Grijpskerke krijgt nieuwe wijk PZC Waterland gaat op thema-toer Schatten zoeken aan de vloedlijn Klanten Keukengilde zijn hun geld kwijt TOP wil scheepvaart Westerschelde veiliger 15 Simmerdor krijgt 65 woningen, groen en eigen toegangsweg LTC Dos wil eenmalige subsidie Vrouw valt van reling loopbrug Leesproject voor Goese jongeren Ruimen asbeststof loods uitgesteld Loterij rond versnipperde kerstbomen www.continu.nl zaterdag 3 januari 2004 VLISSINGEN - Tennisvereniging LTC Dos heeft bij de ge meente Vlissingen een aanvraag ingediend voor een eenmali ge financiële ondersteuning. Een aantal van de tennisbanenis hard aan renovatie toe. „De tennisbond heeft al aangegeven dat ze een aantal banen gaat afkeuren. Ze liggen er al tientallen jaren en zijn nog nooit echt vernieuwd. Dit wordt de eerste grote renovatiebeurt", vertelt voorzitter M. Stijnman van de vereniging. Omdat de vereniging altijd financieel zelfstandig is geweest, vindt ze het redelijk als de vereniging een eenmalige subsidie krijgt van de gemeente. LTC Dos is gevestigd op het tennispark aan de Zwanenburgseweg in Vlissingen. WEMELDINGE - Een 32-jarige vrouw uit Antwei-pen is gis termiddag gewond geraakt toen ze van de reling van de loop brug op het sluisplateau in Wemeldinge viel. Zij was op de reling gaan zitten en naar beneden gevallen, op de onderliggende basaltblokken. De vrouw is met heupletsel naar het ziekenhuis in Goes overgebracht. GOES - Op initiatief vdn de openbare bibliotheek Goes is een leesproject gestart op de Goese scholen. Het project draait om verscheidene leescafés die op woensdag 14 januari gehouden zullen worden op diverse plaatsen in Goes. Naar de cafés ko men landelijk bekende schrijvers om met de leerlingen te pra ten over hun schrijverschap. Het is dit jaar de derde keer dat de activiteit wordt gehouden. Voor het eerst is er nu samenwerking tussen drie scholen. Het Sint Willibrordcollege is dit jaar toegevoegd aan het Groen College en het Goese Lyceum, die ook in eerdere jaren al mee deden. Van deze scholen doen in totaal ongeveer 250 leerlin gen mee aan het project. Het gaat hierbij vooral om leerlingen in het vmbo. Naast de bibliotheek en de scholen werken ook de Kunstbende, het ROC, boekhandel Het Paard van Troje en de Zeeuwse bibliotheek mee aan het project. In de aanloop naar de leescafé-dag is de leerlingen gevraagd om hun favoriete schrijver te kiezen. Samen met de biblio theek hebben de leerlingen afspraken met de gekozen schrijvers gemaakt. De keuze is gevallen op Wim Daniels, Annie van Gansewinkel, Anton van der Kolk en Stasia Cra- VOGELWAARDE - Het opruimen van de restanten van champignonkwekerij Agrichamp in Vogelwaarde, die in de laatste nacht van 2003 in vlammen opging, laat nog even op zich wachten. Medewerkers van de milieudienst van de ge meente Hulst, de plaatselijke brandweer en de verzekeraar van de familie Geensen, eigenaar van de kwekerijhebben in middels een ruimingsplan opgesteld en afspraken gemaakt over de financiële afhandeling. Burgemeester J.F. Mulder van Hulst: „Door de sneeuwval kunnen we echter nog niet beginnen met het opruimen. Wel hebben onze diensten precies gelokaliseerd waar asbesthou dende dakdelen en andere restanten van de loods terecht zijn gekomen. Het merendeel is feitelijk binnen de buitenmuren van de loods terechtgekomen, een klein deel op een belendend weiland. Als de sneeuw weg is zullen we onmiddellijk begin nen met opruimen." Over de oorzaak van de brand wist Mulder nog niets te vertel len. Het onderzoek van de technische recherche is nog niet af gerond. door Ronald Verstraten TERNEUZEN - Het lijkt vrij wel zeker dat mensen die in 1996 een keuken hebben ge kocht bij een vestiging van Keu kengilde, hun - te veel betaalde - geld nooit zullen terugzien. Vol gens rechtsbijstandverzeke- raars is niet zeker dat de leve ranciers aangepakt kunnen worden. En zelfs bij een voor de kopers gunstig vonnis, is er geen garantie dat er uitbetaald wordt. 