'roef met biometrie in paspoort PZC V2PRIJS Nederlanders willen vooral gezelligheid met oud en nieuw Balkenende is slechtste politicus 2003 Gehele Floradorp staat onder zwaar politietoezicht Afstand politiek en burger is te klein OP=OP )i I es gemeenten testen digitale gezichts- en vingerscan Explosie door gerommel twee dagen lang PARFUMERIE VAN BIEMEN Grote viering kerkfusie Zoektocht naar containers begint Sterke daling aantal rokers Vergiftiging eist drie levens Politie vindt 2000 kilo vuurwerk Jonge vrouwen stellen samenwonen uit Ramkraak bank in Bilthoven Als je tante in- Amerika ja rij is. ALL* üUA*J J1LAJ.\E AAJAjLAÏLA j mnnze redactie binnenland dinsdag 30 december 2003 EX HAAG - Premier Balken- idc is volgens de lezers van het (gemeen Dagblad met afstand "slechtste politicus van 2003. fdA-leider Bos komt als op i na slechtste uit de bus in de leren gepubliceerde verkie- waar ruim drieduizend insen aan mee deden. Balkenende en Bos scoren ech- tern ook goed als beste politi cus. Bos staat op dit lijstje op de eerste plaats en Balkenende op de derde. De tegenstanders van Balkenen de (1043) noemen hem niet capa bel, een zeer zwak leider, sullig en wereldvreemd. Zijn fans (363), vooral CDA-kiezers, ka rakteriseren hem als een eerlijk, standvastig en deskundig. Mensen die Bos niet zien zitten (559) noemen hem een prutser, draaikont, softie en gevaarlijke populist. Aanhangers van Bos (532) vinden hem verfrissend, ge loofwaardig en bevlogen. Na Balkenende en Bos staat voormalig LPF'er Winny de Jong op de derde plaats in de topvijf van de slechtste politicus van 2003. CD A-minister De Geus (Sociale Zaken) is vierde en VVD-Tweede-Kamerlid Hirsi Ali vijfde. Tussen Bos en Balkenende staat SP-leider Marijnissen tweede in de topvijf van de beste politicus. WD-fractievoorzitter Van Aart- sen bekleedt de vierde stek voor Hirsi Ali. Van Aartsen werd eerder deze maand in een enquête van Ra dio 1 onder journalisten geko zen tot de beste politicus van dit jaar. LPF-Kamerlid Varela was in deze verkiezing de slechtste, voor Balkenende. ANP onze redactie binnenland ■N HAAG - In zes grote ge enten wordt volgend jaar au- itus begonnen met een proef l nieuwe biometrische ken- iken in paspoorten en identi- sbewijzen. Het gaat om de di- ale gelaatsscan en de digitale gerscan. een proefperiode van zes ianden bekijkt minister De aaf (Bestuurlijke Vernieu- j) of de kenmerken defini- kunnen worden ingevoerd or alle nieuwe paspoorten, heeft dat gisteren in een ef aan de Tweede Kamer ge- ireven. Hij moet nog samen il de Vereniging Nederlandse meenten (VNG) bepalen in !ke zes gemeenten de proef irdt gehouden. Het worden in geval grotere gemeenten. Ikabinet besloot in april vo- jaar al biometrische gege- is op te nemen in paspoorten, ikde Europese Commissie wil 20 04 in visa en verblijfsver- oningen digitale irisscans en igerafdrukken invoeren, gezichtsscan die De Graaf laat testen is wat anders dan irisscan van de luchthaven liphol. De gelaatsscan maakt digitale opname van het he- gezicht en slaat die op in een Het controleren van de ge- isscan bij paspoortcontrole gebruikersvriendelijker dan irisscan waarbij cle reiziger met zijn oog moet buigen reen opnameapparaat. Igelaatsscan waarborgt vol- De Graaf het beste dat de Advertentie WINTERCOLLECTIE (m.u.v. mantels jacks) Nederlandse reisdocumenten voldoen aan de internationale standaarden. De 'International Civil Aviation Organisation' (ICAO) heeft op 28 mei de ge laatsherkenning aangewezen ais standaardkenmerk voor interna tionaal gebruik om grenspassa- ges te vergemakkelijken en te versnellen. Verder heeft