Schade ziekenfondspatiënt beperkt °p kindermiddag PZC Organist Beekman trekt ook op cd alle registers open Bewegen tussen verleden en alledag Nieuw rangeerterreii duurt zeker vier jaar Autobanden voor vreugdevuur onderschept Jeugd zorgt voor een swingend Promconcert Particuliere verzekeringen gaan vijftien procent omhoog Paarden Centraal kunst woensdag 31 december 2003 door Harmen van der Werf GOES - OZ Zorgverzekeringen en de CZ Groep, de grootste ziektekostenverzekeraars in Zeeland, hebben vrijwel al hun polissen voor volgend jaar ver stuurd. Voor ziekenfondspati ënten die al een aanvullende verzekering hebben, blijft de fi nanciële schade beperkt, maar particulier verzekerden zien de premie opnieuw fors stijgen, met zo'n vijftien procent. Wie als ziekenfondsverzekerde alleen een basisverzekeilng heeft, zal blij verrast zijn. Bij zo wel de CZ Groep als OZ Verze keringen daalt de basispremie, respectievelijk van 28,90 naar 25,60 euro per maand en van 27,80 naar 23,75 euro per maand. Maar er zit een addertje onder het gras. Het basispakket voor ziekenfondsverzekerden wordt op last van 'Den Haag' behoorlijk uitgekleed. Zo verdwijnen fysiotherapie, de pil voor vrouwen van éénen twintig jaar en ouder én de eer ste IVF-behandeling uit het ba sispakket. Wie daarvoor nog verzekerd wil zijn, moet een aanvullende verzekering afslui ten. „Van onze ziekenfondsver zekerden heeft 95 procent al zo'n bredere verzekering", laat commercieel manager M. de Wert van OZ Verzekeringen we ten. Het schrappen van voorzienin gen uit het basispakket heeft opmerkelijk genoeg nauwelijks financiële gevolgen voor zie kenfondsverzekerden mét een aanvullende verzekering. Zij moeten extra gaan betalen voor hun aanvullende verzekering, maar dankzij de daling van de basispremie zijn ze bij de CZ Groep zelfs iets voordeliger uit; 1,70 tot 0,95 euro per maand. Al geldt dit bijvoorbeeld niet voor verzekerden met een uitgebrei de tandartsverzekering. Die moeten vijf euro extra per maand op tafel leggen. Duurder Bij OZ Verzekeringen moeten ziekenfondspatiënten met een aanvullende verzekering per saldo iets meer betalen. Particu lier verzekerden zijn volgend jaar aanzienlijk duurder uit. Al eerder sijpelden berichten door dat de kosten voor die categorie met ongeveer vijftien procent zouden stijgen. De CZ Groep en OZ Verzekeringen verhogen de eigen premies met respectieve lijk 7,5 en 7 procent. Tegelijkertijd gaan de wettelij ke bijdragen die de rijksover heid vaststelt, fors omhoog, met 23 procent, aldus De Wert van OZ Verzekeringen. „Al met al komt dat uit op wat eerder be kend is geworden, op die vijftien procent extra." De wettelijke bijdragen worden onder meer gebruikt om verpleeghuiszorg te bekostigen en ze worden aan gewend om de ziektekosten voor ouderen binnen de perken te houden. Ziektekosten blijven stijgen in Nederland. Sinds 1993 zijn de premies voor particulier verze kerden bij de CZ Groep met meer dan honderd procent ge stegen; van maandelijks 47 euro voor een volwassene naar bijna *107 euro volgend jaar. Voor een belangrijk deel komt dat door de overheveling van kosten uit de wettelijke bijdragen naar de particuliere premies, onder meer vóór hulpmiddelen en psy chiatrische hulp. Maar zeker zo zwaar weegt, al dus J. Verstappen van de CZ Groep, dat de zorgkosten sterk zijn gestegen (met name medi cijnen), de medische technolo gie duurder wordt en Nederland vergrijst. Portemonnee Afgaand op de maandelijkse