Saddam doet boekje open Nationalistische SRS van Seselj grootste partij Servië Lof van IAEA voor medewerking Libië CB-president frichet krijgt erdachte brief lacht president 'akistan groter rse pauselijke untius gedood Burundi Gevangen ex-dictator geeft wegsluizen miljarden toe Op de vlucht voor giftig gas Hichael Jackson klaagt ver mishandeling door genten bij aanhouding Conservatieve Berger wint verkiezingen in Guatemala Kou eist tientallen levens in India Indonesische tv-reporter gedood Dodental Californië blijft stijgen Zieke asielzoekers naar ziekenhuis Taizé-beweging trekt 50.000 man Sikhs in geweer tegen Frans tulbandverbod Duitse centrales niet bestand tegen aanslag dinsdag 30 december 2003 EBLIJN - De president van de uropese Centrale Bank, Jean- laude Trichet, heeft gisteren jmioedelijk een bombrief ont- iangen. Dat heeft een politie- oordvoerder in het Duitse rankfurt bekendgemaakt, e brief werd ontdekt in de nstkamer op het hoofdkwar- er van de ECB in Frankfurt. uecialisten onderzoeken de fief. Het Britse persbureau euters meldde gisteravond op asisvan een anonieme bron in rankfurt dat er in de brief een splosief poeder met ontste- ingsdraden zijn aangetroffen, el zou gaan om een zelfge- aaktvooi-werp. eker is dat de brief is verzon- >nvanuit Bologna. In die Itali- uise stad kwam de voorzitter de Europese Commissie, jmano Prodi, zaterdag met de [brik vrij toen in zijn handen bompakketje ontplofte, oggeen week daarvoor ont- often in vuilnisbakken bij het lis van Prodi in Bologna twee taakte explosieven. Die inslagen zijn opgeëist door een it nu toe onbekende anarchis- sche groepering. ANP/RTR iLAMABAD - Hel Pakistaan- parlement heeft gisteren een et aangenomen die president usharraf meer bevoegdheden lekent. Zo mag hij een gekozen gering naar huis sturen. Van 342 parlementsleden stem- a 248 voor de wet. Senaat moet zich nog over de el uitspreken. De oppositie einde tegen. De regeringscoa- ieeneen islamitische alliantie negen de handen ineen om er er te krijgen dat Musharraf geen jaar legerchef mag zijn. isharraf kwam in 1999 door geweldloze coup aan de icht. Hij benoemde zichzelf [president en tot bevelhebber, ndsdien is de politieke bin- mlandse en buitenlandse druk ide generaal gegroeid om een el van zijn macht af te staan, or kerst werd bekend dat isharraf eind volgend jaar •lapt als bevelhebber van de ijdkrachten. ANP/RTR IICAANSTAD - De pauselij- Diintius in Burundi, de Ierse ilaat Michael Courtney, is r geweld om het leven geko- heeft het Vaticaan gisteren iendgemaakt. nwoordvoerder van het Vati- in wilde geen bijzonderheden schaffen voordat de familie 1 Courtney is ingelicht. 1 missiepersbureau Misna ldde dat de omstandigheden jniet helemaal duidelijk wa- maar dat de 58-jarige 'Urtney met drie anderen in a auto op weg was naar Mina- vijftig kilometer ten zuiden n de hoofdstad Bujumbura, ai het voertuig werd bescho- I- Courtney werd in zijn ofd, een schouder en een arm been geraakt. Een priester akte licht gewond, de chauf- iren een lifter bleven onge- erd. De bestuurder reed met potgeschoten banden terug ar Bujumbura, waar Court- aan bloedverlies overleed 'de operatietafel. AP van onze redactie buitenland BAGDAD - De gevangen Iraak- se leider Saddam Hoessein heeft tegen zijn ondervragers toege geven dat hij voor zijn val mil jarden dollars naar buitenland se bankrekeningen heeft gesluisd. Hij heeft ook de namen gegeven van personen die weten waar het geld is. Dat heeft een lid van de Iraakse bestuursraad gezegd tegen Arabische journa listen. De uitlatingen werden gisteren gepubliceerd in de in Londen verschijnende kranten Al Hayat en Asharq al Awsat. De raad schat dat Saddam tij dens zijnbewindzo'n 40 miljard dollar achterover heeft gedrukt. De raad zoekt het geld nu op bankrekeningen op naam