4 Zo'n tweeduizend mensen in Nederland hebben in 1996 een keuken gekocht bij een van de winkels van Keukengilde, waaronder die in Goes en in Oostburg. Ze konden daarbij meedoen aan een zogenaamde cash-back-actie. Die kwam er op neer, dat ze na vijf jaar het volledige bedrag van hun keu ken zouden terugkrijgen. Een voorwaarde was dat ze zouden afzien van in de keukenbranche gebruikelijke kortingen van soms enkele duizenden guldens. De kopers betaalden de volle prijs en kregen een cheque die in 2001 kon worden verzilverd. De actie was opgezet door Inter- keukengilde bv, waarbij zo'n 95 winkels als franchisenemer wa ren aangesloten. Interkeuken gilde had een contract gesloten met een grote Amerikaanse ver zekeringsmaatschappij. Dat was gebeurd met bemiddeling van Interprom Nederland in Rotterdam. Dit bedrijf zou de Amerikaanse verzekeraar heb ben doorgelicht en had gecon cludeerd dat uitbetaling gega randeerd was. Consumentenbond Hoewel de Keukengilde-win- kels hun klanten verzekerden dat 'het geld er was', leidde het insturen van de cash-back-che- ques in geen enkel geval tot uit betaling. Geruchten dat het Amerikaanse bedrijf failliet was, werden ontkend. Vervol gens bleek het bedrijf van naam te zijn veranderd en met de noorderzon vertrokken. Verscheidene kopers trokken daarop aan de bel bij de Consu mentenbond en namen een ad vocaat in de arm, onder meer via de stichting Rechtsbijstand in Tilburg. Daarnaast besteedde stichting de Ombudsman aan dacht aan de zaak in het televi sieprogramma Kassa. De Keukengilde-winkels, die de schuld bij Interkeukengilde leg den, veranderden wijselijk van naam en sloten zich bij andere keukengroothandels aan. Intussen spande de advocaat Dommering een rechtszaak aan, in opdracht van zes rechtsbij- standsverzekeraars en de Con sumentenbond. Die zaak sleept zich nu al twee jaar voort. Ter wijl de advocaat eist dat de koopovereenkomst wordt nage komen, vinden de keukenleve ranciers dat zij daar niet toe zijn verplicht. Bovendien zeggen ze dat zij niet in staat zijn om alle klanten terug te betalen. Daar naast vinden ze dat de schade die hun klanten hebben opgelo pen alleen het bedrag geldt, dat ze extra hebben betaald, door van kortingen af te zien. Ze vin den dan ook dat een eventuele vordering tot dat bedrag be perkt moet worden. Interkeukengilde stelt intussen Interprom aansprakelijk en heeft de rechter daarom ge vraagd om ook dit bedrijf in het onderzoek te betrekken. De rechter heeft dat inmiddels ook gedaan. Ongelijk De rechtszaak is nu in het stadi um van een schriftelijke ronde, waarin alle partijen opnieuw hun zegje mogen doen. Van be lang daarbij is, dat bij een soort gelijke zaak in Amsterdam de consumenten in het ongelijk zijn gesteld. Volgens de stich ting Rechtsbijstand 'kan het nog heel lang duren voordat het zeker is of de leveranciers kun nen worden aangepakt.' De stichting waarschuwt dat een gunstig vonnis geen garantie is opuitbetaling. „Detegenpartij en kunnen namelijk door het grote aantal vorderingen finan cieel niet in staat zijn om die uit te keren. Het is zelfs mogelijk dat zij hierdoor failliet gaan", laat de stichting weten. Advertentie oorAb van derSluis - In Grijpsker- e kunnen op termijn 65 nieuwe gebouwd worden, de Oostkapelseweg en de wil het ge van Veere de jeuwe wijk Nimmerdor ont Aan de rand van het uurtje komt een flink stuk roen met daarin