zc 17 izers schrijven astingen ncertzaal Irak Jacht Kernenergie V Pesticiden Proefdiervrij II Schieten Troonrede II Westerschelde WCT III Werktijd FORTIS vrijdag 2 januari 2004 rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche- redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd oopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de lactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft, en brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re- ;tie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge- igerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. in 19 7 2toen de toekomst van de zaal eveneens ter discussie stond. Ik was in die tijd wethou der, en de kwestie viel onder mijn portefeuille. Ook al ston den er toen ander grote, noodza kelijke investeringen voor de boeg, zoals het Zeeuws Museum in de Abdij en het Kuiperspoort- plan, niemand twijfelde aan de noodzaak om de Concertzaal te behouden. De gemeenteraad heeft dan ook op 19 juni 1972 met de grootst mogelijke meer derheid besloten tot reconstruc tie, tot een bedrag van 1,3 mil joen gulden. De enige tegenstemmer wilde de zaal wel handhaven, maar had bezwaar tegen de oplossing betreffende de bijgebouwen. Ik zie niet in welke doorslaggevende redenen er zouden zijn om over de Con certzaal anders te denken dan iedereen in 1972. De meer dan duizend bijeengebrachte hand tekeningen voor het behoud van de zaal zeggen genoeg. Laat men zich drie maal bedenken voordat met dit kostbare erf goed aan de vernieling prijs geeft! Mr J.J. van der Weel oud-wethouder Europalaan 66 Middelburg komstenbelasting in Box de belastingheffing op het ;bare inkomen uit sparen leggen, blijft 30%. Dit is en vast percentage, in de 'astgelegd. Tevens wordt uit gegaan dat men een opbrengst uit het vermo- van 4 zodat men f ei- op een belasting komt van uit het belastbaar vermo- werkelijkheid is echter praktisch geen enkele der aan die 4% rendement zeker niet de kleine ders. De postbank geeft op 1,5% rente en kapitaalrekening maxi- ,5 Maken we een tabel- zien we dat men bij een van 1,5% aan inkomsten ting bétaald: 80%; bij 2% lelasting 6 0 bij 3 is het Dij 4% is het dus de wette- 10% en bij 5% betaalt men 24%. Hieruit kunnen we ien dat de belasting con- is. Het zijn vooral spaarders die extra i belast worden.De over- verlangt van ons dat wij an de wet houden. Mogen in ook niet van de overheid jigen dat zij zich zelf aan de gemaakte wet houden? zou ik de besturen van en de vak- op willen roepen om ge- een standaard be- te ontwerpen, zo- llen die teveel inkomsten ting in Box 3 moeten beta- nassaal bezwaar kunnen Ikenen. J. Roest Boomwei 10 Burgh-Haamstede pop van Concertzaal pure urvernietiging', zegt vio- irigent Jaap van Zweden PZC van 27 december. Hij t de enige befaamde musi- de unieke kwaliteiten Concertzaal roemt. Die zouden zonder meer ssend moeten zijn in het de- ver de zaal. Zo was het ook verwachting geen risico omdat het hier om een niet ontploft exemplaar ging. Gezien het ka liber is het een granaat van VS- oorsprong, munitie gebruikt door Apache-helikopters of AIO vliegtuigen. Verschillende typen van verarmd-uranium- granaten zijn tijdens de grond oorlog en luchtaanvallen ge bruikt in de omgeving van As Samahaw tijdens de invasie. Het is meer dan waarschijnlijk dat er meer bronnen van ver- armd-uranium gevonden zullen worden in de omgeving. Luk Brusselaers Hoefkensdijk 11 Kuitaart De Nederlandse militairen in Irak zijn gelegerd in een gebied dat verontreinigd is met ver- armd-uranium. Op termijn zul len er ongetwijfeld Nederlandse militairen slachtoffer worden van deze milieuvergiftiging. Persoonlijk heb ik de gevolgen van de besmetting door ver- armd-uranium, tengevolge van de eerste golfoorlog in Zuid- Irak gezien, zowel voor de direct getroffenen als voor hun nage slacht. Voor een aantal medi sche wetenschappers was o.a. dit probleem een onderdeel van de vredesmissie in 2002. De Ne derlandse militairen in Irak hebben nu op 10 december 2003 vlakbij