premies die ziekenfonds- en particulier verzekerden moeten betalen, lijkt de laatste groep de stijgende ziektekosten vooral in de portemonnee te voelen. Vol gens De Wert van OZ Verzeke ringen is dat slechts schijn. De laatste jaren is de basispremie voor ziekenfondsverzekerden al aanzienlijk verhoogd. En zie kenfondsverzekerden betalen ook nog 'ongemerkt' een belas tingheffing. „Wie tegen de zie kenfondsgrens aanzit, is zelfs duurder uit zijn dan een parti culier verzekerde", stelt De Wert. Het kabinet wil met in gang van 2006 de ziekenfonds en particuliere verzekeringen vervangen door één standaard verzekering met een verplicht eigen risico van 200 euro per volwassene. De achterliggende gedachte is dat mensen zo meer inzicht krijgen in hun ziekte kosten én de regering bespaart er geld mee. door Koen de Vries GOES - Vorig jaar was het een experiment. Tijdens de 24e edi tie van het hippische evenement Indoor Zeeland werd voor het eerst een kindermiddag gehou den. Het was een doorslaand succes. Bijna zevenhonderd kinderen passeerden de kassa. Vrijdag, tijdens het zilveren ju bileum van Indoor Zeeland, worden duizend kinderen ver wacht. De organisatoren van de kin dermiddag waren een jaar gele den niet op de enorme toeloop berekend. Ze hadden weliswaar veel reclame gemaakt, maar zo veel kinderen... Bij de ingang van de Goese Zeelandhallen de den zich grote opstoppingen voor. Dit jaar zal dat niet gebeu ren, weten organisatoren Luei- an Voet en Daniëlle Janse,. den uit Ovezande. Ze heb: zich op een grote belangstel voorbereid. Op de kindermiddag is er vc; plaats voor shows. Er kom; voltige-groep, er zijn clovrc paaxxl, er komt een groep baten te paard, er is een 'the met een rode neus' en nog meer. Wie even genoeg heeft vai voorstelling kan een rondje den op een pony of zichh: schminken. Volgens Liiil Voet biedt de kinderniid voor elk wat wils. „Eigenlij iedereen welkom. De doelgr is kinderen van 2 tot 15 jaar. ook vaders en moeders mq naar binnen." Er is een middagvullend t gramma. De kindermiddag; gint om 13.00 uur en duurt ongeveer 170 0 uur. De politie vond gisteren honderden autobanden in een container op industrieterrein Ramsburg in Middelburg. doorCorné Dalebout MIDDELBURG - De politie heeft gister morgen enkele honderden autobanden aan getroffen die waren opgeslagen in een con tainer op industrieterrein Ramsburg te Middelburg. Drie Middelburgse jongens van zestien, zeventien en negentien jaar oud zijn in verband met de zaak opgepakt. De politie kwam de partij banden op het spoor na verschillende tips, vertelt woord voerder A. Don. „We gaan ervan uit dat de banden bedoeld waren om tijdens de jaar wisseling in brand te steken." De laatste ja ren is het traditie om in de oudjaarsnacht stapels banden op te stoken. Dit gebeurt met name in Arnemuiden, waar twee jaar gele den bijna het voormalige stationsgebouw in vlammen opging door een hoop brandende autobanden die tegen het pand waren ge stapeld. Drie Middelburgers zijn in de kraag gevat in verband met de in de container aangetrof fen banden. Meerdere aanhoudingen wor den niet uitgesloten. De politie in Arnemuiden is zeer alert om uitspattingen als toen te voorkomen. Politiewoordvoerder Don: „Autobanden fikken gigantisch en zorgen voor een enorr me rookontwikkeling. Dat is niet te accep teren vanwege zowel het milieu als het ge- door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De titel geeft aan waar het idee vandaan komt. Voor