PZC Centrumplan vergeet de fietser Witte Huis haalt daklozen uit de kou 3olitie ziet afname Irugstransporten via Zeeuwse havens Déja-vu in Middelburgse Magistraatwijk Beheer Grevelingen wijzigt alleen in geval van problemen 20% KORTING 13 ond wil in vroeg stadium meedenken over nieuw winkelcentrum Vlissingen Kaartjes opera Bellida blijven langer goedkoop zeeuwse almanak Taart WALCHEREN zaterdag 3 januari 2004 ISSINGEN - Nu het vriest, •ruimt dak- en thuislozenop- ig Het Witte Huis in Vlissin- zijn openingstijden, 's Mid- gaan de deuren al open, en nachtopvang wordt nie- meer geweigerd. Toch zijn nog steeds daklozen die hoe ook buiten willen slapen. maanden januari en febru- zijn degenen die in de nacht- zitten ook 's middags al Ikom. Zo kunnen daklozen alleen 's nachts, maar ook *rdag er warmpjes bij zitten, idertussen kunnen hun kleren irden gewassen, of krijgen ze ïkop warme soep. rig jaar werd voor het eerst ixperimenteerd met de rui- tre openingstijden. De dak thuislozen hadden daar zelf om gevraagd. Het Witte Huis gaf aan deze oproep gehoor. Over de kosten van het project, dertienduizend euro, werd nog gesteggeld. Het ministerie van Volksgezondheid weigerde de kosten voor de opvang te vol doen. Uiteindelijk betaalde het gemeentebestuur van Vlissin gen de kosten. Volgens R. Wolf van Het Witte Huis staat de ge meente dit jaar in ieder geval weer garant voor de extra kos ten. Want extra kosten zijn er. Naast de middagopvang, wordt, als het kwik onder nul daalt, ook extra capaciteit in de slaapza len gecreëerd door matrassen bij te leggen. Is het maximum aantal overnachters doorgaans Dakloze George: „Zonder Het Witte Huis ben je niks." foto Lex de Meester niet meer dan tien man, met de extra matrassen kunnen er vijf tien man overnachten. Nie mand wordt aan de deur meer geweigerd. Wolf maakt zich wel zorgen over het grote aantal dakloze jonge ren. „Alsjekijktnaardemensen in de nachtopvang, is tegen woordig zo'n 15 procent jonger dan 25 jaar." Iemand die al lang in het daklo- zencircuit meedraait, is George (45) die gemoedelijk een sjeklde draait bij de middagopvang. „Behalve dit huis is er verder niets in Vlissingen", legt hij uit. Bovendien is Het Witte Huis van belang om er weer bovenop te komen in het leven. „Zonder dit huis ben je niks. Dan kan je niet op zoek naar werk, niet op zoek naar een huis." Ook voor Peter (41) komt de dagopvang als geroepen. Hij raakte zijn baan kwijt en door ruzie met de sociale dienst en het uitzendbureau kreeg hij geen geld meer op zijn bankre kening. Hierdoor kon hij de kos ten voor zijn kamer niet meer betalen en werd hij op straat ge zet. Een tijd lang kampeerde hij in zijn auto. „Dat ging best, af en toe een muziekje luisteren", re lativeert hijTotdat de politie op het raam tikte en hem beschul digde van illegaal kamperen. Uiteindelijk kwam hij bij de nachtopvang terecht. Ondanks de verruiming van de opvang zijn er nog steeds daklo zen die er de voorkeur aan geven om op straat te blijven. Volgens Peter is het zeker voor verslaaf de daklozen dezer dagen on doenlijk om nog op straat te sla pen. „Als je goed te eten krijgt, is het te doen. Maar met degenen die ondervoed raken, en het laatste geld aan drank besteden, daar gaat het echt mis mee. Ab van der Sluis - Het Centrum- in Vlissingen, dat voorziet in bouw van een nieuw winkel wooncomplex op de kop van Spuistraat en de Lange Zel- roept vragen op bij de Vlis- ïgse Fietsershond. Bestuurs- I J. Goedvolk vindt dat in de jeën te weinig aandacht is be- jed aan fietsers. Zij kunnen nu g via de Torenstraat en de Ou- Markt