binden gastgezinnen taaie klus Goh, heb je daar ook al verstand van Vernielers betrapt Man botst op politieauto Politie pakt rijbewijs af Gereedschapskar gestolen Politie zoekt getuigen ongeval Dronken chauffeur maakt brokken Kerncentrale produceert weer weekenddiensten Kampioenschappen hulp aan drenkelingen uropa Kinderhulp bezorgt jaarlijks 3000 kansarme kinderen vakantie (elaar ishandeld Hulst igenda De maakbaarheid van Schouwen-Duiveland SEROOSKERKE - Op deN59 ter hoogte van Serooskerkezijn in de nacht van woensdag op donderdag rond vijf uur, twee jongens (15 en 16 jaar) betrapt die probeerden een flitspaal te vernielen. De jongens, beiden afkomstig uit de gemeente Schouwen-Duiveland, zijn meegenomen naar het bureau. WESTKAPELLE - Een 36-jarige automobilist uit de ge meente Veere is in de nacht van dinsdag op woensdag in be schonken toestand tegen een politieauto aangereden. Hij kon direct zijn rijbewijs inleveren. De man kreeg om 1.40 uur een stopteken van de politieauto toen hij bij het achteruit rijden een bloemperkje inreed. De automobilist reageerde niet, reed vooruit en vervolgens weer achteruit tegen de stilstaande politieauto. Beide wagens raakten beschadigd. Uit een ademanalyse bleek dat hij meer dan 2,5 maal te veel had gedronken. ARNEMUIDEN - De politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag het rijbewijs ingenomen van een 31-jarige automo bilist uit het Belgische Herselt. De man werd om kwart voor vier gecontroleerd op de A58 ter hoogte van Arnemuiden op rijden onder invloed. Uit een ademanalyse bleek dat hij meer dan 2,5 maal te veel had gedronken. De Belg kreeg een dag vaarding en moest zijn rijbewijs inleveren. VLISSINGEN - Uit een schuur aan de Bonedijkestraat in Vlissingen is in de nacht van dinsdag op woensdag een ge reedschapskar vol gereedschap gestolen. De bewoner mist onder meer een boormachine, diverse sleutels, hamers en een waterpomptang. Het totale schadebedrag is onbekend. VLISSINGEN - De politie is op zoek naar getuigen van een ongeval op de A58 bij Vlissingen. Daarbij belandde dinsdag avond om tien over elf een 22-jarige Vlissinger met zijn auto in de sloot. De man is samen met een 14-jarige Middelburgse inzittende met onbekende verwondingen overgebracht naar het ziekenhuis. De man reed over de rijksweg in de richting van Vlissingen. Voor hem reed een taxi in het midden van de weg. De Vlissin ger wilde links inhalen, maar op dat moment stuurde ook de taxi naar links. De Vlissinger week uit naar rechts en remde af om de taxi te ontwijken. Door die manoeuvre belandde hij in de sloot. Diverse getuigen hebben tegenover de politie verklaard dat ook zij door de taxi met hoge snelheid waren ingehaald en gesneden. Buiten deze getuigen is de politie ook op zoek naar personen of automobilisten die ook iets heb ben gezien. Zij worden verzocht contact op te nemen met de politie. KWADENDAMME - Teveel drank deed een 46-jarige inwo ner van Borsele woensdagavond op de Quistkotsedijk in Kwadendamme frontaal inrijden op een geparkeerde auto. Met verwondingen aan het hoofd moest de automobilist naar het ziekenhuis in Goes worden gebracht. Zowel zijn eigen au to als de geparkeerde raakte zwaar beschadigd. BORSSELE - De kernenergie centrale Borssele is weer in be drijf genomen. Na een opstart procedure die ruim 24 uur in beslag nam, levert de centrale vanaf gistermorgen half acht weer elektriciteit aan het lande lijke net. De nucleaire stroom- fabriek lag sinds maandag stil nadat een storing in een klep