)e lichtste komt raak het verst Aan ambitie niet te kort bij springduo Jan Bos voelt hete adem sprinttalenten Organisatie Spelen in financiële nood 17 Onervaren Pettersen piekt in Oberstdorf 'eel schans springers hebben eetstoornis Q jsse maakt van creatiepaard essuurpaard Anni Friesinger leidt de dans Armstrong sporter van het jaar Roberto Baggio stopt in 2004 Museeuw in strandrace Egmond Van Grunsven ook beste in kür dinsdag 30 december 2003 Alexander van Eenennaam OBERSTDORF - De Noorse skispringer Sigurd Pettersen heeft gisteren in Oberstdorf de eerste wedstrijd van de Vier- schansentournee gewonnen. Pettersen sprong eerst 133 me ier (140,9 punten) en vestigde jn de tweede manche een re cord op de Schattenbergschans met een sprong van 143,5 me ter. Zijn puntentotaal (295,2) was daarmee beter dan dat van de Oostenrijkse nummers twee (Thomas Morgenstern, 272,7) en drie (Martin Höllwarth, 269,1). Het was voor het eerst sinds de overwinning van Ve- gard Opaas in 1986 dat er weer eens een Noor won in Oberst dorf. De afgelopen vijf jaar was er steeds een Duitse winnaar in de Duitse wintersportplaats, drie keer won Martin Schmitt en twee keer Sven Hannawald. Hannawald, twee jaar geleden winnaar van allevier de wed strijden, eindigde gisteren te leurstellend als achttiende. ,,Ik ben blij dat het voorbij is", sprak de Duitser na de martel gang. Hij had geen verklaring voor zijn slechte optreden. „Ik ben sprakeloos na dit resul taat. Er klopt ergens iets niet, het was haast een komisch ge voel." Schmitt deed het nog veel slechter dan zijn landgenoot, hij werd slechts 27e. Pettersen piekte wel op het juiste moment. Veel minder er varen dan de twee Duitsers be haalde hij zijn vierde wereld bekerzege op een belangrijk moment, bij de opening van de Vierschansentournee. Petter sen verdiende met zijn zege 20.000 euro. De wedstrijden reeks wordt zoals altijd ver volgd met het nieuwjaars- springen in Garmisch-Parten- kirchen op 1 januari. Vervol gens gaat het circus naar Oos tenrijk, waar gesprongen wordt in Innsbruck (4 januari) en Bischofshofen (6 januari). ANP/DPA/SID ar Hans Leber jfHAAG - De discussie is in itsland opnieuw opgelaaid: rst er 'anorexia athletica' Ier de vliegende helden? Lij zij aan eetstoornissen? lansspringer Frank Löffler nkl van wel: „Er zijn nu al ijarige springertjes die geen ligheid eten. Als ze wisten cr laxeermiddelen bestaan, uien ze die ook nemen. Dat is Iwas een foto van de Duitser ;nHannawald die in 1999 de reld verbijsterde. Het beeld nde een uitgemergelde jon- oan in zwembroek. Waren de cessen van Hannawald toe te njven aan een ongezond laag richt? vierschansentoernooi is er begonnen, met Garmisch- [tenkirchen als vaste tv-prik Nederlands nieuwjaarsdag, iler de heroïek van ruim 100 :er vliegen, gaat vaak een van eetstoornissen uil. Als de aërodynamische c ken uitgaan, blijven maar 11 e kleine beetjes mens over. adagium in het schans- ingen luidt: 'licht vliegt ver- Niet iedereen duldt de ter- r'van de weegschaal. Kort Kien schorste de Duitse ski- de talentvolle schans- inger Frank Löffler, lid van lationale ploeg. De 1,87 me lange Löffler werd door de ES - Op zoek naar een leuk eatiepaard kocht Marlies •se ruim een jaar geleden igo. In de Zeelandhallen reef de 26-jarige amazone leren met de ruin de finale de klasse Ml dressuur op rnaam. Het betekende voor Goese horecamedewerkster ireerste grote overwinning. ;ago is een echte eigenwijze der. Het meisje waarvan ik kocht, kon er niets mee be nen. Voor een recreatiepaard het mij wel wat. Wonder y- en wonder klikte het meteen sen ons. Al snel bleek ook nog hij over aardig wat talent ehikte. Na een poosje ging ik ook fanatiek aan het trai- En daarna is het vrij snel lan. Eind november vorig rben ik in de klasse B gestart nu zit ik al in M. Dan mag je klagen. Imago is nog steeds mvijs. Heeft hij geen zin om Ie trailer te gaan, dan