de stad As Samawah een granaat met verarmd-uranium gevonden. De militairen die de granaat vonden, liepen naar Het kerstgevoel was direct ver dwenen, na de aanblik van de jachtbuit van 10 dode hazen en fazanten en andere vogels (PZC 24/12). Bij de walgelijke foto een aantal zinnen, die kant noch wal raken. De wildschotel zou een van de hoofdoorzaken zijn van het jagen, ja hoor en var kens kunnen vliegen. Het is en kel de hobby van de jagers en verder niet. Zonder jacht geen diner is de volgende. Wat een onzinZonder vlees of vis kun j e ook een prima maaltijd maken. De wilde zwijnen zouden over last veroorzaken op de Veluwe, wordt het dan geen tijd dat de heren stoppen met bijvoeren, om zoveel mogelijk zwijnen te krijgen, zodat ze kunnen af schieten? De reeën zouden een gevaar voor het verkeer opleve ren. Wij zijn de laatste 5 jaar 1 keer 3 reeën tegen gekomen op grote afstand, ja dat is wel heel veel! Dat de jacht gebonden is aan vele regels klopt, maar ze worden niet nageleefd en er is lang niet voldoende controle. Bovendien worden er constant vrijstellingen afgegeven, daar om is de Partij voor de Dieren zo belangrijk bij de volgende ver kiezing om te proberen een eind te maken aan deze gruwelijke 'sport'.. Het zogenaamde 'te veel' wordt nu direct tegenge sproken: 10 jaar geleden per jachtpartij 20 hazen geschoten, nu met moeite nog 3Jagers be kend van het kapotschieten van nesten, het doodknuppelen van jonge vossen, het zetten van vo gelklemmen en vergiftigen van roofvogels, rest nog maar een optie. Verbod op alle jacht en wel direct! J. WH. Haak St. Jacobsstraat 18 Vlissingen Als sommige politici en milieu fanaten hun zin hadden gekre gen dan Waren op 1 januari de deuren van de kernenergiecen trale te Borssele gesloten. Dan was er een einde gekomen aan het produceren van elektriciteit op een wijze die redelijk goed koop, veilig en milieuvriende lijk is. Het door de politiek met de kleinst mogelijke meerder heid genomen besluit onaf wendbaar was, kwamen de per soneelsleden tot actie. Zij waren de groep die tegenover de over heid kwamen te staan bij de rechter en zij kregen gelijk. Ook de rechter vond dat het geno men besluit in strijd met de wet was. De personeelsleden had den reden om feest te vieren. Geen zorgen meer over werkge legenheid en uitstekende voor uitzichten voor de toekomst. Het is voor hen te hopen dat hun centrale tot het einde van de technische levensduur elektri citeit zal blijven produceren. Uiteraard is er het afvalpro bleem, maar het is een beheers baar probleem, dus acceptabel, En wat is het alternatief? Kolen, olie en gas hebben sterke in vloed op milieu en verhoging broeikaseffect; windmolens op jaarbasis laag rendement, hori zonvervuiling en veel subsidies vergend; zonnepanelen op jaar basis laag rendement en nog meer subsidies vergend en bio massacentrales milieuvervui lend en ook aantasting door broeikaseffect. Uiteraard zullen er altijd subsidies nodig zijn om ontwikkelingen te onderzoe ken. Subsidieverstrekking om iets verkoopbaar te maken is onzinnig. De keuze kan niet an ders zijn dan toepassing van meer kernenergie. Beter voor het milieu, veilig en goedkoper en het kabinet Balkenende-2 kan de vrijkomende subsidies gebruiken voor een beter soci aal beleid voor ouderen en zwakkeren. H.J. Balk Spuistraat 18a, Vlissingen Gedurende de stormachtig weer zijn 630 vaten (63.000 liter) pes ticiden over boord geraakt. Dat je als ondernemer het risico en de verantwoordelijkheid neemt, om in zulk weer, met containerschepen op pad/te vaart te gaan, is in mijn ogen ab surd. Terwijl overal kerstwen sen te lezen zijn met de strek king: prettige kerstdagen en een gelukkig nieuwjaar, wordt het eens tijd stil te staan, wat zoal in naam van o.a. de economie te weeggebracht wordt. Contai- nerterminaljippie, al wordt daar totaal onverantwoord met ons aller welzijn omgegaan! George Calon Oud Vlissingen 28, Hoek Hiermee wil ik reageren op een artikel in de PZC waarin Bianca de Wit bewust kiest om