PZC Reinigingsdienst wil meer klanten OPRUIMINGS KOR TIN Er 4 pot TOT 50% BIJ POT 1 NTERIEUR UIMING Gedupeerde beleggers dagen Avéro-Achmea voor de rechter Provincie pompt ruim 1,1 miljoen euro in groen-blauwe oase 17 Multraship gaat verloren gifvaten uit Noordzee bergen r)elta Milieu zoekt groter draagvlak voor ZRD Kindermiddag bij Indoor Zeeland gn onze redactie iEN HELDER - Bergingsbe- rijf Multraship uit Terneuzen aat de drie gifcontainers ber die de Andinet bijna twee geleden tijdens zwaar op de Noordzee verloor, begint vandaag met klus. De containers bevatten met het zware landbouw- arseenpentoxide. Zeeuwse bedrijf stuurde het bergingsvaar- zaterdag 3 januari 2004 tuig Multraship Commander en het kraanplatform Cormorant naar de plek waar de containers liggen. De schepen komen van daag rond het middaguur aan. Ze beginnen dan meteen met de werkzaamheden, die twee tot drie dagen in beslag nemen. De bergingsvaartuigen worden vergezeld door twee schepen van Rijkswaterstaat. Beton- ningsvaartuig Terschelling zal op de plek van de werkzaamhe den het scheepvaartverkeer in goede banen leiden. Meetvaar- tuig Zirfaea gaat mee om water monsters tenemen. Multraship begint met de ber ging van de twee containers die nog aan elkaar vastzitten. De containers worden rechtop ge zet, van elkaar losgemaakt en met een robot geïnspecteerd. Daarna worden er gaten in ge boord om het overtollige water eruit te laten lopen. Eenmaal aan dek worden ze in water dichte bakken gezet. Aanslui tend zullen twee ehemicaliën- experts diverse inspecties verrichten. Vervolgens varen de vaartuigen naar de plek waar de derde con tainer ligt. Over de berging van de vijftig tot zestig losse vaten die zich op de zeebodem bevin den i s nog geen beslissing geno men. Rijkswaterstaat hervat begin komende week de ge sprekken hierover met P&I, de verzekeraar van de Andinet. Het schip, varend onder Ethio pische vlag, verloor tijdens de zware storm van 21 december ten noorden van Texel de drie containers met in totaal 630 honderd-litervaten arseen pentoxide. Ook sloegen losse vaten overboord toen een con tainer openklapte. Na aankomst van het schip in de Noord-Duitse Bremerhaven werden vijftig lege vaten aange troffen, zo werd woensdag be kend. Dat betekent dat ook nog eens ongeveer 5000 liter van het landbouwgif de zee is inge stroomd. ANP Antonisse - Delta Milieu meer Zeeuwse gemeenten verhalen zich voor het ophalen an huisvuil aan te sluiten bij de [eeuwse Reinigingsdienst. Tot |u toe hebben slechts vier ge beenten dat helemaal en twee fedeeltelijk gedaan. Daardoor leeft de ZRD nu een te klein jraagvlak. [olgens directeur R Louwman •an Delta Milieu is het bundelen de afvalinzameling voor de [emeenten altijd goedkoper jan een eigen reinigingsdienst n stand houden. „Ik zie op ter- aijn geen enkele gemeentelijke lienst overleven. Daarvoor is iet aantal aansluitingen per ge beente toch te klein." Fouwman erkent dat een ge meenteraad uiteraard schaal vergroting kan afwijzen en voor lef neemt dat de reinigingskos- jsn hoger uitvallen dan per se fodig is. Hij noemt als voor- jeeld de gemeente Middelburg, paar de raad besloot niet tot de jRD toe te treden maar een ei- ten reinigingsdienst te handha- ook al is dat per aansluiting uurder. Het is dan wel de bur- er die uiteindelijk de hogere ssten betaalt. e Zeeuwse Reinigingsdienst is 2002 ontstaan, nadat nutsbe- rijf Delta de activiteiten van et afvalorgaan OLAZ over- am. Alle dertien gemeenten regen een aanbod om voor het ïzamelen van huisvuil een vereenkomst met de ZRD an te gaan. Vlissingen en iorsele hadden op voorhand la ten weten daar niets voor te voe len. Uiteindelijk bleek dat er maar vier gemeenten voor aanslui ting bij de ZRD (onderdeel van Delta Milieu, dat weer deel uit maakt van nutsbedrijf Delta) kozen: Noord-Beveland, Rei- merswaal, Tholen en Sluis. De gemeenten Hulst en Terneuzen maken gedeeltelijk gebruik van de diensten van de ZRD. Het gaat om ongeveer 45.000 aan sluitingen, een kwart van het provinciale totaal. Vijf gemeenten hebben een ei gen