PZC VERDELER Tarieven zakelijk kleinverbruik m.i.v. i januari 200^ BEZORGERS m/V ///A In Viissingen zoeken wij een Verrassend veelzijdig lezers schrijven Artemis IV Bakzeil Kernenergie IV Kristalnacht III Delta-geld XIII Delta-geld XIV Delta-geld XV Meidoorn Meidoorn II Stadswachten III Duiven In Westkapelle zoeken wij woensdag 31 december 2003 M/V In de vroege ochtenduren hudt u toezicht op het tijdig en correct ophalen van de kranten door de bezorgers, zodat onze lezers op tijd van hun krant voorzien zijn. U krijgt: Ruime vergoeding Vakantievergoeding Gratis krant Speciale bezorgerskortingen Attenties bij o.a. feestdagen Onkostenvergoeding Interesse? Bel gratis de afdeling Binnendienst 0800-023 5111 (tijdens kantooruren) of bel naar Edwin Michielsen (076) 531 2076 of kijk op www.deleukstebijbaan.nl voor vrije wijken De minimumleeftijd is 18 jaar. DELTA N.V. WÊÊ Postbus 5048 A 4330 KA Middelburg T: 0800-5150 E: info@delta.nl www.delta.nl Onder zakelijk kleinverbruik vallen de klanten met een aansluiting waarvan de hoofdveiligheid 3x35, 3x50,3x63 of 3x 80 ampère (A) bedraagt. Per 1 januari 2004 stijgt het leveringstarief voor elektriciteit. Deze stijging is gebaseerd op de hogere inkoopprijzen. Naast het leveringstarief wordt het elektriciteitstarief bepaald door het netwerk tarief, de meterhuur en de energiebelasting. Het netwerktarief stijgt per 1 januari als gevolg van een besluit van de Dienst uitvoering en toezicht energie (Dte) van 19 december 2003. Op basis van inflatie stijgt ook de meterhuur. Elektriciteitstarieven per 1 januari 2004 (exclusief 19% BTW) Vastrecht per maand (gewone stroom, Ncttostroom en Zeeuws Groen): 3 x 35 A 3 x 50 A 3 x 63 A 3 x 80 A enkeltariefmeter 20,19 27,10 33,93 €43,25 dubbeltariefmeter 20,75 27,66 34,49 43,81 De normaaltariefuren zijn tijdens werkdagen van 07.00 uur tot 23.00 uur. De laagtariefuren zijn op werkdagen van 23.00 uur tot 07.00 uur, alle uren op zaterdagen, zondagen, Nieuwjaarsdag, 2e Paasdag, Koninginnedag, Hemelvaartsdag, 2e Pinksterdag en ie en 2e Kerstdag. Bovenop het vastrecht komt nog een bedrag van 3,25 per maand voor de MEP- heffing. Over de MEP-heffing is geen BTW verschuldigd. Energiebelasting per kWh voor gewone stroom: 0 tot 10.000 kWh 0,0654 10.000 tot 50.000 kWh €0,0212 50.000 tot 10.000.000 kWh 0,0065 Energiebelasting per kWh voor Zeeuws Groen en N€ttostroom: 0 tot 10.000 kWh €0,0357 Vanaf 10.000 kWh is er een vrijstelling De energiebelasting voor gewone stroom en groene stroom is verschillend. De belasting voor gewone stroom stijgt per 1 januari met 0,15 Eurocent per kWh en wordt 6,54 Eurocent per kWh. De belasting voor groene stroom stijgt met 0,08 Eurocent tot 3,57 Eurocent per kWh. Daarnaast is er sprake van een belastingvermindering per periode van 12 maanden. Deze stijgt per 1 januari van 176,00 naar 181,00. Sinds 1 juli 2003 is de Wet Milieukwaliteit Elektriciteitsproductie (MEP) van kracht. Op grond daarvan moet DELTA Netwerkbedrijf B.V. bij afnemers die op haar netten zijn aangesloten een bedrag op jaarbasis innen en afdragen aan Tennet, de beheerder van het landelijk hoogspanningsnet elektriciteit. Dit bedrag stijgt per 1 januari met 5,00 tot 39,00. Gewone stroom: kWh-tarief kWh-tarief tijdens normaaltariefuren kWh-tarief tijdens laagtariefuren enkeltariefmeter €0,09122 n.v.t. n.v.t. dubbeltariefmeter n.v.t. €0,09162 0,05542 Zeeuws Groen en Nettostroom: Zeeuws Groen kost tot 10.000 kWh evenveel als gewone stroom. N€ttostroom is 0,5 eurocent goedkoper dan gewone stroom. De energiebelasting komt boven op de elektriciteitsprijs per kWh. Per periode van 12 maanden wordt per elektriciteitsaansluiting een bedrag van 181,00 (excl. B1W) belastingvermindering terugbetaald. In de maandelijkse voorschotten wordt hiermee rekening gehouden. Op uw energienota wordt de energiebelasting en de belasting vermindering apart vermeld. Een volledig tarievenoverzicht is vanaf medio januari 2004 gratis op te vragen via onze website of bij onze afdeling Klantenservice, telefoonnummer 0800-5150. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Uw berichtgeving als zouden Zeeuwse gemeenten geen relatie on derhouden met Artemis, is onjuist. De gemeente Veere onderhoudt wel degelijk betrekkingen met Artemis. Sterker nog: het hoofd van de sociale dienst oefent persoonlijk druk uit op cliënten teneinde ze te laten deelne men aan een assessmentlogeerpartij van drie dagen in Aardenburg onder auspiciën van Artemis. Kennelijk is de gemeente Veere ook gevoelig voor de manipulaties van cle machtsbe luste intrigante Poorter. Het is overi gens te gek voor woorden dat drie Zeeuwse gemeenten stellen dat Ar temis niet kansloos is ondanks de slechte naam R.A. Maandag voorzitter cliëntenraad Veere Hennijnstraat 3 Serooskerke (W) 'Klager minicamping haalt bakzeil', zo staat er boven een artikel in de PZC van 27 december. Als je het arti kel leest, is er toch iets anders aan de hand. Weet cle redactie dan niet meer wat bedoeld wordt met de uitdruk king bakzeil halen? In dit geval dekt de vlag de lading totaal niet, om eens in stijl te blijven. Een redactionele misser. Is dit een tendens? We zijn nu zo'n twintig jaar geabonneerd op de PZC en ik zie het aantal taal- en stijlfouten langzaam maar zeker toenemen. Om meerdere redenen vind ik dat een bron van zorg. Jelle Wierda Gargonstraat 1 Serooskerke (W) De heer v.d. Mul (Lezers Schrijven 27-12) schrijft dat ik een principiële fout maak in mijn benadering van kernenergie en beweert dat andere energiebronnen ook de aarde op warmen. Hij zegt dit nadeel dus ook toe aan alle alternatieven, óók die waarvan de warmte wordt afgege ven wanneer ze niet worden ge bruikt voor energie-opwekking, maar dan onbenut. Zoals het laten verrotten van biopulp, het onge bruikt laten waaien van wind, het niet gebruiken van golf en getijde en ontwikkeling van meerdere andere vormen. De voorstanders van kernenergie beletten angstvallig de promotie van alle alternatieven. Dat zou hun het werk kunnen kosten. Jammer, er gaan bijvoorbeeld elke dag twee maal 300 miljoen zwembaden zee water onbenut in en uit de Ooster- schelde. Er is in mijn reactie inder daad een fout geslopen: in mijn voorstelling dat een blok ijs van 100 x 100 x 300 meter kan worden ge smolten door een dagproductie van een kerncentrale, had moeten staan 100 x 100 x 30 meter ijs te smelten met afvalwarmte, waarvoor mijn excuus! Ik verkoop niet graag onzin. Het lijkt me echter dat deze kapitale fout iets anders is dan de principiële fout die v.d. Mul maakt, namelijk dat we nu het milieu redden met kern energie. Voor de duizenden jaren toekomst belasten we nu al meer dan veertig jaar ons nageslacht met zo- genaarrjd' weinig warmte afgevend kernafval. Meet over tien jaar nog maar eens de hitte die uit de Covra wordt geloosd. Een toenemende thermische vervuilingsbron: een ka pitale en principiële fout ineen. E. den Heijer Ritthemsestraat 109 Oost-Souburg In de PZC van 23-12 gaf Ineke Wil- deboer een reactie op mijn schrijven over de Kristalnacht (PZC, 16-12). Wildeboer is in het archief van Gent op zoek gegaan naar de oorsprong van deze naam. Volgens haar infor matie is deze afkomstig van een oud- Russisch gebruik de drankglazen na het leegdrinken in de open haard te gooien. Haar conclusie is daarom dat deze naam niks van doen zou hebben met de nacht van 9 op 10 no vember 1938. Waarschijnlijk is zij door mij op het verkeerde been gezet aangezien in mijn eerste reactie het jaartal 1933 stond. Mea culpa, dit moest 1938 zijn. Overigens is haar uitleg niet gefundeerd waar zij spreekt over een oud gebruik uit Rusland. Dit is door de filmwereld in het leven geroepen. Navraag bij Russische vrienden leverde het