Gentse kritiek verbaast Lonink t V2PRIJS m EXTRA Commissie wil meer informatie over veiligheid wegen Braakman Simbrère Dodelijk ongeluk bij Retranchement Koeien spoelen aan in Saeftinge Oversteekplaats Binnenvaartweg is niet veilig Protest tegen potpolders wordt harder Gehele 11 ^menwerking tussen Gent en Terneuzen volgens burgemeester zeer intensief Inbraak bij supermarkt Nieuwvliet Controle op verkoop vuurwerk Vuurwerk op Scheldekaaien zeeuwse almanak Kerstpakket ZEEUWS-VLAANDEREN dinsdag 30 december 2003 HnorWout Bareman KRUIBEKE - De tegenstan ders van de aanleg van een 600 hectare groot gecontroleerd [overstromingsgebied bij de Kruibeke aan de Schelde gaan over tot hardere acties. Deze week trekt een groep actie voerders naar de nabijgelegen £17 tussen Antwerpen en Gent om er kerstbomen te planten. De strijdbare burgemeester Antoine Denert van Kruibeke: „Zachtaardig protest haalt kennelijk niets uit. Niemand lijkt aan onze protesten nog aandacht te besteden. Maar let op: onze wekelijkse mars, hier in Kruibeke, tegen de potpol- der is niet zomaar een ludieke actie. Het is ons bittere ernst. Vanaf nu worden de acties fel ler." Maanden geleden, bij het begin van de aanleg van het overstromingsbied Bazel- Kruibeke-Rupelmonde, ging Denert nog voorop in een men selijke blokkade; hij en enkele andere actievoerders wierpen zich letterlijk voor één van de graafrmachines. De werk zaamheden werden tijdelijk stilgelegd, maar kwamen een week later alsnog op gang. Prompt legde Denert het werk opnieuw stil, omdat de voor schriften niet zouden zijn na geleefd. Maar de rechtbank oordeelde anders en sindsdien gaat de aanleg van de potpol- der gestaag door. De tegenstanders blijven ech ter actievoeren. Wekelijks trekt een groep van ongeveer honderd actievoerders in een korte demonstratie naar het werkterrein. Dat gebeurt nu al tientallen weken. Denert: „En dat blijven we volhouden. Maar een aantal mensen gaat nu een stap verder en kiest voor de hardere lijn. Als we aan de El 7 kerstbomen planten, zal men niet meer om onze strijd heen kunnen." i)orWout Bareman •KNEUZEN - De samenwer- ng tussen de Kanaalzonege- ecnten Gent en Terneuzen was jgnooit zo intensief als nu. De gelopen maanden waren er schillende kennismakings- jeenkomsten tussen de ge- tenteraden en de colleges en ikwas er veelvuldig informeel mlact. Bovendien zijn op tal punten beleidsafspraken maakt. irgemeester J. Lonink van meuzen reageerde gisteren in ook verbijsterd op de kri- >k van de Gentse havensche- nD. Termont dat cle Zeeuwen laatste tijd te veel naar het orden (Rotterdam) kijken en mvelijks nog naar het zuiden, doelde daarmee vooral op beleid van het havenschap eland Seaports, dat met het _;op de aanleg van de Wester- lelde Container Terminal in Exploitatiemaatschappij helde Maas (ESM) nauw sa- jiwerkt met het Rotterdams ivenbedrijf. Lxelse Vlakte ar in de marge stipte hij ook dat met name Lonink zijn kmeer op Gent moet richten, t Termont vooral dwars zit is Ide acquisitie voor de Axelse akte/Autrichep older, het 400 ctare braakliggende 'natte' iustrieterrein aan het kanaal «t-Terneuzen, stilletjes ook ingebracht in ESM. En juist ony oorzaak an ongeval in ardenburg tDENBURG - Een pony Gin de nacht van zondag op andag rond 1.55 uur op de aaibrugseweg in Aardenburg eenzijdig ongeval veroor- akt. Daarna verdween het E;tr spoorloos. 32-jarige automobilist uit gemeente Sluis reed vanuit richting Aardenburg over de aaibrugseweg en zag plotse- igeen pony op de rechterweg- lit. De bestuurder week uit ar het dier en verloor daarbij macht over het stuur. West- Zeeuws-Vlaming am tot stilstand in een sloot, 'man liep geen verwondingen Zijn auto raakte aan de ach- zijde beschadigd. De pony rdniet meer aangetroffen. Advertentie VOORDEEL Vraag naar de voorwaarden. Vrijdagavond koopavond, louwersweg 7 (Ind. Terr. Noordzak) Heinkenszand www.binnenuit.nl Advertentie WINTERCOLLECTIE (m.u.v. mantels jacks) ^NGE DELFT 16 middelburg (Advertentie Vrijdag 2 januari zijn onze kantoren te Goes, Middelburg en Serooskerke gesloten. Accountants-en Adviesgroep Rijkse die Axelse Vlakte is voor de toe komstige uitbi'eiding van de ha ven van Gent van belang. Lonink: „Vooropgesteld dat die hele ESM, inclusief de inbreng van de Axelse Vlakte, al gere geld was voor mijn komst, vind ik dat Termont de plank volle dig misslaat. Terneuzen en Gent hebben een betere verhouding dan ooit. We plegen op alle mo gelijke manieren overleg. Ik heb, nadat ik de kritiek van Ter mont had gelezen, direct m'n collega Beke van Gent gebeld en ook die was boos. Ik heb aange kondigd dat Gent hierover van mij een brief krijgt en ik zal ook mijn eigen gemeenteraad infor meren over de achtergronden." Volgens Lonink begeeft schepen Termont zich op glad ijs. Hoe wel hij geen deel uitmaakt van het bestuur van Zeeland Sea ports heeft Lonink de afgelopen maanden in havenkringen groeiende irritatie vastgesteld over de herhaalde kritische uit latingen van Termont. Getergd „Zowel de havenschapsvoorzit ter als anderen binnen het schap raken steeds meer getergd. Als Termont bijvoorbeeld teleurge steld constateert dat het samen werkingsprotocol, dat in maart tussen Zeeland Seaports en Gent is getekend, nog helemaal niets heeft opgeleverd, denk ik dat zoiets een kwestie van ge duld is." Lonink begrijpt overigens wel dat Termont gefrustreerd is door het feit dat, als Gent grens overschrijdend iets wil met de Axelse Vlakte, hij om de tafel moet met het Havenbedrijf Rot terdam. Zoiets is aan de Gentse havenbaronnen moeilijk te ver kopen. Havenschapsvoorzitter en ge deputeerde G. de Kok was giste ren vanwege vakantie niet be reikbaar voor commentaar. Brandweerlieden bij de restanten van de verongelukte auto. RETRANCHEMENT - Op de Kanaalweg tussen Re tranchement en Sluis is gisterochtend rond half negen uur een 24-jarige automobilist uit de gemeente Sluis verongelukt. De man reed, zonder andere inzittenden, in de richting van Sluis en raakte door nog onbekende oorzaak in een bocht de macht over het stuur kwijt. Hij vloog eerst in de berm aan de rechterkant van de weg, waarna hij links van het wegdek tegen een boom botste. foto Peter Nicolai. De politie kreeg een melding van een eenzijdig ongeluk, waarbij de bestuurder bekneld zat. Bij aankomst bleek de man overleden. Hoogstwaarschijnlijk was hij op slag dood. Van de auto was weinig meer over. door René Hoonhorst MIDDELBURG - De provincie beslist op zijn vroegst komend voorjaar over de status van de tot nu toe openbare wegen op vakantie-eiland De Braakman in Hoek. De Besliscommissie Beroepschriften heeft meer in formatie nodig om te beoorde len of het onttrekken aan de openbaarheid van de wegen voor- of nadelig is voor de (ver- keers)veiligheid op het recrea tiepark. Nadat de commissie de ontbre kende informatie heeft gekre gen, willen de leden zich ter plaatse op de hoogte stellen, waarna aansluitend een nieu we, derde, hoorzitting in het ge meentehuis van Terneuzen moet plaatsvinden. Dat meldde de voorzitter van de Besliscommis sie, gedeputeerde H. van Wave- ren, gisteren desgevraagd. De eigenaar van De Braakman, de familie Van den Bosch, en tientallen vaste standplaats houders strijden al jaren met ei genaars van bungalows en leden van zeilvereniging Vremdijck over de status van de doorgaan de wegen op het recreatiecen trum. Eigenaar en caravanhou ders pleiten voor herinvoering van een slagboom om de ver keersveiligheid te bevorderen en criminaliteit en vandalisme tegen te gaan. Bungalowbezit- ters en zeilers vinden echter dat hun privacy wordt geschonden door hun de toegang onnodig moeilijk te maken. Zij pleiten daarom voor het handhaven van de door de Wegenwet gegaran- deerde vrije toegang. Het duurde de afgelopen jaren een poos voor onomstotelijk kwam vast te staan dat de door gaande wegen op het Braak manterrein voor iedereen toe- NIEUWVLIET - In een supermarkt in Nieuwvliet is in de nacht van zondag op maandag tussen 2.30 uur en 2.40 uur ingebro ken. Uit de winkel werden ge notsmiddelen meegeno men met een totale waar de van enkele honderden euro's. De toegang tot het pand werd geforceerd. Het to tale schadebedrag is nog onbekend. gankelijk zijn. Verschillende gerechtelijke uitspraken be krachtigden de openbaarheid van de wegen. Zo draaide de rechter dit voorjaar een eerder besluit van de Besliscommissie om de wegen aan de openbaar heid