tpzc 'Steeweg uit 1 beeld voor lieu we kerk Knutselen aan Thools landschap Kritiek verbaast T erneuzen In de Pluimpot is van alles te vinden Schuttevaer vreest bezuinigingen Rijkswaterstaat f liever naar Zweedijkseweg b 13 ommelmarkt ategriteit nbraak ezers schrijven Inhaalverbod Ruilbeurs Chili wil Nederlandse fregatten Zeeuwse Milieuprijs tweejaarlijks Anesthesist weg bij ziekenhuis Vuurwerkbril tegen blindheid COC-borrel agenda dinsdag 30 december 2003 ■fc; Mr Rob Paardekam al IRSEKE - De gereformeerde emeente in Yerseke ziet af van {Steeweg als locatie voor een Ci! enwe kerk. Ze heeft een bete- .plaats gevonden: de Zweedijk- c weg, aan de zuidwestkant van et dorp- gereformeerde gemeente is ;oek naar een nieuwe locatie, Bidat het kerkgebouw aan de t.. ludeBoogaert te klein is. a~ Ie gemeente kampt met een ge- kj norteoverschot, zodat het aan- f al leden sterk groeit. Het komt regelmatig voor dat er extra loeien geplaatst moeten wor- ïk ip: en andere reden om uit te wij- si is de parkeerproblematiek lij j de huidige locatie. Nu ont- aan tijdens de diensten vaak '^fiaotische toestanden, omdat omgeving van de kerk niet is Sikend op een grote hoeveel id geparkeerde auto's, gereformeerde gemeente had n perceel aan de Steeweg in eseke op het oog als nieuwe lo- Het gaat om een stuk met een nu nog agrari- he bestemming dat in eigen- mi is van de gemeente Reimers- aal. Ook die zag het perceel lalLLEWOUTSDIJK - Het nieu we! a jaar in Ellewoutsdijk wordt ht aditiegetrouw ingeluid met si rommelmarkt, it jaar wordt die markt gehou- nop zaterdag 3 januari in het -nHattumhuis. azaal is open tussen 10.00 en !,00 uur. peuterleidsters in Kapelle, n geschokt door het artikel irin gesteld wordt dat er ake is van belangenverstren- ling bij onze vice-voorzitter Toorenaar (PZC, 17-12). j kennen Kees als een integer, daal bewogen mens, die de ca- riteiten heeft om zaken ge leiden te houden. Een raads- dat zich voor de Kapelse sa- mleving inzet, die door vrij- lligerswerk weet wat er speelt der de bevolking en organisa- Betekent dit dat raadsleden tmeer actief mogen zijn in ganisaties binnen het Kapel- Als er een persoon bewust is van de gevaren waarvan hij schuldigd is, is dat Kees wel. 'et voor niets zat hij vaak op tribune tijdens de discussies de gemeenteraad. Het is te ho- :5 dat de initiatiefnemers hier df ook zo integer mee omgaan, lij komen tot de volgende stel- ngen: 1. Dat politieke tegen- tanders een interne e-mail ge- ruiken om de fractievoorzitter ran het CDA persoonlijk te be ëdigen, had niets met het gendapunt te maken. 2. Er rordt gedaan alsof er geheime sken in stonden, dat was niet geval. 3. Het inbrengen van e e-mail was een onfatsoenlij- zaak, de partij had geen echt deze in zijn bezit te heb ei en uit te delen. 4. Smerig de- e-mail te gebruiken om ie rand te beschuldigen van onbe- uuwbaarheid en belangenver- tengeling. De verontwaardi- Jng onder de bevolking over de Eschadigingsactie is groot. Wij '°pen dat de heer Toorenaar ich hierdoor niet uit het veld irat slaat en dat de Kapelse ge- senteraad het niet zonder deze nciaalbewogen, integere en in- %ente politicus zal moeten tellen. Petra Tolhoek, Cora Boogaard, Marleen Rammeloo, Toos Meijer, Salome Huisjes en Gonnie van der Horst Coxstraat 54, Kapelle WïZANDE - Uit en super- harkt in Ovezande zijn in de "acht van zondag op maandag ^en half vier en tien voor vier jScnotmiddelen gestolen. Pe precieze schade is nog niet als ideale locatie voor een nieu we kerk en wilde het dan ook graag verkopen. De gereformeerde gemeente heeft echter laten weten daar toch vanaf te zien. „Bij nader in zien blijkt de kavel te klein", verklaart scriba L. Goud. „We hebben nu een locatie aan de Zweedijkseweg op het oog." De gereformeerde gemeente heeft veel ruimte nodig, omdat ze be halve een kerk ook parkeerplaat sen op