van fictieve bedrijven in Zwitser land, Japan, Duitsland en ande re landen, aldus bestuursraads lid Iyad Allawi. „Het onderzoek concentreert zich nu op geld dat hij aan elementen buiten Irak heeft betaald", zei hi] in Asharq al Awsat. Wanneer Saddam Hoessein zich later voor de rechter moet ver antwoorden, kan dat niet in de openbaarheid, aldus Allawi. Anders zouden tijdens de zittin gen de namen bekend worden van landen, instellingen en per sonen waar en bij wie Saddams geld is gestald. Saddam heeft zijn ondervragers volgens Allawi ook verteld wel ke mensen weten waar wapens en munitie liggen opgeslagen die door guerrillastrijders wor den gebruikt bij hun aanvallen op coalitietroepen en organen van de bestuursraad. Massoud Barzani, leider van de Koerdische Democratische Partij (KDP) in Irak, wil dat er na de machtsoverdracht aan een Iraakse overgangsregering meer rechten voor Koerden ko men. Het akkoord dat is opge steld voor die overdracht moet daartoe worden aangepast. Dat heeft een Koerdische krant gis teren gemeld. Schuld Japan is bereid een deel van het geld dat het van Irak te goed heeft, kwijt te schelden. Premier Koizumi heeft dat gisteren in Tokio gezegd tegen James Ba ker, de Amerikaanse gezant die belast is met de sanering van de Iraakse schuldenlast. Baker noemt de Japanse toezegging een belangrijke stap vooruit. Irak staat nog voor ruim 4 mil jard dollar bij de Japanners in het krijt. Koizumi stelt wel voorwaarden. De premier wil dat ook andere westerse donoren uitstaande schulden schrappen. Een aantal Europese landen heeft zich daartoe al bereid verklaard. De totale buitenlandse schuld van Irak bedraagt ongeveer 120 mil jard dollar. Twee Britse anglicaanse kerk leiders hebben openlijk kritiek geleverd op de beslissing van de Britse premier Blair tot oorlog voering in Irak. De aartsbis schop van York, David Hope, zette in het Britse dagblad The Times vraagtekens bij Blairs ge schiktheid als leider. „Een van de kwaliteiten van een goede leider is dat deze zich bewust is vbn de opvattingen van het volk. Het lijkt erop dat dit op een bepaald moment niet zo was", aldus Hope, de op een na hoogste geestelijke in de Angli caanse Kerk. De bisschop van Durham, Tom Wright, uitte in het dagblad The Independent forse kritiek op Blairs militaire bondgenoot schap met Bush. Hij vergeleek hen met een 'groepje blanke burgerwachten' dat in een zwarte woonwijk de straat op gaat om het drugsprobleem op te lossen. AP/ANP/AFP/RTR door Dirk Visser BELGRADO - De ultranationa listen van de Servische Radicale Partij (SRS) zijn bij de ver vroegde verkiezingen in Servië de grootste partij geworden. Dat heeft de nationale kiescom missie gisteren na het tellen van 95 procent van de zondag uitge brachte stemmen laten weten. Volgens de kiescommissie heeft de SRS onder leiding van de om streden Vojislav Seselj 27,3 pro- [nonze redactie buitenland EW YORK - De wegens seksu- misbruik aangeklaagde pstcr Michael Jackson zegt l politieagenten hem hebben ishandeld. Hij kwam met de inhuldiging in een vraaggc- rck dat zondag werd uitge ven door de Amerikaanse nder CBS. i meldde zich eind no- ®ber bij de politie, nadat jus te een arrestatiebevel tegen had uitgevaardigd. De po- sloeg de 45-jarige artiest Vt in de boeien. „Ze behan- lden me erg ruw, mijn schou- rraakte uit de kom doordat ze handboeien te strak deden." ckson zei nog steeds last te oben van zijn arm en rug. chson is aangeklaagd voor het frhaaldelijk seksueel misbrui- ln van een minderjarige jon- 0 Justitie verdenkt hem ook het toedienen van alcohol de jongen met het doel hem Kisbruilon. Volgens Jackson at het om een dertienjarige kanker heeft. De jongen was een van de kinderen die hij ont ving op zijn landgoed Nevel land, waar ze zijn privé-pret- park en dierentuin konden