te onttrekken terug. De commissie kwam de afgelopen maand tot de conclusie dat aan bevelingen die de rechter des tijds deed nog niet allemaal zijn opgevolgd. Voor ze opnieuw een besluit ne men, willen de commissieleden nu een aantal zaken helder op een rijtje hebben, verklaart Van Waveren. Zo wil de commissie weten of bij gebruik van een slagboom geen opstoppingen ontstaan op rijksweg N61 waar aan de entree van De Braakman grenst. Daarnaast eist de com missie absolute duidelijkheid over de planologische situatie en wil zij weten of het inbre kersgilde het park nog steeds veelvuldig weet te vinden na het omhoog zetten en ontmantelen van de slagboom. Bovendien willen Van Waveren en de zijnen weten of de gewenste veiligheid ook met andere middelen dan een slagboom is te realiseren. Standpunt De Besliscommissie wil vóór 1 februari de antwoorden op haar vragen in huis hebben. Gewa pend met de nieuwe kennis zal de commissie een maand later het vakantie-eiland bezoeken, waarna voor- en tegenstanders desgewenst in een finale hoor zitting nogmaals hun standpunt uiteen kunnen zetten. Van Wa veren: „Een locatie voor die hoorzitting is nog niet vastge steld, maar het gemeentehuis van Terneuzen lijkt me het meest voor de hand te liggen." De gedeputeerde hoopt en ver wacht dat de Besliscommissie na de hoorzitting een gefun deerd oordeel kan geven over het al dan niet veranderen van de status van de wegen. Burge meester en wethouders van Ter neuzen legden deze maand nog uit dat de sleutel voor de oplos sing van het slepende conflict bij de Besliscommissie ligt. Bestemmingsplan Raadslid C. Freeke (LPF) vrees de dat de gemeente voorbij zou gaan aan de belangen van de zeilvereniging. Het college meldde dat alle belangen door de commissie worden meegewo gen. De gemeente zal dat pro vinciale oordeel betrekken in het nieuwe bestemmingsplan voor de Braakman. Of het be stemmingsplan zal voorzien in een zelfstandige, vrije toegang voor de zeilclub is nu echter nog niet te voorspellen, liet het da gelijks gemeentebestuur aan Freeke weten. GOES - In samenwerking met de politie en de brandweer heb ben alle dertien Zeeuwse ge meenten gisteren controles uit gevoerd bij verkooppunten van vuurwerk. Er werden verschil lende boetes uitgedeeld. Gisteren was de eerste dag dat verkopers hun vuurwerk aan de man mochten brengen. Reden voor de politie om samen met gemeentelijke handhavers op pad te gaan. In Goes werd in een verkoop ruimte meer dan de maximaal toegestane hoeveelheid vuur werk aangetroffen. In overleg met het Openbaar Ministerie werd besloten een boete van 750 euro op te leggen. In Terneuzen werd aan één per soon zeventien kilo vuurwerk verkocht, terwijl tien kilo het maximum is. De politie nam het vuurwerk in beslag. In dezelfde plaats kreeg een ondernemer een boete, omdat hij zijn vuur werk opsloeg buiten de opslag ruimte. Verder bekeurde de politie een persoon die vanuit zijn auto een lawinepijl afvuurde en kreeg een Thoolse ondernemer een boete, omdat hij rechtstreeks vanuit zijn opslagruimte ver kocht. Vuurwerk mag worden afgesto ken tussen woensdag 31 decem ber 10.00 uur en donderdag 1 ja nuari 2.00 uur Een van de gevonden kadavers. foto Camile Schelstraete door Raymond de Frel EMMADORP - Li het Verdron ken Land van Saeftinge zijn in de afgelopen dagen vier dode koeien aangetroffen. De dieren werden gevonden in de buurt van de Gasdam en de observa tiehut. Voormalig gids Richard Bleijen- berg vond de eerste koe op eerste kerstdag in het centrale deel van het natuurgebied. Een dag later trof hij de andere drie dieren aan op de uitlopers van de eerste en tweede plaat. „In Saeftinge lo pen runderen die voor een goede beweiding zorgen. Want zonder koeien geen mooie schorren. Deze dieren zijn eigendom van drie Belgische veeboeren. Twee van de koeien heb ik in geulen redelijk ver buiten het bewei- dingsgebied gevonden. Zij zijn volgens mij daarin knelgeraakt, waarna ze langzaam zijn ver dronken." Afrastering Hij pleit daarom voor een betere afrastering. „Ze schuren zich immers tegen de omheining en duwen zo de paaltjes omver. Daarna kunnen ze zo doorlo pen." Bleijenberg nam de oor merken van de dieren mee naar