reinigingsdienst gehouden (Borsele, Goes, Middelburg, Schouwen-Duiveland en Vlis singen), twee gemeenten wer ken samen met particuliere ophalers (Veere met Van Ganse winkel, Kapelle met SITA). Di recteur Louwman geeft toe dat de belangstelling van de ge meenten hem wat is tegengeval len. Hij steekt de hand in eigen boezem. „Ik moet eerlijk zeggen dat de contacten met de ge meenten niet altijd op de meest handige manier zijn ondei'hou- den. Het bod van de ZRD is daardoor niet door alle gemeen ten goed begrepen." Vandaar dat hij zich gaat inzet ten voor een herkansing. Stre ven van de ZRD is in Zeeland bij tenminste 100.000 aansluitin gen het huisvuil op te mogen ha len. In de huidige situatie zijn het er te weinig om als ZRD een sluitende exploitatie te hebben. De dienst draait nu met een klein verlies; om hoeveel het gaat wil Louwman niet zeggen, maar het ligt ruim beneden de één miljoen euro. Overigens vindt de directeur dat de activiteiten van de ZRD een hoog 'publiek gehalte' hebben. Naast het ophalen van huisvuil gaat het om beheer van de mi lieustraten, natuur- en milieue ducatie (alleen in Zeeuws Vlaanderen) en het adviseren van gemeenten. „We hoeven heus geen grote winsten te be halen", aldus Louwman. Hij voegt eraan toe dat de ZRD niet alleen het inzamelwerk wil uit breiden, maar ook aanverwante activiteiten voor gemeenten (zoals gladheidsbestrijding, schoonhouden rioleringen) wil doen. Louwman merkt op dat Delta Milieu nog op andere manieren probeert het draagvlak voor de ZRD te vergroten. Hij atten deert op de samenwerking ('joint venture') met milieube drijf SITA op logistiek gebied: inzamelen, overslaan, herge bruik en transporteren van af val in Zeeland en West-Brabant. Vakbond boos op Broomchemie TERNEUZEN - FNV Bondgenoten voelt zich om de tuin geleid door Broomchemie in Terneu zen omdat er wel degelijk ontslagen onder het productiepersoneel val len. Het management van Broomchemie heeft altijd gezegd dat deze groep buiten schot zou blijven. De reorganisatie zou be- trekking hebben op het i kantoor- en laboratori- umpersoneel. Vakbonds bestuurder J. Plat weet I echter van vier productie- medewerkers dat ze het veld moeten ruimen 1 „Als ze echter iets anders uitvoeren dan er afge sproken is, sta je machte- loos. Ik voel me op z'n i zachtst gezegd niet cor- reet behandeld. We zijn op valse basis voorgelicht", aldus Plat. De vakbondsman ver- 1 baast zich over het feit dat de opengevallen plaatsen in de productie worden in- gevuld door het hogere personeel dat op die ma- I nier ontslag ontloopt. I „De last in, first out' re- j gel gaat ook niet op voor j de ontslagen werknemers. De meesten werken er al zo'n 15 tot 20 jaar. Uit- j zendkrachten en gedeta cheerd personeel mogen echter gewoon blijven. Op die manier haal je de angel uit het bedrijf. GOES - Paarden en kinderen, dat is al tijd een succes. Bi j Indoor Zeeland weten ze dat al jaren want niet alleen hippisch geïnteresseerden en topsportliefhebbers lopen jaarlijks de Zeelandhallen binnen, er zijn ook altijd drommen kinderen van wie sommigen al zielsgelukkig worden van een beetje rondkijken. De kinder middag, die vorig vorig jaar voor het eerst werd gehouden, bleek dan ook een schot in de roos. Een speciale show voor kinderen zorgde ervoor dat de jongeren veel meer paard en pony kregen, dan wanneer ze hun ple zier zelf tussen de bedrijven door bij el kaar moeten scharrelen. Nu de organisa tie, na het succes van vorig jaar, bere kend was op veel belangstelling, pakte de kindermiddag nog beter uit. Een grote tribune bood voor iedereen, ook voor de ouders, een plaatsje, zodat een uitge breid programma niemand kon ontgaan. De voorstellingen, of het nu om clowns ging, striptease of acrobatiek, waren al lemaal met paarden. Kleintjes die niet zo lang stil konden blijven zitten, mochten een rondje op een pony of lieten zich schminken. foto Willem Mieras Advertentie Jori Leolux deSede Hülsta Rolf Benz Machalke Montis Auping Label Elke zondag geopend van 13.00 tot 18.00 uur Ruime keus uit onze toonaangevende meubelcollectie tijdens de opruiming. Duizenden euro's korting, uitsluitend bij Pot Interieur in Axel. Nu kopen, over 12 maanden betalen zonder rente. Pot Interieur. Nieuwendijk 89. Axel. Zeeuws-Vlaanderen. Telefoon (0115) 56 20 10 SieMatic keukenstudio 10 verdieping. Bezoek ons ook op internet: www.pot-axel.nl AXEL -aw/n 2<aa4?? MHjoH t HcT 15 AWIPWAT!