Pettersen vliegt weer ver 'ZC Jsbrand Chardon is mennen nog lang niet beu Jeugdig elan bij oud-internationals Zeeuwse deelnemers kansrijk bij mennen Wiskerke het sterkst met nationaal team 19 rische club :eft interesse Johnny Rep eeper Bonano eg bij Bar^a Noorse skispringer wint ook in Garmisch-Partenkirchen Van Nistelrooij dicht bij akkoord Petta uitgeleend aan Fulham Balkenende welkom op Spelen Tevez voetballer van het jaar Filip de Wilde naar Lokeren vrijdag 2 januari 2004 oor Arnold Aarts [AARLEM - De oud-interna- ionals hebben voor het eerst inds 1999 de traditionale ieuwjaarswedstrijd tegen de koninklijke HFC gewonnen John Bosman scoorde al a zeven minuten met een omhaal. De uitblinker Richard Witschge, welis oud-international maar ls het aan hem ligt nog niet klaar met zijn voetballoop baan. Net als bij het Nederlands elf tal van bondscoach Dick Ad vocaat bleek de doorgevoerde verjonging bij de oud-interna tionals een succes. Keuzeheer Willy van de Kerkhof, die de honneurs waarnam voor Hans Eykenbroek, kon beschikken over een flink aantal spelers die pas onlangs zijn gestopt met profvoetbal. Zo maakten John van 't Schip, John Bos man, John van de Brom, Fred Grim en de gebroeders Rob en Richard Witschge deel uit van de selectie die in Haarlem aan trad tegen de zondagtweede klasser. Voor Richard Witschge is het zelfs nog onzeker of hij vorig seizoen bij Ajax zijn laatste profduel heeft gespeeld. On langs toonde het Italiaanse Ge nua interesse, maar die is in middels verflauwd. Witschge wil deze maand een beslissing nemen over zijn toekomst. „Als ik doorga, moet ik wel wat aan m'n conditie gaan doen", ver telde hij. Vooral in de eerste helft waren de oud-internationals veel be ter dan HFC op het besneeuw de veld. In de tweede helft had het team weinig moeite de voorsprong te consolideren. Het duel over twee keer 35 mi nuten, werd geleid door scheidsrechter Ruud Bossen. Oud-Internationals: Stanley Men zo (36. Fred Grim), Sonny Silooy (60. Menzo), John van de Brom, Rob Witschge, Ben Wijnstekers; André Hoekstra, Richard Witsch ge, Gerrie Mühren (36. Peter Hout man); John van 't Schip, John Bos man, Simon Tahamata. GPD 5WIJK - Oud-Ajacied John- iep (53) maakt kans voetbal- in Syrië te worden. Hij over tien dagen naar de Li- hoofdstad Beiroet om met een topclub uit het van Syrië te onderhan- over een contract. wil hem voor twee sei- aen als trainer, meldt voet- nakelaar Piet Buter. Rep is lit moment trainer van voet- dub Texel '84. Volgens de -speler van Ajax is het in laad een flinke overgang het winderige waddenei- 1 naar de hitte en het zand het Midden-Oosten. „Het lonkt. Syrië is een mo- land waar de voetbalsport in de kinderschoenen aldus Rep. Syriërs hadden Buter een met trainers gevraagd en Rep op basis van zijn van dienst. Het is de be dat Rep en Buter vanuit roet doorreizen naar Syrië, het allemaal rondkomt met Hub, wil de trainer na het lerlandse voetbalseizoen r het Midden-Oosten ver- :ken. verzoek van het bestuur ft Buter de naam van de club bekendgemaakt. ANP - De Argentijnse doel- Roberto Bonano heeft Bar- >na verruild voor Murcia. De jarige ex-intemational eg bij de club van trainer nk Rijkaard geen speeltijd mocht transfervrij vertrek- i. ANP/RTR mzzmm assists foto Jan Pitman/AP De Noor Sigurd Pettersen op weg naar de zege in het Olympisch Skistadion in Garmisch-Partenkirchen. van onze sportredactie GARMISCH-PARTENKIRCHEN - De Noorse skispringer Sigurd Pettersen heeft de traditionele nieuwjaarswed strijd in Garmisch-Partenkirchen ge wonnen, het tweede onderdeel van de 52e Vierschansentournee. Afgelopen dins dag was hij ook al de beste in Oberst- dorf. Pettersen maakte sprongen van 123 en 120,5 meter. Met de jurywaardering kwam hij uit op 253,8 punten. De Noor bleef daarmee de Oostenrijker