Collectieve beveiliging bedrijven We zullen het nóóit meer doen PZC Antwerps bedrijf zoekt honderden havenwerknemers Securicor gaat ondernemingen in gemeente Borsele bewaken Start aanpak wateroverlast Vijftien man weg bij Broomchemie Jubileumeditie schaaktoernooi Gewonde bij ongeval op A58 Stoker uit Sluis beboet Diefstal van boormachine Kerstboomverbranding Theater Cowboy Billie Boem Bitterballen in plaats van oliebollen bil woensdag 31 december 2003 door Rob Paardekam HEINKENSZAND - Borsele begint met een project dat voor ziet in een collectieve beveili ging van bedrijven in de ge meente. De meeste ondernemers regelen nu nog hun eigen beveiliging, maar de meeste roepen al jaren om meer samenwerking. Die vraag kwam een jaar geleden w eens nadrukkelijk naar vo ren tijdens overleg tussen de ge meente, de Borselse onderne mers en de politie. De gemeente heeft vervolgens een werkgroep opgesteld met daarin acht vertegenwoordi gers van het bedrijfsleven, ie mand van de politie en de be leidsmedewerkerveiligheid van de gemeente. De besprekingen hebben gere sulteerd in een project dat mor gen, 1 januari 2004, van start gaat. Het beveiligingsbedrijf Securicor voert de beveiliging uit. Die bestaat uit een aantal controles in de avonduren en 's nachts. Aan de deelnemende be drijven wordt bovendien 24 uur per dag alarmopvolging gebo den. Dat wil zeggen dat Securi cor een surveillanceteam stuurt als er alarm wordt geslagen. Belteams Het aantal bedrijven dat deel neemt aan het project beperkt zich momenteel tot 25. .,Dat is best weinig", geeft M. van de Vijver van Securicor toe. „Maar we zetten binnenkort belteams in om andere bedrijven te bena deren. Ik ga ervan uit dat het aantal deelnemers nog fors zal toenemen." Het is niet zo dat er één auto komt die alle aangesloten be drijven in Borsele voor zijn re kening neemt. Securicor heeft zes surveillancewagens door de regio rijden. Het kan zo zijn dat één daarvan een beperkt deel van de gemeente Borsele voor zijn rekening neemt, terwijl een ander team de overige kernen doet. Zo zou het logisch zijn dat het team dat industrieteirein Vlissingen-Oost bewaakt ook langs de deelnemende bedrijven in bijvoorbeeld Nieuwdorp, 's- Heerenhoek en Borssele rijdt. Securicor bewaakt momenteel al bedrijven in de gemeenten Goes, Middelburg en Vlissin- gen. Toch is Borsele een geval apart. In de andere gemeenten gaat het vaak om min of meer gesloten bedrijfsteiTeinen, waar een suiweillanceteam in rijdt, een rondje doet, en er weer uit rijdt. In Borsele gaat Secuii- cor bedrijven bewaken die veel meer versnippei'd zitten. „Zo kan het voorkomen dat we in Oudelande één bedrijf moe ten bewaken, omdat we daar niet meer deelnemers hebben. Dat doen we, want we weigeren niemand", aldus Van de Vijver. Om het project in goede banen te leiden is de Stichting Beveili ging Bedrijven Borsele (SBBB) opgericht. Zo kunnen de rech ten en plichten van de deelne mers en de continuïteit van het project gewaarborgd worden. MEUW-HAAMSTEDE - Be stuurders en bewoners van de Strandweg in Nieuw-Haamste- de geven maandag 12 januari oni 14.00 uur het officiële start sein voor de aanpak van de wa teroverlast in de Westhoek van Schouwen. Door verbetering van het wa terafvoerstelsel in Nieuw- Haamstede wordt getracht de wateroverlast in de Westhoek te verminderen. Bij de werkzaam heden wordt rekening gehou den met de huidige natuurwaar den. De Strandweg is het eerste traject dat onder handen wordt genomen. Voor het realiseren '™van een betere afvoer zijn twee tracés uitgedacht. Eén daarvan ishet nu te realiseren tracé langs de Wilgenweg-Strandweg- Badweg. Het andere tracé loopt via de Larixweg-Torenweg-Es- doornlaan-Korenbloemlaan- zweefvliegveld. Dit tweede ge deelte wordt naar verwachting 2004 in uitvoering gene is men. De gemeente, waterschap Zeeuwse Eilanden, de provincie n de Dienst Landelijk Gebied jebben besloten de waterover last in de Kop van Schouwen ge- zamenlijk aan te pakken. Hove niersbedrijf HABO Renesse en Aannemingsbedrijf Reimers- waal BV voei'en de werkzaam- len uit. De aannemer zal de planning van het werk met de bewoners afstemmen. FERNEUZEN - Broomchemie i Terneuzen gaat opnieuw het .