Samenwerking tussen liberalen PZC PZC Terneuzen On Ice gaat door ook als het weer tegenzit Provincie trekt bezwaar tegen Maasvlakte in Rally hoort thuis op polderwegen 13 ND Terneuzen verwacht positieve effecten van aanhalen banden met Gentse VLD Chi,i wil Nederlandse fregatten irwtensoep na lieuwjaarsduik "adzand-Bad lieuwjaar Ivester jeenkomst Zeeuwse Milieuprijs tweejaarlijks Anesthesist weg bij ziekenhuis Sieraden weg bij inbraak Vuurwerkbril tegen blindheid Darttoernooi agenda inorWout Bareman dinsdag 30 december 2003 ERNEUZEN - De VVD in de [anaalzone gaat de banden met Gentse zusterpartij VLD aanhalen. Er zijn zoveel geza menlijke belangen, dat nauwe amenwerking alleen maar po- ilieve effecten kan hebben. In jet verre verleden waren er ook contacten, onder meer inge geven door de strijd voor een ieuwe zeesluis en een breder anaal. Maar die 'vriendschap' lierf een stille dood. ractievoorzitter W. Broekhuy- van de WD in Terneuzen is én van de initiatiefnemers van nieuwe vrijage. Broekhuy- en: „Je ziet dat Gent en Terneu- en de laatste maanden op alle lonten - zowel de colleges als de imeenteraden - de contacten irstevigen. Ik denk dat het oed is dat ook de politieke par- jen dat doen. Op die manier unnen we over en weer meer izicht krijgen in eikaars stand- anten en die ook op elkaar af- lemmen." t larbé roekhuysen vindt samenwer- w alleen al belangrijk van- ege een aantal actuele politie- e ontwikkelingen. ,,Ik ben 16 errast door de kritiek van ha- 12 enschepen D. Termont op de andelwijze van het haven- :hap Zeeland Seaports, maar REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115)645769 Fax: (0115) 645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE viw Stationspark 28 L' Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; Werdagstot 12.00 uur ook over zijn vaststelling dat burgemeester Lonink, net als zijn voorganger Barbé, meer naar het zuiden moet kijken." Volgens hem doet Lonink niet anders. „Als hij kritiek heeft op Terneuzen is hij aan het ver keerde adres. Of hij moet op het standpunt staan dat Terneuzen zich wat meer los moet moet maken van het havenschap en zich wat het havenbeleid betreft meer op Gent moet richten." Gaat het over gezamenlijke be langen, dan is de hernieuwde discussie over een westelijke ontsluiting van de Westerschei - detunnel om Sas van Gent heen richting Belgisch wegennet, een belangrijk aandachtspunt. Maar ook op het gebied van de glastuinbouw en de samenwer king tussen de ziekenhuizen is overleg van groot belang. Broekhuysen: „Ik heb het altijd belachelijk gevonden dat die westelijke ontsluiting van de tunnel onbespreekbaar was vanwege een zogenaamd heren akkoord dat ooit tussen de Zeeuwse bestuurders en de Vlaamse grensgemeenten zou zijn gemaakt. Je ziet nu dat de burgemeesters van Zelzate en Assenede niet onwelwillend te genover zo'n oplossing staan, dus wat let ons. Die rondweg om Sas moet er tóch komen, los van de tunnel bij Sluiskil. Over dat soort zaken is overleg met de VLD van belang." Inmiddels zijn de eerste contac ten met de zusterpartij gelegd. Binnenkort volgen verdere be sprekingen. 