Martin Höllwarth (253,1) en de Duitser Georg Spath (248,7) voor. Pettersens overwinning was wel minder indrukwekkend dan zijn zege in Oberst- dorf, drie dagen geleden. Toen had de Noor ruim twintig punten voorsprong op de concurrenten. In Garmisch-Parten kirchen had hij maar een gat van 07 punt geslagen. „Ik ben een gelukkig man", reageerde Pettersen. „Ik wil plezier heb ben. Zolang ik me gelukkig voel, zijn de resultaten niet belangrijk." In twee wedstrijden vergaarde Petter sen, die tevens de leiding in het wereld bekerklassement overnam van zijn land genoot Ljökelsöy, 549 punten. Nummer twee Höllwarth staat inmiddels op een fikse achterstand. Hij heeft 522,2 pun ten, de Duitser Spath verzamelde 510 punten. De voorsprong van Pettersen is dus enorm, maar één mislukte sprong in Innsbruck (zondag) of Bischofshofen kan alles veranderen. „Natuurlijk voel ik druk", erkende Pettersen. „Maar ik kan daar mee omgaan.ANP LONDEN - Ruud van Nistelrooij staat op het punt een nieuw contract te tekenen bij Manchester United. „Ik verwacht geen probleem meer. De onderhandelingen worden waarschijnlijk zeer spoedig afgerond", zei de 27-jarige Nederlandse spits gisteren. „Ik ben van plan hier voor een lange tijd te blijven. Daarom ben ik ook zo blij dat alles zo goed gaat." Van Nistelrooij scoorde sinds zijn komst naar Old Trafford in 125 wedstrijden 97 maal. Manchester United nam hem in 2001 voor ruim 27 miljoen euro over van PSV. ANP/RTR LONDEN - Bobby Petta speelt voor de rest van het seizoen op huurbasis voor Fulham. De club uit de Premier League, waar ook Edwin van der Sar speelt, huurt de middenvelder van Celtic. Petta verruilde in 1999 Ipswich Town voor Celtic en won met de Schotse club in 2001 de 'treble' (kampioenschap, League Cup en FA Cup). In het seizoen 2000-2001 werd hij door toen malig bondscoach Louis van Gaal tweemaal opgeroepen voor Oranj e, maar beide keren kon Petta vanwege een blessure niet spelen. ANP ATHENE - De Griekse minister-president Kostas Simitis heeft aan 34 regeringsleiders een officiële uitnodiging ge stuurd om de Olympische Spelen van 2004 bij te wonen. Hij inviteerde alle premiers van de landen van de Europese Unie, onder wie de Nederlandse minister-president Jan Peter Bal kenende, en ook die van de landen die zich binnenkort aan sluiten. Daarnaast zijn ook de vertegenwoordigers van Bulgarije, Roemenië en Turkije, die op de wachtlijst van de EU staan, welkom in Athene. Verder zond Simitis persoonlijke uitnodi gingen naar de Amerikaanse president George W. Bush, diens Russische collega Vladimir Poetin, VN-secretaris Kofi Anan en de premiers van China, Japan, India, Canada en Australië. ANP/SID MONTEVIDEO - De jonge Argentijn Carlos Tevez is in La tijns-Amerika uitgeroepen tot voetballer van het jaar 2003. De negentienjarige aanvaller leidde zijn club Boca Juniors met het rugnummer 10, dat ooit toebehoorde aan Maradona, naar de winst in het toernooi om de Copa Libertadores, het equivalent van de Europa Cup. Boca won daarna ook de we reldbeker. De in Zuid-Amerika mateloos populaire verkie zing wordt sinds 1986 georganiseerd door de Uruguayaanse krant El Pafs. Tevez liet de winnaar van vorig jaar, de veelsco- rende Paraguayaan Jose Cardozo, achter zich. De Braziliaan Diego, de jeugdige middenvelder van Santos, eindigde als derde. Zijn landgenoot Alex, in de voorbeschou wingen met Tevez als favoriet bestempeld, werd slechts ze vende. ANP/RTR BRUSSEL - Filip de Wilde keert terug naar België. De 39-ja- rige doelman heeft voor de rest van het seizoen een contract getekend bij Lokeren. Voor het begin van de competitie ver trok de oud-international van Anderlecht naar Sturm Graz. De Wilde keert sneller dan verwacht naar huis terug, omdat hij zijn familie mist. ANP/RTR door Koen de Vries GOES - Een Chardon-effect? Leo Paauwe, pr-man van de Zeeuwsche menvereninging, hoeft niet lang na te denken. „Dat is er zeker wel. Mede dank zij IJsbrand Chardon hebben we nu in de Zeelandhallen prachti ge menwedstrijden." Chardon heeft niet alleen laten zien dat mennen een mooie sport is, maar ook dat je voor het mennen niet snel te oud bent. En je hebt er niet per se vier paar den voor nodig. Mennen kun je ook met één of twee paarden voor de kar, of met pony's. Je kunt aan wedstrijden meedoen, maar voor veel menners is een tochtje door de natuur minstens even mooi." Het mennen heeft in Zeeland een hoge vlucht genomen. De Zeeuwsche menvereniging is vijf jaar geleden opgericht en telde toen ongeveer 2 5 leden. Nu heeft de club er vier keer zo veel. En ook het niveau mag er zijn. In Adriaan Provoost uit Domburg heeft het Zeeuwse mennen zijn eerste nationaal kampioen. Pro voost komt uit in de klasse en- kelspan paarden. De menwedstrijden tijdens In- door Zeeland zij n inmiddels uit gegroeid tot de grootste van Ne derland. Er komen morgen tal van Zeeuwen in actie en vele van hen zijn kansrijk om zich te plaatsten voor de finales, die 's avond worden verreden. In de klasse enkelspan paarden komen acht Zeeuwen in de ring: Lou Willemse, Piet Geerse, Per ry Boogaard, Kees Westdorp, Corina Leijs, Heidi te Poele, Leo Paauwe en Christiaan Provoost, Paauwe was de winnaar van vo rig jaar, Provoost is de favoriet en Leijs een gevaarlijke outsi der. Bij de enkelspannen pony's is nationaal kampioene Yvonne de Ruijter de grote favoriet. Vanuit Zeeland komt de concurrentie *van Lenie van Loenhout, Peter Maranus en Jan-Willem de Jong. Bij de tweespannen paarden komt slechts één Zeeuwse deel nemer in actie. Het is Jan Wil lem Minnaard uit Baarland, die met dit span nog maar net be gonnen is. Vier Zeeuwen zijn van de partij bij de tweespannen pony's. Het zijn Chantal Ver- merris, André Vink, Mirjam van der Voort (vorig jaar finaliste) en Sjaak van Stappen. Ook laatstgenoemde kan, als hij een goede dag heeft, hoge ogen gooi en. Bij de vierspannen komen geen Zeeuwen in actie. Bij de paar den komen sterke deelnemers aan de start. Naast IJsbrand Chardon, die vanzelfsprekend als topfavoriet van start gaat, is ook Koos de Ronde een sterke deelnemers. Leo Paauwe: ,Koos de Ronde gaat de concur rentie met IJsbrand Chardon aan. Die heeft zeker nog niet ge wonnen." door Lucien Roelandt WIERDEN - Chayenne Wisker ke heeft met het Nederlands team de landenwedstrijd van het internationaal Chis Indoor Wierden voor pony's gewonnen. Het kwartet toonde zich de sterkste van de twaalf deelne mende landen. Na een fraaie individuele ne gende plaats met Fred in de finale om de Grote Prijs van Wierden werd de amazone uit Kruiningen door bondscoach Wim Bonhof geselecteerd voor het Nederlands B-team. Het team van Chayenne Wiskerke wist de schade beperkt te hou den tot twee springfouten en verwees daarmee het Neder lands A team, dat drie balken afsprong, naar de tweede stek. „Het was erg spannend", vond Wiskerke. „Het was een zwaar en technisch parkoers. Maar we maakten in de eerste ronde maar één springfout. Daarmee stonden we acht strafpunten voor op Nederland A, Ierland en het team van de Benelux. We mochten in de tweede manche dus zeker één springfout ma ken. Die maakte onze laatste deelnemer Lisette Vetker al op de tweede hindernis. Met nog twaalf hindemissen te gaan gierden de zenuwen door mijn keel. Maar ze bleek daar zelf geen last van te hebben, want ze maakte geen fout meer." eelvoudig wereldkampioen met vierspan naar Indoor Zeeland )rKoen de Vries N HOORN - IJsbrand Char- i constateert het met groot oegen. De mensport komt ;ds meer in de belangstel- De 42-jarige bestuurder i een vierspan zag zijn sport afgelopen jaar zeven keer op En de