een waterpar- In het bestemmingsplan is ok rekening gehouden met de louw van bijvoorbeeld een peu- érspeelzaal in het groen. )e oude gemeente Mariekerke lam al in 1996 het besluit om in ïrijpskerke nieuwe huizen te jouwen. De provincie hield dat ]lan tegen, omdat er destijds hvoldoende afstand was tus- en de nieuwe wijk en een trans Ook had het toen- gemeentebestuur te aandacht besteed aan de tankhinder van omliggende igrarische bedrijven. Die be zijn inmiddels wegge- provincie wil dat in de dor- herstructurering en inbrei- van bestaande locaties de (oorkeur krijgen boven uitbrei- ling. In Grijpskerke zijn tien lekken te vinden waar nog wo- lingen gebouwd kunnen wor- len. Het gaat om onder meer een errein aan de Loodholseweg, iet terrein waarop de WBU is [evestigd, hoek Jacob Cats- traat/Kerkstraat en een terrein [an de Bergwei, grenzend aan je Kerkring. Nagenoeg al die lo- :aties zijn in handen van parti Het is om die reden iioeilijk te voorspellen wanneer in hoeveel woningen daar ge- iouwd kunnen worden. Volgens let college gaat het ook om tnoeilijk te ontwikkelen loca De gemeente voert daarin jeen actief beleid. Cot 2006 mogen volgens het ge- heentelijk woningbouwpro- jramma twintig woningen ge touwd worden in Grijpskerke. tja 2006 wil de gemeente Veere >m de twee j aar vij f huizen bou- iven. In het voorontwerp-be- [temmingsplan is - met het oog i»p de toekomst - alvast rekening ÏIIDDELBURG - De wijkver- Middelburg Zuid houdt |oensdag 7 januari een kerst- ioomversnippering met loterij. Zoor elke ingeleverde boom srijgen de deelnemers een loot je. De kerstbomen kunnen van- jf 13.30 uur worden ingeleverd jp de hoek van de Spinhuisweg/ jtegentenlaan. De loterij begint ;m 16.00 uur, de daadwerkelij ke versnippering vindt plaats 16.30 uur. loorWout Bareman CERNEUZEN - DeTerneuzense Onafhankelijke Partij (TOP) naakt zich zorgen over de vei- igheid van de scheepvaart op de REDACTIE WALCHEREN i Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG VLISSINGEN Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van derSluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers 1 Miriam van den Broek RonMagnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES I Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl - E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Westerschelde en het Kanaal Gent-Temeuzen. TOP vindt dat B en W die zaak moeten aanpak ken. In vragen aan het college van Temeuzen stelt fractielid G. van Boom de kwestie aan de orde. Tijdens de jaarvergade ring van de plaatselijke afdeling van de schippersvereniging Ko ninklijke Schuttevaer stelde hij vast dat de nood hoog is. Tijdens die bijeenkomst werd uitge breid gediscussieerd over een recente zware aanvaring van een binnenvaartschip met de opendraaiende brug bij Sluiskil en het ontbreken van een direct radiocontact (per marifoon) tussen brug en schip. Rijkswa terstaat studeert nu op een nieuw signaleringssysteem. TOP vindt simpelweg dat er voortaan direct marifoonver- keer tussen schip en brug moge lijk moet zijn. Tijdens de Schuttevaervergade- ring kwam voor de zoveelste keer de snelheid van de zeevaart op de Westerschelde aan de or de. De binnenvaart ondervindt grote hinder van te snel varende zeeschepen. Het advies van Schuttevaer is alle 'overtredin gen' direct te melden bij de be voegde instanties. TOP pleit voor een maximumsnelheid. Van Boom: „Dit is alleen een probleem op de Westerschelde. Het speelt niet op de Waterweg, het Noordzeekanaal, de Elbe, enzovoort, want daar houden de schepen zich keurig aan gelden de vaarsnelheden." Tenslotte hamert TOP ook op snel opknappen van de in verval geraakte ponton van