Saakasjvili zeker van de macht PZC Tabakshandelaar Vandelle zit op goudmijn in de Jura PZC Rapport Hutton is zwaard Damocles boven Blair en BBC Haïti viert treurige 200-ste verjaardag Veel waardering maar ook kritiek op nieuwe leider Georgië 2 januari 1954 vrijdag 2 januari 2004 door Aad Luymes In Georgië twijfelt niemand er aan wie zondag wordt geko zen tot de nieuwe president van deze Kaukasische republiek. De absolute held is de 36-jarige Mi- chail Saakasjvili, getrouwd met de Zeeuwse Sandra Roelofs. Onder Saakasjvilis bezielende leiding werd tijdens de 'fluwe len revolutie' in november de Georgische leider Sjevardnadze verdreven. De charismatische Saakasjvili is door de belangrijk ste oppositiepartijen naar voren geschoven als hun enige geza menlijke kandidaat, nadat de parlementsverkiezingen van 2 november ongeldig waren ver klaard. Hij geniet bovendien de steun van de huidige interim-presi dent Nino Boerdzjanadze en de huidige minister van Staat (pre mier) Zjvania. Deze medestanders speelden ook een belangrijke rol tijdens de vreedzame machtsomwente ling. Ze zullen ongetwijfeld ook vooraanstaande posities inne men als de jeugdige Saakasjvili gekozen wordt tot staatshoofd. Hoewel er in heel Georgië nau welijks een affiche te vinden is die erop wijst dat er verkiezin gen zijn en er weinig campagne wordt gevoerd, is de sfeer in het land optimistisch. Het vertrou wen in Saakasjvili is groot. Vol gens opiniepeilingen is hij de po pulairste politicus van de afgelo pen jaren. Deze in de Verenigde Staten op geleide advocaat wist zich voor al geliefd te maken met zijn be loftes een einde te maken aan de corruptie die onder de 71-jarige Sjevardnadze welig tierde. Ook beloofde hij zijn kiezers hun schamele pensioentjes en salaris sen te verdubbelen en de belas tingen op kleine bedrijven af te schaffen. Of hij deze beloftes kan waarma ken, is echter nog maar de vraag. In het verleden was de re gering al niet in staat om de be lastingen te verhogen om daar mee de pensioenen en de ambte narensalarissen uit te betalen. Ook was er geen geld om de ge zondheidszorg en het onderwijs te verbeteren en de ergste gaten in de wegen te dichten. Naast waardering oogst Saakasj vili dan ook kritiek wegens zijn mooie beloftes. Critici vinden hem een demagoog die met mooie praatjes het volk wil paaien, maar al weet dat hij die niet kan waarmaken. Anderen vinden wel dat hij van de zes presidentskandidaten het mees te charisma heeft, maar betwijfe len of hij het verpauperde en in tern verscheurde land kan bestu ren. Ze wijzen er fijntjes op dat de jonge advocaat niet veel be- stuurservaring heeft. In de jaren negentig zat hij enke le jaren in het parlement. Alleen in 2000 was Saakasjvili op ver zoek van Sjevardnadze korte tijd minister van Justitie. Hij be sloot al na enkele maanden op te stappen toen bleek dat hij werd tegengewerkt in zijn stre ven de corruptie aan te pakken en in zijn pogingen hervormin gen door te voeren. De afgelo pen weken zijn al enkele ambte naren uit de kliek van Sjevard nadze gearresteerd op verden king van fraude en belastingont duiking. Zware taak Als hij de nieuwe president wordt, wacht de jeugdige Saakasjvili een zware taak. Hij wil de welvaart van weleer weer terugbrengen. Voordat de Sov jet-Unie in 1991 uiteen viel, was Georgië een van de rijkste deel republieken, maar onder Sje vardnadze ging het snel bergaf waarts. De staatskas raakte leeg en het 4,4 miljoen zielen tellen de bergstaatje heeft een torenho ge schuld. Waarnemend-president Boerdz janadze waarschuwde onlangs dat het land economisch