eigen terrein wil realise ren. Nu de gemeente Reimerswaal het perceel aan de Steeweg niet kan verkopen aan de gerefor meerde gemeente, rest de vraag wat ze er dan mee gaat doen. De fractie van de ChristenUnie (CU) heeft daar schriftelijke vra gen over gesteld aan burgemees ter en wethouders. Projectontwikkelaar Raadslid A. Jumelet zegt verno men te hebben dat de gemeente de grond wil aanbieden aan de projectontwikkelaar "en wil we ten of dat waar is. De ChristenUnie zegt verkoop aan een ontwikkelaar geen goed idee te vinden. Volgens de partij zijn er in Yerseke al enkele ja ren geen bouwkavels in de parti culiere sector meer aangeboden. Het zal ook nog wel even duren voor de gronden in de nieuwe wijk Steehof uitgegeven wor den. De CU pleit er daarom voor om het perceel aan de Steeweg aan te wijzen voor particuliere wo ningbouw en de kavels zo snel mogelijk bouwrijp te maken. De partij stelt dat er bij voorkeur vrijstaande woningen gebouwd moeten worden. Een deelnemer aan de excursie bekijkt de zoutmelde onder zijn vergrootglas. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ingrid Huibers SINT-MAARTENSDIJK - Gids George Koenders van de Natuur- vereniging Tholen houdt wel van een beetje zelfwerkzaam heid. Daarom krijgen de deelne mers aan de excursie door de Pluimpot maandagmiddag niet alleen het beloofde verhaal over het 'wel en wee' van het natuur gebied bij Sint-Maartensdijk, maar ook de opdracht om wie ren te zoeken en de takken van de Meidoorn te inspecteren. Als een van de natuurliefheb bers tijdens het wieren zoeken langs de buitendijk van de Oos- terschelde trots met een pluk zoutmelde aankomt, grijpt Koenders spoorslags naar zijn loep. Nadat hij zelf even heeft gekeken, gaan plantje en ver grootglas de kring rond, opdat iedereen zich even een jonge on derzoeker waant. En het werkt: de groep heeft echt het gevoel dat er een ontdekking is gedaan. Nadat vervolgens schelpen met schilderachtige namen als strandgaper, messenheft en muiltje door iedereen van dicht bij zijn bekeken en betast, is het tijd voor de zee-eik en het Ja pans bessenwier. Maar net als het erg koud begint op te trek ken, zet Koenders gelukkig ste vig de pas erin. Hij dirigeert de groep over de dijk richting Pluimpot: een met riet omzoom de kreek waarlangs strenge rijen Canadese populieren zijn geplant. Tot 1957 stond de Pluimpot rechtstreeks in verbinding met de Oosterschelde. Oorspronke lijk liep de geul zelfs dwars over Tholen, helemaal tot aan Sint-Annaland. Maar daar wordt rond 1600 een einde aan gemaakt met de aanleg van een dam tussen Sint-Maartensdijk en Scherpenisse. Nadat de watersnoodramp van 1953 een hevig verlangen naar bescherming tegen het water blootlegt, wordt er een dam op geworpen tussen de Pluimpot en de Oosterschelde. De aanleg van de waterkering dient als proef project voor de veel grotere Del tawerken die nog moeten vol gen. Het Pluimpotgat wordt in het najaar van 1957 gedicht, om vijf dagen later alweer voor het water te bezwijken. Daarna is de dam verbreed en - net als alle Zeeuwse waterkeringen - ver hoogd tot 6,5 meter boven NAP. Eenmaal op weg door de Pluim pot wijst Koenders zijn gehoor op het verschil in groei tussen een Sleedoorn en een Meidoorn. Het duurt overigens even voor dat hij een Sleedoorn heeft ge vonden, maar dan is het verschil tussen de netjes in het gelid staande Sleedoorntwijgen en de grillig door elkaar groeiende Meidoorntakken mooi te zien. Dennen Ook Koenders dennendetermi- neertip vindt gretig aftrek. Den nen hebben dubbele naalden en sparren niet, meldt hij de aanwe zigen, terwijl hij op een solitair groeiende den wijst. „Den met de d van duo en spar met de s van solo", onthoudt een aanwe zige dame. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. In de PZC van 24 december staat een artikel over de actie groep Houd Noord Beveland Ge zellig, opgericht om te ageren te gen het ingestelde inhaalverbod op de N255. Bij het artikel is een foto geplaatst van de actie woordvoerder in kerstman-te nue om het een ludiek karakter te geven. Blijkbaar is verkeer voor de heer Faasse een spel en geen se rieuze aangelegenheid. Faasse noemt het betuttelend dat er een inhaalverbod door de pro vincie wordt ingesteld. Uit de statistieken blijkt dat de meeste ongelukken op eenbaanswegen voorkomen als er mag worden ingehaald. Als door een maatregel van de provincie, om wegen als deze N255 veiliger te maken, een in haalverbod wordt ingesteld, juich ik dat van harte toe. Dit is niet betuttelend maar nodig, om dat niet alle automobilisten vaardig zijn om veilig in het ver keer hun verantwoordelijkheid te nemen. De tijdwinst van hooguit enkele minuten over het hele traject weegt niet op tegen de verkeers- risico's door inhaalmanoeuvres. In het artikel refereert W. Be- sems eraan dat er in 2002 een do delijk ongeval op de N255 heeft plaatsgevonden dat niet door een inhaalmanoeuvre plaats vond, maar doordat de bestuur der onwel was geworden. Ik was zelf bij dit ongeval betrokken en heb mijn vriendin zien veronge lukken, doordat een tegenligger onwel werd en frontaal tegen haar auto is gebotst. Weliswaar zou een doorgetrokken streep dit ongeluk niet hebben voorko men, maar indien de actiegroep zelf een dierbaar persoon in het verkeer zou verliezen, zou zij de ze smakeloze actie nooit ge voerd hebben. T.S. Krapf-Neijssel Populierestraat 41 's-Gravenpolder Jelis Matser (links) werkt aan de watertoren van Scherpenisse. Peter Verdonk is bezig met Hollestelle, bij de Anna-Jacobapolder. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ingrid Huibers SINT-MAARTENSDIJK - Do zen vol miniatuurboompjes lig gen in multifunctioneel centrum Scaldis Naturalis in Sint-Maar tensdijk geduldig te wachten tot ze in het Thoolse maquetteland schap worden geplant. Maquettebouwer Jelis Matser uit Zaandam legt vanmiddag de laatste hand aan zijn miniatuur versie van Tholen. Goed zichtbaar was gisteren al het glinsterende water van de Oosterschelde, met daarlangs een kleurrijk schorrengebied. Een piepklein boomgaardje wordt door Matser nog even bij gepunt voordat het op zijn plek wordt geschoven. De maquette, die uiteindelijk zeven vierkante meter groot wordt, zal verder nog een paar maïsakkers, een ha venkom, de watertoren van Scherpenisse en natuurlijk een voor Tholen kenmerkend bloe menveld laten zien. De Noord-Hollandse maquette bouwer heeft geen natuurgetrou we kopie van het eiland ge maakt, maar een fictief land schap waarin alle voor Tholen kenmerkende landschappelijke elementen terug te vinden zijn. Alle onderdelen van de maquet te zijn door Matser in zijn eigen atelier gemaakt, maar moesten ter plekke nog als een puzzel tot één geheel worden gesmeed. In Scaldis Naturalis kan van middag nog tot vier uur worden gekeken hoe Matser de laatste hand aan zijn maquette legt. Het centrum is ook morgen, vrij dag en zaterdag open, steeds tot 's middags vier uur. LEWEDORP - In café-pension De Goede Vex-wachting in Lewe- dorp kunnen vrijdagavond 2 ja nuari weer munten, oude an sichtkaarten en postzegels wor den geruild. De zaal is vanaf 18.30 open. door Wout Bareman TERNEUZEN - De samenwer king tussen de Kanaalzonege meenten Gent en Terneuzen was nog nooit zo intensief als nu. De afgelopen maanden waren er verschillende kennismakingsbij eenkomsten tussen de gemeente raden en de colleges en ook was er veelvuldig informeel contact. Bovendien zijn op tal van pun ten beleidsafspraken gemaakt. Burgemeester J. Lonink van Ter- neuzen reageerde gisteren dan ook vei'bijsterd op de kritiek van de Gentse havenschepen D. Termont dat de Zeeuwen de laat ste tijd te veel naar het noorden (Rotterdam) kijken en nauwe lijks nog naar het