensen zijn ontevreden en de bodem van de geldkist is in zicht. Hij zal al zijn kwaliteiten moeten aanspreken om alles weer in goede banen te leiden. Maar wie weet. Soms brengen scherven ook wel eens geluk. door Marcel van der Kraan ROTTERDAM - Wim Jansen zegt niet op voorhand 'nee' te gen een aanbieding van Feye noord om terug te keren bij zijn grote liefde. De ex-internatio nal, die tijdens de kerstdagen terugkeerde van een twee jaar durend verblijf in Japan, weet dat hij in de ogen van het legioen de ideale kandidaat is om Rob Baan op te volgen. De problemen die Jansen met voorzitter Jorien van den Herik in het verleden had, vormen geen obstakel meer. 'Mister Fey enoord'zegt: „Ik ben een profes sional. Elke aanbieding beoor deel ik op zijn waarde. Bij zaken die tien jaar geleden zijn ge beurd, sta ik niet meer stil." Jansen bestrijdt dat er een con flict is. „Ik heb een paar jaar te rug heel normaal met Van den Herik over jeugdvoetbal staan praten. Daarna heb ik de men sen van Feyenoord niet meer ge zien. Dus is het onzinnig om te stellen dat er ruzie zou zijn." Feyenoord ontsloeg begin deze week Rob Baan en kwam met trainer Bert van Marwijk over een aan het einde van dit seizoen met elkaar te breken. Van den Herik zoekt opvolgers. Als Feyenoord ooit de kans heeft Jansen terug te halen naai de Kuip, dan is nu het juiste mo ment. Precies tien jaar na zijn vertrek als technisch directeur zit men in Rotterdam-Zuid te schreeuwen om een nieuwe, sterke man die Feyenoord terug op de rails moet zetten. Jansen is beschikbaar, is net terug uit het verre Oosten en hij woont op een steenworp van het stadion. De vraag is alleen of de leiding van Feyenoord een knieval wil maken voor de man die de club begin jaren negentig uit het diepste dal in de geschiedenis haalde en Feyenoord nog geen twee jaar later weer landskam pioen maakte. Het is immers mogelijk dat Van den Herik, zijn adviseur en zijn medebestuur ders al een andere kandidaat op het oog hebben. In dat geval zou men recht tegen de wensen in gaan van de publieke opinie, die vindt dat Jansen dé kandidaat is om als trainer of technisch di recteur Feyenoord in 2004 weer omhoog te stuwen. Aan de komst van Jansen zitten voor de huidige beleidsbepalers nogal wat haken en ogen. 'Mis ter Feyenoord' heeft andere ideeën en een andere visie dan het gros van de technisch direc teuren of voetbaltrainers in Ne derland. Zijn hele carrière gaat hij al zijn eigen gang, maar bijna overal waar hij werkte, stond hij garant voor kwaliteit. Jansen (57), is wars van steral lures. In de loop der jaren heeft hij vele aanbiedingen, waaron der die van bondscoach van Oranje, afgewimpeld. Daarbij vertrouwde hij steeds op zijn ge voel. In 1998 koos hij voor een baan als manager in Schotland, waar hij Celtic meteen naar de eerste Schotse landstitel in tien jaar leidde. In Glasgow zijn honderdduizenden Celtic-sup porters hem ook nog eeuwig dankbaar dat hij Henrik Lars- son als spits binnenbracht. Een totaal verschil van inzicht deed hem aan het einde van dat eerste jaar tot verbazing van ve len weer zijn koffers pakken. De eigenzinnige Jansen keerde te rug naar Nederland en volgde twee seizoenen lang puur voor zijn plezier en vanwege zijn rood-witte hart alle jeugdelftal- len van Feyenoord. In de afgelopen twee jaar werk te Jansen als veldtrainer samen met Hans Ooft bij de Japanse club Urawa Red Diamonds. Een derde jaar zag het duo echter niet meer zitten in Japan. GPD UTRECHT - Op de eerste dag van het Nederlands kampioen schap sprint in Utrecht hoeven de favorieten vandaag nog niet tegen elkaar te schaatsen. Bij de mannen rijden de uitge sproken kanshebbers Erben Wennemars, Gerard van Velde en Jan Bos op de 500 meter tegen respectievelijk Kuipers, Oltrop en Groothuis en op de 1000 me ter tegen De Koning, Groothuis en Oltrop. Bij de vrouwen treft Marianne Timmer Annemarie Thomas (500 meter) en Murris (1000). Andrea Nuyt rijdt tegen Frouke Oonk en Thomas.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21