denkt aldoor aan Spelen Franse keurmeesters stelen de show Sneeuwval hindert woestijnrally Volle agenda voor Delta/Ockenburgh Wereldrecords op de weg nu officieel Deen naar mountainbiketeam Onderscheiding Engelse rugbyers Marilson verrast in Sao Paulo Sander Schutgens knap vierde Wessels en Hemmes door ma Heeren derde bij Sylv estercross in Soest /an Caspel iende in Soest ïlleyballers ;er onderuit i>en Rusland ustralian Open izeker voor nnisser Haas elg Van Eede 0) overleden ENSCHEDE - Mountainbike-team Heijdens-Ten Tusscher heeft zich versterkt met de talentvolle Deen Christian Poul- sen. De 24-jarige renner uit Kolding staat 34e op dë UCI-lijst. Handhaaft hij zich op deze positie, dan is hij zeker van deel name aan de Olympische Spelen in Athene. Poulsen wordt in 2004 onder meer ploeggenoot van Erwin Bakker (winnaar van de Europa Cup MTB), Maarten Tjal- lingii, Maarten Nijland, Daphny van den Brand en Corine Dorland. ANP LONDEN - De uit 31-man bestaande Engelse rugbyselectie krijgt een koninklijke onderscheiding. De sporters domine ren daarmee de lijst die Buckingham Palace heeft vrijgege ven. De rugbyers veroverden in november het wereldkampi oenschap. Het betekende de eerste grote internationale titel voor het land, sinds de voetballers in 1966 in eigen land het WK wonnen. ANP/RTR SAO PAULO - Marilson Gomes dos Santos heeft bij de 79e editie van de befaamde Sylvesterloop van Sao Paulo de Keni- aanse heerschappij doorbroken. De Braziliaanse atleet, bij Panamerikaanse Spelen winnaar van het zilver op de 10.000 meter, liep de 15 kilometer door de straten van de metropool in 43 minuten en 48 seconden. Hij versloeg onder anderen de Kenianen Martil Lel en Robert Cheruiyot, de titelverdediger. Marilson liep op weg naar de top van de Brigadeiro-heuvel weg uit de kopgroep, met behalve Lel, Cheruiyot ook nog zijn landgenoot Romulo Wagner. Deze finishte, om het eerste Bra ziliaanse succes sinds 1997 te completeren, op 9 seconden als tweede. Lel, de winnaar van de marathon van New York, werd derde vóór Cheruiyot, dit jaar de beste in de marathon van Boston. Aan de vermaarde race, die sinds 1925 op de agenda staat, de den op oudjaarsdag bij een temperatuur van 32 graden in dë schaduw ongeveer 15.000 lopers mee. Bij de vrouwen vielen de favoriete Keniaansen niet tegen. Margaret Okayo zege vierde in 51.23. Ze was meer dan 1 minuut sneller dan haar landgenote Debora Mengich. ANP/RTR/DPA TRIER - Sander Schutgens is bij de traditionele Sylvester loop in de Duitse plaats Trier knap als vierde geëindigd. De Nederlandse atleet kon in de oude binnenstad met de besten mee. Na 8 kilometer kwam hij in de lange eindsprint echter te kort. De Keniaan Daniel Gachara zegevierde in 23.11, een seconde voor zijn landgenoot Wilson Chemwono. De Duitser Mario Kröckert hield Schutgens en de Marokkaan Ali Maataoui van het brons af. ANP NOUME A - De Nederlandse tennissers Peter Wessels en Fred Hemmes jr. zijn bij het Challenger-toernooi in Noumea, de hoofdstad van het Franse eiland Nieuw-Caledonië, doorge drongen tot de kwartfinales. Wessels, als zevende geplaatst, verloor tegen de Australiër Chris Guccione weliswaar de eerste set in de tiebreak, maar stelde daarna orde op zaken: 6-7 6-3 6-4. Hemmes stond tegen de Tsjech Petr Kralert, zesde op het voorkeurslijstje van de or ganisatie, ook drie sets op de baan: 6-0 5-7 7-5. ANP vrijdag 2 januari 2004 Pim van