Kroon op kerkelijk samengaan PZC PZC kerncentrale uit ledrijf na storing Geen skatebaan in Zierikzeese wijk Malta Lonink verbaasd over kritiek van schepen Termont Zoutgehalte Veerse Meer omhoog met oog op toekomst 13 Gerenoveerd verenigingsgebouw bij Bethlehemkerk wordt zaterdag geopend agenda Autokraak bij scharendijke Vuurwerkbril tegen blindheid Chili wil Nederlandse fregatten Politie neemt rijbewijs in Anesthesist weg bij ziekenhuis Sieraden weg bij inbraak lezers schrijven Zangdienst dinsdag 30 december 2003 foor Al i Pankow SCHARENDIJKE - De officiële (pening van het gerenoveerde Krenigingsgebouw bij de Beth- khemkerk in Scharendijke op taterdag 3 januari vormt de jvnibolische kroon op de sa menvoeging van hervormde en tereformeerde groeperingen op let dorp tot de Samen-op-Weg gemeente (SOW). Hoewel dat proces begin jaren negentig al rerd ingezet, is er in feite pas jinds kort sprake van een echt amengaan. zijn nou eenmaal diep- iaande processen. Mensen in lestuursfuncties lopen daar oms wat sneller in, maar vooral ie oudere gemeentenleden heb- «n daar hun tijd voor nodig", regt Kees Boot, lid van het Col- ege van Beheer van de SOW-ge- aeente Scharendijke. Samen iet enthousiaste vrijwilliger 'or van Nieuwenhuyze legt hij ideze kerstvakantie de laatste and aan het gerenoveerde ver- uigingsgebouw. Het gaat om de aatste schroefjes en haakjes oor het ophangen van de gor- ijnen en meer van dat soort erfijningen. ,'erkoop olgens Boot heeft de ingrijpen - e verbouwing van het vereni- ingsgebou w alles te maken met everkoop van de voormalige geformeerde kerk De Hoek- teen. Uit de opbrengst daarvan 95 procent van de renovatie sfinancierd. Hij schat de totale op 225.000 euro. Het aanvullend bedrag werd geput uit opbrengsten van jaarlijkse activiteiten als oliebollenver koop en rommelmarken. De onderhoudskosten van twee kerkgebouwen en de teruggang in het aantal kerkgangers wa ren argumenten voor hervorm de en gereformeerde groeperin gen de krachten te bundelen. Samen konden zij ook weer een eigen predikant in dienst ne men. Lange tijd echter nog wer den de diensten bij toerbeurt ge houden in De Hoeksteen en in de Bethlehemkerk. Aan huisves ting in één kerkgebouw waren veel gemeentenleden nog niet toe. Uiteindelijk is het er toch van gekomen. Maar met de ver koop van De Hoeksteen en de daarbij behorende ruime con sistorie werd de behoefte aan een beter verenigingsgebouw alleen maar groter. Deze accommodatie, die is vast- gebouwd aan de Bethlehem kerk, dateert evenals de kerk" zelf van kort na de watersnood ramp. De ruimte wordt veelvul dig gebruikt voor crèche, kin- dernevendienst, repetities van het zangkoor Sursum Corda, maar ook voor de maandelijkse bijeenkomsten van de ANBO en voor de kaartclub van de zoge heten middensoos. „Er zijn wel eens wat verbeteringen aange bracht. Zo is de keuken een paar jaar geleden nog vernieuwd, maar een echt grote verbouwing had er toch nooit plaatsgevon den", zegt Boot. Volgens hem was de ruimte wat betreft kleur en inrichting aan een flinke re novatie toe. Het verenigingsgebouw heeft nu een fris aanzien en eigentijd se voorzieningen gekregen met lichte kleuren, smaakvol meu bilair, centrale verwarming, een nieuwe sanitaire ruimte met een invalidentoilet dat aan de ge wenste afmetingen voldoet. De tarieven blijven voor dit seizoen nog op het oude niveau gehand haafd, maar zullen volgend sei zoen wel wat verhoogd moeten worden, verwacht Boot. Hij acht het niet onmogelijk dat ook het gebruik nog wat zal toene men. Feest Het verenigingsgebouw is een ontmoetingsruimte voor alle dorpsbewoners en dat wordt be nadrukt met de opening zater