dier- proefvrij af te studeren. Gewel dig vind ik het om dit te lezen. Een studente van negentien jaar, die zich afzet tegen de gang van zaken, en haar mening laat gelden. Zij maakt een bewuste keuze, en komt op voor de die ren. Ik hoop dat dit proces zich voortzet en er inzicht komt dat dierproeven absoluut niet noodzakelijk zijn en dat de weg van de alternatieven nu ingesla gen word. Ik hoop dat vele stu denten Bianca de Wit zullen vol gen en dat farmaceutische bedrijven genoodzaakt worden om met alternatieven te gaan werken. Doordat studenten niet langer mee willen werken aan deze mishandelende praktijken die dieren ondergaan. Ook bij de cosmetische bedrijven zijn gro te veranderingen aan de gang, en zijn vanaf 2009 dierproeven in Nederland verboden. Ik hoop dat bij farmaceutische bedrij ven men de uitdaging aangaat om alternatieve te ontwikkelen zodat dieren gespaard blijven. Myriam Kuijsters Kruipuitsedijk 9, Oudelande 'Crimineel welkom bij schiet- club' kopt de PZC van 24-12 bo ven een artikel over schietclubs. Deze suggestieve en generalise rende kop bevestigt weer welke vooroordelen er bestaan over schietsport. Sportschieten, een concentratie- en beheersings- sport, vergt jaren oefening voor een goed resultaat: de kogel midden in de roos, gedrukt op een kartonnen kaartje. Introdu cés schieten onder begeleiding en gecontroleerd. Dat is geen oefenen, maar kennismaken met schietsport. De Raad van Hoofdcommissarissen laat het voorkomen, als zouden schiet verenigingen opleidingsscholen voor criminelen zijn. Dergelijke berichten zijn voer voor niet door enige kennis van zaken ge hinderde journalistiek. Enige, vermoedelijk malafide, schiet verenigingen zijn onderzocht. Enkele 'rotte appels' zijn gevon den. Uitzonderingen bevestigen de regel, helaas ook in de schiet sport. De ruim zevenhonderd bonafide verenigingen, aange sloten bij de KNSA, worden de dupe: scherpere regels en on werkbare situaties voor de vele vrijwilligers die zich voor deze sport inzetten. De Raad doet er beter aan zich toe te leggen op malafide praktijken en illegaal wapenbezit, de echte rotte ap pels. Praktijken, waarmee sportschutters niets te maken willen hebben. De Wet Per soonsbescherming verbiedt het screenen van aspirant-leden. De politie mag de verenigingen niet inlichten of iemand een strafblad of crimineel verleden heeft. Verandering van deze re gels zal door schietverenigingen worden toegejuicht. Doel van de politieactie zal zijn zoals P. Hoogeveen (KNSA) zegt: een centenkwestie en vérgaande maatregelen tegen schietver enigingen. De échte sportschut- ter doet geen vlieg kwaad. Daarvan kunnen journalisten getuige zijn, ware het niet, dat zij over deze tak van sport zo mi nimaal mogelijk positief schrij ven. Bestuur Schietvereniging Westkapelle Henk den Exter, voorzitter Karin Rewijk-Labruyère, secretaris Oude Zandweg 7, Westkapelle Al heel jong heeft de heer Brum- melkamp (Lezers Schrijven, 23-12) in de gaten gehadhoe het zat en zit met de ministeriële verantwoordelijkheid, waarom de Koning wel deel uitmaakt van de regering, maar niet van het kabinet. Hij moet dit huza renstukje al voor z'n tiende jaar verricht hebben want tijdens de oorlog waren er geen troonre des. Nu had mijn Zeeuwse moe der een gezegde 'vroeg rijp, vroeg rot' en ik vrees dat zulks ook van toepassing is op de heer Brummelkamp. Een tot volle wasdom gekomen intellectueel geeft zich immers niet over aan het schrijven van smalende brieven. De troonrede hoeft niet door het staatshoofd voorgele zen te worden dus een wetswij ziging is niet aan de orde. Het is een kwestie van regelen met de majesteit, of dat mogelijk is, ik heb geen idee, ben niet in de po sitie ietsmethaarte regelen. Zo als velen weten dat de troonrede een product van het kabinet is, voorgedragen door het staats hoofd, weet ook niet iedereen dat de kersttoespraak wel een eigen schriftuur is van de Ko ningin, zij het ook weer onder ministeriële verantwoordelijk heid. M.J. Daamen-van Houte Warwijcksestraat 17, Veere