ineen dreigt te storten, waardoor de chaos nog groter wordt. Georgië krijgt geen hulp meer van het In door Esther Gotink Op 12 januari wordt het eind rapport gepubliceerd van de commissie die de dood van de Britse wapenexpert David Kelly heeft onderzocht. Het rapport kan de toekomst van Britse poli tici én de omroep-BBC maken of breken. Commissievoorzitter Lord Hutton gaat'één dag eer der met pensioen. Hij heeft de hele kerstperiode doorgewerkt om zijn gevreesde conclusies tij dig te kunnen afronden. De vermoedelijke zelfmoord van David Kelly op 17 juli bracht heel Groot-Brittannië in rep en roer. De wapenspecialist zou BBC-ra- dioverslaggever Andrew Gilli- gan in vertrouwen hebben ver teld dat de regering-Blair bewij zen over het bezit van massaver nietigingswapens had 'opge klopt' om de aanval op Irak te rechtvaardigen. Toen Gilligan die aantijging uit zond, ontstond een crisis tussen de regering en de BBC, die leid de tot de bruuske onthulling van Kelly's identiteit. Die werd zo door zijn werkgever, het mi nisterie van Defensie, door de mangel gehaald dat hij er aan onderdoor ging en zelfmoord pleegde. Symbool Zijn dood werd een symbool voor de verregaande methodes van 'Downing Street' om het pu bliek te overtuigen dat de oor log juist was. Blair wees lord Hutton aan als onafhankelijk on derzoeker naar Kelly's zelf moord. De zware kritiek op de propagandamchine van Labour resulteerde in een nieuwe aan pak van de regeringscommunica tie en het ontslag van hoofdvoor- lichter Alastair Campbell. Maar ook de BBC kwam onder vuur. Zij zou Kelly evengoed als pion hebben gebruikt in haar te nenkrommende ruzies met 'Dow ning Street'. Uit Huttons conclusies moet blij ken of de BBC onafhankelijke journalistiek heeft bedreven of ;'over lijken is gegaan' om haar gelijk te krijgen. De uitkomsten van het rapport hangen als een zwaard van Da mocles boven premier Blair, ex-woordvoerder Campbell, De- Partijleden luisteren naar de toespraak van Michail Saakasjvili in Tbilisi. ternationaal Monetair Fonds (IMF), omdat Sjevardnadze de economie niet wilde saneren en weigerde de belastingontdui king aan te pakken. Saakajsvili wil wel grote hervor mingen doorvoeren en het IMF heeft inmiddels aangegeven te willen helpen bij de economi sche wederopbouw. Veel leden van de huidige interim-regering zijn dan ook optimistisch en zien het aantreden van Saakasj vili en zijn medestanders 'als het begin van een nieuw tijd perk'. Maar ook intern zijn er problemen. Het land is intern verscheurd door het streven van de regio's Abchazië, Adzjarië en Zuid-Ossetië die zich willen af scheiden. Begin jaren negentig leidde dit tot gewapende strijd. Spitsroeden Ook op Ket gebied van de buiten landse politiek moet Saakasjvili spitsroeden lopen. Zo is de rela tie met grote buur Rusland slecht. Tbilisi kan de problemen met zijn afvallige regio's alleen oplossen met goedkeuring van Moskou. Rusland, dat ook troe pen in Zuid-Ossetië gelegerd heeft, beschuldigt de regering in Tbilisi op zijn beurt ervan de re bellen in de Russische deelrepu bliek Tsjetsjenië te steunen. De in de VS opgeleide Saakasjvi li wil enerzijds graag de betrek kingen met Moskou verbeteren, maar zoekt anderzijds ook toe nadering tot het Westen. Op termijn zou hij willen toetre den tot de Navo en de Europese Unie. foto Zurab Tuksikidze/EPA Voor het Westen is Georgië ook van belang, omdat er belangrij ke oliepijpleidingen vanuit het naburige Azerbeidzjan liggen. Washington heeft veel geld ge stopt in de pijpleiding gestopt die van Baku via Tbilisi naar Zuid-Turkije loopt. De