Omroep Zeeland maakte de Middelburgse orga nist Bram Beekman eerder dit jaar de televisieserie Alle regis ters open. Onlangs is een gelijk namige cd verschenen. Toch is er een groot verschil, benadrukt Beekman. „De muziek is niet in stukjes;, gehakt en het geluid komt op een cd veel beter tot zijn recht." Voor het televisieprogramma dat in de maanden april, mei en juni werd uitgezonden, bespeel de Beekman twintig verschil lende Zeeuwse orgels en één in Gent. „We wilden de mensen jets laten zien wat gewoonlijk verborgen blijft. Wat doet de or ganist? Hoe werkt zo'n orgel? In de kerk zien de mensen alleen het front van een orgel. De be speler ervan zit verscholen. Daarbij komt dat elk orgel we zenlijk anders is. Het gaat van een instrument met vijf klavie ren tot een kastorgeltje. Wat is daarop mogelijk? Wat kun je met registers doen? Hoe kun je in klank variëren? Het feit dat je op sommige instrumenten ook met je voeten hele melodieën kunt spelen, dat soort dingen wilden we op televisie duidelijk maken." De populariteit van het pro gramma heeft Beekman ver baasd. „Orgelmuziek wordt doorgaans geassocieerd met hu welijken, begrafenissen en grie zelfilms. Maar hier gingen de mensen toch voor zitten." Enkele maanden nadat de serie was uitgezonden, belde techni cus Jakko van der Heijden van Bram Beekman koos voor flink wat muziek van Nederlandse com ponisten. foto Ruben Oreel Omroep Zeeland Beekman met de vraag of er niet ook een cd moest worden gemaakt. Van der Heijden is eigenaar van Zefir, een klein platenlabel dat vanuit Middelburg kwalitatief hoog staande albums uitbrengt. „Wat mij aansprak is dat ik mu ziekstukken waarvan ik op tele visie slechts fragmenten kon la ten horen integraal op de cd kon zetten", verklaart Beekman. „Want dat knippen stuitte me wel tegen de borst. Dat is bijna heiligschennis. Verder is het een vak apart om orgelmuziek op de nemen. De manier waarop Jak ko dat heeft gedaan, bevalt me ontiegelijk goed. Op televisie komt de klank van het orgel na tuurlijk helemaal niet tot zijn recht. Niets gaat boven een live uitvoering, maar op deze cd klinken de orgels zoals ze in werkelijkheid ook klinken." Beekman en Van der Heijden hebben ervoor gekozen drie or gels te laten horen. Op het acht- tiende-eeuwse orgel van de Oostkerk in Middelburg, waar van Beekman de vaste bespeler is, zijn composities opgenomen van J.C. Kellner, W. Lootens. P. Bustijn, J.P. Sweelinck, J.S. Bach, J.A. van Eycken en een eigen improvisatie van Beekman over het Zeeuwse volkslied van J. Morks. Werk van de Romantische com ponisten L. Boëllmann en F. Mendelssohn is opgenomen op het negentiende-eeuwse or gel van de Nieuwe Kerk in Zie- rikzee. Het kleine orgel van de Sint Henricuskerk in Clinge is gebruikt om de oude muziek van D. Zipoli, P.J. Larra en J.H. Knecht vast te leggen. „Het is vooral licht verteerbare muziek voor een groot publiek", aldus Beekman. „Ik denk dat er veel mensen zijn die bij het tele visieprogramma hebben ge dacht: 'Daar wil ik wel iets meer van horen.' Maar het is ook een cd voor de echte orgelfanaat, bijvoorbeeld omdat er stukken op staan die nooit eerder op cd zijn verschenen." Bewust heeft Beekman gekozen voor flink wat muziek van Ne derlandse componisten. Loo tens en Bustijn waren zelfs or ganist in Middelburg en net als Morks bepeelden zij het carillon van de Lange Jan. Uit de grote verscheidenheid aan muziek kiest Beekman de Toccata uit de Suite Gothique van Boëllmann