Fileleed steeg flink in 2003 V2PRIJS Schone lei voor nieuwjaar Gehele Btei Bemiddeling voor drie Nederlanders in Thaise dodencel Meestal blijft het bij voornemens •10 Filehitparade Slecht en mooi weer leidden tot meer drukte op de weg innen tien jaar tok ver bod tor horeca orig jaar was ït zonnigste nds 1901 Oudej aars vereniging wil Neeltje Jacoba in beter daglicht stellen t^>oOO<2^ Viertal poogt man te vergassen Bartje is terecht 20 procent vrouwen stopt met pil Extra controle op pakketjes Spijkers best bekeken vrijdag 2 januari 2004 A2 Utrecht richting j-Hertogenbosch bij nooppunt Everdingen. A2 's-Hertogenbosch t :hting Utrecht bij knoop- jtrnt Everdingen. A9 Alkmaar richting Am- lelveen bij Haarlem-Zuid. A20 Hoek van Holland Lchting Gouda bij Rotter- am Centrum. A8 Zaandam richting imsterdam bij het Coen- 1ein. AIO De Nieuwe Meer ichting Coenplein bij de !oen tunnel. A27 Gorinchem richting ireda bij de Merwedebrug. A13 Rijswijk richting [otterdam bij Berkel en Ro- hnrijs. 4 Delft richting Amster- i bij De Nieuwe Meer. 0. tl Amsterdam richting imersfoort bij Muiden. ÏPD -door Marloes de Koning DEN HAAG - Nederlandse auto mobilisten brachten het afgelo pen jaar meer tijd doelloos ach ter het stuur door dan in 2002. De 'filedruk', de files uitgedrukt in minuten, lag in 2003 bijna zes procent hoger dan vorig jaar. Ook het aantal files nam toe. Dat blijkt uit cijfers van de Ver- keers Informatie Dienst (VID). In 2002 was het aantal fileminu ten juist flink gedaald ten op zichte van 2001. De filedruk lag toen zeven procent lager dan in V HAAG - De horeca krijgt yen tien jaar, zo niet eerder' wet een rookverbod opge- 1. „Dat is onafwendbaar", it minister Hoogervorst D) van Volksgezondheid gis- tn gezegd. >gervorst verwacht dat de Iste horecabazen op eigen ini- ief rokers uit hun zaken zul- weren. Al was het maar om e, slepende rechtszaken van erokende' niet-rokers te rkomen. „Voor de kroeg zal denk ik aankomen op een telijk verbod", zei Hooger- st. minister praat deze maand de brancheorganisatie Ko- klijke Horeca Nederland r een stappenplan om het ro- in cafés, restaurants en rtscholen op vrijwillige basis ig te dringen. Psychiatrische tenhuizen, verzorg- en ver- gghuizen en centra voor ge- idicapten hebben nog tot 1 de gelegenheid om een soort- ijk plan op te stellen. GPD N HAAG - Het jaar 2003 het zonnigste jaar in de Ne- landse geschiedenis sinds 1. Dat blijkt uit de gegevens i het KNMI. niddeld werden 2100 zon- n geteld. Het langjarig gemid- ie (over 1971-2000) ligt op 0 zonuren. andere record dat sneuvelde .at van het aantal warme da- (boven de 20 graden). Nooit der werden 116 warme dagen oteerd. Het langjarig gemid- de in ons land ligt op 77. aantal zomerse dagen (maxi- m temperatuur hoger dan 25 den) werd alleen door het r 1947 overtroffen. Toen wa- er 64, dit jaar 48. In een ge- Ideld jaaf ligt het aantal zo- rse dagen op 22. Nederland viel gemiddeld millimeter neerslag. Het gjarig gemiddelde is 797 mil- eter. De grootste hoeveelheid 1 dit jaar in Marknesse (754 limeter). GPD het jaar daarvoor. In 2003 steeg ook het aantal files met ruim duizend tot 33.977. De oorzaak van de ellende is vol gens de VID het weer. In de eer ste maanden van het jaar zorgde neerslag voor zware spitsen. Maar ook het goede zomerweer pakte slecht uit voor de drukte op de weg. Dit jaar was het aan tal fileminuten door vakanties en andere uitstapjes bijna twee keer zo hoog. Ruim zes procent van de filedruk werd veroor zaakt door wegwerkzaamheden. Dat is iets meer dan in 2002. Het was in 2003 het drukst op de weg op 6 januari om kwart voor negen. Op dat moment ston den er 63 files, met een totale lengte van 513 kilometer. Op 24 november stonden de meeste fi les tegelijk, namelijk 72. De ge middelde file was bijna vier kilo meter lang. De langste file stond op de A12 tussen Reeuwijk en Bunnik: 39,3 kilometer. Weggebruikers van de Al 6 rich ting Breda, tussen 's-Graven- deel en de Moerdijkbrug hadden in 2003 de meeste kans om in de file terecht te komen. Absolute koploper in de file-overzichten