vol gende op. Dit verhaal berust op de zelfde wetenschappelijke gronden als het verhaal dat wij in Nederland op klompen lopen. Het is dus een vooroordeel. Dat de archivaris in Gent de juiste gegevens niet kon vin den, is kortweg dom. Of wilde deze ze niet vinden? Elke goede docent geschiedenis moet over de juiste in formatie beschikken. Het is wel hoopgevend dat de naam inmiddels is gewijzigd in Winternacht. Mocht wie dan ook informatie willen, dan hoeven ze maar te bellen. Ook in Vlaanderen zijn voldoende adressen te vinden waar men over de 'juiste' informatie beschikt. N.J. van Duyn Esdoornstraat 32 Oost-Souburg Wat me zeer verbaasd is dat er volop geld uitgedeeld wordt en met gulle hand van onze burgers, de kleinver bruikers. Delta Nuts betekent tot nut van de bevolking en toch niet om de zakken te vullen van commissa rissen. Gigantische bedragen wor den er verworven op de voorschotten en de te hoog ingeschaalde rekenin gen. Deze worden dan wel weer ver rekend maar de enorme rentebedra gen verdwijnen in de zakken van Delta. Deze komen dus niet ten goe de van onze burgers. Ik noem dit on eigenlijk gebruik, sterker nog: frau duleus. Ook de gemeentes hebben boter op hun hoofd. Zij zijn aandeel houders, en delen dus mee. Wanneer alle burgers zuinig met energie om gaan en de winst van Delta valt lager uit, worden gewoon de tarieven weer verhoogd. Dit kan allemaal maar ongestraft doorgaan. Niemand die dit een halt toeroept. Ik schaam me haast dat ik Nederlander ben en dat in deze tijd van bezuinigingen, waar niemand salarisverhoging krijgt. Er wordt in Nederland heel wat stille armoede geleden. Kunnen dan de gemeentes dit extraatje niet in de so ciale pot storten voor de mensen aan de onderkant van de samenleving? Zouden dan ook die hoge winsten niet ten goede mogen komen van de burgers in de vorm van tariefverla ging? De winstverwachting in 2006 is al 86 miljoen euro. Het verhaal dat dit soort bedrijven er voor de bevol king is zonder winstoogmerk gaat dus al lang niet meer op. Het wordt hoog tijd dat het tij gekeerd wordt en een ietsje meer op normen en waar den gelet. Z. van Norden Beciusstraat 22 Oost-Souburg De commissarissen van Delta NV krijgen een verhoging van hun ver goeding van 35 procent. In dezelfde PZC staat een artikel dat de armoe de in Nederland toeneemt. Men had geen ongunstiger tijdstip kunnen bedenken voor deze verhoging van de betreffende vergoeding. De moti vering ervan dat in plaats van zes vergaderingen er nu twaalf worden gehouden is meer lachwekkend dan overtuigend. Het bedrijf Delta NV is verantwoordelijk voor de levering van één van de eerste levensbehoef ten van de huishoudens in onze pro vincie namelijk water, gas en elek triciteit. Er zijn zeer veel huishou dens in onze provincie die niet zon der moeite de maandelijkse nota's van Delta NV kunnen voldoen. De broekriem moet door een ieder wat worden aangehaald, die één wat meer dan de ander, doch niemand ontkomt er aan. Uitgerekend de commissarissen van het bedrijf dat ons moet voorzien van de eerste le vensbehoeften verplicht onze huis houdens een verhoging van hun ei gen salaris van 35 procent te betalen, onbegrijpelijk en onbeschaamd. Kennelijk is het verantwoordelijk heidsbesef bij dit soort lieden uiter mate slecht ontwikkeld. Hulde aan de vertegenwoordiger van de ge meente Veere, die in dezen het juiste standpunt innam, het is alleen spij tig dat het gemeentebestuur van Veere voor zichzelf niet de tering naar de nering zet. L. Wattel Kalfhoekseweg 1 Oostkapelle Tijdstip salarisverhoging bestuur ders ongelukkig gekozen en het per centage salarisverhoging (35 pro cent) ietwat overdreven. Indien men er zorg voor draagt dat het bedrijf in voldoende mate winstgevend blijft, is dit salaris echter verantwoord. Voorgenomen fusie met W.B. Euro poort: men beoogt een 50-procent- aandeel in