4DZAND-BAD - Voor de vijf- 5'keer wordt op 1 januari nabij irandpaviljoen de Zeemeeuw Cadzand-Bad de traditionele ieuwjaarsduik gehouden. da se duik begint 's middags om !l" laalf uur. Voor iedereen die ch te water begeeft is er na af- Kip erwtensoep. or de meest origineel verkle- deelnemer is er een prijs be- hikbaar. VT JANSTEEN - De club van n de voetbalvereniging en houdt woensdag 31 de- nber de traditionele Sylves- bijeenkomst in café de jdens deze middag wordt als sluiting van het sportieve jaar 103 teruggeblikt op de presta- s van de teams van de voet- preniging. Tevens wordt li vooruitblik gegeven op het imende j aar. In mei viert de v. v. leen met een groots opgezet agramma het 75-jarig jubile- n. Naast het uitwisselen van varingen kan er deelgenomen irden aan wedstrijden kaar- i, biljarten en tritsen. De bij lkomst begint om 14.00 uur. JLST - De Stichting Welzijn Ouderen Hulst houdt januari een nieuw- irsreceptie in de Lieve. De invang is 14.30 uur. Florenzo Maas: „In Zeeuws-Vlaanderen is al zo weinig te doen. De rally is heel belangrijk voor de promotie van Hulst. Veel deelnemers maken er een weekeindje van." foto Camile Schelstraete door Frank van Cooten WESTDORPE - De 20-jarige Florenzo Maas uit Westdorpe is navigator van een rallyauto. Elke bocht, elk kiezelsteentje zet hij nauwgezet op papier. Chauffeur Dirk Wiersma weet precies wat hij moet doen. Het team van de Peugeot 106 Maxikitcar hoopt volgend jaar mee te doen aan de rally van Hulst. „Deze rally is een van de mooiste sprints in Nederland." Maas studeert autotechniek aan de HTS in Arnhem. De ral lyauto is eigendom van de ho geschool. „Ons rallyteam op school telt vijftien tot twintig actieve leden. Ze vinden het onbegrijpelijk dat in Zeeuws- Vlaanderen zo moeilijk wordt gedaan over de rally van Hulst." Waterschap Zeeuws-Vlaande ren en omwonenden van het parcours liggen dwars. Ze vin den dat een rally niet thuis hoort op de Oost-Zeeuws- Vlaamse polderwegen. De vei ligheid is in het geding. Florenzo Maas stoort zich ma teloos aan dit soort uitspraken. De tegenstanders van de rally weten volgens de navigator van 'het bommetje op wielen' met 235 pk onder de motorkap niet waar ze over spreken. „Natuurlijk weten we hoe ge vaarlijk de sport kan zijn. Daar zijn we ons terdege van be wust. Wat me nog het meeste stoort is dat tegenstanders vin den dat een rally thuis hoort op een circuit. Rijden over smalle polderwegen met bochten en bomen is juist de sport. Het is niet aan de toeschouwers of aan buitenstaanders over onze sport te oordelen. De organisa tie weet echt waarmee ze bezig is. Zo wordt elke bocht afgezet. Als toeschouwers het echter vertikken zich aan de regels te houden, is dat niet op de orga nisatie af te schuiven. Een rally hoort gewoon thuis op polder wegen. Daarnaast is de rally van Hulst een van de mooiste sprints. Het zou echt doodzon de zijn als de rally van Hulst van de kalender wordt ge schrapt. In Zeeuws-Vlaande ren is al zo weinig te doen. Het evenement is ook heel belang rijk voor de promotie van Hulst. Veel deelnemers maken er een weekeindje van." Schrammetje Florenzo Maas was lid van het serviceteam van de hogeschool toen twee jaar geleden een na vigator van een rally auto op de Baudeloodijk dodelijk veron gelukte. Naar aanleiding van dit ongeval barstte een storm van protest los over de veilig heid. „Ook bij ons sloeg het on geval in als een bom. Maar om dan het hele evenement maar te schrappen, gaat te ver." Maas was vorig jaar zelf ook betrokken bij een ongeval. De Peugeot klapte met een snel heid van 120 kilometer per uur op een betonnen afzetting en sloeg over de kop. „Wij kwa men er met slechts een paar schrammetjes vanaf. Dan be sef je hoe veilig een rally auto is. De veiligheidseisen zijn echt heel hoog. Voorafgaande aan de rally zijn we drie uur bezig het hele parcours te verkennen en alles nauwgezet in kaart te brengen. Met alles wordt reke ning gehouden." Onwetendheid Het rallyteam van de hoge