Gin weemoed, mae sensatie op De Koepoort heeft er altijd voor de sier gestaan Nieuwe Raadkaart dinsdag 30 december 2003 Daè ao d'r meêr 'edocht at het tussen kerst en ou we jaer nie druk zou weze bie de kapper. Toen a Pau Maas de scheerwienkel - die mot lache at 'n an het woord docht - binnenkwam zat 't bankje vol en most 'r nog een stoel bie 'ezet worre. Erg was het niet, wan de 'vergaderi- enge der langharigen' ver liep zó gezellig, dat Arjaan Flupse vrom goeng zitte toen at 'n klaer was. 't Goeng over oe a je ouwe jaer oudt. Pau was amper gezete of dï wier an z'n 'evroge of at'n ok wee an de Slabber jan most, op d'n lesten dag van 't jaer. „Neê, ons spele zölank a'k weet Mone- polie", zei Pau en zweeg. Glieke gienge z'n gedachten naè de ouwejaersaevend. Die kon d'r eigenlijk slecht tegen. Die vond het aoltied zö zwaer be- laaie. Een mengsel van herinne- riengen, zurgen en dankbae- r'eid zurgden aoltied voe zövee weemoed dat 'n rond de klokke van twelve z'n traenen nooit kon bedwienge. Daè wier deur de are dan vreemd naè 'ekeke, wan die were volop in feest stemming. Op zö'n moment zou t'n 't liefst alleêne weze, mae ja dat gaè na tuurlijk nie a je mie een kooitje ouwe jaer oudt. De schelle stemme van Sjakke Meulenberg riep 'n toet de orde. ,,Ik zou 't wè wille'n ouwe zóas bie d'n dokter. Die doe strippo- ker." ,,Lei d'uut", zei Arjaan Flupse. „Dan goóie ze mie dob- belsteênen en a je dan een be- paeld getal eit, mö je een stikje goed uut doe. Strippe noeme ze dat. Nou, je begriept waè a dat op uut draait", gniffeld'n Sjak ke. „Oans Mina Bakgraag op versite. 'k Zie 't a voe me", zei Thomas van Dalen. De andere zagge het mee. Mina was het dikste mens van eêl 't durp en 't was nie moeilijk om j'n eigen voor te stellen oe a Mina, zonder goed an, an d'oliebollen zou zit te om over de rest mae te zwie- gen. De fantasie was eprikkeld en aollerlei mensen, mie naeme van 't vrouwelijk geslacht pas seerden de revue en wiere al dan nie goed'ekeurd om mee te doen an het dobbelspel. Pau genoot en zweeg, die wist genoeg. En onderweg naèr uus, oat'n z'n plan a klaer. 't Leek 'n utermaete spannend om strip- poker te spelen en 't most nie aol te moeilijk weze om de andere d'r werm voe te kriegen. Die ge noot noe a. Dat wier lol. Gin weemoed, mae sensatie. Gin traenen, mae dikke pret. At'n 't stuur van z'n fiets nie vast mot'n ouwen ao, aot 'n in z'n ann'en 'evreve van genoegen. Kouwe douche Z'n naektverlangens begonne mie een kouwe douche. „Vuule begeerte", zei Koos toen at'n mie z'n verhaal kwam. Nae at'n aolle voordeêlen 'eschetst ao en overtugend 'esproken ao over sensatie in plekke van sex, be- loofd'n ze a z'r over nae zou dienke. 's Aevends wist ze 't a. „Ik dienk at het net leuk kan we ze. Ik belle ze wè op", zei ze en ze most lache. „Zieje'tokavoeje", zei Pau. „Da's noe echt voor pret." „Ik mö net aolmae lache'"; zei Koos. „Ikkand'rniksandoe, mae ik zie die dikke Bram a in z'n bloatje op de banke zitte." De vriendinnen Were d'r wè voe te porren en de mannen dee van- zelfs mee. Drie koppels keke mie meêr spanning naè d'n ouwe jaer uut, dan ooit te voren. Toen a Pau z'n ouwejaersae- vendgoed an dee, kreeg'n inval daè at'n ard om most lache. At'n noe es een bitje meêr goed an dee as aol die are. Je kwam dan wel licht zelf en in elk geval nie as eêsten in je naekje te zitten. Die dee over z'n onderbroek een boxershort en daè over z'n pyamabroek en toen pas de broek