zuiden. Hij doelde daarmee vooral op het be leid van het havenschap Zee land Seaports, dat met het oog op de aanleg van de Westerschel- de Container Terminal in de Ex ploitatiemaatschappij Schelde Maas (ESM) nauw samenwerkt met het Rotterdams Havenbe drijf. Maar in de marge stipte hij ook aan dat met name burge meester Lonink zijn blik meer op Gent moet richten. Wat Termont vooral dwars zit is dat de acquisitie voor de Axelse Vlakte/Autrichepolder, het 400 hectare braakliggende 'natte' in dustrieterrein aan het kanaal Gent-Terneuzen, stilletjes ook is ingebracht in ESM. En juist die Axelse Vlakte is voor de uit- breiding van de haven van Gent van belang. Lonink: „Vooropge steld dat die hele ESM, inclusief de inbreng van de Axelse Vlak te, al geregeld was voor mijn komst, vind ik dat Termont de plank volledig misslaat. Terneu zen en Gent hebben een betere verhouding dan ooit. Ik heb, na dat ik de kritiek van Termont had gelezen, direct m'n collega Beke van Gent gebeld en ook die was boos. Ik heb aangekon digd dat Gent hierover van mij een brief zal krijgen en ik zal ook mijn eigen gemeenteraad in formeren over de achtergron den." DEN HAAG - De Chileense marine wil vier Nederlandse fregatten overnemen, de luchtverdedigingsfregatten Ja cob van Heemskerck en Witte de With uit 1986 én twee jongere multipurpose-fregatten. De schepen zijn allemaal bij de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen gebouwd. Met de verkoop van de vier fregatten is naar verluidt 200 miljoen euro gemoeid. Ze kunnen in 2005 worden geleverd. De L-fregatten worden ver-vangen door nieuwe Luchtverdedigings- en Comman dofregatten, waai*van er twee al zijn overgedragen en twee nog in aanbouw zijn in Vlissingen. De twee af te sto ten M-fregatten die begin jaren negentig in dienst zijn ge komen, krijgen geen opvolgers. De Koninklijke Marine houdt tien oppervlakteschepen over, zes M-fregatten en vier LCF-fregatten. MIDDELBURG - De Zeeuwse Milieuprijs wordt in het vervolg een keer per twee jaar uitgereikt. Tot nu toe vond, sinds 1998, een jaarlijkse toekenning plaats. Het dagelijks provinciebestuur wil de verandering doorvoeren, om ook in de toekomst uit voldoende inzen dingen voor de prijs te kunnen putten. De nieuwe rege ling wordt met ingang van 2003/2004 van kracht. De aan de prijs verbonden prijzen blijven hetzelfde. Voor de win naar een kunstwerk en 2000 euro, voor de tweede prijs 1250 euro en voor de derde 500 euro. De afgelopen vijf jaar werden de eerste prijzen toegekend aan het Zeeuws Platform Duurzame Ontwikkeling (pro ject fietsen naar je werk), het woonproject Hoven van Axel, de bio-ecologische woning van het echtpaar De Jon ge in Hoek, adviesbureau Colsen uit Hulst (installatie voor energie-opwekking uit afvalstoffen) en de coöpera tie Zeeuwse Vlegel. VLISSINGEN - Anesthesist L. Brandon Bravo verlaat met ingang van 1 januari 2004 het Ziekenhuis Walcheren. Hij heeft een nieuwe baan gevonden in het Gemini Zie kenhuis in Den Helder. Tijdens de nieuwjaarsreceptie op 8 januari neemt het ziekenhuis afscheid van hem.Bran- don Bravo kwam het team anesthesisten van het zieken huis in februari 1990 verstei'ken. Hij had, naast zijn eigen vakgebied, veel belangstelling voor de duikgeneeskunde. ZIERIKZEE - Het Huis Coen Honing in Zierikzee is een actie begonnen met vuurwerkbrillen. Wie voor drie euro een speciale bril koopt om zijn ogen tegen vonken en knal len te beschermen, helpt daaxmee gelijk mensen in India en Nepal van staar af. De helft van de verkoopopbrengst wordt gestort in het fonds Fight for Sight, een initiatief van de Lionsclub Ne derland in samenwerking met De Wilde Ganzen. In de be- treffende landen is staar de meest voorkomende oogziek te, die zonder behandeling lijdt tot blindheid. De speciale vuurwerkbrillen schermen de ogen af. Door de heldere glazen is ook