aandacht in de nten was ook niet mis. een zogenaamd Chardon- t dat de sport zo populair De man in kwestie stelt bescheiden op. Hij denkt het vooral aan de aard van sport ligt. Mennen is dyna- ich, snel, zit vol sensatie en uning. Het afgelopen jaar loor hij de wedstrijd in Aken 10,01 seconde verschil. Aan- ikelijk baalde Chardon als >it tevoren, maar daarna be te hij dat hij de sport een bewezen had. „Met één- van een seconden Dat is toch fantas- voor de sport en het pu- Spannender kan toch ligt koitom aan de sport, t aan de menner. Maar welke kent IJsbrand ardon niet? Wie IJsbrand ardon zegt, ziet een gedreven n op een rijtuig met vier ichtige paarden ervoor, ie- nd naast hem op de bok een i groom op de 'achterplecht', de kar in balans houdt. Hij t Chardon schreeuwen, roepen, en zijn paar- draven door smalle poortjes door waterpartijen. Het zijn plaatjes, waar ook een flinke dosis emotie bij kijken. Want aan het eind je Chardon meestal uitbun- juichen; hij heeft immers al- gewonnen wat er te winnen j is drie keer wereldkampioen lividueel, vijf keer wereld- ïipioen met het landenteam, tien keer Nederlands kampi- en inmiddels won hij zeven ir in Aken, waar de op één na angrijkste wedstrijd van de reld gereden wordt. de goede orde: Chardon niet in de ik-, maar in de Rijden met een rspan kan je niet alleen, een jrspan trainen evenmin. Al- n al vanwege het simpele feit t Chardon voor zijn outdoor rspan negen paarden heeft, j noemt het de A-selectie en er )ok nog een - kleinere - B-se- tie. Zelf heeft hij een dagtaak IJsbrand Chardon won vorig jaar in Goes met overmacht de wedstrijd voor vierspannen. foto Wi I lem M ieras aan het rijden van zijn paarden, maar daarnaast traint Char- dons vrouw twee paarden per dag, een bedrijfsleider twee paarden per dag en is er een meisje in dienst voor het verzor gen van de viervoeters. In de keuken van zijn prachtige boerenwoning uit het begin van de vorige eeuw in Den Hoorn (bij Delft) praat hij met passie over zijn sport en even later praat hij in de stallen met passie over zijn paarden. Chardon heeft een manege met honderd stallen (er rijden 550 mensen per week)twee binnen- en vele bui- tenbakken en een stalhouderij met vele prachtige antieke koet sen. Het is hem allemaal even lief, maar zijn paarden (en zijn gezin) zijn zijn alles. Hij knuf felt Zidane, zijn lieve lingspaard, en zegt: „Als ik kon leven als Zidane, dan zou ik best een paard willen zijn." Zidane is één van de negen paarden uit de A-selectie en de absolute topper. Kortgeleden kwam een bod uit de VS van 100.000 euro, maar dat schoof Chardon resoluut ter zijde. „Al boden ze het tienvoudige, dan deden we het nog niet. Het gaat ons niet om het geldmaar om de prestaties. We willen het beste materiaal en eens in de twee jaar wereldkampioen worden. Zida ne is het beste paard dat ik ooit gehad heb. Als het een spring paard was geweest, was het twee a drie miljoen euro waard geweest." Mennen is voor Chardon de ul tieme teamsport, ook al is hij er nu twintig jaar mee bezig. Het samenspel tussen mens en dier verveelt nooit. „Het is zo mooi omdat het zo moeilijk is. Het is steeds weer een uitdaging om paarden in topvorm te krijgen. Daar moeten we alles voor doen, je moet optimaal scherp zijn, al tijd blijven denken. Hoe goed je het ook doet, je hebt nooit alles onder controle. Mennen moet een way of life zijn, anders ben je nooit een topper. Morgen komt de 42-jarige men ner overigens niet met de vierspan naar Goes waarmee hij dit jaar alle wedstrijden op één na (Aken dus) won. Hij rijdt na melijk met twee aparte vier spannen: één voorbuiten en één voor binnen. Tot voor kort wer den bijna alleen wedstrijden in de buitenlucht verreden, maar het mennen werd zo populair dat de internationale bond twee jaar geleden ook