van z'n pak. Vadder tweê paer kousen, een emde, een T- shirt, een over'emde, een slipover, bie uutzondering een stropdasse en tegen de gewoon te in z'n colbertje en z'n schoe nen. Koos zei alleêne mae wat van z'n colbertje. Zelf zag z'r ge woon uut. Pau dee de gerdienen potdicht en zet'n de kachel op 25° wan de temperatuur most meewerke an het ouwejaersna- turisme. De versite kon komme. Nae een rondje koffie en oliebol len en een eêste glas kwaeme de dobbelsteênen op taefel. Pau zei da ze bie d'n dokter ieder op z'n beurte goöide'n en da degene die a de eêntwintigste keêr een eên ao een stik goed uut most doe. Sjakke ao dat bie de kapper te- mist'n zö uut'eleid. Bram wou het spel bespoedige deur a mie elve een stik goed uut te doen. Die ao wè eêl vee zin. Dat vonde de vrouwen te vlug. „Je mot dat een bitje rekke Bram", zei Le- nie, de vrouwe van Karei. Tine van Bram was het 'r roerend mie 's eêns. „Noe oar je 't ok es van een aar", zei ze fientjes. En zö kwamme d'r meêr van dat soort opmerkingen en dat woorden spel ieuw de stemming d'r in en de spanning draegelijk. Pau was as eêsten de klos. Die lacht'n dapper en dee geliek z'n colbert uut, want die stikt'nzö'n bitje van de hitte. Toen kwaeme wè zes rondjes achter mekaore de vrouwen an bod en Koos most drie keêr achter mekoare wat uutdoe. Schoenen, een vestje en toen d'r blouse. De rest bleef verborge 'ehouwe onder een topje. Ze krege behoefte an meêr schot in de zaak en ze verlaeg- den de eindscore van eênt wintig naè elve. De glaezen wiere nog es 'evuld en dat was noadig wan de temperatuur was inmiddels moordend. Pau zag zó road as een krote en die most geregeld an het zweêt van z'n kop veêge. Karei en Bram viele noe een aantal keêren in de priezen en die zatte in d'r emde. Geên van beien vonde ze 't erg, wan dat gaf verluchting in de tropische ouwej aersnacht. Oe at kan bluuf een raadsel, mae het lukt 'n Pau nie om een eên te gooien en at het lukt'n was het nooit de lesten van 't rondje. Die bleef an'ekleêd en stilletjes kreeg'n vee spiet van z'n eigen werme grap. Tine van Bram zat het eêst in d'r bh, een roaien en laege uut'esnee. Ze pruust'n d'r zowat overene. Pau kon z'n ögen d'r nie af'ouwe en die kreeg het nog wermer as at 'n het a ao. He laas, helaas, verleid'n het lot z'n eigen noe wee naè Koos en Lenie en het vermoedelijk ok roaie slipje van Tine bleef bedekt en zeker wat a t'r in zat. Karei vond at'n het bizonder goed trof, toen at'n eindelijk z'n broek uut kon doe. Die kreeg 'r een soort strandgevoel van, wan in plekke van 'Uren, dagen, maanden, jaren' zong t'n 'We gaan naar Zandvoort' en die draaiden een rondje deur de ka- emer in z'n nieuwe anwinst: een boxershort in de schutkleuren van het leger. Pau keek jaloers toe. Die dust het nie toegeve at'n 'esmokkeld ao, mae 't zweêt stroomden mie streultjes over eêl z'n lief. Aolles plakt'n. Het spel gieng deur, mae de naekte waer'eid bleef uut. Net oen at'n overwoog om net te doen of at'n naè de wc most en dan twint wat goed uut te doen, riep Koos: 't Is nae twaalf uren. M'è glad d'n tied vergete. Op 't zelfde mo ment begon het buten te luuën en de eêste knallen klonke a in destraete. De mannen schote d'r goed an en Tine bedekt'n ok het roaie gevaer wee. Ze wensten mekaore een gelukkig nieuw- jaer en zakt'n toen pas goed on- deruut om onder het genot van een glasje champagne de wed strijd nae te beschouwen. „Ik ao joe toch graag wè 's in je