üacaoschepen worden bewaakt V2PRIJS -imtxèie Klachten over vervoer van leerlingen blijven voortduren Gehele korting Redders strijden om prijzen in Vlissingen En dan is er warme erwtensoep 11 Onze keukens zijn van 2004. En die van u? SieMatic Kerncentrale weer in bedrijf zeeuwse almanak Rustige jaarwisseling maar drukke nacht voor hulpdiensten og steeds ontsnapt een te hoog gehalte aan koolmonoxide uit lading DA heeft geen last bij zoeken tn wethouder Harmonie uit Sas naar Praag ZEEUWS-VLAANDEREN •aar voor de volksgezond- I is er niet direct, maar me ren op oudejaar en nieuw- 'wijzen nog steeds op een te g gehalte aan koolmonoxi- Bovendien stinkt de rotten- ading niet weinig, gemeester J. Lonink van leuzen hoopt dat het lossen de schepen vandaag van t kan gaan. „Zodra het ma- aal is gestort, neemt het Imonoxidegehalte snel af," t hij. Alleen als er broei ont- ,t in de lading, en daarmee jidgevaar, gaat het lossen door. De winterse omstan- ieden lijken de operatie te knstigen. erleg issen zijn nog zestien andere >pen onderweg naar Zee- li en liggen er nog vijf te hten in Wormer om de reis te yaarden. Lonink zegt ze niet Advertentie WINTERCOLLECTIE (m.u v, mantels jacks) >NGE DELFT 16 MIDDELBURG IZ-. SieMatic SC 10 9.400,- excl. montage Als het vuurwerk straks de lucht in gaat is uw keuken wéér een jaartje ouder. Wordt het niet eens tijd om uw keuken óók Oud Nieuw te laten vieren? Bezoek onze showroom en ontdek hoe mooi uw keuken kan zijn. Ons relatiegeschenk ligt voor u klaar: het SieMatic Keukenideeënboek. 't Liefst een SieMatic Middelburg Woonstudio Middelburg, Industrieterrein Amestein. GrenarJierweg 17a, telefoon 0118 62 95 22 Goes Plieger B.V. (ook voor sanitair), Nansenbaan 15, telefoon 0113-24 64 64 Axel SieMatic Keukenstudio Van Vliet, onder dak bij Pot Woninginrichting, Nieuwendijk 89, telefoon 0115 - 56 40 70 Terneuzen BouwCenter De Hoop, Kennedyfaan 32, telefoon 0115-68 0612 Markt 51 Middelburg (0118) 886886 bekijk ook onze website www.cfrukkcrijmiddelhurg.nl 50% KLOKSTRAAT 94461 JKGOES NIEUWE BURG 33 4331 AG MIDDELBURG NOORDSTRAAT 234531 GBTERNEUZEN INTERNET: WWW.BLIEKMODE.NL door Ab van der Sluis VLISSINGEN - In het Vrijburg- bad te Vlissingen worden mor gen de Nationale Kaïnpioen- schappen Eerste Hulp aan Drenkelingen (EHaD) gehou den. Tijdens deze wedstrijd moeten de deelnemende teams binnen een bepaalde tijd een on geval in het water oplossen en eerste hulp verlenen aan de drenkelingen. De wedstrijd is georganiseerd, door Reddingbrigades Neder-" land in samenwerking met de dr i A. Stavermanbrigade uit Vlis singen, die dit jaar haar tachtig jarig bestaan viert. Eenentwin tig teams van verschillende Nederlandse reddingbrigades hebben zich ingeschreven. Het kampioenschap begint om 12.30 uur en eindigt rond 16 uur. Publiek kan vanaf de tribune zien hoe de reddingsactie in haar werk gaat. Welk ongeval in scène wordt gezet, blijft geheim. De deelnemende ploegen mogen dit vooraf niet weten. Tijdens de reddingsactie, die maximaal vier minuten mag du ren, moet een team de slachtof fers kundig op de kant zien te krijgen. Vervolgens moeten de deelnemers de drenkelingen een goede verzorging geven en hulpverlenende instanties waarschuwen. Het team dat dit het beste en het snelste doet, wint. Er kan een prijs worden gewonnen voor het hele team, het leiderschap en voor reani matie. Ter gelegenheid van het tachtig jarig bestaan van de dr A. Sta vermanbrigade worden de wedstrijden in het nieuwe Vrij- burgbad gehouden. Begin april vindt op die locatie ook het Nederlands Kampioen schap Zwemmend Redden voor junioren en