Scholen helpen op afstand PZC Kinderen van de rekening Cambodja Grijpskerke en Goes brengen licht in de hel Werk in uitvoering Profiel stichting Sawasdee Zeeland helpt dinsdag 30 december 2003 In de grensplaats Poipet opende in 2003 ook de Grijpskerke-school haar deuren, vanaf de eer ste dag met volle bezetting. De bouw kwam tot stand uit de fondsen die werden verzameld tij dens de jaarbazaar. De school maakt deel uit van een complex dat voorziet in basisonder wijs aan jongens en meisjes, een voedselver- deelcentrum, onderricht aan analfabeten, de opvang Van kindslaven en het verlenen van eerstelijns medische hulp. Aidskinderen Het Kinderfonds richt zich nu met verdubbel de kracht op de hulp aan kinderen die met een hiv-besmetting zijn geboren. De ouders lijden aan de dodelijke ziekte aids of zijn daaraan in veel gevallen overleden. Het fonds tracht ou ders en kinderen met remmende geneesmidde len en een voedingsprogramma te helpen in hun moeizaam bestaan. De sloppen van de hoofdstad Phnom Penh vormen een speerpunt in de acties die vaak het uiterste vergen van de vrijwilligers. De leefomstandigheden zijn mensonwaardig. Bij goede en tijdige opvang van de patientjes kan veel leed voorkomen worden. Twee voorbeelden uit een eindeloze reeks: - Een maand geleden werd Sok Chan, tien maanden jong en hiv-besmet, door haar rade loze grootmoeder afgegeven bij de vertegen woordigsters van het Kinderfonds. Het meisje weegt tien pond. is zeer fragiel en heeft - naar menselijke berekening - weinig kansen op overleving. Haar ouders zijn gestorven. Van wege een ernstige longaandoening kunnen haar nog geen aids-remmers worden toege diend. De mensen van het Kinderfonds voeren voor dit kind een gevecht op leven en dood. - In het jaar 2002 werd op het eind van het re genseizoen het negenjarige weeskind Sar Fireyling gevonden. Zij was op de rand van de totale uitputting, bleek hiv-besmet, leed aan longontsteking en woog nog 11,5 kilo. Na spoedopname door het Kinderfonds veran derde haar toestand snel ten goede. Zij weegt nu 20 kilo, gaat naar school en is blij met de an dere kinderen. Haar levensverwachting is in middels bijgesteld: van nul naar twintig jaar. De hoop is nu gevestigd op het genezende me dicijn. De Zeeuwse stichtinj Sawasdee richt zid op projecthulp aan Zuic- Oost-Azië, met name be stemd voor de jeugd va Cambodja, het land d? zwaar te lijden onder ui: buiting, bombardemet ten en de verschrikking-: van het nietsontziend Pol Pot-regime. Vele hot derdduizenden mense verdwenen, werden ge- marteld en vonden ea einde op de Killing Field Het gehele kader weri uitgeroeid en de samenle ving ontwricht. De stichting Saiuasdn heeft vanuit Zeeland ee actieprogramma opgeze dat voorziet in: scholenbouw en onder wijs (basisscholen, alt betiseringsprojecten, weeshuizen, technisch scholen, vakonderricl: voor jonge vrouwen e mannen, leerkrachten- en middenkaderopleidit gen) inzameling en verzet ding van gereedschappen meubilair, leermiddelen speelgoed, medisch hulpmiddelen rechtstreekse financier steun (adoptie in Euro's via het Kinderfond (voeding, kleding, huh vesting, begeleiding, me dische kosten, dorpson! wikkeling) financiering en onde steuning van hulppro gramma's in de achter buurten, hiv- en aidsbe strijding, opvang vas kindslaafjes, geëxploi teerde bedelaartjes e jeugdige slachtoffers vai gedwongen prostitutie ondersteuning van ac ties-door-derden met de zelfde doelstelling (orga nisatie van schoolactie in Zeeland, bedrijfsdona ties, benefiet-program ma's, bazaars, wedstrii den, lezingen, fondsen werving bij gezelschap pen, serviceclubs, vereni gingen.) De stichting Sawasde kan rekenen op, oi der meer, de steun van Stichting PZC help (free publicity en voor lichting), de international le Don Bosco-organisati de Zusters van MoederTe- resa, de Nationale Com missie voor Duurzam Ontwikkeling (NCDQ van het Ministerie va» Ontwikkelingssamen werking. De