Rijkwa- terstaat in de voormalige Veer haven. Die fungeert als centraal opstappunt bij calamiteiten en moet dus in goede staat zijn. gehouden met de bouw van 65 woningen. Voor 19 huizen is sprake van een zogeheten 'wij zigingsbevoegdheid'. Dat geeft het college de mogelijkheid om flexibel om te gaan met het voor de gemeente beschikbaar ge stelde woningcontingent. Als de gemeente bijvoorbeeld in de ene kern grond heeft en in een ande re niet, kan het contingent el ders gebouwd worden. In de nieuwe wijk komen vrij staande huizen, twee-onder- eenkapwoningen en rijtjeshui zen. Het college wil dat er ook senioren- en/of zorgwoningen worden gebouwd. Tussen het nieuwe buurtje en het aangren zende buitengebied komt een ruime strook groen. Langs de noordrand staan de meeste vrij staande huizen. Verder willen B en W dat de huizen ruime voor tuinen krijgen van zeven a tien meter diep. Vanaf de Oostkapel seweg wordt een weg aangelegd richting het wijkje. Hierdoor heeft de rest van het dorp geen last van automobilisten die van en naar de nieuwe huizen rij den. De wegen in het plan Nimmer dor takken aan op de nieuwe weg. Het plan ligt tot en met 7 januari ter inzage. door Marcel Modde NEELTJE JANS - Attractie park Waterland Neeltje Jans gaat zich meer toeleggen op the matische arrangementen. De 'try-out' in de vorm van het zo geheten familiekerstfeest is vol gens directeur A. van de Hoef, met goed vijfhonderd belang stellenden tot dusver, geslaagd te noemen en krijgt een vervolg met soortgelijke activiteiten rond Pasen, Pinksteren in de zo mervakantie en de herfst. Met de speciale arrangementen mikt Waterland zowel op de jaarkaarthouders en hoopt hen zo te verleiden tot een herha- lingsbezoek als op vakantie gangers die in de regio zijn neer gestreken. „We doen iets extra's voor volwassenen én kinderen en maken er zo in feite een beet j e een Waterland-Plus van", aldus Van de Hoef. Voor wat betreft het 'familiekerstfeest' uit zich dat (tot en met morgen) in een welkomstdrankje, gevolgd door een zeehondenshow, lunch en een toepasselijke Disney-film. Daarnaast zijn ook de gebruike lijke attracties, met uitzonde ring van de waterspeelplaats, geopend. De behoefte aan speciale activi teiten is volgens de directeur boven komen drijven in het klantenonderzoek dat Water land in de herfstvakantie heeft gehouden. Medewerkers van het Nederlands Research Insti tuut Toerisme (NRIT) peilden bij vijfhonderd bezoekers hun opvattingen over het thema park op het voormalige werkei- land. „De resultaten van die me ting druppelen nu langzaam binnen en daar gaan we staps gewijs zeker ook ons voordeel mee doen", zegt Van de Hoef zonder zich in dit stadium ver- De zeehonden-kerstshow geniet doorgaans grote belangstelling. der inhoudelijk te willen uitla ten over het onderzoek. „In eer ste instantie betreft dat dus het standaardverhaal dat we hier te vertellen hebben aankleden met iets dat aansluit bij de periode van het jaar, zodat een bezoek voor iedereen steeds aantrekke lijk blijft." Over de belangstelling voor Wa terland heeft Van de Hoef overi gens niets te klagen, zo geeft hij zelf aan. Het park trok alleen al in de feestmaand zevenduizend bezoekers, twintig procent meer dan in 2002 werd geteld. Daar mee is volgens de directeur het mindere resultaat over het hele seizoen 2003 meer dan goed ge maakt. In totaal bezochten vo rig jaar 310.000 mensen het park. De vooruitzichten voor komend seizoen zijn rooskleu rig. Van de Hoef gaat uit van 10 procent meer bezoekers. „Vanaf het moment dat we de Deltapla- za hebben geopend, zien we een sterke stijging van het bezoek." Centrumcomplex De komende maanden wordt de laatste hand