De Graaf laten on derzoeken welk biometrisch ken merk het geschiktst is om identi teitsfraude te bestrijden door mensen die lijken op iemand an ders van wie een foto in het pas poort staat. Het onderzoek toont aan dat niet gelaatsherkenning, maar de vingerscan het geschiktst is om de identiteit van personen vast te stellen en identiteitsfraude be ter op te sporen. Ervaring Schiphol vindt het jammer dat de luchthaven niet in eerste in stantie wordt betrokken bij de proef met biometrische kenmer ken. Door de irisscan heeft Schiphol waardevolle ervaring hiermee opgedaan, aldus een woordvoer der. Na een proef van een jaar kun nen tienduizend geregistreerde klanten van de luchthaven sinds oktober vorig jaar de grens pas seren na een positieve herken ning van de iris van hun ogen. WALSTRAAT 199 VLISSINGEN AMSTERDAM - Veel agenten zijn op de been in de wijk Floradorp in Amster dam-Noord. De politie van Amsterdam heeft gisteren dertien mensen opgepakt na onrust in Amsterdam-Noord in het weekeinde. Het was heel het weekeinde onrustig in de wijk Floradorp. Veertig tot vijftig buurtbewoners bekogelden surveilleren de agenten met vuurwerk, eieren en ste nen en stichtten brandjes. Zij zijn boos dat het bestuur van stads- LÏSTAD - De overspannen uw, die op eerste kerstdag igasexplosie veroorzaakte in i flat in Lelystad-Haven, ift zitten rommelen met de perslang van het fornuis. was van plan het fornuis te 'kopen, maar het lukte haar 1de slang netjes los te koppe- Ze heeft daarop de slang wgesneden. Vervolgens trok ook een deel van de koperen gasleiding van de muur. Dat maakte de politie gisteren be kend. De 41-jarige bewoonster hoopte met de verkoop van het fornuis een einde te maken aan de bezoeken van onuitgenodig de drugsverslaafden, die altijd bij haar wilden mee-eten. Nadat ze de slang had doorgesneden, besefte de vrouw dat er gas haar woning instfoomde. In paniek trok ze vervolgens ook een deel van leiding uit de muur. ANP door Wilko Voordouw DEN HAAG - Slechts drie pro cent van de Nederlanders viert dit jaar geen oud en nieuw. De rest van de bevolking noemt de jaarwisseling een moment om te rug te blikken. Advertentie Kom. volsenoe. weë:/< d/nsj>A<5 MA/)R wiet. PAN GA- ik- IE-TsS- L&ufcs- poe/v/ spetterende kortingen op het totale assortiment klokstraat 10 goes Het woord 'gezelligheid' voert de boventoon. Voor 2004 wen sen vier op de tien Nederlanders dat het beter gaat met de econo mie. Dat blijkt uit een onder zoek van bureau Motivaction. Het onderzoeksbureau stelt vast dat oud en nieuw vooral wordt gevierd in de eigen familiekring. De trend van het thuis gezellig maken, is al een tijdje gaande en door de neerwaartse economie versneld. Tradities nemen een belangrijke plaats in. Vuurwerk, oliebollen, het aftellen van de seconden via de televisieklok, het laten knal len van de champagnekurk, de oudejaarsconference en het jaar overzicht worden door ruim de helft van de Nederlanders ge noemd als onontbeerlijke ingre diënten voor een geslaagd feest. Eenderde van de huishoudens steekt vuurwerk af. Meestal be steedt men daar een bedrag aan van tussen 15 en 25 euro. In ver reweg de meeste gevallen wordt de partner om middernacht als eerste gezoend. De helft van de feestvierders ligt rond drie uur in bed. Meer dan negentig procent van de Nederlanders vindt volgens Motivaction 'het samen zijn' op de laatste avond van het jaar het belangrijkst. Daarna volgt het eten van oliebollen en ap pelflappen. Frans Bauer Op de vraag met welke bekende persoonlijkheid men oud en nieuw wil doorbrengen, wordt Frans Bauer als de ideaalste gast genoemd. De