naar de Vrouwestx-aat. e doorgang verdwijnt volgens plannen. ihet Masterplan Gemeentelij- 1 Fietsverbindingen heeft de issingse Fietsersbond gepleit or meer onderhoud aan fiets- en betere fietsverbindin- binnen de gemeente. Ook de is in dit plan opgeno- De bond adviseerde om jn de kant van de winkels van j Spuistraat een vrijliggend itspad aan te leggen in twee 'htingen. Uit de plannen voor jt nieuwe winkelcentrum valt et af te leiden dat er een f iets- id komt, aldus Goedvolk. „Ik :b wel een artist's impression gezien, met daarop een achter wiel van een fiets, maar in de be geleidende tekst kan ik geen informatie vinden over een fietspad daar. Ons is meege deeld dat er een herinrichtings plan komt voor het gebied, dus ik hoop dat er dan wel aandacht is voor fietsers." Uit het plan komt volgens het bestuurslid van de fietsersbond wel duidelijk naar voren dat de Torenstraat wordt opgeheven. Die straat is een belangrijke fietsverbinding met de Oude Markt, de Walstraat en het ach terliggende 'Oud Vlissingen'. Goedvolk vreest dat fietsers straks in de Spuistraat moeten afstappen en de fiets aan de hand moeten nemen door de nieuw aan te leggen Kromme Elleboog Passage of de Markt straat. Beide zijn voetgangers gebied. „Bij alle publicaties lees j e altij d over voetgangers en au to's, maar nooit over fietsers. Als de Torenstraat weggaat, zit ten de fietsers met een pro bleem." De Vlissingse fietsersbond pleit ervoor om zogeheten fietslopers aan te leggen in Vlissingse win- Maqnée LISSINGEN - De politie van ieland bestrijdt berichten dat tvens in Zeeland meer en meer bruikt worden door drugs- ïokkelaars. Volgens een zegs- an van de politie is het aantal ugstransporten het afgelopen ar zelfs eerder af- dan toege- hebben het idee dat het wat drugstransporten in rustiger is geworden", zegt A. Don „Maar het zijn er kerniet meer geworden dan in jaren." politiewoordvoerder doet uitspraken naar aanleiding berichten in het dagblad van gisteren. Hierin erd commissaris E. in 't Veld in de Zeehavenpolitie van xtterdam geïnterviewd. Vol- ns de commissaris wijken 'ugssmokkelaars steeds meer t naar havens als Vlissingen- Dst, Antwerpen en Le Havre, tensievere en verbeterde con- ales in Rotterdam zijn er vol- ns In 't Veld de ooi-zaak van steeds meer criminelen 's grootste haven mijden naar kleinere havens in de uitwijken. Daarnaast de criminelen vaak al op zee de lading over in klei schepen. Deze kleine boten vervolgens naar jachtha- waar de controle gering is, In 'tVeld. commissaris noemt een aan- 1 kleine jachthavens met na- e, waaronder jachthaven De lompot in de buurt van Kam- irland. Havenmeester J. Oos- jk van deze jachthaven be rijdt de uitlatingen van In 't 'ld. „Ik heb iets dergelijks hier >g nooit meegemaakt, Boven- en, mocht het verhaal al klop- :n dat er in deze buurt drugs Drdenafgezet, dan bedoelt In 't niet de jachthaven, maar Roompotsluizen. De jacht- iven is immers vanaf open zee et direct te bereiken. En een vaart niet rst door het sluizencomplex tl vervolgens aan te leggen in jachthaven", zo denkt Oos- jk ntwerpen bordvoerder A. Don van de >litie Zeeland bestrijdt het irhaal volledig. „,Wij herken- in ons niet in de berichten, flgens ons is het aantal vang- kelstraten. Het belangrijkste uitgangspunt van een fietsloper is dat in voetgangersgebieden zowel wandelaars als fietsers gebruik kunnen maken van de zelfde ruimte. De Oude Markt en de Vrouwestraat zouden naar de mening van Goedvolk voor zien kunnen worden van een fietsloper om de bereikbaarheid met de fiets te garanderen van de winkels aan de