Cacaoschepen worden bewaakt Caravans blijken verbazend lang te kunnen branden V2PRIJS korting Jaarwisseling verloopt rustig op de Bevelanden Gmbrère Defecte spoorbomen ontregelen verkeer Gehele Redders strijden om prijzen in Vlissingen 11 log steeds ontsnapt een te hoog gehalte aan koolmonoxide uit lading Eerste Bevelandse nieuwjaarsduik voor een hartversterkertje Onze keukens zijn van 2004. En die van u? SieMatic Auto rijdt door na aanrijding zeeuwse almanak Les PZC BEVELANDEN/THOLEN vrijdag 2 januari 2004 or Jan Jansen lEdith Ramakers KNEUZEN - De schepen met ;ao die zijn afgemeerd in de ,naalzone en Vlissingen-Oost ,an onder voortdurend toe- ht. Op veilige afstand zijn af dingen geplaatst, een parti- tier bewakingsbedrijf houdt locaties in de gaten en op ge- te tijden wordt de lading be- >nsterd. ■vaar voor de volksgezond- id is er niet direct, maar me- fgen op oudejaar en nieuw- ir wijzen nog steeds op een te og gehalte aan koolmonoxi- Bovendien stinkt de rotten- lading niet weinig, jrgemeester J. Lonink van rneuzen hoopt dat het lossen n de schepen vandaag van [rt kan gaan. „Zodra het ma- ïaal is gestort, neemt het olmonoxidegehalte snel af," iet hij. Alleen als er broei ont lat in de lading, en daarmee andgevaar, gaat het lossen ït door. De winterse omstan- jheden lijken de operatie te gunstigen. verleg lussen zijn nog zestien andere iepen onderweg naar Zee- id en liggen er nog vijf te Advertentie wachten in Wormer om de reis te aanvaarden. Lonink zegt ze niet tegen te kunnen en willen hou den. „Maar mag dit voortaan wel in goed overleg gebeuren..." Het gaat om het afval varj een recente, grote cacaobrand in het Noord-Hollandse Wormer. Der tig binnenvaai-tschepen vervoe ren de troep naar Zeeland, de helft naar het Sloegebied, de an dere helft naar de Kanaalzone. In Zeeuws-Vlaanderen zijn in middels al zeven schepen gear riveerd. Een is er gelost, drie lig gen te wachten bij de Axelse Sassing en nog eens drie in de Autrichehaven bij Sluiskil. De bedoeling is dat het lossen van daag, vrijdag, doorgaat. Het goedje wordt gedumpt in de Koegorspolder. Afschuiven Er ontstond ophef over toen dinsdag op een van de schepen een brandje uitbrak. Metingen van de brandweer wezen uit dat het gehalte koolmonoxide aan boord veel te hoog was. Op dat moment werden de autoriteiten waaronder het gemeentebe stuur van Terneuzen wel ge waarschuwd. Inmiddels liggen er ook lijntjes tussen de twee provincies, met de gemeente Wormer en met de rederijMaar dat is te laat, vindt Lonink. „Het is de vraag of je dit gesleep moet willen en in ieder geval hadden wij het moeten weten. Zo lijkt het erop dat be drijven winst maken, maar hun verantwoordelijkheid afschui ven op de maatschappij. Wij moeten instanties en diensten inzetten. Dit kost ons geld." Piet Heinkade De bemanning mag niet aan boord blijven, omdat langdurig verblijf in de buurt van de dam pen schadelijk voor de gezond heid is. Volgens K. Hamelink van de Stadsgwestelijke brandweer medewerkers van de DRVKKERY wensen u een gelukkig nieuw jaar! zaterdag 3 januari 15.00-16.30 uur vrolijke Cajun muziek zondag 4 januari Geen Koopzondag bekijk ook onze website wwwdrukkeriimiddelbure.nl door Mieke van derJagt KORTGENE - Bij een ge voelstemperatuur die Siberi sche waarden benaderde, is gis terenmiddag in Kortgene een nieuwe traditie geboren. Heftig blozend van de kou en de ijzige sneeuwwind, kwam de eerste C Advertentie 0% Bevelandse nieuwjaarsduik ter wereld, gedragen door meer dan 30 dappere deelnemers. De speaker - dikke donsjas, laarzen en bontmuts - trok al een con clusie toen de helft nog in het water zat: „Dit doen we volgend jaar weer." Het was de dorpsraad van Kortgene die het nieuwjaarini tiatief lanceerde. Noord-Beve landers, andere Bevelanders en vaste gasten van camping de Paardekreek werden opgeroe pen met een originele hoofdtooi het kraakverse 2004 in te dui ken. Op een sleepboot, een eindje uit de kant bij het strandje, waren glaasjes Schrobbelaer neerge zet. Die konden de deelnemers achteroverslaan alvorens aan de terugtocht te beginnen. Voor de die-hards, verzekerde de speaker, stonden ook een paar glaasjes klaar in Wolphaarts- dijk. De dorpsraad had voor de start een verwarmde tent neergezet waarin de deelnemers, bokken en geiten gescheiden, zich kon den verkleden. Na het bulderen de startschot vanaf de sleep boot, renden de dappere duikers