stichting is ingeschiï ven bij de Kamer va Koophandel onder nun mer 22.04.20.96 (numffl van het Kinderfond 22.05.00.04), staat onde accountantstoezicht eni een erkende instelling* artikel 24 van de Suco siewet. Giften komen ai- dus in aanmerking vo( belastingaftrek. Adressen Sawasdee el Kinderfonds: Groenedijk 2 a, 4438 NN, Driewegen Zuid-Beveland Telefoon: 0113- 65 57 81 Telefax: 0113-65 54 61 e-mail: sawadi@zeelandnet.nl website: www.camboclja.com Bank Sawasdee: ING 65.07.90.782 Bank Kinderfonds: Rabo 38.53.77.274 165 euro per jaar (elk ander bedrag is welkom). Het Kinderfonds kent geen bureaukosten. El ke euro gaat naar een kind in nood. Stichting Kinderfonds Sawasdee, Groenedijk 2 a, 4438 NN Driewegen Telefoon: 0113-65 57 84 Telefax: 0113-65 54 61 Bank: Rabo Middelburg 38.53.77.274 Sar Fireleyling Lang niet alle kinderen uit hiv-besmette mi lieus worden positief getest. Rond negentig procent heeft goede kansen op een gezond le ven onder de Cambodjaanse zon. Daarvoor zijn de daadwerkelijke hulp en de inzet van velen noodzakelijk. Vanuit Zeeland zijn nu al méér dan 400 van deze schrijnende noodge vallen van een nieuw perspectief voorzienSok Chan Alleen al in het Noorden van Cambodja heeft hij twintigduizend schoolkinderen op de eet- lijst. Rijst en soja-olie als basis. 'De rest verzinnen we erbij, dat is de puzzel van elke dag', zegt Johan Visser. De voedseltransporteii bestrijken een deel van het grensgebied met Thailand. Het is een da gelijks ritueel: de wagens van Don Bosco door kruisen de Schreiende Vlakte. Kookinstallaties, voedsel, een lachend welkom. Pater Long John, door de oude garde eenvoudigweg le père ge noemd, staat aan het hoofd van veel bedrijven: scholen en schooltjes, vervoer en distributie, maatschappelijk dienstbetoon. Hij is, na veertig jaren tropendienst, zijn uitgangspunt getrouw ge bleven: scholing, kennis, ontwikkeling en een re delijk tevreden maag. De rest komt tot stand met goede wil en stevig werken. 'Daar is nog nooit ie mand minder van geworden.' Etenstijd in Poipet. De acties van de Zeeuwse stichting Sawas dee zijn gericht op twee hoofddoelen: het verlenen van doelmatige projecthulp in Zuid- oost-Azië en rechtstreekse deelname aan het werk van het Don Bosco Kinderfonds. De projecthulp is vooral van toepassing op het bouwen en instandhouden van scholen voor verschillende vormen van vakonderwijs in Cambodja. Het Kinderfonds richt zich met name op de opvang en verzorging van Cam bodjaanse kinderen die in vaak uitzichtloze omstandigheden verkeren. zee en dat de grens met Thailand duizenden kilometers ver is. De kinderen hebben, één voor één, het verhaal van hun jonge leven gezongen. Zachte, vaste, helde re stemmen. Over de familie, ge luk en ongeluk, de familie, een huis, de rivier en de regens, nog maals de familie en over de lan ge weg naar Khrung Thep die vol gevaren is. In 2004 zal het complex in Poi pet afgebouwd zijn, hoewel Jo han Visser al hardop verder denkt over een klein maar goed medisch centrum, een land bouwproject en de herbeplan ting van het gehavende land. Inmiddels krijgt ook een ander samenwerkingsproject van de stichting Sawasdee gestalte. In de havenstad Sihanoukville is begonnen met de uitvoering van de eerste bouwfase van een ho- reca-school. Het benefiet-diner van de twintigjare Stadsschuur in Goes leverde zoveel op, dat de bouw van een algemene oplei dingsruimte, de bakkerij en de slagerij gerealiseerd kan wor den. Daar is, inclusief de inrich ting en bijkomende werken, in eerste aanleg een bedrag van 150.000 euro mee gemoeid. De tweede fase voorziet in de bouw Landmijnen Bisschop Henrique Figaredo zet een houten rolstoel in elkaar. Rond zijn verblijf in Battam- bang zijn schooltjes gebouwd voor gehandicapte kinderen, veelal de ernstige slachtoffers van landmijnen. De bisschop is in jeans en op blote voeten. Hij is er kort over: wie ooit verlegen De grenspost bij Poipet. Tussen de huisjes