Centrumplan Souburg vastgelegd PZC PZC Lichtstraal verovert korfbalcup Sehuttevaer vreest bezuinigingen Rijkswaterstaat iruising Kanaalstraat/Bermweg/Spoorstraat na inspraak aangepast agenda odelij k ongeval etranchement Kindertheater Café Mambo's doelwit van brandstichting 13 Koeien spoelen aan in Saeftinge SëSl T!» pmg, eugdbr and weer krijgt lek in nieuwe kazerne Chili wil Nederlandse fregatten Zeeuwse Milieuprijs tweejaarlijks Politie neemt rijbewijs in Anesthesist weg bij ziekenhuis Sieraden weg bij inbraak dinsdag 30 december 2003 I tor Ab van der Sluis I0ST-SOUBURG - B en W van lissingen hebben het Cen- umplan Oost-Souburg vast heid. De visie is op één punt ewijzigd na opmerkingen van iffoners van de Bermweg. Het jHege wilde de Kanaalstraat anvankelijk haaks laten aan- luiten op de Bermweg/Spoor- Iraat. Maar de bewoners van de 6 lennweg waren bang dat auto's F |an te snel zouden rijden. In s verleg met hen is besloten de ingeving van het NS-station (danig aan te passen dat ver- lfi icertoch afgeremd wordt, II en W van Vlissingen vinden |at de openbare ruimte in het sntrum van Oost-Souburg ei- c': enlijk niet meer van deze tijd .De toename van het autover- eer is slecht voor de verkeers- eiligheid van fietsers en voet- i angers, maar ook voor het raatbeeld van Souburg. Au- s fs staan her en der geparkeerd, etsen staan op de stoep, waar- oor maar weinig ruimte over- ik tGTEKERKE - Verenigingsgebouw rcitia, 14.00 uur: Koersbal en biljart; GGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: grsbal, biljarten soos voor ouderen; K UJPSKERKE - Het Dorpshuis, 14.00 o: r.Ouderensoos met scrabble, sjoelen, hi fpten; (j. terijPoppendamme, 10.00-17.00 uur: hierspeelgoedbeurs; 5ST-SOUBURG - Wijkcentrum de Re- lc >nboog, 18.30-19.30 uur: Jeugddam- )v ui, 19.30-23.00 uur: Dammen voorvol- ssenen, 19.30-21.00 uur: Stijldansen; 'J- BDELBURG - Woelige Werf, Rijn- at, 9.30 uur en 14.00 uur: Koersbal; ISSINGEN - Theo van Doesburgcen- Ti, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag 50- ssers; Oude Stad, 10.00 uur: Peutermorgen 13,30 uur: Koersbal; ge en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 5)12.00 uur: Koffie-contactochtend en OOuur: Sjoelclub; s ;nHof, 19.00-20.00 uur: Tai Chi voor ïll gïnners; )0; «nHof, 20.00 - 21.00 uur: Oerdansen ,1|r »rbeginners; 8TKAPELLE - Hervormd Jeugdge- m, 14.00 uur: Soos voor 60-plussers koersbal. TRANCHEMENT - Op de inaalweg tussen Retranche- mt en Sluis is gisterochtend ld half negen uur een 24-jari- automobilist uit de gemeente lis verongelukt. :man reed in de richting van liis en raakte door onbekende rzaak in een bocht de macht ei'het stuur kwijt, waarna hij ks van het wegdek tegen een om botste. Hoogstwaar- hijnlijk was hij op slag dood. n de auto was weinig meer er. lorAb van der Sluis ISSINGEN - De jeugd- andweer Vlissingen krijgt een gen deel in de nieuwe kazerne In de Olympiaweg in Vlissin- n. De nevenpost wordt hal- erwege volgend jaar gebouwd. redactie walcheren Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 jj 4380 AG vlissingen Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder J Edith Ramakers Miriam van den Broek j|i RonMagnée ;fc Koen de Vries (sport) lil centrale redactie f Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl r Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge- U Arende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 u u r blijft voor wandelaars. Dat heeft er volgens het college toe geleid dat het winkelend pu bliek wegtrekt uit het dorp. Het gemeentebestuur denkt bo vendien dat door herinrichting van het centrumgebied het dorp niet alleen aantrekkelijker wordt voor de eigen inwoners, maar ook voor mensen uit om liggende kernen. Het centrum heeft daarvoor voldoende histo rische elementen, zoals bijvoor beeld de kerk, de Karolingische Burg, het voormalige gemeente huis en de molen. Door die his- De jeugdbrandweer Middel burg verhuist naar de grote ka zerne aan de Stromenweg. In eerste instantie was het de be doeling dat de jeugdbrandweer Vlissingen zeventig vierkante meter ruimte zou krijgen aan de Olympiaweg. Dankzij een extra financiële bijdrage van het Vlis- singse gemeentebestuur kan er bovendien honderd vierkante meter extra stalling