8 SS U =ss- PROVINCIAL Iran wijst delegatie VS af Nederlandse militair verdacht van doden Iraakse plunderaar Ondernemer Voren arresteren nullah Krekar PT CRUISER GT TURBO Multraship bergt gifvaten Nieuwe tegenslag Willeboordse mmk. Vakantie a! geboekt? D'as Pech Volgende keer beter! Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 Ruimtesonde verzamelt komeetstof Einde dreigt voor klgisch Sobelair Amerikanen willen medeleven tonen met bevolking Prins Rainier weer in ziekenhuis NS verhogen prijs treinkaartje Hoop in bange dagen Help slachtoffers aardbeving Iran! Giro 555 Reizen nu in onze showroom CHRYSLER JEEP HOP GOES 0113-250858 Ook dit jaar overwegen de Nederlandse Spoorwegen weer de tarieven voor een treinkaartje twee keer te verhogen. Op nieuwjaarsdag werd een ticket al gemiddeld vier procent opgeschroefd, maar later dit jaar wil het be- "7 drijf het treinreizen opnieuw duurder maken. Mutraship uit Terneuzen heeft de order binnengesleept om verloren containers met gifvaten uit de Noordzee bij Texel te ruimen. De vaten bevatten een uiterst ge vaarlijk landbouwgif. Multraship begint vandaag *|j "7 aan de klus. I Het zit Elisabeth Wille boordse niet mee. De Goe- se judoka die nog maar net hersteld is van een zware knieblessure is opnieuw ernstig geblesseerd. Ze brak tijdens een training haar been. De Olympische Spelen kan ze daardoor vrijwel zeker vergeten r-V- J varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5 en 6; economie: 7; radio en televisie: 9 en 11; zeeland: 13,14, 15,17 en 19; sport: 20 en 21; reportage: 23, 24, 25, 27 en 29; wonen: W1, W3 en W5; reizen: W11 en W13. (Advertentie Elke week in de zaterdagkrant I Reizen I Daar moetje naar toe. door Jaco van Lambalgen en Wilko Voordouw >n onze redactie buitenland SLO - De Noorse politie heeft stermiddag de Iraakse Koerd ullah Krekar bij zijn woning Oslo gearresteerd. Krekar, sestelijk leider van de extre- istische islamitische groepe- ng Ansar al Islam, wordt er •lgens zijn advocaat B. Meling In verdacht medeschuldig te jn aan terreuraanslagen in het •orden van Irak. e arrestatie komt als een ver- ssing, omdat Noorwegen af lopen zomer alle aanklachten gen Krekar liet vallen. Vol- ns de rechtbank was er toen en bewijs dat Krekar betrok- :n was bij terreuractiviteiten. ïn anonieme bron verklaarde steren tegenover de krant VG it de politie door het afluiste- n van de telefoon heeft ont- ikt dat Krekar nog steeds een 1 speelt in Ansar al Islam. Hij u te maken hebben met ver- hillende zelfmoordaanslagen e Koerdisch-islamitische gu errilla's de afgelopen maanden in Irak hebben uitgevoerd. Landsadvocaat E. Grimstad, die het onderzoek naar Krekar leidt, wil geen commentaar ge ven op de arrestatie. Zijn onder zoeksteam verklaart alleen dat er 'aanwijzingen zijn voor nieu we strafbare omstandigheden'. Advocaat Meling zegt verrast te zijn dat de arrestatie juist nu komt. Krekars broer, die vaak optreedt als zijn zegsman, denkt dat de Verenigde Staten en Duitsland druk hebben uitgeoe fend op Noorwegen om de mul lah aan te houden. Dinsdag werd in Hamburg een aanslag op een militaire kliniek verijdeld. Volgens de Duitse au toriteiten wilden 'Soldaten van Islam' een autobom laten ont ploffen. Krekar was een periode, volgens eigen zeggen tot september 2002, leider van deze groep. De organisatie staat op de terreur- lijst van de Verenigde Naties en zou banden hebben met Al Qae- da. GPD/ANP DEN HAAG - Een Nederlandse militair (43) van de snelle reac tiemacht in Irak is aangehouden op verdenking van moord. De man wordt ervan verdacht een Iraakse plunderaar in de rug te hebben geschoten. Dit heeft de persofficier van het Openbaar Ministerie in Arnhem gisteren verklaard. De vakbond van militair