senioren plaats. De dr A. Stavermanbrigade is op 18 juli 1924 opgericht door H. Bode en dr A. Staverman. In Vlissingen waren er in die tijd nog veel verdrinkingsgevallen. Tegenwoordig beschikken de brigades over moderne hulp middelen, zoals reddingsboten en helicopters en hart-defibril- lators. Leden en instructeurs van de Vlissingse brigade hel pen mee bij de beveiliging van diverse evenementen, ze doen i mee aan internationale wed strijden en veel leden zijn strandwacht. BORSSELE - De kernenergie centrale Borssele is weer in be drijf genomen. Na een opstart procedure die ruim 24 uur in beslag nam, levert de centrale sinds gistermorgen half acht weer elektriciteit aan het lande lijke net. De nucleaire stroom- fabriek lag sinds maandag stil nadat een storing in een klep was geconstateerd. Om de klep, die bedoeld is om een te hoge druk in het nucleaire gedeelte van de centrale te ont lasten, te kunnen vervangen, moest de reactor worden stilge legd. In de nacht van dinsdag op woensdag werd een begin ge maakt met het opnieuw opstar ten van de kerncentrale. Dat duurt doorgaans twintig uur, maar omdat de nieuwe klep uit gebreid moest worden getest, nam de procedure meer tijd in beslag. Moeilijk hoor, het nieuwe computersysteem, dat de werknemers van een kantoor te Goes is opgedrongen. En interessant. Want er worden rollen omgedraaid. Eén der senioren die zich tot nu toe van koffie liet voorzien zonder ooit zelf de automaat te bezoeken, kwam er al snel achter dat hij sterk afhanke lijk is van de kennis, het in zicht en de hulp van een jon gere collega. Die leert hem nu geduldig welke knopjes moe ten worden ingedrukt om de computer naar zin en genoe gen te laten functioneren. Het wil best lukken. De man op jaren krijgt de bediening van het koffiezetapparaat steeds beter in de vingers. In discotheek Joy in Cadzand-Bad wordt Fatin Nasr uit Cad- zand een gelukkig nieuwjaar gewenst door Kent Verduin uit Aardenburg. foto Peter Nicolai door Jan Jansen TERNEUZEN - Hoewel po litie, brandweer en ambulan ce er handenvol werk aan hadden, is de j aarwisseling in Zeeuws-Vlaanderen tame lijk rustig verlopen. Vreug devuren en verkeerd gericht vuurwerk bezorgden met na me de brandweer wel een drukke nacht. In Sas van Gent brandde een schuurtje aan de Irenestraat volledig uit. Hetzelfde lot was een auto in de Smaragd- boog in Terneuzen beschoren toen een vuurpijl door een rooster in de motorkap viel. In dezelfde wijk was de brandweer alert bi] een vreugdevuur aan de Jazzsin- gel. Door vuurwerk werden ver der de ruiten vernield van een sportzaal in Axel. In plaatsen die een reputatie hebben om het nieuwjaars- rumoer, bleef het rustig. In Zeeuws-Vlaanderen was er bijvoorbeeld amper een wanklank in dorpen als Hoek en Zaamslag.Aan de over kant gold dat voor het be ruchte Arnemuiden waar een paar jaar geleden nog op stootjes plaatsvonden met de politie als voornaamste slachtoffer. Preventie is vol gens politiewoordvoerder Alwin Don het toverwoord. In beruchte platen is rond de jaarwisseling veel politie op de been. Dat schrikt eventue le raddraaiers af. Contact „En verder zijn we in het voortraject nadrukkelijk aanwezig. We maken contact met jongelui, kletsen er wat mee. Zo word je bijna deel van de groep. Dat werkt heel anders dan wanneer je alleen 's nachts je gezicht laat zten en direct wordt bekogeld met vuurwerk zo gauw je aan komt rijden." Don deed zelf in de nieuw jaarsnacht een rondje Zee land en vond het op straat opvallend rustig. Dat er een snijdende wind stond, heeft daar volgens hem toe bijge dragen. vrijdag 2 januari 2004 rJan