dag 3 januari. Dat gebeurt met een nieuwjaarsfeest in nauwe samenwerking met de dorps raad. Dominee Trouwborst ver richt om 15.00 uur de openings handeling. Aansluitend is er in de naastge legen kerkzaal een afwisselend programma met zang, muziek en voordracht door eigen inwo ners van Scharendijke en om streken. Tenslotte start om 17.00 uur de lampionoptocht met daarna een kerstboomverbranding op een stookplaats aan de Kuierdam- seweg. STREEK ACTIVITEITEN 1 i SEUWERKERK - Zwembad Dol-Fijn, 100-13.00 uur: Introductie ademen on- water; 14.00 uur: Oliebollenzwem- ernooi; ESTERSCHOUWEIM - Excursieschuur aatsbosbeheer, 13.30 uur: Start excur- 'door Boswachterij; ERIKZEE - Nobelpoort, 10.00-12.00 en 00-16.00 uur: Tentoonstelling bodem- odsten uit de Korte Nobelstraat en de ailljesstraat. Deze kerstvakantie wordt de laatste hand gelegd aan het gerenoveerde verenigingsgebouw bij de Bethlehemkerk. foto Marijke Folkertsma ZIERIKZEE- Uit een auto die stond geparkeerd aan de Brou- wersdam bij Scharendijke zijn gisterochtend een mobiele te lefoon en waardepapieren gestolen. De kraak werd gepleegd tussen kwart over tien en kwart voor elf. ZIERIKZEE - Het Huis Coen Honing in Zierikzee is een actie begonnen met vuurwerkbrillen. Wie voor drie euro een speci ale bril koopt om zijn ogen tegen vonken en knallen te be schermen, helpt daarmee gelijk mensen in India en Nepal van staar af. De helft van de verkoopopbrengst wordt gestort in het fonds Fight for Sight, een initiatief van de Lionsclub Ne derland in samenwerking met De Wilde Ganzen. In de betref fende landen is staar de meest voorkomende oogziekte, die zonder behandeling lijdt tot blindheid. De speciale vuur werkbrillen schermen de ogen af. Door de heldere glazen is ook het zicht in het donker goed, aldus de Zierikzeese optici- DEN HAAG - De Chileense marine wil vier Nederlandse fre gatten overnemen, de luchtverdedigingsfregatten Jacob van Heemskerck en Witte de With uit 1986 én twee jongere multi- purpose-fregatten. De schepen zijn allemaal bij de Koninklij ke Schelde Groep in Vlissingen gebouwd. Met de verkoop van de vier fregatten is naar verluidt 200 miljoen euro gemoeid. Ze kunnen in 2005 worden geleverd. De L-fregatten worden ver vangen door nieuwe Luchtverdedigings- en Commandofre gatten, waarvan er twee al zijn overgedragen en twee nog in aanbouw zijn in Vlissingen. De twee af te stoten M-fregatten die begin jaren negentig m. dienst zijn gekomen, krijgen geen opvolgers. De Koninklijke Marine houdt tien oppervlakteschepen over, zes M-fregatten en vier LCF-fregatten. ZOUTELANDE - De politie heeft in de nacht van zondag op maandag het rij bewijs ingenomen van een 4 0 -j arige automo biliste uit de gemeente Veere. De vrouw werd om 1.50 uur aan gehouden op de D. Koddelaan in Zoutelande. Uit een adem analyse bleek dat zij ruim drie maal te veel had gedronken. De vrouw kreeg een dagvaarding en moest haar rijbewijs inleve ren. VLISSINGEN - Anesthesist L. Brandon Bravo verlaat met ingang van 1 januari 2004 het Ziekenhuis Walcheren. Hij heeft een nieuwe baan gevonden in het Gemini Ziekenhuis in DenHelder. Tijdens de nieuwjaarsreceptie op 8 januari neemt het ziekenhuis afscheid van hem. Brandon Bravo kwam het team anesthesisten van het zieken huis in februari 1990 versterken. Hij had, naast zijn eigen vakgebied, veel belangstelling voor de duikgeneeskunde. VLISSINGEN - Bij een inbraak in een woning aan de Ca- landstraat in Vlissingen hebben dieven tussen zondagmiddag half twee en zondagnacht 1.20 uur honderden euro's en siera den met een onbekende waarde gestolen. De toegang tot het huis werd geforceerd. Het totale schadebedrag