Esschoten ST - Bijna even traditio- als de Sylvestercross zelf, de Irma Heeren op de laat- ag van het jaar door het rul- nd van de Lange Duinen in t. Derde werd ze, nipt voor Wijenberg. „Altijd heer- zei Heeren, van oor- Middelburgse. „Lekker met Nadja." Maar dit werd ze niet de 'beste Ne- want ja, Lornah agat deed ook mee. £eniaanse uit het Noord - andse Groet is sinds afgelo- zomer ook Nederlandse en nt zichzelf nu soms gek- rend Miep van Groet. Zo l Nederland een atlete van rijker. „Een klasse zei ook Heeren, die zich al neerlegde bij agats zege. verbaasde Kiplagat in De Sylvestercross, uitge- id tot zoiets als een oud van de Neder- OEST - Wouter van aspel uit Vlissingen donderdag bij de A- inioren de tiende plaats in de sterk bezet- Syvestercross in Soest gehouden. iver de zes kilometer no- ;erde Van Caspel een tijd an 21 minuten en 52 se- anden. Voor het KNAU- crosscircuit pakte Van !aspel in Soest zes punten ïee nadat hij in de Wa- te Tilburg al punten had bijge- de negenjarigen werd Staal uit Burgh- tweede. Hij .ep tot 300 meter voor het inde voorop, maar liep erkeerd, waardoor nog én loper hem kon inha- an. landse atletiek, was haar eerste wedstrijd nadat ze op 2 novem ber in de New York Marathon derde was geworden in 2.23,43 - een Nederlands record. Sinds dien trainde ze nauwelijks. „Heel weinig, twee a drie keer in de week een ochtendloopje." Kiplagat had er een goede reden voor. „Ik wilde goed herstellen van New York, voordat ik met de training voor de Olympische Spelen ga beginnen. Ik moet echt helemaal uitgerust zijn." Dat ze in Soest Viola Kibiwott uit Kenia en ook Heeren en Wij enberg versloeg, verbaasde haar dan ook. Hoe het kon? „Ik denk omdat ik mentaal zo sterk ben." Het heeft met Athene te maken, zegt ze. In haar hoofd is ze al volop bezig met haar olympi sche 10.000 meter. „Elke dag, el ke meter die ik loop en bij elke pijn die ik dan voel, denk ik aan Athene. Ook daar wordt het pijn lij den. Maar ik ben er klaar voor. Ik ben helemaal op die race ge richt." Ook in New York dacht ze aan die ene wedstrijd in augustus van dit jaar. „Ik wilde winnen, maar had een lichte blessure in de kuit. Ik kon harder, maar moest voorzichtig zijn. Ik wilde niet dat ik drie, vier maanden geblesseerd aan de kant zou ko men te staan in de aanloop naar Athene. Dus elke keer als in die marathon de pijn kwam opzet ten, hield ik in." Ook Kamiel Maase stond in Soest voor het eerst aan de start van een wedstrijd sinds hij in oktober in de Amsterdam Mara thon het nationaal van record van Gerard Nijboer uit de boe ken liep. Ook Maase is na de pe riode van rust nog lang niet in topvorm en liep evengoed „bo ven verwachting" sterk in de Lange Duinen. Alleen de Keni aan Luke Kibet bleef hem voor. De derde plaats was voor Gert- Jan Liefers, die net terug is van een stage in Kenia. Waar Kiplagat haar route rich ting de olympische 10.000 meter al heeft uitgestippeld, weet Maase zelfs nog niet of hij in Athene voor die afstand of de marathon kiest. Later deze maand vertrekt hij naar Portu gal. Daar wil hij met z'n trainer Bram Wassenaar de knoop doorhakken. Radcliffe Kiplagat verblijft vanaf half ja nuari voor ruim zes weken in Al buquerque in de Verenigde Sta ten. Tegen het einde van die trai ningsstage loopt ze een straten- wedstrijd over tien kilometer in Puerto Rico. Daar ook bindt ze de strijd aan met het Britse fe nomeen Paula