over de pasgevallen sneeuw naar het water. Sommigen wa ren verkleed, anderen hielden het bij een geïmproviseerde pruik van PUR-schuim of van badhanddoeken en weer ande ren hadden alle attributen van Neptunus meegenomen. Niet iedereen haalde overigens het hartversterkertje op de sleepboot. De helft vond een te waterlating tot aan het middel genoeg. De glaasjes in Wol- phaartsdijk, aan de overkant van het Veerse Meer, werden niet leeggedronken Foto Willem Mieras KL0KSTRAAT 94461 JK GOES NIEUWE BURG 334331 AGMIDDELBURG NOORDSTRAAT 234531 GBTERNEUZEN INTERNET: WWW.BLIEKMODE.NL door Mieke van der Jagt GOES - Waarmee stook je een vreugdevuur? Al lang niet meer met kerstbomen, met bulletjes van de dijk of met snoeihout uit de boomgaard. Caravans zijn veruit de populairste brandstof voor het vreugdevuur met oud en nieuw. De Opelclub in Goes stak er rond de klok van negen uur al twee in brand op het groentje voor het clubhuis tussen de spoorlijn en Lips. Tussen drie lantarenpalen hadden de leden van de Opelclub twee caravans gezet, volgestouwd met pallets, dozen en andere brandbare za ken. Tussen de caravans was ook nog een hoop brandbaar materiaal weggestouwd. Omdat het oudjaar was, kon het vuur natuurlijk niet met een ge woon vammetje worden onsto- ken, maar moest er vuurwerk aan te pas komen. Een knallend stuk vuurwerk veroorzaakte een oorverdovend ontploffing, waarvan de venige grond onder het industrieterrein trilde en de aanwezige kinderen heel even tjes moesten huilen. Maar niet lang want er ontstond een groot en prachtig vuur, waaraan je je in de snijdende kou lekker kon warmen, zelfs al bleef je vele meters uit de buurt. Caravans branden verbazing wekkend lang. Eerst worden ze zwart, dan veranderen ze in een soort bouwtekening van een ca ravan en vervolgens ploffen een voor een de banden. Met de aan vullende brandstof fikt de zaak nog uren na. Het vuur van de Opelclub trok veel bekijks en behalve een gesmolten kapje van een van de latarenpalen, richtte het geen schade aan. eMatic SC 10 9.400,- excl. montage Advertentie Als het vuurwerk straks de lucht in gaat is uw keuken wéér een jaartje ouder. Wordt het niet eens tijd om uw keuken óók Oud Nieuw te laten vieren? Bezoek onze showroom en ontdek hoe mooi uw keuken kan zijn. Ons relatiegeschenk ligt voor u klaar: het SieMatic Keukenideeënboek. 't Liefst een SieMatic Middelburg Woonstudio Middelburg, Industrieterrein Arnestein, Grenadierweg 17a, telefoon 0118 - 62 95 22 Goes Plieger B.V, (ook voor sanitair), Nansenbaan 15, telefoon 0113 -24 64 64 Axel SleMalic Keukenstudio Van Vliet, onder'dak bij Pot Woninginrichting, Nieuwendijk 89. telefoon 0115 - 56 40 70 Terneuzen BouwCenter De Hoop, Kennedyiaan 32, telefoon 0115-68 0612 wilde drie schippers wilden bij de Piet Heinkade in hartje Vlis- singen aanleggen. Dat is vol gens hem vragen om problemen. „Want dit spul kan beter niet in de buurt van een woonwijk wor den opgeslagen." De schippers werden weggestuurd naar het Sloegebied. Rond 5 januari moeten alle schepen gelost zijn. In het Sloe gebied worden de schepen ge lost door firma Hoondert uit 's- Heerenhoek. door Mieke van der Jagt GOES - De jaarwisseling op de Bevelanden is tamelijk rustig verlopen. De brandweer had wel werk aan verschillende vreugdevuren, maar grote bran den vielen er niet te blussen. In Wemeldinge viel het verlies van een hertenstal aan de Mo lenweg te betreuren. De stal brandde uit voordat de brand weer er iets aan kon doen. De herten moeten het voorlopig zonder stal doen. Vreugedvuren met als voor naamste brandstof oude, afge- keuixle caravans, werden ge stookt in 's Gravenpolder, Krabbendijke, Oudelande en 's Heer Arendskerke. In Krabben dijke veroorzaakte een ontplof fing enkele geneuvelde ruiten. In Goes werden enkele jongeren aangehouden omdat ze een bus hokje aan de De Graaffstraat vernielden door er vuurwerk in te ontsteken. Op verschillende plaatsen in Goes werden afval bakken opgeblazen. Een 31-jarige taxi-chauffeur had te diep in het glaasje geke ken. Hij werd midden in de nieuwjaarsnacht met zijn taxi in de sloot bij Vierwegen in Ka- pelle aangetroffen. Met vier keer zoveel alcohol in het lijf als acceptabel is, moest hij zijn rij bewijs inleveren. door Mieke van der Jagt BORSSELE - Onwillige over wegbomen hebben gisteren het verkeer tussen Zeeuws-Vlaan- deren en de Bevelanden langdu rig gestremd. Bij de