Jansen Idith Ramakers tNEUZEN - De schepen met io die zijn afgemeerd in de laalzone en Vlissingen-Oost ,n onder voortdurend toe- it. Op veilige afstand zijn af- ingen geplaatst, een parti er bewakingsbedrijf houdt Dcaties in de gaten en op ge- e tijden wordt de lading be- isterd. tegen te kunnen en willen hou den. „Maar mag dit voortaan wel in goed overleg gebeuren..." Het gaat om het afval van een recente, grote cacaobrand in het Noord-Hollandse Wormer. Der tig binnenvaartschepen vervoe ren de troep naar Zeeland, de helft naar het Sloegebiedde an dere helft naar de Kanaalzone. In Zeeuws-Vlaanderen zijn in middels al zeven schepen gear riveerd. Een is er gelost, drie lig gen te wachten bij de Axelse Sassing en nog eens drie in de Autrichehaven bij Sluiskil. De bedoeling is dat het lossen van daag, vrijdag, doorgaat. Het goedje wordt gedumpt in de Koegorspolder. Er ontstond ophef over toen dinsdag op een van de schepen een brandje uitbrak. Metingen van de brandweer wezen uit dat het gehalte koolmonoxide aan boord veel te hoog was. Op dat moment werden de autoriteiten, waaronder het gemeentebe stuur van Terneuzen wel ge waarschuwd. Inmiddels liggen er ook lijntjes tussen de twee provincies, met de gemeente Wormer en met de rederijMaar dat is te laat, vindt Lonink.,Het is de vraag of je dit gesleep moet willen en in ieder geval hadden wij het moeten weten. Zo lijkt het erop dat be drijven winst maken, maar hun verantwoordelijkheid afschui ven op de maatschappij. Wij moeten instanties en diensten inzetten. Dit kost ons geld." Piet Heinkade De bemanning mag niet aan boord blijven, omdat langdurig verblijf in de buurt van de dam pen schadelijk voor de gezond heid is. Volgens K. Hamelink van de Stadsgwestelijke brand weer wilde drie schippers wil den bij de Piet Heinkade in hart- je Vlissingen aanleggen. Dat is volgens hem vragen om proble men. „Want dit spul kan beter niet in de buurt van een woon wijk worden opgeslagen." De schippers werden weggestuurd naar het Sloegebied. Rond 5 ja nuari moeten alle schepen ge lost zijn. In het Sloegebied wor den de schepen gelost door firma Hoondert uit 's-Heeren- hoek. -De Terneuzense fractie neemt de tijd voor nnden van een opvolger van louder J. Luijcks. lat Luijcks heeft aangege- tot eind januari de lopende ;n van zijn portefeuille te irtigen, is er geen reden om overhaast besluit te nemen, It CD A-fractievoorzitter R. gaan op ons gemak inven- wat de mogelijkheden en zullen vervolgens rustig doorlopen. We onze nieuwe wethouder op 22 januari voor de Omdat we dan drie weken hebben, hoe- nu geen overhaaste be ing te nemen", betoogt Jgeman. Door de sneeuw naar het koude Noordzeewater bij 't Halve Maentje. door Wilma Valk BRESKENS - Het eerste lus trum van de nieuwjaarsduik in Breskens trok ruim zeventig zwemmers naar strandpavil joen 't Halve Maentje en vele tientallen kijkers. „Een groot succes," aldus initiatiefnemer zich ruim veertig deelnemers aangemeld en was er dit j aar een extra prijs voor het origineelste pak voor bij de onderdompe ling: „De nieuwjaarsduik was in 2000 een idee van de WHT surf club hier in Cadzand," wist Jur- gen de Jonge. „Voor het eerst dit jaar hebben we nu een prijs uitgereikt. Er waren heel wat aparte badpak ken, van een string met knotje tot Bellaberen, maar de eerste prijs was voor een familie ijsbe ren. Een echtpaar met twee kin deren ging geheel verkleed als ijsbeer het water in. Ze mogen van ons een pizza naar keuze gaan eten en la-ij gen er een fles champagne bij." Was het in Cadzand vooral een Zeeuws-Vlaamse aangelegen heid, in Breskens bleken de