Verenigde Staten zegden dan ook snel hun steun toe aan de interim-regering van Michail Saakasjvili's medestander Boerdzjanadze, nadat het oude regime van Sjevardnadze was verdreven. ANP fensieminister Geoff Hoon, BBC-baas Greg Dyke, Andrew Gilligan en hoge ambtenaren op het defensieministerie. Vier maanden geleden werd nog geroepen dat Hoon sowieso kon inpakken, maar dat is niet zeker meer. De Britse politiek is in rustiger vaarwater terechtgekomen sinds de arrestatie van Saddam Hoessein en het ontwapening sakkoord van Libië. Huttons rapport wordt op 12 ja nuari gepubliceerd. De rege ring, de BBC en Kelly's familie worden slechts 24 uur voor de publicatie op de hoogte ge bracht van de inhoud. Dat geeft het kabinet en de om- roeptop tijd een reactie voor te bereiden. Tijdens de hoorzittingen door de commissie-Hutton, die 24 da gen duurden, zijn 75 getuigen ge hoord, honderden verklaringen onderzocht en duizenden docu menten en persoonlijke e-mails gepubliceerd. Het rapport moet een aantal kernvragen beant woorden. Heeft het defensieministerie met opzet openbaar gemaakt dat Kelly de geheime BBC-infor- mant was, wat is er precies ge zegd tussen Kelly en Gilligan, en heeft het ministerie vóór de radiojuitzending een kans ge had op Kelly's uitspraken te rea geren? Het rapport moet tevens onthul len of de regering grenzen heeft overschreden tijdens het opma ken van het wapendossier over Irak. Met andere woorden: in hoever re sprak David Kelly de waar heid toen hij meende dat het ka binet de feiten had aangedikt? Ook wordt bekeken of Alastair Campbell zich wel mocht inla ten met het politiek 'opleuken' van informatie die door de spio nagediensten werd aangereikt? Complot Los van de politieke en journa listieke consequenties moet het rapport ook uitsluiten of Kelly inderdaad zelfmoord heeft ge- Want nog altijd zijn er de com- plottheorien dat de wapenex pert in het heetst van de strijd - hetzij door de overheid, hetzij door de BBC - doelmatig het zwijgen is opgelegd. GPD door Bob Kroon De Franse koning Louis-Na- poléon en de Zwitserse re gering besloten in 1863 ten be hoeve van de nieuwe wegverbin ding tussen Genève en Parijs tot een grenscorrectie in de Jura op 1200 meter hoogte. In het dorpje La Cure liep de nieuwe grens dwars door de kruidenierswin kel van pa en moe Vandelle en doorsneed ook het plaatselijke hotel Franco-Suisse. Na bijna anderhalve eeuw is dat nog steeds zo. Als je je in het hotel in bed om draait, rol je letterlijk van Zwit serland de Europese Unie bin nen of omgekeerd. Belangrijker was de belasting vrije status, die het verdrag Van- delle's winkel van sinkel tussen de verplaatste Franse en Zwit serse grensposten toekende, want afgezien van de koopwaar is ook hier niets veranderd. In de negentiende eeuw ging er voornamelijk accijnsvrij suiker en zout over de toonbank, maar tegenwoordig zijn taxfree siga retten en drank de onweerstaan bare trekpleister. Vandelle's nering verliep jaren lang min of meer onopgemerkt, totdat de Franse regering vorige maand besloot de prijs van een pakje sigaretten te verhogen tot 4,60 euro. Stormloop Aangezien je bij Maison Vandel le meer dan de helft goedkoper terecht kunt,ontketende dit van heinde en verre een stormloop van Franse klanten. Die komen nu zelfs tot uit Lyon en trotseren kilometers be sneeuwde haarspeldbochten om in La Cure goedkope tabakspro ducten of cognac in te slaan. Per persoon mag zowel in Zwit serland als in Frankrijk één slof sigaretten of één fles drank on belast worden ingevoerd. Maar pientere klanten arriveren met auto's vol