eerse Meer wordt alvast zouter bedrijf na storing Controle op vuurwerkverkoop 11 Kerncentrale uit EXTRA Gehele V2PRIJS Gimbrère Een, twee, hup: een crossbaan Fractie vraagt uitleg over erfpachtkwestie in Kortgeense wijk laatregel moet open verbinding met Oosterschelde makkelijker maken uinbeelden ernield Borsele steunt plan loods bij minispoorlijn Nieuwjaarsduik in Kortgene Nieuw bestuur voor gefuseerde zorginstellingen zc BEVELANDEIM-THOLEN dinsdag 30 december 2003 irBen Jansen )DELBURG - Het Veerse jt is deze winter zouter dan ooit is geweest. Rijkswater- laat probeert het zoutgehalte Bg te houden. Dat gebeurt ;t het oog op de ingebruikna- van het doorlaatmiddel in de adkrêekdam, mei 2004. Dan fordt het meer vrijwel net zo itals de Oosterschelde. nu af en toe zout Ooster- leldewater via de Zandkreek- in het meer te laten, wil fcwaterstaat voorkomen dat irde ingebruikname van het irlaatmiddel problemen ont- an. Zout water is zwaarder ïzoet. Wanneer die lagen on tdoende worden gemengd, Ezuurstofloosheid ontstaan. )st risico willen we verkleinen het zoutgehalte in het Veer meer alvast omhoog te breng- zegt E. Daemen van Rijks- iterstaat. „Als de winter niet te nat wordt, dan gaat dat ze- rlukken." water in het Veerse Meer be- ,ne tot nu toe 9 tot 12 promille ut, met uitschieters naar bene- in natte winters, waarin water uit de omliggende ders op het meer werd ge- isd. De Oosterschelde heeft zoutgehalte van 15- a 16 pro le. het beheer dat Rijkswater- at nu toepast om het Veerse =r flink zout te houden, ommelt het zoutgehalte rond iPELLE - Uit een voortuin een woning aan de Bruelis- aat in Kapelle zijn zondaga- id tussen acht en negen uur te tuinbeeldjes weggenomen, beeldjes werden op de krui- gvan de Langemeet en de Ga- aar vernield teruggevonden. HOEDEKENSKERKE - De loods aan de Waardweg Hoedekenskerke moet prominenter deel uit gaan maken van de eindpuntat tractie van de Stoomtrein Goes-Borsele (SGB). De ge meente Borsele wil daar voor flink wat geld beschik baar stellen. Hoedekenskerke wordt al jaren gezien als het speer punt in de recreatieve ont wikkeling van Borsele. De ontwikkeling van het speer punt Hoedekenskerke gaat echter maar moeizaam. In bet dorp zijn al meer plan nen gesneuveld dan uitge voerd. Wilde plannen voor de ontwikkeling van de ha ven en voor buitendijkse appartementenbouw, leden schipbreuk op waterstaat kundige regels, ruimtelijke richtlijnen en een gebrek aan centen. Dat laatste bleek ook het struikelblok voor een plan dat aanvan kelijk wel haalbaar leek: een Zeeuwse museumboer derij met een horecavoor- zieningen en een thema park over Zeeuwse land bouw. Een haalbaarheids studie deed de ondernemer ervan afzien. Vooral spoorlij ngerelateer- de attracties lijken het wel te halen in Hoedekensker ke. Inmiddels is het thema parkje met de minispoor- baan vaste prik in het pro gramma van stoomtreinrei zigers. De loods van de SGB aan de Waardweg zou bij het themaparkje betrok ken worden. Met name het museale aanbod moest er een plekje vinden. De ge meenteraad van Borsele vond de plannen echter te duur. De kosten moesten beperkt blijven tot hetgeen il beschikbaar was: ruim vier ton. Daarvoor is nu een vereenvoudigd plan gemaakt. Het plan is bouw kundig eenvoudiger maar kost ook minder omdat vrij willigers van de SGB enorm veel arbeid in het project willen steken. Het voorstel om geld aan de SGB beschikbaar te stel len komt donderdag 8 ja nuari aan de orde tijdens de raadsvergadering in Heinkenszand. 