overweg van de Sloe- spoorlijn bij Borssele, in de Bernhardweg, juist buiten het Tolplein van de Westerschelde- tunnel, weigerde de spoorbo men open te gaan. Dat veroor zaakte een file aan beide kanten. Aanvankelijk wachtten de automobilisten netjes op de trein maar toen die niet kwam- stapten ze uit. Vervolgens ont stond er een systeem waarbij de ene automobilist de bomen om hooghield, terwijl twee, drie an deren erdoor reden. De ijverige automobilist sprong dan in zijn auto en glipte er nog net door heen, voordat het hele circus weer opnieuw kon beginnen. Het duurde meer dan een uur voordat de politie arriveerde en er een oplossing werd geïmpro viseerd: de bomen werden met touwen omhoog gebonden en het verkeer kon doorrijden. Over de beveiliging van de Sloe- spoorweg, in de Stoofweg bij 's Heerenhoek, zijn al enkele maanden klachten te horen. Daar weigert de apparatuur ook voortdurend en ontstaan ge vaarlijke situaties. Advertentie WINTERCOLLECTIE (m.u.v. mantels jacks) LANGE DELFT 16 MIDDELBURG door Ab van der Sluis VLISSINGEN - In het Vrijburg- bad te Vlissingen worden mor gen de Nationale Kampioen schappen Eerste Hulp aan Drenkelingen (EHaD) gehou den. Tijdens deze wedstrijd moeten de deelnemende teams binnen een bepaalde tijd een on geval in het water oplossen en eerste hulp verlenen aan de drenkelingen. De wedstrijd is georganiseerd door Reddingbrigades Neder land in samenwerking met de dr A. Stavermanbrigade uit Vlis singen, die dit jaar haar tachtig jarig bestaan viert. Eenentwin tig teams van verschillende Nederlandse reddingbrigades hebben zich ingeschreven. Het kampioenschap begint om 12.30 uur en eindigt rond 16 uur. Publiek kan vanaf de tribune zien hoe de reddingsactie in haar werk gaat. Welk ongeval in scène wordt gezet, blijft geheim. De deelnemende ploegen mogen dit vooraf niet weten. Tijdens de reddingsactie, die maximaal vier minuten mag du ren, moet een team de slachtof fers kundig op de kant zien te krijgen. Vervolgens moeten de deelnemers de drenkelingen een goede verzorging geven en hulpverlenende instanties waarschuwen. Het team dat dit het beste en het snelste doet, wint. Er kan een prijs worden gewonnen voor het hele team, het leiderschap en voor reani matie. Locatie Ter gelegenheid van het tachtig jarig bestaan van de dr A. Sta vermanbrigade worden de wedstrijden in het nieuwe Vrij- burgbad gehouden. Begin april vindt op die locatie ook het Ne derlands Kampioenschap Zwemmend Redden voor junio ren en senioren plaats. De dr A. Stavermanbrigade is op 18 juli 1924 opgericht door H. Bode en dr A. Staverman. In Vlissingen waren er in die tijd nog veel verdrinkingsgevallen. Tegenwoordig beschikken de brigades over moderne hulp middelen, zoals reddingsboten en helicopters en hart-defibril- lators. Leden en instructeurs van de Vlissingse brigade hel pen mee bij de beveiliging van diverse evenementen, ze doen mee aan internationale wed strijden en veel leden zijn strandwacht. 's-IIEER HENDRIKSKINDE REN - De politie in Goes is op zoek naar een rode Opel Astra, die gisteren na een aanrijding in 's-Heer Hendrikskinderen is doorgereden. De auto reed rond 12.30 uur met hoge snelheid op de Nieuwe Rijksweg in 's-Heer Hendriks kinderen achter een Renault die bestuurd werd door een 40-jari- ge Middelburger. Deze man zag de Opel snel naderen, ging har der rijden om een aanrijding te voorkomen, maar dat lukte niet waarna een botsing volgde. De bestuurder van de aangereden auto kon zijn zwaarbeschadig- de wagen aan de kant zetten, een 27-jarige inzittende liep vermoedelijk rug- en nekletsel op. De veroorzaker is na de bot sing omgekeerd en weggereden. De politie zoekt getuigen. Het vreugdevuur van de Opelclub. foto Willem Mieras Moeilijk hoor, het nieuwe computersysteem, dat de werknemers van een kantoor te Goes is opgedrongen. En interessant. Want er worden rollen omgedraaid. Eén der senioren die zich tot nu toe van koffie liet voorzien zonder ooit zelf de automaat te bezoeken, kwam er al snel achter dat hij sterk afhanke lijk is van de kennis, het in zicht en de hulp van een jon gere collega.. Die leert hem. nu geduldig welke knopjes m.oe- ten worden ingedrukt om de computer naar zin en genoe gen te laten functioneren. Het wil best lukken. De man op jaren krijgt de bediening van het koffiezetapparaat steeds beter in de vingers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31