gebouwd worden. Die is nodig omdat de Vlissingse groep een giganti sche hoeveelheid aan eigen ma teriaal beschikt, zoals een con tainer, reservekleding en een grote aanhangwagen. De jeugd brandweer ziet in de extra bij drage een waardering voor het werk van het korps. De Vlis singse jeugdbrandweer is een belangrijke kweekvijver voor het korps van het stadsgewest Vlissingen/ Middelburg. Onge veer driekwart van het perso neel dat werkt op de posten Vlis singen en Oost-Souburg, is oud jeugdlid. De eerste paal van het nieuwe onderkomen aan de Stromen- weg in Middelburg is op 16 de cember jongstleden de grond in gegaan. De verwachting is dat de Middelburgse jeugdbrand weer eind volgend jaar kan ver huizen naar de zeventig vier kante meter, die zij hebben gekregen van de stadsgeweste lijke brandweer. SINT-MAARTENSDIJK Cowboy Billie Boem staat op woensdag 14 januari in het ge meenschapscentrum Haestinge in Sint-Maartensdijk. Samen met indiaan voert hij een nieuw theaterprogramma op. Het pro gramma begint om 14.00 uur. torische elementen te bena drukken, wordt het dorp een stuk aantrekkelijker, aldus het college. Herinrichting De herinrichting wordt in twee delen aangepakt. De eerste ring bestaat uit de Kanaalstraat, Paspoortstraat, Vlissingse- straat (tussen Burchtstraat, Paspoortstraat en Kanaal straat), Karolingenbaan, de Ka rolingische Burg, De Burcht straat, de Ritthemsestraat en het Oranjeplein. De tweede ring omvat de omliggende woon straten. In de gemeentelijke visie draagt het college een aantal ideeën aan om het centrum op te knap pen. De Karolingische Burg zou meer gebruikt kunnen worden voor festiviteiten en openlucht activiteiten. Bij het Oranjeplein zou een doorgang gemaakt kunnen worden. In de Paspoort- straat zou het teveel aan recla me-uitstallingen moeten ver dwijnen. Een ander idee is om het straatje op koopavonden en zaterdagen autovrij te maken. Op de Karolingenbaan zou voortaan het ringrijden gehou den kunnen worden, de eigen rijbaan voor de bus moet ver dwijnen en het poeltje moet op geknapt worden. Een belangrijk uitgangspunt voor de herinrichting van het Souburgse stationsgebied is dat fietsers veilig vanaf de brug kunnen oversteken richting de Kanaalstraat. De bestrating op de brug wordt doorgezet in de Kanaalstraat. Op de kruising met de Bermweg/Spoorstraat komt een zogeheten 'aan- drachtsdrempel\ die ervoor moet zorgen dat fietsers oplet ten als ze een drukke weg over steken. De hele stationsomge ving wordt ingericht als winkel- erf. Als de gemeenteraad de visie heeft vastgesteld, is het cen trumplan de basis voor de nog op te stellen reconstructie en herinrichtingsplannen voor het dorp. Voor de herinrichting van de Kanaalstraat is inmid dels een plan vastgesteld. Vol gens plannen begint die in janu ari. door Marcel Modde BRUINISSE - De bezuinigin gen van Rijkswaterstaat op het onderhoud aan sluizen en vaar wegen zullen tot onaanvaard bare situaties leiden. En dus moet er een luider protest klin ken van schippersvereniging Sehuttevaer richting Den Haag, vinden bestuur en leden van de afdeling Schouwen-Duiveland. Afdelingsvoorzitter W. van den Berg gaf regiobestuurder J. de Vries gisteravond op de jaarver gadering in Bruinisse een dui delijke boodschap mee voor het hoofdbestuur: „Sehuttevaer mag zich niet neerleggen bij de bezuinigingen van Rijkswater staat. De mosselvisser voorziet grote problemen op de 'binnen door-route' via de Krammer- en Beatrixsluizen. Door het op schorten van preventief onder houd wordt de kans op techni sche storingen en daarmee stremmingen flink groter. Zo'n situatie kan leiden tot aanzien lijke economische schade voor de vissers", aldus Van den Berg. De Vries onderkent de bijzonde re situatie voor de Zeeuwse mosselvloot. De problematiek is door het hoofdbestuur van Sehuttevaer aangekaart bij ver antwoordelijk minister Peijs, gaf hij aan. Maar de praktijk is dat Rijkswaterstaat wel moet bezuiningen en dus acht de re giobestuurder de kans klein dat de plannen komend jaar nog kunnen worden teruggedraaid. „Ook bij Rijkswaterstaat willen ze dit n ietmaar ze hebben dom weg geen keus meer. Wellicht dat een evaluatie van de maat regel in 2005 meer uitkomst biedt." Wachten Gezien de voor-oorlogse leeftijd