12 promille. De verwachting is dat het water na de ingebruikna me van het doorlaatmiddel 14 tot 15 promille zout zal bevat ten. Daemen gaat ervan uit dat het hogere zoutgehalte vóór eind 2004 in alle hoeken van het Veer se Meer is doorgedrongen. Dat moet een eind maken aan de al jaren bestaande onstabiele situa tie in het brakke meer. In grote delen komt zuurstofloosheid voor en er is een ongebreidelde groei van zeesla, die - wanneer dit wier afsterft - tot stankhin- der leidt. In de diepere delen van het Veer se Meer kan overigens ook in de toekomst gebrek aan zuurstof ontstaan. Daemen: „Maar dat is een natuurlijk verschijnsel in stilstaand water van meer dan twintig meter diep. Als je dat wilt voorkomen, moet je onna tuurlijke maatregelen nemen."' Wens Met de ingebruikname van het doorlaatmiddel gaat een langge koesterde wens in vervulling. Rijkswaterstaat maakt zich sinds eind jaren '80 al zorgen over de waterkwaliteit van het Veerse Meer. Een onnatuurlijk peilbeheer (ongeveer NAP in de zomer en NAP -70 cm in de win ter), een laag zoutgehalte en een overvloed aan nitraten en fosfa ten die via het polderwater in het meer terechtkomen zijn er de oorzaak van. Het doorlaat middel moet de ergste proble men verhelpen. Rijkswaterstaat Zeeland heeft er jaren voor geijverd, maar steeds wanneer het er naar uit zag dat de doorlaat in de Zand- krëekdam zou kunnen worden aangelegd, bleken er andere, dringender zaken te zijn waar aan het geld moest worden be steed. In 2002 kon de aanleg van de twee betonnen kokers in de Zandkreekdam eindelijk begin nen. Aanvankelijk werd veron dersteld dat het doorlaatmiddel de waterkwaliteit slechts in be perkte mate zou verbeteren. Er werd rekening mee gehouden dat bij de Veersegatdam nog zo'n verversingssysteem zou moeten worden aangebracht. Het bleek evenwel mogelijk de capaciteit van de doorlaat in de Zandkreekdam tegen beperkte meerkosten te verdubbelen tot 40.000 liter per seconde. Daar mee is het Veerse Meer, zo heb ben berekeningen laten zien, goeddeels gezond te krijgen. Blijft alleen nog het probleem van de lozing van zoet, voedsel rijk polderwater op het Veerse Meer. Om daaraan een eind te maken zou een ingrijpende en kostbare aanpassing van het afwaterings systeem van de omliggende pol ders noodzakelijk zijn. Besloten is eerst maar eens te ervaren wat de resultaten van het door laatmiddel zijn. Daemen: „In perioden van hoge polderwaterafvoeren kunnen we het zoete water, dat bovenop het zoute water drijft, makke lijk via de doorlaat op de Ooster schelde spuien." Terwijl Nick Janssen verwoede pogingen doet zijn gedeelte van het lint door te knippen, fietsen mede-initiatiefnemers Tim Janssen en Stefan Hage al weg. foto Dirk-Jan Gjeltema door Mieke van der Jagt BORSSELE - Klachten over traag draaiende ambtelijke mo lens zul je voorlopig in Borssele niet horen. Tussen het idee voor een fietscrossbaan en de offi ciële ingebruikname zaten am per zes weken. Die ingebruikname was giste ren. Meer dan zestig kinderen trotseerden de koude wind en de dito motregen om de fiets crossbaan uit te proberen, op een open plek in het park die veertien dagen geleden nog een kaal grasveld was. Advertentie VOORDEEL Vraag naar de voorwaarden. Vrijdagavond koopavond. Schouwersweg 7 (Ind. Terr. Noordzak) Heinkenszand www.binnenuit.nl Advertentie Stefan Iiage en Tim en Nick Janssen zijn de initiatiefnemers. Ze crossen graag op hun fietsen, maar hadden daarvoor in het dorp eigenlijk geen plek. De moeder van Tim en Nick vond het crossen