is in minuten ge meten echter nog altijd het knooppunt Everdingen, hoewel de druk daar wel iets is gedaald ten opzichte van 2002. In de rich ting Utrecht brengt sinds okto ber 2002 een spitsstrook enige verlichting voor de duizenden automobilisten die dagelijks vaststaan in de ergste file van Nederland. De belangrijkste verschuivingen in de filehitparade worden ver oorzaakt door wegwerkzaamhe den. Het werd daardoor druk ker op de A2 richting Maas tricht bij de Hogt, op de A28 bij Amersfoort en op de A12 rich ting Utrecht bij knooppunt De Meern. Bij het knooppunt Gorin chem op de A27 richting Breda werd het juist rustiger, omdat het werk daar klaar is. Dat gold ook voor de A 7 bij Joure. A5 De VID verwacht dat de A9 bij Haarlem-Zuid volgend jaar uit de kopgroep verdwijnt, door de opening van de nieuwe A5. De drukte bij het Kleinpolderplein trekt weer aan. Na de instelling van een 80-kilometerzone had die zich verplaatst naar Berkel en Rodenrijs. GPD Oudejaarsvereniging Vrijstaat Folgeren heeft de Neeltje Jacoba in een tuin bij een hotel in De Folgeren bij Drachten geplaatst. van onze redactie binnenland DE FOLGEREN - Oudejaarsver eniging Vrijstaat Folgeren uit het Friese, dorpje De Folgeren nabij Drachten heeft gisteren rond 08.30 uur de Neeltje Jaco ba onthuld. De boot die afgelo- (Advertentie) WINTERCOLLECTIE (m.u.v. mantels jacks) manE pen jaar in het nieuws kwam als voormalige ontmoetingsplaats van Mabel Wisse Smit en oud-ei genaar en topcrimineel Klaas Bruinsma, verdween ongeveer twee weken geleden uit de ha ven van Enkhuizen. „De Neeltje was de afgelopen maanden nummer één in het nieuws. En daar gaan wij altijd voor bij onze nieuwjaarsstunt", aldus een woordvoerder van Vrijstaat Folgeren. Met de nieuwjaarsstunt wil de vereni ging de voormalige reddings boot huldigen en weer in een goed daglicht stellen. „De boot is gemaakt om levens te redden, niet om als onderdeel van een schandaal te dienen", zo legt de woordvoerder uit. De Neeltje Jacoba is de afgelo pen dagen verborgen gehouden 'ergens' in het Friese dorpje. De boot is voor de gelegenheid op een oplegger van een vracht wagen getakeld en was de hele dag te bezichtigen voor Hotel Vreewijk in De Folgeren. Veertigduizend mensen hebben op nieuwjaarsdag een kijkje ge nomen bij de Neeltje Jacoba. foto ANP Volgens een woordvoerder was het 'onvoorstelbaar druk'. „Veel drukker dan andere jaren." De oudejaarsvereniging presen teert dit jaar al weer haar 41ste stunt. Eerder ontvreemdden de leden onder meer een straaljager en de ambtszetel van de commissa ris van de koningin van Fries land. ANP walstraat 199 vlissingen ve-ra-TEL 's... WAT <?A dU doem van onze redactie binnenland DEN HAAG - We sluiten feestend een jaar af, schieten voor vijftig miljoen euro smog de lucht in en kijken daarna nederig het nieuwe jaar in. Calvinisme is niet uit de Ne derlandse volksaard te krijgen: we zullen ons leven beteren. Wat gaan enkele bekende Nederlanders veranderen en wat hopen ze dat voor iedereen verandert. Johan Derksen, hoofdredacteur van Voetbal International: „Ik hoop op vrede, maar dat vind ik onzinnig. Gezien de huidige situatie .in de wereld is er ook weinig kans op." De te gendraadse hoofdredacteur van Voetbal In ternational (VI) heeft zelf geen goede voor nemens of het moet zijn dat hij op de oude voet verder gaat. „Ik blijf gewoon roken en sporten. Heel veel mensen weten niet dat ik iedere dag om zes uur opsta om tien kilome ter hard te lopen en daarna nog twintig kilo meter te fietsen. Ik vind dat ik mij de rest van de dag dan kan permitteren sigaren te roken." Derksen kijkt erg uit naar het EK voetbal in Portugal. „Ik hoop dat Neder land kampioen wordt, dan worden er name lijk heel veel VI's verkocht." Ex-roddelkoningin Hummie van de Tonne- kreek: „Ik heb me voorgenomen om nooit meer te reageren op gekke dingen in de pers." De 'Big Mother' van Endemol zou overspannen thuiszitten sinds het tv-pro- gramma Masterplan mislukte. „Niets van waar. Ik ben gewoon verhuisd en heb daar om vrije dagen opgenomen." De programma