Een turbulent j aar voor de Oranjes PZC Nieuwe gemeenten moeizaam op gang 09 Perikelen in het koninklijk huis Terugblik gem. Terneuzen woensdag 31 december 2003 Koningin Beatrix eerder deze maand tijdens de opening van de expositie Liefde uit de Hermitage in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. Eind goed, al goed. Dat zou de conclusie kunnen zijn van de kersttoespraak die koningin Bea trix donderdag voorlas. De ge boorte van een prinses en toekom stige troonopvolger heeft alsnog een ferm uitroepteken gezet ach ter het verder zo turbulent verlo pen jaar van de koninklijke fami lie. Beatrix kan weer even rustig ademhalen en alvast vooruitkij ken naar 2004, met verdere ge zinsuitbreidingbij de Oranjes, een plechtige doop van Amalia en het huwelijk van Friso. De koningin zal verder niet graag bij het nu bijna afgelopen jaar stilstaan. Dat gold immers als één van de vervelendste uit haar bijna 25-jari- ge regeringsperiode. De commotie be gon eigenlijk al meteen in januari toen Beatrix haar 65ste verjaardag vierde. Dat ze haar pensioen, waarop ze als iedere Nederlander recht heeft, be stemde voor een goed doel, stuitte op kritiek. Zo'n rijke dame zou geen uit kering moeten krijgen, vonden som migen. Het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd had bovendien aanleiding moeten zijn om af te treden en de monarchie op te doeken, meen den (vooral) republikeinen. De Tweede Kamer bleek na de parle mentsverkiezingen van januari weer niet in staat zelf het voortouw te ne men bij de kabinetsformatie, zodat koningin Beatrix andermaal in actie moest komen. Dat leidde traditiege trouw tot ingezonden stukken op de opiniepagina's van de kranten waar beperking van haar macht en invloed werd bepleit. In Zweden bijvoorbeeld is het de voorzitter van de Rijksdag, het parlement, die de formatie een zetje geeft. Dat zou hier ook kunnen. De Kamer maakt echter nooit gebruik van de bevoegdheden in deze. Skivakantie Terwijl CDA en PvdA achter gesloten deuren met elkaar worstelden, ging Beatrix in februari op skivakantie in Lech, een pleisterplaats waar de Oranjes nu al sinds 1960 jaarlijks neerstrijken. Op dat moment woedde in de Nederlandse media en daarna ook in de politiek een storm over haar tot dan toe vrijwel onbekende nichtje prinses Margarita, dochter van prin ses Irene. Margarita voelde zich door de Oranjes tekort gedaan en eiste eer herstel voor haar door de familie be spotte en niet geaccepteerde echtge noot Edwin de Roy van Zuydewijn. Wekenlang kwam het verongelijkte paar met nieuwe aantijgingen naar buiten. Pijnlijk voor Beatrix, maar het werd pas serieus toen demissio nair premier Balkenende zich ermee ging bemoeien. Het Kabinet der Ko ningin - de ambtelijke staf van Bea trix - bleek achter de rug van de mi nisters opdracht te"hebben gegeven onderzoek te doen naar De Roy van Zuydewijn. Staatsrechtelijk en straf rechtelijk was dat niet fout, maar wel onhandig en onverstandig, omdat de betrokken ministers het echtpaar nou net hadden verzekerd dat er géén on derzoek was gedaan. De boze Tweede Kamer eiste dan ook inperking van de vrijheid van het Ka binet der Koningin en betere controle door de premier. Beatrix gaf zich ove rigens niet zo maar gewonnen. 'We moeten het hier nog maar eens goed overhebben', zei ze op een geïmprovi seerde persconferentie tijdens haar staatsbezoek aan Chili. En als om te demonstreren dat ze nog fit genoeg was haar taak nog vele jaren uit te oe fenen, liet de stevig doorstappende koningin de puffende hofhouding en media achter zich bij het beklimmen van een bergrug in de Chileense Maanvallei. Hier liep geen versleten dame van 65, zo veel was wel duide lijk. Ook de perikelen rond het boze pete kind Margarita, die het hele jaar te pas en te onpas terugkeerden, wuifde de koningin weg. 