«EB Je SH óeippfttfieneN, uw is ee weL£ei>KMier&* in De Rei^ve or nee je p&BieMen /terje - COR DE JONGE 7^6ë2oH0HEit>[. «£Bje<sefiN isecoefAtx Je K/HPee&i, dan zy/v eer \a>euiTzicnwn in je !ve£k weee HopeuBS. door Jeffrey Kuterink VLISSINGEN - Tientallen no tarissen, banken, verzekerings maatschappijen en hypotheek adviseurs hangt een rechtszaak boven het hoofd. De stichting- Gedupeerden Plentium trust en Triple plus uit Vlissingen daagt ze voor de rechter in een poging 'verdwenen' belegd geld terug te vorderen. Op 7 januari dient voor de Haagse rechtbank een zaak tegen Avéro-Achmea. Beleggen met de overwaarde van een woning is naar schat ting circa 500 mensen uit Ne derland, België en Duitsland duur komen te staan. De gedu peerden, waaronder enkele tientallen Zeeuwen, staken de overwaarde in de beleggings constructies Plentium trust en Triple plus en waren hun geld kwijt. Met schrijnende gevol gen: gedwongen huisverkoop en echtscheidingen. Achter de advertenties 'Ik wil graag meer weten over een eigen huis zonder woonlasten' gingen volgens de stichting de inmid dels failliete bedrijven Woonze- ker Hypotheken uit Eist en FDS uit Almere schuil. Die richtten zich op huiseigenaren bij wie de waarde van het huis sterk was gestegen. „99 procent van de mensen die op deze manier heb ben belegd, hadden het geld no dig voor een verbouwing", ver telt de voorzitter die vanwege persoonlijke bedreigingen niet met zijn naam in de krant wil. „Een verbouwing duurt lang. Je neemt niet al je geld op, dus dat beleg je." De Bank of America zou het geld beheren en beleg gen. „Ongeveer twee jaar gele den heeft mijn adviseur ons ge adviseerd om ruim 22.000 euro te investeren in een obligatiele ning van Plentium. Als je niet thuis bent in beleg gen, weet je niet dat je moet let ten op de brochure. Later bleek dat die helemaal niet bestond. Mensen die er naar hadden ge vraagd, kregen te horen dat die in de maak was. Het contract dat je werd voorgelegd was zo danig opgesteld, dat je dacht dat je het begreep. Op het oog zag het er goed uit." Verwacht rendement: twee pro cent per maand, 5,9 procent per jaar. „Maar op de eerste afreke ning stond de naam genoemd van een onbekend bedrijf. Je wantrouwt het en probeert er achter te komen wat het is. De tussenpersoon wist nergens van. Niemand kon ons vertellen hoe het in elkaar zat en dan wil je je geld terug. "De Nederland- sche Bank en de Autoriteit Fi nanciële Markten (AFM, voor heen de STE) grepen uiteinde lijk in, omdat FDS en Woonze- ker Hypotheken volgens de in stanties handelden in produc ten die niet voldeden aan door hen gestelde eisen. Onderzoe ken van de economische contro ledienst en de FIOD (fiscale in lichtingen en opsporingen- dienst) volgden en richtten zich onder meer op bedrijven in Zwitserland en de Verenigde Staten. Oplichting „Gaandeweg kom je erachter dat het gaat om oplichting en verduistering." De slachtoffers richtten begin 2002 de stichting Gedupeerden Plentium trust en Triple plus op De stichting, waarvan het bestuur in Vlissin gen zetelt, is vast van plan tal van notarissen (circa 60), hypo theekadviseurs (circa 45), ban ken en verzekeraars voor de rechter te dagen. Doel: de inge legde gelden plus rendementen terughalen. Daartoe heeft de stichting het financiële schade en letsel bureau Santema en Blonz ingeschakeld. De gedaag den wordt verweten mede ver antwoordelijk te zijn voor de malaise. „Banken, tussenperso nen en notarissen hebben hun zorgplicht verzaakt. Ze hebben mensen niet of onjuist geïnfor meerd", aldus de voorzitter. „We verwijten hypotheekverstrek kers, zoals Achmea-dochter Avéro, een nauwe band te zijn aangegaan met FDS. Avéro koppelde hypotheekproducten aan de Plentium-belegging, waardoor dit product - ten on rechte - een betrouwbaar imago kreeg." De zaak dient 7 januari voor de rechtbank in Den Haag. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Met een jaar lijks bedrag van ruim 1,1 mil joen euro gaat de provincie na tuur en landschap in Zeeland extra versterken. Het is Kwali teitsimpuls Groen en Blauw gedoopt. Daarmee maakt de provincie ernst met het twee sporenbeleid: naast verdere ontwikkeling van de economie ('rood') ook meer aandacht voor natuur en landschap ('groen blauw'). Van het geld is 700.000 euro be stemd voor groene projecten en ruim 400.000 euro voor blauwe. De precieze besteding van het geld staat nog niet vast. De Kwaliteitsimpuls Blauw be treft in elk geval steun voor plannen die meer ruimte geven aan het water (zoals natuur vriendelijke oevers) en die ver betering van de waterkwaliteit beogen. Ook moet het zoete water in Zeeland beter benut worden, onder meer door hergebruik van het water uit zuiveringsinstal laties en het beter gebruik ma ken van de aanwezige zoetwa- tervoorraden in de provincie. Verder staat inzet van zout en brak water voor zeecultuur (planten, vis- en schelpdier- teelt) op het programma. In de groene sector gaat het geld naar bescherming van bestaan de natuur- en landschapswaar den en ontwikkeling van nieu we. Ook wordt aandacht besteed aan koppeling van (nieuwe) natuur aan landbouw (agrarisch natuurbeheer) en re creatie (mensgerichte natuur). Het dagelijks provinciebestuur wil de bevolking méér betrek ken bij het opstellen en uitvoe ren van natuurontwikkelings plannen. Dat moet fricties voor komen, Nu gebeurt het dat bij voorbeeld een dorpsraad of in dividuele burgers te elfder ure te hoop lopen tegen een plan (zoals voor de Willem-Leopoldpolder, Retranchement en de Beek hoekspolder, Vrouwenpolder). In het verlengde hiervan wordt het recreatieve medegebruik van natuurgebieden bevorderd. Daarbij hoort nadrukkelijk ook de toegankelijkheid. Uitgangs punt voor het open gooien van terreinen blijft wel de draag kracht van de natuur. Bij mens gerichte natuur denkt de pro vincie aan voorlichting over het beheer van natuur en land schap, maar ook aan terreinger bonden voorzieningen als vogelkijkhutten, informatiepa nelen, recreatieve paden en ont sluiting. De provincie zet verder de ver sterking van het landschap in de schijnwerpers. Dit draagt bij aan de beleving van de eigen in woners en toeristen van Zee land als de 'groene provincie'. Uitgangspunt is het stap voor stap verwezenlijken van een groen-blauw netwerk van ver brede dijken en waterlopen, dwars door het agrarisch ge bied. Deze 'dooradering' biedt veel mogelijkheden voor combi naties met (agrarisch) natuur beheer, waterberging, wandel-, ruiter- en fietsroutes. Beplanting De provincie mikt op uitbrei ding van agrarisch natuurbe heer. Een kansrijk project is in dit verband de Tuin van Zee land: herstel van de eertijds ver maarde beplantingen op Wal cheren. Stichting Het Zeeuwse Landschap, de Stichting Land schapsbeheer Zeeland en de Agrarische Natuurvereniging Walcheren werken hierbij sa men. De Kwaliteitsimpuls Groen en Blauxo is een aanvul ling op allerlei andere 'geldstro men' voor het natuurbeleid. Zo dat sommige plannen versneld in uitvoering kunnen komen of beter kunnen worden ingericht. Als de provincie bereid is zelf méér geld te stoppen in de na tuur, dan kan dat helpen om makkelijker geld van Rijk en Europese Unie binnen te halen. Bijeenkomst schelpdiervisserij YERSEKE - Het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit houdt donderdag een bijeenkomst over het evaluatie- onderzoek schelpdiervisserij (EVA II) in partycentrum De Zaete in Yerseke. Met het onderzoek wilde minis ter Veerman nagaan welke maatregelen nodig zijn om er voor te zorgen dat de schelp diervangst in Nederland geen blijvende schade toebrengt aan de natuur. De resultaten van het onderzoek worden gepresen teerd. Iedereen die in het onder werp is geïnteresseerd, is welkom van 13.00 tot 17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17