was geconstateerd. Om de klep, die is bedoeld om een te hoge druk in het nucleaire gedeelte van de centrale te ont lasten, te kunnen vervangen, moest de reactor worden stilge legd. Bij de splijtstofwisseling/ onderhoudsbeurt van enkele maanden geleden is de bewuste drukontlastklep in de plaats van een ander exemplaar ge monteerd. De revisie van de ou de stond voor begin dit jaar op het programma. Alle onderde len ervoor waren al binnen, ze moesten alleen nog worden sa mengesteld. Omdat daar op moest worden gewacht, duurde het verhelpen van de storing langer dan kerncentrale-ex ploitant EPZ had voorzien. zaterdag 3 en zondag 4 januari 2004 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot8.00 uur, in weekeinde of tijdens feestdagen) Tandartsen Schou wen-Duiveland Spreekuur 16.30 -17.00 uur. tel. 06-53737162 Apotheken Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30 -17.30 uur. Zo. van 12.00- 12.30 uuren 18.00-18.30 uur. Oosterschelde Thuiszorg Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 249111. Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Dui veland voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. Advertentie Kees den Herder keesdenherder.nl Noordweg 1 25, Serooskerke, 0118-593030 vrijdag 2 januari 2004 irAb van der Sluis BSINGEN - In het Vrijburg- te Vlissingen worden mor de Nationale Kampioen- appen Eerste Hulp aan nkelingen (EHaD) gehou- Tijdens deze wedstrijd sten de deelnemende teams 'aen een bepaalde tijd een on- al in het water oplossen en 'ite hulp verlenen aan de Nkelingen. De wedstrijd is georganiseerd door Reddingbrigades Neder land in samenwerking met de dr A. Stavermanbrigade uit Vlis singen, die dit jaar haar tachtig jarig bestaan viert. Eenentwin tig teams van verschillende Nederlandse reddingbrigades hebben zich ingeschreven. Het kampioenschap begint om 12.30 uuren eindigt rond 16 uur. Publiek kan vanaf de tribune zien hoe de reddingsactie in haar werk gaat. Tijdens de reddingsactie, die maximaal vier minuten mag du ren, moet een team de slachtof fers kundig op de kant zien te krijgen. Vervolgens moeten de drenkelingen een goede verzor ging krijgen en hulpverlenende instanties gewaarschuwd wor den. Het team dat dit het beste en het snelste doet, wint. Er kan een prijs worden gewonnen voor het hele team, het leiderschap en voor reanimatie. Ter gelegenheid van het tachtig- jarig bestaan van de dr A. Sta vermanbrigade worden de wedstrijden in het nieuwe Vrij- burgbad gehouden. Begin april vindt op die locatie ook het Ne derlands Kampioenschap Zwemmend Redden voor junio- ren en senioren plaats. De dr A. Stavermanbrigade is op 18 juli 1924 opgericht door H. Bode en dr. A. Staverman. In Vlissingen waren er in die tijd nog veel verdrinkingsgevallen. Tegenwoordig beschikken de brigades over moderne hulp middelen, zoals reddingsboten en helicopters en hart-defibril- lators. Leden en instructeurs van de Vlissingse brigade helpen mee bij de beveiliging van di verse evenementen, ze doen mee aan internationale wed strijden en veel leden zijn styand wacht. edactie chouwen-duiveland 23a )3Stbus 80 AB zierikzee él: (0111) 454647 ax: (0111)454657 [mail: redzzee@pzc.nl jarcel Modde (chef) iet Kleemans amke van Loon li Pankow Soesman pdy Boogert (sport) redactie 28 31 AA goes 3l: (0113) 315500 ix: (0113)315669 ■mail: redactie@pzc.nl iternet Ww.pzc.nl mail: web@pzc.nl maandag t/m vijdag gedu- de openingstijden; 12.00 uur "irPiet Kleemans t' RKWERVE - Het vinden van 'tgezinnen wordt voor Euro- 'Ünderhulp