op stoepen en in ber men veel te gevaarlijk en ver bood dat ook. „Waarom hebben we eigenlijk geen baan?", vroegen de jongens zich af en ze togen naar de ge meente Borsele in Heinkens zand. Die voelde wel voor het idee en een plek werd aangewe zen achter de Ds Kerstenschool, in een ander deel van het park dat Borssele aan de west- en de noordkant afscheidt van het In dustriegebied Sloe. Het bleek achteraf niet zo'n goede keuze, want op die plek staat ook een kwetsbaar kunstwerk. Tim Jans sen: „De gemeente belde ons of een andere plek ook goed was: in het park achter de JOP, bij de openbare Frank van Borssele- school." Dat vonden de jongen ook pri ma en ze mochten zelf zeggen wat voor obstakels er in de baan moesten komen. Binnen de kort ste keren waren de mannen van de gemeente ermee klaar. Samen Conny Janssen, de moeder van Tim en Nick, geeft aan dat de fietscrossbaan door het hele dorp gedragen wordt. „In Bors sele wonen twee groepen: men sen met een reformatorische ach tergrond en anderen. Je moet al tijd zoeken naar iets wat die twee groepen bindt, wat er ge beurt moet de scheiding niet gro ter maken. Dit is nu een prima voorbeeld van wat de mensen sa menbrengt. Alle kinderen, voor al de kleinere, komen lekker crossen." Omdat er aanvankelijk stem men opgingen over de onverenig baarheid van de baan met de JOP een eindje verder, ging Con ny Janssen met haar twee zoons daar een paar keer een praatje maken. „We hebben gevraagd of ze alsje blieft niet met brommers willen crossen op de baan. Dan is die namelijk in een mum stuk. Dat hebben ze beloofd en ze werken Vrijdag 2 januari zijn onze kantoren te Goes, Middelburg en Serooskerke gesloten. Accountants-en Adviesgroep Rijkse (Advertentie) WINTERCOLLECTIE (m.u.v. mantels jacks) LANGE DELFT-16 MIDDELBURG door Rob Paardekam GOES - In samenwerking met de politie en de brandweer heb ben alle dertien Zeeuwse ge meenten gisteren controles uit gevoerd bij verkooppunten van vuurwerk. Er werden verschil lende boetes uitgedeeld. Gisteren was de eerste dag dat verkopers hun vuurwerk van de hand mochten doen. Reden voor de politie om samen met gemeen telijke handhavers op pad te gaan. In Goes werd in een verkoop ruimte meer dan de maximaal toegestane hoeveelheid vuur werk aangetroffen. In overleg met het openbaar ministerie werd besloten een boete van 750 euro op te leggen. In Terneuzen werd aan één per soon zeventien, kilo vuurwerk verkocht, terwijl tien kilo het maximum is. De politie nam het vuurwerk in beslag. In. dezelfde plaats kreeg een ondernemer een boete, omdat hij zijn vuur werk opsloeg buiten de opslag ruimte. Lawinepijl Verder bekeurde de politie een persoon die vanuit zijn auto een lawinepijl afvuurde en kreeg een Thoolse ondernemer een boe te, omdat hij rechtstreeks van uit zijn opslagruimte verkocht. In heel Zeeland controleert de politie ook op het voortijdig af steken van vuurwerk door jonge ren. In veel gevallen gebeurt dat in burger. Gisteren was het rus tig. In heel de provincie werden slechts drie jongeren betrapt. Ook de komende dagen vinden nog controles plaats. Jongeren die gepakt worden, krijgen een 'uitnodiging' om zich begin volgend jaar te mel den bij bureau Halt. Daar wacht de inmiddels bekende straf. „In Tholen, Zierikzee en Goes moeten de jongeren stra ten schoonvegen en verder wor den in verschillende plaatsen brandweerkazernes schoonge maakt", zegt S. de Koeijer van het Haltbureau Oosterscheldere- door Ben Jansen BORSSELE - De kernenergie centrale Borssele is