bezoeken. Jackson ontkent dat hij de jon gen seksueel heeft misbruikt. Wel geeft hij toe dat zij in dezelf de slaapkamer hebben gesla pen, maar niet in hetzelfde bed. Vorige week werd al bekend dat de popster het normaal vindt om zijn slaapkamer te delen met kinderen.Volgens de 'King of Pop' is de aanklacht tegen hem ingegeven door hebzucht. „Het gaat de ouders van de jongen om geld." Verder vertelde Jackson dat hij niet meer wil wonen op Neverland. „De agenten hebben mijn hele huis overhoopge- haald. Zelfs mijn matras is opengesneden." De politie woordvoerder in Los Angeles wilde op televisie niet ingaan op de uitlatingen van Jackson. Vol gens Amerikaanse media kan Jackson als hij schuldig wordt bevonden maximaal 24 jaar cel krijgen. De zanger moet zich 16 januari voor het eerst melden voor de i*echtbank. ANP cent van de stemmen gekregen en kan zij rekenen op 81 van de 250 zetels. De op een na grootste partij wordt de nationaal-con- servatieve Democratische Par tij van Servië (DSS) van oud president Vojislav Kostunica van Joegoslavië met bijna 18 procent van de stemmen, goed voor 53 zetels. De Democrati sche Partij van de in maart ver moorde premier Djindjic komt met ruim 12 procent (37 zetels) op de derde plaats. De kiesdrempel van 5 procent is eveneens gehaald door de eco nomische experts van G 17+ (34 zetels), de monarchisten van SPO-NS (23 zetels) en de Socia listische Partij van Servië van ex-president Milosevic (ruim 7 procent, 21 zetels). De plaatsvervangend leider van de ultranationalisten, Tomislav Nikolic, liet gisteren weten dat hij een regering wil vormen met de DSS van Kostunica. Kos tunica heeft een samenwerking met de SRS tot nu toe uitgeslo ten, omdat hij tegen hun streven naar een 'Groot-Servië' is. De DSS en de andere belangrijke partijen die naar democratische hei-vormingen streven, komen Het bestuur van de ultranationalisten van de Servische Radicale Partij (SRS) gisteren tijdens een persconferentie in Belgrado. De partij kwam tijdens de vervroegde verkiezingen als grootste uit de bus. samen uit op 42 procent van de stemmen. Een coalitie met de monarchisten zou een machts overname door de SRS kunnen voorkomen. Nikolic neemt de honneurs waar voor Seselj, die vastzit in het cellencomplex van de Ver enigde Naties in Scheveningen, omdat het Joegoslavië-Tribu- GUATEMALA-STAD - De conservatieve kandidaat Oscar Berger heeft de Guatemalteekse presidentsverkiezingen zondag gewon nen. Nadat bijna 95 procent van de stemmen was geteld, stond Ber ger volgens de kiesraad op 54,2 procent. Die voorsprong kan de centrum-linkse kandidaat Alvaro Colom volgens de voorzitter van de kiesraad niet meer inhalen. Hij stond op 45 procent. Ongeveer vijf miljoen inwoners van Guatemala kon den zondag een keuze maken uit de twee kandidaten voor het presi dentschap. Volgens waarnemers van onder meer de Europese Unie is de gang naar de stembus zonder incidenten verlopen. De waarne mersmissie van de Organisatie van Amerikaanse Staten meldde klachten dat werknemers in de suikerindustrie van him bazen moesten doorwerken en niet hun stem konden uitbrengen. De op komst lag op iets meer dan 44 procent. De winnaar van de verkiezin gen volgt op 14 januari FRG-politicus Alfonso Portillo op als presi dent van Guatemala. ANP/AFP/EFE/RTR foto Koca Sulejmanovic/AFP naai hem van oorlogsmisdaden verdenkt. Nikolic heeft in de verkiezingscampagne steeds gezegd dat hij geen enkele Ser vische verdachte meer wil uitle veren aan het tribunaal. Hoofdaanklager Carla del Pon- te van het Joegoslavië-Tribu- naal zei gisteren voor de Itali aanse radio dat ze niet verrast is door de overwinning van de ul tranationalisten in Servië. „We zijn eraan gewend dat we pro blemen met Belgrado hebben", voegde ze eraan toe. Toch zei Del Ponte erin te geloven dat