Radcliffe. Net als enkele weken later op de WK- cross in Brussel. Kiplagat kijkt uit naar die confrontaties. „Om dat dat me sterker maakt." In Athene ontmoet ze Paula Radcliffe waarschijnlijk niet, omdat de Britse zal kiezen voor de marathon. Kiplagat ziet dat overigens als een nadeel. Met Radcliffe in de race zouden ze samen de Ethiopische concur rentes kunnen stuklopen, voor dat ze in de eindsprint kunnen toeslaan. Zo werd Kiplagat in Parijs - waar Radcliffe ontbrak - op de WK afgelopen augustus ook vierde. Kiplagat wacht een seizoen van crosses en baan- wedstrijden. „Geen marathon, ook geen halve marathons." En daarmee laat ze met het oog op Athene ook heel wat geld liggen. Maar die olympische 10.000 me ter zit nu eenmaal in haar hoofd, elke dag en elke meter. „En ach, geld," zei haar man en manager Pieter Langerhorst. „Ze had de zer dagen ook voor veel geld in Newcastle kunnen lopen. Maar soms is het goed je bij deze wed strijden in eigen land te laten zien." Bo vendien, oud en nieuw kon nu rustig thuis worden gevierd. Met oliebollen en een glaasje champagne. Al heeft Miep van Groet zo haar eigen voorkeur: „Appelflappen!" GPD Een vermoeide Irma Heeren na haar finish van de Sylvestercross in Soest. foto Robin Utrecht/ANP van onze sportredactie CLDOORN - Het Neder- ls mannenvolleybalteam :t ook het derde oefenduel Rusland verloren. De ploeg bondscoach Bert Goedkoop in Apeldoorn met 3-2 on- 25-22 23-25 27-29 25-20 de nederlaag kan toch met een tevre- gevoel terugkijken op de Na twee kansloze ex- (tweemaal 0-3) kon nje eindelijk serieus tegen- id bieden. Nadat de volley- fers de eerste set wonnen, imen ze in de twee daarop- jende doorgangen net te t. Toch wisten de manschap van Goedkoop een vijfde set dwingen. Daarin bleken de sen te sterk: 11-15. oefent Oranje voor de keer tegen Rusland, vertrekt het team naar in een poging daar een ticket te verdienen. P - Het is onzeker of de tennisser Tommy Haas fit is voor de Australian De 25-jarige speler meld- af voor het tennistoer- van Doha dat maandag be- t. Duitser kwam op 31 oktober 2 voor het laatst in actieEen and later werd hij geope- rd aan zijn rechterschouder. :e zomer moest hij voor de ëde maal onder het mes. „De dat ik deelneem aan de Au- Open schat ik op 5 0 pro- t", aldus Haas. De Austra- Open vindt plaats van 19 j a- tot 1 februari. SID USSEL - De voormalig voor- er van het Belgisch Olym- ;h comité Adrien Van den le is overleden. den Eede was één van de in- Sdrijkste mensen in deBelgi- e sportwereld. Hij werd 60 i den Eede was bondscoach 'i de Belgische volleybalploeg rdat hij in 1992 voorzitter 'd van het Belgisch Olym- ?h comité. In 1998 legde Van Eede die functie neer, P/AFP door Hans Koenekoop CLERMONT-FERRAND - Ook de Dakar Rally kent zijn bureaucratie. Oudejaars dag, een etmaal voor de start, trekt een klein leger Franse keurmeesters langs de karavaan om de voertuigen van top tot teen te inspecteren. De honderden rally rijders mogen pas vertrekken op 1 janua ri als alle achttien stempels binnen zijn. „Dit is show. De organisatie wil de rally zo lang mogelijk in Europa houden om de sponsors te plezieren", weet Hans Bekx. De vrachtwagenchauffeur uit Mariahei- de, die voor de zesde keer meedoet aan de woestijnrally, heeft zijn gloednieuwe DAF zojuist in de grote evenementenhal nabij Clermont-Ferrand geparkeerd: „Ik vind het een stressdag. Het is controle op controle op