V2PRIJS Verkoop vuurwerk van start Nader onderzoek geluidsoverlast A& Simbrére EXTRA Schuttevaer vreest bezuinigingen Rijkswaterstaat Gehele Projectgroep bekijkt randvoorwaarden nieuw Mondragon Vaar excursies naar de wintervogels lilieuprijs vee jaarlijks bin H9n uit zeeuwse almanak Kerstpakket Zeeland trekt bezwaar Maasvlakte mogelijk in Eerdere inventarisatie horecalawaai Hogezoom Renesse tevens beleidsbepalend DDELBURG - De Zeeuwse ieuprijs wordt in het vervolg D keer per twee jaar uitge- kt. Het dagelijks provincie- stuur wil de verandering orvoeren, om ook in de toe- mst uit voldoende inzendin- nvoor de prijs te kunnen put- nieuwe regeling wordt met gang van 2003/2004 van acht. De aan de prijs verbon- i! prijzen blijven hetzelfde, lafgelopen vijf jaar werden de rste prijzen onder meer toege- nd aan het Zeeuws Platform lurzame Ontwikkeling (pro- it fietsen naar je werk) en de a-ecologische woning van het itpaar De Jonge in Hoek. Advertentie Vrijdag 2 januari zijn onze kantoren te Goes, Middelburg en Serooskerke gesloten. Accountants-en Adviesgroep Rijkse Advertentie WINTERCOLLECTIE (m.u.v. mantels jacks) IANGE DELFT 16 MIDDELBURG Advertentie VOORDEEL Vraag naar de voorwaarden. Vrijdagavond koopavond, '"ouwersweg 7 (Ind. Terr. Noordzak) •teinkenszand www.binnenuit.nl De Goesenaar had van zijn baas een kerstpakket gekre gen. Blij verrast door deze onverwachte geste pakte de man de doos uit. Daar kwamen de gebruike lijke zaken uit: een potje luxe jam, blikjes vis... maar ook een tas, speciaal ontwor pen om een laptop in te ver voeren. Alleen, de tas ivas leeg! Teleurgesteld ging de man toch maar even langs zijn baas: of die misschien vergeten had iets in te pak ken? waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode fefii;' 1844 - 1998 aft 1 1 SCHOUWEN-DUIVELAND dinsdag 30 december 2003 door Marcel Modde BRUINISSE - De bezuinigin gen van Rijkswaterstaat op het onderhoud aan sluizen en vaar wegen zullen tot onaanvaard bare situaties leiden. En dus moet er een luider protest klin ken van schippersvereniging Schuttevaer richting Den Haag, vinden bestuur en leden van de afdeling Schouwen-Duiveland. Afdelingsvoorzitter W. vhn den Berg gaf regiobestuurder J. de Vries gisteravond op de jaarver gadering in Bruinisse een dui delijke boodschap mee voor het hoofdbestuur: ..Schuttevaer mag zich niet neerleggen bij de bezuinigingen van Rijkswater staat. De mosselvisser voorziet grote problemen op de 'binnen door-route' via de Krammer- en Beatrixsluizen. Door het op schorten van preventief onder houd wordt de kans op techni sche storingen en daarmee stremmingen flink groter. Zo'n situatie kan leiden tot aanzien lijke economische schade voor de vissers", aldus Van den Berg. De Vries onderkent de bijzonde re situatie voor de Zeeuwse mosselvloot. De problematiek is door het hoofdbestuur van Schuttevaer aangekaart bij mi nister Peijs, gaf hij aan. Maar de praktijk is dat Rijkswaterstaat wel moet bezuiningen en dus acht de regiobestuurder de kans klein dat de plannen komend jaar nog kunnen worden terug gedraaid. ,,Ook bij Rijkswater staat willen ze dit niet, maar ze hebben geen keus meer. Wel licht dat een evaluatie van de maatregel in 2005 meer uit komst biedt," Gezien de voor- -oorlogse leeftijd van veel slui zen is het volgens De Vries wachten op de eerste problemen door het huidige onderhoudsbe leid. Hij voorziet een praktijk die nog slechter zal zijn dan Frankrijk en België. Ook de be diening zal uiteindelijk in het gedrang komen, vreest de regio bestuurder van Schuttevaer. ,,Ik zie op een gegeven moment ge beuren dat er onvoldoende per soneel in dienst kan worden ge houden om alle objecten te be mannen." Een voorschot op die situatie geldt mogelijk voor de Zeeland- brug. Er zouden plannen be staan om de brug op afstand vanuit Vlissingen te gaan bedie nen en de wachter te vervangen door camera's. Wat dat betekent voor de veiligheid van het scheepvaart en wegverkeer, kon De Vries gisteravond nog niet inschatten. Wel gaf hij aan dat het systeem op andere locaties naar tevredenheid werkt. Ook deed hij de suggestie dat de be roepsvaart en de watersportver enigingen rond de Oosterschel- de gezamelijk moeten optrek ken en bij de provincie om op heldering moeten vragen. Brandstichting MIDDELBURG - In Café Mam- bo's aan het Damplein in Mid delburg werd zondagnacht brandgesticht. Uit onderzoek is gebleken dat een brandend voorwerp naar binnen is gegooid. Op dat mo ment was het café gesloten en waren geen mensen in het pand aanwezig. Een famillielid van de eigenaar was snel ter plaatse en kon de brand blussen. De brandweer is vanwege de rook ontwikkeling komen kijken. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland heeft een ambtelijke projectgroep inge steld die de randvoorwaarden gaat opstellen voor de bouw van een multifunctioneel zalencom plex op de plek van het voormalige theater Mondragon. Op basis daarvan moet duide lijk worden welke, investering de gemeente nog wil doen in die sector en of de belangstelling van ondernemers kan worden gewekt voor realisatie en ex ploitatie van het gebouw. De projectgroep gaat volgende maand aan de slag. Projectleider wordt het nieuwe afdelingshoofd welzijn en voor malig wethouder A. van der Wouden. Hij verwacht dat me dio volgend jaar de gemeentelijke uitgangspunten voor een cultureel centrum Mondragon duidelijk moeten zijn. Aan de hand van die blauwdruk wordt, na goedkeu ring van de gemeenteraad, het project Europees aanbesteed. Volgens Van der Wouden staan alle mogelijkheden voor de lo catie open. Inhoudelijk trekt hij een vergelijking met het Arse naaltheater in Vlissingen. Mee genomen wordt in ieder geval de realisatie van een poppodium ter vervanging van het noodlij dende Brogum. Van belang daarbij zijn speciale voorzie ningen om (geluids)overlast van concerten en bezoekers voor de omgeving te voorkomen. Ook wordt onderzocht of de Zierik- zeese muziekschool in een mo gelijk toekomstig zalencentrum kan worden ondergebracht. De meerderheid van de gemeen teraad sprak zich vorige maand uit voor een multifunctionele voorziening, onder de voor waarde dat er geen forse eigen investering nodig zou zijn en de nieuwe eigenaar zelf de verant woordelijkheid draagt voor de exploitatie. De projectgroep be kijkt daarom ook de mogelijk heid voor de bouw van apparte menten op een deel van de hui dige locatie, wat het project voor ondernemers financieel aantrekkelijk zou kunnen ma ken. Een andere optie is dat de gemeente met een vast bedrag bijdraagt in de jaarlijkse pro grammering van theatervoor stellingen. Het streven is binnen drie jaar tot nieuwbouw te komen. Cru ciaal is in dat verband de vraag hoe Brogum die periode kan overbruggen, beseft Van der Wouden. De stichting kampt al meerdere jaren met een financi eel tekort, waardoor het de huur aan de gemeente niet kan beta len. Over vorige jaren werd eer der al een deel van die schuld kwijtgescholden. De bouwkundige staat van het in juni 2001 gesloten oude thea ter verslechtert zienderogen. Volgens Van der Wouden zal het monumentale pand 'niet zo maar instorten, maar zou het een slechte zaak zijn als het er zo nog vijf jaar bij zou blijven staan'. Hij doelt daarmee ook op de economische waarde van de locatie en het kapitaalsverlies dat de gemeente lijdt. Man komt om bij verkeersongeluk RETRANCHEMENT - Op de Kanaalweg tussen Retranche- ment en Sluis is gisterochtend rond half negen uur een 24-jari- ge automobilist uit de gemeente Sluis verongelukt. De man reed in de richting naar Sluis en raakte door nog onbe kende oorzaak in een bocht de macht over het stuur kwijt. Hij vloog eerst in de berm aan de rechterkant van de weg, waarna hij links van het wegdek tegen een boom botste. De politie kreeg een melding van een een zijdig ongeluk, waarbij de be stuurder bekneld zat. Bij aan komst bleek de man overleden. Hoogstwaarschijnlijk was hij op slag dood. Disco Pinky's aan de Hogezoom in Renesse is een van de horecagelegenheden waar binnenkort aanvullend onderzoek wordt verricht naar geluidsoverlast. foto Marijke Folkertsma rinorHarmen van der Werf MIDDELBURG - De provincie Zeeland trekt het bezwaar te- jen de aanleg van de Tweede Maasvlakte mogelijk in. Gede puteerde M. Kramer heeft half anuari een beslissend overleg „el het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Het bezwaar van de provincie richt niet zich niet zozeer tegen de komst van het nieuwe, bui tendijkse havengebied voor Rotterdam, maar tegen het zeereservaat dat daaraan is ge