doet hij ook niet. Maar in de wed- jd gedraagt hij zich voor- Mig." zege van Nijsse kwam dan niet echt als een verrassing, provinciale wedstrijden 'kteze aardige succesjes. Met fraaie score van 172 punten de voorronde stelde ze haar dictatuur voor de eindzege. I een fraai gereden finale akte ze het karwei af. „Dit ces heb ik voor een groot ge ile te danken aan mijn trai- Laurens van Lieren en Flo- Boogaard. Imago kan het imaar het gaat niet vanzelf, moet het er wel uitrijden, "der hun hulp van Laurens florine was mij dat nooit ge- bondscoach met zijn 73 kilo te zwaar bevonden. Hij moest naar de 68, maar weigerde. Een getergde Löffler hing daar op de vuile was buiten en klaag de de vermageringszucht onder atleten aan. In een interview met het Duitse Blad Der Spiegel noemde hij het schansspringen 'Kampfwiegen', wedstrijdwe gen. Menig schansspringer at volgens Löffler zo weinig, dat de dreiging van anorexia reëel was. „Het is een taboe, niemand spreekt er over. Maar is het nor maal dat een volwassen man 's ochtends de melk op de corn flakes verdunt met water? En dat hij 's avonds een knacke- brödje eet met een beetje ho ning?" Volgens Löffler begon de ellen de met de legendarische schans springer Jens Weissflog, ooit winnaar van, onder meer, het vierschansentoernooi. Weiss flog was klein en zeer licht. „Hij is tot model voor springers ver heven, maar daarbij is uit het oog verloren dat Weissflog een atletisch figuur had en heel ge woon at." De sfeer onder de springers is door net vermage ren veranderd, vindt Löffler. „Vroeger werd er nog gelachen en lol getrapt onder de jongens, nu lopen ze rond als geesten." Löffler kreeg in de discussie bij val van Christian Schmitt, lid van het Duitse schansspring team dat op de laatste Spelen in Salt Lake City goud haalde. Hoewel anorexia bij de Duitsers volgens Schmitt niet voorkomt, denkt hij daar bij andere landen wel eens aan. De Zwitserse schansspringer Christian Moser woog in 1996 met zijn 1,81 meter nog maar 58 kilo en stortte volledig in. Het zelfde gebeurde dat jaar met zijn landgenoot Stefan Zünd. Maar de discussie over het ge wicht van de springers kwam pas goed op gang met de Hanna- wald-foto's van 1999. Sinds dien, grappen schansspringers, is er veel veranderd: geen sprin ger gaat nog in zwembroek op de foto. Hannawald heeft altijd ontkend te zijn doorgeschoten met lijnen. Zijn lichaam, zei hij, wilde in die dagen eenvoudig niet de voeding opnemen diè het nodig had. Vinger Ook de Nederlandse schans- springer Ingemar Mayr, van ori gine Oostenrijker, zei recent dat hij ooit aan een beginnende ano rexia leed. Het kostte hem zijn plek in de Oostenrijkse selectie, vertelde Mayr die kort geleden zijn carrière beëindigde wegens een aanhoudende blessure. Frank Löffler vertelde Der Spiegel iets over de effecten van 'anorexia athletica': „Als ik eens iets meer had gegeten, stopte ik de vinger in mijn keel. Ik was depressief en van seks met mijn vriendin was geen sprake meer." GPD Michelle en Dennis Evertse gaan voor het hoogst haalbare Michelle (18) en Dennis Evertse (16), kinderen van een hoefsmid uit Nieuw en Sint Joosland, behoren allebei tot de top van de Zeeuwse springruiters, maar hun ambities reiken verder. Beiden zul len in actie komen tijdens Indoor Zee land. Dennis springt vanavond in de M- klasse en Michelle komt volgende week in actie in de internationale categorie. door Euqène de Kok HEIKANT - Zonder enige spoor van twijfel op zijn gezicht zegt Dennis Evertse dat zijn zus in de volgende edi tie van Indoor Zeeland gezelschap van hem zal krijgen in het springen interna tionaal. Michelle Evertse, dit jaar de enige Zeeuwse deelneemster, kijkt na de uitspraak van haar jongere broer in de manege van Heikant even verbaasd, lacht dan, maar kan daarna niet anders dan met hem instemmen. „Ik zei vorig jaar dat ik internationaal wilde gaan rijden en dat