PZC Cacaoschepen worden bewaakt Echte bikkels doen het in bikini V2PRIJS 11 GroenLinks vreest dat ouderenwerk in gedrang komt Vrij rustig van oud naar nieuw Kampioenschappen hulp aan drenkeling Gehele GimCxèfe \X1 korting Tog steeds ontsnapt een te hoog gehalte aan koolmonoxide uit lading lissinger steekt laatsgenoot hampagne weg Kerncentrale produceert weer stroom Alarmpistool Onze keukens zijn van 2004. En die van u? SieMatic zeeuwse almanak Les WALCHEREN vrijdag 2 januari 2004 >r Jan Jansen Edith Ramakers RNEUZEN - De schepen met ao die zijn afgemeerd in de naalzone en Vlissingen-Oost an onder voortdurend toe- lit. Op veilige afstand zijn af- tingen geplaatst, een particu- bewakingsbedrijf houdt de aties in de gaten en op gezet- ijden wordt de lading bemon- rd. paar voor de volksgezond- d is er niet direct, maar me ien op oudjaar en nieuwjaar zen nog steeds op een te hoog lalte aan koolmonoxide. Bo- tdien stinkt de rottende la- g niet weinig. rgemeester J. Lonink van Ter- izen hoopt dat het lossen van schepen vandaag van start i gaan. „Zodra het materiaal gestort, neemt het koolmo- üdegehalte snel af", weet hij. een als er broei ontstaat in de ing, en daarmee brandge il-, gaat het lossen niet door. winterse omstandigheden lij- t de operatie te begunstigen. Lissen zijn nog zestien andere epen onderweg naar Zeeland liggen er nog vijf te wachten Wormer om de reis te aan- irden. Lonink zegt ze niet te- te kunnen en willen houden, aar mag dit voortaan wel in id overleg gebeuren..." •and gaat om het afval van een re- te, grote cacaobrand in het Drd-Hollandse Wormer. Der binnenvaartschepen vervoe- de troep naar Zeeland, de ft naar het Sloegebied, de an- e helft naar de Kanaalzone. Zeeuws-Vlaanderen zijn in- Idels al zeven schepen gearri- rd. Een is er gelost, drie lig- i te wachten bij de Axelse ising en nog eens drie in de trichehaven bij Sluiskil, bedoeling is dat het lossen ïdaag, vrijdag, doorgaat. Het ISSINGEN - Een 22-jarige ssinger is op oudjaarsdag aan- iouden, na een steekpartij in Scheldestraat in zijn woon- ats. man zou rond half vier een jarige plaatsgenoot hebben zijn arm en rug hebben ver- nd met een steekwapen. Het ühtoffer moest in het zieken- s worden gehecht. De 22-jari- man is ingesloten. De oor- ik van het conflict ligt in de itionele sfeer. ISSINGEN - Tijdens oud- rsnacht is er ingebroken in i woning in de Badhuisstraat Vlissingen. Er werden een ir flessen champagne, tiental- dvd's en persoonlijke papie- weggenomen. De waarde de goederen is onbekend. (Advertentie) goedje wordt gedumpt in de autoriteiten, waaronder het ge- in ieder geval hadden wij het Koegorspolder. Er ontstond ophef over het ver voer toen dinsdag op een van de schepen een brandje uitbrak. Metingen van de brandweer we zen uit dat het gehalte koolmo noxide aan boord veel te hoog was. Op dat moment werden de meentebestuur van Terneuzen, wel gewaarschuwd. Inmiddels liggen er ook lijntjes tussen de twee pi'ovincies, met de gemeente Wormer en met de rederij. Maar dat- is te laat, vindt Lonink. „Het is de vraag of je dit gesleep moet willen en moeten weten. Zo lijkt het erop dat bedrijven winst maken, maar hun verantwoordelijkheid afschuiven op de maatschappij. Wij moeten instanties en dien sten inzetten. Dit kost ons geld." De bemanning mag niet aan boord blijven, omdat langdurig verblijf in de buurt van de dam pen schadelijk is voor de gezond heid. Volgens K. Hamelink van de Stadsgwestelijke brandweer wilden drie schippers bij de Piet Heinkade in hartje Vlissingen aanleggen. Dat is volgens hem vragen om problemen. „Want dit spul kan beter niet in de buurt van een woonwijk worden opgeslagen." De schippers wer den weggestuurd naar het Sloe gebied. Rond 5 januari moeten alle schepen gelost zijn. In het Sloegebied worden de schepen gelost door firma Hoondert uit 's-Heerenhoek. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De politie in Zeeland vindt dat de jaarwisseling relatief rustig is verlopen. Burgemeester K. Schouwe- naar van de gemeente Middelburg spreekt woorden van gelijke strekking. Hij noemt de sfeer 'gezellig en vriende lijk'. „Ik kan niet anders dan constateren dat het in het algemeen een goede nacht is ge weest. Arnemuiden en Nieuw- en Sint Joosland hebben zich van hun goede kant laten zien", aldus Schouwenaar. Toch moest de brandweer in Zeeland 85 keer uitrukken en moest de ambulance dienst in totaal zestien keer worden inge zet. Met name in Rilland en Middelburg was dat voor behandeling en vervoer van slachtoffers van vuurwerkongevallen. Ook kreeg de politie meldingen van ver schillende (vreugde)vuren. Op het Bellamypark in Vlissingen zijn ruiten vernield door het ontploffen van een afvalbak. In Grijpskerke had de plaatselijke jeugd op het voetbalveldje een bankstel in brand gestoken. In de Nadorstweg in Middelburg en de Zeedijk in Westkapelle zijn twee oude auto's in brand gestoken. In de Vlissingse J. van Campenstraat kwam een vuurpijl tussen de tuinmeube len terecht, waardoor brand ontstond. In Westerzicht in Vlissingen werd een che misch toilet op straat opgeblazen. Het interieur van een woning aan de Bonedijkestraat in Vlissingen werd ver nield doordat een lichtkogel naar binnen vloog. Hier raakte niemand gewond. In Koudekerke zijn op het Dorpsplein enke le matrassen in brand gestoken. Een aan tal brievenbussen van een flat aan de van de Perrestraat in Middelburg is opgebla zen. Vuurwerk vernielde de ruiten van een sportzaaltje in Westerzicht in Vlissin gen. Ook was er brand in een ondergrondse vuilstortkoker in de Westerscheldestraat in Oost- Souburg. Het brandje werd door de brandweer snel geblust, maar de wijk had last van rook en stank. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De fractie van GroenLinks vindt dat het oude renwerk in de gemeente Vlissin gen onvoldoende aandacht krijgt. GroenLinks stelt daar over schriftelijke vragen aan het Vlissingse college van B en W. De Vlissingse welzijnsorganisa tie Palladium bestaat onder meer uit de Stichting Welzijn voor Ouderen. Volgens fractie- voorzitter A. Soplantila van GroenLinks is enige jaren gele den, bij de totstandkoming van Palladium, de afspraak ge maakt dat het ouderenwerk ge spaard zou blijven van bezuini gingen. „Dat hebben ouderen bonden en andere belangenbe hartigers van ouderen van de toenmalige portefeuillehouder te horen gekregen", schrijft Soplantila. Hij vindt dat daar in de praktijk weinig van terecht is gekomen. Er is juist gekort op het ago gisch ouderenwerk. „Er is nu nog maar één formatieplaats in gevuld." Het is hem opgevallen dat Palla dium te weinig rekening houdt met een groep allochtone oude ren van de eerste generatie. Hij vraagt zich bovendien af of de Senioren Adviesraad voldoende ondersteund kan worden door Palladium en of er voldoende be leidsambtenaren zijn die oude renwerk als speciaal aandachts gebied hebben. Intensief Soplantila maakte gisteren be kend dat hij zich terugtrekt als fractievoorzitter. Die taak wordt door fractiegenoot P. van Zalen overgenomen. Soplantila blijft nog wel raadslid. Bij zijn beëdiging als raadslid, zes