VANDAAC 20% Kritiek op Israëlisch Golan-plan Aanslag op restaurant in Bagdad eist acht levens W 25% luidt het jaar 2004 rustig in Wereld bin n9n uit ALLEEN KORTI NC Schroder naar herdenking D-Day Britten omgekomen in Zuid-Afrika Weer explosie in vuurwerkfabriek Iran arresteert gijzelaars toeristen Hongkong demonstreert massaal Late rehabilitatie voor Zwitserse jodenhelpers Musharraf mag tot 2007 regeren 7S vragen opheldering over toeristenprojecten in oorspronkelijk Syrisch gebied loden bij anslag 11 Atjeh Twee mannen vermist na explosie op olietanker bij Sardinië onden vreesde ivasie VS in aoedi-Arabië de Jonge Hoek van Dijke Advertentie 'M.U.V. GENEESMIDDELEN,VUURWERK, BABYVOEDING TOT 6 MAANDEN EN AGTIE-ARTIKELEN kenhuis in Bagdad een Ameri kaan en twee Britten. De Ameri kaanse krant Los Angeles Times meldt dat onder de gewonden zeven van zijn medewerkers zijn. Het restaurant was vooral po pulair bij rijke Irakezen en bui tenlanders. De politie dacht aanvankelijk dat een zelf moordcommando explosieven in het restaurant tot ontploffing had gebracht, maar zij gaat er nu vanuit dat voor de aanslag een autobom is gebruikt. Paraat Door de explosie werd het res taurant Nabil in de wijk Arasat veiwoest en raakten tal van au to's in de straat beschadigd. Vol gens getuigen vierden zeker dertig mensen in het restaurant oudjaarsavond toen de bom ontplofte. Amerikaanse militai ren en de Iraakse politie zijn in hoge staat van paraatheid uit angst dat rebellen het begin van 2004 willen aangrijpen voor meer aanslagen. Bij een demonstratie van Arabi- PARIJS - De Duitse bondskanselier Gerhard Schroder heeft een uitnodiging gekregen om aanwezig te zijn bij de herden king van D-Day, heeft een woordvoerder van de Franse presi dent Jacques Chirac bekendgemaakt. Op 6 juni is het zestig jaar geleden dat de geallieerde troepen landden op de stran den van Normandië en begonnen aan de bevrijding van Euro pa. Het is de eerste keer dat een Duitse regeringsleider bij de her denking mag zijn. ANP/AFP JOHANNESBURG-Door een verkeersongeluk in Zuid-Afri- ka zijn acht Britse toeristen en een voetganger omgekomen. De vakantiegangei-s zaten in een minibus die over de kop sloeg, nadat de chauffeur had geprobeerd de voetganger te ontwijken. Dat heeft een woordvoerder van de provincie KwaZulu-Natal gisteren bekendgemaakt. Door het ongeluk, dat woensdagavond bij de stad Bergville plaatsvond, raakten ook de chauffeur en vier andere passa giers gewond. Zes slachtoffers stierven ter plaatse, de ande ren overleden later in een ziekenhuis. ANP/AFP PEKING - In China is opnieuw een vuurwerkfabriek ont ploft. De explosie in de zuidoostelijke provincie Hunan kostte woensdag negen mensen het leven, zo maakte het persbureau Xinhua gisteren bekend. Vijf anderen raakten gewond. Dinsdag kwamen in het noordoosten van het land al 36 men sen om door een ontploffing in een vuurwerkfabriek. Daar raakten 44 mensen gewond. China is de grootste producent van vuurwerk ter wereld. In de Chinese vuurwerkindustrie vinden elk jaar veel ongelukken plaats. In de eerste negen maanden van 2003 kwamen in Chi na in totaal zeker 209 mensen om door explosies. ANP TEHERAN - De Iraanse autoriteiten hebben de gijzelnemers van drie Europese fietstoeristen gearresteerd. De twee Duit sers en een Ier werden begin vorige maand ontvoerd en zijn zondag vrijgelaten. Volgens de Iraanse minister van Veilig heidszaken Ali Yunessi hadden de gijzelaars banden met Al Qaeda. De toeristen werden ontvoerd bij Nosrat Abadm in het zuid oosten van Iran. Deze regio staat bekend als een knooppunt van de illegale handel in verdovende middelen uit onder meer Afghanistan. De gijzelnemers eisten 5 miljoen euro losgeld. Het is onduidelijk of dat losgeld is betaald. ANP/AFP HONGKONG - Ten minste honderdduizend mensen hebben gisteren in Hongkong gedemonstreerd voor volledige demo cratie. De opkomst