is niet bekend. lorBen Jansen RSSELE - De kernenergie- ntrale Borssele is gisteren Igelegd na een storing in een ip in het nuclaire gedeelte van centrale. De reparatie neemt ar verwachting enkele dagen iklep is bedoeld om een te ho- druk in het primaire water- steem van de kerncentrale te Sasten. Volgens R. Miessen kerncentrale-exploitant 'Z is zo'n klep te vergelijken it een drukbeveiliging in een iler. Er zijn drie van dat soort ippen die onafhankelijk van aar functioneren. Door de iring kwam de veiligheid dan kniet in gevaar. afgelopen dagen gaven tem- ratuurmeters in de klep te en dat er iets niet in orde was. istermorgen vroeg is besloten redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 Email: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-023 1 231 °P maandag t/m vijdag gedu rende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur de kerncentrale uit bedrijf te nemen. Dat gebeurde op dezelf de geleidelijke manier als bij een regelmatige onderhouds- stop. Miessen zei dat de oorzaak van het probleem waarschijnlijk schuilt in een kogel die een pijp je niet goed afsluit. De zoge naamde drukontlastkleppen worden bij elke onderhouds beurt van de centrale getest. „Maar," aldus Miessen, „ze worden niet elke keer uit elkaar gehaald." De bedrijfsleiding van de kern centrale heeft vijftien EPZ-me- dewerkers teruggeroepen van eindejaarsverlof in verband met de storing. EPZ is erop gebrand de kerncentrale zo snel mogelijk weer in bedrijf te krijgen. Liefst voor 1 januari. Volgens Miessen heeft dat niets te ma ken met het feit dat de kerncen trale Borssele volgens een in 1994 genomen - en door EPZ met succes bestreden - besluit de kerncentrale per 1 januari 2004 stil had moeten worden ge legd. door Ben Jansen MIDDELBURG - Het Veerse Meer is deze winter zouter dan het ooit is geweest. Rijkswater staat probeert het zoutgehalte hoog te houden. Dat gebeurt met het oog op de ingebruikna me van het doorlaatmiddel in de Zandkreekdam, mei 2004. Dan wordt het meer vrijwel net zo zout als de Oosterschelde. Door nu af en toe zout Ooster- scheldewater via de Zand- kreeksluis in te laten, wil Rijks waterstaat voorkomen dat dooi de ingebruikname van het door laatmiddel problemen ont staan. Zout water is zwaarder dan zoet. Wanneer die lagen onvoldoende worden ge mengd, kan zuurstofloosheid ontstaan. ,Dat risico willen we verkleinen door het zoutgehalte in het Veerse Meer in de aanloop naar het moment waarop we het doorlaatmiddel gaan gebruiken omhoog te brengen", zegt E. Daemen van Rijkswaterstaat. „Als de winter niet al te nat wordt, dan gaat dat zeker luk ken." Uitschieters Het water in het Veerse Meer be vatte tot nu toe 9 tot 12 promille zout, met uitschieters naar be neden in natte winters, waarin veel water uit de omliggende polders op het meer werd ge loosd. De Oosterschelde heeft een zoutgehalte van 15 '"tot 16 promille. Met het beheer dat Rijkswaterstaat nu toepast om het Veerse Meer flink zout te houden, schommelt het zoutge halte rond 12 promille. De ver wachting is dat het water na de ingebruikname van het door laatmiddel 14 tot 15 promille zout zal bevatten. Daemen gaat ervan uit dat het hogere zoutgehalte vóór eind 2004 in alle hoeken van het Veerse Meer zal zijn doorge drongen. Dat moet een eind ma ken aan de al jaren bestaande onstabiele situatie in het brakke meer. In grote delen komt zuur stofloosheid voor en er is een on gebreidelde groei van zeesla, die - wanneer dit wier afsterft - tot stankhinder leidt. In de diepere delen van het Veerse Meer kan overigens ook in de toekomst gebrek aan zuurstof ontstaan. Daemen: „Maar dat is een na tuurlijk