koppeld. Het zeereservaat waarmee het verlies aan zeenatuur door de landaan winning voor de Tweede Maas vlakte moet worden gecom penseerd, strekte zich - zo bleek onlangs - tot onder de Zeeuwse kust uit. „Maar", laat gedeputeerde Kramer weten, „het schijnt zo te zijn dat de Tweede Maas vlakte kleiner wordt. De lengte van de kades blijft gelijk. Er is echter minder opslagterrein nodig. Het geplande zeereser vaat hoeft dan ook niet zo groot te worden. Wij willen half ja nuari van het ministerie horen welke gevolgen dat voor Zee land heeft, desnoods moeten de consequenties van zo'n zeere servaat voor de visserij en de recreatie worden vergoed." Druk vanuit Rotterdam, waar mee Zeeland Seaports samen werkt, speelt geen rol, verze kert Kramer. „Rotterdam springt zakelijk met deze kwestie om, wij doen dat ook. Wij hebben met het indienen van het bezwaar bij de Raad van Staat vooral onze positie veilig willen stellen. Als wij dat niet hadden gedaan, hadden we geen ondei'handelingsposi- tie meer gehad." De gemeente Goedereede heeft in een eerder stadium al com pensatie gekregen. De vaar geul naar de vissershaven van Stellendam wordt in het vervolg op kosten van het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam op diepte gehouden en Goedereede krijgt geld voor een aantal natuurprojec ten die de recreatiesector op de Kop van Goeree moet verster ken. door Esme Soesman NOORDGOUWE - De regelge ving rond de vuurwerkverkoop mag dan stevig aangescherpt zijn, de feestvreugde tijdens de voorverkoop is onveranderd groot. Gisterochtend ging de pret bij de zeven verkooppunten op Schouwen-Duiveland van start. Met het openen van de deuren kwamen niet alleen klanten over de drempel. Controle door onder meer de gemeente Schou wen-Duiveland op naleving van de regels van opslag van vuur werk bleef gisteren niet uit. Daarnaast controleerde de poli tie - en dat doet ze ook de ko mende dagen -, zowel in uni form als in burger, op naleving van de regels door de consu ment. Het is buiten daardoor meteen rustiger dan anders, merken Piet en Willy van de Kassteele van de gelijknamige fietsenwinkel in Noordgouwe op. Dat idee hebben ze niet als het gaat om drukte in de winkel. Het lijkt elk jaar drukker te worden, bevestigt ook dochter Leonie die bijspringt achter de toonbank. De meeste gezinne tjes kiezen voor een pakket van 20 tot 40 euro, aangevuld met één enkele spectaculaire vuur pijl. Bij de jeugd doen de knal lende astronauten het onveran derd goed. Simpelweg lawaai wordt in ieder geval gewaar deerd door de Noordgouwse Omar Pokorni, die samen met zijn broer Kadir de winkel in loopt. Omar heeft tien euro te besteden, aanmerkelijk minder dan vorig jaar toen hij (,,ik heb afgelopen jaar niet gewerkt") het twintigvoudige uitgaf. Daarmee is echter meteen de kans kleiner dat hij dit keer, net als vorig jaar, op nieuwjaarsdag straten moet vegen en een brandweerwagen moet oppoet sen. Dat was namelijk de Halt- straf die'Omar ten deel viel toen hij te vroeg de brand stak in de lontjes van zijn ingeslagen waar. Enthousiasme Het enthousiasme van de jeugd is één van de aantrekkelijke kanten van de vuurwerkver koop, melden verschillende ver kopers in de regio. „Leuk, druk. Vrolijke mensen. Heerlijk, die kleine mannen die met hun va der komen om iets uit te zoe ken", zegt Willy van de Kassteele. Dochter Leonie: „Die vaders zijn vaak net zo erg." Wilco Hoogerhuis van Delta Warenhuis in Renesse vindt het een erg leuke tijd. „Er is altijd veel beweging." In de Renesser winkel zijn vier of vijf mensen met de vuurwerkverkoop be last. Dat heeft alles te maken met de regelgeving omtrent ver koop en opslag, waardoor slechts beperkte hoeveelheden tegelijk in de winkel aanwezig mogen zijn. Dat ging er een paar jaar terug nog heel anders aan toe, weet Wilco. Samen met zijn pa (een van de eigenaren van Delta Wa renhuis) zat hij toen een avond- lang vuurpijlen te prijzen, waarna het spul linea recta de winkel inging. Tijden zijn ver anderd en dat proces is nog in al le hevigheid gaande. Het vorig jaar ingestelde Vuurwerkbe- sluit, dat nog scherpere eisen stelt, gaat in 2004 daadwerke lijk van kracht. De kluizen die familie Van de Kassteele nog maar twee j aar geleden 1 iet bou wen, zijn volgens die regels niet