■rsoneelsbestand inkrimpen. Gedwongen door de huidige zonomische situatie ziet het edrijf zich genoodzaakt voor ijftien werknemers ontslag an te vragen. Bet personeel kreeg het slechte lieuws net voor de Kerst te ho rn. Het is de tweede keer bin- >n een jaar dat Broomchemie •beidsplaatsen schrapt. Eind oiïg jaar werden er al dertig 'erknemers ontslagen 'e reorganisatie is nodig omdat e prijzen door de economische icessie zwaar onder druk taan. Broomchemie pi'oduceert ;g, maar verdient niets, 'en bijkomend probleem is dat be broomfabrikant geen finan- iële reserves meer heeft. De af gelopen jaren investeerde het ledrijf voor ruim tien miljoen uro in een nieuwe installatie. De Raad van State in Den Haag weigerde echter de benodigde ergunningen voor de productie af te geven. REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315670 Fax: (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 II Fax:(0113)315669 'LH E-maïl: redactie@pzc.nl INTERNET 1 www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge- I durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur De baksels van het oliebollenkraam in Goes vinden gretig aftrek. door Salva de Nooijer GOES - Ondanks de kou en de scherpe wind is iedereen druk in de weer voor vanavond. De laat ste inkopen doen, dringen voor oliebollenkraampjes, slepen met vuurwerkpakketten. Maar wat gaan ze precies doen met oud en nieuw? Mevrouw Packé (54) en me vrouw Krijger (57) uit Goes vie- ï'en oudjaar samen. „Gezellig met z'n tweeën." De oliebollen bakt Packé zelf. „Dat is traditie, daar hoef je niet aan te komen", legt ze uit. „Bovendien smaakt het beter ook", vult Krijger haar aan. Ondanks de gezelligheid en de oliebollen zijn de twee niet elk jaar bij elkaar „Ze gaat wel eens oud en nieuw vieren bij fa milie in Duitsland en dan zit ik hier alleen", lacht Krijger. Voor meneer Schipper (56) uit Wolphaaitsdijk is dat duidelijk anders. Hij blijft zoals elk jaar thuis. „Gezellig met de familie, niet ai teveel drukte, gezellig bijpraten. Herinnei'ingen opha len aan het afgelopen jaar" Ook voor oliebollen hoeft hij de deur niet uit. „Die maken we zelf. Vei's uit de pan zijn ze toch het lekkerst." De familie van meneer De Jonge (37) uit Kapelle moet het zonder oliebollen doen. „Die hebben we niet. Wij doen traditioneel aan bitterballen en andere snacks", vertelt hij lachend. De jaarwisseling is voor hem een ri tueel geworden. „We vieren oud en nieuw altijd met de hele fa milie bij ons. Daar worden niet AXEL - In het Gregoriuscen- trum in Axel wordt zaterdag 17 januari de vijfentwintigste edi tie van het Landau schaaktoer nooi gehouden. Tijdens deze jubileumeditie kunnen voor het eerst ook scha kers uit de A-categox-ie mee doen. Iedereen die in 1984 of daarna is geboren kan zich op geven voor het toernooi. Lidzijn van een schaakvereniging is geen vereiste. Ook schoolscha- kers zijn van haite welkom. Opgeven kan voor 15 januari via Aandijke@Zeelandnet.nl of bij Arjo Arendse, Zuidpoortstraat 10, 4527 GN in Aardenburg. eens meer afspraken over ge maakt." Het hoeft natuurlijk niet elk jaar hetzelfde te zijn. „Wij vie- i-en de jaarwisseling elke keer bij een ander