controle. En ze wijken heel makkelijk af van de eigen reglementen. Je wordt er soms doodmoe van. Maar zeuren helpt niet. Het is keuren en niets zeggen." „Als je geen Fransman bent, zijn de re- geltj es net iets anders is de ervaring van Herman Vaanholt, co-piloot van Chris Leyds. De Bowler Wildcat van het duo was dinsdagavond bijna door de keu ring, toen de organisatie ermee ophield: „Het was tijd om te sluiten. We hadden alleen nog een stempeltje nodig voor een isolatiedekentje. Dat is toch bizar. Moes ten we woensdagochtend om acht uur weer present zijn." De Kia Sorento's van Herman Hutten en Bob ten Harkei mankeerden niets. Wel was er een financieel probleem. „Er stond volgens de organisatie nog een re kening open van 85.000 euro", vertelt Henny den Toom, co-piloot van Ten Har kei. „Dan kost het een uurtje om uit te leggen dat alles wel keurig netjes betaald is." De truck van Wuf van Ginkel trok nogal bekijks. Zo'n beetje alle keurmeesters doken onder de Ginaf, die is uitgerust met onafhankelijke wielophanging en hydraulische veren. „Met dit concept rij dt niemand. Ik verwacht er veel van; de wagen rijdt heel comfortabel", aldus Van Ginkel. De inspectie verliep uiteindelijk op rolle tjes. „Ze waren met een halfuur klaar. En toch heb je ergernis. Die Fransen kunnen af en toe zo autoritair zijn en dat is lastig. Maar het heeft geen zin om tegen te sput teren, want dan gaan ze alleen maar moeilijker doen." Alleen Jan en Gerard de Rooy slaan de keuring ontspannen gade. Vader en zoon behoren tot de favorieten voor de eindze ge in het vrachtwagenklassement en zijn inmiddels uithangbord van de rally. Een grote poster van DAF-team De Rooy hangt op 460 plekken in de stad Cler mont-Ferrand, thuisbasis van banden fabrikant Michelin. „Ze vonden onze nieuwe schokdempers wel interessant", zegt Gerard, maar onze auto's zijn bij de voorkeuring geweest. Dan kijken ze nu alleen of er in de tussentijd niets is veran derd. Ach, ze vinden altijd wel wat. Al is het maar een plakkei*tje dat scheef zit." ANP door Joop van den Oudenhoven GOES - De driebanders van Delta/Ockenburgh beginnen het nieuwe jaar met een over volle agenda. Zaterdag worden twee wedstrijden voor de derde ronde van de nationale beker competitie afgewerkt tegen tweede divisionist Bart Hulter- mans 2 in Dongen-Vaart en zon dag volgt dan thuis de klapper van het seizoen tegen Gebr. Van Wanrooij Bouwbedrijven. De bekerwedstrijden mogen geen probleem zijn. Ook al speelt Jean Paul de Bruijn maar een van de beide ontmoetingen mee (hij moet de eerste ontmoe ting laten lopen wegens ver plichtingen in de topteamcom- petitie), dan nog moet het berei ken van de finale geen enkel probleem zijn. Zondag wordt het andere koek. Dan komt de heersende kampi oen en bekerhouder Van Wan rooij Bouwbedrijven uit Hees- wijk Dinther naar Goes. De top pers onder leiding van Torbjöm Blomdahl en Daniël Sanchez zinnen op wraak voor de 6-2- nederlaag die op de openings dag van dit seizoen werd gele den tegen Ockenburgh. Dat de thuisploeg een moeilijk dagje tegemoet gaat staat vast. Blomdahl en Sanchez verkeren in topvorm en staan beiden hoog genoteerd in het toptien klassement van de beste moyen nes. Blomdahl leidt daarin met 2.022, Sanchez is vierde met 1.712. Desondanks is teamlei der Ton Smilde er niet gerust op. „Wij zijn op tafel een en twee sterker dan onze tegenstanders. Maar op drie en vier beschikt