volkszanger uit Fijnaart mag bij 17 procent van de Nederlanders aanbellen. Op grote afstand volgen Youp van 't Hek, Marco Borsato, André van Duin, Paul de Leeuw, prinses Maxima en pre mier Balkenende. Terugblikkend noemt een kwart van de Nederlanders de geboor te van prinses Amalia het be langrijkste evenement van het jaar. Nederlanders zijn bij het terugblikken erg op het eigen land gericht. De verkiezingen en de komst van het nieuwe kabi net-Balkenende was het belang rijkste nieuwsfeit voor 15 pro cent, terwijl de oorlog in Irak voor maar zeven procent als hoogste scoorde. Verder werden de warme zomer, de affaire-Mabel Wisse Smit, alsmede het overlijden van prins Claus, de dood van Pim Fortuyn en de val van het eerste kabinet-Balkenende als belang rijkste nieuwsfeiten aange haald. De laatste drie gebeurte nissen vonden overigens in 2002 plaats. GPD door Peet Vogels DEN HAAG - De afstand tus sen de politiek en de burger is eerder te klein dan te groot. Poli tici laten hun agenda te veel be palen door de waan van de dag. Dat stelt Herman Tjeenk Wil link, vice-voorzitter van de Raad van State, in een inter view met het blad Christen De mocratische Verkenningen. Na de moord op Pim Fortuyn op 6 mei 2002 is het debat over poli tieke vernieuwing in een stroom versnelling gekomen, consta teert Tjeenk Willink. De vraag waarom er politieke vernieu wing nodig is, ontbreekt volgens hem echter. „Voor welk probleem is de direc te verkiezing van de burgemees ter een oplossing", vraagt hij zich af. Niet om het contact tus- Deze mensen hoeven dus niet hun paspoort te laten zien. De irisscan kan volgens de woord voerder overigens relatief ge makkelijk worden aangepast als de proef van De Graaf slaagt. „We kunnen ons systeem van irisherkenning ombouwen naar een gelaats- en vingerscan." ANP UTRECHT - De Protestantse Kerk in Nederland (PKN) viert 12 juni haar oprichting met een Dag van de Vereni ging in de Jaarbeurs in Utrecht. Bij het evenement wor den enkele duizenden bezoekers verwacht. Dat schrijft B. Plaisier, algemeen secretaris van de Samen op Weg-kerken in zijn nieuwjaarsboodschap. Deze maand besloten de Nederlandse Hervormde Kerk, de Ge reformeerde Kerken in Nederland en de Evangelisch-Lu- therse Kerk te fuseren in de PKN. ANP DEN HELDER - Het bedrijf GeoLab uit Den Helder zoekt naar drie vermiste gifcontainers in de Noordzee. De zoektocht kon niet eerder beginnen omdat de zee nog te ruw was. GeoLab begint het zoeken op zo'n 12 mijl uit de kust bij Noord-Vlieland. Een woordvoerder van GeoLab verwacht dat de contai ners binnen 24 uur zijn gevonden. ANP VOORBURG - Het aantal rokers in ons land is sinds 1995 met 100.000 gedaald. In 1995 rookten 4,5 miljoen Neder landers van zestien jaar en ouder. Dat aantal was gedaald tot 4,4 miljoen in 2002. Het aantal mensen in deze bevol kingsgroep groeide in deze periode met een half miljoen tot 12,9 miljoen. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren gemeld. Sinds 1995 daalde de consumptie van sigaretten met 2 procent en die van kerftabak (shag en pijptabak) met bijna 15 procent. De consumptie van sigaren nam met ruim 20 procent toe. ANP APELDOORN - Twee medewerkers van een kermisattrac tie zijn gisterochtend in Apeldoorn overleden, mogelijk door koolmonoxidevergiftiging. Dat heeft de politie be kendgemaakt. De twee mannen werden onwel toen zij slie pen in een vrachtwagen bij een woonwagenkamp. Toen gealarmeerde hulpdiensten arriveerden, bleek een van hen al overleden. De ander overleed korte tijd later in een ziekenhuis. Een zestigjarige vrouw uit Den Haag is gisterochtend dood aangetroffen