wereldbeker wedstrijden indoor uitschreef. Opgebrand Daar kwalificeerden zich de tien vierspannen voor die dat jaar outdoor het best presteer den. Chardon: „Veel concurren ten rijden sindsdien met hun outdoor-paarden ook indoor. Maar daar ben ik tegen. Het zorgt voor veel te veel belasting. Ten eerste omdat de paarden binnen veel snellere parkoersen moeten lopen. Vergelijk het maar met een jachtparkoers. Daarbij komt dat er voor de we reldbeker acht wedstrijden per jaar zijn. Als ze die achter de rug hebben, zijn ze opgebrand voor ze aan het buitenseizoen begin nen. Wij rijden indoor dus met andere paarden." Omdat hij er nog maar twee jaar mee bezig is, is het vierspan waarmee Chardon indoor rijdt onervaren. Dat de kranten afge lopen week kopten dat Chardon slechts vijfde was bij de wereld bekerwedstrijd in Mechelen, was daarom niet terecht. „Die vijfde plaats was zo gek nog niet. We hebben één van de snel ste vierspannen van de wereld, alleen rijden we nog niet fout loos. De saamhorigheid is ernog niet. Daarom rijden we er ook in Goes mee. Dat is geen belangrij ke, maar wel een mooie wed strijd. Indoor Zeeland past prachtig in het schema voor de voorbereiding op de volgende wereldbekerwedstrijd, in de derde week van januari in Leip zig. Natuurlijk willen we in Goes winnen, maar het belang rijkste is om een goede wed strijd te rijden en ervaring op te doen." Bovendien is Goes een mooi meetmoment: „Vorig jaar heb ik er met hetzelfde span gereden. Je zou nu het verschil moeten kunnen zien. Het klinkt mis schien aiTogant, maar zo is het niet bedoeld: over twee jaar zit ik ook indoor bij de top. Het heeft te maken met karakter en discipline. Je moet elke dag zes, zeven uur met je paarden bezig zijn en dat zeven dagen in de week. En dat doe ik." Met alle respect voor het indoor- mennen, de wedstrijden in de buitenlucht hebben nog altijd de hoogste status. Het WK, dat eens in de twee jaar gehouden wordt, is dé wedstrijd. Hij staat dit jaar voor 4 tot 8 augustus op het programma en wordt in Hongarije gehouden. Chardon is er nu al mee bezig." En hij kijkt nog verder. Want ook het mennen evolueert. De sport wordt steeds dynamischer en sneller. „Een vooruitziende blik is de sleutel tot het succes. Je hebt steeds kleinere paarden nodig. We kopen nu al paarden in voor het span van 2006. Jaar lijks kopen we zo'n tien paar den, waarvan er gemiddeld één doorstroomt naar de A-selectie. De rest wordt weer verkocht." Twee opleggers Chardon komt morgen met twee opleggers en een auto met cara van naar Goes. Hij neemt vijf paarden voor zijn vierspan, zijn rijtuig, vier haf lingers plus rij tuig van een stalgenoot, drie po ny's van zijn kinderen Jeanette (11), Bram (10) en Edith (8) en één rijtuig waarmee zij kunnen rijden, zijn vrouw, zijn kinderen en enkele andere teamleden mee. „Ja, iedereen gaat naar Goes. We hebben ontzettend veel lol in de sport. Dat je op de ze manier je hobby kunt beoefe nen, dat is toch schitterend." Wie de verrichtingen van de kinderen van IJsbrand Chardon wil volgen, moet morgenavond vanaf ongeveer 19.00 uur in de Zeelandhallen zijn. Dan rijden zij hun wedstrijd. Daarna ko men de volwassenen in actie die zich in de wedstrijden van eer der op de dag geplaatst hebben voor de finale. Elke klasse vierspan, tweespan en enkel- span, elk onderverdeeld in paarden en pony's, telt drie fina listen." Chardon hoopt de finale te kunnen rijden en dan alles uit de kast te halen. „De mensen op de eerste rij moeten uitkijken wanneer ik met mijn vierspan door de Zeelandhallen scheur", zegt hij als grapje met een seri euze ondertoon. Gasgeven zal hij. En al zal hij ervoor waken om uit de bocht té vliegen, de opspattende klei zal niet alleen in de bak terugvallen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19