heb ik be reikt", zegt de achttienjarige amazone. Ze lijkt ermee aan te willen geven dat ze het volste vertrouwen heeft dat de voorspelling van haar twee j aar jongere broer ook uit zal komen. „Hij is er goed genoeg voor", zegt ze over de aan het ROC in Middelburg studerende Dennis Evertse, die vandaag met Oblige in klasse M zal strijden om de ereplaatsen. „Hij weet wat hij cloet in de ring, hij is erg handig. Zodra een paard even lastig wordt, kan hij dat snel corrigeren." Om het talent van Dennis te illustreren, noemt de amazone de manier waarop hij omging met Salvador, het paard waarmee Michelle Evertse tijdens de kerstjumping in het Zeeuws-Vlaamse Heikant in de B-klasse vierde mee (met haar oudere ruin Oemoemenoe won ze de Z-klasse). „Salvador was in zijn jon gere jaren af en toe strontvervelend. Dennis ging er dan wel eens opzitten, maakte wat dingen aan hem duidelijk en Salvador luisterde. Hij is ook sterker dan ik, wat nog een pluspunt is. Ik had op zulke momenten wel uren kunnen gaan rijden op Salvador, maar dat zou geen zin hebben gehad." Dennis Evertse hoort de complimenten van zijn zus enigszins verlegen, maar met een glimlach op zijn gezicht aan. „Zij rijdt altijd voor de eerste plek", kaatst hij de bal terug. „Bovendien is ze nooit echt zenuwachtig." Nuchterheid is een eigenschap die op beiden van toe passing lijkt te zijn. Ambitieus zijn de Walcherse broer en zus ook. Aan prestaties die in het verle den zijn behaald wordt bijna achteloos voorbijgegaan, maar de doelstelling voor de toekomst wordt onomwonden uitgesproken. „We willen allebei zo ver mogelijk komen", zegt Michelle Evert se. Zij wil in 2004 met Oemoemenoe (het eerste fokproduct van de uit de ei Dennis en Michelle Evertse bij het paard Oemoemenoe. gen stal afkomstige merrie Juzelma) meer internationale wedstrijden gaan rijden. Kortgeleden zette de cios-stu- dente een stap in de goede richting door zich in Oosteind te kwalificeren voor Jumping Amsterdam (29 januari tot en met 1 februari 2004). Ook maakt ze een goede kans om door de voorselectie voor Indoor Brabant, dat in maart 2004 is, te komen. Dermis Evertse zal met zijn merrie Oblige binnenkort de stap naar de Z-klasse maken. „Met Oblige heb ik al bijna genoeg punten voor de Z. Ik hoef nog maar één keer foutloos te rijden." Dat was dereden waarom hij afgelopen zaterdag niet deelnam aan de spring- wedstrijden in Heikant. „Op Indoor Zeeland wil ik nog uitkomen in de M-klasse. Ik ga daar foutloos proberen te rijden. In de barrage kijken we wel weer verder." Volgend jaar wil hij in de Zeelandhallen springen in de interna tionale categorie. „Ik moet tien punten halen in de Z-klasse om aan nationale wedstrijden mee te mogen doen. Tijdens die wed strijden moet ik dan foutloos rijden om volgend jaar op Indoor Zeeland mee te doen in het internationale veld." Als het aan Dennis Evertse ligt doen er volgend jaar in ieder geval dus twee Zeeuwen mee aan het springen interna tionaal. Deze editie kent in Michelle Evertse met haar ruin Oemoemenoe de enige deelneemster uit Zeeland,. „Het lijkt me wel leuk. Ik zit daar tussen de hele internationale top. Het is een wed strijd waar ik veel van zal leren. Als het goed gaat, is het mooi meegenomen, maar ik zal zeker niet anders gaan rij den omdat het een internationale wed strijd is", zegt de amazone nuchter. Waar ze vorig jaar is geëindigd weet ze niet meer. „De voorrondes gingen goed, maar in de M-f ïnale reed ik er één balk je af. Ik weet niet meer op welke plaats ik ben geëindigd." Rivaliteit De twee worden niet warm of koud van het belangrijkste paardensportevene ment in de provincie. Dennis Evertse: „Het is een mooie wedstrijd en het is foto Camile Schelstraete leuk dat het door onze eigen vereniging (Weelruiters) wordt georganiseerd, maar verder is het een wedstrijd als ie dere andere." Michelle Evertse is niet bang voor onderlinge