\antal inwoners neemt verder af Ijskoud water en sneeuw, maar warme choco na Jaarwisseling op Schouwen-Duiveland vooral gezellig Geldnood noopt fiZi tot pas op de plaats korting 11 \Ieer vertrekkers dan nieuwkomers voor gemeente Schouwen-Duiveland Onze keukens zijn van 2004. En die van u? Films in fiZi SieMatic zeeuwse almanak Les waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND vrijdag 2 januari 2004 lor Marcel Modde ERIKZEE - De gemeente houwen-Duiveland heeft ar aantal inwoners in 2003 Her zien dalen. Tot en met 30 cember gaf de teller 34.411 Risen aan, 86 minder dan het prgaande jaar. Het negatieve jjultaat komt voornamelijk Jbrdat er meer mensen naar el- (rs zijn vertrokken, dan dat er ;h in de gemeente nieuw heb- h gevestigd. definitieve balans wordt de- maand opgemaakt. Dan jrdt ook duidelijk welke aatsen het grootste aandeel taben gehad in de daling, zegt Iplicatiebeheerder P. van de mne van de afdeling Burger ken. Irig" jaar stonden Kerkwerve Sirjansland te boek als de botste dalers, tegenover [eischor en Zierikzee als beiende kernen. F 2002 noteerde Schouwen- öiveland ook al een afname n het inwonertal, toen met 52 bnsen. Dit in tegenstelling tot (tendens in voorgaande jaren, larin de gemeente steeds een oei liet zien. De exacte oor- ak van de ingezette daling at zich vooralsnog raden, innemelijk is dat het uitblij- ;n van grootschalige nieuw- iuw in Zierikzee een belang- Advertentie) (m.u.v, mantels jacks) de hinkel rijke rol speelt. Wat mogelijk ook meeweegt, gist Van de Pan ne, zijn economische omstan digheden. Inwoners zijn naar elders vertrokken in verband met een andere baan of studie. De daling in 2003 wordt, even als in 2002, voornamelijk in de hand gewerkt door een vertrek- overschot, zo blijkt uit het over zicht. In totaal verlieten 1192 inwoners de gemeente, tegen over 1086 nieuwkomers. Het voorgaande jaar was dat respectievelijk 1103 tegen 1058 mensen. Wel werden er het afge lopen jaar op Schouwen-Duive land meer kinderen geboren (379) dan dat er mensen overle den (359). Die aantallen liggen dicht bij de cijfers van 2002. Daarnaast verhuisden er 1836 inwoners binnen de gemeente grenzen. Op z'n vroegst eind 2005 wordt begonnen met de uitbreiding van de Zierikzeese wijken Poortambacht (11) en Noorder polder. Over een periode van acht jaar verrijzen daar zo'n duizend woningen, wat volgens schatting tussen de twee- en door Esme Soesman WESTENSCHOUWEN - Het was een kort maar desalniette min indrukwekkend moment. Onder barre omstandigheden doken gistermiddag ruim 200 'bikkels' het koude zeewater in, voor de achtste editie van de nieuwjaarsduik bij Westen- schouwen. Zij werden gadege slagen door een verrassend grote groep bewonderaars. De wind is koud en krachtig, de sneeuw - het sneeuwt voor het eerst in de geschiedenis van het Westenschouwse evenement - dwarrelt niet maar striemt. Het is 0,8 graden Celcius en het zand is er 2,1, meldt een bordje bij de stand waar die hards zich kunnen inschrijven. Het water meet 5,7 graden, maar de choco is - gelukkig - warm. Rob van Dijke uit Burgh- Haamstede beent over het strand richting startpunt, zon der ook maar een beetje ont moedigd te lijken door de kou. Samenmet zijn dochters Maaike 16) en Ilse (14) doet hij voor de derde keer mee aan het evenement. „Het is geweldig. De organisatie is goed en ieder een staat elkaar daar straks gek te maken. Dat is echt het leuke ervan.Het is een opzwe pende gebeurtenis,* zoveel is zeker. Bij het drie minutensein gaan de laatste kleren uit. De deelnemers aan de duik joelen in koor en springen eensgezind op het zand op en neer, alsof ze er op geoefend hebben. De dik Tientallen 'bikkels' trotseerden bij Westenschouwen het ijskoude water tijdens de achtste nieuwjaarsduik. foto Mechteld Jansen in de kleren gestoken toe schouwers vormen ondertus sen een erehaag dwars over strand richting zee. Ze wisse len bewonderende kreten uit, die - waarschijnlijk door de kou - niet echt uit de verf ko men als de moedige zwemmers richting vloedlijn rennen. In de zee dobbert een boot vol met oplettende medewerkers van de strandreddingsbrigade Westenschouwen, paraat om