het zicht in het don ker goed, aldus de Zierikzeese opticiën. door Marcel Modde BRUINISSE - De bezuinigingen van Rijkswaterstaat op het on derhoud aan sluizen en vaarwe gen zullen tot onaanvaardbare situaties leiden. En dus moet er een luider protest klinken van schippersvereniging Schutte vaer richting Den Haag, vinden bestuur en leden van de afde ling Schouwen-Duiveland. Afdelingsvoorzitter W. van den Berg gaf regiobestuurder J. de Vries gisteravond op de jaarver gadering in Bruinisse een duide lijke boodschap mee voor het hoofdbestuur: „Schuttevaer mag zich niet neerleggen bij de bezuinigingen van Rijkswater staat. De mosselvisser voorziet grote problemen op de 'binnen door-route' via de Krammer- en Beatrixsluizen. Door het op schorten van preventief onder houd wordt de kans op techni sche storingen en daarmee stremmingen flink groter. Zo'n situatie kan leiden tot aanzienlij ke economische schade voor de vissers", aldus Van den Berg. De Vries onderkent de bijzonde re situatie voor de Zeeuwse mos- selvloot. De problematiek is door het hoofdbestuur van Schuttevaer aangekaart bij ver antwoordelijk minister Peijs, gaf hij aan. Maar de praktijk is dat Rijkswaterstaat wel moet be- zuiningen en dus acht de regio bestuurder de kans klein dat de plannen komend jaar nog kun nen worden teruggedraaid. „Ook bij Rijkswaterstaat willen ze dit niet, maar ze hebben dom weg geen keus meer. Wellicht dat een evaluatie van de maatre gel in 2005 meer uitkomst biedt." Gezien de voor-oorlogse leeftijd van veel sluizen is het volgens BERGEN OP ZOOM - COC-ca- fé De Soos aan de Blokstallen in Bergen op Zoom houdt zondag 4 januari vanaf 15.00 een nieuw jaarsborrel voor 45-plussers. Aansluitend is er om 17.00 de nieuwjaarsreceptie. Oudjaarsnacht kan ook bij het COC worden gevierd. Om 01.00 begint er een grote partij. De Vries puur wachten op de eerste problemen door het huidi ge onderhoudsbeleid. Hij voor ziet een praktijk die nog slech ter zal zijn dan Frankrijk en Bel gië. Ook de bediening zal uitein delijk in het gedrang komen, vreest de regiobestuurder van Schuttevaer. „Ik zie op een gege ven moment gebeuren dat er on voldoende personeel in dienst kan worden gehouden om alle objecten te bemannen." Een voorschot op die situatie geldt mogelijk voor de Zeeland- brug. Er zouden plannen be staan om de brug op afstand vanuit Vlissingen te gaan bedie nen en de wachter te vervangen door camera's. Wat dat betekent voor de veiligheid van het scheepvaart en wegverkeer, kon De Vries gisteravond nog niet in schatten. Wel gaf hij aan dat het systeem op diverse andere loca ties naar tevredenheid werkt. De Vries deed de suggestie dat de beroepsvaart en de water sportverenigingen rond de Oos- tei"schelde in deze kwestie geza menlijk moeten optrekken en bij de provincie om opheldering moeten vragen over de plannen. STREEKACTIVITEITEN GOES - Kantine ZLM. 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbe speling door Sjoerd Tamminga; Revalidatiecentrum De Lindenhof, 16.45-17.45 uur: bewegen voor Astma en CODP-patiënten; KAPELLE - De Vroone, 09.15 uur: Yo ga, 13.30 uur: Sociëteit; 14.00 uur: Wel- farewerk; KRABBENDIJKE - De Meiboom, 18.45 uur: Jongens- en meisjesclub voor groep 6,7,en 8; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00 - 17.00 uur: Biljartclub senioren; 13.30-16.30 uur: Vrouwenclub senioren; Sporthal, 19.30-20.30 uur: Conditietrai ning bij Omni-Sport Reimerswaal; OUD-VOSSEMEER Kantine W, 14.00 uur: Bingo voor ouderen; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: Sociëteit; 14,00 uur: Welfarewerk; Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; YERSEKE Het Trefpunt, 19.30-21.30 uur: Repetitie fanfare Muziekvereniging Mozart; Gymzaal Ericalaan, 9.00-10.00 uur: Con ditietraining voor 50-plussers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29