school doet jaarlijks mee aan verschillende wedstrijden in het land. „Nergens wordt moeilijk gedaan. Bij de rally van Barneveld bijvoorbeeld lopen hele dorpen uit om het evenement bij te wonen. On wetendheid is het grote pro bleem in Zeeuws-Vlaanderen. Tegenstanders van de rally we ten echt niet waar ze over pra ten en hebben daar een totaal verkeerd beeld van. Wij zou den schade toebrengen aan de natuur. Nou, dat valt hartstik ke mee. Tegenstanders zeggen dat de veiligheid in het geding is. Maar dezelfde tegenstan ders dreigen met blokkades in de vorm van tractoren op het parcours. Dat is pas onveilig. Ik moet niet aan de gevolgen denken als een rallyauto met volle vaart op een trekker klapt. Echt, voordat bepaalde uitspraken worden gedaan moeten die mensen eerst na gaan hoe het werkelijk zit." Maas zou het een goed idee vin den als de gemeente en de orga nisator een informatiebijeen komst zouden houden voor de omwonenden. „Dan zouden een hoop misverstanden uit de wereld geholpen kunnen wor den. Het zou immers echt zon de zijn als de rally uit Hulst zou verdwijnen." door René Hoonhorst TERNEUZEN - Vrees voor de toekomst van de Terneuzense ijsbaan is voorbarig. Geruchten dat Terneuzen On Ice al zo goed als failliet is, zijn volgens het be stuur van de slichting 'volledig uit de lucht gegrepen'. Het bestuur hoopt dat deze week het weer wat meezit. Maar ook als er (op nieuw) verlies wordt geboekt, gooit Ter neuzen On Ice de handdoek niet direct in de ring. Na enkele slechte dagen en een, door vandalisme, ijsvrije zondag zou de stichting al zo'n twintig mille tekort ko men; het dubbele van de gemeentelijke garantiesubsidie. Penningmeester J. Dieleman van Ter neuzen On Ice weet echter van niets. „Het mag gezien het weer duidelijk zijn dat het niet allemaal 'halleluja' is. Het zit er ook dik in dat we de garantiesubsidie van de gemeente goed kunnen gebrui ken, maar de hoogte van een eventueel verlies is nog niet te voorspellen. Een paar mooie dagen als afgelopen zaterdag en we komen een eind de goede richting op. Definitieve resultaten kan ik echter pas begin volgende week geven." Coördinator A. Stoffels van Centrum en Management, die ook de festiviteiten rond de ijsbaan coördineert, gaat er van uit dat de ijsbaan na drie jaar al niet meer weg te denken is uit Terneuzen. „Een grote meerderheid van de gemeenteraad liet anderhalve week geleden nog weten veel belang aan het voortbestaan van de ijsbaan te hechten. De vaste sponsors hebben ook niet laten weten er mee op te willen houden. De enige kunstijsbaan van Zeeland moet in elk geval blijven." Zes steden Dieleman onderschrijft die mening. Of Terneuzen On Ice volgend jaar weer de organisatie op zich neemt, moet nog maar eens worden besproken, vindt de Schaatsen op de markt in Terneuzen. penningmeester. Dieleman: „Er zijn maar zes steden in Nederland die een ijs baan op een centrale plaats in de stad hebben rond de feestdagen. Maar alleen in Terneuzen zet een particuliere stich ting de boel op poten. De gemeente zou zich best eens wat actiever op kunnen stellen en in elk geval een stuk gene- DEN HAAG - De Chileense marine wil vier Nederlandse fre gatten overnemen, de luchtverdedigingsfregatten Jacob van Heemskerck en Witte de With uit 1986 én twee jongere multi- purpose-fregatten. De schepen zijn allemaal bij de Koninklij ke Schelde Groep in Vlissingen gebouwd. Met de verkoop van de vier fregatten is naar verluidt 200 miljoen euro gemoeid. Ze kunnen in 2005 worden geleverd. De L-fregatten worden vervangen door nieuwe