en hutten van Poipet waait en kiert het vuil van de wereld. De vochtige hitte houdt de mensheid klein. Op veilige afstand van de Thaise grenspost klinkt en blinkt het klank- en lichtspel van de casi no's. Grijpgrage Koreanen bouwden er temidden van afval en puin hun paleizen van ver maak, hun zoveel-sterren-ho- tels, hun circus van loos lawaai. De Thai geven er graag het grote geld uit. In eigen land moet het heel wat minder, zegt de wet. Zonder veel overgang is er die zit om een nadere omschrijving van De Hel kan die vinden in Poipet. Hij ziet evenwel enig licht in die duisternis. Sinds Jo han Visser en zijn medewerkers zijn begonnen met hun rehabili tatie-actie, is er een lichte om slag van denken en handelen waarneembaar. 'Honderden kinderen op school en uit de el lende. Ik zou willen dat het over ontelbare kinderen ging. We hebben hoop.' In Poipet hebben ze, midden op het terrein, met man en macht de Zeeuwse vlag gehesen. Het Met de hulp van (zeer) vele PZC-lezers en de grote inzet van Zeeuwse vrijwilligers zette de stichting in 2003 nieuwe en belangrijke stap pen. Vlakbij de hoofdstad Phnom Penh werd in januari een school voor basisonderwijs ge opend, waar nu honderden kinderen onder richt genieten. Deze school kwam tot stand na andere wereld van bittere ar moede, de kinderen van de straat, de doffe berusting. Johan Visser bouwt er met de hulp van velen op enkele hecta res een nieuwe wereld. Hij houdt zich bij het hoogstnood zakelijke: een voedingscen- trum, een opvanghuis voor de slaafjes uit de steenfabrieken, de jonge lijmsnuivers van de straat, de bedelaartjes van de grens, de geprostitueerden, de analfabeten. Zij krijgen wat ze nodig hebben: onderwijs, aan dacht, verzorging, rijst, soja en glanzende vruchten uit het lok kende land dat Thailand heet. In 2003 pakte de Thaise politie duizenden Cambodjaanse kin deren op. Ze werden niet zelden verminkt omdat een gebrekkig kind de bedelbazen méér ople vert dan een gezond. De anderen kwamen in het prostitutiecir- cuit terecht. Daar gelden - voor de exploitanten - nog hogere op brengsten. De politie draagt ze over aan Don Bosco. gebeurde eerder op zovele plaatsen in Cambodja waar de stichting Sawasdee aan het bouwen sloeg. In Poipet was het feest rond de opening van de Grijpskerke-school. Inmiddels weten de kinderen waar Wal cheren (zo ongeveer) ligt, dat het een groen eiland is in een wilde De Grijpskerke-school in aanbouw. van het hotel-gedeelte en daar na volgt nog een internaatsge bouw. In april 2004 worden de eerste honderd studenten ver wacht. Langs de Cambodjaanse kust bestaat een groeiende vraag naar geschoold horecaperso- neel. Beetje bij beetje komt het toerisme op gang. De stranden bij Sihanoukville waren vroe ger vermaard, bij de Cambodja- nen uit de hoofdstad en bij de Franse bestuurders. De totaal verwoeste infrastructuur wordt nu gaandeweg hersteld. Ver schillende Zeeuwse bedx'ijven hebben laten weten, dat ze graag zullen meewerken aan de totstandkoming van deze nieu we ondei-wijsrichting op het ter- rein van het Zeeland College tussen de suikerpalmen. acties van de ACJ-Heinkenszand (het jonge- ï-enwerk van de Samen-op-Weg-gemeente). Het is het tweede schoolproject van de ACJ, die inmiddels begonnen is met de fondsenwer ving voor een derde basisschool. Er wordt ge- sti*eefd naar afronding in 2004. De Cambod jaanse minister van ondex*wijs heeft, namens koning Norodom Shinanouk, in een tv-onder- houd laten weten hoezeer deze duurzame hulp bij de wederopbouw van de samenleving op pi'ijs wordt gesteld. Het Kinderfonds heeft een speciale plaats ge vonden in de acties van de stichting Saivasdee. Voor nog geen halve euro per dag verandei-t de toekomst van een kind. Het Kinderfonds staat borg voor medische hulp, scholing, voeding, kleding, huisvesting en een verbeteixl uitzicht op een menswaardig bestaan. Dat kan, voor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 36