bloatje de oliebollen zie presentere", zei Bram tegen Koos. „Weinig kans", zei ze en biecht'n op a ze behoorlijk in de voorzurge 'ewist was deur drie onderbroe ken an te doen. De andere vrou wen ao de edele deêlen a even goed beschermd. Afgesproke werk. Koos ao ze 'ewaerschuwd. Karei en Bram ao graag nog een paer potjes 'edae. „Nie mi gooie toet elve, mae toet drie", pro- beerd'n Bram. Mae 't was ge noeg, vond de rest. „Kommende jaere bie ons dan en voe a me dan begunne, controleer ik aolles en iedereên op overtollig goed", zei Bram. Champagne Pau z'n gedachten were bluve steke in de roaie bh van Tine. Vuule begeerte, klonk het nog nae in z'n aoren. Die zei niks en lee in stilte onder de hitte en be- steld'n een koud biertje in plek ke van champagne. Een druppel op een gloeiende Pau was het. A't zówel van binnen as van bu ten brandt, elpt gin schuum en bier a evenmin. Even nae alf tweê gieng de ver site wig. Z'ao vee lol 'ehad en daè was niks gebeurd. Voe d'n eênen helaas, voe d'n aren ge lukkig en misschien ok wè aole- bei glieke. Pau beseft'n ineêns at'n glad gin last 'ehad ao van weemoedigheid. Die ao nergens over 'edocht. Wat dat betreft was het 'eslaagd. Toen at'n as lesten naè béde goeng, gristen die de dobbelsteênen van taefel. Boven 'ekomme goaide 'n die ze bie Koos in béde en zei: „Jie bin." ,,'t Is nie ml noadig", zei ze. „Voel mè." Pau begon z'n eigen af te pellen. Bie de kapper steek je nog eêl wat op, docht'n tevree. Engel Reinhoudt Het Jaar van de Boerderij 2003 zit er op. Nog niet eer der is er in korte tijd zoveel aan dacht besteed aan gebouwen en erf op de boerderij. In het bij zonder zijn de schijnwerpers ge richt op de historische hoeves. Dat was hard nodig ook: in een onthutsend snel tempo dreigen de monumentale boerderijen te verdwijnen. Ze zijn niet meer doelmatig, het onderhoud is veel te duur en res tauratie is voor een boer niet te betalen. In dit opzicht verkeert Zeeland in een alarmfase. Dat heeft de Boerderijenstichting Zeeland tijdens het speciale jaar in elk geval duidelijk weten te maken. De historische boerderij staat nu op de politiek-bestuurlijke agenda. Er wordt eindelijk in beeld ge bracht hoeveel monumentale boerderijen er in Zeeland nog zijn, er komt een voorbeeldpro ject voor restauratie en behoud, gekeken wordt naar mogelijk heden voor nieuwe fimcties van agrarische bedrijfsgebouwen, nagegaan wordt of er een fonds voor restauratie van hoeves kan komen, en nog zo het een en an der. Kennelijk moet de boel bijna eerst naar de bliksem gaan, voordat actie wordt onderno men. Aan de Boerderijenstich ting heeft het niet gelegen. Deze groep vrijwilligers zette zich, tegen de verdrukking in, onver droten in om het behoud van dit onvervalst Zeeuwse culturele erfgoed veiliger te stellen. Het komt er nu op aan de aandacht voor de (historische) boerderij levend te houden. Daarbij kun nen de vele publicaties die mede in het kader van het Jaar van de Boerderij verschenen, nuttige bijstand verlenen. Voorschot Het begon eind 2002 met een flink voorschot op het activitei tenjaar. Met als motto 'schone welbetimmerde hofsteden' ver scheen het boek Boerderijbouw in Zeeland van de tiende tot de- twintigste eeuw, van P.J. van Cruyningen (Uitgeverij Matrijs, Utrecht). Van dezelfde auteur is het boekje Van aardappelkelder tot zaadzolder (cultuurhistori sche reeks provincie Zeeland). In beide publicaties wordt uit eengezet waarom de historische