>zc Wij moesten leren leven met de zagers Roodborst knokt zich de winter door Zeeuwse farm kweekt wormen weerwoord Sensatie op d'niesten dag van 't jaar 22 De laatste sierpoort in Middelburg 22 Vrouwenkoop zorgt voor rouwkoop 23 Positieve terugblik Rusthoeve 23 mmi edactie: 0113-315680 Mvw.pzc.nl mail: redactie@pzc.nl 'ostbus 31, 4460 AA Goes. idvertentie-exploitatie: (oord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; 'eeuws-Vlaanderen: 0114-372770; lationaal: 020-4562500. insdag 30 december 2003 Het begin was een sprong in het diepe. Zagers (ne reis virenskweken als aas voor de hengelsport. Zodat sportvissers niet meer zelf op almaar schaarser wordende plekj es naar pieren hoeven te spitten. Het is aardig gelukt; er is een flink aandeel ver overd. Opnieuw zet seabait farm Topsy Baits een ge waagde stap. Zagers gebrui ken als grondstof voor vis- voer, zodat daarvoor minder vis nodig is. Het begrip duur zaamheid in de praktijk ge bracht. Oprichter en directeur Bert Meijering van zeeaaskwe- kerij Topsy Baits is een doorzet ter. Dat moet ook wel als je aan iets heel nieuws begint, zoals het grootschalig op land kwe ken van zagers. In 1985 startte Topsy Baits met pionieren, op een lap grond achter de Ooster- scheldedijk bij het Goese Sas. „Er was niks bekend, we moes ten alles zelf uitvogelen", blikt Meijering terug. „We moesten echt leren leven met de zager, in plaats van het beest aan te pas sen aan onze behoeftes. Wat doet hij, hoe leeft hij?" De daarvoor vereiste nauwkeu rige technieken en verzorging zijn nu aardig onder de knie. „Al krijgen we nog wel steeds te ma ken met verrassingen, maar die kunnen we oplossen", zegt Meijering. Het succes uitte zich in een gestage uitbreiding van de kwekerij. Het aantal kweek- bassins, gevoed met zuiver Oos- terscheldewater, groeide naar 94 bassins. Nu wordt 17 hectare in beslag genomen. „We zijn achter de markt aan gegaan. Als we wormen tekort kwamen, breidden we uit", aldus Meije ring. Volgens hem zijn de gekweekte zagers niet meer weg te denken uit de hengelsportwereld. In Nederland en België wordt on geveer 20000 kilo per jaar afge zet en de beesten worden geëx porteerd naar onder meer Duitsland, Denemarken, Enge land, Griekenland en Japan. In tussen ging Topsy Baits ver schillende samenwerkingen aan, met de grootste levend aas- handel in Europa, het Franse Normandie Appats en met kwe kerij Cobra Baits in Port Talbot (Wales). Garnalen Zeeaas is allang niet meer het enige product. Er worden ook bevroren zagers aan kwekerijen van garnalenlarven geleverd. De broedgarnalen eten de za gers en dat bevalt ze goed: zon der wormen produceren ze 60.000 eieren per week en mét 160.000, de broeddieren gaan bovendien enkele maanden lan ger mee en de kwaliteit van de geproduceerde larven is beter (minder sterfte). Meijering vertelt dat gezamen lijk de kwekerij Dragon Baits is opgericht, voor de Britse markt en een grote nieuwe kwekerij van 60 hectare, driemaal Topsy Baits, staat in de steigers. Die is echter niet bedoeld voor het kweken van zagers voor de hen gelsport, maar als toeleveran- Het oogsten van de wormen. De eigenschappen van zagers blijken erg goed te zijn voor allerlei organismen, met name voor vis- en garnalenlarven cier voor visvoer. Dat is de nieuwste, veelbelovende ont wikkeling. De eigenschappen van zagers blijken erg goed te zijn voor allerlei organismen, met name voor vis- en garnalen larven. Aan de grondstof in de vorm van zagers is grote behoef te, weet Meijering. Het gebruik van wilde bestanddelen als klei ne kreeftachtigen en vissen komt steeds meer onder druk te staandoordat de zeeën leger ra ken. Hij onderstreept dat het niet wat morrelen in de marge is. ,Je kunt er een heel scala aan vis voer van maken en het grote voordeel is dat je geen vis hoeft te gebruiken om vismeel te ma ken", betoogt Meijering. Nu is voor de kweek van één kilo vis, drie kilo vis nodig om er visvoer van de maken. Voor de produc tie van visvoer wordt bijna evenveel vis gevangen als voor consumptie. Soja Wereld wij d wordt j aa rl i j ks voor zo'n 500 miljard dollar in de vis- meelbranche omgezet. Een groot bedrijf als Nutreco heeft belangstelling voor het zager- voer. Meijering: „Ze zouden dan soja als grondstof voor het voer kunnen gebruiken en met een wormencoating maken ze het voer extra aantrekkelij k voor de broeddieren. Het is ook duur zaam en grote winkelketens Veel sneeuw op Oudejaar, veel hooi in 't nieuwe jaar Nieuwe weerwoorden zijn welkom bij de redactie PZC, postbus 31, 4460. AA. Goes, fax 0113-315669. e-mail redactie@pzc.nl. foto's Willem Mieras willen graag duurzame vis ver kopen in hun supermarkten." Om echt een alternatief te zijn voor de wilde vis, moet het groot worden aangepakt, stelt de di recteur van Topsy Baits. „An ders wordt het niet serieus geno men." Vandaar het plan om binnen tien jaar 15 kwekerijen met een jaarproductie van elk 1000 ton zagers op te richten. De fabriek voor het maken van visvoer uit zagers komt in Port Talbot te staan (Dragon Feeds, dat een wereldwijd patent heeft op voer waarin gekweekte wor men verwerkt