Genoeg van het vaderland Te veel konijnen in hetzelfde hok In Australië zijn varkens gezond Over een paar jaar spreken we Noors Doek valt voor opvang asielzoekers Emigratie IMMIGRATIE EN EMIGRATIE NEDERLAND 1991-2002 woensdag 31 december 2003 05 Jaarlijks pakken enkele tienduizenden Nederlanders have en goed om elders een nieuw bestaan op te bouwen. De drijfveren voor de volksverhuizing lopen uiteen. Nederland wordt te vol, vindt de één. De ander ontvlucht ruwe omgangsvormen, criminaliteit en regeldrift of ziet elders betere kansen. In tegenstelling tot vijftig jaar geleden missen de huidige landverhui zers de noodzaak om te vertrekken. De meesten hebben in Nederland hun zaakjes goed voor elkaar en willen wat avontuur. Tot en met oktober van afgelopen jaar vertrokken 87.000 mensen uit Nederland en vestigden zich 90.000 nieuwkomers. Mogelijk ontstaat er dit jaar zelfs voor het eerst in tientallen jaren een vertrekoverschot. Er is tegenwoordig flink wat belangstelling voor de Scandinavische landen. Die zoeken actief naar nieuwkomers om het platteland leef baar te houden. Noorwegen belichaamt voor veel mensen een ideaal. Op niet meer dan twee uur vliegen verloopt het leven minder gehaast, bestaan geen files en zijn mensen nog beleefd tegen elkaar. En er zijn geen problemen met allochtonen. De klassieke immigratielanden Canada, Australië en Nieuw-Zeeland trekken ook nog volop. Zij lokken boeren die de regels in Nederland te knellend vinden of kampen met ruimtegebrek. Ook de VS zijn nog altijd populair. Het grootste aantal mensen verhuist naar Duitsland, maar de meesten van hen zijn geen echte emigranten. Zij vestigen zich net over de grens omdat huizen daar goedkoper zijn. Ze blijven in Nederland werken en laten hun kinderen hier school gaan. Annette en Ruud Slooter foto Cees Zorn/GPD Annette en Ruud Slooter uit Maas sluis hebben het gehad met Ne derland. Het is hen te vol, te druk en het leven is te jachtig. „Stop te veel konijnen in een hok en ze maken el kaar af. Wij zijn bang om oud te wor den in deze maatschappij." De beslissing om te emigreren naar Noorwegen viel een half jaar geleden, niet lang nadat beiden stukgelopen waren op hun werk. Annette, order manager bij een drukkerij, was net haar burnout te boven. Ruud, van elektricien opgeklommen tot beheer der van een computernetwerk, was juist weer overeind gekrabbeld nadat hij op een kwade dag instortte en door collega's werd thuisgebracht. Annette (33) wilde altijd al naar het buitenland en toen Ruud (39) in de krant stuitte op een verhaal over kan sen in Noorwegen waren ze het ra zendsnel eens. „Het roer moest om, we waren aan verandering toe! Het met zoveel zorg ingerichte nieuw bouwhuis waar ze net twee jaar wo nen is al verkocht, en beiden zijn sinds enkele weken hun baan kwijt: ontsla gen wegens reorganisatie. „Bizar", noemt Slooter deze samenloop van omstandigheden. Hij heeft het huis op orde gebracht en roept boxer Bowie tot de orde. Annette Slooter is net te rug van haar werk, waar ze haar op volgster inwerkt voor ze definitief af scheid neemt. Het stel, dat in Schiedam werkte, vluchtte eerder voor de files door Spijkenisse aan het zuiden van de Nieuwe Waterweg te verruilen voor Maassluis. Maar dat bood geen soe laas. „Het gevoel bleef hetzelfde, overal waar je kijkt zie je mensen, overal zijn regeltjes", schetst Ruud de bezwaren. Vergeefs trachtten ze de fa milie te overtuigen van de noodzaak van deze stapMensen zeggen dat wij lef hebben om te gaan, maar wij vin den zo langzamerhand dat je lef nodig hebt om te blijven." De bezwaren gaan verder dan drukte, werkstress en het streven naar een nog grotere auto. Het duo heeft ook de buik vol van agressie en verloedering. Annette: „Laatst nog: kinderen die op Sint Maarten met hun lampionnetjes de straat op gaan en door de politie worden begeleid om niet te worden overvallen! Wat is dat nou? Waar gaat dat over?" Ruud valt haar bij: „Ieder een, ook buitenlanders, kan met elkaar leven, als je je maar aan de re geltjes houdt." Tegelijkertijd vliegt het hen naar de keel dat zelfs in het bos geen vrijheid meer heerst. „Je moet de hond aan de lijn houden en op de paadjes blijven." In het dunbevolkte Noorwegen zal dat allemaal anders zijn. Banen hebben ze nog niet. Maar het boerderijtje is ge huurd en er komen schapen. „Hier wilden we geen