een steeds lasti- klus. De organisatie pro- rt kansarme kinderen uit opa in Nederland een onbe- jde vakantie te bieden, maar Vijl het aantal kansarme deren groeit slinkt de groep ^oudergezinnen. Kinderhulp werd in opgericht. In de 42 jaar van ibestaan van de organisatie den naar schatting totaal |00 kinderen uit de arme wij- 'van Parijs, de door bruin- ^lmijnen vervuilde delen van l!tsland of de achterbuurten r-Londen, Hannover en grote ten in Nederland gastvrij ferdak bij duizenden Neder- 'Ise gastgezinnen, biedt Europa Kinder- op die manier zo'n 3000 een vakantie aan. In brengen jaarlijks ge held 150 kansarme kinde de vakantie door bij onge- 130 gastgezinnen. Elk jaar Ier haakt, zegt secretaris /ermaire van Regio Zeeland Europa Kinderhulp, onge- eenderde van de gast innen af. Hetgeen inhoudt Europa Kinderhulp elk jaar [•r op zoek moet naar nieuwe ^gezinnen. Geen geringe op- legt uit dat steeds vrouwen een baan hebben lerhalve maar een paar we- jper jaar vakantie. Om dan is die paar weken een extra in huis te nemen wordt een aantal als een te zware »T - Een 19-jarige inwoner Axel is gisterochtend rond 0 uur in een café aan het aelis de Vosplein in Hulst klap op zijn oog van een on- ide man. de drukte ontstond geduw, hij hierover iets zei tegen [roepje, kreeg hij even later :en van hen een klap op zijn Hij is naar een huisartsen- in Temeuzen gegaan waar [bloedend oog werd behan- \REEKACTIVITEITEN iH-HAAMSTEDE - Waterleiding- (station, 13.30 uur: Start excursie 'enduinen; :EE - Parkeerterrein bij Lidl, 18.30 Start lampïonoptocht met aanslui- (rerstboomverbranding. Het zicht op de polder en het silhouet van Zierikzee moeten bewaard blijven, vindt landschapsarchitect Jan Harman van den Hamer. door Inge Heuff ZIERIKZEE - Bij de inrichting van de openbare ruimte wordt steeds vaker het belang ingezien van een architect die ge specialiseerd is in landschapsinrichting. Toch gebeurt dit naar de smaak van Jan Harman van den Hamer, directeur van Partitio tuin- en landschapsarchitectuur in Zierikzee, nog te weinig en ook vaak te laat in het traject. „Er wordt onvoldoen de gelet op de landschappelijke inpas sing en de gevolgen van bepaalde be leidsbeslissingen op ruimtelijk gebied." Partitio werkt door heel Nederland voor zowel particulieren als instellingen, be drijven en overheden. Maar voor Schou wen-Duiveland heeft Van den Hamer een zwak. Het is vooral de landschappelijke diversiteit van het voormalige eiland die hem aantrekt: „Heel Nederland is inmid dels door de mens aangelegd. Maar Schouwen-Duiveland is als maakbaar landschap daarvan wel een heel mooi ex ponent. Je kunt goed zien hoe het zich heeft ontwikkeld. De Kop van Schouwen met de oude duinen en het honderd jaar jonge bos, de oude, kleinschalige polders rond Dreischor en de nieuwe, open struc tuur die rond de Delingsdijk is ontstaan door de sterke herverkaveling na de wa tersnoodramp en de schaalvergroting binnen de landbouw. En als laatste, de grote natuurontwikkeling rond Mori- aanshoofd als onderdeel van Plan Ture luur. Dat is de eerste plek in Nederland geweest waar door ruilverkaveling zo'n groot natuurgebied is ontstaan. Alleen is er niet nagedacht over de infrastructuur. Die N57 is natuurlijk een vlag op een modderschuit." Toch zou Van den Hamer die weg willen laten liggen als aandenken aan de maak baarheid van deze natuur. „De afvalberg ligt er ook als relict van vroeger. Die moet je dus ook niet wegstoppen achter bos schages zoals eerst het plan was. De hel lingen van