van veel sluizen is het volgens De Vries wachten op de eerste problemen door het huidige on derhoudsbeleid. Hij voorziet een praktijk die nog slechter zal zijn dan Frankrijk en België. Ook de bediening zal uiteinde lijk in het gedrang komen, vree st de regiobestuurder van Sehuttevaer. „Ik zie op een ge geven moment gebeuren dat er onvoldoende personeel in dienst kan worden gehouden om alle objecten te bemannen." Een voorschot op die situatie geldt mogelijk voor de Zeeland- brug. Er zouden plannen be staan om de brug op afstand vanuit Vlissingen te gaan bedie nen en de wachter te vervangen door camera's. Wat dat betekent voor de veiligheid van het scheepvaart en wegverkeer, kon De Vries gisteravond nog niet inschatten. Wel gaf hij aan dat het systeem op diverse andere locaties naar tevredenheid werkt. De Vries deed de sugges tie dat de beroepsvaart en de watersportverenigingen rond de Oosterschelde in deze kwes tie gezamelijk moeten optrek ken en bij de provincie om op heldering moeten vragen over de plannen. MIDDELBURG - Bij café Mam bo's Après Skibar aan het Dam plein in Middelburg is gister morgen vroeg geprobeerd brand te stichten. Rond 4.30 uur in de ochtend ging het inbraakalarm van de uitgaansgelegenheid af. In het pand was op dat moment nie mand aanwezig. Volgens de po litie is een brandend voorwerp door een raam van het café ge gooid. De eigenaar van de zaak spreekt van een molotovcock tail. De vlakbij het café wonende schoonvader van de uitbater nam meteen na de alarmmel ding poolshoogte. Hij wist de beginnende brand met een blus- apparaat te doven. De brandweer neemt de brand stichting hoog op vanwege de manier waarop de brand is aan gestoken. „Het gaat hier niet om een stukje vuurwerk dat door de brievenbus is gestopt", reageert woordvoerder K. Hamelink van de brandweer. De eigenaar van het café heeft geen idee waarom de brand ge sticht is. De daders komen volgens hem niet uit de klanten kring. De brand veroorzaakte geringe brand- en rookschade. De politie heeft de zaak in on derzoek. Eventuele getuigen van de brandstichting worden gevraagd zich te melden bij de politie. Een van de gevonden kadavers. door Raymond de Frel EMMADORP - In het Verdronken Land van Saeftinge zijn in de afgelopen dagen vier dode koeien aangetroffen. De dieren werden gevonden in de buurt van de Gas- dam en de observatiehut. Voormalig gicls Richard Bleijenberg vond de eerste koe op eerste kerstdag in het centrale deel van het natuurgebied. Een dag later trof hij de andere drie die ren aan op de uitlopers van de eerste en tweede plaat. „In Saeftinge lopen runde ren die voor een goede beweiding zorgen. Want zonder koeien geen mooie schor ren. Deze dieren zijn eigendom van drie Belgische veeboeren. Twee van de koeien heb ik in geulen redelijk ver buiten het beweidingsgebied gevonden. Zij zijn volgens mij daarin knelgeraakt, waarna ze langzaam zijn verdronken." Afrastering Hij pleit daarom voor een betere afraste ring. „Ze schuren zich immers tegen de omheining en duwen zo de paaltjes om ver. Daarna kunnen ze zo doorlopen." Bleijenberg nam de oormerken van de dieren mee naar huis, om ze later af te ge ven bij één van de betrokken veeboeren. De stichting Het Zeeuwse Landschap is eigenaar van Het Verdronken Land van Saeftinge. Hoofd externe betrekkingen Chiel Jacobusse van Het Zeeuwse Land schap was tot gistei'en niet op de hoogte van de aangespoelde koeien. „Tot zo'n zes jaar geleden liepen er schapen in Het Verdronken Land van Saeftinge. Eén van de redenen om deze dieren daar weg te halen was verdrinkingsgevaar. Als er een koe wordt vermist, starten we altijd een zoektocht. Echter, de dieren worden niet altijd teruggevonden." Navraag leerde Jacobusse dat de dieren foto Camile Schelstraete waarschijnlijk vorige week door een ho ge vloed zijn losgespoeld. „Deze vier koeien zijn zeker niet allemaal afgelopen zomer vermist. Daar zijn er wellicht ook van vorig jaar bij." Geulen Een betere afrastering ziet hij niet direct zitten. „Ook in het beweidingsgebied zijn geulen aanwezig. Het is echt onmo gelijk om ieder geultje af te rasteren", al dus Jacobusse. Het Zeeuwse Landschap zal een destructiebedrijf inschakelen om de dieren een dezer weken te verwijde- door Jeroen