Ockenburgh met Jean Paul de Bruijn en Henk Habraken over efen haast onklopbaar koppel. Het zal er om spannen. We heb ben het thuis kunnen zien. Ook toen kwamen zij verrassend sterk voor de dag en omdat Blomdahl door Forthomme werd geklopt ontging ons een verwachte zege." Ook teamleider Raymond Nico- dem verwacht een spannend duel en is in zijn nopjes met het gegeven dat de tegenstanders dit seizoen met respect over Delta/Ockenburgh spreken. Ni- codem: „Voor mij mag het weer net zo'n stunt worden als des tijds in Heeswijk Dinther. Daar teken ik voor, Om mee te blijven doen om een plaats in de play-offs zou Del ta/Ockenburgh zich een goede dienst bewijzen met een zege. van onze sportredactie MONACO - De internationale atletiekfederatie (IAAF) heeft don derdag alle bestaande „beste wereldprestaties" op de weg officieel erkend als wereldrecords. Dat geldt voor de afstanden van 10 tot 100 kilometer alsmede de 20 en 50 km snelwandelen. De wereldrecords op Mannen. 10 km: 15 km: 20 km: Halve marathon: 25 km: 30 km; Marathon: 100 km: 20 km snelwandelen: 50 km snelwandelen: Vrouwen 10 km: 15 km: 20 km: Halve marathon: 25 km: 30 km: Marathon: 100 km: 20 km snelwandelen: de weg zijn met ingang van 1 januari 2004: 27.02 41.29 56.18 59.17 1.13.14 1.28.36 2.04.55 6.13.33 1.17.21 3.36.03 30.21 46.57 1.03.26 1.06.44 1.22.31 1.39.02 2.15.25 6.33.11 1.26.22 Haile Gebrselassie (Eth) Felix Limo (Ken) Paul Tergat (Ken) Paul Tergat (Ken) Rodgers Rop (Ken) Takayuki Matsumiya (Jap) Paul Tergat (Ken) Takahiro Sunada (Jap) Jefferson Perez (Ecu) Robert Korzeniowski (Pol) Paula Radcliffe (GBr) Elena Meyer (ZAf) Paula Radcliffe (GBr) Elena Meyer (ZAf) Naoko Takahashi (Jap) Naoko Takahashi (Jap) Paula Radcliffe (GBr) Tomoe Abe (Jap) Yan Wang (Chn) 11-12-02 11-11-02 04-04-98 04-04-98 06-05-01 16-02-03 28-09-03 21-06-98 23-08-03 27-08-03 23-02-03 02-11-91 06-10-01 15-01-99 30-09-01 30-09-01 13-04-02 25-06-00 18-11-01 NARBONNE - Zware sneeuw val in Zuid-Frankrijk heeft de ouverture van de Dakar Rally in de war geschopt. De proloog van 1,5 kilometer in Clermont- Ferrand kon wel doorgaan, maar het konvooi moest daarna vele kilometers omrijden om fi- nishplaats Narbonne te berei ken. De 195 motorrijders hoefden wegens het slechte weer de ver bindingsroute tussen Cler mont-Ferrand en Narbonne, aanvankelijk 395 kilometer, niet op hun voertuig af te leg gen. Zij kregen premissie hun machines op trailers te plaatsen en zelf in auto's plaats te nemen, De 141 rallywagens, 63 wed strijdtrucks en 195 assistentie- voertuigen moesten dik 150 ki lometer omrijden via Lyon. De organisatie had eerder op de dag ook al besloten een contro lepost in Millau op te heffen. Dat was, omdat milieu-activis ten hadden aangekondigd daar te demonstreren tegen de rally. Jan de Rooy miste op een haar na de zege in de proloog. De vrachtwagenrijder uit Brabant finishte in zijn DAF als tweede in een 1,5 kilometer lange proef. Hij kwam 0,55 seconde te kort op de Rus Tsjagoeine (Kamaz), de winnaar van het vrachtwa genklassement in Dakar vorig jaar. De resultaten in de proloog tel len niet mee voor het algemeen klassement. Zij bepalen slechts de startvolgorde voor de eerste echte klassementsproef, van daag in Narbonne. ANP Veel auto's hadden moeite de anderhalve kilometer lange proloog van de Dakarrally te volbrengen. foto Patrick Gardin/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21