maakster hoopt in het nieuwe jaar meer tijd vrij te maken voor haar kinderen. „Ze heb ben een zwaar ongeluk gehad Ik ga me komend jaar overal mee bemoeien, of de kinderen het nu leuk vinden of niet. Gewoon lekker moederen." Ze weet nog niet wat komend tv-seizoen haar brengt, maar het is wel zeker dat ze weer een programma gaat maken. Dominee Hans Visser van de Rotterdamse Pauluskerk: „Ik hoop dat we een uitweg vin den voor de vluchtelingen die buiten het ge nerale pardon vallen. Ik ben niet blij met de ontwikkelingen ten aanzien van allochto nen en kansarmen in Rotterdam. De onver draagzaamheid van de laatste tijd past niet erg bij het Erasmiaanse karakter van de stad", aldus de dominee. Tv-babe Patricia Paay: „Ik zit net als altijd vol goede voornemens", meldt de zangeres en zakenvrouw monter. La Paay ziet 'enorm uit' naar de lancering van haar collectie 'ho me- en sleepwear'. Ook gaat ze weer zingen. „Ik heb de muziek de laatste jaren enorm verwaarloosd." Ze wil 'een bijzondere deal en de cd bijvoorbeeld verkopen in pompsta tions'. Dat dit niet de meest glamoureuze plek is stoort de diva allerminst. „Als het maar verkoopt." Emile Ratelband: „Ik maak elke ochtend goede voornemens. Ik zal het nieuwe jaar Be ver zijn voor mijn vrouw, kinderen en broer. Ik ben nogal kort door de bocht." De goeroe van het positieve denken wil als hij in maart 55 wordt, honderd kilo wegen. „Er moet acht kilo af." Zijn samenwerking met het zwijgende medium Jomanda ligt ver ach ter hem. De positivist is er niet rouwig om, LEIDEN - De politie heeft de afgelopen dagen vier Leid- se mannen van 20, 22, 23 en 41 jaar aangehouden op ver denking van poging tot doodslag op een 25-jarige plaats genoot. Het viertal wilde de man vergassen, aldus justitie. Het slachtoffer werd in de nacht van zaterdag 20 op zon dag 21 december in een Leidse woning langdurig door de vier verdachten geslagen en geschopt. Hierna zetten de verdachten bij het slachtoffer een gasslang in de mond waarna zij de gaskraan opendraaiden. Het slachtoffer kwam er uiteindelijk vanaf met blauwe plekken over zijn hele lichaam. Een meningsverschil over geld zou de aan leiding zijn geweest voor de geweldpleging. ANP ZORGVLIED - Drenthe kan opgelucht ademhalen: de "ontvoerdë Bartje is terecht. Tijdens de jaarwisseling kwam de bronzen replica van het beeld tevoorschijn in het Drentse Zorgvlied. De plaatselijke oudejaarsvereni ging Tied Zat blijkt verantwoordelijk voor de "ontvoe ring". Bartje werd 5 december van zijn sokkel gelicht op zijn vaste plek in Assen. ANP DEN HAAG - Een op de vijf vrouwen overweegt te stop pen met de pil als anticonceptiemiddel. De reden is dat het ziekenfonds de pil voor vrouwen ouder dan 21 jaar sinds gisteren niet meer vergoedt. Uit een onderzoek van communicatiebureau Firm United Healthcare onder 207 pilgebruiksters en 199 huisartsen blijkt dat van de artsen 38 procent verwacht dat vrouwen op zoek gaan naar een andere vorm van anticonceptie, zo als bijvoorbeeld het condoom of overstappen op een goed kopere pil. Volgens de onderzoekers gebruikt nu 54 pro cent van de vrouwen de pil. ANP AMSTERDAM - Het post- en distributieconcern TPG con troleert de komende tijd extra op verdachte pakketjes die via het buitenland binnenkomen. De aanleiding hiervoor zijn de twee pakjes met explosieven die deze week bij Eu- rojust en Europol in Den Haag werden afgeleverd. Volgens TPG zijn de twee pakjes die in Den Haag werden afgeleverd niet via dit postbedrijf be zorgd. ANP HILVERSUM - Spijkers Jaaroverzicht (Vara) is met 3,5 miljoen kijkers en een kijktijdaandeel van 46 procent het best bekeken televisieprogramma van Oudejaarsavond. De Oudejaarsconference van Lebbis en Jansen (Vara) trok met 1,9 miljoen kijkers en een kijktijdaandeel van 29 procent meer kijkers dan vorig jaar. De herhaling werd "s nachts door 600.000 Nederlan ders bekeken. Rond middernacht kwamen vrijwel alle zenders met muziekprogrammas. Er werd het meest gekeken naar het Top 2000 Concert (NPS) op Nederland 3. ANP door Marloes de Koning DEN HAAG - Oud-minister