familielid"vertelt meneer Jansen (47) uit Kruinin- gen. „De viering is wel altijd hetzelfde; een drankje en een hapje en na twaalven vuurwerk afsteken." Rotjes en sfrijkers worden daarbij vermeden. Hij koopt zelf voornamelijk sier vuurwerk. Jansen: „Van die knallers vind ik zo jammer. Ze klappen een keertje en dan is het gedaan. Siei*vuurwerk leveit meer spektakel op." Angela de Visser is dit jaar niet bij haar familie. De vijftienjari ge Goese viert oud en nieuw bij haar vriendje. „Vorig jaar was hij bij mij thuis, nu is het mijn beurt", legt ze uit. „Dat is niet zo spannend hoor, ik ken z'n fami lie goed, maar het is wel an ders." De jaarwisseling moet wel met familie gevierd worden, meent ze. „Ik wil het nieuwe jaar wel ingaan met het gevoel dat ik ergens thuishoor. "De hele avond binnen zitten vindt ze echter niks. „Als iedei-een de beste wensen heeft gekregen, gaan we nog wel stappen." Voor het gemak slaat Goesenaar De Ruiter (24) het binnen zitten over. „Ik vier het gewoon met vrienden in de kroeg. Ik kan wel foto Dirk-Jan Gjeltema alleen thuis gaan zitten, maar dan wordt het nooit gezellig na tuurlijk." Volgens hem is het al leen maai' makkelijk om niet thuis te zitten. „Je hoeft niet meer voor drinken of eten te zorgen en je hebt ook geen enor me troep op te ruimen als je 's ochtends wakker wordt." Of ie mand nou thuis zit of ergens an ders, er moet volgens hem wel gefeest worden. „Het wordt maar één keer 2004." Agenten in burger speuren naar vroege vuurwerkzondaars door Ron Magnée MIDDELBURG - Ze hebben het er maar druk mee, de politie agenten die erop toezien dat er niet te vroeg vuurwerk wordt afgestoken. Want pas vanaf vandaag tien uur mogen astro- nautjes, gillende keukenmeiden en x-euzenknallers worden afge stoken. Wie gisteren vuurwerk afstak en werd betrapt, was flink de pineut. Politieagenten M. de Koning en A. Flipse zijn twee van de agen ten die dinsdagmiddag in Middelburg op zoek gaan vuur werkfanaten voor wie oude- jaai-sdag te lang op zich laat wachten. Ze zijn beiden onop vallend gekleed - De Koning in een doorsnee spijkerjack, Flipse in een bruine jas - zodat ze eruit zien als twee vrienden die even een ommetje maken. Ondertus sen spieden en vooral luisteren de twee of er ergens voortijdig vuurwei'k wordt afgestoken. Die middag lijkt het overal op vallend rustig te zi jn. De school- pleintjes in de wijk Klarenbeek voi-men een oase van rust. Her en der lopen er wel groepjes jon- gei-en krom van de hoeveelheid vuurwerk die ze meetorsen. Maar afsteken, ho maar. In de Rijnstraat in de Stromen- wijk is het ineens ï'aak. Een be woner gooit wat knalvuui"werk de straat op. De stoep voor de woning is bezaaid met vuur- werkafval. Flipse loopt op de jongeman af en laat hemzijn po- litiekaart zien. „Hoeveel heb je aan vuurwerk uitgegeven?", vraagt De Koning. „Veertig eu ro", antwoordt de jongen. „De Wie wordt betrapt, moet inleveren. Flipse: „De waarde bedraagt niet meer dan 2,50 euro. Maar voor die jongens is dat heel wat." foto Lex de Meester boete bedraagt 52 euro. Dat is meer dan je aan al je vuurwerk hebt uitegegeven." De jongen lijkt niet onder de indruk. „Oooh..." Minderjarigen De boetes voor vuurwerkover tredingen zijn niet mis. Op het bezit van strijkers staat tachtig euro. Heeft iemand meer dan honderd strijkers, dan loopt de boete zelfs nog op tot 132 eui'o. Minderjarige vuurwei'kdaders worden zo veel mogelijk door- gestuui'd naar het Halt-bureau voor een alternatieve straf. En vaak zijn de overtreders min derjarig, weet H. Kerkhof van de politie Zeeland die zich met het vuui"werkpx'oject bezig houdt, „Waren het vroeger vooral de yeertien- tot achttien jarigen, nu is het