kinderen, maar ik ben zelfs al gestopt met de pil." Varkenshouder Willy Verdonschot uit Someren Heide ziet in Neder land geen toekomst meer. Hij maakt gebruik van de opkoopregeling voor varkensboeren, heeft eigenhandig een begin gemaakt met het afbreken van zijn stallen en wil in Australië op nieuw beginnen, want varkens hou den is zij n stielZe hebben in Austra lië de gezondste varkensstapel van de wereld. Het ligt geïsoleerd en ze zor gen er daar wel voor dat ze geen ziek ten krijgen. Dat is hun sterke punt." „Ik heb in '97 drie keer tussen de 1100 en 1300 meter gezeten van bedrijven waar varkenspest heei'ste, maar ze hebben me nooit geruimd. Ik was er van overtuigd dat het mij niet zou overkomen. Je moet wat geloven." Toch ontkwam Verdonschot niet aan de ellende die de ziekte over het Bra bantse platteland bracht. „Ik mocht geen biggen vervoeren. Mijn vleesbe drijf verderop stond leeg en hier puil den de beesten de hokken uit. Nor maal was ik allang bekeurd." Verdonschot heeft geen last van druk te of jachtigheid. Hij woont in het buitengebied aan een laan waar de varkenslucht tussen de bomen blijft hangen. Hij was er niet de enige var kenshouder. Om het risico te spreiden schakelde een enkeling deels over op paling, maar Verdonschot wil dat niet Hij kent zijn kracht: „Je moet aan een varken dat ligt kunnen zien of het ziek is. Dat leer je niet uit een boek." „Met een bedrijf van 125 zeugen en 750 vleesvarkens heb je geen toe komst, dat is te klein", zegt hijEerst overwoog hij zijn varkenshouderij om te zetten in een biologisch bedrijf. Al snel bleek dit geen oplossing. Drie maanden keek de boer in Austra lië rond. „Daar is het stukken beter. Er zijn hier duizend regels, maar door al le uitzonderingen weet je nooit waar je aan toe bent. Daar hebben ze hon derd regels: iets mag of niet, en daar houd ik van. Bovendien kun je er goedkoper werken." Het moet hem wel van het hart dat dé Australische collega's de dingen 'net niet goed' doen. „Ze zijn minder efficiënt en hebben niet zo veel kennis van zaken. De boer in Queensland bij wie ik geze ten heb, heeft dan ook graag dat ik bij hem terugkom." Maar Verdonschot wil niet voor een ander werken. Hij wil een bedrijf overnemen. „Ik ga alleen. Dat heeft als voordeel dat een ander niet be paalt dat je teruggaat." Hij verheugt zich er al op in zijn vrije tijd een bal letje te slaan. „Ze hebben daar overal golfbanen, joh!" doe je nu alleen." De horecaman in hart en nieren begrijpt dat je gasten niet in de steek laat „maar werkgevers doen wel alsof dat normaal is." In het verkeer is ook geen respect meer. Joyce: „Laatst stak ik met de kinderen die drukke weg daar over. De eerste auto stopte voor het zebra pad, de tweede reed door. Ik kan zoiets voorzien, maar een kind staat dan al op straat." Bert pendelt dagelijks naar zijn werk in een conferentiecentrum in Amster dam. Hij zag de files groeien en daar mee de agressie. „Er wordt gesneden en gejaagd. In Noorwegen is dat totaal anders. We reden een keer drie uur en zijn zes andere auto's tegengekomen. Heb je pech dan kun je erop rekenen dat een ander jp helpt." Haast, werkdruk, stress en respect loosheid zijn volgens Joyce en Bert het gevolg van verharding in de samenle ving. Tegelijkertijd ergeren zij zich aan mensen die hun werk verslonzen en aan collega's die uitstekend Neder lands, maar onder elkaar Arabisch spreken. „Ik weet niet wat ze dan zeg gen en of het over mij gaat." Met die ervaring in het achterhoofd zijn ze ze ker dat ze over een jaar of wat Noors spreken. Zelfs als ze vrienden van de kinderen over de vloer hebben." Om de drukte achter zich te laten trok het stel eerder al van Nieuw-Vennep naar Zwaag. Maar de bebouwing rukt op en op de zolder waar het paar slaapt, stokt het geraas van de snel weg zelfs 's nachts niet. „Je ziet altijd mensen, je hoort altijd verkeer! Theo Haerkens Joyce (35) Jongejeugd uit het Noordhollandse Zwaag vindt in breken allerminst normaal. Zij en haar man Bert (37) zijn de verloede ring zat en wij ken uit naar Noorwegen om hun vier kinderen een beter leven te bieden. „Mijn kinderen vinden het al normaal dat er op school wordt in gebroken. Na de derde keer in één week dacht ik: wat is dit voor raars?" Het was niet ongewoon dat junks met nieuwe fietsen op de schouder langs de tuin paradeerden. „Wat kun je ver