hulp te bieden. De duik is kort, de verwelkoming terug op het droge hartverwarmend. „Het had van mij nog wel langer mo gen duren", merkt Tonny Hoo- geboom (63) uit Burgh-Haam- stede op als ze kalmpjes terug loopt richting omkleedpunt. Haar eerste nieuwjaarsduik viel haar alles mee. Voorafgaand aan de start voel de ze zich een paard dat op het punt stond de race in te gaan. Iedereen raadde het haar af mee te doen, maar haar 'eigen eigenwijsheid' maakte dat ze gisteren toch aan de start ver scheen. En dat viel bepaald niet tegen, al was het alleen maar vanwege het warme ont haal. „Buitengewoon", vat ook organisator en nieuwjaarsdui ker Jeroen Rotte de duik 2004 samen. „Leuk dat zo ontzet tend veel mensen gekomen zijn om de deelnemers aan te moe digen. Het is enorm geslaagd." (Advertentie PPfMp BnRMfnn^p Sik medewerkers van de DRVKKERY wensen u een gelukkig nieuw jaar! zaterdag 3 januari 15.00-16.30 uur vrolijke zondag 4 januari Geen Koopzondag bekijk ook onze website www.drukkerijmiddelburg.nl Zierikzee luidt het nieuwe jaar in. foto Mechteld Jansen door Esme Soesman ZIERIKZEE - De jaarwisseling op Schouwen-Duiveland is rus tig verlopen. Op verschillende plaatsen werden vreugdevuren ontstoken, waarop slechts een enkele keer moest worden inge grepen. Vuurwerkslachtoffers en vechtpartijen bleven uit. Advertentie Nog voor de champagneflessen werden ontkurkt, kon de brand weer in Zierikzee en Oosterland al aan de bak. Ln Zierikzee werd rond half twaalf korte metten gemaakt met een vreugdevuur op de hoek Grevelingenstraat- /Haringvlietstraat. Rond een uur of twaalf rukte de brand weer nog een keer uit om zicht te houden op een vreugdevuur op het Havenplein. In Oosterland werd de brand gestoken in een bankstel en autobanden op de Markt. De brandweer doofde de buitenbrand om te voorkomen dat er schade zou ontstaan aan het nabijgelegen gebouw van de Rabobank. Een tweede keer dat op dezelfde plek vuur werd ont stoken, later die nacht, heeft de brandweer het gecontroleerd laten uitbranden. Door de ge ringere omvang was er geen kans op schade meer. Voor zover de vreugdevuren geen risico's voor mensen of om geving opleveren, laat de brandweer ze tijdens de jaar wisseling ongemoeid om feest vierders de kans te geven uit te razen en zo excessen te vermij den. Zo kon het gebeuren dat hier en daar gezellig werd sa mengeklit op straat, zoals rond om een vreugdevuur in de Vol- kerakstraat in Zierikzee. Ook het vuur bij sportpark Den Ho gen Blok in Zierikzee werd on gemoeid gelaten, evenals de fik op de hoek Noorddijk met de Oudestraat in Bruinisse. Dit Bruse vreugdevuur werd ge sticht op de trap van het dijkta- lud, waarbij de houten trapleu ning werd vernield. Toen de brandweer arriveerde, was die schade echter al een feit. In heel Zeeland rukte de brand weer, tot half drie 's nachts, zo'n 75 keer uit. Beschadigd De ambulancedienst in Zeeland kwam zestien keer in actie, on der meer voor vuurwerkslacht offers in Middelburg en Rilland. Op Schouwen-Duiveland vie len geen slachtoffers. Wel raak te woensdagmiddag, op oude jaarsdag, een auto beschadigd door een vuurwerkontploffing in de Zierikzeese Zuidhaven- poort. Rond een uur of een ont plofte een stuk zwaar vuurwerk tussen de muur van de poort en de auto van een 39-jarige auto mobilist uit de gemeente Schou wen-Duiveland. De man kwam vanaf de Nieuwe Haven en reed rechtsaf de Zuidhavenpoort in toen het vuurwerk ontplofte. De motor viel hierdoor uit en was niet meer aan de praat te krij gen. Ook de binnenverlichting hield het voor gezien. Stukjes losgesprongen muur veroor zaakten deukjes in de rechter zijde van de auto en er sprong een scheur in de voorruit. De da der is onbekend. Woensdag avond rond tien uur werd op de Mosselboomgaard in Zierikzee een afvalbak met vuurwerk op geblazen. Een deel van de bak kwam tegen de achterkant van een geparkeerde auto aan. In de Westhoek bleef het tijdens de jaarwisseling zeer rustig. Ook het publiek in jeugdsoos De Pul in Bruinisse beleefde een goede nacht. Vorig jaar moest de soos tijdelijk worden ontruimd in verband met een rookbom. Drie mensen kampten toen met ademhalingsproblemen. Dit jaar was alleen sprake van een rookbom buiten en een vreugde vuur op het plein voor De Pul. Of, zoals voorzitter van het jeugdbestuur Manjn van den Hoek het zegt: „Het was een heel gezellige nacht." SieMatic SC 10 9.400,- excl. montage Advertentie Ais het vuurwerk straks de lucht in gaat is uw keuken wéér een jaartje ouder. Wordt het niet eens tijd om uw keuken óók Oud Nieuw te laten vieren? Bezoek onze showroom en ontdek hoe mooi uw keuken kan zijn. Ons relatiegeschenk ligt voor u klaar: het SieMatic Keukenideeënboek. 