en het lied Ich ruf zu Dir, Herr Jesu Christ van Bach als zijn favorieten. „De Toccata van Boëllmann klinkt zo grandioos, zo mooi, dat bena dert heel dicht de manier waar op het in een Franse kathedraal zou moeten klinken. Het stuk van Bach is het allermooiste. Het lijkt een eenvoudig koraal tjemaar het steekt wondermooi in elkaar qua harmonie en melo die. Het is een kunst op zich om dat spanningsvol te spelen. Ik vind het tempo op deze cd ide aal." Beekman is ook tevreden over zijn improvisatie op het Zeeuw se volkslied. „De organist is eigenlijk de enige klassieke mu sicus die ook regelmatig impro viseert. Dat leer je wel als de do minee op zich laat wachten of je moet de tijd volspelen als er ge collecteerd wordt." door Eugène Verstraeten SAS VAN GENT - Een eventue le verplaatsing van het rangeer terrein in Sas van Gent neemt zeker vier jaar in beslag. Dat blijkt uit een onderzoek naar de mogelijkheden om het spoorwegemplacement op een andere plaats te leggen. Het maakt daarbij niet uit of geko zen wordt voor een locatie ten noorden of ten zuiden van Sas van Gent. Aan de hand van een effecten overzicht stelt de projectgroep die het onderzoek heeft begeleid dat de verschillen tussen de bei de varianten beperkt zijn. Opties Beide opties, noord en zuid, zijn aan te merken als een goede op lossing voor vervanging van het huidige rangeerterrein in de kern van Sas van Gent. Ook het kostenverschil is niet opvallend groot. Een nieuw rangeerterrein aan de zuidzijde van Sas van Gent kost 5,6 miljoen euro. Een; derenemplacement aan noordzijde wordt becijferd 6,3 miljoen gulden. Dit zonder btw. De projectgroep concludeeii het onderzoek dat de noords ke variant de meest effecten heeft. Het aspect vei heid, met name de bereikte heid bij calamiteiten, speel! belangrijke rol voor het trel van die conclusie. Verderva: bij de noordelijke variant oc de toekomst minder overl vrezen is voor de bewoners Sas van Gent. Het onderzoek heeft verde belangrijkst vaststelling 05 leverd dat geen van de ken partijen die in de proj; |j!( groep zijn vertegenwooid afwijzend staat tegen eem plaatsing van het rangeert rein Sas van Gent in noordeli richting. De effecten en mei me het kostenverschil en nanciering ervan zijn volges projectgroep bepalend voo: uiteindelijke keuze van kansrijkste oplossing. '•e. <"»v Schaaltje van zeem van Greet Leuven. foto Marijke Folkerts door Ali Pankow ZIERIKZEE - De jeugd staat centraal bij de Nieuwjaars Promconcerten die het Zeeuws Orkest onder leiding van diri gent Joan Berkhemer op don derdag 8, vrijdag 9 en zaterdag 10 januari geeft in Zierikzee, Vlissingen en Aardenburg. Het Zeeuws Orkest belooft in de aankondiging voor deze prom concerten het nieuwe jaar als het ware binnen te swingen met "solisten, jongeren en het pu bliek. Zo spelen kinderen van de orkestleden op diverse instru- menten in de Kindersymfonie van Mozart. Verder laat het jon ge trompettalent Floris Onst- wedder van zich horen in de sui te van Clarke. In het daarna vol gende bekende orkestwerk 'De Tovenaarsleerling' van Dukas is te horen hoe de tovenaarsleer ling in de problemen komt. Hij kan de door hem opgeroepen geesten niet meer laten verdwij nen. Traditioneel in een nieuw jaarsconcert is een werk van Strauss. Dit keer is gekozen voor 'Nordseebilder'. Na de pauze komt het beloofde swin gen. Stijlen Het Zeeuws Orkest speelt dan met de vijf man sterke slag werkgroep Art in Rhythm. De compositie waar het publiek