Luchtverde- digings- en Commandofregatten, waai*van er twee al zijn overgedragen en twee nog in aanbouw zijn in Vlissingen. De twee af te stoten M-fregatten die begin jaren negentig in dienst zijn gekomen, krijgen geen opvolgers. De Koninklijke Marine houdt tien oppervlakteschepen over, zes M-fregatten en vier LCF-fregatten. MIDDELBURG - De Zeeuwse Milieuprijs wordt in het ver volg een keer per twee jaar uitgereikt. Tot nu toe vond, sinds 1998, een jaarlijkse toekenning plaats. Het dagelijks provin- ciebestuur wil de verandering doorvoeren, om ook in de toe komst uit voldoende inzendingen voor de prijs te kunnen put ten. De nieuwe regeling wordt met ingang van 2003/2004 van kracht. De aan de prijs verbonden prijzen blijven hetzelfde. De afgelopen vijf jaar werden de eerste prijzen toegekend aan het Zeeuws Platform Duurzame Ontwikkeling (project fiet sen naar je werk), het woonproject Hoven van Axel, de bio- ecologische woning van het echtpaar De Jonge in Hoek, ad viesbureau Colsen uit Hulst (installatie voor energie-opwek king uit afvalstoffen) en de coöperatie Zeeuwse Vlegel. VLISSINGEN - Anesthesist L. Brandon Bravo verlaat met ingang van 1 januari 2004 het Ziekenhuis Walcheren. Hij heeft een nieuwe baan gevonden in het Gemini Ziekenhuis in Den Helder. Tijdens de nieuwjaarsreceptie op 8 januari neemt het ziekenhuis afscheid van hem. Brandon Bravo kwam het team anesthesisten in februari 1990 versterken. Hij had, naast zijn eigen vakgebied, veel belangstelling voor de duik- geneeskunde. VLISSINGEN - Bij een inbraak in een woning aan de Ca- landstraat in Vlissingen hebben dieven tussen zondagmiddag half twee en zondagnacht 1.20 uur honderden euro's en siera den met een onbekende waarde gestolen. De toegang tot het huis werd geforceerd. Het totale schadebedrag is niet bekend. Diezelfde middag of nacht werd ook ingebroken in een wo ning aan de Vrouwestraat. Uit het huis verdwenen waardepa pieren en beeldapparatuur met een waarde van enkele hon derden euro's. Volgens de politie was sprake van insluiping. ZIERIKZEE - Het Huis Coen Honing in Zierikzee is een actie begonnen met vuurwerkbrillen. Wie voor drie euro een speci ale bril koopt om zijn ogen tegen vonken en knallen te be schermen, helpt daarmee gelijk mensen in India en Nepal van staar afDe helft van de verkoopopbrengst wordt gestort in het fonds Fight for Sight, een initiatief van de Lionsclub Ne derland in samenwerking met De Wilde Ganzen. In de betref fende landen is staar de meest voorkomende oogziekte, die zonder behandeling lijdt tot blindheid. De speciale vuur werkbrillen schermen de ogen af. foto Peter Nicolai reuzer in de buidel moeten tasten." Stof fels heeft goede hoop dat er betere af spraken met de gemeente zijn te maken. „Het voorstel om kinderen van basis scholen gratis te laten schaatsen is nog niet zo gek. We moeten volgende maand nog maar eens praten over een nieuwe, bedrijfszekerder bijdrage lijkt me." door Harmen van der Werf MIDDELBURG - De provincie Zeeland trekt het bezwaar te gen de aanleg van de Tweede Maasvlakte mogelijk in. Gede puteerde M. Kramer heeft half januari een beslissend overleg met het ministerie van Verkeer en Waterstaat. v Het bezwaar van de provincie richt niet zich niet zozeer tegen de komst van het nieuwe, bui tendijkse havengebied voor Rotterdam, maar tegen het zee reservaat dat daaraan is gekop peld. Het zeereservaat waarmee het verlies aan zeenatuur door de landaanwinning voor de Twee de Maasvlakte moet worden ge compenseerd, strekte zich - zo bleek onlangs - tot onder de Zeeuwse