Zeeuwse boerderij zo bijzonder is, afwijkend van wat elders in Nederland gebruikelijk is. In een nieuwe serie Erfgoed in de PZC-bijlage Buitengebied belichtte Gerard Smallegange het leven op en rond de Zeeuwse boerderijen en erven. Net als met de eerste serie werden de verhalen gebundeld. Het ver volg van Op 't Hof heet Rond 't Hof en is een mengeling van his torische feiten en wetenswaar digheden en anekdotes. Smalle gange brengt de oude boerderij tot leven en maakt duidelijk waarom zo'n Jaar van de Boer derij hard nodig was. Rond't Hof is uitgegeven door De Kope ren Tuin in Goes. Overzicht In het Boerderijenboek (Waan- ders Uitgevers, Zwolle) wordt aan de hand van 450 afbeeldin gen een landelijk overzicht ge presenteerd van het agrarisch erfgoed door de eeuwen heen. Aangegeven wordt welk een verscheidenheid aan boerderij en Nederland (nog) kent en hoe er in die boerderijen1 gewoond en gewerkt is. Niet alleen histo rische hoeves komen aan bod, ook nieuwere agrarische com plexen - zoals onder meer in de Noordoostpolder - zijn opgeno men. Koesignalen Dat koeien loeien is van jongsaf bekend. Hun zowel dartele als lome aanwezigheid in de wei landen hoort bij het Nederland se landschap (al gaan helaas steeds meer veehouders ertoe over hun dieren het jaar rond op stal te houden). Dat koeien met hun gedrag voortdurend signa len uitzenden is veel minder be kend. Wie er oog en oor voor heeft, kan eruit afleiden hoe een koe zich voelt. Dat een koe maar een dom dier is, blijkt een fabel tje te zijn. In het boek Koesignalen van de dierenarts Jan Hulsen (uitgave van Roodbont, Zutphen) wordt het gedrag van koeien ontra feld. Lang liggen en veel her kauwen betekent dat een koe zich lekker voelt; tekort herkau wen geeft aan dat de koe ziek is of dat het voer niet in orde is. Oren, ogen en houding kunnen veel vertellen over het zich wel bevinden. Koeien kennen net als mensen status. Dominante koeien omringen zich met 'vriendinnen' die lager in de rangorde staan en strijden met andere koeien om voer en ruim te. Door de opkomst van de bio-in- dustrie is de verscheidenheid aan Nederlandse klein vee-ras sen afgenomen. Een boer wil het liefst een kip die zoveel mogelijk eieren of vlees produceert. Dat brengt traditionele rassen in de knel. In het boek Nederlands Kleinvee (uitgave Fontaine, Abcoude) wordt een overzicht gegeven van alle Nederlandse hoenders, duiven, konijnen, eenden en ganzen. De Groninger Meeuw, het As- sendelfter hoen, de Hollandse kriel ze zijn ernogwelmaar ver keren in de gevarenzone. Dat geldt evenzeer voor verschillen de sierduivenrassen, zoals de helmduif, de krulveerkropper, de hyacintduif en de oud-Hol landse kapucijn. Het boek toont de bijzondere kenmerken en het vaak opval lende uiterlijk van deze in hun voortbestaan bedreigde rassen en steekt fokkers die de bijzon- dere dieren koesteren, een hart onder de riem. Rinus Antonisse De basis voor de stad Middel burg was de in de negende eeuw aangelegde ringwalburg. In de dertiende eeuw waren er al steviger vestingwerken. Acht poorten stonden bij de toe gangswegen. Eind zestiende eeuw begon, me de door de groei van de stad, vernieuwing van de vestingwer ken. De stadspoorten uit de Middeleeuwen vielen onder de slopershamer, maar werden in de nieuwe omwalling her bouwd. Zo bleef Middelburg in het bezit van acht poorten. Ze hadden nog altijd bekend klinkende namen: Noorddam- poort, Zuiddampoort, Noord poort, Sei