op wordt onthaald, kent veel ver schillende stijlen: Braziliaans, Indiaas, Funk en verschillende Afrikaanse ritmes. Zeeuwse trompettist en jazztalent Rik Mol zal in de compositie een ge- improviseerde jazzsolo spelen. Een groep scholieren zal daarbij tevens zijn kunnen vertonen in een demonstratie breakdance. Het Nieuwjaars Promconcert wordt op donderdag 8 januari gegeven in de Nieuwe Kerk in Zierikzee, 20.00 uur, op vrijdag 9 januari in de Sint Jacobskerk in Vlissingen, aanvang 20.15 uur en op zaterdag 10 januari in de Sint Baafskerk in Aarden burg, aanvang 20.00 uur. door Esme Soesman BURGH-HAAMSTEDE - Een enkele vorm op een drietal pa nelen, dankzij kleurstelling en afwerking de eenvoud ten top. Het werk van Greet Leuven heeft iets van een tafereel dat je per ongeluk aan kunt treffen bij het leegruimen van een zolder. Zoals ook grottekeningen door de eeuwen heen terloops zijn ontdekt. De herhaalde afbeelding lijkt op een kelk, vervat in - steeds variërende - tinten zoals oranje, bruin en grijs. De basisvorm wordt met een paar simpele lij nen doorkruist. Het resultaat is een ogenschijnlijk toevallig tot standgekomen schets, die nau welijks verbazing - maar wel vreugde - op zou wekken als je hem aan zou treffen op een oud verstoft paneel op zolder. De werkelijkheid is eenvoudiger. Werk van Greet Leuven is tot en met 29 februari in Galerie Jan Eikenaar in Burgh-Haamstede te zien. Leuven (1949) is gefascineerd door oude culturen, archeologie en geologie. Een deel van haar werk is totstandgekomen na een bezoek aan opgravingen in Zuid-Frankrijk en onderzoek naar tekens en symbolen die in andere culturen gebruikt wor den. De aardse kleuren en een voud in vormen zijn tekenend. Roept veelvuldig de sfeer op van die half uitgesleten grotteke ning waarmee zoveel gezegd wordt. Het zijn bakens van rust die al leen bij dichte nadering her en der een uitspatting tonen. Ongemakkelijker lijkt het werk waar Leuven kiest voor een dui delijk afgekaderd symbool, dan wel zich al krassend een vorm eigen probeert te maken. Mis schien als illustratie van de ba lans die Leuven zoekt tussen de geestelijke rust die zij in het schilderen vindt en de agressie en ellende van de wereld - die zij in haar werk ook probeert te vatten - om haar heen. Dat gegeven lijkt ook van toe passing op haar driedimensio nale werk, waar wederom na tuurlijkheid en soberheid de boventoon voeren. Voor haar of ferschalen, die een vervolg vor men op de serie tekens en sym bolen, werkte de kuns.tenares met zeem. Ze bewerkte dit materiaal tot schalen, waarvan sommige di rect de associatie met een sche del oproepen. Huidskleurige ge laagde vormen, waaruit wat slierten haar steken. Maar ook strakke, transparante komvor- men - al dan niet met veertjes of anderszins versierd. Van tekst tot bloem van groene veertjes tot daadwerkelijk die os die we algemeen als grottekening her kennen. Greet Leuven beweegt blijkbaar moeiteloos tussen dat verleden en de realiteit van alle dag heen en weer. De tentoonstelling in Galerie Jan Eikenaar aan de Zuidstraat 16 in Burgh-Haamstede is if zichtigen tot en met 29 febrü De galerie is geopend woens tot en met vrijdag en op zoe gen van een tot vijf uur. Advertentie) NIEÜWJAARSCONCEI KBovenierssioglemi MiddellN vrijdag 2 januari 19.30 utfl XENAKIS ENSEMBLE DAVID LINX JAZZQUAR' zaterdag 3 januari 19.30^1 08 CONCERT FOR TWO Concertspecial in de tuincontf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 10