vooral de cate- goi'ie van twaalf tot vijftien." Als Flipse enDe Koning even la ter over de Koudekerkseweg rij den, is het weer raak. Pal voor hun auto gooien wel heel jonge vuurwerkliefhebbers een rotje op de weg. Het blijken twee jon getjes van elf en veertien uit het AZC te zijn. „We zullen het nóóit meer doen", probeert een van hen nog. Maar Flipse is on- vei'biddelijk. De rotjesgooier - de elfjarige - gaat op de bon. Maar hij is ook coulant: van de hoeveelheid rotjes, vierhonderd in totaal, moeten ze de helft in leveren. De rest mogen de jonge tjes houden. Flipse even later in de auto: „De waarde bedraagt niet meer dan 2,50 euro. Maar voor hun is dat heel wat." RILLAND - Een 79-jarige vrouw uit 's-Hertogenbosch is gis teravond gewondgeraakt bij een ongeval op de zuidbaan van de A58 bij Rilland. Rond 18.15 uur raakten drie auto's betrok ken bij een botsing. Een 20-jarige automobilist uit België reed over de A58 en raakte na het inhalen van een uitwijkende vrachtwagen de macht over het stuur kwijt. Hierdoor raakte hij met de linker zijde van zijn auto in de vangrail. De Belg stapte met zijn bij rijder uit en waarschuwde met een zaklamp de voorbijgan gers, omdat de verlichting van zijn voertuig het niet meer deed. Na enkele minuten raakte de 79-jarige vrouw uit 's-Hertogen bosch de auto van de Belg en kwam hierdoor op het midden van de A58 tot stilstand. Haar voertuig werd daarna van ach teren met 120 kilometer per uur aangei'eden door een 47-jari- ge man uit Bergen op Zoom. Hierdoor schoot de auto van de vrouw tegen de vangrail en kwam tot stilstand. De auto van de man uit Bergen op Zoom is doorgeschoten en op de vangrail aan de rechterzijde van de A58 tot stilstand gekomen. De bejaarde vrouw werd, nadat ze drie kwaitier met haar be nen en voeten bekneld had gezeten, uit haar auto gehaald. De brandweer heeft het dak van haar voertuig geknipt. Ze werd met ernstig beenletsel onder politiebegeleiding overgebracht naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom. De overige bestuur ders bleven ongedeerd, alle drie voertuigen zijn totaal ver nield. Er kwamen twee ambulances en drie brandweervoertuigen ter plaatse. Als gevolg van het ongeval is de A5 8 anderhalf uur afgesloten geweest en werd het verkeer omgeleid. Om 21.00 uur heeft de politie de weg voor de tweede keer een half uur af gesloten wegens reparaties en schoonmaakwerkzaamheden aan het wegdek. SLUIS - Een 56-jarige man uit de gemeente Sluis kreeg gis- terochtend een boete omdat hij illegaal sloophout aan het ver branden was. Volgens de politie was de man gewaarschuwd dat hij dat niet mocht doen. AXEL - Tussen maandag 17.00 uur en dinsdag 09.00 uur is er ingebroken in een bedrijf aan de Meekrapweg in Axel. Er werd een schroefboormachine ter waarde van een paar hon derd euro buitgemaakt. ZIERIKZEE - De vrijwillige brandweer van deppst Zierikzee zet ook dit jaar de traditie van de kerstboomverbranding voort, nadat deze tot 2001 voor enkele jaren ondei'broken is geweest. Het evenement staat dit keer gepland op vrij dag 2 j a- nuari. De kei'stbomen kunnen tijdens die dag tussen 14.00 en 16.00 uur op diverse inzamelpunten worden ingeleverd. Dat kan bij het MFC in de wijk Malta, in de Vondelingenplaat, vooraan in de Oosterscheldestraat, achter de brandweerkazerne in de Regenboogstraat en op het stookterrein zelf aan het einde van de Grevelingenstraat achter het Business Isle. Voor iedere in geleverde boom ontvangt de bezorger twintig cent. Het programma begintoml8.30 uur op het parkeerterrein bij de Lidl in de Gi'evelingensti'aat. Daar vertrekt een stoet kin deren met ballonnen naar de stookplaats onder begeleiding van de Koninklijke