verbaasde zelfs de organisatoren, die op ongeveer twintigduizend betogers hadden gerekend. De protesten zijn het vervolg op een massademonstratie waaraan in juli tot ieders verrassing een half miljoen mensen meededen. De protesten zijn gericht op de impopulaire Pe king-getrouwe regering van de Chinese metropool. Die heeft voorstellen voor politieke hei-vormingen tot. nu toe genegeerd. De inwoners van Hongkong willen onder meer hun eigen be^ stuurders kunnen kiezen. De demonstranten riepen leuzen als 'macht aan het volk' en droegen plakkaten met 'wij willen de mocratie'. ANP/AFP/DPA door Bob Kroon GENÈVE - Ter gelegenheid van nieuwjaar heeft de Zwitserse regering een generaal pardon afgekondigd voor Zwitsers die tijdens de Tweede Wereldoorlog joodse vluchtelingen het land binnensmokkelden of hielpen onderduiken. Destijds werd dat als een in breuk op de Zwitserse neutrali teit beschouwd en 'Judenhelfer' - jodenhelpers - kregen zelfs ge vangenisstraf of boetes opge legd. Velen verloren daardoor ook hun baan, zoals de legendari sche politiecommandant van St. Gallen, Paul Grüninger, die met valse inreisdocumenten duizenden Duitse joden het le ven wist te redden. Zwitserland nam tijdens de oorlog welis waar driehonderdduizend joodse en niet-joodse vluchte lingen op, maar zo'n twintig duizend joden werden aan de grens teruggestuurd, soms rechtstreeks in de armen van de Gestapo. Nadat in de jaren tachtig een zwartboek verscheen over het gesjoemel van de banken met joodse tegoeden, werd Grüniger na een mediacampagne gereha biliteerd en in St. Gallen is zelfs een plein naar hem vernoemd. Maar met Grüninger zagen tal loze andere Zwitsers hun mede menselijkheid jarenlang be loond met een strafblad. Hoewel het gros van de 'neutra- li teitsschenders' allang is over leden, meent de regering dat het generaal pardon toch belang rijk is voor de 'reputatie van het land'. „Beter laat dan nooit", zegt Paul Rechsteiner, de soci- aal-democi'atische parlementa riër die jarenlang voor dit eer herstel heeft gevochten. „Het is een schande dat zoveel moedige burgers hier zo lang op hebben moeten wachten." GPD "ISLAMABAD - De Pakistaanse president Musharraf mag van het parlement tot eind 2007 doorregeren. Beide kamers van de volksvertegenwoordiging schonken de president, die in 1999 door een geweldloze coup aan de macht kwam, gisteren hun vertrouwen. Volksvertegenwoordigers in het lagerhuis en vier regionale par lementen stemden unaniem voor Musharraf; in de senaat was er een tegenstem. De om streden stemming werd groten deels geboycot door de seculiere oppositie, terwijl politici van is lamitische partijen zich uit pro test onthielden van stemming. De stemming werd mogelijk door een aantal aanpassingen van de grondwet die maandag is aangenomen. De amendemen ten gaven Musharraf, die zich zelf in 2001 tot president be noemde, verder het recht om de regering naar huis te sturen. ANP/AFP/RTR Advertentie) vrijdag 2 januari 2004 or Ad Bloemendaal L AVIV - De Amerikaanse re- ring heeft van Israël ophelde- g gevraagd over de nieuwe (onisatieplannen op de Go- i-hoogte. Een woordvoerder 1 het ministerie van Buiten- idse Zaken in Washington 'haalde het Amerikaanse ndpunt dat er een eind moet men aan alle Israëlische ne- rzettingen-activiteit in de be te gebieden. t Israëlische dagblad Yediot Acharonot meldde woensdag dat de regering van plan is ne gen nieuwe nederzettingen te bouwen op de Golan en de kolo nistenbevolking daar te ver dubbelen. Medewerkers van premier Sharon ontkenden het bericht. Ze bevestigden wel dat Israël de komende jaren miljoe nen euro's wil steken in toeris tenprojecten in het gebied. De publicatie kwam juist nu Is raël een antwoord moet formu leren op een voorstel van de Syrische president Assad voor hervatting van het in 2000 afge broken vredesoverleg. Volgens Syrië laat Israël zien dat het vol strekt niet is geïnteresseerd