zijn). Ook in Zee land zijn er mogelijkheden, met name voor de kweek. Meijering noemt plaatsen bij Wilhelmina- dorp en langs de kust van Noord-Beveland en Tholen. „Zeeland kan een belangrijke partij meeblazen", aldus Meije ring. Hij hoopt volgend jaar al met de nieuwe kwekerij bij Wil- helminadorp aan de slag te gaan. Er zijn ook arbeidsplaat sen mee te winnen: van nu zes tot ongeveer 20 (waarvan een deel seizoenwerk). „Op termijn wordt deze tak van sport misschien wel belangrij ker dan de mosselteelt. Het is een mooi alternatief voor land bouwgronden die te weinig op leveren", vindt Bert Meijering. „En wat denk je van de teelt van kokkels? Ik ben er al mee bezig. In het afvalwater wat we lozen zit nog veel voedsel, zoals algen. Dat is prima te gebruiken voor bijvoorbeeld kokkels of andere schelpdieren." Rinus Antonisse Buitengebied, is een wekelijkse bijlagé over natuur en landschap, land- en tuinbouw, streektaal en streekcultuur, visserij, recreatie en vrije tijd. Vragen, opmerkingen en suggesties zijn welkom bij de redactie Buitengebied van de PZC, postbus 31, 4460 AA, Goes, fax 0113-315669, e-mail redactie@pzc.nl Een helderblauwe lucht met daarin een fel schitterende zon. Te fel om in te kijken, be schijnt ze de sneeuwkristallen die als minuscule diamantjes op elkaar tegen de takken van de heesters geplakt zitten. De structuur van de schijnbaar do de struiken decoreert samen met andere overblijfsels van planten onze achtertuin. Een HET TUINTJE VAN Adri Karman heeft achter zijn huis een kleine tuin, ivaar toch van alles ge beurt. In 'Het tuintje van schrijft en tekent hij elke week over de belevenissen in de natuur rondom het huis. winters beeld dat plotseling wordt verlevendigd door de komst van een roodborst, die zich behendig neerzet op een van de beparelde takken. Ah, daar is het complete beeld voor de kerstkaart. De lieftallige roodborst die iedereen aan spreekt als toonbeeld van zachtaardigheid Het kon niet uitblijven. De roodborst, één van de populair ste tuinvogels die we om deze tijd bijna in elke tuin kunnen waarnemen, moest een keer aan bod komen. En hebben we ze niet in de tuin gezien dan moet het al heel gek zijn willen we geen wenskaart in huis hebben waarop de vogel staat afge beeld. De warmbruingekleurde vogel met de roestrode borst is dan meestal geplaatst in een ro mantische, winterse omgeving waarmee ze dan een aangenaam contrast vormt. Het diertje is bijna tam te maken, als we hem op bepaalde vaste tijden van voedsel te voorzien. Niet zelden zit het dan allang op de uitkijk om dit te verorberen. Het donzi ge vogeltje, dat zijn veren opzet om zoveel mogelijk isolerende lucht tussen het verenpak toe te laten, is een welkome gast in ie ders omgeving. Het is zo'n eenzaam beestje dat zich staande moet houden tus sen het luidruchtige spreeu wen- en lijstervolkje. We gun nen het dier ook een plaatsje en zijn zelfs bereid het spreeuwen kabaai te verjagen of de kat even binnen te houden als rood borst zich tegoed doet aan zijn ontbijt. We zijn ten opzchte van de roodborst meestal, soms zelfs overdreven, tolerant. Die tolerantie toont onze geve derde vriend of vriendin zelf echter allerminst. Parmantig zit hij of zij daar. Een toonbeeld van actie, alert op alles wat zich in de omgeving voordoet: ge vaar, voedsel en tegelijkertijd op ongewenste soortgenoten in zijn of haar voedselterritorium. Want dat is dit terrein voor deze vogel. De voor de mens meelij wekkende eenzaamheid is de ei gen keuze van de roodborst. On verschillig van welk geslacht zijn verwanten ook zijn, met luid tikkende geluiden, alsof twee kiezelstenen tegen elkaar geslagen worden, vertelt het dier zijn familie dat dit zijn ter rein is. Wee de indringer die zich hier waagt. Een duidelijk ge richte aanval is de reactie en ontaardt, wanneer de rivaal zich niet laat waarschuwen, in een vurig gevecht wat een spek takel van jewelste oplevert. Daarbij vliegen de veren in het rond en niet zelden vertonen de vogels nog dagen daarna sporen van het gevecht zoals een geheel uit zo'n fatsoen geraakte veer die totaal buiten het overigens gladde verenpak steekt. Soms gaat het zelfs zover dat een van de dieren het met de dood moet bekopen. De vogels strijden om hun plaatsje en de sterkste en bru taalste zal het winnen. Niet zel den is het individu van vandaag een andere vogel dan die van gisteren, maar daar zullen wij maar zelden iets van merken. Tenzij onze oorspronkelijke tuinbewoner duidelijke kemer- ken vertoond zoals een opval lende witte veer die we dan op eens niet meer zien of die het dier ineens op een andere plaats vertoond. Dan pas wordt duide lijk dat het gevecht in het voor deel van de indringer is uitge vallen. Blijft onze vertedering als voorheen of gunnen we onze nieuwe bewoner iets minder dan onze eerste gast. Het zal de roodborst een zorg zijn. In de wintermaanden is het een agressieve eenling, die maar een doel voor ogen heeft: voor zichzelf opkomen. De realiteit van het leven is ook voor de roodborst een kwestie van over leven. Adri Karman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 21