Boer WESTKAPELLE - Basis school De Lichtstraal heeft gisteren het korfbaltoernooi voor basisscholen gewonnen. Het treffen werd georgani seerd door korfbalvereniging De Stormvogels uit Westka- pelle. Het toernooi werd gehouden in sportzaal De Belling in West- kapelle. Mede-organisator J. de Pagter vertelt waarom De Stormvogels het evenement houdt. „We organiseren het omdat het leuk is voor de scho len, maar daarnaast doen we het ook om leden voor de ver eniging te trekken." De deel nemende basisscholen waren de Lichtboei en de Lichtstraal uit Westkapelle, de Spring plank uit Aagtekerke en de Wegwijzer uit Serooskerke. In totaal deden er veertien teams mee. Het evenement was verdeeld in twee aparte toernooien, 's Ochtends speelden de leer lingen uit de groepen 4, 5 en 6 in twee verschillende poules. Team 4 van De Wegwijzer won het ochtendprogramma. Het hoofdtoernooi voor de groepen 7 en 8 werd 's middags in twee poules gespeeld. De finale ging tussen Lichtstraal 1 en Weg wijzer 2. De stand bleef 0-0. Uiteindelijk won De Licht straal na twee spannende strafworpsessies. De school werd beloond met de wisselbe ker. Een moment uit een wedstrijd tussen teams van De Licht straal en De Springplank. foto Ruben Oreel DEN HAAG - De Chileense marine wil vier Nederlandse fre gatten overnemen, de luchtverdedigingsfregatten Jacob van Heemskerck en Witte de With uit 1986 én twee jongere multi- purpose-fregatten. De schepen zijn allemaal bij de Koninklij ke Schelde Groep in Vlissingen gebouwd. Met de verkoop van de vier fregatten is naar verluidt 200 miljoen euro gemoeid. Ze kunnen in 2005 worden geleverd. De L-fregatten worden ver vangen door nieuwe Luchtverdedigings- en Commandofre gatten, waarvan er twee al zijn overgedragen en twee nog in aanbouw zijn in Vlissingen. De twee af te stoten M-fregatten die begin jaren negentig in dienst zijn gekomen, krijgen geen opvolgers. De Koninklijke Marine houdt tien oppervlakte schepen over, zes M-fregatten en vier LCF-fregatten. MIDDELBURG - De Zeeuwse Milieuprijs wordt in het ver volg een keer per twee jaar uitgereikt. Tot nu toe vond, sinds 1998, een jaarlijkse toekenning plaats. Het dagelijks provin ciebestuur wil de verandering doorvoeren, om ook in de toe komst uit voldoende inzendingen voor de prijs te kunnen put ten. D e nieuwe regeling wordt met ingang van2003/2004 van kracht. De aan de prijs verbonden prijzen blijven hetzelfde. Voor de winnaar een kunstwerk en 2000 euro, voor de tweede prijs 1250 euro en voor de derde 500 euro. De afgelopen vijf jaar werden de eerste prijzen toegekend aan het Zeeuws Platform Duurzame Ontwikkeling (project fiet sen naar je werk), het woonproject Hoven van Axel, de bio- ecologische woning van het echtpaar De Jonge in Hoek, adviesbureau Colsen uit Hulst (installatie voor energie opwekking uit afvalstoffen) en de. coöperatie Zeeuwse Vlegel. ZOUTELANDE - De politie heeft in de nacht van zondag op maandag het rijbewijs ingenomen van een 40-jarige automo biliste uit de gemeente Veere. De vrouw werd om 1.50 uur aan gehouden op de D. Koddelaan in Zoutelande. Uit een adem analyse bleek dat zij ruim drie maal te veel had gedronken. De vrouw kreeg een dagvaarding en moest haar rijbewijs inleve- VLISSINGEN - Anesthesist L. Brandon Bravo verlaat met ingang van 1 januari 2004 het Ziekenhuis Walcheren. Hij heeft een nieuwe baan gevonden in het Gemini Ziekenhuis in Den Helder. Tijdens de nieuwjaarsreceptie op 8 januari neemt het ziekenhuis afscheid van hem. Brandon Bravo kwam het team anesthesisten van het zieken huis in februari 1990 versterken. Hij had, naast zijn eigen vakgebied, veel belangstelling voor de duikgeneeskunde. VLISSINGEN - Bij een inbraak in een woning aan de Ca- landstraat in Vlissingen hebben dieven tussen zondagmiddag half twee en zondagnacht 1.20 uur honderden euro's en siera den met een onbekende waarde gestolen. De toegang tot het huis werd geforceerd. Het totale schadebedrag is niet bekend. Diezelfde middag of nacht werd ook ingebroken in een wo ning aan de Vrouwestraat. Uit het huis verdwenen waarde papieren en beeldapparatuur met een waarde van enkele honderden euro's. Volgens de politie was sprake van inslui ping.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13