I! Eb en vloed terug in Grevelingen Kunst van Schiffmacher voor het eerst in Vlissingen Grandpa Nick Sessieband op reis over Route 66 PZC Zeeland bouwt te weinig woningen Ambitieuze plannen van ontwerpbureau voor herinrichten Delta kunst dinsdag 30 december 2003 door Rinus Antonisse De Zeeuwse Delta: een streek van rivieren, platen, slik ken, schorren, stromingen en getij. Door eeuwenlange inpol deringen, ingrepen in de af stroom van rivierwater en re center de uilvoering van het Deltaplan, verdween de dyna miek van eb en vloed. Aanleg van stuwen, dammen, sluizen en de stormvloedkering Ooster- schelde zorgden voor verlies van aanzienlijke delen zoet, brak en zout intergetijdenge- bied. Vergaande verarming van de natuur was het gevolg. Voorbeeld is het in 1971 ontsta ne Grevelingenmeer, het groot ste zoutwatermeer van Zuid west-Europa. Daar takelt gestaag het ecosysteem af. Hoog tijd hier wat aan te doen. Door weer het getij in het. bekken toe te laten, keren de vruchtbare overgangen van zoet naar zout water terug. Het vernieuwde Grevelingenmeer kan zich dan gaan ontwikkelen als een 'productielandschap', met als activiteiten, zoute teelten, ener giewinning (getij den stroom), biomassaproductie, waterber ging, natuurbouw en waterre creatie. Het idee voor een nieuwe Greve lingen staat in het boek Naar zee! Ontwerpen aan de kust. Het komt uit de koker van het atelier van het Ruimtelijk Planbureau, waar acht jonge ontwerpers een jaar lang stoeiden met een nieu we inrichting van de Neder landse kust (en Noordzee). Dat leidde tot een aantal creatieve en gedurfde voorstellen, deltafi- catie gedoopt. Het gaat om kustlijnverlenging, het schep pen van ruimte voor de rivieren, het teruggeven van polders aan het water. De ontwerpers willen in feite terug naar de Delta die Nederland ooit was. Ze hebben voor drie gebieden hun visie nader uitgewerkt: het Slochterenmeer voor het Noor derkwartier met wadden, zand platen en kwelders, het Haarlemmermeer in het Mid- denkwartier met een gesloten strandwallenkust en het Greve- ■if v~ 'W In het Grevelingenmeer is een ocean farming-eiland bedacht, EasyFish.com. Een versleept boorplatform dat voorziet in onderzoekruimten voor vis- en schelpdierkweek en daarnaast plaats biedt voor een eco-hotel. foto uit Naar zee! Ontwerpen aan de kust. lingenmeer voor het Zuider kwartier met het Zeeuwse estu arium. 'Met zee meer kust' is het uitgangspunt voor de voorstel len. Dat is des te actuelerer, ge geven de klimatologische ver anderingen: zeeën zetten uit, hun spiegels rijzen en bodems dalen. Voor het Zuiderkwartier sluiten de ontwerpers nauw aan op de voorstellen in de toekomstvisie voor de Deltawateren, waarbij verzouten centraal staat. De ontmanteling van het Deltaplan is niet het oogmerk. „De ge wrochten behouden hun trotse gedaante. Wel kunnen openingen in de dammen worden aangebracht." Kijkend naar de Grevelingen kan de doorlaatsluis in de Brou- wersdam worden verbreed en gecombineerd met een getijden- centrale. Ook in de Grevelingendam zijn doorgangen mogelijk. Naar het noorden, zodat de Grevelingen weer verbonden wordt met het Krammer-Volkerak en het Ha ringvliet. En naar het zuiden, zodat permanente uitwisseling met de Oosterschelde mogelijk wordt. Tussenin, het Mastgat, ontstaat een nieuw intergetij- dengebied in de vorm van brak watermoeras met brede oever zones. Op de bestaande dammen en dijken tussen zoet en zout, zoals de Philipsdam, voorzien de ont werpers osmosiscentrales: stroom opwekken door middel van osmosis (zoet en zout water, gescheiden door een membraan, langs elkaar laten stromen, waardoor ionenuitwisseling optreedt en elektriciteit ont staat). Kansen ook voor nieuwe maricultuur: rond de Grevelin gen verschijnen biofarms van zoutbouwproducten. Rondom drijvende woningen in het meer worden zeekraal en andere zee groenten geteeld. Natuureilanden en vogelbroed plaatsen liggen naast zandban ken waar de oesters zijn terug gekeerd. In het meer is een ocean farming-eiland