jaar geleden, zei hij hooguit twee pe riodes raadslid te zijn. „Over twee jaar stop ik. Het is inten sief en er zijn nog andere dingen te doen. Zeker op fractievoorzit ters komt veel af." Soplantila wil meer tijd geven aan het werk binnen de Vlissing se afdeling van GroenLinks en hij wil zich inzetten voor het provinciaal werk. „Ik zit te veel op het Vlissingse stadhuis." BORSSELE - De kernenergie centrale Borssele is weer in be drijf genomen. Na een opstart procedure die ruim 24 uur in be slag nam, levert de centrale sinds gistermorgen half acht weer elektriciteit aan het lande lijke net. De nucleaire stroomfabriek lag sinds maandag stil nadat een storing in een klep was geconsta teerd. Om de klep - een van de drie die zijn bedoeld om een te hoge druk in het nucleaire ge deelte van de centrale te voorko men - te kunnen vervangen, moest de reactor worden stilge legd. Bij de splijtstofwisseling/ onderhoudsbeurt van enkele maanden geleden is de bewuste drukontlastklep in de plaats van een ander exemplaar gemon teerd. De revisie van de oude stond voor begin dit jaar op het programma. Alle onderdelen er voor waren al binnen, ze moes ten alleen nog worden samenge steld. Omdat daar op moest wor den gewacht, duurde het verhel pen van de storing langer dan kerncentrale-exploitant EPZ had voorzien. In de nacht van dinsdag op woensdag werd een begin gemaakt met het opstar ten van de kerncentrale. Dat duurde langer dan normaal om de klep te kunnen testen. Vuurwerk in Vlissingen. foto Lex de Meester door Ab van der Sluis door Edith Ramakers VLISSINGEN - Willem-Alexan- der was al het water ingegaan, toen Maxima nog haar vinnen aan moest trekken en voor de kleine Amalia een oppas moest regelen. De traditionele nieuw jaarsduik en zwemtocht in Vlis singen trok dit keer hoog be zoek. Marije Kal jouw uit Koudekerke deed voor de vijfde keer mee. „Maar nog nooit als Maxima", zei ze. Twaalf van de 31 deelne mers deden op nieuwjaarsdag verkleed mee aan de 800 nieter lange zwemtocht van Duikteam Zeeland. Een surf- of duikpak bood bescherming tegen de vrieskou. De leden van het koningshuis grepen net naast de eerste prijs. Een octopus, waaronder Eric Veerhoef schuilging, kreeg van de jury de meeste lof. Meer zwemmers dan andere ja ren waagden zich dit keer in lou ter een zwembroek in het water. Ze worden door het Duikteam Zeeland 'bikkels' genoemd. Sas- cha, Mascha en Corina uit Poort vliet en Tholen zetten een ijsmuts op en spurtten in bikini over het strand de branding in. Het water kwam tot kinhoogte, toen ze zich omdraaiden en haast even snel weer terugren den naar de kleedhokjes. „Kou de voeten", was de klacht. Ze klappertandden, maar: „Je krijgt er toch een kick van." Ook Saskia Koopman, Willy Ka- land en Rien Balkenende door stonden schaars gekleed de be proeving. „We doen het voor het goede doel", verklaarde Willy. „We voeren een sponsoractie voor Bangladesh." Ze werken in het Ziekenhuis Walcheren in Vlissingen. „Personeelsleden van het ziekenhuis hebben geld afgestaan voor het Bangla desh-project. Wij hebben deze sponsoractie bedacht om het project te steunen." Voor elke minuut die ze langer in het water bleven, kregen ze een hoger geldbedrag. Na vier minuten was het over en uit. De kou werd hen te gortig. Tot treurnis van Rien. „Ik had op acht minuten gehoopt." Advertentie 50% Een schaars geklede nieuwjaarsduik is koud, „maar je krijgt er een kick van". (Advertentie) foto Lex de Meester VLISSINGEN - In het Vrijburg- bad te Vlissingen worden mor gen de Nationale Kampioen