die hoop zijn gelijk aan de dij ken, daar valt alles mooi mee samen." Waterloop Het herstel van oude waterlopen, spreekt Van den Hamer al jaren aan. Ooit heeft hij nog een plan bij de toenmalige wet houder Veerhoek ingediend om de ver binding Dijkwater-Sas te herstellen. „Je zou waterberging moeten koppelen aan natuurbeheer en recreatie om inkomsten te genereren voor het herstel van bijvoor beeld deze oude waterloop. Als je het slo- tenpatroon van het Dijk water volgt naar het Sas in Zierikzee en dit verbreedt, ver hoog je de waterberging zonder dat dit ten koste gaat van grote stukken land bouwgrond. Leg er een mooi fiets- en wandelpad langs en je hebt een op de his torie gebaseerde en gevarieerde recrea tieve route bij." Wat de landschapsarchitect zeer stoort, is dat het beheer niet overal meegroeit met de ontwikkeling van natuurwaar den. Het intensief maaien van de bermen met de grove klepelmaaiers waarmee ook de heggen gesnoeid worden, is hem een doorn in het oog. De heggen zien er niet uit na zo'n behandeling. Kijk eens hoe Engeland zijn beroemde heggen weet te onderhouden." De vier entrees van Schouwen-Duive land mogen in vrijwel alle gevallen op de schop van de landschapsarchitect. Het kenmerkende landschap van het eiland zou bij het oprijden direct duidelijkmoe- ten worden. Bij Scharendijke, met zijn 'bovenmodale wegenknooppunt' aan het eind van de Brouwersdam, zou een ver eenvoudiging van deze infrastructuur - in combinatie met een verbreding van de duinen - de landschappelijke eigenheid van dat gebied eer aan doen. „Dan kun nen ze meteen eindelijk eens de fiets- en voetgangersroutes realiseren." Bij het aanrijden vanaf de Oosterscheldekering is deze eigenheid wél duidelij k, al zou het doortrekken van de N57 dit nog meer be- foto Marijke Folkertsma nadrukken. „Bij Bruinisse valt niet veel meer te verwezenlijken van het open, kleinschalige landschap dat daar zo ken merkend is. Anders is dat bij de Zeeland- brug. Daar heb je een mooi zicht op de polder en het silhouet van Zierikzee. Dat zou bewaard moeten blijven." Van den Hamer maakt zich zorgen over de toekomst van deze aanrijroute. „Ik ben niet tegen bedrijventerreinen maar dat nieuwe bedrijvenpark is, landschap pelijk gezien, geen goed plan. Weer een nieuw bebouwd gebiedje, dat zonder ge- biedsvisie wordt ontwikkeld. De kanto ren en showrooms komen veel te dicht langs de weg te staan, waardoor je het sil houet van Zierikzee verliest. Op de Weg naar de Val ontstaat verkokering omdat je aan de andere kant van de weg een dijk hebt. Van openheid is geen sprake meer. Je kunt het goed vergelij ken met wat er in Nieuwerkerk is gebeurd. Vroeger reed je daarlangs enerzijds het dorp, anderzijds het landschap. Tegenwoordig lijkt alles veel smaller en onoverzichtelijker." Een alternatief zou zijn het bedrijvenpark langs de Straalweg in de Zuidernieuw- landpolder aan te leggen. „Dan behoud je de openheid, zicht op Zierikzee, terwijl het industrieterrein aan de andere kant van de Straalweg achter de bebouwing van de kantoren verdwijnt." belasting ervaren. „Het wordt steeds moeilijker moeders te vinden die de hele dag thuis zij n Onze ervaring is wel dat de ge zinnen die een kansarm kind in huis nemen dat vaak ervaren als een verrijking van het gezin." Er komen steeds meer kansarme kinderen. Dat heeft volgens Vermaire te maken met allerlei omstandigheden. Het groeiend aantal echtscheidingen is een belangrijke factor, maar ook de invloed van de economische re cessie. „Veel Franse