spoort, deLangeviele- poort, de Vlissingsepoort, de Se- geerspoort en de Koepoort. Van de verdedigingswerken met bastions en buitenvest zijn dui delijk zichtbare resten bewaard gebleven. Niet echter van de stadspoorten. Tussen 1842 en 1873 werden zeven van de acht poorten afgebroken. Daardoor beschikt monumentenstad Middelburg nu nog over één poort: de Koepoort. Sneeuw Die stond in de sneeuw afge beeld op de raadkaart van vori ge week. Dat de poort bewaard is gebleven, mag een klein won der heten. Mogelijk omdat de poort van oudere datum is dan de andere zeven, namelijk in de periode 1735-1739 in Lodewijk XIV-stijl gebouwd, naar een ontwerp van Jan Peter van Bau- rscheit de Jonge. Een echte sier- poort, met aan beide zijden vier natuurstenen pilasters (muur pijlers ter ondersteuning van hoofdgestel of boog) en een at- tiek (verhoging boven de kroon lijst, vormgegeven als borstwe ring of als lage bovenste verdie ping met kleine vensters) met natuurstenen trofeeën en vazen. Roeiboot R. Schout uit Middelburg atten deert hier ook op. „Dit was en is een zogenaamde sierpoort. Heeft dus nooit dienst gedaan als stadspoort, in tegenstelling tot de Vlissingse-, Seis-, Noord en Veersepoort. Voordat het houten bruggetje er is gekomen, heeft een roeiboot als pontje dienst gedaan." P.P. Baayens uit Kapelle geeft aan dat het om een behoorlijk oude foto gaat. „Er ligt nog een loopbruggetje en de Koepoort heeft nog een trapje en de wegen er rond ontbreken." Met je rug voor de poort kijk je op de Veersesingel en de Noordsingel, schrijft C. Nieu- welink. „De poort werd vroeger bewoond en wat kon je heerlijk schaatsen op de veste met de ou de Friese schaatsen, met band jes om dicht te trekken." Op die bewoning gaat ook C.P. Fase uit Sint-Annaland in. „De laatste bewoners waren de leden van het gezin Korstanje. Het echt paar bracht er tien kinderen groot. Ze zijn in 1969 vertrok ken... De Koepoort wordt nu be nut als atelier voor de kunste naar Leendert van der Pol." Fa se meldt dat het houten brugge tje in 1923 plaats maakte voor een stenen brug. M.J. Clement uit Vlissingen wijst op het Middelburgse stad- wapen in het midden van de poort. C. Hendriks uit Souburg noemt als bewoners van de poort de familie Van der Weele. De man trok met een handkar door de straten om petroleum en andere zaken uit te venten. W. Davidse uit Goes kent een vermakelijk verhaal over een verhuizing van de Nieuwe Oos- tersestraat naar de Leliestraat (buiten de veste), waarbij een politieman tevergeefs vader en zoon probeerde te betrappen op het rijden met een kar over het houten bruggetje. Toen het tweetal de agent zag, tilden ze fluks de kar op en wandelden fluitend over de brug. Zo waren ze niet in overtreding. De winnaars van de waarde bonnen zijn: J. Koppejan-van der Meule, Goes, C.S.C. van Yperen, Aardenburg en C. Sturm, Middelburg. Rinus Antonisse Deze keer uit de collectie van Hans Lindenbergh een ansichtkaart met een idyllisch dorpstafe reel, met inbegrip van een travalje en molen. De vraag luidt: om welke plaats gaat het? Nadere infor matie over de situatie toen en nu is welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 3 januari worden gezonden aan: Redactie PZC Buiten gebied, postbus 31, 4460 AA Goes; fax 0113 315669; e-mail redactie@pzc.nl. Voor goede oplossers zijn drie waardebonnen beschikbaar. j!tidd?lbur« bi Kncpfiörl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 22