verschijnsel in stil staand water van meer dan 20 meter diep. Als je dat zou willen voorkomen, moet je onnatuur lijke maatregelen nemen." Wens Met de ingebruikname van het doorlaatmiddel komt een lang gekoesterde wens in vervulling. Rijkswaterstaat maakt zich sinds eind jaren '80 al zorgen over de waterkwaliteit van het Veerse Meer. Een onnatuurlijk peilbeheer (ongeveer NAP in de zomer en NAP -7 0 cm in de win ter), een laag zoutgehalte en een overvloed aan nitraten en fosfa ten die via het polderwater in het meer terechtkomen zijn er de oorzaak van. Het doorlaat middel moet de ergste proble men verhelpen. Rijkswaterstaat Zeeland heeft er jaren voor geijverd, maar steeds wanneer het er naar uit zag dat de doorlaat in de Zand kreekdam zou kunnen worden bleken er andere, dringender zaken te zijn waar aan het geld moet worden be steed. In 2002 kon de aanleg van de twee betonnen kokers in de Zandkreekdam eindelijk begin genAanvankelijk werd veron dersteld dat het doorlaatmiddel de waterkwaliteit slechts in be perkte mate zou verbeteren. Er werd rekening mee gehouden dat bij de Veersegatdam nog zo'n verversingssysteem zou moeten worden aangebracht. Het bleek evenwel mogelijk de capaciteit van de doorlaat in de Zandkreekdam tegen beperkte meerkosten te verdubbelen tot 40.000 liter per seconde. Daar mee is het Veerse Meer, zo hebben berekeningen te zien ge geven, goeddeels gezond te krij gen. Blijft alleen nog" het probleem van de lozing van zoet, voedsel rijk polderwater op het Veerse Meer. Om daar een eind aan te maken zou een ingrijpende en kostbare aanpassing van het af wateringssysteem van de om liggende polders noodzakelijk zijn. Besloten is eerst maar eens te ervaren wat de resultaten van het doorlaatmiddel zijn. Dae men: ,,In perioden van hoge pol derwaterafvoeren kunnen we het zoete water, dat bovenop het zoute water drijft, makkelijk via de doorlaat op de Ooster schelde spuien." door Esme Soesman ZIERIKZEE - De jeugd in de Zierikzeese woonwijk Malta hoeft voorlopig niet te rekenen op een halfpipe, ofwel een ska- tevoorziening. Met onder meer het oog op de ontwikkeling van Noorderpolder schuift het da gelijks gemeentebestuur een in vestering op dit vlak nog even uit. Een aantal jongeren heeft de ge meente Schouwen-Duiveland benaderd met het verzoek een halfpipe te realiseren in Malta. De jeugd in deze wijk is nu aan gewezen op de voorziening in Poort Ambacht, aan de andere kant van de stad. In principe heeft het gemeentebestuur wel geld over voor een dergelijke voorziening in Malta, zegt wet houder G. van der Salm. Desalniettemin hebben burge meester en wethouders het nu ingediende verzoek onlangs af gewezen. Uit onderzoek dat de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland op vei-zoek van de gemeente heeft verricht, blijkt namelijk dat de belangstelling te klein is om een investering te rechtvaardigen. Het is een dure voorziening waar op z'n minst tientallen jeugdigen gebruik van zouden moeten maken. Het huidige aantal belangstellenden is aan merkelijk kleiner, weet Van der Salm. Dat gaat echter geheid veranderen als de nieuw te bou wen wijk Noorderpolder aan de orde is. Aan de andere kant van de pro- vinciale weg N59 staat, de ko mende jaren, een uitbreiding met zo'n kleine achthonderd woningen te wachten. Waarmee automatisch ook de jongeren populatie groeit. Als Noordei'- polder aan de orde komt, zal op nieuw naar realisatie van een voorziening worden gekeken. Dat moet dan iets zijn waar jeugdige bewoners van zowel de oude als nieuwe wijk kunnen profiteren. „Het is jammer voor de initia tiefnemers nu. Voor hen is dit af- stel, voor ons uitstel", aldus