rivaliteit wan neer haar broertje vanaf volgend jaar in dezelfde klasse uitkomt..Twee j aar ge leden hebben we ook al eens tegen el kaar gereden. Als Dennis mij eraf zou rijden, vind ik het oké. Het maakt niet uit of hij wint of ik. Het blijft toch in de familie", klinkt het, net zoals bij de ten nissende Williams-zusjes. Michelle Evei-tse ziet alleen maar voor delen. „Het wordt, denk ik, alleen maar leuker. Je kunt met één paard wel de he le wereld af gaan reizen, maar dat is niet te doen en bovendien niet erg gezellig. Volgend jaar kunnen we in ieder geval met zijn tweeën op pad.In de toekomst zal waarschijnlijk nog één persoon zich toevoegen aan het tweetal. „Oemoeme noe is nog niet erg oud en kan nog heel lang mee, maar het lijkt me erg leuk als mijn zusje Nicky, die bijna tien is, later wat wedstrijden in de B-categorie op hem kan gaan rijden." BERLIJN - Anni Friesinger gaat na de eei-ste dag van de Duit se sprintkampioenschappen aan de leiding. De schaatsster werd vierde op de 500 en eerste op de 1000 meter. Wereldkam pioene Monique Garb recht werd beide keren tweede en stapte daarop tevreden uit het toernooi. „Mijn doel zijn de WK sprint in Nagano", keek Garbrecht na afloop alvast vooruit naar het toernooi dat in Japan plaatsvindt op 17 en 18 januari. Daar moet Garbrecht haar titel verdedigen, maar door een fikse knieblessure kwam ze tot dit weekeinde nog niet in actie. „Ik ben hier heel blij mee", reageerde ze. „Vooral mijn tweede plaats op de 1000 meter heeft me overtuigd. Ik wist wel dat ik tegen Anni nog geen kans had." Friesinger, ook wereldtop bij de allrounders, reed de 500 me ter in 39,38 seconden. Winnares werd Pamela Zoellner, in 39,25. Friesinger won vervolgens de dubbele afstand in 1.16,99. Garbrecht reed respectievelijk 39,30 en 1.18,30. In het allroundkampioenschap, dat tegelijkertijd plaatsvindt in Berlijn, leidt Claudia Pechstein halverwege. Zij wist giste ren nog niet of ze het volledige kampioenschap zou afmaken. Daarover besluit Pechstein vandaag. ANP/DPA/SID NEW YORK - Wielrenner Lance Armstrong is gisteren voor de tweede keer op rij gekozen tot Amerikaans sporter van het jaar. De coureur van US Postal bleef, net als in 2002, de honk baller Barry Bonds voor. Het toonaangevende sporttijdschrift Sports Illustrated had de verkiezing georganiseerd. AN- P/SID Nadat het uitgemergelde lichaam van schansspringer Sven Hannawald in 1999 goed op een foto te zien was, laaide de discussie over eetproblemen bij de schansspringers op. foto GPD ROME - Roberto Baggio beëindigt komend jaar zijn loop baan. De Italiaan, in 1993 verkozen tot wereldvoetballer van het jaar, wordt in februari 37 en vindt het dan mooi geweest. Baggio kondigde zijn aanstaande vertrek aan in een interview met radiozender Teletutto. Bij Brescia, de club waar hij sinds 2000 onder contract staat, zal de aanvaller zijn loopbaan afsluiten. Met Italië deed hij mee aan drie WK's (1990,1994 en 1998). Hij speelde 55 inter lands, waarin hij 27 keer scoorde. Baggio voetbalde binnen de landsgrenzen verder voor Fiorentina, Juventus, AC Milan, Bologna en Internazionale. De speler die mede bekend werd door zijn paardenstaart, staat in de Serie A op de grens van 200 doelpunten. Hij heeft er nog vier nodig, die treffers hoopt hij in de tweede seizoenshelft nog bij te schrijven. ANP/SID EGMOND - Johan Museeuw wordt de grote publiekstrekker van de mountainbike strandrace Egmond-Pier-Egmond op 10 januari. De Belg won als wegrenner vele klassiekers, Pa- rijs-Roubaix en de Ronde van Vlaanderen won hij zelfs drie maal. Museeuw wil zijn profloopbaan in april beëindigen en is in Egmond mogelijk voor het laatst in Nederland actief. ANP MECHELEN - Anky van Grunsven heeft bij de Eric Wauters Memorial in Mechelen na de Grand Prix gisteren ook de kür op muziek voor de wereldbeker gewonnen. De Brabantse amazone kreeg voor haar proef met