de nieuwe joint venture, daarvoor betaalt men 87 miljoen (goodwill). Wat houdt een 5O-pro cent-belang in? Men heeft pas zeg genschap c.q. beslissingsrecht vanaf 51 procent. Als deze joint venture vervolgens nogmaals fuseert, wat blijft er dan nog over van deze 50 procent? Waar gaat Delta deze miljoenen vandaan halen? Reorganiseren met alle gevolgen van dien voor de werk gelegenheid? Bezuinigen op de kwa liteit van de geleverde producten? Prijsverhogingen voor de consu ment? Stel dat na deze voorgenomen fusie de winstgevendheid van het bedrijf in gevaar komt. De Zeeuwse gemeenten zijn aandeelhouder; jaarlijks keert Delta een bedrag uit aan de aandeelhouders waaronder deze gemeenten (dit jaar ongeveer dertig miljoen), als dit door omstan digheden minder zou worden, heeft het nogmaals gevolgen voor de bur ger, want de gemeenten zullen dan lastenverzwaringen moeten door voeren om dit verlies te compense ren. Delta heeft aangekondigd in 2004 honderd miljoen te gaan inves teren onder meer in windmolenpar ken; dit houdt mijns inziens weder om een risico in gezien het feit dat gebleken is dat de exploitatiekosten daarvan zonder staatssteun onren dabel zijn en deze steun steeds ver der afgebouwd wordt. Frangois Babijn Bakkersstraat 59 Oostburg 'Het dagelijks provinciebestuur heeft het WZE op de vingers getikt', zo begint het artikel 'Provincie he kelt kappen groen' in de PZC van 20 december. Hierin wordt verder be schreven dat de provincie haar on genoegen heeft geuit over de wijze waarop het waterschap met de Wal- cherse beplanting omgaat. Ook wordt er weer zo een idiote uit spraak van de waarnemend dijk graaf in aangehaald. Dijkgraaf! Een organisatie die zich in deze moderne tijd nog van dat soort titulatuur be dient, is natuurlijk al bij voorbaat verdacht, maar dit terzijde. Het werd hoog tijd dat de provincie het waterschap en slippendrager ge meente Veere gaat bijsturen in het tot nu toe op Walcheren gevoerde groenbeleid. Dit groenvemieti- gingsplan begint zo langzamerhand catastrofale vormen aan te nemen. Een weg waar het waterschap is langsgeweest om de beplanting te 'onderhouden', ziet eruit alsof er pas een alles verwoestende tropische or kaan doorheen is getrokken. Of de gehele wegbeplanting is met wortel en tak uitgeroeid, of men ziet overal afgerukte takken en overlangs ge spleten stammen, veroorzaakt door het gebruik van een klepelmaaier. De provincie heeft het loffelijk plan om bij Schellach een natuurgebiedje aan te leggen, hierin krijgen ook meidoorns een plaats. De manier waarop het waterschap ons gemeen schapsgeld misbruikt om onder val se voorwendsels meidooms aan bar rels te slaan, nota bene enkele me ters verwijderd van de plaats waar de provincie ze met gebruikmaking van belastinggeld wil aanplanten, is bijna even stuitend als de onfrisse wijze waarop tegenwoordig Delta commissarissen zichzelf verrijken. Kortom: een gênante vertoning! J. Boogaard Anthonissenstraat 2 Koudekerke Voor de feestdagen stond er een heus kerstverhaal in de PZC, zo'n verhaal waarin het kwaad alsnog aan het kortste eind trekt. Gedeputeerde Kramer tikt het Waterschap Zeeuw se Eilanden op de vingers vanwege de vernieling van het Walchers groen. Onder het mom van een 'groenstructuurplan' kapt het schap rigoureus in de bermbeplanting die bijna zestig jaar na de vernietigende inundatie weer enigszins volume heeft gekregen. Tot nu toe hield het schap zich doof voor de protesten van burgers, dorpsraden en gemeen ten. Het waterschap is een anachro nisme, een overblijfsel uit een ver verleden dat zich heeft onttrokken aan de democratisering die de sa menleving de afgelopen vijftig jaar heeft veranderd. Als de Middelburg se wethouder meldt dat de gemeente niet wil dat de meidooms op Middel burgs grondgebied gekapt worden, kan het schap het zich permitteren om de schouders op te halen. Ze