Van der Salm. Op z'n vi-oegst wordt eind 2005 een begin gemaakt met de bouw van de nieuwe wijk. Aangezien een halfpipe in de wijk Malta nog op zich zal laten wachten, moet de jeugd voorlopig op de stoep skaten. foto Marijke Folkertsma door Wout Bareman TERNEUZEN - De samenwer king tussen de Kanaalzonege meenten Gent en Terneuzen was nog nooit zo intensief als nu. De afgelopen maanden waren er verschillende kennismakings bijeenkomsten tussen de ge meenteraden en de colleges en ook was er veelvuldig idformeel contact. Bovendien zijp op tal van punten beleidsafspraken gemaakt. Burgemeester J. Lonink van Terneuzen reageerde gisteren dan ook verbijsterd op de kri tiek van de Gentse havensche pen D. Termont dat de Zeeuwen de laatste tijd te veel naar het noorden (Rotterdam) kijken en nauwelijks nog naar het zuiden. Hij doelde daarmee vooral op het beleid van het havenschap Zeeland Seapoiis, dat met het oog op de aanleg van de Wester- schelde Container Terminal in de Exploitatiemaatschappij Schelde Maas (ESM) nauw sa menwerkt met het Rotterdams Havenbedrijf. Maar in de marge stipte hij ook aan dat met name Lonink zijn blik meer op Gent moet lachten. Wat Termont vooral dwars zit is dat de acquisitie voor de Axelse Vlakte/Autrichepolder, het 400 hectare braakliggende 'natte' industrieterrein aan het kanaal Gent-Terneuzen, stilletjes ook is ingebracht in ESM. En juist die Axelse Vlakte is voor de toe komstige uitbreiding van de ha ven van Gent van belang. Glad ijs Lonink: „Vooropgesteld dat die hele ESM, inclusief de inbreng van de Axelse Vlakte, al gere geld was voor mijn komst, vind ik dat Termont de plank volle dig misslaat. Terneuzen en Gent hebben een betei'e veiTiouding dan ooit. We plegen op alle mo gelijke maniex-en overleg. Ik heb, nadat ik de kritiek van Ter mont had gelezen, direct m'n collega Beke van Gent gebeld en ook die was boos. Ik heb aange kondigd dat Gent hierover van mij een brief krijgt en ik zal ook mijn eigen gemeenteraad informeren over de achtergron den." Volgens Lonink begeeft schepen Tei-mont zich op glad ijs. Hoe wel hij geen deel uitmaakt van het bestuur van Zeeland Sea ports heeft Lonink de afgelopen maanden in havenkringen groeiende irritatie vastgesteld over de herhaalde kritische uit latingen van Termont. „Zowel de havenschapsvoorzitter als anderen binnen het schap raken steeds meer getergd. Als Ter mont bijvoorbeeld teleurge steld constateert dat het samen- werkingspi'otocol, dat in maait 'tussen Zeeland Seaports en Gent is getekend, nog helemaal niets heeft opgeleverd, denk ik dat zoiets een kwestie van ge duld is." Havenbaron Lonink begrijpt overigens wel dat Termont gefrustreerd is door het feit dat, als Gent grens overschrijdend iets wil met de Axelse Vlakte, hij om de tafel moet met het Havenbedrijf Rot terdam. Zoiets is aan de Gentse havenbax-onnen moeilijk te ver kopen. Havenschapsvoorzitter en gedeputeerde G. de Kok was gisteren vanwege vakantie niet bereikbaar voor commen taar. Deze rubriek is uitsluitend be stemd voor reacties op in de PZC verschenen redactionele berich ten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedich ten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdra gen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie be houdt zich het recht voor inzen dingen te bekorten. Over gewei gerde brieven wordt niet gecor respondeerd. En claar kan het Volk het dan mee doen: hun kerstzangdienst wordt door mevrouw Pankow in de PZC van 27-12 uitgemeten naar theatergehalte. Zou Hij daar nou niet écht kribbig van worden? Jasper van der Graaff Oesterstraat 63 Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33