in vrede. „Conflicten worden niet opgelost door machtsvertoon, maar door de toepassing van het internationale recht", zei de Sy rische minister van Buitenland se Zaken, Isa Dawish. „Israël maakt zichzelf maar wat wijs als het denkt iets te kunnen be reiken door te vertrouwen op kracht en bezetting." Syrië raakte de Golan in de oor log van 1967 kwijt. Enkele jaren later besloot Israël er het Israë lisch recht te laten gelden, een maatregel die grenst aan an nexatie. Een ruime meerderheid in de huidige regeringscoalitie wil niets weten van het opgeven van de Golan. Commissie Israël ontkent dat het tijdstip van de bekendmaking van nieu we projecten op de Golan iets te maken heeft met het recente Sy rische onderhandelingsvoor- stel. Volgens een woordvoerder van Sharon zijn de door de pre mier gesteunde plannen al op 20 oktober aangeboden aan een ministeriële commissie die zich bezighoudt met het ontwikke len van landbouwgebieden. De ze week heeft de commissie ze goedgekeurd. Het is de bedoe ling dat de komende drie jaar zo'n 50 miljoen euro wordt ge stoken in toeristische projecten in negen nederzettingen op de Golan. Op die manier moet ex tra werkgelegenheid worden geschapen, waardoor het ge makkelijker wordt nieuwe ko lonisten aan te trekken. Zowel binnen de regering als in de Knesset, het Israëlische par lement, is verzet gerezen tegen de plannen. De centrumpartij Shinui, een van Sharons coali tiepartners, wil zo snel mogelijk een debat in de ministerraad en een wijziging van het besluit. Oppositieleider Peres van de Arbeiderspartij meent dat het allemaal niet zo'n vaart zal lo pen. „Onzin. Hier komt niets van terechtzei hij over het toe- rismeproject. „Waar moeten we het geld vandaan halen? Van hongerende kinderen, invaliden en ouderen?" GPD iNDA ATJEH - In de Indone- che provincie Atjeh heeft een maanslag tijdens de jaarwis- ing aan ten minste tien perso- a het leven gekost. Meer dan rtig mensen raakten gewond, heeft een legerwoordvoerder neld. Onder de slachtoffers n een baby en een jongetje n zeven jaar. De meeste chtoffers zijn tieners. 'zeer krachtige' bom ont- ifte tijdens een concert in de lats Peureulak en liet weinig ?1 van het podium, aldus oog- ;uigen. t leger beschuldigde de rebel- igroep Beweging Vrij Atjeh AM) onmiddellijk van de aslag. Een woordvoerder van LM ontkende echter dat de weging achter de explosie zit. lonesische troepen zijn sinds ii bezig met een grootschalige de tegen de GAM-rebellen. Indonesische president Me- wati verdedigde het offensief [en de GAM gisteren in haar iuwjaarstoespraak. „Het ne- in van zulke moeilijke maat- [elen doet pijn, maar we zijn in geslaagd een beweging te teugelen die van de eenheids- lat Indonesië probeerde weg breken", aldus de president. HP/AFP nieuwe jaar was er aan het strand van Copacabana in Rio de Janeiro, waar naar schatting twee miljoen mensen 2004 jaar begroetten. Elders op het zuide lijk halfrond was eerder al het nieuwjaar begroet met het grootste vuurwerkspektakel van deze jaarwisseling, dat van Sydney in Australië. De massale bijeenkomsten wa ren feestelijk en zonder opmer kelijke incidenten. In Londen was een aantal traditionele massabijeenkomsten op centra le pleinen afgelast uit vrees voor aanslagen. Maar honderddui zend begroeters van het nieuwe j aar verzamelden zich op de zui delijke oever van de Theems. Op de Champs Elysées in Parijs waren vreedzaam en vrolijk een half miljoen mensen bijeen. In de arme voorsteden ontsierde, zoals gebruikelijk, vandalisme de jaarwisseling. Niettemin wa ren de geweldplegingen in Frankrijk minder ernstig en omvangrijk dan vorig jaar. Vuurwerk eiste veel slachtof fers. In Denemarken overleden twee mensen als gevolg van on gelukken met vuurwerk. Op de Filipijnen was woensdagmid dag een vuurwerkwinkel ont ploft, waardoor een huizenblok razendsnel in vlammen opging. Zeker 28 mensen vonden de