'We herkennen ons niet in het door Margarita geschetste beeld'. En verder hoopte Beatrix dat haar zuster Irene met een oplossing zou komen. De uitgebroken oorlog in Irak was overigens geen aanleiding geweest de staatsbezoeken aan Chili en Brazilië te schrappen zodat de ko ningin in ieder geval tevreden kon vaststellen dat haar meegereisde schoondochter Maxima talent heeft voor dit soort verplichte nummers. Een maand later, met Koninginnedag voor de deur, bezorgden Maxima en Willem-Alexander de vorstin nog meer vreugde door aan te kondigen dat ze aan het einde van het jaar hun eerste kind verwachtten. Geen won der dus dat Beatrix bij de bezoeken aan Wijhe en Deventer op 30 april straalde als nooit tevoren, al werd het nieuws van de zwangerschap pas hal verwege juni wereldkundig. Bernhard De koninklijke familie leek een zonni ge zomer tegemoet te gaan. De ver jaardag van vader Bernhard, 92 jaar alweer, werd omgedoopt tot Vetera- nendag. Zijn bemoeienis met twee loshandige Albert Heijn-medewer- kers die een winkeldief te hard aan pakten werd hem vergeven. Na lang trekken eh duwen was er eind mei weer een nieuw kabinet. Margarita en Edwin ruzieden inmiddels vooral nog met elkaar en met hun advocaten, en zoon Johan Friso had zijn vriendin Mabel Wisse Smit in Mexico ten hu welijk gevraagd. 'Mabel heeft haar plaats in onze fami lie al veroverd', vertelde een gelukki ge Beatrix bij de aankondiging van de verloving. Dat was ook duidelijk te zien geweest, want ze had bij de uit vaart van prins Claus in 2002 de fami lie zelfs mogen vergezellen tot in de koninklijke grafkelder van de Nieuwe Kerk in Delft. Die uitspraak van de koningin werd in de maanden daarna nog vaak herhaald, want over de posi tieve ontvangst die Mabel aanvanke lijk - ook in de media - te beurt was ge vallen viel een schaduw toen pikante details uit haar verleden bekend wer den. Mabel had in haar studententijd om gang gehad met de Amsterdamse drugscrimineel Klaas Bruinsma. Al vroeg tijdens de verkering had ze prins Johan Friso daarover verteld en samen besloten ze de details van die vriendschap voor zich te houdenVan uit hun optiek misschien een begrijpe lijk besluit, ware het niet dat daardoor de premier en koningin op het ver keerde been werden gezet. Balkenen de moest immers het parlement om toestemming vragen voor een eventu eel huwelijk en daarvoor moest hij wel alles weten over de toekomstige bruid. Uit een op televisie uitgezonden ge tuigenis van de Chileense boef Charlie da Silva bleek dat de 'oppervlakkige zeilcontacten' van Mabel met Bruins ma wellicht toch meer waren geweest dan dat. Mabel moest dat ook toege ven aan Balkenende, die zich bedro gen voelde en besloot zijn handen van het huwelijk af te trekken. Bovendien moest de inlichtingendienst AIVD nog maar eens goed naar het verleden van de inmiddels in de media verket terde Wisse Smit kijken. Het dieptepunt van het koninklijke jaar was dan ook de door Balkenende foto Juan Vrijdag/ANP openbaar gemaakte excuusbrief die Johan Friso mede namens zijn ver loofde schreef. Het paar hield vast aan de trouwplannen, maar Friso zou daardoor zijn opvolgingsrechten ver spelen. Koningin Beatrix ontving de laatste jaren veel lof omdat zij, in tegenstel ling bijvoorbeeld tot haar Britse collega Elizabeth, er wonderwel in slaagde haar uitdijende familie te be hoeden voor schandalen en openbare ruzies. Ze maakte nu echter een in haalslag zonder weerga, al had het al lemaal niets te maken met haar eigen functioneren. Het leidde niettemin onmiddellijk tot polemieken over af schaffing of inperking van de monar chie. Dat bracht de buitenlandse pers ertoe 2003 om te dopen tot 'annus hor- ribilis' (rampjaar) voor koningin Bea trix. Satire En of er nog niet genoeg commotie was rond het tot een soap verworden koningshuis deed premier Balkenen de er begin november nog een schepje bovenop door de aanval te openen op toneelstukken, boeken en televisie programma's waarin de draak wordt gestoken met