in haar caravan op een campingboerde rij in De Meije, nabij Bodegraven. Zij is volgens de politie hoogstwaarschijnlijk overleden door koolmonoxidevergif tiging. ANP ROTTERDAM - De politie in Rotterdam heeft gistermid dag in een loods in het Waalhavengebied een partij van tweeduizend kilo illegaal vuurwerk ontdekt. Een 28-jari- ge Rotterdammer is aangehouden in verband met de ille gale partij. De politie had een anonieme tip binnengekre gen. Na een aantal dagen te hebben gepost, besloot de po litie de loods binnen te gaan. Daar vonden zij, achter een stapel lege pallets, 103 dozen met illegaal vuurwerk. GPD deel Amsterdam-Noord het verbranden van kerstbomen met oud en nieuw dit jaar heeft verboden. foto Evert Elzinga/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Jonge vrouwen wachten steeds langer voordat ze, al dan niet gehuwd, gaan sa menwonen. Dat blijkt uit onder zoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) dat gis teren naar buiten kw am. Driekwart van de vrouwen die in de jaren vijftig zijn geboren, had op 23-jarige leeftijd al met een partner samengewoond. Van de vrouwen die in de jaren zeventig zijn geboren, is dat de helft. Volgens het CBS nemen jonge ren 'tegenwoordig meettijd om de juiste partner te vinden'. Als ze 'de ware' eenmaal hebben ge vonden, dan gaan ze wel iets sneller samenwonen dan een aantal decennia geleden. Vrouwen die al voor hun 24e sa menwoonden en in de jaren ze ventig zijn geboren, hadden ge middeld twee jaar en acht maan den verkering voordat ze met hun partner een huis deelden. Dat is een half jaar korter dan vrouwen die in de jaren veertig zijn geboren. Vrouwen die tussen hun 24e en 29e zijn gaan samenwonen, heb ben eerst gemiddeld drie jaar verkering. Het CBS meldde ook dat ruim 40 procent van de vrouwen die voor hun 30e levensjaar hun partner hebben ontmoet, hem leerden kennen tijdens de vakan tie of het uitgaan. Via vrienden en kennissen leerden 16 procent van deze vrouwen hun weder helft kennen. School is voor 13 procent van de vrouwen de plek waar zij hun partner troffen. Een op de vijf vrouwen leerde haar geliefde kennen op de werkplek. Zeven procent van de vrouwen heeft via internet het eerste contact met de partner ge legd. ANP BILTHOVEN - Twee mannen hebben gistermiddag met een jeep de pui geramd van een fili aal van de Rabobank in Biltho ven. Het doelwit was de kluis van de pinautomaat. De daders gingen er zonder buit vandoor en zijn nog voortvluchtig. Volgens een getuige van de kraak, wilden de mannen een sleepkabel om de kluis binden, om die los te trekken. Tijdens de actie was een onbekend aantal mensen in het Rabobank-filiaal aanwezig. De deuren werden au tomatisch vergrendeld. GPD (Advertentie) sen kiezer en politiek te herstel len: „Het tegenovergestelde is eerder het geval. Van 'Aartsen (WD-fractievoorzitter, red.) wees al op de hyperventilatie in het politiek debat. De politieke agenda is veel te kortademig en incidentgevoelig geworden. Dat wijst eerder op een tekort aan afstand tussen politiek en burger." Politici stellen zichzelf niet de vraag wat politieke ver nieuwing moet inhouden, aldus Tjeenk Willink. „Ze hebben ge brek aan een deugdelijke staat kundige visie, de analyse van de problemen is pover en de nieu we generatie politici heeft een zwak collectief geheugen", zo vat Tjeenk Willink de proble men samen. „De politieke partijen moeten daarom eerst een visie ontwikke len over wat ze willen berei ken." GPD WWW.FLEURORNL BEL DE FLEUROP BLOEM EN LI JIM: 0900-1501 iisct/MINI (Advertentie) Oudejaarsloterij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3