deelnemers internationaal te foto Peter Nicolai zijn; België, Duitsland, zelfs Brabant en Limburg waren ver tegenwoordigd. Ed en Jurgen zijn ervan over tuigd, dat de Nieuwjaarsduik in West Zeeuws-Vlaanderen nog jaren doorgaat. door Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - De problemen met het leerlingenvervoer in Zeeuws-Vlaanderen blijven voortduren. Het bestuur van het collectief vervoer Zeeuws- Vlaanderen (de gemeenten) en de vervoerder (Regie bv) mogen dan beloofd hebben klachten serieus te nemen en waar moge lijk verbeteringen in het vervoer aan te brengen; de klachten commissie collectief -en leerlin genvervoer hecht daar weinig waarde meer aan. In een gesprek heeft voorzitter Ed de Hoogd. „Het begon als grapje bij de viering van nieuw jaar 2000 en is al niet meer weg te denken." Ed is ieder jaar weer een van de vaste deelnemers. Ko Ooster ling en Jan Fremouw uit Bres kens horen ook bij de harde kern die al sinds het eerste jaar deel neemt aan deze stunt. „Het was wel koud dit jaar," zuchtten de deelnemers. „Het was laag wa ter en het lopen door de sneeuw maakte het extra zwaar." Voor de duik gingen alle deelnemers even op de foto voor de collage die Ed ieder jaar weer maakt en die iedereen later toegestuurd krijgt. Na de douche en aankle den was er heerlij ke warme erw tensoep. Cadzand Snert was er ook in Cadzand- Bad waar bij strandpaviljoen De Zeemeeuw de jaarlijkse duik werd gehouden. Hier hadden Advertentie J. Meijer van de klachtencom missie het dagelij ks bestuur van het CW laten weten dat binnen de commissie 'een gevoel van machteloosheid overheerst'. Volgens de voorzitter nemen de klachten over het leerlingenver voer weliswaar af, maar komt dit vooral omdat mensen het hebben opgegeven om een klacht in te dienen. Veel ouders vinden dat de klachten over de vervoersproblemen van hun kinderen niet serieus genomen worden, vervolgt hij. Ze kregen volgens hem een nietszeggend briefje en misstanden blijven voortduren. „Vaak worden kin deren te vroeg afgezet bij school en lopen ze zonder dat er toe zicht is rond te dolen. Even vaak worden kinderen te ver van school uit de taxi gezet." Van begeleiding door chauf feurs is volgens hem geen spra ke. „Daar komt nog bij dat binnen Regie bv een aantal chauffeurs te kennen heeft ge geven liever niet met (proble matische) kinderen te willen rij den." De directie van Regie bv erkent de problemen en wil nu toch echt maatregelen nemen. Om te beginnen worden ouders niet meer afgewinpeld met stan daardbriefjes. Ook is het de be doeling om de klachtenafhan deling te verbeteren en zullen chauffeurs nadrukkelijk ge vraagd worden behulpzaam te zijn. Omdat Regie bv ook worstelt met een (negatief) imagopro bleem wordt eveneens gedacht aan het op gezette tijden uit brengen van een nieuwsbrief. De gemeenten zullen verder be zien of de begeleiding van kin deren in de taxi's -door derden- gerealiseerd kan worden. SAS VAN GENT - Harmonie de Vereenigde Vrienden uit Sas van Gent neemt komend weekeinde deel aan een groot concours in Praag. Het HaFa (Harmonie en Fanfare-) concours vindt plaats op 3 en 4 januari. Naast de harmonie uit Sas van Gent nemen er nog drie ver enigingen deel uit Nederland, vier uit Duitsland, zes uit Tsjechië en een uit Noorwegen. De 65 leden tellende harmonie onder leiding van Kathy Kotoun neemt deel in de categorie Harmonie Hochst- stufe, de hoogste afdeling. zondag 4 januari medewerkers van de DRVKKERY wensen u een gelukkig nieuw jaar! zaterdag 3 januari 15.00-16.30 uur vrolijke Cajun muziek Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 45