de Oranjes. Alsof de ko ninklijke familie in de voorgaande maanden zelf niet alle ingrediënten voor satire had aangedragen en wel in zo'n overvloedige mate, dat toneel schrijver Ger Beukenkamp de nieuwe ontwikkelingen zelfs niet meer kwijt kon in zijn serieus bedoelde stuk 'Landgenoten, Beatrix spreekt'. De feiten hadden de fictie ingehaald en overtroffen. Maar Beatrix, die al die tijd schijn baar onverstoorbaar haar werk bleef doen, wist dat het slotakkoord haar gunstig zou zijn. Maxima was de laat ste maanden van haar met complica ties gepaard gaande zwangerschap weliswaar uit het beeld verdwenen, maar de geboorte van een nieuwe Oranjetelg zou het publiek het langst bijblijven. De saluutschoten en het klokgebeier van 7 december zouden de kritiek en de aanvallen op de ko ninklijke familie overstemmen, zo wist de koningin. Die straalde dan ook als vanouds toen ze mét Mabel en Fri so een half uur na de geboorte van prinses Amalia op kraamvisite ging. De later verspreide foto's van konin gin en kleinkind onderstreepten dat nog eens. Hans Jacobs 22 januari - Verkiezingen Tweede Ka mer. Koningin begint daarna traditio nele overleg met adviseurs en fractie voorzitters. 31 januari - Koningin Beatrix viert in familiekring haar 65ste verjaardag. Haar pensioen gaat naar een goed doel. 12 februari - Prinses Margarita en echtgenoot Edwin de Roy de Zuyde wijn doen in HP/De Tijd boekje open over het familieleven van de Oranjes. De aantijgingen houden enkele we ken aan. 12 maart - Premier Balkenende loopt krassen op in kamerdebat over zaak- Margarita. Rol Kabinet der Koningin (verbindingskantoor Beatrix) staat ter discussie omdat geheime dienst antecedenten Edwin naploos buiten medeweten betrokken minister(s). 20 maart - Beatrix geeft tijdens staatsbezoek in Chili zeldzame pers conferentie en zegt dat 'familie' zich niet herkent in het door Margarita ge schetste beeld. 12 april - Formatie kabinet CDA en PvdA loopt stuk. Koningin moet op nieuw aan de slag. 30 april - Stortregens en oranjezonne tje strijden om voorrang op Koningin nedag in Wijhe en Deventer. Beatrix toont zich verheugd over uitdijende familie. 20 mei - Beatrix benoemt Jan Peter Balkenende tot formateur van een ka binet van CDA, WD en D66. 27 mei - De koningin poseert met cle nieuwe ministers op het bordes van Huis ten Bosch. 18 juni - Maxima is zwanger. Beatrix 'stond bijna te juichen toen wij het haar vertelden', aldus oudste zoon Willem-Alexander. 22 juni - Vader Bernhard blijkt ver mogen Oranjes op ranglijst 's werelds rijksten van zakenblad Forbes fiks omlaag te hebben gepraat: van 3,7 miljard euro naar 21,5 miljoen. 30 juni - Opgetogen kondigt Beatrix de verloving aan van Johan Friso met Mabel Wisse Smit. De koningin krijgt er een 'heel lieve en begaafde schoon dochter bij' die haar 'plaats in de fa milie al heeft veroverd.' 15 augustus - Quote meldt de vriend schap van Mabel met de Amstei'damse crimineel Klaas Bruinsma. In weken daarna komen haar 'oppervlakkige zeilcontacten', mede door uitlatingen van Bruinsma's ex-lijfwacht Charlie, in een ander daglicht te staan. 6 september - In familiekring wordt de verjaardag van de in 2003 overle den prins Claus herdacht. 16 september - Koningin leest de troonrede voor. Op inkomen leden ko ninklijk huis wordt beknibbeld en Kabinet der Koningin boet in aan macht, zo maakt Balkenende bekend. 19 september - Beatrix kan in april uitzien naar haar derde kleinkind. Schoondochter Laurentien is voor de tweede keer zwanger. 3 oktober - Premier Balkenende be sluit na nieuwe onthullingen over ver leden Mabel en gesprek met haar, par lement geen toestemming te vragen voor het huwelijk. Dit vertelt hij ook Beatrix. 10 oktober - Balkenende maakt zijn besluit openbaar. Friso en Mabel heb ben zijn vertrouwen geschonden. Fri so, die door zijn huwelijk verdwijnt uit de lijn van troonopvolging, betuigt in een brief spijt. 