Walstraat en de woonwijken achter de Wal straat. „Als straks alles voet gangersgebied wordt, wordt het centrum van Vlissingen heel lastig te bereiken." Goedvolk erkent dat de bond misschien wel vroeg is met een reactie op het Centrumplan. „Het is niet zo dat wij de ge meente op de vingers willen tik ken; we willen alleen maar in een vroeg stadium meedenken. Men wil in het algemeen graag dat er meer gefietst worden. Dan moet je het fietsers ook zo makkelijk mogelijk maken." sten zelfs eerder afgenomen dan toegenomen, terwijl het aantal controles hetzelfde is gebleven volgens dezelfde standaardpro cedure." Don vermoedt dat het verhaal te maken heeft met de vangst van de ruim vierduizend kilo cocaïne in de Panamese zeesleper Otton in de haven van Vlissingen. De megavangst, in augustus van het vorige jaar, was een van de grootste cocaï- nevondsten ooit in Nederland. „Maar dit schip was niet eens op weg naar Vlissingen, maar naar Antwerpen. De sleper kreeg mo- torpech en ging daarom naar Vlissingen toe. De douane ver trouwde het vervolgens niet en ging op onderzoek uit." Opmerkelijke drugsvangsten in de Zeeuwse ï-egio van de afgelo pen jaren - April 1997 in de haven van Hansweert wordt aan boord van het vissersschip Fogo Isle wordt 1236 kilo cocaïne gevonden. Toen één van de grootste drugs vangsten ooit. - September 1997 in de haven van Stellendam wordt aan boord van een motorcruiser 474 kilo cocaïne gevonden. Mede naar aanleiding van deze smok- kelzaak wordt Desi Bouterse tot elf jaar cel veroordeeld. - Januari 1998 57 kilo cocaïne aan boord van een schip in de Vlissingse haven - December 1999 in de Vlissing se haven wordt 5,5 kilo cocaïne aan boord van een schip gevon den. - April 2000 aan boord van een schip in de Vlissingse haven wordt 45 kilo cocaïne gevonden. - April 2000 Een bemanningslid van een Colombiaanse bana- nenboot gooit ter hoogte van Terneuzen balen met cocaïne overboord om later op te laten pikken. De man wordt voor de smokkel van ten minste hon derd kilo veroordeeld. - Februari 2001 33 kilo cocaïne en 291 kilo marihuana in de ha ven van Vlissingen - April 2002 Aan boord van een zeil j acht in de haven van Zierik- zee wordt een partij van 1,2 mil joen xtc-pillen gevonden. - Juli 2003 Acht ton marihuana en 470 kilo hasj aan boord van een schip in de haven van Ant werpen - Augustus 2003 De douane vindt 4050 kilo cocaïne in de Pa namese zeesleper Otton, een van de grootste cocaïnevondsten ooit in Nederland. In de nieuwe hoogbouw in de Magistraatwijk komen koopappartementen, huurappartementen, en een nieuw winkelcentrum. foto Lex de Meester door Nadia Berkelder MIDDELBURG - In de Magistraatwijk verrijst weer een flatgebouw. Drie jaar nadat de oude flats in de wijk onder grote belangstelling werden opgeblazen, domi neert een nieuw hoog gebouw de skyline van de wijk. De flat in aanbouw wordt acht verdiepin gen hoog, vier etages lager dan het ge bouw dat eerst op die plek stond. Aan het eind van de maand wordt het hoogste punt bereikt, in het najaar kunnen de eer ste bewoners erin. Onder de woningen komt het nieuwe winkelcentrum. Het ou de centrum gaat in september tegen de vlakte. Naast de flat komen drie kleinere woonto rens met elk vijftien appartementen. Op de begane grond komen allerlei voorzie ningen, vooral op medisch gebied. Er ko men een huisarts, een tandarts, een fysio therapeut en een consultatiebureau. De apotheek krijgt er ook een nieuwe ruimte. In het grote flatgebouw komen twintig zorgwoningen van thuiszorgorganisatie Zorgstroom, waar mensen 24 uur per dag zorg kunnen krijgen. Verder