H. van den Broek heeft deze week in Thailand vermoedelijk gratie gevraagd voor de drie Neder landse gevangenen die tot de doodstraf zijn veroordeeld. Zij komen niet voor uitlevering in aanmerking als een uitwisse lingsverdrag voor gevangenen wordt gesloten tussen Neder land en Thailand. De Thaise krant Bangkok Post meldde op gezag van minister Suriakart Sathirathai van Bui tenlandse Zaken dat Van den Broek om koninklijke gratie had gevraagd. Buitenlandse Zaken in Den Haag wilde niet antwoorden op de vraag of en zo ja voor welke gevangenen mogelijk om gratie is gevraagd. De besprekingen met Thailand zijn daarvoor ook te delicaat. Den Haag en Bang kok willen zo snel mogelijk tot overeenstemming komen om het staatsbezoek van koningin Bea trix, dat op 19 januari begint, niet te belasten met het gevoeli ge dossier van de vijftien in Thailand opgesloten Nederlan ders. Een uitwisselingsverdrag 4 biedt de mogelijkheid om gevan- genen na een bepaalde tijd hun istraf in eigen land te laten uitzit ten. In Thailand zijn drie Nederlan ders terdoodveroordeeld. Van twee van hen zijn de namen be kend. Het gaat om Edy Tang (25) en Li Yang (25), twee Chine se Nederlanders uit Rotterdam. Op 3 april 2003 kregen zij de doodstraf. Ze zitten tot hun von nis wordt voltrokken in de do dencel van de Bang Kwang-ge- vangenis bij Bangkok. GPD illustratie Ruben L. Oppenheimer/GPD want tegen wil en dank ontpopte hij zich tot woordvoerder van het healende fenomeen. „Op het laatst was ik meer medium dan zij." Ratelband werkt aan een nieuw boek waar als vanouds optimisme en energie uit spatten. Het motto: „Belangrijker dan wel gemoed opstaan is tevreden naar bed gaan. Aan het eind van de dag trots zijn op jezelf, omdat je iets hebt weggeven van je geld, lief de of macht." Politicus Wouter Bos: „Ik kan er niet om heen dat de grootste verandering voor mij dit jaar is dat ik vader word. Wij hopen er samen het beste van te maken," Minstens zo nieuwsgierig is Bos naar de ma nier waarop de bevolking zal reageren op wat hij noemt het snoeiharde kabinetsbe leid. „Al die maatregelen zijn nu nog pa pier, maar de mensen gaan het in 2004 echt voelen. Ik ben heel benieuwd of dat gaat lei den tot onrust en ontevredenheid. Mijn taak is dan natuurlijk vooral om duidelijk te ma ken dat er alternatieven zijn." Bos is niet van plan zijn stijl van oppositie voeren naar aanleiding van recente kritiek te verande ren. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Zo'n 950.000 Nederlanders hebben oudejaarsnacht, gecombi neerd met een oliebol en laat ste slok champagne, hun ultie me sigaret opgestoken. Vol gens Stivoro ontbreekt het niet aan goede moed, maar zal het leeuwendeel vroeger of later dit jaar weer gaan ro ken. Na een half jaar is een op de drie goede voornemens ge lukt, zegt de Groningse psy choloog Jannet de Jonge. Zij volgde 92 mensen die zich een jaar geleden van alles hadden voorgenomen: afvallen, meer bewegen, gezonder eten, stop pen met roken of drinken, goe de daden verrichten. Bij 33 procent van de 92 mensen was het voornemen totaal mis lukt, terwijl de resterende groep de plannen nog niet had gerealiseerd maar nog al tijd hoopte dat het zou gaan lukken. Volgens De Jonge is eenderde helemaal niet zo'n slechte sco re. Uit Canadees onderzoek blijkt dat een kwart van de mensen met goede voorne mens al na een week opgeeft. Vier van de vijf mensen die stoppen met roken steken bin nen een jaar weer een sigaret op. Het grootste probleem is dat stoppen met roken of drinken een absoluut streven is. Wie één borrel pakt of sigaretje rookt heeft de afspraak met zichzelf al geschonden. Gemakkelijker zijn de min der absolute voornemens. Wie honderd kilo weegt en wil afvallen hoeft natuurlijk niet meteen te dalen naar zes tig kilo. Datzelfde geldt voor wie nu eindelijk eens de tijd wil ne men om een instrument te le ren spelen of een deeltijdstu die te gaan doen. Je kunt les sen volgen, zonder direct te hoeven streven naar het con certpodium of een lectoraat. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3