gedacht, Easy- Fish.com. Een versleept boor platform voorziet in onderzoek ruimten voor vis- en schelpdierkweek en herbergt ook een eco-hotel. Het hele sys teem, van kweekvis tot hotel gast, is een gesloten systeem, met gebruik van duurzame energie en nauwelijks afval stromen. Veiligheid De ontwerpers onderstrepen dat een Grevelingen-met-getij ook bijdraagt aan een grotere veiligheid tegen de zee. Bij het plannen van activiteiten dient meervoudig ruimtegebruik lei draad te zijn. Bijvoorbeeld aan leg van een Algendome: een centrum waar algen worden ge kweekt voor de voedselproduc tie, voor de visserij en voor het opwekken van biomassa-ener gie. Mét aangrenzend kuuroord. Een heropend Grevelingenmeer maakt volgens de ontwerpers een eind aan de aftakeling van de Delta. Het landschap mag zich weer verslikken. Met de herintrede van het getij, keren slikken, schorren en aanwas te rug en een rij ker en gevarieerder natuur. De toekomst van de Grevelingen, zoals de jonge ont werpers die voorzien, heeft een groot droomgehalte. Dat is ooit van de stormvloedkering in de Oosterschelde ook gezegd. Naar zee! Ontwerpen aan de kust. Samenstelling Bart Bomas, Luki Budiarto, Duzan Doepel. Dieke van Ewijk, Jan de Graaf, Wouter van der Heijde, Cleo Lenger, Arjan Nienhuis en Olga Trancikova. Uitgave NAi Publishers, Rotterdam en Ruimte lijk Planbureau, Den Haag. Prijs 22,50 euro. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - In Zeeland worden te weinig nieuwe wo ningen gebouwd. De productie ligt al enkele jaren te laag. Vol gens de provinciale woningbe hoefte is een groei van 1100 nieuwe woningen per jaar wen selijk. In 2002 kwamen er slechts 850 huizen bij en 2003 komt op minder dan 700 uit. Oorzaken van de lagere wo ningproductie zijn: teruglopen de waag naar koopwoningen (door ongunstiger economische situatie en hogere huizen prijzen); ingewikkelde en tijd rovende bouwvoorbereidingen (steeds meer regels zorgen voor vertragingen); de houding van marktpartijen, die baat hebben bij een zekere schaarste. De provincie vindt een jaarlijk se productie die iets boven het woningbouwprogramma van 1100 huizen komt, noodzake lijk. Daarom wordt overwogen om samen met de gemeenten een soort 'aanjaagsysteem' op te zetten. Een andere mogelijk heid is zorgen voor een bewuste 'overplanning'; als een bouw plan niet doorgaat, kan overge schakeld worden op een ander plan. De te lage woningproductie is niet het enige probleem op de Zeeuwse woningmarkt. De be taalbaarheid (koop of huur) is een tweede knelpunt. De koop prijzen zijn de laatste tien jaar ruim verdubbeld tot gemiddeld 153.000 euro in 2002. De netto huur is met bijna 40 procent ge stegen. Inkomen In de afgelopen jaren nam het gemiddelde huishouden-inko men met 32 procent toe. De woonlasten, gecombineerd met bijkomende kosten als lokale belastingen en nutsvoorzienin gen, vormen zodoende een steeds belangrijker bestanddeel van het besteedbaar inkomen. Steeds minder mensen zijn in staat de hoge koopprijzen te be talen en zoeken het in de huur sector. Om de betaalbaarheid van wo ningen te verbeteren is de beste oplossing het aanbod vergif en beter laten aansluiten opj wensen en mogelijkheden de consument. In elk geval® huurwoningen en goedbj koopwoningen bouwen, ij oppert de provincie als n lijkheid het toepassen vanni? we, goedkopere bouwmethoi voor woningen met een 1® gebruiksduur (na 10 tot 15ji weer afbreken). Het knelpunt 'betaalbaarhé veroorzaakt ook problemen^ de doorstroming. Door deas houdende prijsstijgingen koopwoningen nemen niet i leen de lage inkomensgroep hun toevlucht tot de huurmail maar ook de mensen met nj deninkomens. Een groter aas woningzoekenden is zodoe; aangewezen op een (soes huurwoning. Doorstroming Juist in de huursector is het a tal beschikbare woningen ah nomen door sloop en verka Bovendien is het aantal te b: wen huurwoningen cle laat jaren gedaald. In nieuwe c breidingen ligt cle nadruk middeldure en dure koopt ningen. Hierdoor stagneerl doorstroming: mensen bliji zitten waar ze zitten. De situatie maakt het voor starters en lage inkoraa groepen moeilijk op de wonii markt. De provincie wil onderzee! hoe de doorstroming bevorè kan worden. Ook moet wore nagegaan of cle druk op cle hu woningmarkt kan verminde door uitsluitend nieuw te b: wen voor de doorstroming moeten juist goedkopere hu en koopwoningen g worden? Het dagelijks provinciebestt heeft de situatie van de Zeem woningmarkt neergelegd ine discussienota woonvisie. Dai over wordt, met zoveel moge! belanghebbenden van gedai ten gewisseld. Vervolg is] vaststellen van een Zeem woonvisie, die geldt als 'boa steen' voor het nieuwe provio ale Omgevingsplan (dat i Streekplan Zeeland gaat r vangen). doorErnst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Henk Schiffmacher is al lang niet meer alleen bekend als tatoeëerder van internationale pop- en filmsterren. De laatste jaren timmert hij ook aan de weg als schilder. Voor het eerst is zijn werk in Zee land te zien, bij galerie Hannelore Meijaard in Vlissingen. De schilderijen van Schiffmacher (Harder wijk, 1952) passen goed bij Vlissingen. Op zijn grote schilderijen verloochent hij zijn achtergrond als tatoeëerder niet. Hij ge bruikt veel symbolen die ook in tatoeages dikwijls opduiken. En vanouds hebben tatoeages alles van doen met havensteden. Nog steeds is het an kertje op de gespierde arm van Popeye de bekendste tattoo ter wereld. Met het grote schilderij 'Tattoo Willy' speelt Schiffma cher hierop in. Het is eigenlijk een verzameling van zee manstatoeages, maar stuk voor stuk zo groot uitgevoerd dat ze een brede rug met gemak vullen. Op het schilderij staan onder meer zeilschepen, verwijzingen naar Rot terdam en Holland, het bekende rode hartje met het woord love en een afbeelding geti teld 'Sailors grave'. In Vlissingen is nog een werk met die titel te zien. Dat is meer een collage dan een schil derij De twee woorden staan geschilderd op een reddingsband die aan een houten paneel is bevestigd. In cle band is het gedeeltelijk platgedrukte houten model van een zeeschip bevestigd. Het geheel is door Schiffmacher bijgeschil derd. Het is een grafmonument voor een verdronken zeeman. Schiffmacher heeft wel iets met de doden. Zoals gezegd gebruikt hij veel symbolen uit de tatoeagekunst. Behalve een roos, een vrouw en een kruis is dat vooral de doods kop. Die duikt in vele varianten op. De schilder voorziet cle kop van een geraamte bijvoorbeeld van een flinke zeemansnor. Of hij versiert een doodskop met patronen die sterk aan tatoeages doen denken. Of de doodskoppen duiken op als screensavers van mobiele telefoons in allerlei kleuren. Tenminste, zo lijkt het voor wie niet goed kijkt. Want het grote schilderij waarop dit gebeurt, is eerder de uitbeelding van een groot aantal geopende graven, of - opnieuw - een reeks alternatieve grafstenen. Ze zijn getooid met namen van bekende doden als Herman Brood, JFK, Elvis, ZKH Claus en Alfred Lagarde. Linten Op veel van zijn schilderijen gedenkt Schiffmacher overledenen die hem op een of andere manier dierbaar zijn. 'In loving me mory of my papa' staat op een van de graf stenen op het bovengenoemde schilderij. Om zijn overleden vader gaat het ook op een ander schilderijDat laat een doodskop zien tegen een decor van linten clie doorgaans aan grafkransen en -boeketten zijn beves tigd. 'Dag lieve opa' staat er op één, 'Oud mariniers' op een andere. De vrouw is een ander veelgebruikt motief. Het lichaam van zijn eigen vrouw Louise, opnieuw als uitvergroot tatoeagepatroon, maar ook een eigenzinnige Venus tegen een decor van oude Mexicaanse versieringen, of Florence Nightingale als 'Rose of no man's land'. Schiffmacher put voor zijn schilderkunst uit verschillende bronnen. Pop art, strips, oude inheemse culturen, het werk van Ma tisse, Keith Haring en Herman Brood; alles is bruikbaar. Hij weet er vervolgens wel zijn stempel op te drukken. Expositie Henk Schiffmacher, t/m 7 jan in galerie Hannelore Meijaard, vri t/m zo van 14-17 uur en op afspraak (0118-416933). De Grandpa Nick Sessieband voert komend weekeinde in Middelburg een muzikale theatershow op. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De eerste Amerikaanse snelweg, Route 66, is legendarisch. Hij loopt van Chicago naar Los Angeles. De weg heeft vele muzikanten, filmmakers en kunstenaars ge- inspireerd. Reden genoeg voor de Grandpa Nick Sessieband om Route 66 als thema te kiezen voor de muzikale theatershow die komend weekeinde twee keer wordt opgevoerd in de Stadsschouwburg in Middel burg. De Grandpa Nick Sessieband is een begrip in Zeeland. De groep put vrijwel uitsluitend uit het repertoire van anderen, maar desondanks worden van tijd tot tijd grenzen verlegd. Zo heeft de sessieband twee jaar geleden voor het eerst een theatershow opgevoerd in Middelburg, toen ook rond de jaarwisseling. Des tijds was de invoering van cle eu ro aanleiding voor een muzikale reis langs diverse Europese lan den en de bijbehorende muziek. Ditmaal reist de Grandpa Nick Sessieband door de Verenigde Staten. „Schouwburgdirecteur Gerard Peijs was twee jaar geleden zo enthousiast dat hij meteen vroeg of we het jaar daarop weer met een theatershow wilden ko men", vertelt drummer Louis Filius. „We hebben er vijf minu ten over nagedacht en toen ja gezegd. Het was een vreselijke berg werk en het kostte enorm veel stress, maar het is ons ge weldig goed bevallen." Peijs deed ter plekke het thema aan cle hand. Öm organisatori sche redenen duurde het niet één maar twee jaar voor de show Route 66 op cle planken wordt gebracht. „Het is opnieuw een muzikaal reisje", aldus bandleider/saxo fonist Nick van Raaij. „Dat spreekt ons aan. En Route 66 is natuurlijke een bekende term in de muziek." Verhaal De groep is in januari begonnen met het verzamelen van liedjes die in aanmerking kwamen om gespeeld te worden. Gaandeweg ontwikkelde zich ook een ver haallijn, geweven rond de zan geressen Marjon' van Iwaarden en Claudia Wagenmakers. Als een soort Thelma en Louise zijn ze onderweg door de Verenigde Staten. Filius: „Naarmate het verhaal duidelijker werd, zijn we de muziek strenger gaan se lecteren. Elk liedje moet iets te vertellen hebben." Regisseur Willem Huijbreghs is gevraagd de theatrale kant van cle Route 66 te begeleiden. „We dachten dat we een leuk verhaal hadden, maar hij maakte ons duidelijk dat wat we aanvanke lijk bedacht hadden redelijk saai was", zegt Van Raaij. „Wij bekeken het vanuit het podium. Voor een muzikant is elke thea trale toevoeging al heel wat. Maar Huijbreghs zat in de zaal en leefde zich in het publiek in. 'Blijft het wel spannend?', was zijn gedachte. Hij kwam met he le goede suggesties. Aan de an dere kant schrapte hij dingen die niets met het verhaal te ma ken hadden. We hadden een hele mooie grap bedacht, die we nu maar voor een andere show be waren. Volgens Willem had die grap niets met het thema te ma ken. Iiij had gelijk." Aan Route 66 werken minder gasten mee dan aan de Euro show van twee jaar geleden. De negenkoppige Grandpa S Sessieband is ditmaal uit] breid met zanger Martin vane Sterre, trombonist Rob G vliet, dansgroep The Fr; dancers en veejay Berrs Vercouteren van den Berge, publiek kan rekenen op bel de nummers uit veertig ji Amerikaanse muziek, waar: niet altijd cle Route 66 we. aangehouden. Uiteraard zilt gelijknamige liedje in de she maar bijvoorbeeld ook Cali.1 nia Dreamin' van The Mamas the Papa's, 25 or 6 to 4 van Cs cago en een Grease-medley Beelden Rond deze muziek ontwik zich een roadmovie-acfc-' voorstelling, vol beelden die: de toeschouwer in een ont baar tempo meenemen op langs de Route 66. Filius: meer dan alleen genieten muziek. De beelden die wem schotelen brengen het puk in de juiste sfeer." Grandpa Nick Sessieband: M 66,za3 jan om 20 uur en zo 4p> 15 uur in de Stadsschouivbu'i Middelburg. Schiffmachers schilderij van Florence Nightingale als 'Rose of no man's land' foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 32