dood bij dit drama in Lucena Ci ty. ANP/DPA/AFP Het restaurant Nabil in Bagdad na de explosie. foto Sa ba h Ara r/AFP sche en Turkmeense Irakezen in de door Koerden gedomineerde stad Kirkuk zijn woensdag ten minste drie doden gevallen. Vol gens de politie en een zieken huiswoordvoerder raakten 31 mensen gewond. Enkele duizenden demonstran ten protesteerden in de noorde lijke Iraakse stad tegen een plan om van Irak een federatie te ma ken. Een dergelijk voorstel, dat wordt gesteund door de Koerdi sche vertegenwoordigers in de Iraakse Regeringsraad, voorziet in vergaande autonomie voor de Koerdische gebieden. Toen de demonstranten het ge bouw van de Patriottische Unie van Koerdistan (PUK) omring den, brak een vuurgevecht uit. Volgens de demonstranten, die bang zijn voor Koerdische over heersing, werden zij beschoten door Koerdische militieleden. De lokale PUK-leider liet echter weten dat Turkmeense demon stranten het vuur op zijn kan toor openden. ANP/RTR/AFP )NDEN - De Britse geheime ;nst vreesde in 1973, tijdens oliecrisis, dat de Verenigde aten Saoedi-Arabië, Koeweit Abu Dhabi zouden binnen ben. (t blijkt uit tot nu toe geheime geringsdocumenten die giste- i zijn vrijgegeven. Arabische olieproducerende aden hadden in 1973 besloten ïden die Israël steunden te raffen door de olie-export aan inden te leggen. De Britse ge- ime dienst was daarop van ïning dat de 'meest waar- tiijnlijke' reactie van de Ame- ianen de bezetting van Arabi- he olievelden zou zijn. Britten verwachtten dat de ïierikaanse bezettingstroe- n tien jaar zouden blijven, tdat het Westen alternatieve ergiebronnen zou hebben Itwikkeld. De geheime dien- m verwachtten grote span- ngen, omdat de Amerikanen uden kunnen claimen om na- ;ns het hele Westen op te tre in. oral van de bezetting van )eweit verwachtte de Britse heime dienst wereldpolitieke rwikkelingen. Irak, dat Koe- ïit als onderdeel van zijn Dndgebied beschouwt, zou t emiraat met steun van de ivjetunie kunnen proberen te roveren op de Amerikanen, zo Besden de analisten in Lon- n. ANP/AFP ROME - Een blusboot spuit water op de olietanker Panama Serena. Twee beman- lossen ontstond gisteren een explosie, waardoor een groot gat in de scheepsromp werd ningsleden worden vermist na een explosie op het schip in de haven van Porto Torres, geslagen. Het schip Panama Serena voer onder de vlag van de Bahama's. op het Italiaanse eiland Sardinië. Het schip was geladen met paraffine. Tijdens het foto Gloria Calvi/AP van onze redactie buitenland BERLIJN - Het nieuwe jaar is in de nacht van woensdag op don derdag wereldwijd ingeluid door ontelbare feestgangers, vaak uitgerust met mousseren de wijnen en vuurwerk. Op het befaamde Newyorkse plein Times Square was alcohol en vuurwerk om veiligheidsre denen niet toegestaan. De kleur oranje van de alarmfase de overheid had afgekondigd, was opvallend aanwezig; vele van 750.000 aanwezigen droegen oranje hoedjes. Er was streng toezicht van veiligheidsbeamb ten, onder wie scherpschutters. Berlijn De Europese hoofdstad van het nieuws jaarsfestijn bleek woensdagavond Berlijn, waar een miljoen mensen in uitgela ten en vreedzame sfeer het nieuw jaar inluidden. De op komst rond de Brandenburger Tor was met een kwart miljoen belangstellenden flink hoger dan verwacht. Ook grote belangstelling voor de gezamenlijke viering van het van onze redactie buitenland BAGDAD- Een bomexplosie in een drukbezocht restaurant in Bagdad heeft woensdagavond acht levens geëist. Dat heeft een woordvoerder van de coalitie troepen in Irak gemeld. Zeker 24 mensen raakten gewond. Onder de.gewonden zijn volgens een woordvoerder van een zie- EXTRA BIJMEUBELEN! vraag naar de voorwaarden. modern living easy living Vrijdagavond koopavond. Maandag 29 december zijn wij geopend! Schouwersweg 7 (ind. terr. Noordzak) Heinkenszand. www.binnenuit.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5