gisteren stil gelegd na een storing in een klep in het nucleaire gedeelte van de centrale. De reparatie neemt naar verwachting enkele dagen in beslag. De klep is bedoeld om een te ho ge druk in het primaire water systeem van de kerncentrale te ontlasten. Volgens R. Miessen van kerncentrale-exploitant EPZ is zo'n klep te vergelijken met een drukbeveiliging in een boiler. Er zijn drie van dat soort kleppen, die onafhankelijk van elkaar functioneren. Door de sto ring kwam de veiligheid dan ook niet in gevaar. De afgelopen dagen gaven tem peratuurmeters in de klep te zien dat er iets niet in orde was. Gistel-morgen vroeg is besloten de kerncentrale uit bedrijf te ne men. Dat gebeurde op dezelfde geleidelijke manier als bij een re gelmatige onderhoudsstop. Miessen zei dat de oorzaak van het probleem waarschijnlijk schuilt in een kogel die een pijp je niet goed afsluit. De zoge naamde drukontlastkleppen worden bij elke onder houdsbeurt van de centrale ge test. „Maar," aldus Miessen, „ze worden niet elke keer uit elkaar gehaald." De bedrijfsleiding van de kern centrale heeft vijftien EPZ-me- dewerkers teruggeroepen van eindej aars verlof in verband met KORTGENE - De dorpsraad van Kortgene houdt donderdag, op nieuwjaarsdag, een nieuw jaarsduik. Om 13.00 uur kunnen mensen vanaf het strandje bij camping De Paardekreek het Veerse Meer in duiken. de storing. Onder hen zijn behal ve specialisten die de klep repa reren ook medewerkers die zich met stralingscontrole bezighou den. EPZ is erop gebrand de kerncen trale zo snel mogelijk weer in be drijf te krijgen. Liefst voor 1 ja nuari. Volgens Miessen heeft dat niets te maken met het feit dat de kerncentrale Borssele vol gens een in 1994 genomen - en door EPZ met succes bestreden - besluit de kerncentrale per 1 januari 2004 stil had moeten worden gelegd. Miessen: „Nee hoor, ons streven om de centrale nog dit jaar weer te laten draaien, heeft niets symbolisch. We willen gewoon zo snel moge lijk weer stroom produceren. Daar zijn we tenslotte voor." GOES - Allévo Zorg- en Dienst verlening krijgt per 2 januari een nieuwe Raad van Bestuur. Door de fusie tussen Ooster schelde Thuiszorg en Arcus zorg centra, die de zorginstelling vor men, is maar één Raad nodig. De nieuwe voorzitter wordt M. van Campen, ondersteund door C. Dekker. De huidige voorzit ters van de raden, D. van Zwoll van Oosterschelde Thuiszorg en A. Schouw van Arcus treden ver vroegd uit. Van Zwoll zegt dat de gevolgen van de fusie be perkt blijven. Naast de nieuwe Raad van Bestuur verandert er niet zoveel. „Het gaat geen ba nen kosten. Wel wordt een nieu we Raad van Toezicht samenge steld uit de twee bestaande ra den." Reden voor de fusie is het creëren van één organisatie voor zorg' binnen en buiten instellin gen. Daardoor denken de organi saties beter te kunnen voorzien in de behoefte van hun cliënten. heel positief mee. Ze vroegen wel of wij ook niet konden zor gen voor een motorcrossbaan, nu we zulke goede contacten met de gemeente hebben. Die willen ze graag." Kleintjes De oudere jeugd in de JOP past dus een beetje op de baan voor de kleintjes. „Vervelend is wel dat er deze week, de baan was nog maar net klaar, iemand met een paard de hele boel kapot heeft gelopen. Grote drollen wer den als visitekaartje achtergela ten." Conny Janssen is van plan om samen met wat andere ouders in de vakantie ook wedstrijdjes op touw te zetten. door Mieke van der Jagt KORTGENE - De fractie van Noord-Bevelands Belang (NBB) in de gemeenteraad van