15 oktober - Koningin wordt gezien in Florence waar ze kennelijk bijkomt van alle commotie van voorbije we ken. 7 november - Balkenende doet onver hoedse aanval op satire over konings huis op televisie, in boeken en op to neel. 28 november - Inlichtingen- en veilig heidsdienst AIVD rondt onderzoek af naar Mabel Wisse Smit en vindt geen beletselen voor verdere omgang met koninklijke familie, 7 december - Maxima schenkt leven aan gezonde dochter, Amalia. Stra lende Beatrix snelt naar het zieken huis en is 'door de dolle heen', zegt Willem-Alexander. 10 december - Friso en Constantijn treden onder goedkeurende blikken van hun moeder op als nieuwe erevoorzitters Prins Claus Fonds. 12 december - Delft is uitverkozen voor het huwelijk van Friso en Mabel. Het nieuwe jaar bracht Zeeuws-Vlaan- deren dit keer een nieuw bestuurlijk bestel. Met ingang van 1 januari 2003 waren er van de zeven gemeenten bezuiden de Westerschelde nog drie robuuste over; Ter- neuzen, Hulst en Sluis. In november waren er verkiezingen gehouden en de politici die met die stembusgang de meeste stemmen vergaarden, mochten in de eerste maand hun raadszetel bezetten. Op het pluche zetelen weinig nieuwkomers. De oude politieke garde moet de nieuwe ge meenten in een even nieuw politiek systeem - het dualistische - naar nieuwe hoogten zien te tillen. Het eerste politieke item wat de Zeeuws-Vlaamse bestuurders op hun bordje zien verschijnen, is een zoektocht naar drie nieuwe roergangers, de burge meesters. Hulst is er vrij snel uit. De oud burgemeester van Axel, Jan Frans Mulder (CDA), wordt unaniem voorgedragen door de vertrouwenscommissie als opvolger van Toine Kessen. De voordrachten in Terneu- zen en Sluis laten wat langer op zich wach ten. Uiteindelijk ziet de raad van Terneuzen oud-burgemeester Jan Lonink van Sas van Gent als de meest geschikte opvolger van Ron Barbé. Echt verrassend is Loninks aan stelling uiteindelijk niet, hij werd maanden voor zijn terugkeer uit Overijssel in de wan delgangen van het stadhuis al afgeschilderd als de gedoodverfde opvolger. In Sluis w.ordt tenslotte - en wel verrassend - de oud -burgemeester van Wageningen, de PvdA'er Jaap Sala, voorgedragen als nieuwe raads voorzitter. De drie maken hun intrede in of net voor de zomer. Op het moment van de installatie zijn de nieuwe gemeenten al ettelijke maanden op dreef en makkelijk gaat dat niet. De financi ële positie van de fusiegemeenten is niet om over naar huis te schrijven. Pittige lasten verzwaringen voor de burgers zijn - om maar een politiek cliché te gebruiken - 'on ontkoombaar'. In Terneuzen is de bodem van de gemeentelijke schatkist in beeld ge komen. De nieuwe lichting bestuurders be ticht de verdwenen generatie van potverte ren, van slecht financieel beheer. Na de zomer is die kritiek weer even rap verdwe nen als ze opkwam. Terneuzen bezuinigt en verhoogt de lasten, de flankgemeenten doen niets anders. Burgers klagen en niet alleen over hogere lasten, ook over een slechte dienstverlening. Het stadhuis in Terneuzen is tijden schier onbereikbaar, antwoordap paraten hebben het voor het zeggen. In oost en west klinken dezelfde geluiden. De ge meenten nemen maatregelen, bezuinigen, vullen geen vacatures in, stroomlijnen de organisaties. Rijksbezuinigingen maken het eerste jaar van de nieuwe gemeenten tot een kleine ramp. Er moet dieper gesneden worden dan eerst werd gedacht en voor nieuw beleid is amper ruimte. De raden - niet gewend aan de nu van hen gewenste actieve rol in het bestuursveld - acteren onwennig. De veiwachting van oud-minister Klaas de Vries van Binnen landse Zaken dat Zeeuws-Vlaanderen met drie gemeenten zou gaan beschikken over slagvaardige en daadkrachtige bestuurlijke eenheden is in het eerste bestaansjaar van de drie lang niet uitgekomen. Het wachten is op beter tijden. Conny van Gremberge foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37