't Liefst een SieMatic Middelburg Woonstudio Middelburg, Industrieterrein Arnestein, Grenadierweg '17a. telefoon 0118 - 62 95 22 Goes Plieger B.V. fook voor. sanitair). Nansenbaan 15, telefoon 0113 -24 64 64 Axel SieMatic Keukenstudio Van Vliet, onder dak bij Pot Woninginrichting. Nieuwendijk 89. telefoon 0115 - 56 40 70 Temeuzen BouwCenter De Hoop. Kennedylaan 32, telefoon 0115-6306 12 vierduizend nieuwe inwoners moet trekken. Projectwethou der G. van de Velde-de Wilde zei onlangs dat de grote behoefte aan nieuwbouw, aangetoond in diverse woningbouwonderzoe- ken, op Schouwen-Duiveland onverminderd is. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Gedreven door geldnood neemt filmtheater fi- Zi in Zierikzee voorlopig gas te rug. Dat is onder meer te merken aan de programmering voor ja nuari. Met het op een rij zetten van de prestaties en de onkosten over het afgelopen jaar hopen de betrokkenen meer subsidie bij de gemeente Schouwen- Duiveland los te peuteren. De huidige financiële situatie noopt initiatiefnemers Reinoud Warnaar en Petra Benschop om het aantal vertoonde titels per maand op dit moment tot twee te beperken. Tot nader bericht is ook de vertoning van kinder films op woensdagmiddagen geschrapt. Daarnaast is de ge bruikelijke folder door een een voudig stencil vervangen. War naar hoopt dat het om een tijde lijke situatie gaat, zodat het filmtheater aan het eind van het eerste kwartaal van dit jaar weer op volle kracht kan gaan draaien. Maar daar is wel extra subsidie van de gemeente Schouwen-Duiveland voor no dig. Om het college en de raad daartoe te bewegen zijn een nieuwe begroting en een inhou delijk verslag over fiZi in de maak. Afspraak Het filmtheater stond afgelopen jaar garant voor 160 filmvoor stellingen. Daarnaast vonden in het filmhuis aan de Korte No- belstraat nog eens honderd an dere activiteiten plaats, varië rend van een educatieve film van bureau Halt tot schoolver- toningen, van lezingen tot VW- wandelingen in combinatie met film. Volgens afspraak steekt de gemeente op j aarbasis om en na bij de 4500 euro in het filmthea ter. Een verzoek om ongeveer verzesvoudiging van dat be drag, zodat er ook een betaalde kracht aan de slag kan, werd eerder dit jaar afgewezen. De gemeente is absoluut niet van plan voor eventuele personeels lasten van de culturele voorzie ning op te draaien. Worden die kosten van de begroting ge schrapt, dan moet er echter als nog geld bijVolgens een eerste berekening gaat het om 13.000 in plaats van de nu ontvangen 4500 euro: 'sec voor het draaien van filmpjes'. Personeelskosten zijn niet be spreekbaar, bevestigt wethou der G. van der Salm nog maar eens. Maar mocht de subsidie buiten dat niet toereikend zijn dan moeten ze een nieuwe aan vraag indienen, schetst hij mo gelijke verdere stappen. Film theater f iZi is de wethouder best wat waard. „Maar ze zullen het moeten onderbouwen, aange ven hoe het zit. De bal ligt nu bij fiZi." Teller Duidelijk is in ieder geval dat fi Zi niet op dezelfde toer door kan gaan. Het initiëren en ontwik kelen van andere - verwante - activiteiten zal minder voortva rend kunnen worden opgepakt dan tot dusver het geval was. Die zullen ook niet meer zozeer uit de koker van de twee initia tiefnemers komen, maar zullen door een - nieuw te formeren - bestuur moeten worden opge pikt. Verantwoordelijkheden moeten - schetst Warnaar - meer gespreid gedragen worden, door bestuur en de club vrijwilligers. Maar blij ft de teller echt op 4 5 00 euro steken dan heeft dat be stuur een probleem, denkt War naar. „Dan is het natuurlijk aan het bestuur om beslissingen