heb ben geen toestemming nodig van de bestuurder. Het is dan ook maar de vraag of het bericht uit de PZC wer kelijk een goed einde zal krijgen. Waarnemend dijkgraaf Bert van de Hoef toonde zich vooralsnog niet onder de indruk van de reprimande. Misschien moeten de Walcherse in gezetenen zich bedienen van bur gerlijke ongehoorzaamheid. Bin nenkort moet elk huishouden weer de Waterschapsbelasting Gebrui kers betalen, waaruit ook de platte landswegen worden onderhouden. Als iedereen die niet wil dat Walche ren in een kale vlakte verandert, weigert te betalen en officieel be zwaar aantekent tegen de aanslag, krijgt dit verhaal misschien toch nog een goed einde. Peter Lievense Seislaan 6 Middelburg Ik ben zes jaar werkzaam bij Stich ting Stadstoezicht Vlissingen/Mid- delburg. Wij hebben te horen gekre gen dat over een half jaar de stich ting verdwijnt in haar huidige vorm. Ook werd ons verteld dat zij wel voor ons een andere baan zouden zoeken, want iedereen bij de stichting moet uitstromen volgens de nieuwe wet Werk en Bijstand. Men kan ons ook geen baangarantie geven, maar wij hebben nu een vaste baan en die zijn wij waarschijnlijk kwijt en als wij na een half jaar ww-uitkering nog geen baan hebben. Dan staan wij weer aan zijn loket. Is dit geen water naar de zee dragen? Het bestuur van de stichting heeft dus besloten om er maar mee op te houden omdat er simpelweg geen geld is. Nu komt na tuurlijk bij een heleboel mensen het oude cliché naar boven: voor het nieuwe stadhuis - dat al twee keer verkeerd begroot is - is wel geld, en voor de veiligheid niet. Het pro bleem is ook dat men niet precies weet wat de toezichthouders alle maal doen. De mensen zien ons al leen maar lopen, maar als er kinde ren kwijt zijn, dan worden deze meestal snel gevonden door de toe zichthouders - om maar te zwijgen over de grote hoeveelheden fietsers die we laten afstappen. Wij kunnen er ook niks aan doen dat we bijna geen bevoegdheden hebben. Als men ons wegbezuinigt, dan bezuini gen ze op de verkeerde plek. De boodschap is: meer blauw op straat. Misschien heeft de burgemeester over deze regel heen gelezen. J. van Zundert Kappeynevan de Cappellostraat 5 Viissingen In het recente artikel in uw krant over de dierenwelzijnsnota van de gemeente Viissingen wordt de dui vensport bedenkelijk aangehaald. Het zou beter zijn voordat uitlatin gen over deze sport worden gemaakt eerst eens met de juiste belangenor ganisaties te overleggen. Dat kan door overleg te plegen met de Neder landse Postduiven Organisatie of met vertegenwoordigers van de dui- venverenigingen. De gemeente heeft namelijk een sportraad waar verte genwoordigers van die verenigingen deel van uitmaken. Het is misschien niet iedereen bekend, maar zelfs prominente dierenartsen in Zeeland houden duiven. Dat bij veel echte duivenhouders juist het welzijn van hun duiven voorop staat, blijkt uit de wekelij kse bij drage in de sportru- briek en hun zorg om hun duiven ge zond te houden. Dat duivenvereni- gingen en afdelingen jaarlijks zwaar zieken- en gehandicaptenorganisa ties financieel ondersteunen, is blijkbaar niet iedereen bekend. Het is jammer dat de nota zich voor dui ven en honden in hoofdzaak richt op allerlei vormen van overlast. Dat heeft niets met dierenwelzijnsbeleid te maken, maar met opvoeding van bazen. F.J.C. Slager Spaarnestraat 60 Oost-Souburg DELTA\ IIILl DELTA N.V. Word dagbladbezorger van de PZC; een goede bijbaan voor jong en oud! U krijgt: Ruime vergoeding Vakantievergoeding Gratis krant Speciale bezorgerskortingen Attenties bij o.a. feestdagen Interesse? Bel gratis de afdeling Binnendienst 0800-023 5111 (tijdens kantooruren) of kijk op www.deleukstebijbaan.nl voor vrije wijken De minimumleeftijd is 15 jaar. Geld verdienen en de hele dag nog voor je hebben?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 12