gelegd aan de in richting van het moderne cen trumcomplex van Waterland, dat in de plaats kwam van het door brand vernielde gebouw. De tentoonstellingen uit het Topshuis worden overgebracht foto Dirk-Jan Gjeltema naar de Deltaplaza, zodat vanaf komend seizoen alle activitei ten van Waterland aan de oost kant van het voormalige werk- eiland zijn geconcentreerd. De plaza wordt 4 maart officieel ge opend. Op het buitenterrein verandert komend seizoen niet veel, aldus Van de Hoef. De orkaanmachine wordt wat spectaculairder ge maakt door middel van geluids effecten en filmbeelden. Het roestige schip bij de baai wordt vervangen door een kleine vuurtoren. Pas in 2005 wordt de verdere inrichting en aankle ding van het terrein weer opge pakt. door Jeroen Boer OOSTKAPELLE - Strandjutten is al eeuwenoud. Vroeger was het een lucra tieve bezigheid, omdat toen met enige re gelmaat overboord geslagen spullen aan op het strand. En al zijn de vondsten de laatste jaren minder opzienbarend, de strandjutter van het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle neemt nog steeds groepjes belangstellenden mee het strand op om te 'jutten'. Begeleidster Ine van de Veen is al vijftien jaar strandjutter voor het museum. Ze legt de deelnemers uit wat jutten is en hoe het is ontstaan. „Vroeger brak een schip door zware stormen wel eens door midden; een schipbreuk. Er konden dan waardevolle spullen aanspoelen, bijvoorbeeld drank en sinaasappelen. De jutters gingen dan verzamelen." De amateurjutters krijgen zoekkaarten mee, waarop schelpen, zeewier en ander zeeleven staan. „Levende diertjes wel op het strand achterlaten, hoor", waar schuwt Van de Veen voordat de groep richting strand vertrekt. Ze maakt de deelnemende kinderen en thousiast door te vertellen over een jutactiviteit die vorige week plaats vond. „We hebben toen een hut gebouwd van al het materiaal dat we op het strand heb ben gevonden. Zullen we eens gaan kij ken of die hut er nog staat?" Na een tijdje wandelen op het strand, blijkt de hut er inderdaad nog te staan. Hij is gebouwd van diverse aangespoelde planken, jer rycans, kistjes en netten. „Dit zijn mate rialen die na een harde storm op het strand worden gespoeld. Jammer genoeg ligt er nu niet zoveel meer, we hebben al les gebruikt voor de hut. Het is een echte juttershut." Gelukkig zijn er nog genoeg andere din gen te vinden op het strand. Een van de kinderen komt aanlopen met een fles sterke drank. Een volwassen deelnemer heeft direct een idee over hoe de gevonden buit ver deeld zou moeten worden. „De gevonden drank is voor de volwassenen, de sinaas appelen voor de kinderen", grapt een deelnemer. Er zijn al heel wat dingen meer gevon den: een schelp afkomstig van een inkt vis, eikapsel van de wulk en zeesla. De gids legt bij alle vondsten uit wat het is. Iemand komt aanlopen met een langwer pig stuk wier. Van de Veen vraagt de deel nemers hoe dit gebruikt kan worden. Als een riem, denkt iemand. „Precies, dit heet dan ook riem wier", bevestigt Van de Veen. Eén van de aanwezige kinderen, Norbert, blijkt een getalenteerde jutter. Hij heeft al diverse dingen van zijn zoek- kaart gevonden en kan feilloos vertellen wat het is. Norbert geeft een schreeuw en de rest van de groep gaat er omheen staan. Hij heeft een balletje met stekels gevonden: een zeeappel. „Die moet echt terug in zee, hoor", vertelt Van de Veen. Tussen alle voorwerpen die de zee op het strand spoelt, bevinden zich soms opmerkelijke schatten, zo blijkt wel tijdens een middagje jutten. foto Lex de Meester Bouwkundigen en civieltechnici opgelet! Volop baankansen in het nieuwe jaar?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15