familieleden of vrienden, die voor Vandelle's 'Free Shop' in de rij staan om een maximale buit binnen te ha len. Dit alles onder het oog van de Zwitserse en Franse douaniers, die nauwelijks meer de moeite nemen om de belastingvrije boodschappen te controleren. Hoewel het prijsverschil niet zo Het is een komen en gaan bij het goudmijntje van Vandelles in de Jura. groot is als in Frankrijk hebben ook Zwitserse klanten de weg naar La Cure gevonden. Dank zij deze volledig 'legale smok kel' is Hubert Vandelle, nazaat van de oorspronkelijke stamhou der, de enige en onbetwiste mul timiljonair onder La Curé's vier honderd inwoners geworden. Afgezien van hectoliters drank, verkoopt hij naar schatting van de Zwitserse Dienst voor Accijn zen dagelijks tegen de tweedui zend sloffen sigaretten - een om zet waar een taxfree shop op me nige luchthaven jaloers op zou zijn. In het nauwe winkeltje, waar drank en rookwaar tot het pla fond ligt opgetast, is het een ge drang van jewelste. Transpirerende verkoopsters rennen van het magazijn naar de toonbank met armen vol slof fen sigaretten. „Attention, één cartouche per persoon", maant een strenge da me achter de kassa. „Nee, u mag hier niet fotograferen." En waar is monsieur Vandelle? Absent. Hubert is permanent onzicht baar, weigert ieder interview, mijdt zijn meest afgunstige dorpsgenoten en komt ook niet aan de telefoon, Misschien begrijpelijk, want de vorige week nog was er een mas sale betoging van Franse tabaks winkeliers uit de regio, die door Vandelle's belastingparadijs na genoeg brodeloos zijn gewor den. Zij protesteerden woedend te gen de 'oneerlijke concurrentie', maar mochten van de Franse grensbewaking het gehate nie- foto GPD mandsland niet binnen. Zo blijft Hubert Vandelle even on aantastbaar als het Zwitserse bankgeheim, waaraan hij zijn miljoenen heeft toevertrouwd. Stamboom Maar toch schuilt ook hier een addertje onder het gras. Volgens het Verdrag van Dappes is de 'vrijwaring van heffing' uitslui tend voorbehouden aan het 'ge zinshoofd' Vandelle. Geen toeval dus, dat de Vandel les hun lucratieve stamboom in tact wisten te houden. Maar Hu- bert heeft geen kinderen, dus na hem lijkt de goudmijn uitgeput. „Tenzij hij iemand adopteert", zegt de gérant van Hotel Fran co-Suisse in La Cure. „Maar daar trapt de fiscus vermoede lijk niet in." GPD door Clemens Inqwersen Het gedachtegoed van de Franse Revolutie werd vrijwel nergens zo goed door grond als in Haïti. Tot op he den gebruiken Haïtiaanse po litici Franse termen uit de ne gentiger jaren van de 18e eeuw. Vrijheid, gelijkheid en broederschap zouden na een bloedige strijd tegen de heer sende blanke elite in praktijk worden gebracht met de onaf hankelijkheidsverklaring van 1 januari 1804 in het plaatsje Gonaïves. Na tweehonderd jaar is het land een poel van armoede, waarin vrijwel niemand werk heeft, een miniscule minder heid kan lezen en schrijven en waar de staat niet meer is dan een kleine kliek die zich staande houdt met beschon ken en door drugs verdoofde bendes. De huidige heerser Jean-Ber- trand Aristide is het 45e staatshoofd van het land en zijn bewind onderscheidt zich niet van zijn treurige voorgangers. Volgens sommi ge diplomaten is zijn val na bij. En die zal zich evenmin van die van zijn gewelddadig verdreven voorgangers onder scheiden. Aristide werd deze week bedreigd door het Kan- nibalenleger, een bende die hem eerst steunde maar nu be strijdt. Rijkste kolonie Geen feeststemming dus in Haïti, ooit de rijkste kolonie van Frankrijk en trotse pio nier bij de afschaffing van de slavernij. In 1789 