komt er een maaltijdservice zijn er woningen waar mensen die tijdelijk verzorgd moeten worden, terecht kunnen. Op de eerste verdieping van de flat, aan de achterkant, wordt een parkeerdek voor de nieuwe bewoners gebouwd. De vrachtwa gens die de winkels moeten bevoorraden, rijden straks via een inpandige weg die aan de achterkant door het gebouw loopt. De winkels zijn waarschijnlijk in augus tus klaar. In het nieuwe winkelcentrum komen twee supermarkten, een groente winkel, een bakker, een kapper, een cafe teria, een drogisterij en een winkel in huishoudelijke artikelen. In de oude flats waren alleen goedkopere huurwoningen. In de nieuwe, dieParksta- te is genoemd, komen zowel huur- als koopwoningen. De koopappartementen zijn inmiddels bijna allemaal verkocht. Woningcorporatie Woongoed begint in fe bruari met de toewijzing van de huurwo ningen. In de drie kleinere woontorens ko men alleen koopappartementen. De twee oude flatgebouwen werden in de cember 2000 opgeblazen. Dat was het be gin van de grote opknapbeurt van de Ma gistraatwijk. De eerste stap van de her structurering was de bouw van de brede school en het wijkcentrum, tegenover het nieuwe winkelcentrum. De school, waar ook buiten schooltijd allerlei activiteiten plaatsvinden, is inmiddels al anderhalf jaar open. In november moeten het winkelcentrum en de nieuwe woningen klaar zijn. Dan is ook de ruimte er omheen ingericht. door Marcel Modde ZEERIKZEE - Gedeputeerde M. Kramer verwacht de komen de decennia geen noodzaak tot ingrijpende verandering van het beheer voor het Grevelin- genmeer. Pas wanneer er een 'maatschappelijk pi'obleem' dreigt te ontstaan, stelt hij te vens in zijn functie van vice- voorzitter van de Raad van Bestuur van het Natuur- en Rec- reactieschap, moet worden ge dacht aan vergaande maatrege len als het terugbrengen van eb en vloed in het gebied. Van een maatschappelijk pro bleem is sprake, aldus Kramer, wanneer door hogere zomer- temperaturen de waterkwali teit door gebrek aan zuurstof verder achteruit blijft gaan. Ook het uitspoelen van land bouwgif van de rondom liggen de akkers ziet de gedeputeerde in de toekomst als een mogelijk gevaar. Dergelijke bedreigingen vallen volgens hem nu nog goed te pareren met een betere door stroming, door de in onbruik ge raakte hevel in de Grevelingen- dam weer in werking te zetten. Die mogelijkheid wordt inmid dels door Rijkswaterstaat on derzocht. Kramer verwacht de resultaten van die studie in de loop van dit jaar. De inlaat van de Noordzee in de Brouwers- dam staat al sinds enkele jaren een groot deel van het jaar open. Kramer staat eveneens positief tegenover een flexibel peilbe heer. Nu blijft de waterhoogte nagenoeg op één niveau ge handhaafd. Het idee is daar - min of meer als een soort kunst matig tij - op gezette tijden een meter opkomend en afgaand verschil in aan te brengen. Ver der wil hij op basis van de huidi ge situatie niet gaan. Voordeel „Het terugbrengen van eb en vloed beschouw ik wel als één van de maatregelen waarvan je voordeel ziet, maar de noodzaak ontbreekt nog. De waterkwali- teit is acceptabel. Al kachelt die wel langzaam achteruit, dat is zo. Vooral wanneer je wat die per kijkt, is het een doodse boel. Maar dat komt, denk ik ook, omdat we in de dertig jaar dat het Grevelingenmeer nu be staat, nog steeds aan het zoeken zijn naar het juiste evenwicht. Dat betekent dat we nog steeds aan die knoppen aan het draai en zijn. Zoiets moet met kleine stapjes tegelijk, kijken wat het beste uitpakt. Dat het zo voor zichtig gebeurt, vind -ik wel goed. Je kunt zo'n