In de PZC (23-12) lijkt een proefschrift van Prins als uit gangspunt te huldigen dat de vrije scheepvaartclausule uit het scheidingsverdrag van 1839 onbeperkt moet kunnen worden toegepast. Naast het politieke aspect zou het dus ook betrek king moeten hebben op andere (zo zijn er o.a. financiële, wette lijke, beheersmatige, ruimtelij ke en vaarwegfysieke) aspecten. Wat was cruciaal in 1839? Ant werpen wilde na tweehonderd jaar afsluiting van de Wester schelde niet opnieuw die kans lopen. Schepen staken toen zo'n vijf meter en dit paste bij de na tuurlijke diepte. Toen de sche pen groter werden (véél later) moest er in toenemende mate verdiept worden. In een onge nuanceerde opvatting over vrije scheepvaart zou dit baggeren nu naar circa twintig meter moeten gaan - immers, zulke schepen bestaan of zijn te bouwen. Een dergelijke visie is in het verle den nooit aan de orde geweest. Er werd nog jaren tol geheven totdat deze werd afgekocht. Het later noodzakelijke baggeren ging per bilaterale afspraak en zo kennen we inmiddels een meer dan verdubbelde diepte. Schepen hebben zich verder te houden aan het Scheepvaart- reglement Westerschelde. Er is evenmin sprake van de aller hoogste vorm van vrijheid: geen beheersmatige inperkingen, maar het vaarwater wordt van ouds beheerd. Een proefschrift bevat universitair getoetste standpunten: internationaal worden aan een dissertatie de hoogste normen van weten schappelijke nuancering en waarde gesteld. Vrijwel alle universiteiten voldoen hieraan - men wil meetellen. Vindt de Gentse Universiteit, onder welks vlag dit proefschrift is verdedigd, dat politiek mag pre- valerenboven wetenschappelij ke zorgvuldigheid? DrR.J. Scheele Molenwerf 2, Temeuzen Naar aanleiding van het artikel Aanleg WCT van groot belang voor toekomst havens in de PZC van 22-12 wil ik het volgende stellen. De bélangenorganisa- ties Kamer van Koophandel, Brabants-Zeeuwse Werkge versvereniging en MKB Zee land hebben kennelijk nog steeds niet door, dat de WCT een initiatief is van Hesse Noordna tie in Antwerpen. Dat betekent, dat containers uitsluitend in Zeeland aan land gebracht wor den en linea recta worden ge transporteerd naar Antwerpen waar de uiteindelijke handeling plaats vindt. Het resultaat daarvan is, dat Zeeland uitslui tend te maken krijgt met de las ten en Antwex-pen met de lusten. In ieder geval levert de WCT nauwelijks arbeidsplaatsen op. Peter H. de Dreu Rijzendeweg 26, Woensdrecht Minister de Geus wil het maxi mum werkuren per dag volgens de Arbeidstijdenwet verhogen naar 12 uur (was 11 uur) en het maximum per week in een kwartaal naar 48 uur (was 45 uur). Werknemers gaan in het belang van het bedrijf al flexi bel om met de arbeidstijden. Werkgevers hanteren vaak het maximum. Een hoger maxi mum is uit menselijk oogpunt ongewenst. Als er discussie komt over nieuwe werktijden maxima, betrek dan ook de reis tijden voor het woon-werk ver keer erbijDe overheid verzaakt immers nog steeds in het plan nen, aanleggen en onderhouden van voldoende infrastructuur. Daardoor is de tijd dat mensen voor arbeid van huis weg zijn absurd hoog. Tientallen jaren geleden werkte men 48 uur per week, maar reisde men veel sneller naar en van het werk. Men heeft nu gemiddeld 1 uur nodig om van huis naar het werk of van het werk naar huis te ko men In de Randstad loopt dat al snel op tot 2 uur en bij verkeers- infarcten naar 3 uur. Bij 8,5 uur werken zonder overwerk is men zo 10,5 uur tot 12,5 uur van huis voor arbeid. Om maar te zwij gen over overwerk. Gaan we on ze werknemers veroordelen tot werken en slapen zonder privé- leven? Wim Boogaart Erling Steenstraat 14 Nieuwerkerk Advertentie n 12 Het kan ons allemaal overkomen. Je wordt wakker en denkt: ik ben klaar met deze baan. Je wilt weer studeren. Of een jaartje weg. Misschien een andere baan. Dat is een flinke stap. En die neem je niet zomaar. Maar soms is het gewoon tijd. I L. Partners in verzekeren en bankieren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17