personeel AFMP is boos over de aanhouding. De militair is op 1 januari over gebracht naar Nederland. Gis teren oordeelde de onderzoeks rechter in Arnhem dat zijn aanhouding terecht is. „Het onderzoek loopt nog vol op", aldus de persofficier. Het OM bepaalt op basis daarvan of de militair wordt vervolgd we gens moord, dan wel wegens doodslag of dood door schuld. Oud-hoogleraar militair recht G. Coolen van de Universiteit van Amsterdam is verbaasd. „Misschien heeft deze militair gehandeld in strijd met de re gels. Maar het lijkt me wel erg sterk om hem dan meteen van moord te beschuldigen." Vol gens Coolen is het voor het eerst dat een N ederlandse militair tij - dens een buitenlandse operatie voor een zo zware beschuldi ging wordt teruggehaald. „Ik kan natuurlijk geen oordeel hebben over de situatie ter plek ke. Maar als een land militairen uitrust met wapens en hen naar een oorlogsgebied stuurt voor een moeilijke operatie, dan vind ik deze handelwijze van Justitie nogal schokkend." Gedragsregels Coolen vermoedt dat het terug halen van de militair is ingege ven door de gespannen situatie in Irak. Toch zijn volgens hem de verhoudingen zoek. „Volgens mij kan j e deze militair nu alleen beschuldigen van het in strijd handelen met de 'rules of enga gement' (gedragsregels te velde, red.), de dood tengevolge heb bend. Maar dat is heel wat an ders dan iemand beschuldigen van moord. Dat laatste vind ik schokkend en getuigen van wei nig waardering voor wat deze militairen onder moeilijke om standigheden doen." De aanhouding is een gevolg van een incident van afgelopen zaterdag. Toen stuitte een Ne derlandse patrouille in de Iraakse provincie Al Muthanna op zeventig plunderende Irake zen. Die probeerden een contai ner open te breken die van een vrachtwagen was afgevallen. De patrouille van acht militai ren riep de hulp in van de snelle reactiemacht. Die loste waar schuwingsschoten om de plun deraars tegen te houden. Een van de Irakezen raakte gewond, en overleed later. „Vaststaat dat het slachtoffer van grotere afstand in de rug werd geraakt", aldus de persof ficier. „Een militair mag niet in alle situaties schieten." De AF MP is boos over de beschuldi ging. „Dit is buiten alle propor ties. Het is daar oorlog. Daar vallen nu eenmaal doden." GPD Advertentie Woensdag 7 januari a.s. verschijnt I NFORMAT1EBLAD VOOR ONDERNEMERS IN ZUIDWEST-NEDERLAND met onder meer de volgende onderwerpen: - Brabant Itëuwst - ©ndtrnemeft Centaet ©etsi -- Interview Nans van ireukelen. Nog even koud Nu en dan zon, vanmiddag ook enkele wol kenvelden en vanavond kans op neerslag. temperatuur iets onder nul. (■HMHHflHNHHHHHMHHII internet: www.pzc.nl ÉMBBI Advertentie IJl voorletters:m/v postcode: plaats: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer1 handtekening: -jé noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,50. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: .ÏT per maand met automatische incasso 19,45). q per kwartaal met automatische incasso 56,60). m per jaar met automatische incasso (€217,00). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) WASHINGTON - Voor het eerst in de geschiede nis heeft een ruimtevaar tuig stofdeeltjes van een komeet verzameld. De Amerikaanse sonde Star dust passeerde gister avond de komeet Wild-2 op slechts driehonderd ki lometer afstand. Het materiaal, dat tijdens een vlucht door de staart van stof en gruis werd ver- zameld, moet over twee jaar op aarde aankomen. Een instrument dat de vorm heeft van een tennis racket en is bekleed met de lichtste door de mens gemaakte vaste stof, ver zamelde tijdens de vlucht materiaal van de komeet en kosmisch stof. De deel- tjes die het meeneemt, zijn miniem - maximaal drie keer de