wachten als op een steenworp afstand drie dealers wonen?" De criminaliteit ging niet aan de familie voorbijKi at- jes verdwenen uit de tuin en een ruit ging aan diggelen. „Een sukkel die dacht een ruit van thermopeen in te kunnen slaan." De maat was vol toen de 9-jarige dochter Nicky door een oplettende dame werd ontzet. Een jongen en een meisje van een jaar of twaalf hadden haar fiets ingesloten en eisten het geld dat Nicky ophaalde voor Warchild. „Wij hebben de mogelijkheid om onze kinderen in Noorwegen een leuke toe komst te bieden en die grijpen we", legt Joyce uit, terwijl chef-kok Bert zijn tanden zet in de pasta met toma tensaus die zij heeft klaargemaakt. „We gaan echt leven in de natuur", mengt Nicky zich in het gesprek. De andere kinderen - 8, 6 en 5 jaar - ma ken zich op om naar bed te gaan. De familie stoort zich aan de jachtig heid en werkdruk in Nederland. „Als er bij ons acht man ziek zij n, draait het bedrijf met enkele uitzendkrachten op volle sterkte door", illustreert Bert. „Wat je vroeger met zijn tweeën deed, Joyce en Bert Jongejeugd en hun kinderen foto Roland de Bruin/GPD Varkenshouder Willy Verdonschot foto Harmen de Jong/GPD foto Peter Nicolai krijgt met de mededeling dat hij in Neder land mag blijven. Dat zo'n brief hem ook wel op een ander adres bereikt, gaat er bij hem niet in. De politie moet er uiteindelijk aan te pas komen om de man te verwijderen. Hij wordt overgebracht naar het centrum Hedenesse in Cadzand. Maar ook daar kan hij niet lang blijven. Dit centrum sluit im mers half oktober de deuren. Een paar maanden daarvoor houden medewerkers en bewoners een feestje om afscheid te nemen van de inwoners van Cadzand. Nee, niet in de laatste dagen, want dan is de situatie voor veel bewoners al emotioneel genoeg. De folkformatie The Old Firm zorgt op een zonnige avond voor opzwepende tonen, maar het zijn alleen de asielzoekerskinde ren die met de voetjes van de vloer gaan. Slechts een enkele inwoner komt een handje schudden. De bewoners zwermen uit over heel Nederland. Een aantal komt tijdelijk in het laatste Zeeuws-Vlaamse centrum in Zuiddorpe terecht. Dat onderkomen is in april 2004 passé. Het einde van Hedenesse betekent ook het einde van het op het terrein gelegen school tje De Horizon. Kinderen uit Ethiopië, Joe goslavië, Armenië... onder de bezielende leiding van de leerkrachten is de herkomst van ongeveer vijftig leerlingen voor de on derlinge verhoudingen van ondergeschikt belang. Nederlands is de voertaal, in en bui ten de school. Daarnaast krijgt ieder kind vanwege zijn of haar verleden specifieke aandacht van de docenten. Op de laatste schooldag, vrijdag 10 oktober, telt het schooltje nog maar enkele leerlingen en dus is het niet zinvol meer om nog les te geven. Opruimen en afscheid nemen rest, wat tot aangrijpende taferelen leidt. De boomlange meester J an van Loon schuift de ramen van zijn klaslokaal open, richt twee flinke speakers naar het terrein en drukt op 'play'. Rocker Alice Cooper schreeuwt School's out forever, de juffrouwen huilen. Van Loons blik staat op oneindig. Inmiddels is voor het gebouw een nieuwe bestemming gevonden. Het zal naast het Zwincollege in Oostburg dienst doen als buitenschoolse tieneropvang en examen ruimte. Raymond de Frel Het nieuws komt voor wethouder Leen Wille van de gemeente Sluis in februari als een donderslag bij heldere hemel. De ene dag bespeurt hij in een onderhoud met omwonenden en mensen van Vluchtelin genwerk en het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) de verwachting dat asielzoekerscentrum Hedenesse in Cad zand niet zal sluiten, de andere dag ploft er een brief van het COA op zijn bureau. Mede deling: einde verhaal voor de centra in Sluiskil en Cadzand. De nieuwe Vreemdelingenwet zorgt sinds 2001 voor een groot overschot aan opvang voorzieningen en dus moet de opvangcapa citeit aanzienlijk worden teruggebracht. Voor de opvang in Hotel Sluiskil valt het doek op 1 augustus. Het vertrek van de be woners levert, los gezien van persoonlijke emoties, niet al teveel problemen op. Eén bewoner, een 28-jarige man uit het Afri kaanse Guinee, heeft echter andere ideeën over de sluiting van het centrum. Hij wei gert te vertrekken, omdat hij er rotsvast van overtuigd is dat hij in Sluiskil een brief

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33