Harmonie Kunst en Eer. Om 19.00 uur zal het vreugdevuur worden ontstoken onder het toeziend oog van de brandweer. door Wout Bareman DOEL - Het Antwerpse haven- overslagbedrijf P O Ports gaat op zoek naar 1500 werknemers voor zijn nieuwe containerter- minal aan het Deurganckdok op de linker Scheldeoever bij Doel. Het bedrijf start een wejwings- campagne in de regio rond de containerhaven. P O mikt vooral op mensen uit de ge meente Beveren, maar kijkt ook over de grens, naar Oost- Zeeuws-Vlaanderen. Het overslagbedrijf neemt in ju li 2005 de eerste fase van de ter minal in gebruik. Het gaat om 1,4 kilometer kade, waar op jaarbasis 800.000 containers kunnen worden ovei'geslagen. In een later stadium wordt de kadelengte uitgebreid naar 2,4 kilometer. In totaal investeert P O zo'n 350 miljoen euro in de terminal aan de oostzijde van de haven. Concurrent Hesse Noord Natie doet aan de westkant een verge lijkbare investering en heeft eenzelfde aantal mensen nodig. De plannen van HNN zijn ech ter nog niet gepresenteerd. Bei de bedrijven gaan ei*van uit dat naast de 3000 rechtstreekse ba nen eenzelfde aantal arbeids plaatsen wordt gecreëerd in ne- venbedrijven, met name in de logistieke sector. Verrast P O Ports heeft inmiddels de grensgemeente Beveren inge schakeld om de wervingscam pagne te begeleiden. Een ge meentelijk woordvoerder: „Ons schepencollege is uiteraard erg enthousiast over de extra te werkstelling en verrast over het aantal nieuwe banen. Of we die allemaal zelf kunnen invullen, is de vraag. We zullen zeker een beroep doen op andere diensten. Over de grens? Dat moet nog be sproken worden. Maar het be hoort zeker tot de mogelijkhe den." Ook het overslagbedrijf zelf sluit niet uit dat arbeids krachten uit Zeeuws-Vlaande- ren zullen worden geworven. Gent Een vei'gelijkbare wervings campagne van Volvo Gent, dat voor uitbreiding van de fabrie ken in de Kanaalzone honder den extra banen in de aanbie ding heeft, verloopt nog steeds moeizaam. Van de 1400 nieuwe werknemei's, die Volvo nodig heeft, zijn er inmiddels zo'n 800 geworven. „We werven niet actief in Zeeuws-Vlaandei'en", zegt Vol- vo-woordvoerder M. de Mey, maar mensen van over de grens zijn zeer welkom. We hebben wel al wat Zeeuwen in dienst. De afstand kan geen probleem zijn; de fabriek is vanuit Zeeuws-Vla anderen via de Tractaatweg en de Kennedy- laan heel gemakkelijk te berei ken." Overigens blijkt uit recente cij fers van de Vlaamse Dienst voor Ai'beidsbemiddeling dat Gent momenteel het grootste banen- aanbod heeft van alle Oost- Vlaamse gemeenten. Maar tege lijkertijd heeft de stad 13,3 pro cent werklozen, terwijl het gemiddelde werkloosheidsper centage in Vlaanderen 7 procent bedraagt. Zelzate Burgemeester J. Lonink van Terneuzen stelt na gesprekken met het stadsbestuur van Gent én bedrijfsleiders in de Zeeuws- Vlaamse Kanaalzone vast dat er momenteel nauwelijks sprake is van een open, grensoverschrij dende arbeidsmarkt. „Bij be drijven als Sidmar in Zelzate en ook wel elders in de Gentse Ka naalzone werken wel Zeeuws- Vlamingen, maar veel zijn het er niet. Omgekeerd is het aantal Vlamingen bij Zeeuws-Vlaamse bedrijven ook mondjesmaat. Dat was vroeger wel anders. Ik vind dat we dit aspect van de ar beidsmarkt grondig moeten be studeren, zeker met het aanbod dat er nu over de grens ligt." SINT-MAARTENSDIJK Cowboy Billie Boem staat op woensdag 14 januari in het ge meenschapscentrum Haestinge in Sint-Maartensdijk. Samen met indiaan voert hij eennieuw- theaterprogrammaop. 'Cowboy Billie Boem en 'n vreemde vo gel', bestaat vooral uit nieuwe liedjes. De pi'ogramma begint om 14.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 55