een nieuwe Servische regering zal blijven samenwerken met het tribunaal. De opkomst bij de parlements verkiezingen in de voormalige Joegoslavische republiek was ongebruikelijk hoog. Volgens de kiescommissie heeft bijna 59 procent van de 6,5 miljoen stem gerechtigden een kieslokaal be zocht. De verkiezingen waren met een jaar vervroegd, omdat de regerende partijenbond De mocratische Oppositie van Ser vië (DOS) vorige maand de meerderheid in het parlement verloor De DOS werd daarop ontbonden. ANP/AFP Oorlog NEW DELHI - In Noord-India zijn de afgelopen twee weken zeker 120 mensen om het leven gekomen door de kou. Dat heeft het Indiase persbureau PTI gisteren bericht. Volgens het persbureau kwamen cle afgelopen 24 uur in de noordelijke deelstaat Uttar Pradesh alleen al 35 mensen om het leven dooi de kou. In het naburige Bihar werden het afgelopen etmaal 22 doden geteld, terwi j 1 elders in het land nog eens 25 mensen be zweken. Elk jaar komen in het Zuid-Aziatische land honderden men sen om als gevolg van de kou. De huizen zijn er vooral ge bouwd om bescherming te bieden tegen de hitte. ANP/AFP JAKARTA - Erse Siregar, een verslaggever van de Indonesi sche televisiezender Rajawali Citra Televisi die sinds juli ge gijzeld werd door Atjeese rebellen, is gisteren in een vuurge vecht tussen Indonesische militairen en rebellen om het leven gekomen. Siregar bevond zich tijdens de schietpartij tussen de rebellen en werd doodgeschoten. Siregar is de tweede journalist die in Atjeh is omgekomen sinds het leger in mei een offensief begon tegen de afscheidingsbeweging in de provincie. Half juni werd een cameraman van de staatsomroep TRI dood gevon den in Banda Atjeh. AP LOS ANGELES - Het aantal doden door de modderlawines in de Amerikaanse staat Californië is gisteren opgelopen tot veertien. De autoriteiten vrezen voor het leven van twee kin deren en een baby die nog steeds worden vermist. De meeste slachtoffers vierden hun kerstvakantie als gasten van de beheerder van een jongerenkamp, dat in de winter is gesloten. De modderstroom sleurde donderdagavond twee gebouwen van het kinderkamp mee. De modderstromen, veroorzaakt door voor de droge streek uitzonderlijk zware regenval, vernielden spoorwegen en spoelden wegen weg. Op een aantal plaatsen is de modderlaag vijf meter dik. ANP/AFP CANBERRA - Van de 45 afgewezen Afghaanse asielzoekers die in een Australisch detentiekamp op het eiland Nauru in hongerstaking zijn, zijn er nu achttien in het ziekenhuis be land. Dit hebben de autoriteiten gisteren bekendgemaakt. De meeste hongerstakers begonnen hun actie drie weken gele den. De asielzoekers weigeren te eten uit protest tegen de omstan digheden in het kamp en de afwijzing van him asielverzoek. Een aantal van hen heeft de lippen aan elkaar genaaid uit pro test. AP HAMBURG - Ongeveer 50.000 jongeren komen tot vrijdag in Hamburg bijeen tijdens de 26e jaarlijkse Europese bijeen komst van de oecumenische Taizé-beweging. Het thema van het evenement is 'Pelgrimage van vertrouwen op aarde'. Naast gebedsdiensten kunnen de jongeren deelnemen aan workshops met thema's als 'Wat wil God van mij' en 'Armoe de: wat kunnen we doen?'. Frère Roger (Roger Schutz), die in 1940 de Taizé-gemeen- schap in het gelijknamige plaatsje in Oost-Frankrijk opricht te, geeft elke avond een meditatie. ANP CHONGQING - Chinezen die zijn gevlucht na de explosie vorige week in het gasveld in het district Kaixian, staan in een opvangkamp in de rij voor voedsel. Bij de ontploffing kwamen giftige gassen vrij. Gisteren keerden de eerste inwoners van de getroffen dorpen terug naar huis. foto RTR RIJSWIJK - De internationale organisatie United Sikhs is een handtekeningenactie begonnen tegen de aangekondigde Franse wet die het dragen van 'opzich tige' religieuze symbolen