schappen Eerste Hulp aan Dren kelingen (EHaD) gehouden. Tijdens deze wedstrijd moeten de deelnemende teams binnen een bepaalde tijd een ongeval in het water oplossen en eerste hulp verlenen aan de drenkelin gen. De wedstrijd is georganiseerd door Reddingbrigades Neder land in samenwerking met de dr A. Stavermanbrigade uit Vlissin gen, die dit jaar haar tachtigja rig bestaan viert. Eenentwintig teams van verschillende Neder landse reddingbrigades hebben zich ingeschreven. Het kampioenschap begint om 12.30 uur en eindigt rond 16 uur. Publiek kan vanaf de tribu ne zien hoe de reddingsactie in haar werk gaat. Welk ongeval in scène wordt gezet, blijft geheim. De deelnemende ploegen mogen dit vooraf niet weten. Tijdens de reddingsactie, die maximaal vier minuten mag du ren, moet een team de slachtof fers kundig op de kant zien te krijgen. Vervolgens moeten de deelne mers de drenkelingen een goede verzorging geven en hulpverle nende instanties waarschuwen. Het team dat dit het beste en het snelste doet, wint. Er kan een prijs worden gewonnen voor het hele team, het leiderschap en voor reanimatie. Nieuwe bad Ter gelegenheid van het tachtig jarig bestaan van de dr A. Sta vermanbrigade worden de wed strijden in het nieuwe Vrijburg- bad gehouden. Begin april vindt op die locatie ook het Neder lands Kampioenschap Zwem mend Redden voor junioren en senioren plaats. De dr A. Stavermanbrigade is op 18 juli 1924 opgericht door H. Bode en dr A. Staverman. In Vlissingen waren er in die tijd nog veel verdrinkingsgevallen. Tegenwoordig beschikken de brigades over moderne hulp middelen, zoals reddingsboten en helicopters en hart-defibrilla- fors. Leden en instructeurs van de Vlissingse brigade helpen mee bij de beveiliging van diverse evenementen, ze doen mee aan internationale wedstrijden en veel leden zijn strandwacht. VLISSINGEN - Van een 34-jari- ge Vlissinger is na de jaarwisse ling, omstreeks half één, in de Walstraat in Vlissingen een alarmpistool in beslaggenomen. (Advertentie) WINTERCOLLECTIE (m.u.v. mantels jacks) LANGE DELFT 16 MIDDELBURG KL0KSTRAAT 94461 JKGOES NIEUWE BURG 334331 AGMIDDELBURG NOORDSTRAAT 234531 GBTERNEUZEN INTERNET: WWW.BLIEKMODE.NL 0 9.400,- excl. montage Als liet vuurwerk straks de lucht in gaat is uw keuken wéér een jaartje ouder. Wordt het niet eens tijd om uw keuken óók Oud Nieuw te laien vieren? Bezoek onze showroom en ontdek hoe mooi uw keuken kan zijn. Ons relatiegeschenk ligt voor u klaar: het SieMatic Keukemdeeënboek. 't Liefst een SieMatic Middelburg Woonst.udio Middelburg, Industrieterrein Arnestem. Grenadierweg 17a. telefoon 0118 - 62 95 22 Goes Plieger B.V, (ook voor sanitair), Nansenbaan 15, telefoon 0113 - 246464 Axel SieMatic Keukenstudio Van Vliet, onder dak bij Pot Woninginrichting, Nieuwendijk 89, telefoon 0115 - 56 40 70 Terneuzen BouwCenter De Hoop, Kennedyiaan 32, telefoon 0115-63 0612 Moeilijk hoor, het nieuwe computersysteem dat de werk nemers van een kantoor te Goes is opgedrongen. En inte ressant. Want er worden rol len omgedraaid. Eén der senioren die zich tot nu toe van koffie liet voorzien zonder ooit zelf de automaat te bezoeken, kwam er al snel achter dat hij sterk afhanke lijk is van de kennis, het in zicht en de hulp van een jon gere collega. Die leert hem nu geduldig welke knopjes moe ten worden ingedrukt om de computer naar zin en genoe gen te laten functioneren. Het wil best lukken. De man op jaren krijgt de bediening van het koffiezetapparaat steeds beter in de vingers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11