Noord-Beveland heeft vragen gesteld over de nu al jaren sle pende erfpachtkwestie in de Kortgeense wijk Veerse Meer 1. De NBB wil weten waarom de gemeente, na veertig jaar het erf- canon voor de rentmeester te hebben geïnd, dat nu niet meer doet. Is het omdat het canon met maar liefst 4000 procent is gestegen? De fractie wil schrifte lijk antwoord. De gemeente Noord-Beveland verstuurde een poosje geleden nog facturen voor het erfpacht canon met de al jaren geldende prijs van 3,5 eurocent per vier kante meter. Daar kwam snel een briefje achteraan dat de fac tuur kwam te vervallen omdat de rentmeester, Beleggingsbe- drijf Rhoon Pendrecht Cortgene (RPC) de inning zou gaan verzor gen. De volgende factuur kwam inderdaad van RPC: 1,34 euro per vierkante meter. Strijd De bewoners van Veerse Meer I gaan daar in ieder geval niet mee akkoord. N. Filius voert al jaren strijd tegen de voorgeno men verhoging, die nu geëffec tueerd dreigt te worden. RPC wil de erfpachtsprijs per meter drastisch verhogen omdat het ca non in al die jaren niet is geste gen. Filius, en inmiddels mét hem de bewonersvereniging, be strijdt het recht tot zo'n exorbi tante verhoging. Hij probeert al jaren de overeenkomst boven water te krijgen die de toenmali ge gemeente Kortgene en de grondeigenaar hebben gete kend. Daaruit zou moeten blij ken dat de grond verhuurd is als schorren en slikken, een hoeda nigheid die de lap grond toen ook nog bezat. Volgens Filius is er een wijk van gemaakt door de gemeente en dus met gemeen schapsgeld. De gemeente Noord-Beveland kan de overeenkomst echter ner gens vinden en verwacht dat het stuk in de loop der jaren bij de fusie tot één gemeente Noord-Beveland, zoek is ge raakt. Strop De NBB-fractie maakt zich ook ernstige zorgen over de strop die de gemeente aan de verho ging heeft. Noord-Beveland pacht als rechtsopvolger van Kortgene ruim 40,000 vierkante meter van RPC. In plaats van nog geen 1.500 euro moet dat nu meer dan 56.000 euro gaan kos ten. Daar komt nog bij dat Noord-Beveland de erfpachtver plichtingen op zich heeft geno men van lapjes tuingrond die een paar jaar geleden voor 50 gulden per meter zijn verkocht. Een eenmalig inkomstenpostje van (per meter) nog geen 25 eu ro gaat dus structureel 1,34 euro aan uitgaven kosten. Dergelijke uitgaven zijn in de gemeentebe groting niet terug te vinden. De NBB wil dat de gemeente zich teweer stelt tegen de prak tijken van RPC, maar de bewo ners zijn niet van plan daarop blind te varen. N. Filius: „Wij hebben met z'n allen een advo caat in de arm genomen, wat niet wegneemt dat wij ook be nieuwd zijn naar de antwoorden van het college van B en W. Ook bij fietsenmaker Van de KassVÜeele in Noordgouwe is de vuurwerkverkoop begonnen. foto Marijke Folkertsma gio. „Bovendien krijgen ze een voorlichtingsvideo te zien." Jongeren die zich niet melden bij Halt krijgen een boete, maar dat gebeurt over het algemeen zelden. Vuurwerk mag worden afgesto ken tussen woensdag 31 decem ber 10.00 uur en donderdag 1 ja nuari 02.00 uur. zeeuwse almanak Kerstpakket De Goesenaar had van zijn baas een kerstpakket gekre gen. Blij verrast door deze onver wachte geste, pakte de man de doos uit. Daar kwamen de gebruikelijke zaken uit: een potje luxe jam, blikjes vis, maar ook een tas, speciaal ontioorpen om een laptop in te vervoeren. Alleen, de tas was leeg! Teleurgesteld ging de man toch maar even langs zijn baas: of die misschien verge ten was iets in te pakken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27