op openbare scholen verbiedt. Die wet treft ook Franse sikhs die een tulband dragen. President Chirac kondigde de wet eerder deze maand aan. Om het seculiere karakter van het openbaar onderwijs te handha ven wil de regering hoofddoek jes, keppeltjes, grote kruisen en andere opzichtige religieuze symbolen taboe verklaren. Vol gens United Sikhs kunnen de zevenduizend sikhs in Frank rijk daardoor niet langer vrije lijk hun godsdienst belijden. El ke gedoopte mannelijke sikh moet een tulband dragen. „De tulband is geen hoed die we kunnen afzetten als we op school of op het werk zijn", zei de Franse sikh-leider Gurdial Singh. „Het is een belediging om een sikh te vragen zijn tul band af te doen." Hij hekelde het feit dat de adviescommissie van de Franse regering alle reli gieuze gemeenschappen behalve de sikhs heeft geraad pleegd over het voorstel In het verleden zijn er volgens Singh op openbare scholen nau welijks problemen over tulban den geweest, omdat de scholen daar zelf over konden beslissen. Onder de nieuwe wet kan dat niet meer. Zijn zoon Karmvir heeft de gevolgen van het ko mende verbod al aan den lijve ervaren. In oktober weigerden vijf universiteiten hem als stu dent, omdat hij een tulband draagt. van onze redactie buitenland TRIPOLI - Libië verkeerde nog maar in de prille beginfase van een kernwapenprogramma toen het besloot zijn pogingen op te geven en zijn installaties te ont mantelen. Dit heeft de directeur van het Internationaal Atoom energie Agentschap (IAEA), Mohammed el Baradei, gisteren gezegd. De Egyptische chef van het IAEA en zijn medewerkers arri veerden zaterdag in Libië, onge veer een week nadat dq regering van dat land had aangekondigd af te zien van de productie van massavernietigingswapens. El Baradei zei gisteren aan het slot van zijn bezoek dal het land goed meewerkt. Hij noemde de Libische politiek een goed voor beeld voor Noord-Korea dat el ke medewerking aan het IAEA weigert, en voor andere staten die wel massavernietigingswa pens hebben maar dat niet er kennen. Hij cloelde op Israël. El Baradei en zijn team inspec teerden zondag vier voorheen geheim gehouden kerninstalla ties in de hoofdstad Tripoli. Alle apparatuur in de fabrieken was gedemonteerd en opgeslagen, zei de IAEA-chef. Een installa tie om op industriële schaal hoogverrijkt uranium te maken werd niet aangetroffen, even min als sporen van hoogverrijkt uranium, zei El Baradei. De technologie en de apparatuur waar Libië mee gewerkt heeft is uit verschillende landen afkom stig, maar bekend en dus ge makkelijk te traceren, zei hij. Hoeveel mensen aan het pro gramma hebben meegewerkt, wie zij zijn en waar ze hun ken nis hebben opgedaan, wilde El Baradei niet zeggen. De weten schappers waar het om gaat zijn echter zeer vakbekwaam, zei hijen clat is 'goed voor Libië' nu het zich gaat toeleggen op een vreedzaam kernprogramma voor civiel gebruik. Libië en El Baradei lieten giste ren weten dat met onmiddellij ke ingang onaangekondigde •inspecties kunnen worden uit gevoerd door de IAEA, hoewel de overeenkomst daartoe nog niet is getekend. AP/ANP/AFP MÜNCHEN - Geen van de ne gentien Duitse kerncentrales is bestand tegen een aanslag met een groot passagiersvliegtuig. Dat blijkt uit onderzoek dat is uitgevoerd in opdracht van de Duitse regering na de aanslagen van twee jaar geleden in de VS De conclusies van het onder zoek worden vandaag door de Süddeutsche Zeitung gepubli ceerd. AP Advertentie United Sikhs herinnerde aan de inzet van sikhs die, getooid met hun onafscheidelijke tulband, als militairen in het Britse leger in de Eerste Wereldoorlog de Franse vrijheid hebben helpen verdedigen. Gisteren hadden enkele honderden mensen de petitie van United Sikhs op internet ondertekend. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5