meer toereikend. Of het zin heeft te investeren in een goedgekeurde opslag- en ver- koopplek voor die ene oude jaarsavond per jaar, heeft Hoo gerhuis noch Van de Kassteele op dit moment op een rijtje. „Het ligt in de lijn der verwach ting dat we doorgaan, maar we zijn er nog mee bezig", zegt Hoogerhuis. „Het zou leuk zijn om door te gaan", vindt ook Wil ly van de Kassteele die met haar man dit jaar voor de 29ste keer vuurwerk verkoopt in Noord- gouwe. Volgend jaar de dertig ste keer? Dochter Leonie: „Daar gaan we gewoon voor." ZIERIKZEE - Staatsbosbeheer maakt in januari twee vaar tochten voor het bekijken van wintervogels. De eerste vaar- excursie wordt zaterdag 17 ja nuari gemaakt en heeft als be stemming het Haringvliet-Hol- lands Diep. De tweede vaar tocht is op zaterdag 24 januari en gaat naar het Krammer-Vol kerak. Duizenden ganzen, eenden, zwanen en steltlopers overwin teren 's winters in en rond deze rivieren. De deelnemers aan de vaartochten kunnen de vogels uitgebreid bekijken. Het is niet onmogelijk dat ook een zee arend of slechtvalk wordt waar genomen. De rondvaartboot voert langs de platen, slikken en grasgorzen die Staatsbosbeheer beheert. De boswachter die deze excur sies begeleidt, vertelt over de vogels en over verschillende na tuurontwikkelingsplannen. Ook het zogeheten kierbesluit voor de sluizen van de Haring- vlietdam zal ter sprake komen. De rondvaartboot 'De Avon tuur' vertrekt op beide zaterda gen om 10.00 uur uit de haven bij Willemstad Vesting en zal rond 16.00 uur daar weer terug keren. Belangstellenden voor deelna me aan de vaartochten dienen zich telefonisch aan te melden bij de WV in Willemstad, tele foon: 0168-476055. De vuurvverkpakketten vinden ook dit jaar gretig aftrek bij Van de Kassteele in Noordgouwe. foio Marijke Folkertsma t andere helft moet door de enesser horeca-ondernemers orden opgebracht. Doen zij al- omee, dan kost het onderzoek igemeente 11.600 euro. Debe- leling is te komen tot een soort mtotaalbeeld of uitgangssitu- ie van het horeeaconcentra- ïgebied in Renesse. Deze kan s basis dienen voor maatrege- i waarmee de geluidshinder r plekke kan worden bestre wn Tegelijkertijd kunnen resultaten van het onderzoek ik worden ingezet bij het be den van toekomstig beleid. Etandere woorden: de rappor- ges spelen dus een rol bij slissingen over eventuele tbreidingen, wijzigingen en stigingen van horecabedrij- verschrijdingen [gelopen zomer werd een in- ntariserend onderzoek uitge leid naar horecalawaai aan de igezoom in Renesse. Hieruit »ken grote overschrijdingen n de geluidsnormen en dat aan de geluidbelasting. Het achtergrondniveau van het ge luid, dat veroorzaakt wordt door bezoekers en andere on dernemingen, is te hoog. Het vervolgonderzoek moet de klu wen wat ontwarren. De bedoe ling is alle geluidproducerende inrichtingen in Renesse te in ventariseren en richtlijnen (bij voorbeeld meetreferentiepun- ten) te formuleren, zodat er dus een uitgangssituatie ontstaat Op grond daarvan kunnen eer ste maatregelen worden getrof fen. Blijkt dat niet voldoende dan moet er naar Hiaatoplossin gen gezocht worden. Gedacht wordt aan het eerder al aan de orde gestelde verhogen van de geluidsnorm in het horecacon- centratiegebied. Ook het gefa seerd uitvoeren van noodzake lijke maatregelen behoort tot de mogelijkheden, waardoor ge luidsoverlast geleidelijk aan minder wordt. De gemeente Schouwen-Duiveland wil met horecaondernemers rond de ta fel om de gezamenlijke aanpak te bespreken. Ondernemers die niet mee doen zijn wel verplicht zich te houden aan de eisen die de Wet geluidshinder stelt. Daarop wordt komende zomer ook gecontroleerd. aorEsme Soesman ENESSE - Om op korte ter- jjn iets te doen aan de luidsoverlast veroorzaakt oor stappend Renesse, moet er m vervolgonderzoek komen iarde geluiden die de diverse arecabedrijven veroorzaken, egemeente Schouwen-Duive- nd is bereid de helft van de asten te dragen. wordt, stelt het gemeentebe stuur, als er ooit een verruiming van de openingstijden komt echt niet beter. Met enige regel maat wordt er ook over geluids overlast in Renesse geklaagd. Het probleem is dat niet duide lijk is welke horecagelegenheid nu precies welke bijdrage levert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31