huis, om ze later af te geven bij één van de betrokken veeboe ren. De stichting Het Zeeuwse Landschap is eigenaar van Het Verdronken Land van Saeftin ge. Hoofd externe betrekkingen Chiel Jacobusse van Het Zeeuwse Landschap was tot gisteren niet op de hoogte van de aangespoelde koeien. „Tot zo'n zes jaar geleden liepen er scha pen in Het Verdronken Land van Saeftinge. Eén van de rede nen om deze dieren daar weg te halen was verdrinkingsgevaar. Als er een koe wordt vermist, starten we altijd een zoektocht. Echter, de dieren worden niet altijd teruggevonden." Navraag leerde Jacobusse dat de dieren waarschijnlijk vorige week door een hoge vloed zijn losgespoeld. „Deze vier koeien zijn zeker niet allemaal afgelo pen zomer vermist. Daar zijn er wellicht ook van vorig jaar bij." Een betere afrastering ziet hij niet direct zitten. „Ook in het beweidingsgebied zijn geulen aanwezig. Het is echt onmoge lijk om ieder geultje af te raste ren", aldus Jacobusse. Het Zeeuwse Landschap zal een destructiebedrijf inschakelen om de dieren een dezer weken te verwijderen. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Voetgangers kunnen vanaf de kop van de Nieuwstraat in Terneuzen niet veilig de Binnenvaartweg over steken richting de zeedijk. Dat stelt GroenLinks-raadslid P. Clijsen in schriftelijke vragen aan het college van burgemees ter en wethouders van Terneu- Clijsen meent dat overstekende voetgangers op het kruispunt Nieuwstraat/Binnenvaartweg naar een 'voetgangersonvrien- delijke situatie' worden geleid. Voor de recente herinrichting kon aan beide zijden van de Nieuwstraat de Binnenvaart weg - lees: doorgaande weg - worden overgestoken. Aan de kant van de onlangs ge opende parkeergarage is dat nu niet meer mogelijk. Het voetpad is daar verwijderd en in het mid den van de doorgaande weg is een vluchtheuvel aangebracht. Clijsen vraagt het college wat de functie is van deze vluchtheu vel, omdat er geen enkel voet pad naartoe leidt. Het voetpad aan de andere zijde van de kop van de Nieuwstraat - naast café en coffeeshop Checkpoint - komt uit op een aan de Binnen vaartweg parallel gelegen fiets pad. Het fietspad en de autoweg wor den gescheiden door een smalle grondstrook. Het voetpad is echter niet in deze strook tot aan de rijweg doorgetrokken. „Van een verdere voetgangersgelei ding is dus geen sprake meer", schrijft Clijsen. Het GroenLinks-raadslid vraagt zich verder af of hier sprake is van een tijdelijke situ atie. „Het kan zijn dat deze situ atie van voorlopige aard is, maar tóch vinden wij het vreemd dat voetgangers die over de zeedijk willen wandelen eerst op een onveilige wijze het kruispunt moeten oversteken." ANTWERPEN - Traditiege trouw wordt op 31 december, stipt om middernacht, van op de Schelde, recht tegenover het Steenplein het eindejaarsvuur- werk ontstoken. Het is van de hand van Hendrickx en Lefeber Vuurwerken en bestaat uit 4000 bommen met 750 kg vuurwerk. Het spektakel duurt twee en twintig minuten en is opge bouwd uit verschillende the ma's. Gestart wordt met een Rock 'n Rollmedley met Queen (We Wiü Rock You), U2 (New Years' Day), The Beatles (Hard Day's Night), Elton John (Cro codile Rock) en J.L. Lewis (Great Balls of Fire). Daarna is het de beurt aan liedjes waarin verwezen wordt naar havenste den: Valencia, Brei (Port d'Am- sterdam), Queen (Barcelona), Bassey (New York, New York) en de Strangers met Antwaarpe. Pavarotti en de Wilhelm Teil Ouverture sluiten het geheel af. Op het Steenplein, het Noorder en het Zuiderterras is de muziek te horen via luidsprekers. De organisatie raadt wel de be zoekers aan om een draagbare radio mee te brengen en af te stemmen op Radio Antigoon (103.2 FM). Op die wijze hoeft niemand een noot te missen. De Goesenaar had van zijn baas een kerstpakket gekre gen. Blij verrast door deze onverwachte geste pakte de man de doos uit. Daar kwamen de gebruike lijke zaken uit: een potje luxe jam, blikjes vis... maar ook een tas, speciaal ontworpen om een laptop in te vervoe ren. Alleen, de tas was leeg! Te leurgesteld ging de man toch maar even langs zijn baas: of die misschien vergeten had iets in te pakken?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37