kust uit. Zakelijk „Maar"laat gedeputeerde Kra- merweten, „hetschijntzotezijn dat de Tweede Maasvlakte klei ner wordt. De lengte van de ka des blijft gelijk. Er is echter minder opslagterrein nodig. Het geplande "zeereservaat hoeft dan ook niet zo groot te worden. Wij willen half januari van het ministerie horen welke gevol gen dat voor Zeeland heeft, des noods moeten de consequenties van zo'n zeereservaat voor de visserij en de recreatie worden vergoed." Druk vanuit Rotterdam, waar mee Zeeland Seaports samen werkt, speelt geen rol, verzekert Kramer. „Rotterdam springt za kelijk met deze kwestie om, wij doen dat ook. Wij hebben met het indienen van het bezwaar bij de Raad van Staat vooral on ze positie veilig willen stellen. Als wij dat niet hadden gedaan, hadden we geen onderhande- CLINGE - In café de Trouba dour in Clinge wordt zaterdag 10 januari de tweede editie van het Troubadour open darts ge houden. Het sportieve festijn is bestemd voor recreatieve spe lers. Het toernooi begint om 13.00 uur. lingspositie meer gehad." De gemeente Goedereede heeft in een eerder stadium al compen satie gekregen. De vaargeul naar de vissershaven van Stel lendam wordt in het vervolg op kosten van het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam op diepte gehouden en Goedereede krijgt geld voor een aantal na tuurprojecten die de recreatie sector op de Kop van Goeree moet versterken. 1 STREEKACTIVITEITEN AXEL - Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten, bil jarten en sjoelen; 14.00 uur: Oudejaars- viering met oliebol; De Halle, 14.00 uur: Oudejaarsbingo; BIERVLIET - Annelot ter Walle, 10.45- 11.30 uur: Gymnastiek voor ouderen; BRESKENS - VVV. 9.15-15.30 uur: Win- terarrangement met o.a. rondvaart en museumbezoek; CADZAND - H.V. kerk, 11.00-16.00 uur: Bekijken aangeboden spullen veiling, met o.a. litho's beeldjes, kristal en zilver werk; 19.30 uur: Veiling; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: Volks dansen, zingen en biljarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.15 uur: Jokeren; HEIKANT - 't Heike, 14.00 uur: Ouderen- zangkoor; Manege, 9.30 uur: Manege toernooi jeugd vv Steen; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Gym nastiek; 13.30 uur: Biljarten, kaarten en handwerken; HULST - Den Dullaert, 13.30 uur: Bridge; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 13.45 uur: Gymnastiek en zang koor; NIEUW-NAMEN - Café St.Cecilia, 14.00 uur: Kaarten; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.30 uur: Aerobic; vanaf 10.00 uur: olïebollenactie d'Ossekoppen; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 18.30 uur: Kantklossen voor de jeugd en timmer- club voor jongens en meisjes vanaf 8 jaar; 19.30 uur: Houtbewerken voor vol wassenen; SAS VAN GENT - De Speye, 14.00 uur: Koersbal, sjoelen, kaarten en handvaar digheden; St. Albert, 13.30 uur: Biljarten; SLUISKIL - Het Meulengat, 13.30 uur: Kaarten, canasta competitie en biljarten heren; 19.30 uur: Cabaretgroep Bonte Avond Club; TERNEUZEN - De Veste, 10.30 uur: Gym nastiek; 13.30 uur: Handwerken, soos en biljarten; 19.00 uur: Stijl- en lijndansen; Buurthuis de Hoeve, 9.30 uur: Yoga, 13.30 uur: Biljarten; VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 uur; Kaarten; WESTDORPE - Concordia, 13.00 uur: Koersbal; 19.30 uur: Harmonie Eikels worden Bomen; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 9.30 uur: Gym nastiek; 10.30 uur: Zangkoor; 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Sjoelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 39