gebied maar één keer inrichten. Wanneer je dat verknalt, ben je eindeloos verder van huis." De eerstkomende tien tot twin tig jaar staat de Grevelingen volgens de gedeputeerde en vi- ce-voorzitter weinig verande ringen te verwachten. Ook niet nu de Rijksoverheid in verband met zijn terugtreding uit de ge meenschappelijke organisatie dit jaar het gebied een aardig bedrag heeft nagelaten (9,7 mil joen euro) voor het beheer. Maar in relatie tot de eerder genoem de 'maatschappelijke proble men' houdt Kramer er serieus rekening mee dat de uitgangs punten voor de gecombineerde natuur- en recreatiepias over een halve eeuw wel degelijk an ders zullen zijn. Hij noemt 'de toenemende be hoefte aan woningbouw aan het water' als één van de opties, die tegelijk kan dienen als f inancië- ringsbron voor dure beheer- maatregelen. De ideeën die acht jonge ont werpers van het Ruimtelijk Planbureau onlangs presen teerden in hun boek Naar zee! Ontwerpen aan de kust, noemt Kramer 'uitdagend'. Ook al voelt hij momenteel niets voor een verbinding met het Haring vliet en het Krammer-Volkerak en staat hij evenmin te springen om een drijvend onderzoeks centrum in combinatie met een eco-hotel, 'het is wel een visie die past in de discussie die de provincie voert over de toe komst van de Delta'. door Marco Hamelink BRESKENS - Peter de Lijser uit Breskens verlengt de voorver kooptermijn voor de uitvoering van de opera Bellida op zondag 18 januari in het Ledeltheater in Oostburg. De Lijser nam het initiatief om de door de Oostburger Gustaaf Francies de Pauw geschreven opera naar de Eenhoornstad te halen, omdat hij het uitblijven van een uitvoering in Zeeland door de Roemeense Staatsopera van Timosoara als een culturelp miskleun beschouwde. Aanvankelijk kregen belang-x stellenden in de voorverkoop tot 4 januari een korting van drie euro. Echter, het Ledeltheater is in de afgelopen weken nauwe lijks open geweest. Dat was Nieuwjaarsdienst VLISSINGEN - De dienst in de Vlissingse Sint Jacobskerk staat morgen in het teken van het nieuwe jaar. In deze dienst van Woord en Gebed staat het verhaal van de drie wijzen uit het oosten centraal. De muziek is van Bach en Han del. Medewerking wordt ver leend door Nel van den Broeke (sopraan) en instrumentalisten. Voorganger is ds. H. Betting. De dienst begint om 9.30 uur. mij niet duidelijk gemaakt. In overleg met de penningmeester van de Stichting Ledeltheater heb ik besloten om tot en met vrijdag 10 januari kaarten a 26,50 euro te verkopen. Daarna geldt de prijs van 29,50 euro.", aldus De Lijser. Advertentie Golden Tulip WESTDUIN KOUDEKERKE/ op onze gastronomische brunches. Uiteraard ook op onze valentijnsbrunch (15 februari) Bel gerust voor uw reservering of informatie! Westduin 1 Koudekerke (Vlissingen) www.westduin.nl 0118-552510 Advertentie Bouwkundigen en civieltechnici opgelet! Nieuwjaar... nieuwe carrière? www.continu.nl Het ivas een geslaagde mid dag, in het Scheldetheater in Terneuzen. 't Was zondag, dus iets speciaals. Voor men sen met een tikje meer... Een concertgekoppeld aan een high-tea. En dat is niet zo maar een kopje thee. Er was ook een stukje taart. De da mes van stand, die hun nutte loze, verveelde uurtjes tussen sherry en een kopje thee meestentijds doden met een puzzeltje, hadden het hele maal niet door en kwekten voort. Maar lag in die middag niet een juweel van een crypto gram verborgen? In muziek verpakte taart met thee. De dames van de garderobe na men de overgebleven stukjes giebelend mee naar huis. Stukjes notentaart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13