dikte van een menselijke haar. Volgens wetenschappers j bevat het verzamelde ma teriaal deeltjes uit de be- gintijd van het heelal en stofjes die de komeet tij dens zijn lange tocht langs de rand van ons zonne- stelsel heeft verzameld. Zij hopen dat de monsters meer kunnen vertellen over de oorsprong van het zonnestelsel. Op het moment dat Star- j dust rond 20.40 uur door j de komeetwolk scheerde, sloegen deeltjes met zes J keer de snelheid van een kogel tegen het ruimte vaartuig aan. Twee speci ale schilden beschermden de vitale onderdelen tegen inslagen. ANP RUSSEL - De Belgische char- irmaatschappij Sobelair raagt vrijwel zeker maandag itstel van betaling aan. et noodlijdende bedrijf, dat iit deel uitmaakte van de fail- ete nationale luchtvaartmaat- shappij van België, Sabena, ?ef t nog altïj d niet de nodige 10 iljoen euro aan nieuw kapi- iai gevonden om te kunnen /erleven. ok veel Nederlanders reizen ,a Brussel met Sobelair naar in vakantiebestemming. ANP van onze redactie buitenland WASHINGTON - Iran heeft de Verenigde Staten laten weten dat de islami tische republiek op dit moment geen behoefte heeft aan de komst van een hoge Amerikaanse huma nitaire delegatie. Dat heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken van de VS gisteren bekendgemaakt. „We hebben van de Iraniërs gehoord dat gegeven de huidige situatie in Bam, het de voorkeur heeft zo'n bezoek op te schortenVol gens de woordvoerder deed de Amerikaanse regering het aan bod nadat Teheran van de aarts vijand hulpgoederen had geac cepteerd. Met de missie wilden de Amerikanen uiting geven aan hun 'medeleven met het Iraanse volk'. Door de aardbe ving van vorige week vrijdag kwamen in het gebied rond de Iraanse stad Bam minstens der tigduizend mensen om. De missie van senator E. Dole zou het eerste officiële Ameri kaanse bezoek aan Iran zijn ge weest sinds de periode 1978- 1981. Toen werden 52 Amerika nen 444 dagen lang gegijzeld ge houden en verbraken de landen hun diplomatieke relaties. Het streng-islamitische Iraanse be wind noemt de VS steevast 'de grote satan'. Washington op zijn beurt spreekt over Iran als deel van de 'as van het kwaad'. Sinds de aardbeving lijken de relaties tussen beide landen echter te verbeteren. Nadat Iran de Amerikaanse noodhulp had toegelaten, besloten de VS de fi nanciële sancties tegen het land tijdelijk op te schorten. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Powell zei dinsdag open te staan voor een nieuwe dialoog met Iran. De Amerikaanse president Bush beklemtoonde later echter dat hulpverlening nog geen ver betering van de uitermate slechte relatie betekent. Volgens hem moet Iran eerst democrati seren, kernwapens afzweren en meer samenwerken in de strijd tegen het internationale terro risme. ANP/AFP/RTR Voor de tweede keer in korte tijd ligt prins Rai nier van Monaco in het ziekenhuis. Een woord voerder van het vorsten huis liet weten dat het om een voorzorgsmaatregel gaat. De tachtigjarige vorst is uiterst broos, aldus de behandelende artsen. TBILISI - Raisa Mikeladze (r) bedekt haar gezicht, terwijl haar man Valery (m) toekijkt hoe hun dochters Mariana (1) en Kristina spelen. Het gezin Mikeladze is gevlucht uit Abchazië en woont in een bouwvallig huisje in de Georgische hoofdstad Tbilisi. De vluchtelingen hebben hun hoop gevestigd op de gedoodverfde winnaar van de presidents verkiezingen morgen, Michail Saakasjvili. foto Sergei Chirikov/EPA Op weg naar een fatsoenlijk opvanghuis voor daklozen J MENSEN IN N00D/C0RDAID, NEDERLANDSE RODE KRUIS, NOVIB. STICHTING SAMENWERKENDE HULPORGANISATIES Den Haag Advertentie Oosterse schoonheid in Oezbekistan 'Onechte' hemelsblauwe bloempjes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1