kinderen zijn slachtoffer van de grote werkloosheid in bepaalde delen van het land. Op sommige plaatsen - bijvoorbeeld rond Lille - heerst armoede. De kin deren daar hebben echt hele maal niets." Veilig Om het lot van die kinderen iets te verzachten probeert Europa Kinderhulp elk jaar weer vol doende gastoudergezinnen te vinden om zoveel mogelijk kin deren even uit de ellende te ha len en ze een onbezorgde vakan tie in Nederland te bieden. Aan gasthouders worden eisen ge steld. Vermaire: „Wij gaan niet zomaar met iedereen in zee. We moeten de kinderen hier een veilige en stabiele omgeving bieden, anders komen ze van de regen in de drup." Wie meer wil weten over weten over Europa Kinderhulp en het gastouderschap kan bellen met M. Vermaire (0118-634210) of kijken op www.europakinder- hulp.nl. door René van Stee ZUIDZANDE - Alle Chinezen lijken op elkaar. Iedereen heeft ergens op de wereld wel een dubbelganger. Voor veel men sen zijn deze volkswijsheden waarheden als een koe. Anderen spreken van hardnekkige ver zinsels. Dergelijke stellingen gaan volgens deze groep scepti ci alleen op als het om eeneiige tweelingen of drielingen gaat, de plastisch chirurg moeder na tuur een handje heeft geholpen of als een blik in de spiegel wordt geworpen. Leen Wille en Guido Verdonck uit Zuidzande zijn geen familie van elkaar. Ook is er geen ver wantschap die enkele honder den jaren teruggaat. Toch wordt Verdonck, werkzaam op de af deling anesthesie van Zieken huis Zeeuws-Vlaanderen, met de regelmaat van de klok ver ward met zijn achterbuurman Wille, in het dagelijks leven wethouder van Sluis. De nage noeg identieke baard en haar dracht van beide mannen is hiervan ongetwijfeld de belang- Leen Wille (1) en Guido Verdonck. rijkste oorzaak. De persoons verwisseling levert zonder uit zondering hilarische of komi sche situaties op. Verdonck schudt de anekdotes dan ook achteloos uit zijn mouw. „Zoals die keer dat ik in het Le- deltheater in Oostburg was en foto Peter Nicolai werd aangesproken door twee mannen die het schandalig von den dat ik wel een voorstelling bezocht, maar een paar dagen eerder door vakantie niet bij een raadsvergadering kwam opda gen. Een bekende van Leen die voor de narcose op de operatie tafel lag en verbaasd tegen me zei: „Goh, heb je daar ook al ver stand van." Of dat oude vrouwtje in Zuid zande dat me tijdens het uitla ten van de hond toeriep: „Leen, de post is weer eens verkeerd be zorgd! Moet ik het bij jou in de bus doen?" Ik heb haar maar la ten begaan, maar ik moest me echt inhouden om niet in lachen uit te barsten. Ook word ik re gelmatig aangesproken door oud-leerlingen van Leen die bij mij wiskunde zouden hebben gevolgd", vertelt een gniffelen de Verdonck. Ook Leen Wille doet een duit in het zakje. „Twee weken geleden werd Guido nog aangeschoten door een man die het heel leuk vond dat zijn broer - ik dus - de tentoonstelling van de vereni ging opende waarvan hij voor zitter was. Het kwam er op neer dat hij niet wist dat we broers waren en het eigenlijk heel vreemd vond dat we verschil lende achternamen hadden. Seizoenen wieken door het jaar. Veranderend licht, wolkenpatronen... Ze tekenen voor de dynamiek buiten. En binnen? Daar moet je zelf iets aan doen. Verslepen, omzetten, soms een heleboel eruit gooien en nieuwe dingen binnen halen. Dat laatste gebeurt ook af en toe bij Kees den Herder. Dan ruimt hij op. Zoals nu. Daar kunnen anderen geweldig van profiteren. Ook u.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39