te nemen, maar het kan gewoon écht niet. Van al die goede wil al leen, kun je geen rekeningen be talen. Er ligt daar een mooie verantwoordelijkheid voor de raad. Er is een goede basis no dig. Het liefst structureel, zodat er ook plannen kunnen worden gemaakt voor de langere ter mijn." ZIERIKZEE - In de maand ja nuari zijn in filmtheater fiZi in Zierikzee de films Phileine zegt sorry en Swimming Pool te zien. De vertoningen zijn op vrijdag en zaterdag en beginnen om 20.30 uur. Reserveren kan via de reserveerlijn: 0111-411223. Bewaking bij cacaoschepen door Jan Jansen en Edith Ramakers TERNEUZEN - De schepen met cacao die zijn afgemeerd in de Kanaalzone en Vlissingen-Oost staan onder voortdurend toe zicht. Op veilige afstand zijn af zettingen geplaatst, een parti culier bewakingsbedrijf houdt de locaties in de gaten en op ge zette tijden wordt de lading be monsterd. Gevaar voor de volksgezond heid is er niet direct, maar me tingen op oudejaar en nieuw jaar wijzen nog steeds op een te hoog gehalte aan koolmonoxi de. Bovendien stinkt de rotten de lading niet weinig. Burgemeester J. Lonink van Terneuzen hoopt dat het lossen van de schepen vandaag van start kan gaan. „Zodra het ma teriaal is gestort, neemt het koolmonoxidegehalte snel af," weet hij. Alleen als er broei ont staat in de lading, en daarmee brandgevaar, gaat het lossen niet door. De winterse omstan digheden lijken de operatie te begunstigen. Overleg Intussen zijn nog zestien andere schepen onderweg naar Zee land en liggen er nog vijf te wachten in Wormer om de reis te aanvaarden. Lonink zegt ze niet tegen te kunnen en willen hou den. „Maar mag dit voortaan wel in goed overleg gebeuren..." Het gaat om het afval van een recente, grote cacaobrand in het Noord-Hollandse Wormer. Der tig binnenvaartschepen vervoe ren de troep naar Zeeland, de helft naar het Sloegebied, de an dere helft naar de Kanaalzone. In Zeeuws-Vlaanderen zijn in middels al zeven schepen gear riveerd. Een is er gelost, drie lig gen te wachten bij de Axelse Sassing en nog eens drie in de Autrichehaven bij Sluiskil. De bedoeling is dat het lossen van daag, vrijdag, doorgaat. Het goedje wordt gedumpt in de Koegorspolder. Er ontstond ophef over toen dinsdag op een van de schepen een brandje uitbrak. Metingen van de brandweer wezen uit dat het gehalte koolmonoxide aan boord veel te hoog was. Op dat moment werden de autoriteiten, waaronder het gemeentebe stuur van Terneuzen wel ge waarschuwd. Inmiddels liggen er ook lijntjes tussen de twee provincies, met de gemeente Wormer en met de rederijMaar dat is te laat, vindt Lonink. „Het is de vraag of je dit gesleep moet willen en in ieder geval hadden wij het moeten weten. Zo lijkt het erop dat be drijven winst maken, maar hun verantwoordelijkheid afschui ven op de maatschappij. Wij moeten instanties en diensten inzetten. Dit kost ons geld." De bemanning mag niet aan boord blijven, omdat langdurig verblijf in de buurt van de dam pen schadelijk voor de gezond heid is. Volgens K. Hamelink van de Stadsgwestelijke brand weer wilde drie schippers wil den bij de Piet Heinkade in hart je Vlissingen aanleggen. Dat is volgens hem vragen om proble men. „Want dit spul kan beter niet in de buurt van een woon wijk worden opgeslagen." De schippers werden weggestuurd naar het Sloegebied. Rond 5 ja nuari moeten alle schepen ge lost zijn. Moeilijk hoor, het nieuwe computersysteem, dat de werknemers van een kantoor te Goes is opgedrongen. En interessant. Want er worden rollen omgedraaid. Eén der senioren die zich tot nu toe van koffie liet voorzien zonder ooit zelf de automaat te bezoeken, kwam er al snel achter dat hij sterk afhanke lijk is van de kennis, het in zicht en de hulp van een jon gere collega. Die leert hem nu geduldig welke knopjes moe ten worden ingedrukt om de computer naar zin en genoe gen te laten functioneren. Het wil best lukken. De man op jaren krijgt de bediening van het koffiezetapparaat steeds beter in de vingers. 50% KL0KSTRAAT 94461 JK GOES NIEUWE BURG 33 4331 AG MIDDELBURG NOORDSTRAAT 234531 GBTERNEUZEN INTERNET: WWW.BLIEKMODE.NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37