waren er op het hele eiland circa 560.000 inwoners van wie er een half miljoen zwarte slaven waren. Zij kwa men in opstand en in 1793 werd de slavernij afgeschaft. Parijs bekrachtigde dat in 1794. De ex-slaaf Tous- saint-Louverture werd gou verneur en bleef trouw aan r volutionair Parijs. Het moederland had echtj onder Napoleon ernstige b( denkingen over vrijheid, ge lijkheid en broederschap g( kregen. Toussaint werd afgj zet door Franse troepen. D Haïtianen namen dat niet i voerden een verwoesten) guerrillaoorlog tegen het gr} te leger dat Napoleon ondi bevel van zijn zwager had g stuurd. Twaalf jaar voor de Europe} nen bij Waterloo, versloeg^ de zwarte guerrillastrijden het Napoleontische leger vel pletterend. i Het land werd zo enkq maanden later onafhankelij onder leiding van de zegevii rende, zwarte opstandeling^ Jean-Jacques Dessalines e Henry Christophe. Roofbouw Dit moest een einde maka aan de dramatische en bloed) ge geschiedenis, maar Ha? bleef een drama. De rijkdof van destijds kwam voort u! roofbouw. Sommige schattir gen stellen dat op slechts drj procent van de oppervlakj van het huidige Haïti de ooj sponkelijke vegetatie hee overleefd. Het land is uitgt put en de bijna acht miljot, inwoners overleven vaak 3) leen dankzij giften van far^ lie in de VS. t De in 2000 bij omstreden va kiezingen herkozen Aristid laat intussen jeugdbendes la op betogende demonstrant# die vrijwel dagelijks de stra? op gaan. Aristide was begin jaren nf gentig priester en de hotr van de veelal in krottenwr ken wonende Haïtiane| Maar net als de stichters tf 1804 stelde Aristide diep t| leur. "y De groeiende oppositie wenj dat de president inziet dat 1» beter de wijk kan nemq ANP I SNEEUW - Europa kampt met winters weer. Telefoonver bindingen zijn door zware sneeuwval verbroken. In Ser vië was het 23 graden onder nul. In het oosten van België lag tien a vijftien meter sneeuw. Een garage in Stock holm heeft honderdvijftig au to's moeten vrijmaken uit de sneeuw. ZIEK - Ming Sjon, een twaalf jarig meisje uit Wageningen, heeft haar hond terug. Haar va der had het 'lastige dier' ver kocht. Ming Sjon weigerde sinds het verlies van haar Ted dy te eten en te drinken. De dokter vertelde-dat Ming Sj zou sterven, als Teddy niet z terugkeren. VERLOREN DORP - Resi van een verloren dorp Schouwen zijn blootgelef Het kerkhof in Klaaskinderki ke is zichtbaar. Op twee plat sen is een stuk fundament, vi moedelijk van een kerkje,; POSTSTAKING - De stakis van de Franse PTT-ambteii ren in de Parijse spoorwegst tions is gisteren opgeheven. 1 regering zegde toe dat de sf kers geen straf krijgen. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG Vlissingen Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 i per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldt eerf toeslag. I E-mail: Iezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voi het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: f maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BT\' Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regele voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 u Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De doo aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor (abonnemonten)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten ei ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig gesele> de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bi| PZC, aft ling lezersservice, Postbus 3229,4800 MB Breda. Behoort tot UJgQSnSr brittle,i:*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4