Gestion Sa- linero van de jury een erg hoge waardering: 80,825 procent. Van Grunsven bleef daarmee haar Nederlandse ploeggenoten Edward Gal en Antoinette Falandt ver voor. ANP doorTim Senden UTRECHT - De naam van Mari anne Timmer kan alvast in de gouden medailles worden ge graveerd, maar het Nederlands sprintkampioenschap bij de mannen wordt zeer interessant. Niet alleen de strijd om de titel is open. Ook bij de verdeling van de vier startbewijzen voor het wereldkampioenschap kunnen prominente slachtoffers vallen. De titelstrijd is komend ®week- einde in Utrecht. De Nederlands kampioen zal moeten worden gezocht bij de 'Grote Drie': Er- ben Wennemars, Gerard van Velde en Jan Bos. De druk op dit trio is echter groter dan ooit. Terwijl de afgelopen jaren de concurrentie mijlenver achter liep, hebben jonge spurters die kloof aanzienlijk gedicht. Ta lenten als Beorn Nijenhuis, Alexander Oltrop, Jacques de Koning en Stefan Groothuis zullen elk foutje van de vedetten genadeloos afstraffen. Kortom: zeven sprinters vechten voor vier deelnamebewijzen voor het WK (17 en 18 januari, Nagano). „Dit wordt het spannendste NK ooit", zegt Jan Bos dan ook. TVM-talenten Beorn Nijenhuis en Alexander Oltrop streefden de kopman van DSB dit seizoen al enkele malen voorbij. Geen wonder dat Bos de druk flink ziet toenemen. Ook al richt hij zich in 2004 vooral op de Zo merspelen (als baanwielren- ner), het mislopen van de mon diale kampioenschappen zou rampzalig zijn. Tijdens de wereldbekerwed strijden in Calgary en Salt Lake bleef Nijenhuis zijn concurrent Bos vijf keer voor. Alleen op de 500 meter was de DSB-kopman tweemaal rapper. „Technisch loopt 't wel goed", zei Bos toen. „Alleen, ik mis vermogen." De titelverdediger wijt zijn matig presteren aan de stroef verlopen voorbereiding. In de zomer maanden kon Bos om uiteenlo pende redenen geen goede basis leggen, waardoor hij tot nu toe onder zijn niveau presteert. Jonkies als Nijenhuis en Oltrop ruiken bloed, rijders als Groot huis, De Koning en Remco Olde Heuvel hopen op het NK sprint dé verrassing te worden. Zo spannend als de titelstrijd wordt bij de mannen, zo saai zal het wedstrijdverloop bij de wouwen worden. Eigenlijk is er maar één kampioenskandidate: Marianne Timmer. Haar rivale Andrea Nuyt lijkt kansloos om haar titel te prolongeren. Zo denkt Timmer er ook over: „Dat er zo weinig concurrentie is, kun je mij niet verwijten. Na tuurlijk, het is niet leuk", vindt ze. „Het klinkt misschien stom. Maar op deze manier word ik met twee vingers in de neus kampioen." ANP van onze sportredactie ATHENE - Minder dan acht maanden voor aanvang van de Olympische Spelen in Athene heeft de organisatie (Athoc) geldproblemen. Athoc kan fi nanciële verplichtingen aan de bouwers van de accommodaties niet nakomen, terwijl de rege ring volgens het Griekse pers bureau ANA bijdragen voor bepaalde olympische bouwpro jecten voorlopig heeft bevroren. Athoc zou voor de laatste werk zaamheden aan de accommoda ties oorspronkelijk 227 van de 287 miljoen euro betalen. De resterende 60 miljoen zou de Griekse overheid ophoesten. De schuldeisende bedrijven heb ben momenteel een vordering van 100 miljoen euro openstaan. Sommige betrokken bedrijven hebben inmiddels een over bruggingskrediet moeten aan vragen om de lopende kosten te kunnen dekken. In totaal bedragen de kosten voor de organisatie van de Spe len 6,4 miljard euro. Daarvan komt 4,4 miljoen uit de nationa le overheidskas. Athoc zorgt voor de rest van het bedrag. Op sommige sportlocaties in Athe ne moet intussen het werk nog beginnen. Zo is het Harilou-sta- dion van voetbalclub Axis Salo- niki al een half jaar gesloten in verband met renovatiewerk zaamheden. Het complex moet een trainingsplek worden voor de deelnemende teams. De reno vatie is echter nog niet eens be gonnen. ANP/SID

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 17